CT – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Kompakt hajtástechnológia teszi mozgathatóvá a csúcstechnológiás CT-egységet https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/06/beckhoff-ct-hajtastechnologia/ Fri, 06 May 2022 05:00:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20074 PC- és EtherCAT-alapú mozgásvezérlés műtét közbeni röntgenezéshez. Az osztrák medPhoton orvostechnikai vállalat első ízben 2014-ben mutatta be sugárterápiákhoz kifejlesztett képalkotó rendszerét. Ezzel a most már mozgatható változatban is elérhető „Imaging Ring” elnevezésű megoldással a sebészeti kórtermekben fekvő betegek testéről az orvosok műtét előtt, után, sőt, közben is képet alkothatnak. A rendszer a Beckhoff PC- és […]

The post Kompakt hajtástechnológia teszi mozgathatóvá a csúcstechnológiás CT-egységet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
PC- és EtherCAT-alapú mozgásvezérlés műtét közbeni röntgenezéshez.

Az osztrák medPhoton orvostechnikai vállalat első ízben 2014-ben mutatta be sugárterápiákhoz kifejlesztett képalkotó rendszerét. Ezzel a most már mozgatható változatban is elérhető „Imaging Ring” elnevezésű megoldással a sebészeti kórtermekben fekvő betegek testéről az orvosok műtét előtt, után, sőt, közben is képet alkothatnak. A rendszer a Beckhoff PC- és EtherCAT-alapú vezérlés- és hajtástechnikájával állítja be a röntgensugár-forrás kívánt megvilágítási szögeit és milliméter pontossággal a pozícióját.

A 2012-ben Heinz Deutschmann által alapított medPhoton vállalat a Paracelsus Orvosi Magánegyetemből és a Salzburgi Állami Klinikákból (SALK) kivált vállalkozás. Az eredetileg orvostechnikai szakemberekből és szoftverfejlesztőkből álló kis csapattal közösen a kiváló fizikus a diagnosztikai képalkotás „svájci bicskáját” tervezte létrehozni, és önálló vállalkozóvá válása után a piacra bevezetni. A vállalat ma évente mintegy 35 általánosan alkalmazható eszközt épít.

„Az úgynevezett képalkotó gyűrűnk egy nagy felbontású számítógépes tomográf, amely nemcsak két- és háromdimenziós képek, hanem röntgensugár-impulzusokkal működő fluoroszkópiás felvételek készítésére is alkalmas. Ennek a képességének köszönhetően különösen anatómiai változások műtét közben való megtekintésére és digitalizálására használható”

– fejtette ki Michael Hubauer-Brenner, a medPhoton operatív ügyvezető igazgatója, hangsúlyozva, hogy a rendszer számos különféle kezelési folyamatba beintegrálható.

A salzburgiak találmánya az onkológiában a tumorok megjelenítése és a célzott sugárkezelések terén mutatja meg erejét, sebészeti területeken pedig a műtétet végző orvosoknak nyújt háromdimenziós tájékozódási segítséget.

„Vállalati hátterünket tekintve a sugárterápia felől érkeztünk, ahol eszközeinket általában a mennyezetre vagy a kezelőasztalhoz rögzítik. Az ilyen környezetek elég tágasak két vagy három vezérlőszekrény elhelyezéséhez, viszont teljesen más a helyzet a számítógéppel segített és képi támogatással végzett műtéteknél”

– nyilatkozta Andreas Schippani, a medPhoton pénzügyi igazgatója a műtők általában rendkívül zsúfolt körülményeire utalva. Számítógépes tomográfjainak legújabb generációjában ezért a vállalat megpróbálta az automatizálási technológia összes elemét a képalkotó gyűrű karjaiban, lábaiban és tartóelemeiben elhelyezni. Ezt a kialakítást a Beckhoff berendezéseinek kis mérete, valamint elosztott vezérlési és hajtási intelligenciája, azaz a rendszer decentralizált jellege tette lehetővé.

Rugalmasság a mozgatásban és a képalkotásban

A képalkotó gyűrű m/Loop-X nevű mobil képalkotó robotjának kifejlesztése során a medPhoton szorosan együttműködött a Brainlab céggel, amely a szoftveralapú orvostechnológia világvisznylatban élvonalbeli szakvállalata. A mindössze 182 x 87 x 189 cm méretű robot kivételesen tág mozgástartománnyal rendelkezik.

„Két lábon áll, amelyek mindegyikére két-két, egymástól független irányban elforgatható kerék van szerelve. Ennek köszönhetően képes előre, hátra és elforgova mozogni, saját súlypontja vagy a terem bármely más pontja körül elfordulni sőt, akkumulátoros üzemmódban akár át is vihető egyik műtőből a másikba – és mindezt teljesen autonóm módon. A kezelőnek mindössze ki kell adnia a megfelelő navigációs parancsokat a vezérlőpanelen”

– részletezte Armin Schlattau, a medPhoton automatizálásfejlesztési vezetője.

Fontos, hogy a robot nemcsak a mozgatás terén rendkívül rugalmas, hanem a képalkotásban is. A sugárforrás és a detektor sugárirányú elrendezésének és a kettő egyidejű, de egymástól független mozgatásának számos előnye van; például, rendkívül nagy a rendszer háromdimenziós látótére és nem‑izocentrikus képalkotás is végezhető vele.

„Ez azt jelenti, hogy röntgenezéskor a betegnek nem muszáj a gyűrűnyílás közepén lennie, ugyanis a rendszer teljesen automatikusan a megfelelő területre állítja be a letapogatást”

– magyarázta Andreas Schippani, amihez munkatársa, Armin Schlattau a következőket tette hozzá:

„Bár a detektorunk felülete kicsi, az egyes tengelyek eltérő sebességű folyamatos mozgatásával képesek vagyunk dinamikusan különböző szögekből panorámaképeket készíteni.”

Az összesen 26 tengely összehangolt mozgatását egy C6015 típusú, Intel® Atom™ négymagos processzorral rendelkező ultrakompakt, mindössze 82 x 82 x 40 mm méretű ipari PC vezérli, amely a medPhoton szerint tökéletesen illeszkedik a képalkotó robot szerkezeti kialakításához. Az ipari számítógép egyrészt összehangolja az összes mozgásvezérlési feladatot, másrészt TCP/IP kiszolgálóként is működik, biztosítva a kapcsolatot a magas szintű adatfeldolgozó számítógéppel a TwinCAT ADS adatátviteli könyvtáron keresztül.

Andreas Schippani (néhány kompakt telepítésű EtherCAT terminál mellett lefényképezve), a medPhoton ügyvezető pénzügyi igazgatója nagyra tartja, hogy a Beckhoff nemcsak telefonos támogatást nyújt, hanem szükség esetén szakszerű helyszíni támogatást is © Beckhoff

Pályavezérelt háromdimenziós röntgen

A medPhoton berendezése a TwinCAT NC Camming nevű vezérmű-modul segítségével vonal, kereszt vagy téglalap alakzatban lézeres vezetővonalakat vetít a betegre, optikailag segítve a pozicionálást az összes rendelkezésre álló képalkotási folyamatnál. A vezérmű-modul nemlineáris kapcsolatokat hoz létre master és slave tengelyek között.

„Amikor háromdimenziós térfogati képet alkotunk több száz kétdimenziós vetületből, pontosan tudnunk kell, hogy az egyes képek mikor és milyen szögből készültek. Bármely hiba végzetes következményekkel járna, végül is orvosi beavatkozásokról van szó”

– hangsúlyozta Michael Hubauer-Brenner a pontos és időbélyegekkel ellátott jelek fontosságára utalva.

„Nemcsak a helyzetadatoknak kell pontosaknak lenniük, hanem nanoszekundumos pontossággal mérjük azt is, hogy melyik irányból mennyi ideig röntgenezünk”

– részletezte Armin Schlattau a folyamatot, amelynél többek között az XFC időbélyegző funkcióval rendelkező EL1252 típusú digitális bemeneti terminált használják.

bechoff

Bezeczky Balázs, a Beckhoff bécsi értékesítési irodájának vezetője; Heinz Deutschmann, a medPhoton alapítója; és Michael Hubauer-Brenner, a medPhoton operatív ügyvezető igazgatója (balról jobbra) © Beckhoff

Széles termékpaletta egyetlen forrásból

A képalkotó robot több mint tízféle a Beckhoff által gyártott terminált tartalmaz, többek között EL1904 vagy EL6910 típusú TwinSAFE egységet, EL7037-sorozatú léptetőmotor-terminálokat, továbbá EL7221-9014 típusú, egykábeles (OCT) technológiával ellátott szervomotor-terminálokat.

„Amikor 2017 májusában a linzi Smart Automation szakvásáron vezérléstechnikai beszállítót kerestünk Imaging Ring termékünk mozgatható változatához, nagyon gyorsan meggyőzött bennünket a Beckhoff kompakt termékeinek széles választéka”

– idézte fel Armin Schlattau. Az automatizálásfejlesztő mérnök szerint a Beckhoff vállalat melletti fő érvek közé tartozott, hogy a cég rendelkezik inkrementális jeladóval egybeépített léptetőmotor-terminállal, a teljes értékű szervohajtás csak 12 mm széles és EtherCAT-terminál formájában elérhető, valamint AM8121 típusú szervomotorjai esetében egyetlen motorkábelen keresztül biztosít tápellátást és digitális visszacsatolást.

