design – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 24 Dec 2024 05:30:47 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 2023-as Magyar Formatervezési és a Design Management díjak https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/25/formatervezesi-dij-design-mome/ Wed, 25 Oct 2023 05:00:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27317 Idén 44. alkalommal adták át a Magyar Formatervezési Díjat, amely Magyarország egyik legrangosabb elismerése a design területén. A díjat, amelyre innovatív alkotásaikkal tervezők, gyártók, kereskedők, forgalmazók és megrendelők pályázhattak, számos, korábban egyetemünkön végzett szakember nyerte el. Az elismeréseket ismét termék, terv, vizuális kommunikáció és diák kategóriában ítélték oda, különdíjat ajánlott fel a pályázaton a Szellemi […]

The post 2023-as Magyar Formatervezési és a Design Management díjak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén 44. alkalommal adták át a Magyar Formatervezési Díjat, amely Magyarország egyik legrangosabb elismerése a design területén.

A díjat, amelyre innovatív alkotásaikkal tervezők, gyártók, kereskedők, forgalmazók és megrendelők pályázhattak, számos, korábban egyetemünkön végzett szakember nyerte el.

Az elismeréseket ismét termék, terv, vizuális kommunikáció és diák kategóriában ítélték oda, különdíjat ajánlott fel a pályázaton a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH), a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) Kultúráért és Felsőoktatásért Felelős Államtitkársága, a Magyar Formatervezési Tanács és idén első alkalommal adott át mentorációs különdíjat, az Árkossy Bútor Kft.

A termék kategória Magyar Formatervezési Díját a BOO Studio nyerte, alkotói Lebó Eszter és Kele Ildikó (MOME Divat és textiltervező MA szakvezető), akik merinói gyapjúból készítenek kötött ruhákat gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Szintén ebben a kategóriában díjazták a Repeta kollekciót, amely Kele Sára és Cserba Anna közös munkája és olyan, hulladéknak minősített anyagok újrafelhasználására épül, mint az építési törmelék vagy akár a dióhéj. Az SZTNH különdíját a RatiNook csomagtérrögzítői érdemelték ki. Megálmodói Laufer Ferenc és Húnfalvi András (MOME Mobility Lab vezető, okató), a Flying Objects designstúdió alapítói voltak.

A Magyar Formatervezési Díj terv kategóriáját a FOGAS VISION 360°, Molnár Ádám (MOME Alunus, oktató) munkája nyerte el, aki új fogaskerekű vasútijármű-koncepciót dolgozott ki a főváros részére. Ebben a kategóriában különdíjat érdemelt Dr. Schultheisz Judit ötletgazda, valamint az együttműködő Co&Co Designcommunication csapata – Hosszú Gergely, Cosovan Tamás, Nagy Richárd, Budai Márton és Buhala Balázs (MOME Alumni) – közös munkája a HUPLE – orvostechnikai mozgásterápiás eszköz és módszer, mely elsősorban koraszülött, idegrendszeri fejlődésükben eltérő vagy mozgásukban eltérő fejlődésmenetű gyermekek diagnosztizálására, kezelésére és fejlesztésére alkalmas.

Vizuális kommunikáció kategóriában a Magyar Formatervezési Díjat a Néprajzi Múzem új arculata kapta, amelyen szintén egy alkotócsoport dolgozott Kátay Hunor, Németh Sebestyén, Kovács Szilárd, Déri Enikő és Demeczky Nóra (MOME Alumni) személyében, akik több hónapos intenzív műhelymunkát folytattak az intézmény dolgozóival egy egyedülálló tervezési folyamat során. A múzeum által őrzött óriási kulturális kincstárt hatékonyan megjelenítő arculat szöveges megnevezés nélkül, önállóan is azonosítja az intézményt, grafikai elemei hatékonyan és egyértelműen utalnak a kultúrák és generációk közötti párbeszédre és a jelenkorral való szimbiózisra.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium különdíját a Komp, a 21st Laboratory experimentális tanulmánykötete kapta, amelyet a Ferenczy Noémi-díjas Balla Dóra (MOME, egyetemi docens) tervezett és amely a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány 21st Laboratory projektje és Kopek Gábor megbízásából készült.

„A kötet megjelenésében is nagyon különleges, az ember kreativitását, önfejlesztését járja körül különböző tanulmányokkal. Megérdemelten kapja ezt a díjat”

– mondta Vincze Máté, a KIM közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek. A kísérleti kötet nyomdai kivitelezésének minden részlete átgondolt, tartalmi funkciójában a változatos tipográfiai layoutrendszer kreatívan önti formába a mondanivalót.

A Magyar Formatervezési Díj diák kategóriájában is MOME hallgatók nyertek: Timár Blanka, A\O Lámpacsalád nevű pályamunkájával és Papp Zsófia a Virágnyelven – Népművészet, mint transzgenerációs örökség elnevezésű pályamunkájával.

Szilágyi Nóra, Kristóffy Róbert és Guthy Máté a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatóinak At least – otthoni edzőpad nevű pályamunkája pedig az Árkossy Bútor Kft. mentorációs különdíjában részesült.

A Magyar Formatervezési Díj és Design Management Díj által elismert pályaműveket bemutató tárlat október 6. és 15. között volt megtekinthető a Néprajzi Múzeumban.

Forrás: MOME


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 2023-as Magyar Formatervezési és a Design Management díjak appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
UX Budapest meetup design közösség https://www.muszaki-magazin.hu/2023/08/07/ux-budapest-design-meetup/ Mon, 07 Aug 2023 02:00:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26281 A UX Budapest Magyarország legnagyobb design közössége, amely a hazai felhasználó élmény (User eXperience, UX) és terméktervezés (product design) szakma és a téma iránti érdeklődők számára biztosít állandó lehetőséget a tudásmegosztásra, ismerkedésre. A Facebookon már 7000+ főt számláló közösség aktív, rendszeres találkozókat tart, képzéseket és workshopokat szervez, hogy a szakmában tevékenykedők és a további érdeklődők […]

The post UX Budapest meetup design közösség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A UX Budapest Magyarország legnagyobb design közössége, amely a hazai felhasználó élmény (User eXperience, UX) és terméktervezés (product design) szakma és a téma iránti érdeklődők számára biztosít állandó lehetőséget a tudásmegosztásra, ismerkedésre.

A Facebookon már 7000+ főt számláló közösség aktív, rendszeres találkozókat tart, képzéseket és workshopokat szervez, hogy a szakmában tevékenykedők és a további érdeklődők folyamatosan képezni tudják magukat. A rendszeres, havi találkozók igen népszerűek, így általában folyamatos teltházzal üzemelnek.

A programsorozat a nyáron is folytatódik, a júliusi eseményt a BME-n rendezték meg, ahol a GTK Ergonómia és Pszichológia Tanszékének az oktatói mutatták be a UX témában releváns kutatásaikat.

Hercegfi Károly az Ergonómia és Pszichológia Tanszék (EPT) tanszékvezetőjeként az egyetemi UX oktatását kialakulását, korábbi és aktuális témáit ismertette, részletesen kitérve a területhez tágabban és szorosabban köthető – már megvédett és folyamatban levő – doktori kutatások összességére.

© Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem: Németh Ádám (PhD hallgató) előadása a UX álláspiac helyzetéről.

Ezután a rendezvénysorozat leghosszabb előadását Szabó Bálint egyetemi tanársegéd, a GTK doktorjelölte tartotta, aki 30 percben ismertette a júniusban leadott „Felhasználó-központú szempontok megjelenése szoftverfejlesztésben” című disszertációjának az eredményeit. A prezentáció elméleti része a szoftverfejlesztés (Software Engineering, SE) és a UX-hez köthető ember-számítógép interakció (Human-Computer Interaction, HCI) tudományterületek fejlődését, különbözőségeit és a UX tevékenységek integrálási nehézségeihez vezető tényezőket ismertette. Az előadás kutatási eredményeit ismertető része pedig a UX-es ipari gyakorlatok valós vállalati működését tárta fel és rendszerezte tudományosan HCI szempontból. A doktori értekezéshez kapcsolódó empirikus kutatások egy szakértői interjúsorozatból, valamint nagymintás kérdőíves megkérdezésből álltak, amelyek a használhatóság és a UX szempontok módszereinek és megjelenésének a sokszínűségét mutatták be.

Az ipari gyakorlatok tudományos rendszerezése után az előadássorozat az EPT PhD hallgatója, Németh Ádám legújabb kutatásával folytatódott, aki a UX álláspiac helyzetét mutatta be tudományos szemmel. Az előadáshoz kapcsolódó, folyamatban levő empirikus kutatás innovatív jellegét az adja, hogy a hallgató a leletanalízis módszerével elemezi majd a LinkedIn felületen található UX álláshirdetések összességét, hogy ilyen módon több mint 1000 találat alapján tudja levonni a következtetéseket a különböző pozíciómegjelölések mögött található elvárásokkal kapcsolatban.

A UX állaspiac helyzetének a megismerése után a rendezvény résztvevőit Geszten Dalma, az EPT egyetemi adjunktusa vezette be a csapatok („team” egységek) közös munkáját támogató kollaboratív szoftverek használhatósági tesztelési módszertanának az izgalmas világába. Az előadás a „Teammunkát támogató szoftverek team-szintű használhatósági vizsgálati módszerének fejlesztése” című, már megvédett doktori disszertáció eredményeit ismertette. A téma aktualitását indokolja, hogy a koronavírus-világjárvány következtében bekövetkező virtuális teammunka elterjedésével megnőtt a kollaboratív szoftverek használhatóságának a jelentősége, hiszen az otthoni munkavégzés (home office) tevékenységét támogató szoftvereknek jól használhatónak kell lennie ahhoz csapatszinten is, hogy hatékonynak bizonyuljon. Ugyan számos korábbi kutatás irányult a kollaboratív szoftverek UX relevanciájú vizsgálatára, de az empirikus kutatások eredményeképpen kidolgozott, univerzálisan alkalmazható, többfelhasználós használhatósági vizsgálati módszertan tudományosan újszerű.

