élelmiszerbiztonság – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/15/skf-elelmiszeripar-biztonsag/ Tue, 15 Mar 2022 15:23:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19275 Az élelmiszeriparban a biztonságos élelmiszerek előállítása érdekében érthető módon szigorú szabályozásokat alkalmaznak. Az élelmiszerek gyártás és feldolgozás során történő védelme érdekében a vállalatok a biztonságra vonatkozóan számos gyakorlatot vezetnek be – például higiénikus kivitelű, “élelmiszeripari minőségű” berendezéseket és eszközöket használnak. Az élelmiszerbiztonságot többféle szennyeződés veszélyeztetheti. Komoly kockázatot jelentenek például a savas vagy súroló hatású összetevők, […]

The post Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az élelmiszeriparban a biztonságos élelmiszerek előállítása érdekében érthető módon szigorú szabályozásokat alkalmaznak.

Az élelmiszerek gyártás és feldolgozás során történő védelme érdekében a vállalatok a biztonságra vonatkozóan számos gyakorlatot vezetnek be – például higiénikus kivitelű, “élelmiszeripari minőségű” berendezéseket és eszközöket használnak. Az élelmiszerbiztonságot többféle szennyeződés veszélyeztetheti. Komoly kockázatot jelentenek például a savas vagy súroló hatású összetevők, a magas hőmérsékletek, valamint a maró hatású tisztítószerekkel történő gyakori lemosás. A gépalkatrészek ebből eredő korróziója a kenőanyagok szivárgását okozhatja, és ez beszennyezheti a végtermékeket.

Az ilyen jellegű kockázatok kiküszöbölése érdekében az SKF a higiénikus kivitelek tervezése során innovatív megközelítést alkalmazott az SKF Blue Line sorozatot is magában foglaló Food Line élelmiszeripari golyóscsapágyak kifejlesztésekor. Ezeket az élelmiszeripari minőségű és korrózióálló alkatrészeket tartalmazó egységeket az alapoktól kezdve építették fel, és mindegyik elemet úgy tervezték meg, hogy kiváló teljesítményt nyújtson, ugyanakkor megfeleljen a nemzetközi irányelvek szerinti higiéniai előírásoknak. A ház higiénikus felületi geometriáját, a zárófedelet és a hátoldali tömítést úgy alakították ki, hogy csökkentse a szennyeződések felhalmozódásának kockázatát, megkönnyítse a tisztítást és megakadályozza a baktériumok és allergének terjedését. A zseniális kivitel az optikai észlelhetőség érdekében kék színű anyagokat is tartalmaz. A Blue Line termékcsalád nyitott, vagy zárófedéllel és hátoldali tömítéssel ellátott teljesen zárt egységként rendelhető. A szabadalmazott csapágytömítési rendszer és a kimagasló kenési teljesítmény hozzájárul a csapágyak élettartamának meghosszabbításához és a nagyfokú megbízhatósághoz. Az újrakenést nem igénylő csapágyegységek csökkentik a karbantartási költségeket, valamint a kapcsolódó kenőanyag- és munkaerőköltségeket.

Az SKF Food Line élelmiszeripari csapágyak korszerű szilárd olajos (Solid Oil) csapágykenési technológiával is elérhetők. A szilárd olaj egy kenőolajjal telített polimer mátrix, amely gyakorlatilag kitölti a belső teret a csapágyban. A polimer mátrix mikropórusos szerkezete megtartja a kenőolajat. Amikor az olajjal telített polimer anyagot a csapágyba fecskendezik és megszilárdul, egy nagyon kis rés keletkezik a gördülőelemek és a futópályák körül, ami lehetővé teszi a csapágy alkatrészeinek szabad forgását. A mátrixból az olaj beszivárog ezekbe a résekbe, folyamatos kenést biztosítva a csapágynak. A Solid Oil csapágyak élettartamra kent gépelemek, és 2-4-szer több kenőolajat tartalmaznak, mint a csapágyzsírral feltöltött hasonló csapágyak. A Solid Oil gyakorlatilag a lemosáshoz használt tisztítószerekben lévő összes vegyszerrel szemben ellenálló.

