dunavecse – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A legjobbak között a Schneider Electric dunavecsei okosgyára Az Év Zöld Beruházása pályázaton https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/05/schneider-electric-dunavecse-okosgyar-ev-zold-beruhazasa/ Thu, 05 Sep 2024 14:22:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31022 A három legjobb közé került a Schneider Electric Dunavecsén felépített, május végén átadott Duna Smart Power Systems nevű okosgyára a „Green Awards powered by Green Cloud” megmérettetésen. A létesítmény megvalósítása során kiemelten kezelték a fenntarthatósági szempontokat, ennek jegyében például 28 ezer négyzetméternyi tetőn telepítettek napelemet, geotermikus energiát használnak a hűtési és fűtési rendszerek működtetéséhez, öntözésre […]

The post A legjobbak között a Schneider Electric dunavecsei okosgyára Az Év Zöld Beruházása pályázaton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A három legjobb közé került a Schneider Electric Dunavecsén felépített, május végén átadott Duna Smart Power Systems nevű okosgyára a „Green Awards powered by Green Cloud” megmérettetésen. A létesítmény megvalósítása során kiemelten kezelték a fenntarthatósági szempontokat, ennek jegyében például 28 ezer négyzetméternyi tetőn telepítettek napelemet, geotermikus energiát használnak a hűtési és fűtési rendszerek működtetéséhez, öntözésre és a mosdókhoz pedig az összegyűjtött esővizet használják.

A Portfolio „Sustainable World” konferenciáján adták át az idei „Green Awards powered by Green Cloud” pályázat elismeréseit. A Schneider Electric hivatalosan idén májusban átadott, Dunavecsén felépített Duna Smart Power Systems (DSPS) okosgyára a három legjobb projekt közé került.

A fenntarthatósági szempontok természetesen már a DSPS építése során is érvényesültek. Az építési hulladékot és a különböző csomagoló anyagokat szelektíven gyűjtötték és szállították el az építkezésről.

Az üzemben a hűtés-fűtésről geotermikus rendszer gondoskodik. A gyárban összesen 28 000 m2-nyi tetőn telepítettek napelemet, mintegy 1180 MWh éves teljesítménnyel. Ebből az üzem évente biztosan átvesz 885 000 kWh-t, ami a gyár fogyasztásának közel 30 százalékát fedezi. Öntözésre és a mosdókhoz az összegyűjtött esővizet használják.

Azokhoz a kijáratokhoz, ahol teherforgalom van, ún. légzsilipeket telepítettek, a kamiondokkoló állomásokat energiahatékony módon alakították ki úgy, hogy elkerüljék a hőveszteséget, és ez igaz a személybejáratra is. A festési folyamathoz használt porszóró előkezelőből származó hulladékhőt a terület fűtéséhez hasznosítják újra, a felfűtött levegőt pedig az előgyártásokban.

Az öltözőkben, mosdókban, tárgyalókban, irodákban jelenlétérzékelő megoldások szabályozzák a légkezelő rendszert és a LED világítást. Az elektromos járművek számára pedig 30 e-autó és 25 e-bike töltőállomást is telepítettek.

A fenntarthatóság növelése, valamint az energiahatékonyság javítása mellett fontos szempont volt a tervezés során az épület hatékony működtetése. A Schneider Electric korszerű online felügyeleti rendszere, valamint kommunikációs hálózathoz kapcsolódó eszközei támogatják a meghibásodások megelőzését, illetve a szükséges beavatkozások időben történő elvégzését.

Zöld forradalom az energiaelosztásban

A DSPS azon túl, hogy a megvalósítása és a működése során is kiemelt szempont volt a fenntarthatóság, az ott készülő termékekkel is sokat tesz a klímavédelemért. A Schneider Electric dunavecsei üzemében készülnek ugyanis a vállalat új, innovatív középfeszültségű kapcsolóberendezései. A jövő fenntartható energiaelosztási rendszereiben várhatóan kulcsszerepet játszó eszközökben a korábban használt kén-hexafluorid (SF6) helyett tiszta levegőt és vákuumtechnológiát alkalmaznak. Ez a változtatás azért különösen fontos, mert az eddig a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben használt SF6 az egyik legerősebb üvegházhatású gáz, 24 300-szor szennyezőbb, mint a szén-dioxid, vagyis egyetlen kilogrammnyi SF6 ugyanannyi kárt tud okozni, mint 24,3 tonna szén-dioxid.

