csúcstechnológia – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 08 Jan 2025 15:13:08 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Csúcstechnológiával csökkentik kibocsátásukat a legfejlettebb ipari cégek https://www.muszaki-magazin.hu/2022/06/08/ipari-kibocsatas-csucstechnologia/ Wed, 08 Jun 2022 07:57:27 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20640 Egyre inkább a fenntarthatóság lesz a fejlesztések meghatározó célja azoknál a termelőcégeknél, akik fejlett ipar 4.0 technológiákat és megoldásokat használnak– derül ki a Schneider Electric és az MIT Technology Review közös kutatásából. Ezek a vállalatok elsősorban szenzorokat és teljesítmény menedzsment eszközöket alkalmaznak, ezáltal több adattal rendelkeznek és hatékonyabban tudják csökkenteni karbonkibocsátásukat. A negyedik ipari forradalom […]

The post Csúcstechnológiával csökkentik kibocsátásukat a legfejlettebb ipari cégek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyre inkább a fenntarthatóság lesz a fejlesztések meghatározó célja azoknál a termelőcégeknél, akik fejlett ipar 4.0 technológiákat és megoldásokat használnak– derül ki a Schneider Electric és az MIT Technology Review közös kutatásából.

Ezek a vállalatok elsősorban szenzorokat és teljesítmény menedzsment eszközöket alkalmaznak, ezáltal több adattal rendelkeznek és hatékonyabban tudják csökkenteni karbonkibocsátásukat.

A negyedik ipari forradalom egyben fenntarthatósági forradalmat is hoz a termelőcégek körében – állítja a Schneider Electric, az energiagazdálkodás és az automatizálás digitális átalakításának vezető vállalata és a Massachusettes Institute of Technology (MIT) kéthavonta megjelenő lapja, az MIT Technology Review közös elemzése. A kutatás eredményei szerint a vezető gyártók már fejlesztéseik kiemelt céljaként tekintenek a fenntarthatóságra, nem csupán a felelősségteljes eszközmenedzsment melléktermékeként.

Nő a termékspecifikus fenntarthatósági megoldások száma

A meghatározó termelővállalatok annak érdekében korszerűsítik a folyamataikat, hogy lehetővé tegyék a szén-dioxid-mentesítést, vagyis a dekarbonizációt. Ezt a berendezések működésének javításával, a hulladék csökkentésével és a kevesebb szén-dioxid-kibocsátással beszerezhető alapanyagokból készült termékek előállításával érik el.

Az elemzés szerint ráadásul a gyártók az adatelemzés és a digitálisan összekapcsolt ellátási láncok révén még nagyobb átláthatóságra törekszenek. Az Ipar 4.0 elveit alkalmazva a termelőcégek érzékelőket és teljesítménymenedzsment-eszközöket használnak a szén-dioxid-kibocsátás és fenntarthatóság szempontjából releváns adatok mennyiségének növelésére, valamint áramlásuk felgyorsítására a vállalat teljes működésében.

Moduláris folyamatok a jobb előrejelzések érdekében

A technológiát arra is használják, hogy jobb előrejelző folyamatokat alakítsanak ki, és azokat egyszerűbbé és modulárisabbá szervezzék át.

Ez lehetővé teszi a gyártók számára a pontosabb kalibrálást az összeszerelősorok, a folyamatok és az anyagbevitel esetében. Ez pedig pontosabb előrejelzést és “igény szerinti”, testre szabott gyártást tesz lehetővé.

A szervezetek ma már virtuális terveket használhatnak az új fenntarthatósági termelési modellek virtuális valóságban történő tesztelésére, mielőtt azokat a szén-dioxid-intenzív “fizikai” valóságban bevezetnék, csökkentve ezzel a gyártástervezési folyamatokra szánt energiát.

Céltudatos tervezés a körforgásos gazdaságért

A vezető gyártó cégek újragondolják a gyártási folyamatokat a “körforgásos gazdaság” megvalósítása érdekében. Ez gyakran magában foglalja az anyaggazdálkodás hosszú távú üzleti tervét és a “fenntarthatósági tervezés” gyártási elveit.