Az SKF egy sor kiváló minőségű állapotfelügyeleti eszközt kínál a forgóberendezések teljesítményének optimalizálásához a gépek hosszabb rendelkezésre állása, megbízhatósága és alacsony üzemeltetési költsége érdekében. A megelőző karbantartás alapvető fontosságú a termelés fokozása szempontjából, mivel a korai észlelés megelőzheti a berendezések katasztrofális és költséges meghibásodását. A korszerű, multifunkcionális, kompakt kialakítású SKF TKRT 31 digitális fordulatszámmérő lehetővé teszi a forgóberendezések vagy gépek ellenőrzését. Az eszközzel a forgási és a lineáris sebesség, illetve a távolság meghatározásához szükséges mérést lézerrel vagy tapintással lehet elvégezni.

A kenés kritikus fontosságú a csapágyak élettartamának meghosszabbítása szempontjából, hiszen a hosszabb csapágyélettartam hozzájárul az üzemidő és a termelés növeléséhez. Míg az elégtelen kenés lehetővé teszi, hogy a szennyeződések bekerüljenek a csapágy belsejébe, és ez korai meghibásodást okozhat, a túlzott kenés költséges művelet és komoly problémákhoz vezethet. Az SKF TLGU 10 ultrahangos kenésellenőrző eszköz praktikus, egyszerűen használható megoldást kínál a pontos újrakenéshez. Ez az ultrahangos technológiával működő intuitív eszköz egyszerűen csatlakoztatható a zsírzópisztolyhoz és elősegíti, hogy a technikusok a kézi újrakenési folyamat során a megfelelő időben a megfelelő mennyiségű kenőanyagot alkalmazzák a csapágy újrakenéséhez a csapágy teljesítményének és élettartamának maximalizálása, valamint a legalacsonyabb beszerzési és üzemeltetési összköltség elérése érdekében.

The post Az SKF élelmiszeripari termékei támogatják az élelmiszerbiztonságot appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Élelmiszergyártás biztonságosan https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/04/mettler-toledo-elelmiszerbiztonsagi-megoldasai/ Fri, 04 Dec 2020 12:54:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12860 7 megoldás az élelmiszerek fizikai szennyeződésével kapcsolatos kihívásokra A biztonságos élelmiszerek előállítása állandó nyomásként nehezedik a gyártók és a márkatulajdonosok vállára. A szigorúbb élelmiszer-biztonsági előírások, a proaktív fogyasztók, az új élelmiszer-kombinációk és a globalizált ellátási láncok mind-mind hozzájárulnak a termék-visszahívási adatok növekedéséhez. Annak érdekében, hogy az élelmiszer-gyártók ne szenvedjenek a termékek visszahívásából adódó következményektől, mindent […]

The post Élelmiszergyártás biztonságosan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
7 megoldás az élelmiszerek fizikai szennyeződésével kapcsolatos kihívásokra

A biztonságos élelmiszerek előállítása állandó nyomásként nehezedik a gyártók és a márkatulajdonosok vállára. A szigorúbb élelmiszer-biztonsági előírások, a proaktív fogyasztók, az új élelmiszer-kombinációk és a globalizált ellátási láncok mind-mind hozzájárulnak a termék-visszahívási adatok növekedéséhez. Annak érdekében, hogy az élelmiszer-gyártók ne szenvedjenek a termékek visszahívásából adódó következményektől, mindent meg kell tenniük, hogy az esetleges idegen testek jelenlétét időben kiszűrjék. A METTLER TOLEDO hét megoldást mutat be, hogy a modern termékellenőrzési technológiának köszönhetően, hogyan tud szembeszállni az élelmiszerek fizikai szennyeződésével járó kihívásokkal.

1. kihívás: A szennyezés forrása

Az élelmiszer-előállítási folyamat több pontján is érheti fizikai szennyeződés a termékeket: a folyamat kezdetén, az előállítás közben vagy a csomagolás szakaszában. Ellenőrzés nélkül a szennyeződések már az elején bekerülhetnek a termelési folyamatba – például egy burgonya közé rejtett kő. A végtermék feldolgozása során a gép meghibásodhat: például előfordulhat, hogy a kenyérszeletelő pengéje eltörik, miközben kenyeret szeletelnek vele egy pékségben. Emellett személyes tárgyak, akár tollak vagy ékszerek is beleeshetnek. Az utolsó szakaszban is kerülhet idegentest a termékbe, a fedél ráhelyezése vagy a csomagolás lezárása közben.

