élelmiszeripar – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Forradalmi változásokat hoz a digitalizáció az élelmiszeriparban és italgyártásban is https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/19/forradalmi-valtozasok-digitalizacio-elelmiszeripar/ Wed, 19 Jul 2023 08:02:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26089 Az élelmiszeripari és italgyártó cégek háromnegyedénél hozott komoly fejlődést a termelésben a digitalizáció, felüknél pedig még további javulásra számítanak – derül ki a Schneider Electric tanulmányából. A növekvő népesség kiszolgálása mellett a klímavédelmi szempontok miatt is fontosak az ilyen fejlesztések ezekben az ágazatokban. Több komoly problémával is küzdenek globális szinten az élelmiszer- és italgyártók jelenleg, […]

The post Forradalmi változásokat hoz a digitalizáció az élelmiszeriparban és italgyártásban is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszeripari és italgyártó cégek háromnegyedénél hozott komoly fejlődést a termelésben a digitalizáció, felüknél pedig még további javulásra számítanak – derül ki a Schneider Electric tanulmányából. A növekvő népesség kiszolgálása mellett a klímavédelmi szempontok miatt is fontosak az ilyen fejlesztések ezekben az ágazatokban.

Több komoly problémával is küzdenek globális szinten az élelmiszer- és italgyártók jelenleg, így például a globális ellátási lánc zavarai, a geopolitikai konfliktusok, a növekvő infláció és emelkedő kamatlábak, a folyamatosan változó fogyasztói szokások és a piaci verseny fokozódása. Ráadásul egyre nagyobb népességet kell ellátni, miközben fokozott figyelmet kell fordítani a klímavédelmi szempontokra is. Ebben a helyzetben a digitalizáció jelentős és hosszú távú segítséget nyújthat az ágazat szereplői számára.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat tanulmánya szerint a digitális átalakulás az élelmiszer- és italszektorban sokféleképpen történhet. Az együttműködő felhőalapú platformok használata, a dolgok ipari internetének (IIoT) kialakítása, valamint mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása a folyamatok finomítása és a fogyasztók jobb megértése érdekében egyaránt hatékony eszköz lehet. A digitális technológia integrálása lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy összegyűjtsék és elemezzék az adatokat a fenntarthatóság támogatása érdekében olyan területeken is, ahonnan korábban nem álltak rendelkezésre részletes, valós idejű információk.

A fogyasztási cikkek esetében a fejlett digitális technológiákkal rendelkező vállalkozások már eredményesen csökkentették az üvegházhatású gázok kibocsátását, a hulladékképződést, a víz- és energiafogyasztást pedig akár felével is visszafoghatták Clarisse Magnin-Mallez, a McKinsey & Company ügyvezető partnere szerint. Hasonló stratégiát követve, a megfelelő szaktudásra építve az élelmiszer- és italgyártók szintén javíthatják eredményeiket.

Az IDC tavaly nyári felmérése során az élelmiszeriparban és italgyártásban tevékenykedő vállalkozások döntéshozóinak több mint háromnegyede számolt be arról, hogy a digitális fejlesztések számottevő előrelépést hoztak a főbb mutatószámok elérésében. A megkérdezettek több mint fele pedig azzal számol, hogy a jövőben még további előnyeit fogják majd élvezni a digitalizációnak. Annak kapcsán, hogy mely technológiák hozzák majd a legnagyobb változást az említett ágazatok számára, a mesterséges intelligenciát emelték ki legtöbben, a válaszadók 39 százaléka jelölte meg, míg 2021-ben még csak 25 százalékuk. A felhőalapú hálózatokat/ökoszisztémákat 36 százalék emelte ki, a felhőalkalmazásokat 35 százalék. Az IDC kutatásából az is kiderült, hogy az élelmiszeripar és az italgyártás szereplőinek közel 40 százaléka a következő években prioritásként kezeli a klímaváltozás elleni küzdelmet.

„Az élelmiszeripar és italgyártás digitalizációjában rejlő lehetőségeket bemutató tanulmányunkban is hangsúlyoztuk, hogy mekkora szerepet játszik az adatgyűjtés és a legfejlettebb technológiákkal – köztük mesterséges intelligenciával – támogatott döntéshozatal a termelési és az energiahatékonyság növelésében. Saját tapasztalatainkat is felhasználva tudunk segíteni azoknak a termelőcégeknek, amelyek a digitalizáció útjára lépnek. Az észak-franciaországi Le Vaudreuil-ben lévő okosgyárunkban például 50%-al tudtuk csökkenteni az energiafelhasználást és a szén-dioxid-kibocsátást, a termelés során keletkező hulladékok mennyiségét 17 százalékkal, a vízfelhasználást pedig 64 százalékkal mérsékeltük. Az eredményeinkhez nagy mértékben hozzájárultak a vezeték nélküli IoT-érzékelők, felhőalapú digitális analitikai platformok és a mesterséges intelligencia által felügyelt vízhasznosító rendszer. Tapasztalataink azt mutatják, hogy ma már megfelelő eszközök állnak rendelkezésünkre a hatékonyabb és fenntarthatóbb termelés elérésehez.” – mutatott rá Hadobás Tibor, a Schneider Electric ipari automatizációs területért felelős értékesítési igazgatója.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Forradalmi változásokat hoz a digitalizáció az élelmiszeriparban és italgyártásban is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/21/scara-fanuc-robot/ Fri, 21 Oct 2022 05:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22469 Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC. Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók. Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és […]

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC.

Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók.

Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és 400 mm-es karkinyúlással) és SR-6iA/C (6 kg teherbírással és 650 mm-es karkinyúlással) a FANUC sikeres és bevált SCARA termékcsaládjának mechanikai felépítését örökölte. Azonban több dologban eltérnek a termékcsalád többi modelljétől, így például a fehér epoxi bevonattal, ami tartósságot biztosít a nehéz körülmények között, valamint az IP54-es védettségi fokozattal, ami pedig védelmet nyújt a por és a vízpermet behatolásával szemben. Ez utóbbinak köszönhetően a robotok alkalmasak élelmiszeripari üzemekben és tisztaterekben történő használatra is, ahol speciális tisztítási eljárásokra lehet szükség, ami a gyártóberendezéseket sem kíméli. Fontos kiemelni továbbá, hogy a működés szempontjából kritikus jelentőségű orsót egy speciális szelep védi a tisztítás során, ami teljesen egyedi a piacon és a versenytársak SCARA robotjain nem található meg.

Az SR-3iA/C és SR-6iA/C további jellemzői közé tartozik az NSF-H1 szabvány szerint tanúsított élelmiszeripari minőségű zsír, valamint a rozsdamentes csavarok használata, ezek elengedhetetlenek az élelmiszeripari követelményeknek való megfeleléshez.

Ultra-kompakt méret, alacsony helyszükséglet

Mindkét új FANUC SCARA robot (a talapzatra szerelt kialakításuknak köszönhetően) 360°-os mozgástartományban működik, és a hasonló versenytárs modellekhez képest rendkívül kompaktat, kimondottan kis alapterület szükséges a működésükhöz. Ennek köszönhetően az élelmiszeripari üzemekben a rendszerintegrátorok kisebb cellákat építhetnek, miközben a robot teljes karkinyúlását kihasználva viszonylag nagy területet ki tudnak szolgálni. További előny, hogy a kis helyigény és a robot kompakt kialakítása minimalizálja a kiegészítő perifériákkal való esetleges interferenciát, így egyszerűsítve az integrációt.

A SCARA robotkaron integrált kiegészítő funkciók, mint például a mágnesszelepek és a pneumatikus vezetékek, tovább segítik az ütközések és az elakadások számának csökkentését, miközben a költségeket is lefaragják. Fontos kiemelni, hogy mindkét robot a karon lévő kioldó kapcsoló segítségével könnyű hibaelhárítási lehetőséget kínál az esetleges elakadások esetén.

Mint minden FANUC SCARA robot, az új energiatakarékos SR-3iA/C és SR-6iA/C a vezérlésnek köszönhetően még hatékonyabbak és költségkímélőbbek. A robot teljesen kompatibilis a FANUC legújabb R-30iB Compact Plus vezérlőjével. Továbbá a webalapú felhasználói felületnek (FANUC iRProgrammer szoftver) köszönhetően a felhasználók gyors, intuitív, platformfüggetlen beállítási, tanítási és programozási lehetőséghez jutnak egy táblagépen vagy PC-n keresztül, így nincs szükség külön iPendant Touch-ra a használathoz.

Új szint a teljesítményben

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C a FANUC meglévő SCARA termékcsaládjával közös, kedvező teljesítményjellemzőkkel rendelkezik, ideértve a sebességmaximalizálási lehetőségeket. Az alkalmazástól függően a robotok akár 120 ciklust is képesek elvégezni percenként. A gyors mozgás ellenére a pontosság nem romlik: az SR-3iA/C és az SR-6iA/C a lineáris tengelyeken ±0,01 mm-es, a csukló forgásánál pedig 0,004°-os ismételhetőséggel dolgozik. A csukló alapfelszereltségként ±720°-os mozgást biztosít (3000°/s sebességgel), opcióként pedig folyamatos forgás is elérhető.

Bármely élelmiszeripari üzem vagy tisztatéri üzemegység, amely plug-and-play megoldást keres, kihasználhatja a teljesen integrált FANUC-technológiák előnyeit, mint például az iRVision vizuális érzékelőrendszer és az iRPickTool, amely a mozgó szállítószalagon lévő áruk intelligens követésére szolgál és még gördülékenyebbé teszi az automatizációt.

A legújabb FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotok ISO 5. osztályú tisztatéri besorolásukkal a gyógyszeripari üzemek számára is megfelelőek lehetnek, például fecskendő-összeszerelési alkalmazásokhoz.