„Rendszerünk bonyolultságának és teljesítőképességének fokozása mellett tizedére tudtuk csökkenteni az automatizálási technológia helyigényét”

– nyilatkozta Michael Hubauer-Brenner, örömmel nyugtázva a produktív együttműködés minden eddigi várakozást felülmúló eredményeit. Ezzel azonban még nem ért véget ez a történet:

„Bizonyosan tovább fogjuk fejleszteni Imaging Ring termékcsaládunkat, és számítunk a Beckhoff további kreatív támogatására”

– zárta le gondolatait Andreas Schippani. Bezeczky Balázs, a Beckhoff bécsi értékesítési irodájának vezetője azonnal reagált erre saját első optimalizálási ötletével:

„Új fémházas, ELM72xx-sorozatú szervomotor-termináljainkkal még kompaktabbá lehet tenni a hajtástechnikát. Az ELM72xx-9018 típusú változattal emellett kialakítható egy átfogó Safe Motion (biztonságos mozgatás) nevű funkciócsomag, amely többek között a Safe Limited Speed (biztonsági sebességkorlátozás) és a Safe Limited Position (biztonsági pozíciókorlátozás) opciókat is tartalmazhatná.”

A medPhoton már el is fogadta a meghívást a kétcsatornás ELM72x2 típusú egység kipróbálására.

www.medphoton.at

www.beckhoff.com/compact-drive-technology

The post Kompakt hajtástechnológia teszi mozgathatóvá a csúcstechnológiás CT-egységet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja https://www.muszaki-magazin.hu/2021/03/03/komputertomografia-fejlesztes-werth/ Wed, 03 Mar 2021 07:55:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14033 Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja Sok vállalat a mai napig különálló, egymással össze nem kapcsolt lépésekben fejleszti, gyártja és ellenőrzi a termékeit. E lépések koordináta mérőgépekkel és a komputertomográfia eszközével egyszerűbbé tehetők és felgyorsíthatók. Az eredmény a munkadarab komplett digitális képe lesz. Ahogy mind nagyobb teret hódít magának a digitalizált világ, úgy fonódik össze egyre […]

The post Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja

Sok vállalat a mai napig különálló, egymással össze nem kapcsolt lépésekben fejleszti, gyártja és ellenőrzi a termékeit.

E lépések koordináta mérőgépekkel és a komputertomográfia eszközével egyszerűbbé tehetők és felgyorsíthatók. Az eredmény a munkadarab komplett digitális képe lesz.

Ahogy mind nagyobb teret hódít magának a digitalizált világ, úgy fonódik össze egyre szorosabban az ipari termelés, a kommunikációs technológia és az informatika. A maximális mértékben önszervező és -felügyelő gyártásra Németországban az Ipar 4.0 kifejezés használatos, míg más országokban, így pl. az Egyesült Államokban, Kínában és Japánban a kezdeményezést IIC vagy IVI néven ismerik. Az adatstruktúrák közös hálózatba szervezése a termék életciklusának valamennyi fázisát érinti, a koncepció megalkotásától a fejlesztésen, a gyártáson és a használaton át egészen a karbantartásig. Számos vállalatnál a termékek fejlesztése, gyártása és tesztelése még mindig egymás utáni lépések sorozatából áll, mindenféle hálózatba szervezés nélkül.

Gyakori az, hogy időigényes mintaalkotási és tesztelési ciklusra van szükség a fejlesztés minden egyes lépése után. A munkadarabok elégséges geometriai információinak és a kapcsolódó paraméterek hiányában költséges és gyakran bonyolult, sok iterációs lépést tartalmazó szerszámkorrekció késlelteti a fejlesztési és gyártási folyamatot, jócskán megdobva a gyártási költségeket. E folyamatok egyszerűsítésének és felgyorsításának egyik lehetséges módja pl. a koordináta mérőgépek használata komputer tomográfiás (CT) technikával (1. ábra). A komputertomográfia a teljes munkadarab háromdimenziós térbeli modelljét adja eredményül. Ebből a térbeli modellből azután minden belső és külső geometriai jellemzőhöz kiszámíthatók a munkadarab felületei, így az adott munkadarabról egy komplett digitális kép áll rendelkezésre.

1. ábra A munkadarab digitális adatai a világon bárhol használhatók a tervezés, a mérés és a gyártás összekapcsolására. (© Forrás: Werth)

Gyors mintadarab-ellenőrzés és hatékony szerszámkorrekció

Az első komputertomográfiás koordináta mérőgépet, amelyet egyébként kiegészítő szenzorokkal is fel lehet szerelni, a Werth Messtechnik GmbH mutatta be 2005-ben. Ez a berendezés már abban az időben is lehetőséget adott a tomográfiai eljárás munkafázisainak teljes automatizálására, a képalkotástól a munkadarab felületi eltéréseinek szubvoxeles (voxel = volumetric pixel) pontosságú meghatározásán át az eredmények kiadásáig, ami kritikus fontosságú az Ipar 4.0 szempontjából.

Manapság a teljes folyamat csupán néhány percet vesz igénybe a komplett eredményig. A hagyományos mérési eljárásokkal, pl. tisztán tapintós mérési módszerekkel napokra, sőt, hetekre volna szükség hasonló részletességű eredmények eléréséhez. A mintadarabok ellenőrzésénél és a szerszámkorrekcióknál különösen jelentős a hagyományos mérési módszerekhez képesti időmegtakarítás, ezért az ilyen eljárásra képes gépek beszerzése viszonylag gyorsan megtérülhet.

A munkadarabok külső geometriája mellett a komputertomográfia a belső szerkezeteket is képes megjeleníteni (2. ábra). Így az anyag- és gyártási hibák korai fázisban észlelhetők és korrigálhatók. Komputertomográfia használatával a különböző folyamatok párhuzamosan futhatnak. Lehetőség van például egy mérési műveletsor programozására egy offline munkaállomáson az első munkadarab legyártására előtt, a 3D-CAD modell használatával, függetlenül attól, hol található a mérőgép.

A PMI (Termék és Megmunkálási Információk) adathalmaz feldolgozásával még tovább fokozható a programozás hatékonysága, mivel a mérendő méretek és azok tűrése egy CAD-adatkészletbe menthetők a munkadarab tervezése közben. Így például egy munkatárs Svédországban beprogramozhatja azokat a mérőgépeket, amelyek Kínában vagy Japánban működnek.

Komputertomográfia segítségével a fröccsöntött műanyag alkatrészek gyártására szolgáló szerszámok is elegánsan és hatékonyan korrigálhatók. A gyártási eljárás elején általában elkészül a munkadarab CAD-modellje, amely alapján posztprocesszorok létrehozzák a fröccsöntő szerszám modelljét. Ezt az adathalmazt azután a rendszer a fröccsöntő szerszámokat gyártó szerszámgép vezérlésére használja fel. Elkészül egy mintadarab, amelynek geometriája komputertomográfia révén meghatározásra kerül. Az előírt és tényleges jellemzők összehasonlítása után a megállapított eltérések közvetlenül felhasználhatók a fröccsöntő szerszám korrekciójához.
Ennél a módszernél kevesebb iterációs lépésre van szükség a kész szerszám elkészítéséhez, mivel a tényleges jellemzők meghatározása precízen, nagy pontsűrűséggel és rövid idő alatt történik. A korrekciós adatokat azután a rendszer a munkadarab teljes felületére vagy csak bizonyos kritikus területekere számítja ki. Mivel a munkadarab mérési pontfelhője digitális formátumú, az adatelemzés és a programozás bárhol elvégezhető, függetlenül attól, hol található a mérőgép. A gyártási eljárás egyes lépései így praktikusan kioszthatók egy szerszámkészítő, egy gyártóüzem és egy CT méréseket végző szolgáltató között.

A CT méréseket végző szolgáltatótól az adatok késedelem nélkül átkerülnek a szerszámkészítőhöz, aki azonnal elvégezheti a korrekciókat. E módszer különösen a közepes méretű vállalatok számára jelent kiváló lehetőséget, mivel a szaktudás és a géppark az adott feladatoktól függően gyakorlatilag időveszteség nélkül különválasztható.

A gyártási eljárás hatékonyságának növelése CT-vel

2. ábra A munka-darab mérési pont-felhője belső geometriával és elemzéssel, két vagy három dimenzióban (© Werth)

Az állandó kiváló minőség érdekében a gyártási eljárást a termék piacra kerülése után is folyamatosan felügyelni kell. Intelligens módon hálózatba szervezett rendszerekkel a mérési eredmények pl. az fröccsöntő szerszám kopásának meghatározására használhatók. A beállítási és holtidők lerövidítéséhez egy, a mérőgépbe integrált munkadarabcserélő rendszerrel emberi beavatkozás nélküli üzem valósítható meg anélkül, hogy ehhez kiegészítő robotra lenne szükség, ami a dolgozó védelme és a sugárzás miatt problémákba ütközne. A palettázó rendszer és a koordináta mérőgép hagyományos, robottal történő betöltése további lehetőséget kínál az integrált termelésre.
A mérőgép feldolgozási teljesítményének maximalizálásához a volumetrikus adatokat a WinWerth mérőszoftver a röntgenképek rögzítésével párhuzamosan rekonstruálja, hogy ne vesszen el értékes gépidő. További teljesítménynövekedés érhető el akár 16 megapixeles felbontású detektorokkal, a különlegesen kis fókuszpontot nagy teljesítménnyel párosító röntgencsövekkel és a forgómozgás közben történő képfelvétellel (ún. OnTheFly CT). Egy tomográfiai eljárás keretében akár több munkadarab is rögzíthető, majd az adatok automatikusan szétválaszthatók.

