diploma – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Közel félezer mérnök vehette át diplomáját a Széchenyi István Egyetem ünnepségein https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/29/szechenyi-egyetem-mernok-diploma/ Mon, 29 Jul 2024 05:30:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30624 A győri Széchenyi István Egyetem három műszaki kara is megtartotta diplomaátadó ünnepségét. Az idei tanévben a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karon, az Audi Hungaria Járműmérnöki Karon, valamint az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karon összesen csaknem ötszáz hallgató végzett. Győrben nagy hagyományokkal rendelkeznek a mérnöki képzések, amelyek az elmúlt időszak elkötelezett munkájának köszönhetően mára modern, gyakorlatorientált […]

The post Közel félezer mérnök vehette át diplomáját a Széchenyi István Egyetem ünnepségein appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A győri Széchenyi István Egyetem három műszaki kara is megtartotta diplomaátadó ünnepségét.

Az idei tanévben a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karon, az Audi Hungaria Járműmérnöki Karon, valamint az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karon összesen csaknem ötszáz hallgató végzett.

Győrben nagy hagyományokkal rendelkeznek a mérnöki képzések, amelyek az elmúlt időszak elkötelezett munkájának köszönhetően mára modern, gyakorlatorientált oktatást és páratlan szakmai lehetőségeket nyújtanak a hallgatóknak. Nem véletlen, hogy a Széchenyi István Egyetem a régió legjelentősebb felsőoktatási szereplőjévé nőtte ki magát, a mérnöki és informatikai szakok népszerűsége pedig évről évre jelentős. Erről árulkodnak a nemrég tartott diplomaátadó ünnepségek számai is: a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karon mintegy kétszázan, az Audi Hungaria Járműmérnöki Karon több mint 170-en, míg az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karon csaknem százan tettek sikeres záróvizsgát és szereztek oklevelet az idei tanévben.

A Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar diplomaátadó ünnepségén prof. dr. Horváth Zoltán dékán beszédében a jövőre való felkészülésre szólította fel a végzett hallgatókat. „Utolsó házi feladatként hadd adjam: ténylegesen készítsék el a tervüket, milyen pályát szeretnének életükben befutni, és azt miként tervezik megvalósítani” – látta el tanáccsal a diplomásokat. A dékán a folyamatos fejlődésre, tanulásra biztatta a fiatalokat, példaként említve, hogy a kar is új szakokat, továbbképzéseket és átdolgozott tanterveket kíván megvalósítani a fejlesztés, modernizálás jegyében.

A végzettek nevében Farkas Kriszta Evelin és a tunéziai Mejouli Ons gazdaságinformatikus szakos hallgatók köszöntek el az egyetemtől. Az ünnepségen sor került az Oktatók a Hallgatókért díj átadására is, amelyet Lukács Antal mesteroktató vehetett át. Kiemelkedő hallgatói közösségi tevékenységéért a Pro Auditoribus díj oklevél minősítésében Cimerné Fábián Anna Gertrúd, Gombolai Balázs Olivér és Rémai Gábor László, ezüst minősítésében pedig Hering Petra Orsolya részesült. A Reinhold és Carmen Würth alapítvány tanulmányi díját a gépészmérnöki alapszakon végzett Sebestyén Máté kapta.

Az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar ünnepségén az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar környezetmérnök, valamint regionális és környezeti gazdaságtan szakos végzősei is átvették oklevelüket. A végzett hallgatókat prof. dr. Dogossy Gábor, a kar dékánja köszöntötte. „Folyamatosan fejlődő világunkban ma már nem elegendő az itt megszerzett tudás, szükségük lesz további fejlődésre – akár a munkahelyükön szervezett tanfolyam, akár oktatási intézmények által nyújtott képzés formájában. Kapuink nyitva állnak önök előtt, akár egy új területbe szeretnének belekóstolni, akár a jelenlegi szakmájukat szeretnék még magasabb szinten elsajátítani” – hívta fel a figyelmet.