Teljes robotportfólió

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotokon túl a FANUC számos más, élelmiszeripari alkalmazásokban is helytálló robottípust kínál. Például, ha az élelmiszeripari üzemnek a szabványos lineáris tengelyeken túlmenő manipulációra van szüksége, esetleg nagyobb teherbírásra vagy nagyobb karkinyúlásra, a FANUC képes élelmiszeripari szabványoknak megfelelő zsírral felszerelt ipari robotokat, kollaboratív robotokat, raklapozó robotokat, delta robotokat és további automatizálási megoldásokat szállítani. Ennek eredményeképpen az élelmiszerfeldolgozó üzemek a FANUC szakértelmét olyan alkalmazásokhoz is igénybe vehetik, mint a hús szeletelése, a sütemények díszítése vagy tálcák megtöltése; az élelmiszertermékek kezelésének, válogatásának automatizálása; valamint a gyártósor-végi csomagolási és raklapozási feladatok automatizálása.

Az élelmiszeripar minden automatizálási igényére egy kézből kínál megoldást a FANUC széles termékválasztékával.

www.fanuc.eu

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kenésmentes gömbcsuklók: műanyag – fém hibrid nagy terhelésekhez az élelmiszeriparban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/08/kenesmentes-igus-gombcsuklo/ Mon, 08 Aug 2022 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21336 Az igubal rozsdamentes acél gömbcsuklók iglidur A160-nal lehetővé teszik a kenésmentes, száraz működést szennyeződés veszélye nélkül. Az élelmiszeriparban a fém csapágyak folyamatos utánkenése időbe és pénzbe kerül, emellett növeli a szennyeződés kockázatát. Az igus karbantartást nem igénylő igubal gömbcsuklói gazdaságos és biztonságos alternatívát jelentenek. A motion plastics megoldások szakértője most egy új modellt mutat be […]

The post Kenésmentes gömbcsuklók: műanyag – fém hibrid nagy terhelésekhez az élelmiszeriparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az igubal rozsdamentes acél gömbcsuklók iglidur A160-nal lehetővé teszik a kenésmentes, száraz működést szennyeződés veszélye nélkül.

Az élelmiszeriparban a fém csapágyak folyamatos utánkenése időbe és pénzbe kerül, emellett növeli a szennyeződés kockázatát. Az igus karbantartást nem igénylő igubal gömbcsuklói gazdaságos és biztonságos alternatívát jelentenek. A motion plastics megoldások szakértője most egy új modellt mutat be a nagyobb terhelésekhez. Rozsdamentes acél házzal, önkenő polimer belső gyűrűvel és rozsdamentes acél csapágygolyóval van felszerelve. Így a nagyobb terheléssel járó alkalmazások is jövőfókuszú tribo-technológiává fejleszthetők.

A gömbcsuklók nélkülözhetetlenek az élelmiszeripari gépek és üzemek fejlesztésében. A töltőüzemektől a húsfeldolgozó gépeken át a csomagolórendszerekig mindenhol alkalmazzák őket, ahol dinamikus erőket adnak át a forgó, billenő és körkörös mozgások során. A folyamat során a fejeket újra kell kenni, hogy biztosítsák az alacsony súrlódású mozgást a csapágygyűrű és a gömb között. Ez a munka nem csak időigényes, hanem növeli a szennyeződés kockázatát is, mivel a szennyeződés és a por könnyen ragacsos bevonatot és szilárd csomókat képez.

„Az élelmiszer-feldolgozó üzemek terheinek enyhítése és a mozgó alkalmazások higiéniájának javítása érdekében kibővítettük igubal gömbcsuklóink kínálatát”

– magyarázza Thomas Preißner, az igus termékmenedzsere. “Az új műanyag-fém hibrid acél házból és csapágygolyóból, valamint az iglidur A160 nagy teljesítményű műanyagból készült belső gyűrűből áll, amely megfelel az FDA és az EU 10/2011 követelményeinek is.”

Higiénikus száraz működés a mikroszkopikus szilárd kenőanyagoknak köszönhetően

Mint minden iglidur műanyag, az iglidur A160 is tartalmaz szilárd kenőanyagot, amely idővel mikroszkopikus mennyiségben szabadul fel. Ez biztosítja az alacsony súrlódású száraz működést a belső gyűrű és a rozsdamentes acél golyó között. A kenés hiánya jelentősen felgyorsítja a gömbcsuklók tisztítását is. Zsír nélkül a szennyeződésnek és a pornak kicsi az esélye a lerakódásra. Az élelmiszer-biztonság további javítása érdekében a nagy teljesítményű iglidur A160 műanyag kék színben készült. Ezen a tisztítási ellenőrzések során gyorsan kimutathatóak az élelmiszer-maradványok és a penészspórák. Ráadásul a szín optikailag is érzékelhető.

„Ezt a magas szintű higiéniát az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságának (FDA) jóváhagyása is megerősíti, amely a világ egyik legszigorúbb higiéniai irányelvét követi”

– mondja Preißner. “Ahogy az EU 10/2011 irányelvekkel való konformitás is.”

Nem csak tiszta, de ellenálló is

Az új igubal termékek azonban nemcsak higiénikusak, de strapabíróak is, még kültéri alkalmazásokban is. A műanyag gömbcsuklókhoz képest nagyobb szakítószilárdsággal és merevséggel rendelkeznek. Ezenkívül ellenállnak a nedvességnek, savaknak, lúgoknak és UV-sugárzásnak, valamint -40°C és +90°C közötti hőmérsékleten használhatók. Az igus tesztlaboratórium eredményei szerint az iglidur A160 kopásállósága tízszer jobb, mint a poliamidé – még a szerelt tengely gyors forgómozgásai mellett is. Thomas Preißner:

“A felhasználók tehát szerény befektetéssel jelentősen növelhetik rendszereik megbízhatóságát.”