Kijelenthető, hogy a komputertomográfia koordinátamérési technológiába történő bevezetése egyre inkább az Ipar 4.0 motorjává válik. A megoldás új lendületet ad a fejlesztésnek és egyszerűbbé teszi a folyamatfelügyeletet. A gépek és rendszerek hálózatba szervezésével a munkadarab digitális adatai a világ bármely pontján elérhetővé válnak, ami lehetőséget kínál a specializációra a gyártási eljárásban és fenntartható módon növeli a termékhez adott értéket.

Ide kattintva megtekintheti a nagy teljesítményű, rendkívül pontos Werth TomoScope ® XS Plust mérés közben:

További információ: www.werth.hu

The post Komputertomográfia, az Ipar 4.0 hajtómotorja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A döntési tényező: Szoftver https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/01/zeiss-neo-o-select-szoftver/ Tue, 01 Dec 2020 16:55:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12811 Lehet, hogy az autóvezetők nincsenek tisztában vele, ám az ODW-ELEKTRIK alkatészeit a világ minden táján felhasználják a járművekben. Nélkülük a légzsákok és biztonsági övcsat rendszerek vezetékcsatlakozásai egyszerűen nem működnének. Az ODW-ELEKTRIK hosszú évtizedek óta fekteti bizalmát a ZEISS-be, és biztosítja vele alkatrészeinek minőségét és megbízhatóságát. Nemrégiben ez az autóipari beszállító új taggal, a ZEISS METROTOM […]

The post A döntési tényező: Szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lehet, hogy az autóvezetők nincsenek tisztában vele, ám az ODW-ELEKTRIK alkatészeit a világ minden táján felhasználják a járművekben. Nélkülük a légzsákok és biztonsági övcsat rendszerek vezetékcsatlakozásai egyszerűen nem működnének. Az ODW-ELEKTRIK hosszú évtizedek óta fekteti bizalmát a ZEISS-be, és biztosítja vele alkatrészeinek minőségét és megbízhatóságát. Nemrégiben ez az autóipari beszállító új taggal, a ZEISS METROTOM 800 computer tomográffal bővítette már meglévő ZEISS flottáját, melyben eddig is megtalálható volt több ZEISS O-SELECT rendszer, illetve a ZEISS NEO select és a ZEISS NEO insight szoftvermegoldás is. A vezetőség végül a fejlett mérési és vizsgálati lehetőségek, valamint a ZEISS NEO insight szoftver egyszerű integrálhatósága miatt döntött a csúcstechnológiás rendszer beszerzése mellett.

Az ODW-ELEKTRIK csúcsminőségű kábelrendszerek, mágnestekercsek és mechatronikai rendszerek fejlesztő és beszállító partnere. A cég termékeinek többségét a Bosch, Autoliv, Brose, VW és a ZF számára szállítja. „Az eredeti alkatrészgyártókkal (OEM) szemben támasztott minőségi követelmények egyre magasabbak” – mondja Martin Ehret, a cég vezetője. Ugyanakkor, a beépített elektronikus alkatrészek egyre kisebbek és bonyolultabbak. Mindennek a tetejébe az ügyfelek elvárják beszállítóiktól, köztük az ODW-ELEKTRIK-től is, hogy alkatrészeiket nulla hibaszázalékkal szállítsák, így azok további ellenőrzés nélkül telepíthetők legyenek. „Ez hatalmas felelősség” – folytatja Ehret, és nem csak a vállalat központjában, a németországi Frankfurttól 60 km-re lévő Steinau an der Straße városában. A cég itt főleg mágnestekercseket és mechatronikai rendszereket gyárt, teljesen automatizált gépsorokon, de a minőség ugyanilyen súllyal esik latba a vállalat többi telephelyén, Macedóniában, Magyarországon és Ukrajnában is.

Ezeken a helyeken a gyár kábelkötegek és elektronikai készülékek gyártására szakosodott. Az ODW-ELEKTRIK újabb telephelyet nyitott meg 2016-ban, Mexikóban, ahonnan a regionális NAFTA piacokat szolgálhatja ki gyorsan és megbízhatóan. Martin Ehret vezérigazgató szerint a terjeszkedés határozottan kifizetődő volt: 2010 óta az ODW-ELEKTRIK megduplázta forgalmát, dolgozói létszáma pedig 900-ról 2300 főre nőtt.

Minőségirányítás ZEISS méréstechnológiával

„Mindig is alkatrészeink kiemelkedő minősége volt sikereink kulcsa, ahogy ma is az” – állítja a vezérigazgató.

Ehhez az ODW-ELEKTRIK vezetésének még szorosabban kell együttműködnie ügyfeleivel és beszállítóival. Velük együtt alakítják ki az egyedi alkatrészek vizsgálati stratégiáját. A minőség biztosítása érdekében, ennek a középszintű vállalkozásnak a vezetői képesek lépést tartani az élvonalbeli beszállítókkal és eredeti alkatrészgyártókkal, mivel a cég jelentős összegeket fordított átfogó képzésekre, például AUKOM és GD&T tanfolyamokra saját fejlesztő részlegével együttműködésben. Bernd Föller a mérő laboratórium vezetője szerint ebből komolyan profitáltak: „Jelenleg kollégáink sokkal jobban ismerik a méretezés módját, illetve az ezekből nyert mérési eredmények értelmezését.” Ezzel egy időben, a tervezők kapcsolatban állnak a minőségügyi szakemberekkel, és egyeztetnek, hogy a tervek ténylegesen a valós specifikációknak megfelelően mérhetők és elemezhetők-e. „Ez mérsékeli a félreértéseket, és segít megelőzni a hibákat” – mondja Föller.

Az ODW-ELEKTRIK évtizedek óta dolgozik ZEISS méréstechnológiával: mérőlaboratóriumukba tett látogatásunk során találkozhatunk a ZEISS CONTURA G2 koordináta mérőgép forgatható mérőfejes (RDS) felszerelt változatával, a ViScan 2D-s optikai képalkotó szenzorral és a ZEISS RONDCOM 54 CNC alakzatvizsgáló berendezéssel, azzal a precíziós mérőrendszerrel, amely ezredmilliméteres pontossággal képes vizsgálni az alkatrészeket. „Mondhatjuk, hogy az elmúlt években sokféle méréstechnológiával gazdagodtunk” – idézi fel Föller. A három ZEISS O-SELECT rendszer – melyekből egy Magyarországon egy másik pedig Ukrajnában kapott helyet – és más mérési lehetőségek mellett, különös tekintettel azokra, amelyek kisméretű alkatrészek vizsgálatára és a gyártósori ellenőrzésre szolgálnak, a steinaui gyáregység legfrissebb beruházása a ZEISS METROTOM 800 CT szkenner volt. És még a vállalat más egységeinek is hasznára válik a minőségbiztosítási fegyvertár új nagyágyúja. Így aztán, az ODW-ELEKTRIK két további ZEISS O-SELECT rendszer beszerzését is tervezi 2018-ban, macedóniai és mexikói gyárai számára. Föller a két további vásárlás mögött húzódó indokokat is elmagyarázza: „A ZEISS O-SELECT és a hozzá tartozó ZEIS NEO select szoftver felgyorsítja és leegyszerűsíti az alkatrészek 2D-s mérését. Ezen felül, a mérési és kezelői hibák szinte teljesen kizárhatók, tekintve, hogy a megvilágítás és a fókusz beállítása automatikusan történik. Így képesek vagyunk egyre bonyolultabb mérések nagyon gyors elvégzésére, méghozzá olyan eredménnyel, melyre bátran támaszkodhatunk. Mivel a szoftver használata egyszerűen elsajátítható, új dolgozóinkat gyorsan betaníthatjuk.”

Felhasználóbarát szoftverkezelés

A mérő laboratórium egy dolgozója bemutatta, hogyan egyszerűsíti le a mérést a ZEISS O-SELECT. Egy parányi mágnestekercs alkatrészt vizsgál, melyet üzemanyag-befecskendező szelepekben használnak majd fel. Föller azt magyarázza, hogy mivel korábban tapintó méréssel vizsgálták ezt az alkatrészt, az ehhez szükséges befogás bonyolult és időigényes volt. A ZEISS O-SELECT mellett nincs szükség befogásra. A kezelő elhelyezi az alkatrészt a sorozatos méréshez, majd egyetlen gombnyomással elindítja a rendszer számos automatikus funkcióját. Ez az összetett méréseken kívül más szempontból is praktikus.

„Mindössze néhány kattintással kiválaszthatók a kívánt jellemzők, akár egyetlen méréshez, akár mérési terv készítése esetén” – meséli Föller.