A rendezvény utolsó előadásában pedig Kapusy Katalin Zita, az EPT egyetemi adjunktusa vezetett el minket a jövő információs társadalmának a világába, és számolt be a Tanszék egyik, nemrégiben lezárt tudományos projektjének az eredményeiről. A kutatás már a kibővített valóság (eXtended Reality, XR) irányába mutat, a projektcsapat ugyanis az AR Analytics szoftverfejlesztő vállalat szakértőivel közösen tesztelhette a jövő XR immerzív tereit, amely egy metaverzum eszközön keresztül érhető el. A divatügynökségek képviselőinek szóló, vállalatközi (B2B) értékesítésre szánt szoftver használatával a jövőben a modellek utazási költségek nélkül választhatók ki a divatpiac döntéshozói számára, amivel jelentős költségek spórolhatók meg. Módszertanilag az előadás annak a „Rapid Iterative Testing and Evaluation” (RITE) használhatósági vizsgálatnak az eredményeit mutatta be, amellyel lehetővé tette az XR terekkel kapcsolatos igények összegyűjtését, és a termék felhasználói visszajelzésekre épülő gyors fejlesztését.

Az előadások végeztével az UX szakemberek és érdeklődők feltehették kérdéseiket, és kipróbálhatták a Tobii vállalat legújabb szemmozgás-követéses eszközeit is.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post UX Budapest meetup design közösség appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ESA Technology Broker: űripari megoldások földi kihívásokra https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/06/esa-technology-broker/ Mon, 06 Feb 2023 05:30:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23839 Az űrtechnológia azokat a vállalatokat is képes segíteni, amelyek más iparágakban tevékenykednek – hangsúlyozza az Európai Űrügynökség (ESA) Technology Broker programja. A kezdeményezés magyarországi elindítását az ESA inkubációs programjának eseményén jelentette be a Design Terminal, ahol a legjobb hazai űripari startupok mutatkoztak be befektetők és szakemberek előtt. A Technology Broker kezdeményezésre jelentkező cégek és űripari […]

The post ESA Technology Broker: űripari megoldások földi kihívásokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az űrtechnológia azokat a vállalatokat is képes segíteni, amelyek más iparágakban tevékenykednek – hangsúlyozza az Európai Űrügynökség (ESA) Technology Broker programja.

A kezdeményezés magyarországi elindítását az ESA inkubációs programjának eseményén jelentette be a Design Terminal, ahol a legjobb hazai űripari startupok mutatkoztak be befektetők és szakemberek előtt. A Technology Broker kezdeményezésre jelentkező cégek és űripari startupok közös fejlesztéseit 60ezer euróval támogatja az ESA Spark Funding.

Gondoltad volna, hogy az olajszagmentes fritőz a Nemzetközi Űrállomáson végzett hidegplazma kísérleteknek köszönhetően válhat valósággá? Vagy hogy a kontaktlencsédet űrkutató műszerek tökéletesítik? Számtalan példa létezik arra, hogy földi életünk kihívásaira az univerzumból érkező megoldások adhatnak választ. Akár a fentiekhez hasonló váratlan szolgáltatások és tudományos eredmények formájában.

Lassan másfél éve végzi hazánkban a Design Terminal az Európai Űrügynökség űripari starup inkubációs tevékenységét, vagyis az ESA BIC Programot. Az elmúlt hónapokban 11 vállalkozásnak nyújtottak magas szintű szakmai (üzleti, technikai és szellemi tulajdonnal kapcsolatos) támogatást, utat nyitva számukra a szektor felé. A startupok január 31-én, az ESA BIC Demo Day során, most először mutatkozhattak be űripari befektetők és szakértők előtt.

A Design Terminal folyamatosan új irányokat keres az űripari vállalkozásfejlesztésben. 2023-ban az ESA Technology Broker programját indítja el hazánkban, melynek legfőbb célja, hogy űripari és a szektoron kívüli cégek kollaborációját segítse. Ha egy vállalat olyan kihívásokkal küzd, amelyekre az űripar megoldást tud nyújtani, az ESA Technology Broker feladata lesz, hogy összekösse azt a megfelelő, űripari kompetenciákkal bíró startuppal.

„Amióta a Design Terminal átvette az ESA BIC (European Space Agency Business Incubation Center) hazai képviseletét, igyekszünk felhívni a figyelmet arra, mekkora potenciál van az űriparban a hazai cégek és a teljes magyar gazdaság számára – mondja Jónás László, az innovációs ügynökség szakmai vezetője, ügyvezetője. – A magyarországi Technology Broker program elsősorban azokra az iparágakra fókuszál, amelyekben korábban is hatékonyan tudtuk segíteni a vállalatokat: így például a mezőgazdaságra, az autóiparra, a feldolgozóiparra.”

Az ESA Spark Fundingnak köszönhetően – amely az iparágak közti technológiai transzfer felgyorsítását tűzte ki célul – a Technology Broker programon belül együttműködésbe kezdő vállalatok és vállalkozások 60.000 euró (részesedés nélküli) támogatást kaphatnak, hogy az űripari megoldásokat sikeresen emeljék át a hagyományos iparágakba.

A Design Terminal amellett, hogy az ESA BIC Hungary programra is folyamatosan toborozza az érdeklődő startupokat, mostantól az ESA Technology Brokerre is várja azoknak a vállalatoknak a jelentkezését, amelyek kihívásaihoz űripari technológia lehet a megoldás.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post ESA Technology Broker: űripari megoldások földi kihívásokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
19. Budapest Design Week https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/11/budapest-design-week-2022-2/ Tue, 11 Oct 2022 06:00:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22271 Kihirdették, kik kapták idén a Magyar Formatervezési Díjat és a Design Management Díjat A Budapest Design Week nyitóünnepségének keretében, október 6-án vehették át a díjazott tervezők és vállalkozások a Magyar Formatervezési Díjakat (MFD) és a Design Management Díjat (DMD). Az idei elismertek közt speciális horgászkellék, orvostechnikai eszköz, könyv és betűcsalád is van, a Design Management Díjat egy […]

The post 19. Budapest Design Week appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kihirdették, kik kapták idén a Magyar Formatervezési Díjat és a Design Management Díjat

A Budapest Design Week nyitóünnepségének keretében, október 6-án vehették át a díjazott tervezők és vállalkozások a Magyar Formatervezési Díjakat (MFD) és a Design Management Díjat (DMD). Az idei elismertek közt speciális horgászkellék, orvostechnikai eszköz, könyv és betűcsalád is van, a Design Management Díjat egy kézműves gasztronómiai termékeket készítő családi vállalkozása kapta. A díjazottakat a Néprajzi Múzeumban rendezett kiállításon ismerhetik meg az érdeklődők október 7. és 30. között. 

„Egy gyorsan változó, környezeti és társadalmi kihívásokkal teli időszakban élünk, amikor az azonnali helyzetfelismerés, a körülményekhez való alkalmazkodás új megközelítési módok kidolgozását teszi szükségessé. Az adaptáció képessége minden szegmensben elengedhetetlen, amelyhez a különféle szakterületek szereplőinek összefogására van szükség, akik nem egymástól elszigetelten, hanem közösen, szoros együttműködésben dolgoznak egy fenntarthatóbb, élhetőbb és intelligens jövő megalkotásán”

 – emelte ki a díjátadón Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke.

Magyarország legrangosabb designszakmai elismerését, a Magyar Formatervezési Díjat idén 43. alkalommal adták át a Magyar Formatervezési Tanács (MFT) szervezésében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium finanszírozásával. A hat Magyar Formatervezési Díjat a meghirdetett termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriában ítélték meg, az erős mezőny okán idén termék és vizuális kommunikáció kategóriában két-két díjat szavazott meg a bírálóbizottság. A pályázatok elbírálásakor a szakmai zsűri a formai minőség, újszerűség, versenyképesség, felhasználóbarát kialakítás vagy a fenntarthatósági szemlélet érvényesülése alapján értékelte a benyújtott pályaműveket.

A korábbi évekhez hasonlóan a díjak mellett különdíjak felajánlására is sor került. A Kulturális és Innovációs Minisztérium Kultúráért Felelős Államtitkársága különdíját Hevesi Annabella Dedas közületi ülőbútor kollekciójának ítélte. A minisztérium Felsőoktatásért Felelős Helyettes Államtitkársága különdíját Pataki Katalin diák kategóriában benyújtott Talky játékterápiás eszköz pályázata nyerte el. A Magyar Formatervezési Tanács különdíját Sinkovits Zsuzsanna Zsófia diák kategóriában nevezett Geoform kollekciója, illetve Égi Marcell termék kategóriában benyújtott If Jewel ékszermárkája kapta. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Dr. Lelkes Péter, Papp Zsolt, Bálint Zoltán, Vigh Balázs és Hory Péter közös munkáját, az IP alapú, audio-video konferencia eszközt, Full-HD érintőképernyővel eszközt díjazta.

„Ahhoz, hogy a nemzetközi piacokon is versenyképes magyar vállalkozások jöjjenek létre, szükségük van szabadalmaztatott technológiákra, azaz saját termékekre vagy szolgáltatásokra, emellett lényeges a márkaépítés is.  A designnak ráadásul kulcsszerepe van mindkettőben. Fontos, hogy a magyar cégek is felismerjék, sikerességükben nem csak az innovatív termékeknek van jelentősége, hanem a designnak, a formatervezésnek is”

– emelte ki Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár.

A kategóriát Nieto Ramón Catmagnet nevű speciális, horgászathoz használt mágneses kioldó eszköze és Laufer Ferenc relief kályhacsempe kollekciója nyerte, amely a high-tech fűtőberendezések és a tradicionális cserépkályha előnyeinek ötvözéséivel hoz létre egy hazai gyártásban megvalósult, jövőbemutató, komplex kályhacsempe rendszert.

A terv kategória díját a Remion Design Kft. vehette át Head Link nevű, kompakt duál csatornás EEG és bőrellenállás-mérő készüléke. A fejen rögzített öt szenzorával az egészségügyben felhasználható adatokat küld agyi és keringési tevékenységekről. A terv egyik újszerűsége abban valósul meg, hogy univerzális hardverként a jelenleg elérhető EEG-szoftverek bármelyikével kompatibilisen működik.

Vizuális kommunikáció kategóriában nyert a Fortepan Masters kötet, Szilágyi Róza Tekla, Barakonyi Szabolcs, Salát Zalán Péter és Simó György munkája, amelyek alapja a széles körben méltán elismert Fortepan, a Tamási Miklós által alapított unikális privátfotó-archívum. Barakonyi Szabolcs szubjektív, de koncepciózus válogatása rendhagyó módon nem a történeti dokumentum értéket, hanem a képekben megmutatkozó művészi kvalitást helyezi fókuszba. Boskovitz Oszkár Kadarka betűcsaládja nem a ma divatos geometrikus címbetűk táborát gyarapítja, hanem a hagyományokra épülő, hosszú szövegolvasásra alkalmas, opentype kenyérbetűk közé tartozik.