Megoldás:

A folyamat azon pontjait, ahol élelmiszer-biztonsági megelőző intézkedések alkalmazására van szükség a fizikai szennyeződés kiküszöbölésére, kritikus ellenőrzési pontoknak (CCP) nevezzük. A kockázatelemzés kritikus ellenőrzési pontjának (HACCP) vagy a kockázatelemzésnek és a kockázatalapú megelőző ellenőrzésnek (HARCP) auditja során azonosítja a CCP-k létrehozásának helyét. Ezt követően a gyártók megismerhetik a folyamataikhoz legmegfelelőbb szennyezőanyag-kimutatási technológiát. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy mind a fémdetektálást, mind a röntgenvizsgálatot különféle gyártási szakaszokban szükséges telepíteni.


2. kihívás: A fizikai szennyező anyagok típusai

Az összetevőktől és a gyártási folyamattól függően a leggyakoribb szennyező anyagok fémek, ásványi kövek, meszes csontok, tömör műanyagok, gumi vegyületek vagy üvegek. A legnagyobb fejtörést a döntés okozza, hogy melyik vizsgálati technológia megfelelőbb az idegen test felismerésére.

Megoldás:

A röntgenes ellenőrző rendszer a fent említett szennyeződések érzékelésére képes, míg a fémdetektor kifejezetten a vas és színesfém, valamint az összes rozsdamentes acélminőségű anyag azonosítására ad lehetőséget. A HACCP / HARCP audit segít megállapítani a szükséges technológiai beruházásokat, továbbá a gyártók, a jövőbeni termékcsaládok és lehetséges szennyező anyagok figyelembevételével biztosabbá tehetik beruházásaikat.

mettler toledo


3. kihívás: Méret és sűrűség

A vizsgált termék mérete és sűrűsége befolyásolhatja a detektálás érzékenységi szintjét. Minél homogénebb a termék, annál egyszerűbb az ellenőrző berendezésnek azonosítani a fizikai szennyeződéseket. Nehézségeket okoz, ha az idegen test sűrűsége hasonló vagy alacsonyabb, mint az ellenőrzött terméké, például egy üvegszilánk az üvegpalackban, vagy ha változó sűrűségű komponenseket tartalmaz, például készételek esetében. A nagyobb tömegű vagy nagyobb nedvességtartalmú termékek problémát jelenthetnek más ellenőrzési technológiák esetében is. Ilyenkor maga a termék saját zavaró jelet hozhat létre, ami megnehezítheti a fémdetektorok munkáját, így nem könnyű különbséget tenni a termékjel és a fém szennyeződések jele között.

Megoldás:

A szennyezőanyag-detektálási technológia fejlődésének köszönhetően, a röntgenes ellenőrző és a fémdetektáló rendszerek egyaránt magas érzékenységgel rendelkeznek, így az apró szennyeződések előfordulását is képesek kimutatni. A METTLER TOLEDO fémdetektorok egyszerre több frekvenciát használnak a „nedves” termékek jeleinek kiszűréséért. A fejlett röntgenes ellenőrző rendszerek az ellenőrzött termék alapján, automatikusan állítják be a kép kontrasztjának maximalizálásához szükséges energiamennyiséget.


4. kihívás: Csomagolás

A csomagolások alakja, mérete és anyaga sokszor nehezítő tényező a termékellenőrzés folyamatában. Nem egyszerű feladat, például üvegszennyeződések kimutatása üvegedényekben vagy fémszennyeződések fémezett filmcsomagolásban. A szokatlan csomagolási formák, mint például a lekerekített üvegpalackok és a kartondobozok tovább korlátozzák a röntgenes ellenőrző rendszer látóterét, ami csökkent érzékenységi szintet eredményez. A nagy vagy magas csomagokat biztos módon kell szállítani a szalagon, hogy stabilak legyenek, amikor az ellenőrző rendszer elé érnek.