Ahelyett, hogy alárendelt menük sűrűjében kellene navigálnia, a kezelő közvetlenül a ZEISS NEO select szoftverben megjelenő képen végzi a mérést, és a legtöbb művelethez ki se kell lépnie a főképernyőről. „A kezelő egy helyen megtalálja az összes szükséges funkciót és információt” – folytatja Föller, így a mérés még egyszerűbbé, ugyanakkor megbízhatóbbá is válik. Íme egy példa: egy automatikusan magas kontrasztú és fókuszú kép alkalmazásával, a ZEISS O-SELECT beazonosítja a lehetséges alakzatokat, mint a körök és egyenesek. Ha a kurzorral az alakzatok valamelyike fölé állunk, megjelennek a lehetséges jellemzői, mint a sugarak távolságok és szögek. Ez az úgynevezett „Click & Pick” eljárás, amely Bernd Föller állítása szerint, pont olyan egyszerű és praktikus, ahogy hangzik. Föller büszkén számol be róla, hogy az ODW-ELEKTRIK a szoftver további fejlesztésének közreműködője lett.

„A ZEISS meghallgatta a mondanivalónkat, és visszajelzéseink alapján módosította a szoftvert.”

Az ügyfél beszél, a ZEISS meghallgatja.

2D-ből 3D-be

Azért, hogy a jövőben érintésmentes 3D méréseket is végezhessen, az ODW-ELEKTRIK steinaui laboratóriumát egy ZEISS METROTOM-mal is felszerelte. Thomas Mack, minőségirányítási vezető véleménye szerint, ez az ipari computer tomográf, vagy CT szkenner egyedülálló funkciókat kínál: hagyományos mérési technológiákkal a vizsgálat időigényes folyamat, melynek során az alkatrészeket rétegről-rétegre lebontják; ám ipari computer tomográfia segítségével egyszerűen megjeleníthetők és elemezhetők három dimenzióban a rejtett struktúrák – méghozzá az alkatrész megrongálása nélkül. Mack magyarázata szerint: „Mindössze egyetlen szkenneléssel megkapjuk az összes szükséges adatot, melyekkel ellenőrizhetjük és mérhetjük alkatrészeinket, majd megtehetjük a szükséges lépéseket.” Ez még a légzárványokra is vonatkozik, melyeket CMM-el egyszerűen nem tudnánk megjeleníteni. Ami pedig ugyanilyen fontos, a mérési tervek összeállítása lényegesen gyorsabb, mint a tapintós mérések esetében.

A mérés és elemzés elvégzéséhez szükséges idő 75%-kal kevesebb a korábbihoz képest.

Mielőtt az ODW-ELEKTRIK beruházott volna saját CT szkennerébe, a ZEISS kölni Méréstechnológiai Központjába küldte el egyedi alkatrészeit röntgenvizsgálatra, majd házon belül elemezte a kapott pontfelhő képeket ZEISS NEO insights szoftverével. Thomas Mack és Bernd Föller el van ragadtatva a szoftvertől: „A felhasználóbarát kezelőfelület megmutatja, hogy éppen melyik pontot nézem, majd végigvezet a teljes mérési folyamaton a kék szál funkció segítségével, amit korábban már a ZEISS NEO select változatból ismertem. Ezen kívül, számos feladatot az egérrel el tudok végezni közvetlenül a képalkotó felületen, ahelyett, hogy több menün kellene végigkattintgatnom” – magyarázza Mack. Szerinte a ZEISS NEO insights figyelemre méltó funkciója még az automatikus beigazítás és anyagérzékelés, amely az eltérő anyagú elemeket sűrűségük alapján azonosítja, majd a képalkotás során jól megkülönböztethető színeket rendel hozzájuk. A szoftverrel a felhasználó offline programozó állomáson is dolgozhat, például egy másik vállalati helyszínen vagy agy akár a beszállító telephelyén, ahol a munkatársak elemezhetik a Steinauban készült CT felvétel pontfelhő adatait. Mack szerint, „a szoftver volt az egyik fő oka, hogy a ZEISS METROTOM CT szkenner mellett tettük le a voksunkat.

” Aki elsajátította a ZEISS O-SELECT és vele együtt a ZEISS NEO select használatát, szinte azonnal munkához láthat a ZEISS METROTOM-mal készült képeken, utána pedig elemezheti a ZEISS NEO insights szoftverrel.”

A ZEISS NEO select és a ZEISS NEO insights további, már integrált szoftvere a mérési eredmények jelentésére szolgáló, ZEISS PiWeb. A szoftver optimális megjelenítést és mérési eredmény értékelést kínál, illetve pontosan azokat az információkat generálja, melyekre a termelési folyamat minőségének és hatásfokának növeléséhez szükség van. Mack véleménye szerint, vállalatuknál jól bevált: „Milliónként kevesebb, mint öt hibás darabbal dolgozunk. Ez igen lenyűgöző eredmény!” Az ODW következő lépése, hogy ZEISS PiWeb sbs szoftverre frissít.

Mennyire fontosak a szoftverek a méréstechnológiában?

„A kiemelkedő hardver mellett, a szoftver abszolút mérvadó a gyorsabb, ám mégis megbízhatóbb mérési eredmények produkálásához – és pontosan ezt teszi lehetővé a ZEISS NEO select és ZEISS NEO insights számunkra. Végső soron ezek segítségével irányíthatjuk jobban folyamatainkat, és garantálhatjuk csúcsminőségű termékek előállítását.”

További információ a ZEISS röntgenmegoldásairól:

https://zeiss.ly/xray_muszakimagazin


Rövid cégismertető

Az ODW-ELEKTRIK csúcsminőségű kábel termékek, mágnestekercsek és mechatronikai rendszerek fejlesztő és beszállító partnere. Az 1970-es évek elejére visszanyúló alapítása óta, a családi tulajdonban lévő vállalkozás a folyamatos fejlesztés és termékkör-bővítés, illetve a gyártási folyamatok optimalizálása mellett kötelezte el magát. Mintegy 2300 alkalmazottjával, négy európai és egy észak-amerikai helyszínen kínál komplett megoldásokat járműipari gyártók, rendszerszolgáltatók és beszállítóik számára.

The post A döntési tényező: Szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A láthatatlan hiba a gyártók rémálma, de van megoldás! https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/21/zeiss-webinar-lathatatlan-hiba-megoldasa-gyartok-remalma/ Mon, 21 Sep 2020 17:04:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11680 A gyártás során számos probléma merülhet fel a szemmel nem érzékelhető hibák következtében. Néhány mikron eltérés miatt egy hajszálon függhet a termék minősége. A ZEISS 2020. szeptember 30-án rendezi meg a roncsolásmentes vizsgálatokról szóló webinárt, amelyet Huszár Levente, szenior alkalmazástechnikai mérnök tart meg. Vele beszélgettünk a röntgentechnológiai megoldásokról. ZEISS webinár, 2020. szeptember 30. Röntgen alapú […]

The post A láthatatlan hiba a gyártók rémálma, de van megoldás! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyártás során számos probléma merülhet fel a szemmel nem érzékelhető hibák következtében. Néhány mikron eltérés miatt egy hajszálon függhet a termék minősége. A ZEISS 2020. szeptember 30-án rendezi meg a roncsolásmentes vizsgálatokról szóló webinárt, amelyet Huszár Levente, szenior alkalmazástechnikai mérnök tart meg. Vele beszélgettünk a röntgentechnológiai megoldásokról.

Zeiss webinár Huszár Levente


ZEISS webinár, 2020. szeptember 30.
Röntgen alapú méréstechnika – roncsolásmentes mérés gyorsan, pontosan.

A ZEISS webinár ingyenes és magyar nyelven tartják.

REGISZTRÁCIÓ


Pontos mérés, precíz gyártás

A vállalatoknak fontos a termékek ellenőrzése, hiszen ezáltal küszöbölhetik ki a gyártási hibákat a megfelelő minőségbiztosítást érdekében – magyarázza Levente. Ehhez kettő röntgennel működő gépünk is rendelkezésre áll mérőszobánkban. Egy CT, amivel pontos méréseket tudunk végezni és egy ipari röntgengép, amellyel megvizsgálhatjuk az alkatrészeket.

Óriási problémát jelent, hogy a cégek nagy része roncsolásos eljárással teszteli a termékeit. Ez azt jelenti, hogy kettéfűrészelik a vizsgálni kívánt alkatrészt – ami már önmagában hibás lépés, hiszen deformálja az alakját. Ezzel szemben a CT- vagy röntgengépek használatakor a termék nem módosul, hiszen anélkül nézzük meg az alkatrész geometriáját, hogy szétszednénk. Ezért is hívják roncsolásmentes vizsgálatnak. Ráadásul precízebb eredményt kapunk, az apróbb részletekre is fény derül, például, hogy hol szivárog egy tömítés.

A mérési eredményeket vizuálisan is megjelenítjük (például színtérképen), ami nem a látványossága miatt fontos, hanem azért, mert a gyártó rögtön láthatja hol és mekkora a hiba. Tudja, hogy mit kell átállítani a gépein annak érdekében, hogy optimalizálja a folyamatot. Az ábrák értelmezésében szaktanácsadással is segítünk, elemezzük a fennálló problémát, ami hozzájárul a precízebb gyártáshoz.

Zeiss webinár

Mit hogyan érdemes mérni?

A két gép között az a különbség, hogy a BOSELLO-val vizsgálunk, a ZEISS METROTOM-mal pedig mérünk. Előbbivel másodpercek alatt megkapjuk az eredményt (2D röntgenképekből), míg az utóbbival ezt néhány perc leforgása alatt pontfelhőkből kapjuk meg, amin mérni is lehet – részletezi az eszközök tulajdonságait Levente.