Az új jelentés szerint a gyártóipar a véletlenszerű fenntarthatósági eredményekről egyre inkább átáll a tudatos fenntarthatósági törekvésekre. A fenntarthatóság többé már nem szerencsés véletlen; most a hatékony berendezéskezelés és a céltudatos zöld elvek párosításával a gyártás hosszú távon a hatékony dekarbonizáció irányába halad. Ennek ellenére a szén-dioxid-mentesítésre rendelkezésre álló időnk gyorsan fogy. A gyártóknak az adatok és a digitális technológiák optimális felhasználásával fel kell gyorsítaniuk erőfeszítéseiket, ha az iparág jelentős mértékben hozzá kíván járulni a nemzetközi éghajlatvédelmi célok eléréséhez

– hangsúlyozta Frédéric Godemel, a Schneider Electric energiarendszerekért és szolgáltatásokért felelős ügyvezető alelnöke.

A gyártóiparban a fenntarthatóság kapcsán zajló változásokról szóló “Equipment management and sustainability: How global businesses use insight and innovation to make their manufacturing processes and assets carbon neutral” című jelentés itt érhető el.

The post Csúcstechnológiával csökkentik kibocsátásukat a legfejlettebb ipari cégek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Zöldségtermesztés bárhol, bármikor https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/29/greentech-zoldsegtermesztes-barhol/ Tue, 29 Mar 2022 05:30:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19464 Hazánkban is megjelenhet a technológia segítette városi konténeres kertészet. Csúcstechnológiás vízkultúrás megoldást fejlesztett ki a prágai GreenTech startup, amellyel a városi kertészetek az időjárási viszonyoktól függetlenül, egész évben zöldséget termeszthetnek. A növények ugyanis olyan konténerekben – függőlegesen elrendezett, termőtalaj helyett tápoldatot tartalmazó tálcákban – fejlődnek, amelyekben a környezeti körülmények teljeskörűen szabályozhatók. A cseh startup cég […]

The post Zöldségtermesztés bárhol, bármikor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazánkban is megjelenhet a technológia segítette városi konténeres kertészet.

Csúcstechnológiás vízkultúrás megoldást fejlesztett ki a prágai GreenTech startup, amellyel a városi kertészetek az időjárási viszonyoktól függetlenül, egész évben zöldséget termeszthetnek. A növények ugyanis olyan konténerekben – függőlegesen elrendezett, termőtalaj helyett tápoldatot tartalmazó tálcákban – fejlődnek, amelyekben a környezeti körülmények teljeskörűen szabályozhatók.

A cseh startup cég ötlete a Siemens megoldásainak segítségével kelt életre. A konténerek vezérlőrendszerét például SIMATIC S7-1200 sorozatú vezérlőkből és Unified vizualizációs megoldásból, valamint PSU6200-as tápegységekből alakították ki. A Siemens megoldása folyamatosan monitorozza a hőmérsékletet, a levegő nedvességtartalmát, valamint szabályozza a tápfolyadék mennyiségét és beállítja a napfényt helyettesítő okos, digitálisan vezérelhető LED lámpák színspektrumát. A kívánt értékek ezzel a technológiával minden állványra külön, pontosan beállíthatók a konténerekben.

Minthogy a belső klíma a növekedés minden szakaszában ideális körülményeket teremt a növények fejlődéséhez, a városi kertészetek vegyszerek használata nélkül, egész évben vitamindús zöldséggel láthatják el a helyi fogyasztókat. A GreenTech megoldása ráadásul rendkívül fenntartható alternatívát kínál, mivel a mezőgazdaság hagyományos módszereihez képest akár 95 százalékkal csökkenti a vízfogyasztást.

