dynamic – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Nemzetközi tudományos verseny https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/10/icaps-tudomanyos-verseny/ Tue, 10 Aug 2021 16:46:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16226 A nemzetközi ICAPS 2021 konferencia keretében szervezett, The Dynamic Pickup And Delivery Problem című nyílt versenyen egy a gyárak közti szállítási problémára kellett megoldást nyújtania a csapatoknak. A SZTAKI (Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet) kutatóiból álló Quickest Route („leggyorsabb út”) nevű csapat, Horváth Markó, Kis Tamás és Györgyi Péter a kétezer dollárt érő harmadik helyet szerezték […]

The post Nemzetközi tudományos verseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A nemzetközi ICAPS 2021 konferencia keretében szervezett, The Dynamic Pickup And Delivery Problem című nyílt versenyen egy a gyárak közti szállítási problémára kellett megoldást nyújtania a csapatoknak.

A SZTAKI (Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet) kutatóiból álló Quickest Route („leggyorsabb út”) nevű csapat, Horváth Markó, Kis Tamás és Györgyi Péter a kétezer dollárt érő harmadik helyet szerezték meg.

A feladat egy, a Huawei által megfogalmazott, gyárak közti szállítási probléma megoldása volt, ahol szállítójárművek ütemtervét és útvonalát úgy kellett optimalizálni, hogy a rakományok minél hatékonyabban – azaz minél kisebb késéssel és a lehető legrövidebb úton – jussanak el egyik telephelyről a másikig.

A csapat a megoldáshoz felhasználta az INEXT „Kutatások az ipari digitalizáció által nyújtott potenciál minőségi kiaknázására” című, NKFIH által támogatott projekt során szerzett tapasztalatait is. A versenyt a Huawei Noah’s Ark mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatóintézete támogatta, egy csapat legfeljebb három fős lehetett.

A két fázisra bontott versenyre 153 csapat jelentkezett, de a második fordulóban már csak 33 csapat vett részt. Az ötezer dolláros jutalmat jelentő aranyérmet a Shenzhen University diákjait és kutatóit tömörítő SZU-OldDriver nevű csapat vehette át, az ezüstérmes pedig a Tsinghua University Y nevű csapata lett.

„Mindig is szerettem volna egy hasonló versenyen elindulni, így örömmel mondtam igent Tamás felkeresésére. Az pedig külön öröm, hogy már az első alkalommal sikerült egy dobogós helyet elcsípnünk”

– fogalmazott Horváth Markó, a SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa.

„A verseny nagyon izgalmas és fordulatos volt. Bár több mint két hónapig tartott, csak az utolsó órákban dőlt el a végleges sorrend”

– fogalmazott Kis Tamás, a SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának tudományos tanácsadója.

„Három-négy éve kezdtük el járműflották ütemezését kutatni, ennek az eredményei eddig főleg publikációk voltak. A verseny egy jó visszaigazolás volt arra, hogy egy új gyakorlati feladaton is eredményesek tudunk lenni”

– mondta Györgyi Péter, a SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa.

Az International Conference on Automated Planning and Scheduling (ICAPS) egy évente megrendezett konferencia, mely során az intelligens tervezést és ütemezést segítő technológiák legfrissebb fejlesztései kerülnek előtérbe. A 2021-es ICAPS konferenciát augusztus 2-a és 13-a között tartják virtuálisan a kínai Kuangcsouból.

The post Nemzetközi tudományos verseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az automatizálás lehetőségei a műanyag- és polimerfeldolgozásban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/10/egyuttmukodo-robotok-universal-robots/ Wed, 10 Mar 2021 08:57:22 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14168 Együttműködő robotok vagy más néven kobotok további automatizálási lehetőségeket teremtenek a műanyag- és polimeriparban. Jellemzőjük, hogy szűkös termelési területen, emberek közvetlen közelében is képesek a munkavégzésre, továbbá a gyors végrehajtás és új feladatokhoz való átcsoportosítás, valamint intuitív programozás és kezelés. Támogatják a felszedés és beillesztés (pick and place), valamint a raklapozás folyamatait nagy és kis […]

The post Az automatizálás lehetőségei a műanyag- és polimerfeldolgozásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Együttműködő robotok vagy más néven kobotok további automatizálási lehetőségeket teremtenek a műanyag- és polimeriparban.

Jellemzőjük, hogy szűkös termelési területen, emberek közvetlen közelében is képesek a munkavégzésre, továbbá a gyors végrehajtás és új feladatokhoz való átcsoportosítás, valamint intuitív programozás és kezelés. Támogatják a felszedés és beillesztés (pick and place), valamint a raklapozás folyamatait nagy és kis vállalatoknál egyaránt.