A BOSELLO géppel azt vizsgálhatjuk, hogy az alkatrészben található-e valamilyen hiba (illeszkedés, repedés, légzárvány stb.). Röntgensugárral olyan anyagok vizsgálatát végzi el a berendezés, mint például könnyűfémek, vagy kisebb falvastagságú acél termékek. Ebben az esetben egy kétdimenziós képet kapunk, amelyen szemmel látható az esetleges hiba, a mesterdarabbal való összevetést követően. Ezzel szemben a ZEISS METROTOM műanyagipari alkatrészek és könnyűfém termékek mérésére ideális választás. A mérés során 360°-ban megforgatjuk az alkatrészt, közben rengeteg kétdimenziós kép készül – nagyjából 2000 –, amelyekből a mérőgép szoftvere (METROTOM OS) létrehozza a háromdimenziós pontfelhőt, melynek a pontossága ideális esetben akár 4,5 mikron is lehet. Ez azt jelenti, hogy egy hajszál vastagságánál is pontosabban mér. Ennek előnye, hogy így képet kapunk az olyan alkatrészről is, amelyhez nem férünk hozzá taktilis, „tapintós” méréssel.

Zeiss webinár

Leggyakrabban a műanyagipar, a könnyűfém öntödék és az autóipar szereplői keresnek meg minket a bérmérés szolgáltatásunkkal kapcsolatban. Több helyen használják, például kávékapszulák tömörségének, zártságának megállapítására (ezzel a minőséget ellenőrzik), hungarocell szemcsesűrűség vizsgálatára, illetve a palackok kupakzárásának minőségellenőrzésére.

Ezen felül itthon az ELTE megbízásából végeztünk egy nagyon érdekes kutatást. A kihaltnak hitt csíkos szöcskeegér nevű faj koponyáját mértük meg, és vetették össze az ELTE kutatói más fajokkal, ami körülbelül 60 darab mintát jelentett. Erre azért volt szükség, mert a szöcskeegér koponyája nem változott hosszú ideje. Az agykoponya csontjainak formája és alakja alapján következtethettek az egyes agyterületek fejlettségére, a teljes agy méretére, térfogatára is. A külső felületen az izmok tapadási helyéről és annak méretéről az egerek eltérő táplálékáról gyűjthettek információkat, de hasonlóképpen a fogak is informatívak. Biztosak vagyunk benne, hogy sok más lehetséges alkalmazási területről nem is tudunk.

Hogyan mérnek a gépek?

Van egy sugárforrásunk és egy felfogó ernyőnk, a kettő között helyezkedik el az alkatrész, ami a sugárzás egy részét elnyeli annak sűrűségétől függően, így jön létre a 2D röntgenkép. Eddig hasonlítanak a gépek. A BOSELLO ezt a képet használja vizsgálatra, a CT pedig az előbb említett módon sok röntgenképből alkot egy pontfelhőt, ami több milliárd mért pontot, szaknyelven voxelt – ez egy mozaikszó a volume és pixel szavakból- tartalmaz. Nekünk csak a stratégiát kell meghatároznunk, hogy például egy kört mennyi pontból mérjünk, miként értékeljünk ki. Ezt a ZEISS CALYPSO, illetve a GOM Inspect Professional szoftvereinkkel mi vagy akár ügyfeleink is el tudják végezni. A kapott pontfelhőt természetesen át tudjuk konvertálni STL pontfelhővé, aminek a használata elterjedt az iparban.

Zeiss webinár

A CT mindig a beállításai szerint mér, ami nem minden esetben megfelelő, ám ez látszik a kapott pontfelhőn.  A helyes beállításban segít minket egy hisztogram, ahol a különböző szürke értékek láthatók (65 536 szürke árnyalat). A paramétereket úgy kell konfigurálni, hogy ne legyen túl- illetve alulexponált a kép. Ha több, különböző sűrűségű anyagot helyezünk a gépbe, például műanyagot és fémet – csak hogy két szélsőséget említsek –, akkor az AMMAR (Advance Multi Material Recognition) elnevezésű szoftver opció segít elkülöníteni őket egymástól, máskülönben zajos lesz a pontfelhő a vizsgált tárgyról. Emellett a VHD (Virtual Horizontal Detector) szoftver opciót is használjuk egyes esetekben, ezáltal kiterjesztjük a felfogóernyőt, ami segít a nagyobb alkatrészek mérésében vagy a kisebb tárgyak pontosabb elemzésében.

A BOSELLO gép esetében a 2D röntgenképek pixele is 65 536 szürkeértéket tartalmazhatnak. Ennyi árnyalatot a szemünk nem tud megkülönböztetni, ezért állnak rendelkezésre a szoftveres szűrők, amik kiemelik az eltéréseket. Itt is javíthatunk a képek minőségén például mechanikai szűrőkkel is.

Zeiss webinár

A láthatatlan láthatóvá válik

A vizsgált alkatrészek nagyobb hányada fröccsöntött technológiával készül – ismerteti Levente. Azt megakadályozni nem lehet, hogy a gyártási folyamat során ne maradjon levegő, azaz légzárvány a tárgyban. Célszerű ezek méretét és darabszámát minimalizálni, nem teherviselő helyeken dermedni hagyni. Ekkor merül fel a CT-gép fontossága, ugyanis az megmutatja, hol találhatók a kritikus pontok, ezek mekkorák, így a gyártó információt kap arról, hogy az egyes fröccsöntési paraméterek változtatása milyen hatással volt a termékre, és immár jól működő komponenseket tud készíteni. Továbbá hatalmas előnye ezeknek a gépeknek, hogy egyszerre több különböző alkatrészt is vizsgálhat, ami arányait tekintve gyorsaságot és költséghatékonyságot eredményez.

A ZEISS budaörsi mérőszobáján meglévő gépeinken van lehetőség bemutatókra. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a ZEISS széles portfóliójának és szoros globális együttműködésének köszönhetően tulajdonképpen minden típusú röntgen és egyéb mérésre is tudunk megoldást kínálni.


Tudjon meg többet a roncsolásmentes vizsgálatokról és regisztráljon a szeptember 30-ai ingyenes ZEISS webinár eseményre, ahol Huszár Levente bemutatja a röntgentechnológia előnyeit és alkalmazási területeit!

Jelentkezés az ingyenes ZEISS webinár eseményre:

https://zeiss.ly/xray_webinar_muszakimagazin


 

The post A láthatatlan hiba a gyártók rémálma, de van megoldás! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komputertomográfia (CT) a tudományos kutatás és a digitális értékmegőrzés szolgálatában https://www.muszaki-magazin.hu/2020/08/19/zeiss-komputertomografia-ct-a-tudomanyos-kutatas-es-a-digitalis-ertekmegorzes-szolgalataban/ Wed, 19 Aug 2020 09:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11261 Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Természettudományi Múzeum kutatói a ZEISS Magyarországgal közösen dolgoznak a múlt és a jelen értékeinek digitális átmentésében. Szöcskeegerek a CT berendezésben Kiss Csaba az ELTE PhD hallgatója és dr. Cserkész Tamás a Magyar Természettudományi Múzeum kutatója, a projekt témavezetője elmondta: „Az általunk vizsgált szöcskeegerek apró termetű, egérszerű rágcsálók. Legkorábbi […]

The post Komputertomográfia (CT) a tudományos kutatás és a digitális értékmegőrzés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Természettudományi Múzeum kutatói a ZEISS Magyarországgal közösen dolgoznak a múlt és a jelen értékeinek digitális átmentésében.

Szöcskeegerek a CT berendezésben

Kiss Csaba az ELTE PhD hallgatója és dr. Cserkész Tamás a Magyar Természettudományi Múzeum kutatója, a projekt témavezetője elmondta: „Az általunk vizsgált szöcskeegerek apró termetű, egérszerű rágcsálók. Legkorábbi őseik a Himalája fennsíkjain élhettek, mindegy 17 millió évvel ezelőtt, ahonnan később szétterjedtek Észak-Amerika és Eurázsia sztyeppés területeire. Azonban a hosszú évmilliók alatt a morfológiájuk, pl. a koponyájuk alakja változatlan maradt, azaz élő kövületeknek tekinthetők.” Formájuk szemmel láthatólag nem változott, azonban örökítő anyagukban, a DNS szekvenciákban igen nagymértékű eltéréseket találtak a kutatók.

Ennek a látszólagos morfológiai változatlanságnak a feloldásához nyújt nagyszerű segítséget a ZEISS METROTOM komputertomográfiás mérőeszközzel megalkotott koponyarekonstrukció. A vizsgálathoz a kutatók komoly szakmai támogatást kaptak nem csak saját intézményüktől, a Magyar Természettudományi Múzeumtól, de az Ukrán Természettudományi Múzeum, és a washingtoni Smithsonian Intézet is rendelkezésükre bocsájtotta a gyűjteményüket.

A mintákat ráadásul gondosan csomagolva elküldték a kutatóknak Budapestre. Igazi ritkaságok is találhatók a washingtoni gyűjteményben, olyan fajok, amelynek példányai más múzeumokban nem fordulnak elő. Ilyen például a Kasmíri szöcskeegér, amit 100 évvel ezelőtt írtak le és gyűjtötték be néhány példányát, ám azóta senki sem találkozott velük.

zeiss komputertomográfia

De miért is fontosak a magyar kutatóknak ezek a kicsiny szöcskeegerek?