A világ folyamatosan növekvő népessége az élelmezés szempontjából is mind nagyobb kihívást jelent. Századunk közepén várhatóan tízmilliárd ember él majd a Földön, miközben nemcsak a termőföldek fogynak, hanem a vízkészlet is egyre szűkösebb. Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re a jelenlegi mennyiségénél 70 százalékkal több élelmiszert kell termelnünk ahhoz, hogy mindenkinek jusson, miközben a fejlett országokban a fogyasztók a termékek eredetére és összetételére, előállításuk fenntarthatóságára nézve mind nagyobb átláthatóságot várnak. A mezőgazdaság és az élelmiszeripar elkerülhetetlen átalakítását a dolgok internetére kapcsolt, konténeres kertészetek ezért helyben hozzáférhető, hatékony megoldással segíthetik, akár olyan extrém időjárási környezetben is, mint a sarkvidéki klíma.

The post Zöldségtermesztés bárhol, bármikor appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tűzihorganyzás, a környezetbarát csúcstechnológia https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/12/nagev/ Sun, 12 Dec 2021 15:23:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18070 Nem lehet elégszer ismételni, hogy ha az acélszerkezeteknek igazán időtálló, megbízható korrózióvédő bevonatot szeretnénk biztosítani, akkor a tűzihorganyzás a legmegfelelőbb eljárás ehhez. A NAGÉV Csoport több, mint 20 éve meghatározó szereplője a magyar tűzihorganyzó iparágnak; Tiszacsegén 1998 óta, Ócsán pedig 2011 óta várjuk minőségi felületvédelmet igénylő partnereinket. A közép-magyarországi Ócsán épült gyáregységünkről viszont kevesen tudják, […]

The post Tűzihorganyzás, a környezetbarát csúcstechnológia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nem lehet elégszer ismételni, hogy ha az acélszerkezeteknek igazán időtálló, megbízható korrózióvédő bevonatot szeretnénk biztosítani, akkor a tűzihorganyzás a legmegfelelőbb eljárás ehhez.

A NAGÉV Csoport több, mint 20 éve meghatározó szereplője a magyar tűzihorganyzó iparágnak; Tiszacsegén 1998 óta, Ócsán pedig 2011 óta várjuk minőségi felületvédelmet igénylő partnereinket. A közép-magyarországi Ócsán épült gyáregységünkről viszont kevesen tudják, hogy amellett, hogy az ország legnagyobb tűzihorganyzó üzeme, Európai szinten elismert technológiai fejlettséggel rendelkezik. De miben is áll ennek az üzemnek a sikeressége?

A NAGÉV CINK Kft. ócsai üzemében található az ország legnagyobb befogadóképességű horganyzókádja: egyszerre akár 15 méter hosszú, 7 tonna tömegű terméket is képesek vagyunk bevonattal ellátni. Anyagmozgató rendszerünk nagyrészben automatizált, ennek köszönhetően az áru mozgatása, a vegyi előkezelés és a horganyzás utáni anyagmozgatás is automatikusan, emberi beavatkozás nélkül történik. A legtöbb horganyzóműben az említett vegyi előkezelés nyitott rendszerű, amely egyrészt jelentős környezetterhelést jelent, másrészt a dolgozók egészségére is negatívan hat. Üzemünkben viszont ez a folyamat egy teljesen zárt, állandó elszívás alatt lévő térben zajlik és köszönhetően az automatizált anyagmozgatásnak, emberi jelenlét nem is szükséges ezen a területen.

Ebből a térből elszívott, szennyezett levegőt mosótornyok segítségével tisztítjuk meg, így az elszívórendszer “végterméke” a tiszta levegő. A vegyi előkezelés során tehát sem savgőz, sem más, az egészségre ártalmas vegyi anyag nem jut a környezetbe, továbbá dolgozóinkat sem terheljük. Amikor a vegyi előkezeléshez használt anyagaink a használat következtében kimerülnek, a környezetvédelem jegyében speciálisan ezzel foglalkozó céggel el kell szállíttatni megsemmisítésre. A NAGÉV CINK Kft. ebben is úttörő szerepet játszik: bizonyos, általunk használt vegyi kezelőoldatokat nem megsemmisítésre szállíttatunk el, hanem újrahasznosításra. Van ugyanis kimondottan ilyen anyagokra szakosodott vállalkozás, akik nem megsemmisítik, hanem kinyerik belőlük az értékes összetevőket, és új anyagok előállításához használnak fel azokat. Ezzel a tevékenységünkkel jelentős lépést tettünk a felé, hogy a jövőben ne csak részben, de egészében is megoldjuk az előkezelő folyadékaink újrahasznosítását, a megsemmisítés helyett.