A Schneider Electric 26 ezer négyzetméteres dunavecsei okosgyára az SF6-mentes technológián alapuló RM AirSeT® kapcsolóberendezés európai gyártóközpontja.

„Jövőformáló cégként a fenntarthatóságra való törekvés része a működési modellünknek, a vállalati kultúránknak és a stratégiánknak. A Dunavecsén, 80 millió eurós beruházással megvalósult okosgyár korunk minden technológiai, fenntarthatósági és digitális elvárásának megfelel: a legfejlettebb ipari technológiákat használjuk karbonsemleges működés mellett” – mondta el Veres Zsolt, a Schneider Electric országigazgatója.

A Schneider Electric idén az első helyen végzett a TIME magazin és a Statista által összeállított, a világ legfenntarthatóbban működő vállalatait bemutató rangsorban. A 2021-ben elindított, 2025-ig tartó Schneider Sustainability Impact (SSI) fenntarthatósági program 11 globális és több mint 200 helyi célkitűzést fogalmazott meg. A program szerepeltet két kötelezettséget, miszerint a Schneider Electric hozzájárul egy klímabarát világ megvalósításához és az erőforrások hatékony felhasználásához. Ezek égisze alatt épült a dunavecsei okosgyár, amely támogatja a vállalat közép- és hosszútávú céljait.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A legjobbak között a Schneider Electric dunavecsei okosgyára Az Év Zöld Beruházása pályázaton appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb fontos mérföldkőhöz ér a Schneider Electric dunavecsei beruházása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/30/schneider-electric-merfoldko-dunavecse/ Sat, 30 Dec 2023 05:00:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27997 Decemberre elkészült, az év elején pedig már üzembe is helyezik a Schneider Electric most épülő dunavecsei okosgyárának raktárát. Az összesen mintegy egymillió euróból megvalósuló létesítményben két, önvezető robotjármű is dolgozik majd. Várhatóan 2024. április végére elkészül az üzem festőműhelye is, melyet az energiahatékonyság növelése jegyében energiavisszanyerő rendszerrel is felszerelnek. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és […]

The post Újabb fontos mérföldkőhöz ér a Schneider Electric dunavecsei beruházása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Decemberre elkészült, az év elején pedig már üzembe is helyezik a Schneider Electric most épülő dunavecsei okosgyárának raktárát. Az összesen mintegy egymillió euróból megvalósuló létesítményben két, önvezető robotjármű is dolgozik majd.

Várhatóan 2024. április végére elkészül az üzem festőműhelye is, melyet az energiahatékonyság növelése jegyében energiavisszanyerő rendszerrel is felszerelnek.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat tavaly szeptemberben jelentette be, hogy új okosgyárat épít Dunavecsén. Most fontos állomásához érkezik a 16 milliárd forintos dunavecsei okosgyár beruházása. Decemberre elkészült a létesítmény raktára, amelyet 2024. januártól aktívan használnak majd. A Duna Smart Power Systems (DSPS) nevű üzemhez egy 3000 négyzetméteres raktár épült, amelyben 8000 raklapnyi árut és akár 12 ezer dobozt is lehet tárolni.

A raktár polcrendszerének kialakítása mintegy félmillió euróba került és hasonló nagyságrendű összeget fordítottak az ott használt gépekre is. Ezek között van két önvezető robotjármű is, amelyek a nap 24 órájában szállítanak majd anyagokat a raktár és a gyártócsarnok között.

A raktárba beérkező alapanyagok túlnyomórészt Európából érkeznek majd, de kínai, indiai és török beszállítói is lesznek az üzemnek. A DSPS-ből több mint 50 országba szállítanak majd késztermékeket. A raktárban két műszakban mintegy 20 fő dolgozik majd.

A DSPS fejlesztése során a következő fontos állomás a festőműhely átadása lesz, ami várhatóan 2024. április végére valósul meg. A közel 1000 négyzetméteres festőműhelyben a legkorszerűbb berendezéseket állítják majd üzembe, amelyek szinte önállóan tudják elvégezni a festési előkészületeket és műveleteket.

A DSPS festőműhelye mintegy 900 ezer eurós beruházást jelent, illetve további nagyjából 100 ezer eurót fordít a Schneider Electric egy speciális, energiavisszanyerő rendszerre. A műhely környezeti hatását tovább csökkenti, hogy földgáz helyett kizárólag elektromos energiát használnak majd, amit akár a gyáron elhelyezett napelemek is szolgáltathatnak. Emellett a DSPS energiamenedzsment rendszerei is támogatják a festőműhely energiahatékony működését.