A diák kategóriát Ujváry Berta Zsófia (Moholy-Nagy Művészeit Egyetem) Hommage to Rudolf Ujvary című munkája nyerte. A szövöttanyag-kollekció egyben egy több generáción átívelő családi identitásgondozás is, hiszen az alkotó a nagyapja által tervezett épületeket használja fel inspirációs forrásként.

A Magyar Formatervezési Tanács 2009 óta, évente Design Management Díjjal (DMD) ismeri el a designmenedzsment szemléletet kiválóan alkalmazó szervezeteket. A díj fennállásának több, mint tíz éve alatt számos példaértékű szervezet, vállalkozás kapott kiemelt figyelmet, és mutatta meg, hogy a design szerepe jóval túlmutat a termékfejlesztésen, a márka arculatán vagy termékeinek csomagolásán. 2022-ben a beérkező pályázatokat neves szakemberekből álló öt tagú szakmai zsűri bírálta el.

Mórucz István kisvállalkozása, a Panyolium értékteremtő önazonosságával és formaérzékenységével érdemelte ki a 2022. évi Design Management Díjat. A panyolai gyümölcsfeldolgozó manufaktúra működése és szellemisége a legmagasabb szintű designgondolkodás megtestesülése, amelynek keretében a kreatív gondolkodás és a találékony megvalósítás biztos stílusérzékkel párosul.

A Co & Co Designcommunication Kft. a Herendi Porcelánmanufaktúra és Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által felajánlott Excellence különdíjában részesült. A vállalkozás több, mint húsz éve a hazai kreatívipar aktív, nemzetközi szinten is jegyzett szereplője. Tevékenységüket több tucat rangos hazai és rangos nemzetközi designdíjjal ismerték el. Elismerő oklevélben részesült a budafoki KULTIKUM kortárs művészeti színtér, valamint Csányi Péter és Bárány Bence saját grafikákkal ellátott, irodalmat népszerűsítő ruházati márkája, a Vates.

A Budapest Design Week október 7. és 14. közt, idén 19. alkalommal várja a látogatókat építészet és design metszéspontjait körüljáró kiállításokon, előadásokon, workshopokon, épületbejárásokon és stúdiólátogatásokon. A fesztivál központi helyszíne a Néprajzi Múzeum új épülete.

A Budapest Design Week programja és további információk a díjazottakról elérhető a fesztivál és a Magyar Formatervezési Tanács honlapján.

https://budapestdesignweek.hu/

mft.org.hu

The post 19. Budapest Design Week appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elindult a 2022-es Design Management Díj pályázat https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/06/design-management-dij-palyazat/ Fri, 06 May 2022 06:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20083 A designtudatosság, a design alapú gondolkodás elengedhetetlenül szükséges egy 21. századi vállalkozás működtetéséhez. A Design Management Díj 2009-es alapítása óta olyan szervezeteket díjaz, amelyek a designmenedzsment hatékony beemelésével kimagasló eredményeket és sikeres működési modelleket mutatnak fel, hazai és nemzetközi szinten egyaránt. A Magyar Formatervezési Tanács (MFT) több mint tíz éve díjazza a designmenedzsment-szemléletet kiválóan alkalmazó […]

The post Elindult a 2022-es Design Management Díj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A designtudatosság, a design alapú gondolkodás elengedhetetlenül szükséges egy 21. századi vállalkozás működtetéséhez.

A Design Management Díj 2009-es alapítása óta olyan szervezeteket díjaz, amelyek a designmenedzsment hatékony beemelésével kimagasló eredményeket és sikeres működési modelleket mutatnak fel, hazai és nemzetközi szinten egyaránt.

A Magyar Formatervezési Tanács (MFT) több mint tíz éve díjazza a designmenedzsment-szemléletet kiválóan alkalmazó szervezeteket. A Design Management Díjra (DMD) 2022-ben is bárki jelölhet látókörébe eső kiváló szervezeteket, vállalkozásokat vagy intézményeket, a jelöléseket 2022. május 25-ig lehet e-mailen benyújtani. Amennyiben saját szervezetét nevezné, a nevezés és a pályázati dokumentáció benyújtási határideje 2022. június 15. A díjazott oklevélben és bruttó egymillió forint pénzjutalomban részesül, amelyet a Budapest Design Week 2022 keretében megrendezett ünnepélyes gálán vehet át.

Az MFT által felkért szakmai bírálóbizottság a pályázatok zsűrizésekor idén is olyan szempontokra figyel, mint a felelős felhasználói magatartás ösztönzése, a fenntarthatóság és társadalmi érzékenység, illetve a design-thinking érvényesülése a vállalati kultúrában. Emellett alapvető szerepet játszik a kiválasztásban a designmenedzsment szemlélet szervezeti integrációjának mértéke, illetve a pályázónak a designmenedzsment-stratégia alkalmazása által elért eredményei.

A szakmai zsűri tagjai: Dr. Simon Attila, a bizottság elnöke (a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, címzetes egyetemi docens, a Magyar Formatervezési Tanács tagja); Dr. Antos László (a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezető igazgatója); Bachmann Bálint DLA (építész, a Budapesti Metropolitan Egyetem rektora, MFT-tag); Dr. Bendzsel Miklós (a Magyar Mérnökakadémia elnöke, az MFT elnökhelyettese); Kováts Adél (színművész, a 2021-ben DMD díjazott Radnóti Miklós Színház igazgatója,); Dr. Németh Edit Eur. Erg., (ergonómus, a Neumann János Egyetem dékánhelyettese, MFT-tag).

Az elmúlt évek igazolták, hogy a designmenedzsment a gazdaság minden területén fontos eszköz lehet: a díjazottak között ugyanúgy akadtak kis- és középvállalatok, mint nonprofit intézmények, kifejezetten designnal foglalkozó vagy kereskedelmi profilú cégek. A nyertesek között találjuk a budapesti Radnóti Miklós Színházat, a Plydesign bútoripari céget vagy a Varga-Flexo nyomdaipari vállalkozását. Ugyan a fenti intézmények és cégek háttere, működési területe rendkívül különböző, közös bennük a design-thinking alapú perspektivikus, szisztematikus építkezés, a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság szempontjainak szem előtt tartása, mindez a kreativitás és a tervezői érzékenység révén egy megoldásban egyesíti a felhasználói igényeket, a technikai lehetőségeket és az üzleti siker feltételeit.

„A designmenedzsment eszköztára egymásra épülő elemek sorából válik komplex rendszerré, amelynek hatékonyságát, sikerét nemzetközi elemzések is alátámasztják.  A designszemléletet képviselő vállalkozások egész Európában egyre komolyabb gazdasági jelentőséggel bírnak, sőt hozzájárulnak a társadalmi és kulturális fejlődéshez, hatásukat egyfajta innovációs katalizátorként, más iparágakban is kifejtik”

– fejtette ki Pomázi Gyula, a Magyar Formatervezési Tanács elnöke.

A Design Management Díjra való jelölés határideje 2022. május 25. éjfél, a nevezéseket és pályázati anyagokat pedig 2022. június 15. éjfélig kell benyújtani az mfti@hipo.gov.hu e-mail címre.

A részletes pályázati feltételek és az aktuális felhívás ezen a linken találhatók.

The post Elindult a 2022-es Design Management Díj pályázat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Dizájndíjat nyertek a Huawei Technologies napelemes megoldásai https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/06/huawei-technologies-napelem/ Mon, 06 Sep 2021 07:31:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16559 A vállalat lakossági invertere és energiatárolója is nyert az iF Design Award 2021 átadón. Rangos díjakat nyertek a HUAWEI Technologies lakossági napelemes megoldásai az iF Design Awards 2021 átadón. A dizájn Oscarjának is nevezett elismerést a HUAWEI FusionSolar háztartásokban használatos napelemes megoldásai, a SUN2000 inverter és a LUNA2000 Smart String energiatároló rendszere (ESS) kapták. Nem […]

The post Dizájndíjat nyertek a Huawei Technologies napelemes megoldásai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vállalat lakossági invertere és energiatárolója is nyert az iF Design Award 2021 átadón.

Rangos díjakat nyertek a HUAWEI Technologies lakossági napelemes megoldásai az iF Design Awards 2021 átadón. A dizájn Oscarjának is nevezett elismerést a HUAWEI FusionSolar háztartásokban használatos napelemes megoldásai, a SUN2000 inverter és a LUNA2000 Smart String energiatároló rendszere (ESS) kapták. Nem ez az első elismerése a vállalatnak, tavaly a FusionSolar mobilalkalmazást választotta a legjobbnak a 20 országból érkező 60 fős szakmai zsűri.

A hannoveri székhelyű iF International Forum Design GmbH 1965 óta iF Design Award díjjal ismeri el a dizájnban, a felhasználói élményben és az innovációban kiemelkedő termékeket. Odaítéléséről a több mint 20 országból származó, közel 60 világhírű szakértőből álló zsűri szigorú kritériumok alapján dönt.  Idén a Huawei Technologies két napelemes megoldását, a lakossági SUN2000 inverterét, valamint a LUNA2000 Smart String energiatároló rendszerét (ESS) díjazták.

Vízesés ihlette dizájn

A SUN2000 lakossági inverter díjnyertes, visszafogott dizájnja mellé iparági szinten egyedülálló funkciók társulnak. Az inverter – ami a napelemes rendszer lelke – az egyenáramot megfelelő feszültségű és frekvenciájú váltóárammá alakítja. A Huawei napelemes megoldása azonban még több feladatot is ellát: optimalizálja az áramtermelést, akár 30%-kal növeli az energiahozamot, valamint biztonsági és védelmi funkciókat lát el. A mesterséges intelligencia segítségével a gyors leállítási technológia proaktív módon csökkenti az ívkisülést, vagyis a tűzveszélyt. Így nő az élettartamuk és még hatékonyabban működnek a napelemes rendszerek. A stabil és biztonságos zöld energiával pedig egyre több háztartásban elérhető az alacsony szén-dioxid-kibocsátás.