Az új gömbcsuklók M6, M8, M10, M12, M16 és M20 méretekben kaphatók.

The post Kenésmentes gömbcsuklók: műanyag – fém hibrid nagy terhelésekhez az élelmiszeriparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/15/skf-elelmiszeripar-biztonsag/ Tue, 15 Mar 2022 15:23:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19275 Az élelmiszeriparban a biztonságos élelmiszerek előállítása érdekében érthető módon szigorú szabályozásokat alkalmaznak. Az élelmiszerek gyártás és feldolgozás során történő védelme érdekében a vállalatok a biztonságra vonatkozóan számos gyakorlatot vezetnek be – például higiénikus kivitelű, “élelmiszeripari minőségű” berendezéseket és eszközöket használnak. Az élelmiszerbiztonságot többféle szennyeződés veszélyeztetheti. Komoly kockázatot jelentenek például a savas vagy súroló hatású összetevők, […]

The post Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszeriparban a biztonságos élelmiszerek előállítása érdekében érthető módon szigorú szabályozásokat alkalmaznak.

Az élelmiszerek gyártás és feldolgozás során történő védelme érdekében a vállalatok a biztonságra vonatkozóan számos gyakorlatot vezetnek be – például higiénikus kivitelű, “élelmiszeripari minőségű” berendezéseket és eszközöket használnak. Az élelmiszerbiztonságot többféle szennyeződés veszélyeztetheti. Komoly kockázatot jelentenek például a savas vagy súroló hatású összetevők, a magas hőmérsékletek, valamint a maró hatású tisztítószerekkel történő gyakori lemosás. A gépalkatrészek ebből eredő korróziója a kenőanyagok szivárgását okozhatja, és ez beszennyezheti a végtermékeket.

Az ilyen jellegű kockázatok kiküszöbölése érdekében az SKF a higiénikus kivitelek tervezése során innovatív megközelítést alkalmazott az SKF Blue Line sorozatot is magában foglaló Food Line élelmiszeripari golyóscsapágyak kifejlesztésekor. Ezeket az élelmiszeripari minőségű és korrózióálló alkatrészeket tartalmazó egységeket az alapoktól kezdve építették fel, és mindegyik elemet úgy tervezték meg, hogy kiváló teljesítményt nyújtson, ugyanakkor megfeleljen a nemzetközi irányelvek szerinti higiéniai előírásoknak. A ház higiénikus felületi geometriáját, a zárófedelet és a hátoldali tömítést úgy alakították ki, hogy csökkentse a szennyeződések felhalmozódásának kockázatát, megkönnyítse a tisztítást és megakadályozza a baktériumok és allergének terjedését. A zseniális kivitel az optikai észlelhetőség érdekében kék színű anyagokat is tartalmaz. A Blue Line termékcsalád nyitott, vagy zárófedéllel és hátoldali tömítéssel ellátott teljesen zárt egységként rendelhető. A szabadalmazott csapágytömítési rendszer és a kimagasló kenési teljesítmény hozzájárul a csapágyak élettartamának meghosszabbításához és a nagyfokú megbízhatósághoz. Az újrakenést nem igénylő csapágyegységek csökkentik a karbantartási költségeket, valamint a kapcsolódó kenőanyag- és munkaerőköltségeket.

Az SKF Food Line élelmiszeripari csapágyak korszerű szilárd olajos (Solid Oil) csapágykenési technológiával is elérhetők. A szilárd olaj egy kenőolajjal telített polimer mátrix, amely gyakorlatilag kitölti a belső teret a csapágyban. A polimer mátrix mikropórusos szerkezete megtartja a kenőolajat. Amikor az olajjal telített polimer anyagot a csapágyba fecskendezik és megszilárdul, egy nagyon kis rés keletkezik a gördülőelemek és a futópályák körül, ami lehetővé teszi a csapágy alkatrészeinek szabad forgását. A mátrixból az olaj beszivárog ezekbe a résekbe, folyamatos kenést biztosítva a csapágynak. A Solid Oil csapágyak élettartamra kent gépelemek, és 2-4-szer több kenőolajat tartalmaznak, mint a csapágyzsírral feltöltött hasonló csapágyak. A Solid Oil gyakorlatilag a lemosáshoz használt tisztítószerekben lévő összes vegyszerrel szemben ellenálló.

Az SKF egy sor kiváló minőségű állapotfelügyeleti eszközt kínál a forgóberendezések teljesítményének optimalizálásához a gépek hosszabb rendelkezésre állása, megbízhatósága és alacsony üzemeltetési költsége érdekében. A megelőző karbantartás alapvető fontosságú a termelés fokozása szempontjából, mivel a korai észlelés megelőzheti a berendezések katasztrofális és költséges meghibásodását. A korszerű, multifunkcionális, kompakt kialakítású SKF TKRT 31 digitális fordulatszámmérő lehetővé teszi a forgóberendezések vagy gépek ellenőrzését. Az eszközzel a forgási és a lineáris sebesség, illetve a távolság meghatározásához szükséges mérést lézerrel vagy tapintással lehet elvégezni.