A technológia további részében a tűzihorganyzás folyamata az, amely a keletkező hulladékok kezelésében kiemelt szerepet kap. Sok más üzemben maga a mártás nyitott vagy részben nyitott térben történik, így a termékek 450°C-os horgany olvadékba való mártásakor keletkező füst szabadon kiáramolhat. A mi esetünkben ez a folyamat egy teljesen zárt kámzsában zajlik, melyben folyamatos elszívást alkalmazunk. Ennek köszönhetően szinte teljesen le lehet csökkenteni a füstgázok környezetbe való kerülését: ezáltal – ahogyan a vegyi előkezelés során is – nemcsak a környezetet, de dolgozóink egészségét is védeni tudjuk. Az elszívott füstgázt több lépésben szűrjük, a szállóport gyűjtjük, így az elszívás “végterméke” ebben az esetben is a tiszta levegő. Az itt kapott szállópor – magas cinktartalmának köszönhetően – viszont további felhasználásra alkalmas, ezért ezt olyan gyártó vásárolja meg tőlünk, aki ezt gyártási folyamatában fel tudja használni. A tűzihorganyzás során viszont nem csupán a keletkező füstgáz kezelése jelent feladatot, hanem a keletkező horganysalaké is. A termékek mártása közben keletkező salak a fürdő felületén összegyűlik, azt el kell távolítani, máskülönben zavarná a termelést.

Nagyméretű acélszerkezet horganyzása a NAGÉV CINK Kft. ócsai üzemében

A leszedett salakot acél tároló konténerekbe gyűjtjük, amely szintén nem teljes mértékben hulladék, mert tartalmaz még felhasználható komponenseket. Éppen ezért lehet ezt – megfelelő cégnek, megfelelő technológiával – tovább hasznosítania. A tűzihorganyzás technológiájának sajátossága, hogy a fémolvadékba történő mártás során úgynevezett termodiffúzió játszódik le: a bevonandó szerkezetre kohéziós kötéssel kapcsolódik a horganybevonat. Ezáltal vasatomok kerülnek a horganyfürdőbe, melyben vas-horgany ötvözetet alkotnak. Ez az ötvözet nehezebb, mint a “sima” horgany, ezért leül a horganyzókád aljára: ezt nevezzük keményhorganynak. A keletkező keményhorganyt gyűjtjük, és ez szintén nem hulladék, mivel tudjuk értékesíteni további felhasználásra.

A horganyzást követően a bevonatot kapott termékeket el kell távolítani a horganyzási segédberendezésről, melyre az esetek döntő többségében lágyacél dróthuzalokkal vannak felkötve. Használat után ezek a drótok már nem alkalmasak az újbóli felhasználásra, így ezeket tömörítjük, és szintén értékesítjük a megfelelő felvevőpiacnak, akik nem hulladékként kezelik, hanem tovább felhasználható anyagként.

Látható tehát, hogy minden gyártási folyamatunkban arra törekszünk, hogy minél környezetkímélőbb megoldásokat alkalmazzunk. Kiemelten fontos számunkra mind a környezetvédelem, mind a nálunk dolgozó munkatársak egészsége. Az alkalmazott, és fent bemutatott eljárások által látható, hogy maximálisan törekszünk arra, hogy „zéró hulladék” és „zéró kibocsátás” legyen gyáregységünkben. A NAGÉV Csoport elkötelezett híve a folyamatos fejlődésnek és ez nemcsak gyártási technológiájára igaz, hanem a környezetre gyakorolt hatására is. Bízunk benne, hogy a jövőben minél több partner és új munkavállaló tapasztalhatja ezt meg testközelből.