A LUNA2000 energiatároló szakmai zsűri által is elismert, letisztult külsejét vízesés ihlette. Esztétikus kialakításával kiválóan illeszkedik bármilyen otthoni környezethez. Az energiatárolók nagy előnye, hogy a megtermelt többletenergiát, vagy akár a kedvezőbb elszámolású éjszakai áramot is el tudják tárolni, amit a háztartás később, a magasabb fogyasztási igény esetén fel tud használni. A Huawei LUNA2000 intelligens lakossági akkumulátora beépített energia-optimalizálóval rendelkezik, támogatja a független töltést és ívzárlati védelemmel rendelkezik. A moduláris felépítésű akkumulátorpakk minden egysége egy energiaoptimalizálót tartalmaz, amely szabályozza a modulon belüli töltési és kisütési folyamatot. Ez megakadályozza a nem kívánt energiaáramlásokat, valamint a túltöltődést, mélykisütést, vagy túlmelegedést.

Díjnyertes napelemes alkalmazás

A Huawei Technologies lakossági megoldásainak szerves részeként a Huawei FusionSolar alkalmazást már 2020-ban iF Design Award díjjal is elismerték. Használatával valós időben ellenőrizhető az otthoni áramfogyasztás, felhasználóbarát felületével leegyszerűsíti a napelemes rendszer kezelését és megjelenít minden szükséges információt. Különböző javaslatokat kínál a felesleges napenergia teljes körű hasznosítására, miközben intelligensen kezeli az egyes napelem-modulokat az energiatermelés hatékonyságának javítása érdekében.

A Huawei FusionSolar lakossági intelligens napelemes megoldásai szerte a világon már több mint 500 000 háztartásban járulnak hozzá a kevesebb szén-dioxid kibocsátáshoz. A háromszintű védelem, az egész ház proaktív biztonsága, az egyes napelemek intelligens felügyelete és az optimális energiatermelés mellett a Huawei SUN2000 inverterrel és LUNA2000 energiatárolóval telepített napelemes rendszerek Backup Box használatával még áramkimaradás esetén is stabilan működnek.

The post Dizájndíjat nyertek a Huawei Technologies napelemes megoldásai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/05/design-robotkutya-sztnh/ Mon, 05 Apr 2021 10:18:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14475 A design, vagyis a termékek megjelenése ma már óriási jelentőséggel bír. Vitathatatlan, hogy ma már a vásárlói döntésben sokszor a design fontosabb szempont, mint a funkcionális tulajdonság és bármilyen árucikk vásárlásakor a termék versenyképességét növeli a jól megfogalmazott forma, az esztétikus külső. A design kiemelt fókuszt kap például otthonunk műszaki berendezései, televíziók, hangfalak, játékkonzolok tervezése […]

The post Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A design, vagyis a termékek megjelenése ma már óriási jelentőséggel bír.

Vitathatatlan, hogy ma már a vásárlói döntésben sokszor a design fontosabb szempont, mint a funkcionális tulajdonság és bármilyen árucikk vásárlásakor a termék versenyképességét növeli a jól megfogalmazott forma, az esztétikus külső. A design kiemelt fókuszt kap például otthonunk műszaki berendezései, televíziók, hangfalak, játékkonzolok tervezése során, de szerepe megkérdőjelezhetetlen a gépjárműiparban is. Gondoljunk csak az olyan ikonikus megjelenésű járművekre, mint például a FIAT Topolino vagy a Porsche 911, de érdemes megnézni a Volvo 360c multifunkcionális teret kínáló vízióját is.

A jó design érték, amelyen a termék és a vállalkozás sikere múlhat. Ahhoz, hogy 2021-ben valami versenyképes legyen, fontos az innováció, de az előállított újdonságnak a design is elengedhetetlen része kell, hogy legyen. Ha ebből a kettőből valamelyik hiányzik, akkor piaci hátrányba kerül a vállalkozás, amit ma senki nem engedhet meg magának. Épp ezért kell a designt is jogi oltalommal védeni, aminek eszköze a formatervezésiminta-oltalom. De mit is jelent számadatokban kifejezve ez az érték?

A szellemitulajdon-intenzív ágazatok foglalkoztatáshoz és GDP-hez való hozzájárulását vizsgálva meggyőző eredmények születtek az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) és az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) közös, 2019. szeptemberében kiadott jelentése szerint. Magyarországon a design-intenzív ágazatok által teremtett munkahelyek aránya az összes munkahelyhez viszonyítva 16,1 százalék, EU-s szinten pedig 14,2 százalék. A többi szellemi tulajdonhoz fűződő jog, például a szabadalom, formatervezésiminta-oltalom, védjegy, szerzői jog, növényfajta-oltalom, földrajzi árujelző munkahelyteremtő képességét elemezve is kiemelkedik a formatervezésiminta-oltalom, mert ennél csak a védjegyek járulnak hozzá erőteljesebben a foglalkoztatottsághoz.

Magyarországon a design-intenzív ágazatok által termelt GDP aránya a teljes GDP-hez viszonyítva 22,4 százalék, ami jelentősen meghaladja az Európai Unió 16,2 százalékos arányát.

Mindemellett a szellemitulajdon-joggal rendelkező vállalkozásoknál átlagosan 20 százalékkal magasabb az egy alkalmazottra jutó bevétel a többi céggel szemben, ha pedig a formatervezési mintával rendelkező cégeket vizsgáljuk ez az arány 32 százalékra emelkedik.

Műszaki rendeltetés kontra design

Létezik egy olyan, már közhelyesnek mondható, de főleg a műszaki, funkcionális termékekre nézve helytálló állítás, hogy „a jó design nem látszik”: a jól használható, jól működő eszközöknél, ha a tervező jó munkát végzett, a design felett átsiklunk, lehet, hogy észre sem vesszük. Ez nem azt jelenti, hogy középszerű lenne, hanem épp azt, hogyha nem lenne kellemes ránézni, az egész biztosan feltűnne.

Egy tárgy összképét legtöbbször nem csupán a műszaki megfontolások alakítják ki, hanem bizonyos egyéb, meghatározó jellemzők (például egyes alkatrészek pontos formája, a termék arányos megjelenése, felületi mintázata), amelyek mind formatervezői munka eredményei. Ennek a munkának a gyümölcseként válnak a műszaki termékek is arányos, harmonikus megjelenésű tárgyakká, amelyek design-ja néha észrevétlen támogatója a funkciónak, használhatóságnak.

A robotika területéről megannyi példa hozható, amely bizonyítja, hogy a design – adott esetben a karakteres megjelenés – lényeges lehet műszaki termékek esetén is. Napjainkban sokat hallhatunk a robotkutyákról, amelyek számos területen segíthetik az emberek munkáját. A négylábú robotokat kamerákkal és különböző szenzorokkal látják el, így a legkülönfélébb feladatokra alkalmasak. Segíthetik a kórházakban az ápolók munkáját vagy végezhetnek emberek számára veszélyes, esetleg megközelíthetetlen helyeken méréseket. Mozgásuk kifinomult és botlásaikból tanulni képesek – göröngyös, akadályokkal teli terepen is boldogulnak. Általános elnevezésük is utal rá, hogy megjelenésükben, mozgásukban egy kutyára hasonlítanak: az emberi szem számára egy sokkal barátságosabb, ismertebb, így könnyebben befogadható összbenyomást tesz a kutyaszerű megjelenés, mint egy olyan robot-kinézet, amelyet nem tudunk élőlénnyel társítani. Ez a fajta tervezés, a tárgyak emberi, állati, egyéb természeti formákkal való felruházása nem újdonság a formatervezők munkájában. Jó néhány ikonikus design és mindennapjainkban használt termék megjelenése a természetből merít.

A műszaki tartalom a külcsínnel olykor igazán különleges módon is összefonódhat. Az Intel például Edison nevű hordozható chipjei segítségével ötvözi a design-t és a robotikát, nem mindennapi ruhakölteményeket készítve a chipek felhasználásával. Ezek az öltözékek világítanak vagy éppen mozognak viselőjükön, de a ruháról gombnyomásra felröppenő pillangók is felejthetetlen látványt nyújtanak. Tehát akár a leginkább design-központú iparág, a divatipar területén is nagy szerepet kaphatnak a különböző műszaki megoldások, újítások.

A robotkutya és az iparjogvédelem

Egy adott terméket számos, különböző iparjogvédelmi oltalmi forma védhet. A robotkutya esetében például szabadalmazható minden új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható, a termékre vagy eljárásra vonatkozó műszaki megoldás. Ugyanakkor a robot kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás, amely új, feltalálói lépésen alapul és iparilag alkalmazható, használatiminta-oltalomban részesülhet. A termékhez emellett tartozhat olyan megjelölés is, amely az adott gyártó áruját hivatott megkülönböztetni a versenytársak robotkutyáitól – például a kutya logója vagy a kapcsolódó szlogen –: ez védjegyoltalommal védhető.

A külső megjelenés, a design oltalmára pedig a formatervezésiminta-oltalom szolgál. Ide tartozik tehát a külcsín, a robotkutya külső jellegzetességei, vagyis a formája, a rajzolata, a színei, illetve felületi mintázatai is. Ugyanakkor az a külső jellegzetesség, amely kizárólag a termék műszaki rendeltetésének következménye, nem részesülhet ilyen oltalomban.

Hogyan szerezhető formatervezésiminta-oltalom, tehát kizárólagos jog a termék megjelenésére?

A formatervezésiminta-oltalmi bejelentés, amely egyszerre akár 50 különböző mintára is vonatkozhat, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál nyújtható be papír alapon vagy az SZTNH online felületén keresztül elektronikusan. Oltalomban pedig akkor részesülhet, ha az új és egyéni.

A formatervezésiminta-oltalom annak jogosultja számára kizárólagos jogot ad a minta hasznosítására, vagyis az előállításra, használatára, forgalomba hozatalára, a forgalomba hozatalra való felkínálásra, behozatalra, kivitelre, vagy a raktáron tartásra. Emellett az oltalommal a tulajdonos hatékonyan léphet fel a bitorlókkal szemben, ha azok másolatokkal tévesztik meg a vásárlókat.