A gyártók világszerte fektetnek be az automatizálásba. A 2020 tavaszán Magyarországon végzett polimeriparban működő vállalatokra is kiterjedő „KKV robotizációs barométer” felmérés azt mutatta, hogy a kkv-k többek között azt várják a robotizálástól, hogy lehetővé tegye számukra a termelési költségek csökkentését, javítva ezáltal annak hatékonyságát (72%), továbbá növelje a versenyképességet (71,4%), és a gyártott termékek mennyiségét (68,7%), ami nagyobb jelentőséggel bír a kisvállalkozások számára. Ezeken felül a vállalatok számára fontos az emberi hibák kiküszöbölése (61,3%), az alkalmazottak megtartása (63,9%), valamint a termékek minőségének (56,6%) és a termelés rugalmasságának (54,6%) javítása.

Együttműködő robotok használatával csökkenthető a dolgozók műanyagok és polimerek gyártása során kibocsátott káros gázokkal, porral és műanyag forgáccsal szembeni kitettsége. A kobotok éles és forró tárgyak kezelésére is alkalmasak. A 24 órás munkavégzés képessége és az ismétlődő 0,03 mm pontosságú mozgástartomány lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy a lehető legnagyobb mértékben használják ki termelési kapacitásukat és ezzel egyidejűleg fenntartsák az állandó minőséget. A könnyű kialakítás és a kis méret alkalmassá teszi a kobotokat a kisebb munkaterületen történő munkavégzésre.

Alkalmazások

A kobotok a műanyag fröccsöntő alkalmazások szinte teljes mértékű automatizálását lehetővé teszik.  Garantálják az egyenletesen magas minőséget, pontosságot, valamint az állandó adagolást sok ismétlés után is. Az együttműködő robotok növelik a folyamatok pontosságát és csökkentik a hulladék mennyiségét. Kiválóak a gépkiszolgálásban, CNC esztergákban, fröccsöntő gépekben, élprésekben vagy sajtoló présekben. Alkalmazásuk pozitívan hat a sebességre és a minőségre, ugyanakkor minimalizálja a nehézgépekkel végzett munkával kapcsolatos sérülések kockázatát. Egyéni igényeitől függően a vállalat különféle végeffektorokkal vagy felügyelő rendszerekkel ellátott kobotokat alkalmazhat a gyártás különböző szakaszaiban, pl. nagy érzékenységet igénylő kis elektronikai alkatrészek összeszerelése során. A befejező szakasz szintén nagyon fontos, a kobotok különféle anyagokkal dolgozhatnak, megtartva a szükséges paramétereket és biztosítva a végtermék magas, állandó minőségét.

Kobotok alkalmazása különböző piaci területeken

A cseh 2K Trend, ami nagy pontosságú fröccsöntött műanyag alkatrészeket gyárt nagy autógyártók számára, bevezette a UR10 kobotot a teljes gyártási ciklus kezelésére, amivel optimalizálta a gyártást és megoldotta a munkaerőhiány problémáját is. Az UR10 együttműködő robot felveszi és a formába helyezi a műanyag pelletet, majd megkezdi a fröccsöntési ciklust. A ciklus végén a kobot eltávolítja a kész öntvényeket, amelyeket aztán a szállítószalagra helyez. Ez egy monoton tevékenység, amely kivételes pontosságot igényel a kész műanyag öntvények kezelésében, tehát tökéletes a robotizáláshoz. Az UR10 kobot gyakorlatilag önállóan képes kezelni az egész gépet, ezért nem szükséges emberi dolgozók bevonása ebbe a folyamatba. Előnye a UR10 kar széles működési tartománya is, amely ezáltal a teljes gépet nagyon hatékonyan működteti.

A Dynamic Group három UR robotot telepített fröccsöntő és csomagolási feladatokra. Az első robot a teljes gépi ciklust látja el; válogat és elhelyez olyan kereteket, amelyek a fröccsöntő gépbe öntendő darabokat tartják, az egységeket egy vágószerelvényhez szállítja, az alkatrészt a kezelő elé helyezi a további megmunkálásra és végül megnyom egy gombot a ciklus újbóli aktiválásához. A második fröccsöntési alkalmazás egy hagyományos derékszögű robotot használ, amely egy formadarabot dob a szállítócsúszdára, ahol a UR robot felveszi és zsírtalanító készülékbe helyezi, majd az alkatrészt az operátor előtti asztalon lévő raklapra teszi ellenőrzés céljából. A harmadik robotot a csomagolási folyamatokhoz telepítették.

„Véleményem szerint a hagyományos robotokhoz képest a UR robotokat sokkal könnyebb betanítani és programozni drag and drop alkalmazásokból. A robot programozható „Teach Mode” opcióval is, amiben egyszerűen megragadjuk a robot karját, elmozdítjuk oda, ahova szeretnénk, ezáltal a robot megjegyzi a pontot. A pontok meghatározása után a robot az indítást követően visszajátssza ezeket a mozdulatokat”

– mondja Joe Mcgillivray, a Dynamic Group vezérigazgatója.