A kenés kritikus fontosságú a csapágyak élettartamának meghosszabbítása szempontjából, hiszen a hosszabb csapágyélettartam hozzájárul az üzemidő és a termelés növeléséhez. Míg az elégtelen kenés lehetővé teszi, hogy a szennyeződések bekerüljenek a csapágy belsejébe, és ez korai meghibásodást okozhat, a túlzott kenés költséges művelet és komoly problémákhoz vezethet. Az SKF TLGU 10 ultrahangos kenésellenőrző eszköz praktikus, egyszerűen használható megoldást kínál a pontos újrakenéshez. Ez az ultrahangos technológiával működő intuitív eszköz egyszerűen csatlakoztatható a zsírzópisztolyhoz és elősegíti, hogy a technikusok a kézi újrakenési folyamat során a megfelelő időben a megfelelő mennyiségű kenőanyagot alkalmazzák a csapágy újrakenéséhez a csapágy teljesítményének és élettartamának maximalizálása, valamint a legalacsonyabb beszerzési és üzemeltetési összköltség elérése érdekében.

The post Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Teljes áramigényét megtermelte napelemparkjában a Cerbona https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/28/cerbona-napelempark/ Fri, 28 May 2021 11:25:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15292 A hazai élelmiszeriparban egyedülálló módon saját napelemparkot épített Újhartyánban a Cerbona, amely mostanra 9680 napelemével bőségesen megtermelte a székesfehérvári üzemének teljes éves áramfelhasználását. A cég további fenntarthatósági programokon dolgozik, amelyekkel termékei csomagolóanyagainak újrahasznosíthatóságát akarja 90 százalékosra emelni.  A Cerbona Élelmiszergyártó Kft. azt a célt tűzte ki maga elé, hogy egész működésében, termékei gyártásban minél jobban […]

The post Teljes áramigényét megtermelte napelemparkjában a Cerbona appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hazai élelmiszeriparban egyedülálló módon saját napelemparkot épített Újhartyánban a Cerbona, amely mostanra 9680 napelemével bőségesen megtermelte a székesfehérvári üzemének teljes éves áramfelhasználását. A cég további fenntarthatósági programokon dolgozik, amelyekkel termékei csomagolóanyagainak újrahasznosíthatóságát akarja 90 százalékosra emelni. 

A Cerbona Élelmiszergyártó Kft. azt a célt tűzte ki maga elé, hogy egész működésében, termékei gyártásban minél jobban érvényre juttassa a klímavédelmi és fenntarthatósági szempontokat. Ennek érdekében a két legfontosabb területen, az energia- és a csomaglóanyag-felhasználásban   fejlesztéseket valósított és valósít meg, amelyekkel más gyártóknak is ösztönzést adhat – mondta Mészáros Tamás ügyvezető igazgató.

A Cerbona Solar Park felépítése egyedülálló a hazai feldolgozóiparban, hiszen a gyártók napelemtelepítései jellemzően a telephelyükre korlátozódnak, és ezért legfeljebb a gyártáshoz felhasznált árammennyiség egy részének megtermelésére alkalmasak. A Cerbona ennél sokkal nagyobb lépést akart tenni a megújulóenergia-használatban, ezért székesfehérvári gyárától 100 kilométerre, Újhartyán mellett építette fel a 9680 napelemből álló saját Solar Parkját. Ezzel akkora energiakapacitást hozott létre, ami lényegesen több áram termelésére képes, mint amennyit a gyárában felhasznál.

napelempark

A létesítményt 2020. május 22-én helyezték üzembe, így most vonható meg a beruházás energiamérlege. Eszerint a Cerbona évi 2,4 millió kWh áramfelhasználásának a másfélszeresét, 3,6 millió kWh energiát termelt egy év alatt a Solar Park. Mészáros Tamás szerint ezzel a Cerbona bebizonyította, hogy egy hazai élelmiszergyártó cég is képes saját beruházásból teljesen ellátni magát megújuló energiából származó árammal. Reméli, hogy a példájuk az élelmiszeriparban és más ágazatokban is követőkre talál.

A Cerbona Solar Park éves termelése 1000 négyfős család áramellátására lenne elég, és 1,4 millió kiló széndioxid kibocsátását takarítja meg. A 9680 napelem együttes felülete 25 millió müzliszeletével egyenlő.

A Cerbona nemcsak gyártásának karbonlábnyomát csökkentette jelentős mértékben, hanem a fenntarthatóság másik kiemelten fontos területén, a csomagolóanyag felhasználásban is ehhez hasonló nagy ugrásra készül.

Az élelmiszeriparban az eddig használt csomagolóanyagok kiváltása nem egyszerű feladat, hiszen csak olyan megoldást választhatnak a gyártók, ami megfelel a szigorú élelmiszerbiztonsági előírásoknak. A Cerbona teljes fólia csomagolóanyag felhasználásának már 2020-ban is több mint a fele újrahasznosítható műanyag volt már 2020-ban is, és azt az arányt 90 százalékra akarja emelni.