Az oltalom öt évre szól, és még négy alkalommal, további öt-öt évre megújítható, így a termék megjelenése akár 25 évig is védelmezhető. A formatervezésiminta-oltalmi bejelentés útmutatója és további információk elérhetők az SZTNH honlapján. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Iparjog pályázatával pedig az oltalomszerzés teljes költsége ingyenessé tehető.

www.sztnh.hu

The post Miért éri meg foglalkozni a design védelmével? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Önvezető magyar modell https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/14/onvezeto-sztaki-carsim-modell/ Sun, 14 Mar 2021 16:29:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14197 Önvezető járművek irányításrendszerének tervezéséhez alkottak új modellt magyar kutatók. Fényes Dániel, Németh Balázs, valamint Gáspár Péter laborvezető, az ELKH SZTAKI Rendszer- és Irányításelméleti Laboratóriumának kutatói a közelmúltban jelentették meg az Energies című folyóiratban „A Novel Data-Driven Modeling and Control Design Method for Autonomous Vehicles” című publikációjukat, amelyben az önvezető járművek irányításrendszerének tervezéséhez kifejlesztett új modelljüket mutatták be. […]

The post Önvezető magyar modell appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Önvezető járművek irányításrendszerének tervezéséhez alkottak új modellt magyar kutatók.

Fényes Dániel, Németh Balázs, valamint Gáspár Péter laborvezető, az ELKH SZTAKI Rendszer- és Irányításelméleti Laboratóriumának kutatói a közelmúltban jelentették meg az Energies című folyóiratban „A Novel Data-Driven Modeling and Control Design Method for Autonomous Vehicles” című publikációjukat, amelyben az önvezető járművek irányításrendszerének tervezéséhez kifejlesztett új modelljüket mutatták be.

Az ötös szintű, azaz teljesen önvezető járművek fejlesztésének egyik nagy kihívását az autóvezetés számtalan dimenzióját figyelembe vevő irányítási rendszer kidolgozása jelenti. Az autóvezetés ugyanis nem egy lineáris rendszer, amelyben adott sebességgel adott utat lehet megtenni – a valós közlekedésben az autó sebessége, iránya és környezete állandóan változik, ezért egy olyan irányítási rendszerre van szükség, amely mindezekhez egyidejűleg képes igazodni.

Az ilyen típusú irányítási rendszer fejlesztésekor a szakemberek gyakran a vezetéssegítő rendszerek működéséből indulnak ki. Ez egyfelől logikus megközelítés, hiszen ezek már régóta a piacon vannak, másfelől azonban egy önvezető rendszer megbízhatósága csak akkor lehet 100 százalékos, ha senkinek, semmikor, még vészhelyzet esetén sem kell beavatkoznia a folyamatba. A SZTAKI kutatóinak több millió kísérlet lefuttatásából szerzett adatok alapján sikerült egy olyan modellt létrehozniuk, amely segíthet az autonóm rendszerek fejlesztésében.

A modell elkészítéséhez big data alapú analízis módszereket használtak a kutatók. A lefutott kísérletekből gyűjtött adatok elemzését követően úgy döntöttek, hogy nem neurálisháló-alapú modellt építenek, mert az a tanítás során túl komplexszé válhat a garantált minőségű, biztonságkritikus irányítási rendszer tervezéséhez. Helyette változó paraméterű modellstruktúrákkal, és az azokra épülő irányításmodellekkel dolgoztak. Az így létrehozott irányítási modell egyidejűleg tud alkalmazkodni a jármű haladása során folyamatosan változó környezeti hatásokhoz, ugyanakkor folyamatosan garantált minőségi jellemzőket nyújt.

Az elkészült algoritmust a CarSim autószimulációs szoftverrel tesztelték a kutatók, ezen belül a Michigan Waterford Hills versenypálya virtuális modelljén futtatták a programot. Az eddig elérhető nominális eljárásokkal összevetve az új modellezési eljárás alapján készült változat egy, az eddiginél jobban manőverező önvezető járműmodellt eredményezett. A különbségek elsősorban extrém manőverek, illetve hirtelen kanyarok esetén voltak látványosak.

Ehhez az eljáráshoz nagyon sok adatra van szükség, és a kutatóknak még ezek birtokában is sokat kellett dolgozniuk ahhoz, hogy az adott feladatnak megfeleljen az algoritmus. Az eredmények ugyanakkor azt mutatják, hogy az új módszerrel a nominális eljárásoknál hatékonyabb és nagyobb teljesítményű önvezetési modell jöhet létre.

The post Önvezető magyar modell appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Díjeső a Hauniban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/28/hauni-hungary-dij-korber/ Sat, 28 Nov 2020 15:29:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12746 Világcégekkel szoros versenyben nyert több kategóriában is országos díjakat a pécsi Hauni Hungária. Odaítélésükkor a zsűri minden esetben hangsúlyozta, a gyár fenntarthatósági erőfeszítései és a munkavállalókkal szembeni példaértékű felelősségvállalás minden vállalat számára modellként szolgálhatnak. Szenzációs pécsi sikert hozott a CSR Hungary Díj rendhagyó módon online megtartott eredményhirdetése. A Hauni Hungária a mezőnyben egyedüliként, három külön […]

The post Díjeső a Hauniban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Világcégekkel szoros versenyben nyert több kategóriában is országos díjakat a pécsi Hauni Hungária.

Odaítélésükkor a zsűri minden esetben hangsúlyozta, a gyár fenntarthatósági erőfeszítései és a munkavállalókkal szembeni példaértékű felelősségvállalás minden vállalat számára modellként szolgálhatnak.

Szenzációs pécsi sikert hozott a CSR Hungary Díj rendhagyó módon online megtartott eredményhirdetése. A Hauni Hungária a mezőnyben egyedüliként, három külön pályázattal is díjat nyert: átvehette a legjobb környezeti felelősségvállalásért és a legjobb belső CSR megoldásokért járó díjat, valamint ráadásnak az Europa Design különdíját, a kimagasló humánpolitikai gyakorlatának elismeréseként. A Dél-Dunántúl legnagyobb iparvállalata ezzel – a Henkel Magyarország mellett – háromszoros győztesként a díjátadó abszolút sztárja lett. Az elismerés rangját emeli, hogy a baranyai vállalat olyan cégek sorába került a kitüntetések révén, mint a MOL, a Lidl vagy a Nestlé.

A legjobb környezeti felelősségvállalásért díjat az energiahatékonyság és a hulladékkezelés terén kifejtett erőfeszítésekért kapta a vállalat. Mivel évente egy kisvárosnyi hulladék keletkezik a gyárban, ezért kulcsfontosságú a mennyiség csökkentése és az újrahasznosítás. Ennek alapja a teljes termelési területen bevezetett szelektív gyűjtés. Egyes anyagokat – például a kikevert, de fel nem használt festékeket – már a gyárban újra tudnak hasznosítani, másokat pedig erre specializálódott vállalkozások vesznek át. Évente nagyjából 610 tonna vegyes acélt, 32 tonna alumíniumot és 70 tonna papírt forgat vissza a gazdaságba ily módon a cég.

A papírmentes gyártásra átállással és a munkatársak szemléletformálásával pedig a keletkező hulladékmennyiséget csökkenti a cég. Az erőfeszítések eredményeként idén harmadára esett az egy főre jutó kommunális hulladék mennyisége.

Hasonló eredményeket hoztak az elmúlt évek energiahatékonysági programja. A komoly energiaigényű üzemben idén 20%-kal sikerült csökkenteni a produktív órákra vetített villamosenergia-felhasználást. Jelentős részben a teljes világítási rendszer – mintegy 5700 fényforrás – LED-ekre cserélésével. Komoly megtakarításokat eredményeztek a fűtési és hűtési rendszerek elmúlt évekbeni átalakításai is.

A „zöld” erőfeszítéseket csak a munkatársakkal szembeni felelősség előzi meg fontosságában – különösképpen a járványhelyzet körülményei közepette. A Hauni most elismert modellje széleskörű, legtöbbször az előírtat meghaladó szolgáltatás- és juttatáscsomagot tartalmaz. Fontos pillér az egészség – így helyben elérhető szűrővizsgálatok, támogatott sport- és egészségmegőrző programok és eszközök állnak a kollégák rendelkezésére.

A járványhelyzet tovább fokozta ezek jelentőségét. A régióban, de országosan is az elsők között kezdte meg a Hauni a már márciusban részletesen kidolgozott járvány elleni védekezési tervének végrehajtását. Ennek során többek között multivitaminokat és védőeszközöket kaptak a kollégák, a vállalat kiterjesztette és támogatta az otthoni munkavégzést és a kisgyermekesek és veszélyeztetett korúak otthon maradását vagy épp a tömegközlekedést kerülendő megszervezete az utaztatást.

Kimagasló, a munkavállalókat az előírt mértéket jelenetős mértékben meghaladó módon segítő humánpolitikai gyakorlatáért kapta a vállalat az Europa Design különdíját.

A mentális és fizikai biztonság és jólét már alapelvárás, és a közösségi kapcsolatok (munkahelyi, családi és társadalmi) minőségének fokozásával tud a munkavállaló olyan biztonságos, kiegyensúlyozott életminőséget elérni, mely a munkahelyi teljesítményét is növelheti kisebb ráfordítással és természetesen kevesebb káros hatás mellett

nyilatkozta Feuertag Ottó, az Europa Design alapító-ügyvezető igazgatója.

The post Díjeső a Hauniban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átadták a Magyar Formatervezési Díjakat a Budapest Design Weeken https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/02/budapest-design-week/ Fri, 02 Oct 2020 16:32:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11828 A hagyományoknak megfelelően a Budapest Design Week idén is a Magyar Formatervezési Díjak és a Design Management Díj átadásával kezdődött. A hazai kreatív ipar kiemelt fesztiváljának fókuszában idén a körforgásos gazdaság, valamint a fenntartható design áll, melyekhez az idei díjazottak közül többen szorosan kapcsolódnak innovatív, anyag- és energiaszegény, illetve megújuló energiaforrásból táplálkozó megoldásaikkal.  Október 1. […]

The post Átadták a Magyar Formatervezési Díjakat a Budapest Design Weeken appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A hagyományoknak megfelelően a Budapest Design Week idén is a Magyar Formatervezési Díjak és a Design Management Díj átadásával kezdődött. A hazai kreatív ipar kiemelt fesztiváljának fókuszában idén a körforgásos gazdaság, valamint a fenntartható design áll, melyekhez az idei díjazottak közül többen szorosan kapcsolódnak innovatív, anyag- és energiaszegény, illetve megújuló energiaforrásból táplálkozó megoldásaikkal. 