Fotók: universal-robots

The post Az automatizálás lehetőségei a műanyag- és polimerfeldolgozásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sinumerik One Dynamics – új, robusztus technológiai megoldások https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/13/sinumerik-one-dynamics/ Fri, 13 Nov 2020 16:19:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12542 A Siemens NCU-SW szoftverének 6.14 verziójával három robusztus, kimondottan a CNC Sinumerik One számára fejlesztett technológiai csomag kerül a piacra. A Sinumerik One Dynamics három különböző csomagban kapható: a One Dynamics Operate, a One Dynamics a 3 tengelyes megmunkáláshoz és a One Dynamics az 5 tengelyes megmunkáláshoz. Az egyes csomagok szoftverfunkcióinak segítségével a felhasználók kifogástalan […]

The post Sinumerik One Dynamics – új, robusztus technológiai megoldások appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Siemens NCU-SW szoftverének 6.14 verziójával három robusztus, kimondottan a CNC Sinumerik One számára fejlesztett technológiai csomag kerül a piacra.

A Sinumerik One Dynamics három különböző csomagban kapható: a One Dynamics Operate, a One Dynamics a 3 tengelyes megmunkáláshoz és a One Dynamics az 5 tengelyes megmunkáláshoz. Az egyes csomagok szoftverfunkcióinak segítségével a felhasználók kifogástalan felületi minőségű termékeket gyárthatnak, akár speciális programozást igénylő egyedi darabokkal foglalkoznak, akár CAD-CAM rendszerben futó, nagyteljesítményű megmunkáló gépekkel dolgoznak.

A bevált Sinumerik munkaciklusokkal és csúcsminőségű CNC szimulátorral dolgozó One Dynamics Operate csomag hatékony programozási lehetőségeket biztosít a gyártás helyszínén a marás és az esztergálás folyamataihoz. A felhasználó ezen kívül széles körű hozzáférést kap saját NC programjaihoz és a munkadarabokra vonatkozó dokumentációhoz. A csomag lehetővé teszi a papírmentesen dokumentálható gyártást, és ezen belül például a 3D CAD adatok gyors megjelenítését a gyártás helyszínén. A szabad formájú felületek kialakításához szükséges CAM-alapú CNC programokhoz a One Dynamics 3- és 5 tengelyes megmunkálási csomag a Top Surface és Top Speed Plus CNC funkciókat kínálja, melyek a munkadarabok hibátlan felszínének biztosításához kiemelkedő mozgásvezérlést tesznek lehetővé.

Intelligens algoritmusa segítségével a Top Surface ellenőrzi és optimalizálja a CAM rendszer geometriai adatait, miközben azokat a CNC feldolgozza, kiváló felszíni minőséget biztosítva a bonyolult szabad formájú felületek megmunkálása során. Ez különösen hasznos az öntési folyamatokhoz használt komplex geometriájú munkadarabok megmunkálásánál (szerszámok és öntőformák gyártása, repülőgépipar, gyógyászati technológia), melyek kivételesen magas elvárásokat támasztanak a felszíni minőséggel, az öntési precizitással és a gyártási hatékonysággal szemben. Az új szűrőtechnológiának köszönhetően a Top Speed Plus úgy teszi lehetővé a gépek fokozott dinamikáját, hogy közben kiküszöböli a mechanikus rezgéseket és megbízhatóan fenntartja a körvonalak pontosságát. A konkrét alkalmazási területtől függően a megoldás akár 30 százalékkal is csökkentheti a megmunkálásra fordított időt, ennek eredményeként pedig a CAM CNC programokkal vezérelt megmunkálási folyamatok munkadarabra vetített egységára is csökken, és növelhető a gyártási hatékonyság.

Néhány kivételes esettől eltekintve a Sinumerik One Dynamics nem igényel extra erőfeszítéseket a szerszámgépek gépészeti felügyelete során. Az aktiválást követően a szoftver azonnal a gépkezelő rendelkezésére áll. Mivel a csomagok a CNC vezérléshez kínálnak szoftveres funkciókat, nincs szükség a gép vagy a mechanika átalakítására. Az olyan felhasználások esetében, melyek rendkívüli kihívásokat képviselnek a megmunkálás minősége és gyorsasága vonatkozásában, a gépészetért felelős szakember további, a Sinumerik One Dynamics csomagban nem szereplő opcionális funkciókkal egészítheti ki a Sinumerik CNC vezérlést. Ezeket a kiegészítő funkciókat az egyes gépekre aktiválni és paraméterezni kell, figyelembe véve a gépek statikai és dinamikai jellemzőit is.

A Sinumerik One rendszerrel kapcsolatos további információk a következő linken találhatók: www.siemens.com/sinumerik-one

The post Sinumerik One Dynamics – új, robusztus technológiai megoldások appeared first on Műszaki Magazin.

]]>