Magyarországon is él egy fajuk, a magyar szöcskeegér (Sicista trizona), ami a hazai állatvilág és természetvédelem egyik legjelentősebb, féltve őrzött ékköve. A magyar kutatók kezdetben ezt a fajt tanulmányozták, majd a rendszertani és evolúcióbiológiai vizsgálatokhoz összehasonlító anyagokat gyűjtöttek Ukrajnában, Oroszországban, Kazahsztánban, végül eljutottak a kontinens legtávolabbi pontjára, a szárazföld peremére, Vlagyivosztokba, illetve még ezen is túl, Szahalin szigetére is.

A rendszertani és evolúcióbiológiai viszonyok tisztázásán túl azonban másra is felhasználhatóak a komputertomográfiával nyert adatok, ugyanis a CT nem csak a koponyák külső felületéről, de a belsejéről is nagyon pontos képet alkot. „Az agykoponya csontjainak formája és alakja alapján következtethetünk az egyes agyterületek fejlettségére, a teljes agy méretére, térfogatára is, ami például az embernél 3,5 millió év alatt megháromszorozódott. A külső felületen az izmok tapadási helyéről és annak méretéről az egerek eltérő táplálékáról gyűjthetünk információkat, de hasonlóképpen informatívak a fogak is. A CT felvételek tehát az adatok szinte kimeríthetetlen tárházát jelentik, és biztosak vagyunk abban, hogy a szöcskeegerek vizsgálata csak egy kezdeti lépés volt, és a későbbiekben további állatcsoportok vizsgálatára is sor kerül a ZEISS METROTOM használatával.

“A ZEISS mindig is elkötelezett híve volt az újfajta megoldások támogatásának, így örömmel fogadta azon felkérést, hogy részt vegyen egy a szokatlan kutatási projektben.”

Miután a kutatók egyeztettek a ZEISS szakembereivel, 2019 januárjában Huszár Levente szenior alkalmazástechnikai mérnök vezetésével megkezdődtek a mérések. Ennek keretében a ZEISS METROTOM komputertomográfiás rendszer röntgen szkennelésével a kutatók nagy pontosságú koponyarekonstrukciós képeket kaphattak a mintákról. Az eljárás lényege, hogy egy röntgensugaras CT segítségével a biológiai mintát digitalizálják, és egy rendkívül pontos 3D virtuális modellt készítenek róla. A CT berendezések mérési tartományai és képalkotó módszerei a hagyományos méréstechnikákkal szemben összehasonlíthatatlanul gyorsabbak és pontosabbak. „Mivel a mintáink nagyon aprók és hihetetlenül sérülékenyek, ezért ezen CT vizsgálatok egy olyan lehetőséget teremtettek a számunkra, amelynek keretében a koponyák legapróbb részletei is pontosan és biztonságosan tanulmányozhatóvá váltak. Mindemellett a minták belső, rejtett felépítésének roncsolás- vagy sérülésmentes vizsgálata is lehetővé vált.”

Kitekintés: digitális minták és múzeumi gyűjtemények

A világ természettudományi múzeumaiban a gyűjtemények nagyobb része csak a kutatók számára elérhető. Az itt őrzött ritka példányok sokszor csak személyesen és engedéllyel vizsgálhatók, illetve speciális esetekben kölcsönözhetők is. De mi a helyzet, ha nincs lehetőség a helyben történő vizsgálatra, vagy a minta nem postázható? Erre kínál egy jó megoldást a „digitális kikölcsönzés”, amely napjainkban már néhány intézményben elérhető. A most elkészült digitális minták adatait a résztvevő múzeumok is tudják hasznosítani a jövőben. Habár még csak egy kísérleti elgondolás a szakemberek részéről egy hazai „digitális adattár” létrehozása, megvalósulása esetén Magyarország is bekapcsolódhatna ezen nemzetközi kezdeményezésbe. A továbbiakban nem lenne szükség az eredeti, féltett mintákat kitenni a szállítás veszélyeinek, és megelőzhetők lesznek a mozgatásból adódó esetleges fizikai károsodások is. A digitális adatok nemcsak a kutatók munkáját egyszerűsítenék le, de akár az oktatásban vagy a tudományos ismeretterjesztésben is hasznosak lehetnek. Továbbá a mai technológiák már lehetővé teszik, hogy egy 3D nyomtató segítségével az eredeti méret többszörösére felnagyítva is megalkossuk ezeket a mintákat. A technika legújabb vívmányainak tehát a múlt és a jelen értékeit őrző és bemutató múzeumokban is helyük van.

Bővebb információ a ZEISS röntgentechnológiai megoldásairól

The post Komputertomográfia (CT) a tudományos kutatás és a digitális értékmegőrzés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megoldás a roncsolásmentes vizsgálatokra https://www.muszaki-magazin.hu/2020/08/05/zeiss-roncsolasmentes-vizsgalat-ipari-komputertomograf/ Wed, 05 Aug 2020 06:54:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11134 A Carl Zeiss Ipari Méréstechnika piacvezető a CNC számítógép-vezérlésű koordináta-mérőgépek, valamint a mérőszobában és a gyártásban alkalmazott többdimenziós méréstechnikai megoldások területén. A kínálathoz tartozik a hagyományos portálmérőgépek, a vízszintes-karos és a gyártósorba integrálható mérőgépek széles skálája. Valamennyi idetartozó egység úgy, mint a vezérlők, a szoftverek, a mérőrendszerek és szenzorok is házon belül kerülnek fejlesztésre és […]

The post Megoldás a roncsolásmentes vizsgálatokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Carl Zeiss Ipari Méréstechnika piacvezető a CNC számítógép-vezérlésű koordináta-mérőgépek, valamint a mérőszobában és a gyártásban alkalmazott többdimenziós méréstechnikai megoldások területén. A kínálathoz tartozik a hagyományos portálmérőgépek, a vízszintes-karos és a gyártósorba integrálható mérőgépek széles skálája. Valamennyi idetartozó egység úgy, mint a vezérlők, a szoftverek, a mérőrendszerek és szenzorok is házon belül kerülnek fejlesztésre és gyártásra. A közelmúlt új fejlesztései, megoldásai közé tartoznak az ipari minőségbiztosításhoz használt komputertomográf- és röntgen rendszerek.

Komputertomográfia (CT) és az Ipar 4.0

Az ipar 4.0 az ipari gyártásmód azon alapvető változására utal, amikor jelentősen több adat gyűjtése, összekötése és kielemzése együttesen történik. Ennek a fejlődésnek egyik vezető motorja a komputertomográfia.

Ezzel a technológiával nyert adatok hatalmas mennyiségű információt szolgáltatnak. A ZEISS CT gépei rekordidő alatt adnak ki háromdimenziós adatmodellt a teljes alkatrészről. Ez számos kiértékelésre használható, amely egyéb esetben csak összetett és hosszas mérési vizsgálat után lenne megoldható. A CT-s adatok más minőségi és gyártási adattal történő összekötése az egész folyamatláncot tekintve további fejlesztési lehetőségeket kínál.

A ZEISS ipari komputertomográf-rendszereivel az alkatrész számos jellemzője vizsgálhatóvá válik akár egyetlen szkennelés után. A precíz tervezés, a szabványos megfelelőségi vizsgálat és az összetett kalibrálási folyamat biztosítja a rendszer visszavezethetőségét.

 ZEISS Metrotom 1500A működési elv

A ZEISS ipari komputertomográf megoldásai közül a budaörsi telephelyen egy ZEISS METROTOM áll rendelkezésre. „A mérőgépben található egy sugárforrás, a röntgen cső.” – mutatja be a rendszer működését annak hazai szakértője, Huszár Levente senior alkalmazástechnikai mérnök. „A sugárzás áthalad a vizsgálandó tárgyon, miközben annak egy része a tárgyban elnyelődik. A kilépő sugárzást egy felfogó ernyővel tudjuk regisztrálni, így lényegében egy 2D-s képet kapunk. A vizsgált tárgy mérés közben megforgatható egy körasztalon és az így kapott körülbelül. 2000 darab 2D-s képből mérőgépünk egy 3D pontfelhőt készít. A végeredmény egy több milliárd voxelt (volume + pixel) tartalmazó pontfelhő, amelyen tudunk mérni geometriát, falvastagságot, névleges-aktuális színtérképet, aktuális-aktuális színtérképet, valamint porozitás vizsgálatot, tehát roncsolás mentes anyagvizsgálat is lehetséges. De olyan alkatrészeket is meg tudunk így vizsgálni, amelyeket a hagyományos tapintásos eljárással nem tudnánk, mert deformálódna az alkatrész, vagy éppen parányi elemeket kellene rajta mérni.”

A ZEISS METROTOM főként műanyag alkatrészek vizsgálatára használható, de alumínium és acél alkatrészek mérése is lehetséges. Fémek esetében korlátozó tényező lehet az átvilágítandó falvastagság, ezért ilyenkor a vizsgálatra egyedi elbírálás után kerül sor. A fentieken túl lehetőség van összetett, vagyis több, különféle sűrűségű anyagot tartalmazó alkatrészek mérésére is.