Október 1. és 11. között rendezik meg a Budapest Design Weeket, melynek programjai idén a Tartsd körforgásban! mottó köré épülnek. Az eseménysorozat a hagyományoknak megfelelően a Magyar Formatervezési Díjak és a Design Management Díj ünnepélyes átadásával kezdődött. Az idén negyvenegy éves Magyar Formatervezési Díj a hazai design kiemelkedő, innovatív eredményeire hívja fel a figyelmet. A termék, terv, vizuális kommunikáció és diákmunka kategóriában díjazott hét tervező és a különdíjasok pályamunkáinak megítélése során kiemelt értékelési szempontot jelentett a formai minőség, az újszerűség, a versenyképesség és kivitelezés minősége, a felhasználóbarát kialakítás, illetve a környezetvédelmi szempontok érvényesülése.

A Magyar Formatervezési Tanács által alapított Design Management Díj olyan szervezeteket ismer el, melyek stratégiájuk megalkotásában, operatív működésükben, termékeik, szolgáltatásaik kialakítása során a designmenedzsment eszközrendszerét alkalmazva folyamatos innovációra és kiemelkedő minőségre törekednek, szem előtt tartva a társadalmi felelősségvállalás és a fenntarthatóság szempontjait is. A díjat idén a Plydesign Kft. bútoripari márka kapta, mely hatéves fennállása során nemzetközileg elismert, professzionális csapattá fejlődött, amit biztos gyártói háttér, az új technológiákat az innovációval ötvöző tervezői szemlélet, és a kulturális örökség tisztelete jellemez. A fődíjas mellett három kiváló hazai márka pedig elismerő oklevélben részesült.

Magyar Formatervezési Díj 2020

„Ahhoz, hogy 2020-ban valami versenyképes legyen, fontos az innováció, de az előállított újdonságnak a design is elengedhetetlen része kell, hogy legyen. Ha ebből a kettőből valamelyik hiányzik, akkor piaci hátrányba kerül a vállalkozás, amit ma senki nem engedhet meg magának. Nagyszerű, hogy immár 17. alkalommal van lehetőségünk arra, hogy a Design Héttel és az ilyenkor átadott díjakkal koncentráltan erre a szegmensre irányíthassuk a figyelmet. Bízunk benne, hogy sok kreatív vállalkozásnak adhat olyan lendületet, amely átsegítheti őket a jelenlegi nehéz időszakon.”

– emelte ki Pomázi Gyula, a Magyar Formatervezési Tanács és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghirdetett elismerés egyik fő célja, hogy láthatóvá tegye azt az erős gazdasági potenciált, amit a kreatív ipar nyújtani képes.

„A több, mint negyvenéves múlttal rendelkező Magyar Formatervezési Díj az innováció iránytűje a magyar kreatív iparban, nemcsak az alkotók, hanem a felhasználók számára is. A díjazott alkotások mind olyan tervezők pályamunkái, amelyek nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is figyelemre méltóak és rendkívül magas designértéket képviselnek. Elsődleges számunkra, hogy a Magyarországon született tudást úgy támogassuk, hogy az gazdaságélénkítő szerepet tölthessen be, a Magyar Formatervezési Díj pedig ebben segíti az alkotókat. Nem csak a szakma legjobbjait emeli ki évről évre, hanem felhívja a figyelmet a kreatívipar gazdasági jelentőségére is.”

– emelte ki dr. György László, gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár.

A Magyar Formatervezési Díj díjazottjai és különdíjasai 2020-ban

A Magyar Formatervezési Díj termék kategóriájában elismerésben részesült a ZigZag elnevezésű, modulokból építhető mászófal rendszer három tervezője, Erdélyi Tamás, Gara Bernát és Csepregi Szabolcs, a Hard Body Hang brand alapítói, a Lakos Dániel tervezte könnyed és ergonomikus TILT szék, valamint a környezettudatos gyártást és a technológiai innovációt egyesítő Illan függőlámpa, Horváth Zsuzsanna munkája. Vizuális kommunikáció kategóriában a 2019-es FIE vívó-világbajnokság arculata érdemelte ki a díjat, amelyet Kátay Hunor, Németh Sebestyén és Kovács Szilárd készített a Nemzetközi Vívószövetség felkérésére.

„Nagy öröm számomra a díjazott munkákban viszontlátni azt, hogy a tervezői lét mára nem csupán foglalkozás, feladat, igényeknek való megfelelés, hanem ennél sokkal komplexebb tevékenység. Egyfajta gondolkodásmód, magatartás, ahol a tervező nem megfelelni igyekszik, hanem keres kutat, egyre inkább a maga által felvetett kérdésekre fókuszál. Nem felülírja, hanem rohamosan bővíti szerepét.”

– emelte ki Harmati Hedvig DLA, a Magyar Formatervezési Díj bíráló bizottságának elnöke, textiltervező, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Textiltervező Tanszékének tanszékvezetője.

Terv kategóriában megosztott díjat vehetett át a Nagy Ádám tervezte Birosign, amely Bíró László világhírű találmányának, a golyóstollnak ad többletfunkciót. Mindezt egy új technológia segítségével, mely az aláírást digitalizált mozdulatok sorozataként értelmezi. A kategória megosztott díjának másik kitüntetettje pedig a Rubik-kocka rokonaként elhíresült, a Leonardo-féle koordináta-rendszerre épülő LavosBall, Szabolcs János alkotása.

Diákmunka kategóriában Vatány Szabolcs Focus Ex digitális szövegolvasást segítő böngészőbővítményét ismerték el a díjjal. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma – Kultúráért Felelős Államtitkárság különdíját Kókai András Aura adaptív hangrendszere kapta, amely a zenehallgatás új dimenzióját ígéri. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium – Felsőoktatásért, Innovációért és Szakképzésért Felelős Államtitkárság különdíja pedig Kispál Márton Frigo moduláris hűtőjét illette meg, amely egyszerre hűtő és fertőtlenítő ételtároló rendszer is. A Magyar Formatervezési Tanács különdíjasa a skandináv formavilágot követő SLÉ rétegelt lemez szánkó, Miklósi Ádám tervezésében. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala különdíjasa a járműgyártáshoz kapcsolódó AXIS PRO mérőkészülék lett, amelyet a Losonczi Innovation Kft. megrendelésére a Remion Design Studio tervezett.

A Design Management Díj díjazottja és az elismerő oklevélben részesültek 2020-ban

A tizenegy éve alapított Design Management Díj olyan gazdálkodó szervezetek elismerése, melyek a designt és az innovációt átfogóan, az üzleti stratégia részeként kezelik az arculattól a terméktervezésen át egészen a működési és menedzsmentfolyamatokig. Design Management Díjban részesült, a tavaly termékcsaládjával Magyar Formatervezési Díjat nyert Plydesign bútormárka, amely a nemzetközi porondon is versenyképes minőségi és innovatív termékeket kínál. Emellett elismerő oklevélben részesült a WAMP Design Vásár, amely majd másfél évtizede szervez design vásárokat, hazai alkotók és azok saját tervezésű, egyedi és kisszériás termékeik számára. Szintén oklevelet kapott a fenntartható táskatervező YKRA, amely elkötelezett a minőségi alapanyagok használatában és a gondos kivitelezésben, valamint okleveles lett a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra Kft., amely Magyarország legnagyobb, európai szinten is jegyzett orgonaépítő műhelye.

„A pályázatok elbírálásakor elsődleges kritérium volt a designmenedzsment-szemlélet beépülésének mértéke és szintje a szervezet működésébe, innovációs folyamataiba. Az elismeréssel kiemelt célunk, hogy a kreatív ipar iránt érdeklődők és a nagyközönség számára közelebb hozzuk a design integrált alkalmazásának fontosságát, ezen felül a gazdasági szféra figyelmét felhívjuk a design fontosságára és értéknövelő erejére. Az elmúlt évek igazolták, hogy a designmenedzsment a gazdaság minden területén fontos eszköz lehet: a díjazottak között ugyanúgy akadtak kis- és középvállalatok, mint nonprofit intézmények, kifejezetten designnal foglalkozó vagy kereskedelmi profilú cégek.”

– emelte ki Dr. Simon Attila a Design Menedzsment Díj bírálóbizottságának elnöke, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója, a Magyar Formatervezési Tanács tagja.

The post Átadták a Magyar Formatervezési Díjakat a Budapest Design Weeken appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formatervezési díj az autóiparban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/12/continental-gumi-autoipar/ Tue, 12 May 2020 12:54:54 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10056 Két győzelmével kettős sikert ért el a Continental a német Design Award díjátadón. A Morphing Controls funkcionális felületeit a „kiváló termék-design” kategóriában választották a legjobbnak, majd  a technológiai vállalat ugyanebben a kategóriában még egyszer nyertesnek bizonyult, mivel a hajlított műanyag lencsés kijelző (Curved Plastic Lens Display) megoldás is megkapta ezt az elismerést. „Nagy örömmel tölt […]

The post Formatervezési díj az autóiparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két győzelmével kettős sikert ért el a Continental a német Design Award díjátadón.

A Morphing Controls funkcionális felületeit a „kiváló termék-design” kategóriában választották a legjobbnak, majd  a technológiai vállalat ugyanebben a kategóriában még egyszer nyertesnek bizonyult, mivel a hajlított műanyag lencsés kijelző (Curved Plastic Lens Display) megoldás is megkapta ezt az elismerést.

„Nagy örömmel tölt el minket, hogy a Német Formatervezési Tanács elismerte a tervezési és fejlesztési munkánk minőségét. Ezek a díjak arra sarkallnak minket, hogy továbbra is folyamatosan fejlesszük megoldásainkat annak érdekében, hogy növelni tudjuk a felhasználói élményt.”

– mondta Dr. Frank Rabe, a Continental Human Machine Interface üzletágának vezetője.

A Morphing Controls funkcionális felületeket hoz létre

A megvilágított gombok kiemelkednek a műszerfal elegáns felületéből, amint a sofőr keze közelít hozzá. Ahol egy pillanattal ezelőtt a sima műbőr egy rendezett, kifinomult megjelenést érzékeltetett, most háromdimenziós gombok jelennek meg. Miután a sofőr sikeresen használta a kívánt gombot, egy rövid megerősítő rezgést érez. Ahogy elhúzza a kezét, a gombok nyom nélkül visszatérnek a felület mögé. Azzal, hogy a Morphing Controls ezzel a megoldással jelenít meg vezérlőelemeket, a Continental egy korábban gyakran ellentmondásos igényre válaszol az autók utasterében történő ember és gép közti interakcióval kapcsolatban: a lehető legtöbb funkciót könnyedén elérhetővé tenni a lehető legkevesebb gomb használatával.