Megoldás:

Az ellenőrző berendezés és a megfelelő szállítószalag, illetve a vezetősín kiválasztásakor figyelembe kell venni a detektálni kívánt termék csomagolását. A röntgenes ellenőrző berendezések vízszintes, osztott, kombinált vagy ferde sugarakat alkalmaznak, ennek köszönhetően képesek észlelni az üvegtöredékeket az üvegcsomagolásban is. Bizonyos röntgenes ellenőrző rendszerek konfigurálhatók olyan módon, hogy a komplex csomagokban lévő vakfoltok is ellenőrizhetők legyenek szennyezettségük szempontjából. A fémdetektáló képesek érzékelni a fémet a zavaró “termékeffektus” ellenére és a fémezett filmcsomagolással ellátott termékek esetében is.

mettler toledo


5. kihívás: A gyártósor sebessége

A szállítószalagsebesség, a gyártási céloknak és a fogyasztói igényeknek való megfelelés érdekében folyamatosan nő. A száraz, szemcsés termékek és folyadékok ellenőrzése különösen nagy kihívást jelent a felgyorsult gyártósorokon.

Megoldás:

A speciális fémdetektorokat és röntgenes ellenőrző rendszereket folyékony és ömlesztett termékekhez terveztük. Teljes szalagsebességgel működtethetőek, fenntartva a termelékenység szintjét. Intelligens szoftver segítségével mindkét technológia képes meghatározni a szennyeződés pontos helyét, és az idegen testet biztonságosan eltávolítani, minimális termékpazarlással és leállás nélkül.


6. kihívás: Folyamatos optimalizálás

Elengedhetetlen az ellenőrző rendszerek megfelelő érzékenységi szinten történő működése, hogy képesek legyenek az esetleges idegen testeket detektálni, és azokat biztonságosan eltávolítani. A helytelen beállítás rossz szortírozási arányhoz vezethet, növelheti a pazarlás mértékét és csökkentheti a termelés hatékonyságát.

Megoldás:

A szoftverinnovációnak köszönhetően a röntgenes ellenőrző rendszerek és a fémdetektorok, félig vagy teljesen automatizált beállítási lehetőséget biztosítsanak. A manuális beállítás okozta hibák csökkentésével az észlelési, érzékenységi szintek maximalizálódnak, így minimalizálva a rossz szortírozási arányokat és a hulladékköltségeket. Az élelmiszerbiztonsági előírásoknak való megfelelés érdekében az érzékenységi szinteket rendszeresen tesztelni kell, fizikai minták segítségével. Mindkét technológia teljesítmény-ellenőrzési tesztet biztosít a rendszerek tökéletes állapotának fenntartása érdekében.


7. kihívás: Jelentés és megfigyelés

A mindennapi műveletek során a jelentések elengedhetetlenek az élelmiszerbiztonsági követelményeknek való megfeleléshez, a termelési KPI javításához és a berendezések általános hatékonyságának érdekében. A termék visszahívása esetén az ellenőrzési adatok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a gyártók bizonyítani tudják, hogy minden szükséges óvintézkedést megtettek a szennyeződés kockázatának elkerülése vagy minimalizálása érdekében.

Megoldás:

Minden ellenőrzési tevékenység valós időben rögzíthető. A gyártók könnyen hozzáférnek az adatokhoz, hogy igazolják a szükséges dokumentációval, hogy megfelelően ellenőrizték a terméket, és végrehajtották az élelmiszer-biztonsági előírások követelményeit. Fejlett szoftverek és központosított hálózati infrastruktúra használata esetén, az ellenőrzési adatok alkalmazhatók a termékek nyomon követhetőségének érdekében, vagy élelmiszerbiztonsági szabályok megsértése esetén vissza is kereshetők.

A megfelelő szennyezőanyag-kimutatási technológia kiválasztásával, az élelmiszer-gyártók egy lépéssel az új élelmiszer- és csomagolási trendek, a gyorsabb áteresztőképesség és az élelmiszer-biztonsági előírások előtt járhatnak. Ha többet szeretne megtudni az élelmiszer-biztonság jövőbeli fejlődéséről, töltse le az ingyenes útmutatóinkat fémdetektálás, röntgenes vizsgálat vagy ellenőrző tömegmérés témákban!

További információk: www.mt.com/PI

The post Élelmiszergyártás biztonságosan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>