Felhasználási területek

A komputertomográfia számos iparágnak jelenthet megoldást. Alkalmas többek között orvostechnikai eszközök, műanyagipari termékek mérésére, de kiválóan alkalmazható a könnyűfém öntésben és megmunkálásban, az autóiparban, illetve az élelmiszeripar egyes területein is. „Ugyanakkor több olyan felhasználási terület létezik, amelyekről még mi sem tudunk és meglepetésként ér minket, amikor beérkezik egy-egy ilyen megkeresés.” számol be tapasztalatairól Huszár Levente. „Idén januárban például az ELTE kutatói számára egy hazánkban ritka rágcsáló, a csíkos szöcskeegér preparált koponyáit mértem. Az így kapott pontfelhőn a kutatók számára lehetőség nyílt, hogy roncsolás mentesen vizsgálják annak geometriáját, fogait. Emellett Ausztriában az egyik vevőnk kávékapszulák ellenőrzésére használja ezt a technológiát.”

Előnyök

A ZEISS METROTOM legfőbb előnye, hogy egyszerre több termék is mérhető, akár különböző típusok is, a lényeg, hogy sűrűségük hasonló legyen. Sok esetben a taktilis mérésekhez szükséges idő töredéke alatt elvégezhetők a vizsgálatok. Míg a hagyományos méréstechnológiával a rejtett részleteket csak az alkatrész időigényes roncsolása után lehet ellenőrizni, a komputertomográfiával roncsolásmentes vizsgálatot lehet elvégezni.

A készülék szoftvere egyszerűen, intuitív módon kezelhető. A ZEISS METROTOM OS szoftveréről szóló rövid tréning elvégzését követően az operátor el tudja végezni az alkatrészek tomográfiai vizsgálatát. A GOM CT vagy a ZEISS CALYPSO szoftverek segítségével kiértékelheti a CT adatait, a ZEISS PiWeb szoftver pedig gyorsan összefűzi azokat egy mérési jegyzőkönyvbe.

CT vagy röntgen?

A CT mellett a röntgentechnológia terén a ZEISS 2018 óta tovább szélesítette palettáját, azzal, hogy a Bosello High Technology olasz ipari röntgen megoldásokat gyártó cégben többségi tulajdont szerzett. A CT-s mérés során eredményünk egy pontfelhő lesz, amelyen mérhetünk, vagyis számértéket kapunk. Az ipari röntgen esetében egy darab 2D-s kép lesz az eredmény, ezt egy referencia képpel tudjuk összevetni. Itt nincs számérték, azaz például egy átmérő valós értékét nem tudjuk megmondani, viszont jól látható, ha az anyagban légzárvány vagy repedés van. A röntgen technológia egyik nagy előnye a rövid mérési idő, így akár néhány másodperces ciklusidővel vizsgálhatjuk alkatrészeinket. Lehetőség van a röntgen berendezések gyártósorba történő integrálására is, melynek eredményeképpen a gyártásból származó hibák gyorsan kiszűrhetővé válnak.

Komputertomográfiás és röntgen mérési lehetőségek

Budaörsön a Carl Zeiss Industrielle Messtechnik Austria GmbH Magyarországi Fióktelepénél lehetőség van komputertomográfiával és röntgennel végzett bérmérésre egyaránt, melyek ideális megoldást nyújtanak az alkatrészek vizsgálatára és mérésére. A cég e szolgáltatás terén hosszú múltra tekint vissza, így nagy tapasztalattal rendelkezik az adatgyűjtésben és -elemzésben is. Komputertomográf és röntgen rendszereik mindig a legkorszerűbbek, hardver és szoftver esetén egyaránt.

A technológiáról bővebben az alábbi linken kaphat információt.

The post Megoldás a roncsolásmentes vizsgálatokra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotkarral működő műtő https://www.muszaki-magazin.hu/2019/11/02/muto-egeszsegugy-jovo/ Sat, 02 Nov 2019 15:37:55 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=8538 Világszínvonalú hibrid műtőt és hozzá kapcsolódó orvosi-, beteg és nővérszobákat, kiszolgáló helyiségeket adtak át a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban. Az idegsebészeti beavatkozások elvégzését szolgáló műtőkomplexumba Magyarország első robotkarral működő Siemens Healthineers ARTIS pheno berendezése került. Az orvostudomány fejlődősével nemcsak az egyre komplexebb eljárások és sebészeti beavatkozások száma növekedett, de az ehhez szükséges kombinált […]

The post Robotkarral működő műtő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Világszínvonalú hibrid műtőt és hozzá kapcsolódó orvosi-, beteg és nővérszobákat, kiszolgáló helyiségeket adtak át a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban.

Az idegsebészeti beavatkozások elvégzését szolgáló műtőkomplexumba Magyarország első robotkarral működő Siemens Healthineers ARTIS pheno berendezése került. Az orvostudomány fejlődősével nemcsak az egyre komplexebb eljárások és sebészeti beavatkozások száma növekedett, de az ehhez szükséges kombinált képalkotó rendszerek és operációs helyiségek iránti igény is. Mindez az úgynevezett vaszkuláris (érrendszeri) hibrid műtők elterjedését eredményezte, amely idegsebészeti, illetve kardiovaszkuláris eljárásoknak adnak otthont. A hibrid műtőben a beteg mozgatása és szállítása nélkül, egyazon időben, egyazon berendezésen bármilyen sebészeti és/vagy katéteres eljárás elvégezhető. Ezáltal a komplikációk könnyebben elháríthatók, és a betegellátás hatékonyabbá válik. A világszínvonalú műtő segítségével a magasabb rizikójú – sokszor akut panaszokkal jelentkező – betegek számára is megoldhatóvá válnak olyan beavatkozások, amelyeket korábban a várható szövődmények miatt kivitelezhetetlen volt nyitott műtéti technikával elvégezni. Mindemellett minden olyan katéteres műtét a legnagyobb biztonsággal elvégezhető, amely szükség esetén azonnali sebészeti hátteret igényel. A 2,2 milliárd forint beépítési és infrastrukturális költségű beruházás során a műtő mellett, orvosi-, beteg és nővérszobákat, vizsgáló és kiszolgáló helyiségeket is kialakítottak a szegedi újklinika ötödik emeletén.

A szegedi műtőkomplexumba elhelyezett Siemens Healthineers ARTIS pheno Magyarország első robotkarral működő berendezése. A szükséges terápiától függően az angiográfiás készülék a legoptimálisabb helyre pozícionálható, így akár a nyílt műtét alatt is alkalmazható. Ez a tény lehetővé teszi, hogy új műtéti technikákat is kidolgozzanak a szegedi klinikán. A rendszer képes az érfestés mellett koponya CT minőségű felvételeket is készíteni, sőt képes az egyes agy területek vérellátását is meghatározni, ami nagy segítséget jelent az agyi érelzáródásban – stroke-ban – szenvedő beteg sürgős ellátásában. Erre az új technikára alapozva egyik pillanatról a másikra új dimenzióba kerülhet a dél-alföldi, storke-ban szenvedő betegek akut ellátása, mint a thrombectomia és az aneuryma okozta agyvérzések gyógykezelése. Mindemellett a különböző diagnosztikai képalkotó módszerek (ultrahang, CT, MR felvételek) egyidejű felhasználásával szinte milliméter pontosan képes navigálni az ellátást végző orvost a beavatkozás során. Ezen tulajdonságainak köszönhetően jelentősen csökkenthető a sugár- és kontrasztanyag dózis is, illetve a korszerűbb műtő növeli a gyógyítás hatékonyságát. Mindemellett a készülék gyorsasága, illetve a programok fejlettsége segíti az orvost a gyorsabb döntéshozatalban is.

A fejlesztés mind a gyógyításban, kutatásban, oktatásban és nem utolsósorban finanszírozási technikában is szinte egyedülálló Európában. A két speciális műtőhöz kapcsolódik egy modern, 29 ágyas fekvőbeteg osztály is, amely az idegsebészet betegellátás további fejlődését fogja szolgálni. Az átadott új műtő alkalmas lesz arra, hogy a dél-alföldi régióban élő 2-2,5 millió embert ellássa, és például agyi érelzáródás esetén hat órán belül olyan ellátást kapjon, amely életmentő, illetve jelentősen javítja a páciensek későbbi életminőségét.

www.klinikaikozpont.u-szeged.hu

The post Robotkarral működő műtő appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
2016 hazai innovációs díjazottjai https://www.muszaki-magazin.hu/2017/04/02/2016-hazai-innovacios-dijazottjai/ Sun, 02 Apr 2017 21:14:53 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=1225 Idén március végén, az Országgyűlés épületében adták át a 2016-os év hazai fejlesztéseit elismerő Innovációs Díjakat. A legérdekesebb fejlesztéseket foglaljuk össze. 2016. ÉVI INFORMATIKAI INNOVÁCIÓS DÍJ Starschema Kft. Big Data Management Big Data Management szolgáltatásunk célja Big Data kompetenciát érintő komplex IT és BI funkciók minél szélesebb körű szolgáltatása multinacionális nagyvállalatok számára. –derül ki a […]

The post 2016 hazai innovációs díjazottjai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén március végén, az Országgyűlés épületében adták át a 2016-os év hazai fejlesztéseit elismerő Innovációs Díjakat. A legérdekesebb fejlesztéseket foglaljuk össze.