Az ambiciózus tervek megvalósításához szükséges fejlesztések már a célegyenesben vannak. Ennek eredményeként a csomagolóanyag-gyártókkal és a nyomdákkal együttműködve újabb termékcsoportoknál, elsősorban a müzliszeleteknél vezetnek be hamarosan nagyobb újrahasznosítási arányt lehetővé tevő megoldásokat. Az új csomagolóanyagok tesztelése már folyik, és az élelmiszerbiztonsági okokból szükséges próbatárolások után a boltokba kerülhetnek a termékek.

További cikk a témában itt.

The post Teljes áramigényét megtermelte napelemparkjában a Cerbona appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Élelmiszergyártás biztonságosan https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/04/mettler-toledo-elelmiszerbiztonsagi-megoldasai/ Fri, 04 Dec 2020 12:54:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12860 7 megoldás az élelmiszerek fizikai szennyeződésével kapcsolatos kihívásokra A biztonságos élelmiszerek előállítása állandó nyomásként nehezedik a gyártók és a márkatulajdonosok vállára. A szigorúbb élelmiszer-biztonsági előírások, a proaktív fogyasztók, az új élelmiszer-kombinációk és a globalizált ellátási láncok mind-mind hozzájárulnak a termék-visszahívási adatok növekedéséhez. Annak érdekében, hogy az élelmiszer-gyártók ne szenvedjenek a termékek visszahívásából adódó következményektől, mindent […]

The post Élelmiszergyártás biztonságosan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
7 megoldás az élelmiszerek fizikai szennyeződésével kapcsolatos kihívásokra

A biztonságos élelmiszerek előállítása állandó nyomásként nehezedik a gyártók és a márkatulajdonosok vállára. A szigorúbb élelmiszer-biztonsági előírások, a proaktív fogyasztók, az új élelmiszer-kombinációk és a globalizált ellátási láncok mind-mind hozzájárulnak a termék-visszahívási adatok növekedéséhez. Annak érdekében, hogy az élelmiszer-gyártók ne szenvedjenek a termékek visszahívásából adódó következményektől, mindent meg kell tenniük, hogy az esetleges idegen testek jelenlétét időben kiszűrjék. A METTLER TOLEDO hét megoldást mutat be, hogy a modern termékellenőrzési technológiának köszönhetően, hogyan tud szembeszállni az élelmiszerek fizikai szennyeződésével járó kihívásokkal.

1. kihívás: A szennyezés forrása

Az élelmiszer-előállítási folyamat több pontján is érheti fizikai szennyeződés a termékeket: a folyamat kezdetén, az előállítás közben vagy a csomagolás szakaszában. Ellenőrzés nélkül a szennyeződések már az elején bekerülhetnek a termelési folyamatba – például egy burgonya közé rejtett kő. A végtermék feldolgozása során a gép meghibásodhat: például előfordulhat, hogy a kenyérszeletelő pengéje eltörik, miközben kenyeret szeletelnek vele egy pékségben. Emellett személyes tárgyak, akár tollak vagy ékszerek is beleeshetnek. Az utolsó szakaszban is kerülhet idegentest a termékbe, a fedél ráhelyezése vagy a csomagolás lezárása közben.

Megoldás:

A folyamat azon pontjait, ahol élelmiszer-biztonsági megelőző intézkedések alkalmazására van szükség a fizikai szennyeződés kiküszöbölésére, kritikus ellenőrzési pontoknak (CCP) nevezzük. A kockázatelemzés kritikus ellenőrzési pontjának (HACCP) vagy a kockázatelemzésnek és a kockázatalapú megelőző ellenőrzésnek (HARCP) auditja során azonosítja a CCP-k létrehozásának helyét. Ezt követően a gyártók megismerhetik a folyamataikhoz legmegfelelőbb szennyezőanyag-kimutatási technológiát. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy mind a fémdetektálást, mind a röntgenvizsgálatot különféle gyártási szakaszokban szükséges telepíteni.


2. kihívás: A fizikai szennyező anyagok típusai

Az összetevőktől és a gyártási folyamattól függően a leggyakoribb szennyező anyagok fémek, ásványi kövek, meszes csontok, tömör műanyagok, gumi vegyületek vagy üvegek. A legnagyobb fejtörést a döntés okozza, hogy melyik vizsgálati technológia megfelelőbb az idegen test felismerésére.

Megoldás:

A röntgenes ellenőrző rendszer a fent említett szennyeződések érzékelésére képes, míg a fémdetektor kifejezetten a vas és színesfém, valamint az összes rozsdamentes acélminőségű anyag azonosítására ad lehetőséget. A HACCP / HARCP audit segít megállapítani a szükséges technológiai beruházásokat, továbbá a gyártók, a jövőbeni termékcsaládok és lehetséges szennyező anyagok figyelembevételével biztosabbá tehetik beruházásaikat.

mettler toledo


3. kihívás: Méret és sűrűség

A vizsgált termék mérete és sűrűsége befolyásolhatja a detektálás érzékenységi szintjét. Minél homogénebb a termék, annál egyszerűbb az ellenőrző berendezésnek azonosítani a fizikai szennyeződéseket. Nehézségeket okoz, ha az idegen test sűrűsége hasonló vagy alacsonyabb, mint az ellenőrzött terméké, például egy üvegszilánk az üvegpalackban, vagy ha változó sűrűségű komponenseket tartalmaz, például készételek esetében. A nagyobb tömegű vagy nagyobb nedvességtartalmú termékek problémát jelenthetnek más ellenőrzési technológiák esetében is. Ilyenkor maga a termék saját zavaró jelet hozhat létre, ami megnehezítheti a fémdetektorok munkáját, így nem könnyű különbséget tenni a termékjel és a fém szennyeződések jele között.