Az ünneplőkhöz angol nyelven dr. Fodor Dénes ipari és stratégiai kapcsolatokért felelős dékánhelyettes szólt, aki beszédében a kitartás fontosságát hangsúlyozta. Kiemelte, hogy a most átadott diplomák értékét növeli a Széchenyi István Egyetem nemzetközi elismertsége, amelyet a felsőoktatási ranglistákon való kiváló szereplése is igazol.

A hallgatók nevében Szögi Viktória és a ghánai Wakpal Simon köszönt el az intézménytől. Az egyetemen működő szervezetek fejlődéséért végzett szakmai munkáért járó Pro Progressum hallgatói díj emléklap minősítésében Balogh Dániel Tibor, Fürdős Róbert, Mekota Gergely és Wakpal Simon, oklevél minősítésében Boros Máté, Szőcs Bence és Tóth Imre részesült. A kiemelkedő közösségi tevékenységet végző hallgatóknak járó Pro Auditoribus díj emléklap minősítését Dumics Tamás, oklevél minősítését Janus Nándor, bronz minősítését pedig Jäger Dávid Viktor és Szögi Viktória vehette át.

Az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar diplomaátadó ünnepségének résztvevőit Tutervai Mátyás, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Építész Kamara elnöke, a Magyar Építész Kamara alelnöke köszöntötte, aki üdvözölte a szakma gyarapodását a frissen végzett, minőségi oktatásban részesült széchenyis diplomásokkal.

A kar dékánja, dr. Szép János arra hívta fel a végzettek figyelmét, hogy a diploma megszerzésénél a papír mögött rejlő tudás, képességek és készségek sokkal fontosabbak. „Ez nem valamiféle általánosan alkalmazható végső szakismeret, inkább egyfajta kulcskészlet ahhoz, hogy mérnökként gondolkodjanak, mérnöki feladatokat ismerjenek fel és azokat mérnöki módon oldják meg” – szögezte le. Hozzátette: a most diplomát szerzők tudására Magyarországon és Európa-szerte nagy szükség lesz.

Prof. dr. Movahedi Rad Majid dékánhelyettes a nemzetközi hallgatókat köszöntötte: „Hallgatóinkat kreativitásra, egyedi gondolkodásra ösztönözzük, valamint kiemelten fontosnak tartjuk mások ötleteinek tiszteletben tartását és a nyitottságot. Hisszük, hogy ezen elvek adják az alapot ahhoz, hogy valódi világpolgárokat képezzünk”.

A végzett hallgatók nevében Szűrös Zsolt és Alkhayyat Murad Azzam búcsúztak az egyetemtől. Az ünnepségen a Pro Progressum díj emléklap minősítésében részesült Orbán Szabolcs. A Pro Auditoribus díj emléklap minősítését Horváth Gábor, Mogyorósi Veronika és Tóth Zsófia, oklevél minősítését pedig Vajas Zsanett vehette át.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Közel félezer mérnök vehette át diplomáját a Széchenyi István Egyetem ünnepségein appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nők az IT szektorban: társadalmi, morális és üzleti előnyei is vannak a munkahelyi sokféleségnek https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/22/nok-it-munkahely-sokszinuseg/ Sun, 22 Aug 2021 15:14:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16371 A sokszínű cégek jobb üzleti teljesítményre képesek, vonzóbbak a munkavállalók számára és elkötelezettebb kollégákkal rendelkeznek – az IT mégis klasszikusan olyan terület, amelyen alulreprezentáltak a nők. A technológiai szektorban dolgozók csupán 10-15 százaléka nő, miközben számos olyan pozíció van, amely kiváló lehetőségeket nyújt a nőknek is. Még mindig sok sztereotípia uralja ezt a területet, az […]

The post Nők az IT szektorban: társadalmi, morális és üzleti előnyei is vannak a munkahelyi sokféleségnek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A sokszínű cégek jobb üzleti teljesítményre képesek, vonzóbbak a munkavállalók számára és elkötelezettebb kollégákkal rendelkeznek – az IT mégis klasszikusan olyan terület, amelyen alulreprezentáltak a nők.