Hajlított műanyag lencsés többkijelzős rendszer

A hajlított műanyag lencsés integrált kijelző megoldás a jármű és a sofőr, vagy az utas között létrejövő nagyméretű felhasználói felület következő evolúciós lépését jelképezi. Az enyhe görbületi sugarak és a topográfiai felületi elemek kombinációja jelentősen javítja a járműben lévő többkijelzős rendszerek felhasználói élményét, és új szintre emeli a tervezési rugalmasságot is. A hasonló, üvegből készült megoldásokhoz képest a Continental műanyagból készült rendszere számos előnnyel rendelkezik, ilyen például a topográfiai felületi elemek vagy a többszörös szabadságfok integrációjának lehetősége nyomtatott és egyedi tervezésű lehetőségek révén. Továbbá, magas költséghatékonyságának köszönhetően a hajlított műanyag lencsés rendszer a sorozatgyártott járműmodellek számára is alkalmas.

A német Design Award

A német Design Award a Német Formatervezési Tanács nemzetközi díja. Célja az egyedi formatervezési trendek felfedezése, bemutatása, és jutalmazása. Ezért évente díjaznak a termék- és kommunikációs design területéről érkező, magas színvonalú megoldásokat, melyek valamilyen szempontból forradalmi újításnak számítanak a formatervezés világában. A díjat három kategóriában osztják ki: „kiváló termék-design”, „kiváló kommunikációs design”, és „kiváló építészet”. A német Design Award zsűrije az üzlet, az oktatás, a tudomány, valamint a formatervezés területeiről érkezett design-szakértőkből áll. A díjat a Német Formatervezési Tanács február 7-én adta át Frankfurtban.

The post Formatervezési díj az autóiparban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Októberben ismét Design Hét Budapesten https://www.muszaki-magazin.hu/2019/07/27/oktoberben-ismet-design-het-budapesten/ Sat, 27 Jul 2019 10:59:18 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7788 Fókuszban a gazdaságélénkítés, a flow, és a balti országok Idén október 4–13. között immár tizenhatodik alkalommal várja az érdeklődőket a Design Hét Budapest fesztivál – a korábbi évek gyakorlatához hasonló felépítésben, de számos újdonsággal. A Design Hét Budapest fesztivál Magyarország legnagyobb designeseménye, melynek fő célja a szemléletformáláson túl a tervezők és vállalkozások közötti együttműködések ösztönzése […]

The post Októberben ismét Design Hét Budapesten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fókuszban a gazdaságélénkítés, a flow, és a balti országok

Idén október 4–13. között immár tizenhatodik alkalommal várja az érdeklődőket a Design Hét Budapest fesztivál – a korábbi évek gyakorlatához hasonló felépítésben, de számos újdonsággal.

A Design Hét Budapest fesztivál Magyarország legnagyobb designeseménye, melynek fő célja a szemléletformáláson túl a tervezők és vállalkozások közötti együttműködések ösztönzése és ezáltal a hazai design-ökoszisztéma gazdasági szerepének erősítése.

Gazdaságélénkítő programok

Több hangsúlyosan gazdaságélénkítést célzó  programmal is várják majd az érdeklődőket a szervezők. Egy többnapos, kifejezetten a kreatívipari kis- és középvállalkozások igényei szerint összeállított előadás-sorozat keretében szakértők adnak majd választ a leggyakrabban felmerülő stratégiai, finanszírozási, kereskedelmi, szerzői jogi, illetve kommunikációt érintő kérdésekre. A vállalati döntéshozókat célozza meg az a jó gyakorlatokat bemutató előadás-sorozat, melynek során sikeres hazai vállalkozások avatják be az érdeklődőket a design stratégiai alkalmazásának előnyeibe, saját tapasztalataikat osztva meg a jelenlévőkkel. Idén is megrendezik a Service Design Day programot, mely a stratégiai tervezés és a design kapcsolatát példákkal szemléltető előadás-sorozat és workshop, emellett sor kerül az idén tizenegyedik alkalommal odaítélt Design Management Díjak átadására is, amivel a designmenedzsment-szemléletű vállalatirányítás sikeres gyakorlatait ismeri el a Magyar Formatervezési Tanács.

Az idei fő téma: FLOW

Designerek és vállalkozók szoros együttműködése egy magasabb cél: az erős és nemzetközi piacon is versenyképes design-ökoszisztéma megteremtése érdekében, melynek minden tagja hisz önmaga, a vállalkozása és a társadalom fejlődésében, valamint ezért egymást segítve tenni is hajlandó – ez az a FLOW állapot, amelynek elérésére törekszünk, és ehhez kíván hozzájárulni a Design Hét Budapest is a maga eszközeivel. A FLOW témájához kapcsolódó Design Hét Budapest-programok célja kettős: egyrészt szeretnék megkönnyíteni a gazdasági döntéshozók és designerek közötti kapcsolatteremtést, valamint elősegíteni a designerek szerves integrálódását a vállalkozói közegbe, másrészt szeretnék a nagyközönség számára minél több programon keresztül megtapasztalhatóvá tenni, hogy a design alkalmazása nem csak vállalati szinten jelentős tényező, hanem az életünket gazdagító, szebbé és tartalmasabbá tevő élmény. Ennek érdekében számos közösségépítő eseményre kerül sor a Design Héten: lesznek workshopok, gyermekprogramok, társadalmi felelősségvállalásról szóló események, networking programok, kerekasztal-beszélgetések és designjóga is.

Díszvendégek: a balti országok

A Design Hét Budapest díszvendégei 2019-ben a balti országok: az Észt Köztársaság, a Lett Köztársaság és a Litván Köztársaság. A három állam természetközeli szemléletmódja, designereik hagyományokat tiszteletben tartó és egyben megreformáló attitűdje, az új technológiák, anyagok és más innovációk gyors adaptálása, valamint az élet mind nagyobb részét átszövő digitalizáció olyan gyorsan változó és rendkívül inspiráló design-ökoszisztémát teremtett az elmúlt időszakban a balti országokban, amely több szempontból is párhuzamba állítható hazai példákkal, illetve módot ad a tapasztalatcserére. A friss észt, lett és litván designeredményeket kiállításon és workshopokon mutatják majd be a szervezők.

Állandó programok és vidéki események

Visszatérnek a Design Hét Budapest állandó programelemei is: a designerek műhelyeibe betekintést engedő Nyitott Stúdiók, a város érdekes helyszíneire kalauzoló Design Túrák, az idén negyven éve alapított Magyar Formatervezési Díj és a Design Management Díj átadása – mindkét elismeréshez kiállítás is kapcsolódik –, valamint ez alkalommal is megrendezik a kreatívipari felsőoktatási intézmények platformját, a „Hova tovább?” iskolabörzét. Bővül a vidéki partnervárosok köre is: a korábbi években már nagy sikerrel csatlakozott Debrecen, Győr, Pécs és Sopron városa mellé új belépőként Eger városa is társul, így 2019-ben öt vidéki városban már biztosan lesz a helyi designerek, intézmények és vállalkozások közötti kapcsolatteremtést elősegítő Design Hét.

A rendezvény részletes programját augusztusban teszik közzé a szervezők.

A Design Hét Budapest védnöke és finanszírozója a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, szervezője a Magyar Formatervezési Tanács.

www.designhet.hu     www.mft.org.hu   

Kép: http://kulter.hu

The post Októberben ismét Design Hét Budapesten appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ilyen volt a 2019-es Design Freeze https://www.muszaki-magazin.hu/2019/02/22/ilyen-volt-2019-es-design-freeze/ Fri, 22 Feb 2019 16:02:59 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6267 Megkérdeztük, hogyan alakult 2019-ben a neves versenyautó design kiállítás: Idén 2019. február 7. -én került megrendezésre a Design Freeze elnevezésű eseményünk, ahol minden évben bemutatásra kerülnek az új fejlesztések, illetve az új Formula Student versenyautónk tervei, valamint az, hogy milyen versenyekre sikerült kvalifikációt nyernie csapatunknak, az Arrabona Racing Teamnek a 2019-es versenyszezonban. A tavalyi évben […]

The post Ilyen volt a 2019-es Design Freeze appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megkérdeztük, hogyan alakult 2019-ben a neves versenyautó design kiállítás:

Idén 2019. február 7. -én került megrendezésre a Design Freeze elnevezésű eseményünk, ahol minden évben bemutatásra kerülnek az új fejlesztések, illetve az új Formula Student versenyautónk tervei, valamint az, hogy milyen versenyekre sikerült kvalifikációt nyernie csapatunknak, az Arrabona Racing Teamnek a 2019-es versenyszezonban.

A tavalyi évben a legjobb magyar csapatként fejeztük be a magyarországi Formula Student East FS versenyt, ezen eredménynek köszönhetően 2019-ben meghívást kaptunk a szervezőktől a zalaegerszegi eseményre, amely július 17. és 21. között kerül megrendezésre. Emellett bekerültünk a Formula Student Czech Republic-ra, amely Most városában fog zajlani augusztus 12. és 17. között, valamint a csapat idén negyedik alkalommal nyert részvételt a világ legjobb versenyére, a Formula Student Germany-ra, amely a jól ismert Hockenheimrigen kerül megrendezésre augusztus 5. és 11. között.

Ebben az évben a legfőbb cél az autó mihamarabbi megépítése, így kisebb változásokat eszközöltünk csupán a már megbízható konstrukción, így biztosítva egy hosszú tesztidőszakot amely lehetővé teszi az adatgyűjtést, illetve a tervezési időszakban szimulált eredmények validálását.

Az ART_05

Az ART_05 az előző autónk, mellyel a 2018-as szezon során versenyeztünk. Ez volt az első alkalom, hogy flexibilis motorbekötést alkalmaztunk, ezzel próbálva kiküszöbölni az egyhengeres motorunk magas rezonanciáját. A futómű az ART_04 direkt bekötésű kialakításából lett áttervezve egy nyomórudas megoldásra. A csapat a szintén a Széchenyi István Egyetemen működő SZEngine hallgatói motorfejlesztő csapat EVO6-os erőforrását használta a szezon során. A tesztelés és verseny közben történő adatgyűjtésre egy egyedileg tervezett telemetria rendszert alkalmaztunk. Az autó aerodinamikai csomagja leszorítóerő optimalizáláson esett át, további 15%-os leszorítóerő növekedést elérve ezzel.