Megoldás:

A szennyezőanyag-detektálási technológia fejlődésének köszönhetően, a röntgenes ellenőrző és a fémdetektáló rendszerek egyaránt magas érzékenységgel rendelkeznek, így az apró szennyeződések előfordulását is képesek kimutatni. A METTLER TOLEDO fémdetektorok egyszerre több frekvenciát használnak a „nedves” termékek jeleinek kiszűréséért. A fejlett röntgenes ellenőrző rendszerek az ellenőrzött termék alapján, automatikusan állítják be a kép kontrasztjának maximalizálásához szükséges energiamennyiséget.


4. kihívás: Csomagolás

A csomagolások alakja, mérete és anyaga sokszor nehezítő tényező a termékellenőrzés folyamatában. Nem egyszerű feladat, például üvegszennyeződések kimutatása üvegedényekben vagy fémszennyeződések fémezett filmcsomagolásban. A szokatlan csomagolási formák, mint például a lekerekített üvegpalackok és a kartondobozok tovább korlátozzák a röntgenes ellenőrző rendszer látóterét, ami csökkent érzékenységi szintet eredményez. A nagy vagy magas csomagokat biztos módon kell szállítani a szalagon, hogy stabilak legyenek, amikor az ellenőrző rendszer elé érnek.

Megoldás:

Az ellenőrző berendezés és a megfelelő szállítószalag, illetve a vezetősín kiválasztásakor figyelembe kell venni a detektálni kívánt termék csomagolását. A röntgenes ellenőrző berendezések vízszintes, osztott, kombinált vagy ferde sugarakat alkalmaznak, ennek köszönhetően képesek észlelni az üvegtöredékeket az üvegcsomagolásban is. Bizonyos röntgenes ellenőrző rendszerek konfigurálhatók olyan módon, hogy a komplex csomagokban lévő vakfoltok is ellenőrizhetők legyenek szennyezettségük szempontjából. A fémdetektáló képesek érzékelni a fémet a zavaró “termékeffektus” ellenére és a fémezett filmcsomagolással ellátott termékek esetében is.

mettler toledo


5. kihívás: A gyártósor sebessége

A szállítószalagsebesség, a gyártási céloknak és a fogyasztói igényeknek való megfelelés érdekében folyamatosan nő. A száraz, szemcsés termékek és folyadékok ellenőrzése különösen nagy kihívást jelent a felgyorsult gyártósorokon.

Megoldás:

A speciális fémdetektorokat és röntgenes ellenőrző rendszereket folyékony és ömlesztett termékekhez terveztük. Teljes szalagsebességgel működtethetőek, fenntartva a termelékenység szintjét. Intelligens szoftver segítségével mindkét technológia képes meghatározni a szennyeződés pontos helyét, és az idegen testet biztonságosan eltávolítani, minimális termékpazarlással és leállás nélkül.


6. kihívás: Folyamatos optimalizálás

Elengedhetetlen az ellenőrző rendszerek megfelelő érzékenységi szinten történő működése, hogy képesek legyenek az esetleges idegen testeket detektálni, és azokat biztonságosan eltávolítani. A helytelen beállítás rossz szortírozási arányhoz vezethet, növelheti a pazarlás mértékét és csökkentheti a termelés hatékonyságát.

Megoldás:

A szoftverinnovációnak köszönhetően a röntgenes ellenőrző rendszerek és a fémdetektorok, félig vagy teljesen automatizált beállítási lehetőséget biztosítsanak. A manuális beállítás okozta hibák csökkentésével az észlelési, érzékenységi szintek maximalizálódnak, így minimalizálva a rossz szortírozási arányokat és a hulladékköltségeket. Az élelmiszerbiztonsági előírásoknak való megfelelés érdekében az érzékenységi szinteket rendszeresen tesztelni kell, fizikai minták segítségével. Mindkét technológia teljesítmény-ellenőrzési tesztet biztosít a rendszerek tökéletes állapotának fenntartása érdekében.


7. kihívás: Jelentés és megfigyelés

A mindennapi műveletek során a jelentések elengedhetetlenek az élelmiszerbiztonsági követelményeknek való megfeleléshez, a termelési KPI javításához és a berendezések általános hatékonyságának érdekében. A termék visszahívása esetén az ellenőrzési adatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a gyártók bizonyítani tudják, hogy minden szükséges óvintézkedést megtettek a szennyeződés kockázatának elkerülése vagy minimalizálása érdekében.