Az okosgyár építésénél és működésénél kiemelt szerepet kap az energiahatékonyság és a fenntarthatóság: geotermikus energiát, napenergiát egyaránt használnak majd, összegyűjtik és újrahasznosítják az esővizet, légmentesen záródó ipari kapukat, valamint dokkoló állomásokat telepítenek, és a hulladékhőt is újrahasznosítják. A Duna Smart Power Systemsben a legfejlettebb ipari technológia segítségével gyártanak majd középfeszültségű elektromos kapcsolóberendezéseket, a termelés várhatóan 2024-ben indulhat meg.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Újabb fontos mérföldkőhöz ér a Schneider Electric dunavecsei beruházása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A helyi infrastruktúrát is fejleszti a Schneider Electric Dunavecsén https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/11/schneider-fejlesztes-dunavecse-infrastruktura/ Mon, 11 Sep 2023 02:00:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26697 Körforgalmi csomópont kiépítéséről, a hozzá kapcsolódó közvilágítás és csapadékvíz-elvezetésről, valamint az ivóvíz-, és szennyvízcsatorna hálózat bővítéséről is gondoskodik a Schneider Electric dunavecsei okosgyára, a Duna Smart Power Systems építésével egyidőben. A kivitelezés már megkezdődött, a munka várhatóan idén október végéig fejeződik be. A beruházás értéke meghaladja a 800 millió forintot. Tavaly szeptemberben jelentette be a […]

The post A helyi infrastruktúrát is fejleszti a Schneider Electric Dunavecsén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Körforgalmi csomópont kiépítéséről, a hozzá kapcsolódó közvilágítás és csapadékvíz-elvezetésről, valamint az ivóvíz-, és szennyvízcsatorna hálózat bővítéséről is gondoskodik a Schneider Electric dunavecsei okosgyára, a Duna Smart Power Systems építésével egyidőben.

A kivitelezés már megkezdődött, a munka várhatóan idén október végéig fejeződik be. A beruházás értéke meghaladja a 800 millió forintot.

Tavaly szeptemberben jelentette be a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, hogy 16 milliárd forint értékben új okosgyárat épít Dunavecsén. A beruházás kivitelezése jelenleg is zajlik, és megkezdődik az okosgyár környezetében található infrastruktúra fejlesztése is. A Kelédháti út és az 51-es főút 70+080 szelvényében az áthaladó forgalom zökkenőmentes biztosítása érdekében a Schneider Electric kerékpár átkelővel kiegészített körforgalmi csomópont kiépítését vállalta. A körforgalom használatához szükséges közvilágítást, a csapadékvíz-elvezetést, a forgalomtechnikai eszközök kihelyezését, valamint a körforgalom környezetében lévő közmű infrastruktúra fejlesztését, a táj rendezését és a növények telepítését szintén a társaság végzi a beruházáshoz kapcsolódóan.

Bővül a szennyvíz- és vízhálózat is

Szintén az okosgyár építéséhez kapcsolódik a helyi ivóvíz-, és szennyvízhálózat, nagyságrendileg 900 folyóméterrel történő bővítése, gyakorlatilag Dunavecse város belterületétől a Duna Smart Power Systems-ig. A fejlesztésnek köszönhetően a szennyvíztisztító kapacitása napi 55 m3-re nő, új gépészeti berendezéseket telepítenek, valamint két átemelőnél nagyobb teljesítményű szivattyút szerelnek fel a hozzájuk tartozó frekvenciaváltókkal együtt. Mindkét hálózat új nyomvonalának meghatározásakor fontos szempont volt, hogy magánterületeket ne érintsenek, és a meglévő közműhálózatokkal való találkozások esetén körültekintően járjanak el annak érdekében, hogy a fejlesztés a lehető legkisebb terhelést okozza a helyszínen. Szintén a beruházás részeként a Schneider Electric teljesen új elektromos betáplálási vonalat is telepít a helyszínen, hogy a stabil energiaellátást biztosítani lehessen.

Az infrastruktúra-fejlesztések értéke meghaladja a 800 millió forintot.