A technológiai szektorban dolgozók csupán 10-15 százaléka nő, miközben számos olyan pozíció van, amely kiváló lehetőségeket nyújt a nőknek is. Még mindig sok sztereotípia uralja ezt a területet, az iskolai oktatástól kezdve a pályaválasztáson át a munkahelyi szemléletig – vallja Kalocsai Edith, az INSPYRE szakértője.

Magyarországon a technológiai szektorban mindössze 10-15 százalék körüli a női munkavállalók aránya. A női hallgatók aránya is hasonló az úgynevezett STEM szakok esetében – ilyen az informatikai képzés is. Az Eurostat adatai szerint az EU- átlag 17,7 százalék. Az Egyesült Királyságban 17, az Amerikai Egyesült Államokban 25 százalék ugyanez a mutató. Viszont utóbbi országban is csupán 19 százalékát szerzik meg nők az informatikai diplomáknak.

Az oktatási intézményekben a mai napig kevés szó esik ezekről a szakmákról az orientáció során és rengeteg középiskolában továbbra is az a döntő nézet uralkodik, hogy aki jó matematikából, az legyen mérnök, aki jó a humán tárgyakból, legyen jogász.

Nagyon sokan azonosítják az IT területet a hardcore fejlesztéssel, holott valójában az IT ipar egy jóval nagyobb terület. Rengeteg olyan pozíció van az IT-n belül, amihez nem kellenek például az algoritmuselméletek – olyan dolgok, amik tradicionálisan riasztottak el tömegeket ettől a területtől”

– fogalmaz Kalocsai Edith (INSPYRE, Head of Delivery).

Teljes mértékben az IT területhez tartoznak olyan pozíciók, amelyek nélkül nem tudna működni ez az iparág, mégis, alulreprezentáltak a közbeszédben: például a UX researcher, a projektmenedzser, az IT project account director, a grafikus, a tech dokumentáció író specialista, a teszter vagy éppen a sitebuilder. A piac rengeteg lehetőséget nyújt.

Egy-egy digitális termék sikere valójában sosem egyetlen fejlesztési siker, hanem a folyamat összes részének a sikere: ez nem a fejlesztésnél kezdődik és nem is ott ér véget. A közös siker egyaránt múlik azon, hogy egy UX researcher megfelelő válaszokat tud-e adni a felhasználói visszajelzésekről, vagy hogy a minőségbiztosító tesztelő biztosítja-e, hogy az elkészült termék minden eszközön és minden körülmény között hiba nélkül üzemeljen. Ezek tehát nem olyan kérdések, amelyek az adott munkatárs nemétől függenek, ellenkezőleg, éppen azt mutatják, hogy az IT szektorban mindenki megtalálhatja magának a megfelelő helyet.

Társadalmilag pedig miért fontos is az arányok javítása? Mert az informatikai fejlesztések az embereknek készülnek. Ha a készítők nem reprezentálják megfelelően a társadalmi viszonyokat, a fejlesztésekben is eltolódik a hangsúly.

Mi IT cégként az oktatási rendszert megváltoztatni nem tudjuk, legfeljebb javaslatot tehetünk. Azért viszont tudunk tenni, hogy bemutatjuk azt, milyen sokféle háttérből érkezve találtuk meg itt a helyünket és váltunk IT szakemberekké környezetmérnökökből, bölcsészekből, vagy értékesítőkből

– hangsúlyozza Kalocsai Edith.

Társadalmi, morális és üzleti szempontól is fontos a sokféleség. Erre az INSPYRE mindennapjai mutatnak pozitív példát: a változatos csapatokban számos új nézőpont merül fel a tervezési-ötletelési fázisban és számos olyan megoldási lehetőség merül fel, ami egy homogén közegben senkinek nem jutna eszébe. A McKinsey 2020-as nemzetközi kutatása is ezt támasztja alá: a sokszínű cégek jobb üzleti teljesítményre képesek, vonzóbbak a munkavállalók számára és elkötelezettebb kollégákkal rendelkeznek.

The post Nők az IT szektorban: társadalmi, morális és üzleti előnyei is vannak a munkahelyi sokféleségnek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>