2016. ÉVI INFORMATIKAI INNOVÁCIÓS DÍJ

Starschema Kft. Big Data Management

Big Data Management szolgáltatásunk célja Big Data kompetenciát érintő komplex IT és BI funkciók minél szélesebb körű szolgáltatása multinacionális nagyvállalatok számára. –derül ki a cég közleményéből. Ennek része adattöltések, adatmodellek, adatárházak fejlesztése és üzemeltetése, valamint elemzések, riportok készítése, infrastruktúra tanácsadás, mindezt az ügyfél igényeinek megfelelően. A legsikeresebb, Data Lake nevű szolgáltatásunkat egy amerikai Fortune 500 vállalatnál indítottuk, több divízió illetve leányvállalat operatív adatainak összegyűjtésére és konszolidálására. A cél egy olyan adattárház létrehozása és működtetése volt, amely a különböző típusú forrásrendszerekből érkező adatokat közös adatmodellbe integrálja.

A Data Lake szolgáltatás keretében infrastrukturális tanácsadást, platform üzemeltetést, adattöltések fejlesztését és üzemeltetését végezzük, illetve elkészítettük a forrásrendszerektől független adatmodellt is. Több mint 100 ERP és egyéb operatív rendszer, például Salesforce CRM bevonásával összesen több tízezer tábla, több százmilliárd sor, több mint 100 terrabyte adat folyamatos, biztonságos, gyors elérhetőségét biztosítjuk az ügyfél számára. Innovatív technológiai megoldásaink segítségével ügyfelünk szakértői olyan belső és külső riportokat és ad-hoc elemzéseket készítenek a Data Lake-ből az üzleti területek, illetve a vállalat vezetői számára, amelyek összesen több mint 15 ezer embert szolgálnak ki információval. Partnereink például a Netflix, a Facebook.

2016. ÉVI STARTUP INNOVÁCIÓS DÍJ

AImotive Informatikai Kft. AImotive aiDrive kifejlesztése

A 2015-ben alapított, budapesti székhelyű, mára már a Szilíciumvölgyben és Finnországban is jelen lévő AImotive az önvezető autózást forradalmasító, mesterséges intelligencia (AI) alapú szoftver, az aiDrive kialakításán dolgozik, egy olyan full stack rendszeren, amely megfizethető, a nagyközönség számára is elérhető áron kínál teljeskörű önvezető megoldásokat. Jelenleg több mint 130 munkatárssal, köztük 100 fejlesztőmérnökkel nem csupán a már meglévő technológiák integrációját tűztük ki célul, hanem mindennapi munkánknak az új algoritmusok fejlesztése és a kutatómunka is szerves részét képezi. A fejlesztéseink során elsősorban az autóra szerelt kamerák jeleire támaszkodunk, hiszen a sofőrök is leginkább vizuálisan tájékozódnak, hoznak döntéseket. A szoftveres keretrendszer személyre szabható és független a hardveres platformtól, ezáltal valósítja meg a közlekedés résztvevőinek felismerését, lokalizációját, az útvonaltervezést és az alacsony szintű vezérlést. Mindezt a legmodernebb chiptechnológiák, illetve deep learning módszerek alkalmazásával tesszük, kutatásainkat kiterjesztve viselkedéselőrejelzés és a szabályozástechnika területeire is. A szoftveres keretrendszer skálázható és integrált, így könnyedén beépíthető és további funkciókkal kiegészíthető, fejlesztő- és gyártócégekkel pedig olyan chip-architektúrán dolgozunk, amely az adatfeldolgozás sebességén gyorsítanak az általunk kezdeményezett nemzetközi NNEF szabvánnyal kompatibilisen.

almotive_innovacios_dij_2016

Az eddig bemutatott eredményeknek köszönhetően számos globális autóipari szereplővel alakítottunk ki partneri kapcsolatot, folytatunk közös innovatív kutatásokat, fejlesztéseket. Az Intelligent Sorrund View rendszerünket használja majd 2017-ben a Volvo Cars nagyszabású Drive Me projektjében. Táblák, jelzőlámpák automatikus feltérképezésében együttműködtünk a HERE csapatával, intelligens tolatókamera-rendszerünk jelenleg is fejlesztés alatt áll japán autóipari beszállító partnerünknek. A céget a CB Insights a világ 100 legjobb mesterséges intelligenciával foglalkozó startup vállalata közé választotta.

2016. ÉVI INNOVÁCIÓS DÍJ

Kompozitor Műanyagipari Fejlesztő Kft. FuranFlex flexibilis műanyag béléscső rendszer

A FuranFlex egy világszinten egyedi eljárás, amellyel bármilyen alakú, méretű és hosszúságú cső (kémény, szellőzőcső, stb.) falbontás nélkül kibélelhető acél szilárdságú, korrózió-, láng- és hőálló, kompozit anyagú béléscsővel, toldások és illesztések nélkül. A FuranFlex béléscsövet még lágy állapotban behúzzák a kéménybe, ahol gőzzel felfújva felveszi a kémény formáját és a hő hatására visszafordíthatatlanul megkeményedik, így kialakítva egy hő- és korrózióálló, acélszilárdságú üvegszálas kompozit béléscsövet. A FuranFlex üvegszál erősítésű, hőre keményedő műgyanta (ún. kompozit) anyagból készül. Fizikai tulajdonságai (acél-szilárdság) és kémiai jellemzői (korrózióállóság) tökéletesen alkalmassá teszik a kémények kibélelésére, speciálisan kifejlesztett gyantaösszetétele pedig garantálja a magas hő-, láng- és korrózióállóságot.

A FuranFlex legfontosabb előnyei: nincs falbontás, a lakások tiszták maradnak, a műemlék épületek megőrizhetik eredeti állagukat,  a kéménybélelés csak néhány órát vesz igénybe, tovább csökkentve a költségeket. Minden típusú kéményhez, szellőző csőhöz alkalmazható, felveszi a kürtő formáját akár 100 m magas, 60-1200 mm átmérőjű kürtő is bélelhető bizonytalan toldások, illesztések nélkül. Sima belső felülete, hőszigetelő tulajdonsága segíti a kazánok gazdaságos működtetését. Nem korrodálódik, korróziós károsodásra 25 év a garancia (szemben a fém béléscsövek általában 10 éves garanciájával).

2016. ÉVI IPARI INNOVÁCIÓS DÍJ

Innomed Medical Zrt. Rétegfelvételi radiológiai képalkotó
Az MRX TEL NG II rendszer egy digitális tomoszintézis (DTS, lineáris CT) vizsgálatra optimalizált orvosi radiológiai képalkotó eszköz. A világritkaságnak számító DTS (lineáris CT) funkció, alacsony röntgendózisú alternatívát jelent az igen költséges, valamint magas dózissal működő CT készülékekkel szemben. Tüdővizsgálatoknál ez a dózisterhelési arány átlagosan 1:30 a DTS (lineáris CT) javára, de még az ún. Low Dose CT-kkel szemben is 1:10 ez az érték. A DTS (lineáris CT) eljárás kulcselemei a nagy pontosságú mechanika, a pontos röntgendózis vezérlés, egy speciális képfeldolgozó szoftver, továbbá egy alacsony dózissal készült zajos képsorozatból rekonstrukciót lehetővé tevő szoftver együttműködése. Ezen túlmenően az MRX TEL NG II rendszer egy teljes értékű távvezérléses röntgenfelvételi és átvilágító berendezés is egyben, mely a hagyományos röntgenvizsgálatok széles spektrumának az elvégzését is lehetővé teszi. Az innováció alapja egy az Innomed Medical Zrt által végzett és koordinált, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikát és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Méréstechnika és Információs rendszerek Tanszékét magában foglaló széleskörű és hosszú távú együttműködés volt, mely számos publikációt is eredményezett.

2016. ÉVI INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ

77 Elektronika Műszeripari Kft. Félautomata vizelet üledék analizátor termékcsalád

A félautomata vizelet üledék analizátor termékcsalád a 77 Elektronika Kft. 2011-ben induló, kutató-fejlesztő-innovációs (KFI) programjának az eredménye. A cél egy a világpiacon egyedülálló, új készülék-kategória megteremtése volt. Fontos volt az is, hogy az új technológiát nemcsak humán, hanem a sok szempontból eltérő követelményekkel rendelkező állatorvosi diagnosztika területén is fel lehessen használni. Az innováció megvalósításához a tervezettnél is több új, részben az új készülék-kategóriához, részben a vizelet üledék mérés technológiájához kapcsolódó műszaki ötletre, megoldásra volt szükség. Új fejlesztés az elektronikus hardver megoldás, új a teljes mechanikus konstrukció, beleértve a küvetta adagolást és továbbítást, a mikroszkópot, a fókuszálás megoldását, új a szoftver architektúra, az interface a külső, “távirányító” egységhez, új a felvett digitális képeket kiértékelő speciális, neurális hálózatokra épülő képkiértékelő modul struktúrája, logikája és maga a kiértékelő modul tanításának módszere is. Mindezeket az újdonságokat szabadalmak védik.

Kiemelt elismerésben részesült többek között a Karsai Pécs Kft. által az élelmiszeripar részére gyártott új innovatív csomagolóanyag, valamint a Magnus Aircraft Zrt. Fusion repülőgépcsalád, és a világ első elektromos, kétüléses, oktató és kiképzőgépe, az eFusion repülőgép.

magnus_fusion_innovacios_dij_2016

www.innovacio.hu

További információ:

innovacio.hu/3b_hu_2016_dijazottak.php

innovacio.hu/nagydij_pdf/kiadvany_2016.pdf

The post 2016 hazai innovációs díjazottjai appeared first on Műszaki Magazin.

]]>