Megoldás:

Minden ellenőrzési tevékenység valós időben rögzíthető. A gyártók könnyen hozzáférnek az adatokhoz, hogy igazolják a szükséges dokumentációval, hogy megfelelően ellenőrizték a terméket, és végrehajtották az élelmiszer-biztonsági előírások követelményeit. Fejlett szoftverek és központosított hálózati infrastruktúra használata esetén, az ellenőrzési adatok alkalmazhatók a termékek nyomon követhetőségének érdekében, vagy élelmiszerbiztonsági szabályok megsértése esetén vissza is kereshetők.

A megfelelő szennyezőanyag-kimutatási technológia kiválasztásával, az élelmiszer-gyártók egy lépéssel az új élelmiszer- és csomagolási trendek, a gyorsabb áteresztőképesség és az élelmiszer-biztonsági előírások előtt járhatnak. Ha többet szeretne megtudni az élelmiszer-biztonság jövőbeli fejlődéséről, töltse le az ingyenes útmutatóinkat fémdetektálás, röntgenes vizsgálat vagy ellenőrző tömegmérés témákban!

További információk: www.mt.com/PI

The post Élelmiszergyártás biztonságosan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A puha gripper rendkívül rugalmas kezelést kínál https://www.muszaki-magazin.hu/2020/04/14/onrobot-grip-szabvany/ Tue, 14 Apr 2020 07:57:12 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9798 Az új, élelmiszeripari szabványoknak megfelelő OnRobot puha gripper szabálytalan formák és érzékeny élelmiszerek széles választékát képes mozgatni az élelmiszeripari, kozmetikai és gyógyszeripari gyártás, valamint további gyártási és csomagoló folyamatok során. Egy csapásra egyszerűbbé vált az élelmiszeripar és egyéb, például a kozmetika- vagy gyógyszeripar során jellemző „tiszta” alkalmazások automatizálása, melyek a tojástól kezdve a gyümölcsökön át, […]

The post A puha gripper rendkívül rugalmas kezelést kínál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új, élelmiszeripari szabványoknak megfelelő OnRobot puha gripper szabálytalan formák és érzékeny élelmiszerek széles választékát képes mozgatni az élelmiszeripari, kozmetikai és gyógyszeripari gyártás, valamint további gyártási és csomagoló folyamatok során.

Egy csapásra egyszerűbbé vált az élelmiszeripar és egyéb, például a kozmetika- vagy gyógyszeripar során jellemző „tiszta” alkalmazások automatizálása, melyek a tojástól kezdve a gyümölcsökön át, az üvegekig és szabálytalan méretű tartályokig különféle tárgyakat kell, hogy kezeljenek. A rugalmas OnRobot puha gripper három cserélhető szilikonból készült ún. szoknyát használ csillag alakú és négyujjas konfigurációban, melyekkel szinte bármilyen 2,2 kg alatti, kisméretű tárgyat képes felemelni óvatos és pontos érintéssel. Az elektromos puha gripper megfelel az élelmiszeripari szabványoknak (FDA 21 CFR a nem zsíros élelmiszerekhez és az EC 1935/2004), és a hagyományos vákuumos gripperekkel ellentétben egy beépített elektromos motorral rendelkezik.

Új puha gripperünk lehetővé teszi a meglévő megoldások számára, hogy nehezen megfogható, törékeny, vagy változatos alakú tárgyakat mozgassanak.”

– mondja Enrico Krog Iversen, az OnRobot vezérigazgatója.

Az egyedileg kialakított megoldásoktól eltérően az egyrendszeres megoldásnak köszönhetően a puha gripper zökkenőmentes integrációt kínál a legtöbb együttműködő és könnyűipari robottal.”

Az OnRobot díjnyertes egyrendszeres megoldása egy olyan platform, ami egy egységesített mechanikus és elektronikus interfészt biztosít a vezető robotkarok és az összes OnRobot End-of-Arm tooling (EoAT) között. Az egyrendszeres megoldás most tovább bővült és már az ABB Robotics és a Hanwha Precision Machinery robotjaival való integrációra is kiterjed. Így ezen robotok felhasználói az egységesített mechanikus és elektronikus interfész segítségével az OnRobot termékek összes előnyét élvezhetik, az egyszerűbb telepítés és a gyorsabb megtérülés érdekében.
Amellett, hogy a puha gripper ideális megoldást nyújt az élelmiszergyártás alkalmazásai számára, a gyártó- és csomagoló folyamatok során is rugalmas és óvatos fogást biztosít.

A puha gripper jellemzői:

  • A maximális 2,2 kg-os teherbírás a kezelendő tárgyak alakjától, puhaságától és súrlódásától függ
  • A fogás mérete 10 mm-től 118 mm-ig terjed, az alkalmazott korongtól függően
  • FDA által hitelesítve
  • Rugalmas, cserélhető szilikonos korongok
  • Ideális kezelés a törékeny tárgyakhoz és szabálytalan formákhoz
  • Nincs szükség levegőellátásra
  • Gyors, rugalmas telepítés, és zökkenőmentes integráció az összes vezető robotmárkával

The post A puha gripper rendkívül rugalmas kezelést kínál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>