Tervezési célok az ART_06-nál

Egy Formula Student verseny során a legfontosabb versenyszám az Endurance, tekintve, hogy az összesen gyűjthető pontok egy kirívó százalékát, közel egyharmadát ez az egy esemény teszi ki. Ebből is következett, hogy csapatunk idei egyik legfontosabb célja az összes Endurance versenyszám befejezése, elkerülve az autó megbízhatatlanságából adódó esetleges problémákat. Természetesen az Endurance verseny befejezése önmagában nem elég, szeretnénk, hogy autónk minden eddiginél gyorsabb legyen a pályán: cél a köridők 5%-os javítása, ami a Formula Student Germany verseny esetében majdnem 2 másodperc javulást jelent. Fontos szempont még egy ergonomikus pilótafülke tervezése, ezzel is növelve pilótáink magabiztosságát, teljesítményét.

Felfüggesztés

A legtöbb futómű alkatrész, illetve a maga a geometria a finomításokat leszámítva változatlan maradt, mindez egy rövidebb tervezési időszak, ezáltal hosszabb tesztelési periódus érdekében. Ezt a kialakítást már ismerjük, a rendszer 2018-ban beváltotta a hozzá fűzött reményeket, így az idei év célja az adatok gyűjtése róla, hogy ezzel megalapozzuk jövőre egy új, továbbfejlesztett futómű geometria tervezését. A teljes futóműben egy részösszeállítás változott: az első csonkállványok, amire az új, négydugattyús féknyergek miatt volt szükség. Az új féknyereg nagyobb terheléseket indukál, változtak a bekötési pontok, mindezek indokolták a csonkállványok újratervezését, illetve a féktárcsa méretének növelését. Ez a fejlesztés az első tengelyen fellépő fékerő növelése és a rövidebb féktávok elérése miatt volt szükséges.

Kormányzás

Következő fejlesztésünk egy új, ergonomikus kormánykerék tervezése volt. Az előző években a kijelző a kormánykerék részét képezte, viszont a pilótáink visszajelzései alapján áthelyeztük a kormány fölé, ezzel menet közben és kanyarodás alatt is láthatóvá téve azt. Mindemellett megtervezésre került egy új flappy mechanizmus is, amely jobb váltásérzetet ad vissza az autót vezető személy számára.

Pedálbox

Egyik legfontosabb fejlesztésünk a pedálboxot érintette: két pedálos rendszerre váltunk az idei szezonban. Ez a megoldás pilótáink reakcióidejét hivatott csökkenteni a váltások között, illetve az autóba vetett bizalmukat növelni a pályán. Mindemellett a váltási idő csökkentése érdekében bevezetésre került az elektro-pneumatikus kuplung aktuálás. Egy kézi kuplung is beszerelésre fog kerülni a pilótafülkébe pneumatikus aktuálással, melyet elindulásnál használnak majd pilótáink.

Váz

Tekintve, hogy váz kialakítása nagyban függ az autó futóművének kialakításától, így alapvetően a vázgeometria sem változott. Néhány változást elvégeztünk, hogy vázunk megfeleljen a frissített 2019-es szabályzatnak. Ezekkel a változásokkal 7,5%-os merevség növekedést értünk el: 790 Nm/°-ról 850 Nm/°-ra. Ezek nem csupán szimulált értékek, ezeket az eredményeket egy saját tervezésű és építésű merevség mérővel validáltuk. A karosszéria részlegen a legnagyobb innováció az ülést érintette, egy teljes mértékben a pilótafülkébe és vázba integrált ülés került megtervezésre. A tavalyi ülésünk és a legmagasabb sofőrünk 3D szkennelése nagyban megkönnyítette a tervezési folyamatot.

Motor és hajtáslánc

Az Arrabona Racing Team a SZEngine hallgatói motorfejlesztő csapattal 3 éve kezdte együttműködését. Az idei évben az EVO6+ elnevezésű erőforrás fog bekerülni az autóba. Az erőforrás 2018-as konstrukció, de a 3 sebességes váltót egy 4 sebességes verzió váltja fel a jobb fokozatkihasználás érdekében, illetve a szívó oldal is jelentős frissítésen esett át: a szívócsonk hossza 230 mm-ről 200 mm-re csökkent.

A tavaly felmerült hűtési problémák elkerülése végett a hűtőt 10 mm-el növeltük, így újból akkora, mint az ART_04-en. Nem csak a víz túlmelegedése volt jellemző 2018-ban, de az olajhőfok is terhelés alatt átlépte a megfelelő értékeket, így egy olajhűtő is megtervezésre került, ezzel is növelve az erőforrás megbízhatóságát minden körülmény között. A Formula Student versenyszabályzat végett a zajszennyezésre is figyelnünk kell tervezés során. A gépátvétel könnyebb teljesítésének érdekében kiemelten fontos egy megfelelő kipufogó rendszer tervezése, amely biztosítani képes az alapjáraton maximum 103 dB, emelt fordulaton 110 dB értékeket, mindemellett viszont fontos, hogy az erő- és nyomatékveszteséget elkerüljük, amely a kipufogórendszer fojtása miatt könnyen kialakulhat. A hajtáslánc részlegünk tagjai hangnyomás szimulációkkal figyelték a frekvenciaváltozásokat a különböző verziók változásakor, így is könnyítve egy végleges geometria kialakulását.

Elektronika

Az elektronika részlegen több fejlesztés is végbement. Az első egy új szűrő funkcióval ellátott áramkör, ami kiszűri a nyomógomb jelén keletkező zajokat. A tervezési folyamat az eredeti zajos jel méréseivel kezdődött, melyet szimuláció, prototípus teszt és finomhangolás követett több iteráción keresztül. A végeredmény egy zaj nélküli jel, mely mondhatni egy elhanyagolható egy század milliszekundumos késéssel rendelkezik az eredeti jelhez képest viszonyítva.

Az adatgyűjtő rendszer kialakításánál a legfontosabb szempont a több szenzor használata volt alacsonyabb költség mellett. Az ART_06-nak a motorhoz tartozó szenzorokon kívül 15 külön szenzora lesz három különálló adatgyűjtő kártyán elosztva. A kártya koncepciója hasonló a tavalyihoz, leszámítva, hogy a mérete kisebb és csak két elektronikai réteggel rendelkezik a nyomtatott áramkörben. A korábbi DC/DC konverter helyére egy gazdaságosabb LDO feszültség szabályozó került. Tavaly az egyhengeres motor vibrációi miatt megbízhatósági problémáink adódtak a hagyományos mechanikus indítórelével, ezt elkerülendő idén MOSFET kapcsoló elem kerül a helyére, ami több hasznos funkcióval is rendelkezik, mint például a beépített védelem, árammérés és hőmérsékletmérés. Maga az egység hőtani szimuláció segítségével lett optimalizálva. Egy alumínium hűtőborda került felszerelésre a nyomtatott áramkör aljára, ezzel is biztosítva a megfelelő hűtést a MOSFET számára. A végleges verzióval a MOSFET hőfokát sikerül a 150°C-os határértékek alatt tartani majd, elkerülve a túlmelegedést.

Az elektromos hálózat elosztásáért felelős egységben egy nyomtatott áramkörben egyesülnek a nagyáramú fogyasztók kapcsoló elemei és a túláram elleni védelmi rendszerek. Előző autóinkban ez az alkatrész mechanikus relékkel és biztosítékokkal működött, mellette számos hasznos funkcióval rendelkezett: verseny előtti motor melegítés segítő rendszer, verseny utáni túlmelegedés elleni védelem. Idén az újítás, hogy a kapcsoló elemek is MOSFET elemek lettek, csak úgy, mint az indítóegységben. A motor beindulását könnyítendő, indítózás közben több elektronikai alrendszer is leáll, hogy az indítómotor a lehető legnagyobb teljesítményt vehesse fel a hálózatból. Az elosztó egység nyomtatott áramkörei is hőmérséklet szimulációkkal lettek optimalizálva, továbbá a feszültségesés is csökkentve lett szimulációk által. A hőmérséklet szimulációk validálása érdekében 6 hőmérő szenzort helyeztünk el a nyomtatott áramkörön.

Aerodinamika

Az aerodinamikai csomag magasabb leszorítóerőre lett optimalizálva a jobb stabilitás elérése érdekében. A szárnyprofilok konstrukciója megmaradt a tavalyi jól bevált verzió, az állásszög, a rések méretei, illetve az átfedések kerültek optimalizálásra. A diffúzor geometriájának újratervezése is egy szükséges lépés volt, rövidebb hossz mellett nagyobb leszorítóerőt generál, mint a tavalyi alkatrész. A szimulációkat 15 m/s sebességnél végeztük az optimalizálás során, a teljes leszorítóerő esetében 15%-os növekedésről számolhatunk be, 400 N-ról 460 N-ra sikerült javítanunk, miközben az ellenállás nem nőtt meg számottevően.

Jövőkép, stratégia

A csapat által mutatott tendencia és lendület megtartása, egy az előző éveknél hamarabb befejezett autó és egy hosszabb tesztidőszak érdekében az ART_07 koncepcióját már az elkövetkező hónapokban el kell kezdeni kidolgozni. A csapat egyik legnagyobb terve egy karbonszálas monocoque karosszéria elkészítése. Ez egy borzasztóan komplex tervezési és gyártási folyamat, ezért különösen is fontos az erős támogatói kapcsolatrendszer, mind anyagi mind megmunkálási vonzatok esetében is.

Az 2017 óta csapatunkban használatos köridő szimulációs szoftver jobb megismerése is prioritást élvez, hiszen így megkönnyíthető az autótervezéssel kapcsolatos kritikus döntések meghozatala, minden egyes változást hozó alkatrész könnyedén szimulálható és nyomon követhető, valamint rendszerszinten tudjuk vizsgálni a változtatás hatásait, amint egy valid szimulációs környezetet és versenyautót építünk fel a szoftverben, nem utolsó sorban időt és erőforrást spórolunk meg a tervezési döntéseink leellenőrzésében. Amennyiben csapatunk részt szeretne venni az elkövetkező évek FSG versenyein, szükségessé válik egy autonóm koncepció kialakítása is. A 2021-es évtől a gyorsulás, 2022-től a Skid Pad versenyszámok kizárólag önvezető módon lesznek teljesíthetőek a német versenyeken, részben ezért, valamint az új fejlesztési területek, kihívások feltérképezése végett válik indokolttá az autonóm autó megalkotása, hogy csapatunk minden versenyszámon sikeresen szerepelhessen.

The post Ilyen volt a 2019-es Design Freeze appeared first on Műszaki Magazin.

]]>