A Duna Smart Power Systemsben a legfejlettebb ipari technológia segítségével gyártanak majd középfeszültségű elektromos kapcsolóberendezéseket, a termelés várhatóan 2024-ben indulhat meg. Az okosgyár építésénél és működésénél kiemelt szerepet kap az energiahatékonyság és a fenntarthatóság: geotermikus energiát, napenergiát egyaránt használnak majd, összegyűjtik és újrahasznosítják az esővizet, légmentesen záródó ipari kapukat, valamint dokkoló állomásokat telepítenek, és a hulladékhőt is újrahasznosítják.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A helyi infrastruktúrát is fejleszti a Schneider Electric Dunavecsén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
16 milliárd forintos beruházás: okosgyárat épít Dunavecsén a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/09/schneider-okosgyar-dunavecse/ Fri, 09 Sep 2022 05:30:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21822 Az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat tovább növeli magyarországi jelenlétét. Korunk legmodernebb technológiai és digitális megoldásait használja majd a Schneider Electric új gyártó üzeme Dunavecsén, amelyben várhatóan 2024-ben indulhat meg a termelés. Az üzemben elektromos elosztóberendezésekhez szükséges középfeszültségű termékeket állítanak majd elő. A beruházás értéke eléri az 16 milliárd forintot (40 […]

The post 16 milliárd forintos beruházás: okosgyárat épít Dunavecsén a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat tovább növeli magyarországi jelenlétét.

Korunk legmodernebb technológiai és digitális megoldásait használja majd a Schneider Electric új gyártó üzeme Dunavecsén, amelyben várhatóan 2024-ben indulhat meg a termelés.

Az üzemben elektromos elosztóberendezésekhez szükséges középfeszültségű termékeket állítanak majd elő. A beruházás értéke eléri az 16 milliárd forintot (40 millió Eurót).

Dunavecsén építi meg legújabb termelő üzemét a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat. Az okosgyár területe 20 ezer négyzetméter lesz és az üzem korunk minden technológiai, fenntarthatósági és digitális elvárásának megfelel majd: karbonsemleges működés mellett és a legfejlettebb ipari technológia segítségével gyártanak majd elektromos elosztóberendezésekhez szükséges középfeszültségű termékeket. A helyszínválasztásban nagy szerepe volt az M8-as autópálya, valamint a Schneider Electric Szigetszentmiklóson működő Közép-európai Logisztikai központja (CEELog) közelségének, valamint annak, hogy a társaság globális beszerzési központja (GSC) szintén Magyarországon, Budapesten működik. Az új üzem alkalmas lesz az európai piaci igények teljeskörű kiszolgálására.

Az új beruházás egyértelmű megerősítése Magyarország kiemelt szerepének a Schneider Electricnél, és tovább növeli versenyképességünk a középfesztültségű termékek európai piacán. Vállalatcsoportunk egyértelmű növekedésre számít a jövőben. Gondoljunk csak a fosszilis tüzelőanyagok kiváltására és a megújuló energiafelhasználás egyre növekvő arányára mind kiskereskedelmi, mind ipari oldalon; az e-mobilitás kiemelkedő térnyerésére; vagy a digitalizáció valamint az adatközpontok iránti egyre erőteljesebb igényekre. Mindezek eredményeképpen folyamatosan fejleszteni kell a közműhálózatokat, optimalizálni energiafelhasználásunkat. Éppen ezért a Schneider Electricnél készen állunk a mostanihoz hasonló beruházásokra és fejlesztésekre, hogy a lehető legkomplexebben és a legmagasabb szakmai színvonal mellett tudjuk kiszolgálni ezeket a felmerülő igényeket”

– mondta el a bejelentés kapcsán Veres Zsolt, a Schneider Electric vezérigazgatója.

Az üzemben várhatóan 2024-ben indul majd meg a termelés, és a tervek szerint 500 magasan kvalifikált munkahelyet biztosítanak majd a környéken élőknek 2025 után.

A Schneider Electric 1991 óta van jelen Magyarországon. A hazánkban mintegy 2000 főt foglalkoztató társaságnak jelenleg négy gyára (két zalaegerszegi, egy gyöngyösi és egy kunszentmiklósi üzem) és egy régiós feladatokat ellátó, több mint 20 országot kiszolgáló logisztikai központja (CEElog Szigetszentmiklós) van Magyarországon. Emellett Budapesten működik az üzleti, értékesítési és ügyfélszolgálati központ (Front Office), valamint Energia- és Fenntarthatósági Szolgáltatóközpontjának (SB, Sustainability Business) európai központja. A társaság globális pénzügyi és beszerzési szolgáltatásokat nyújtó központjának (GSC, Global Supply Chain) szintén a magyar főváros ad otthont.

The post 16 milliárd forintos beruházás: okosgyárat épít Dunavecsén a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>