www.nagev.hu

Szöveg: Dr. Lévai Gábor, fejlesztési igazgató

The post Tűzihorganyzás, a környezetbarát csúcstechnológia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csúcstechnológia magyar kézből https://www.muszaki-magazin.hu/2020/09/09/onrobot-csucstechnologia-magyar/ Wed, 09 Sep 2020 08:16:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=11518 Tovább bővíti hazai csapatát a magyar gyökerekkel is rendelkező dán robotikai vállalat, amely célul tűzte ki, hogy 2020-ban tízről ötvenre növeli termékeinek számát! A robotika azelőtt soha nem látott mértékben alakítja át az ipari termelés működésének jellegét, ami eddig nem tapasztalt üzleti lehetőséget teremthet az End-of-Arm Tooling (EOAT) piac számára. Az iparág éllovasa, az együttműködő […]

The post Csúcstechnológia magyar kézből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tovább bővíti hazai csapatát a magyar gyökerekkel is rendelkező dán robotikai vállalat, amely célul tűzte ki, hogy 2020-ban tízről ötvenre növeli termékeinek számát!

A robotika azelőtt soha nem látott mértékben alakítja át az ipari termelés működésének jellegét, ami eddig nem tapasztalt üzleti lehetőséget teremthet az End-of-Arm Tooling (EOAT) piac számára.

Az iparág éllovasa, az együttműködő alkalmazások számára robot-kiegészítőket gyártó OnRobot a fentiekkel összhangban nagyszabású fejlesztéseket tervez. Miután 2019-ben az OnRobot egyrendszeres megoldással a következő szintre emelte a robot kompatibilitást, a vállalat 2020-ban négyszeresére bővíti termékkínálatát és folytatja magyarországi terjeszkedését.

A robotikai iparág úttörőit évek óta magyar szakembergárda is támogatja: több mint 25 szakember dolgozik a magyar fővárosban az odense-i központú, de globális piacot lefedő, dán OnRobot leginnovatívabb robotikai termékein.

A prototípustól a késztermékig

A dániai központ ellenére az OnRobot fejlesztéseinek meghatározó része Magyarországon, Budapesten történik (a globális teammel együttműködésben). Sőt, a vállalat legnagyobb fejlesztői bázisa a budapesti. A magyar részleg a prototípus tervezésétől egészen a késztermék kivitelezéséig részt vesz a munkában, valamint hardver és szoftverfejlesztéseken is dolgozik. Fejlesztéseik ebből a szempontból is egyedinek és izgalmasnak számítanak, hiszen a hasonló, hazai fejlesztői csapatok jellemzően részfeladatokban vesznek részt, nem a teljes folyamatot kísérik végig.

Csúcstechnológia magyar kézből

Az OnRobotnál dolgozó tehetséges munkatársak egy olyan kreatív közösség tagjai, amely lelkesen gyarapítja és alakítja át az együttműködő robotok gyorsan növekvő piacát. A hazai fejlesztők olyan termékeken dolgoztak, mint például az OnRobot RG2-FT Grippere, a világ első intelligens fogója, beépített erő- és nyomatékérzékelőjének köszönhetően képes látni és érezni is a munkadarabokat.

De a fejlesztő csapat különösen büszke arra a tudásra is, amelyet a szenzorok kapcsán tudhat magáénak. Ilyen például a HEX erő/nyomaték szenzor, amely egy emberi kéz érzékenységét és ügyességét képes visszaadni. Az érzékelővel a bonyolult polírozó, csiszoló, vagy egyéb összeszerelő jellegű feladok is könnyedén kezelhetők, melyeknél a kívánt eredmény elérése érdekében alapvető fontosságú a pontos orientáció és a kifejtett erővel kapcsolatos visszajelzés.

Az idei év egyik új sikerterméke, az OnRobot Eyes is a magyar csapat érdemei közé tartozik. Az új robot-kiegészítővel a vállalkozások 2.5D-s látással is elláthatják robotikai alkalmazásaikat. ideális tárgyak széles körének kiválogatására, a külső alak által meghatározott fém alkatrészekkel történő CNC-gépkiszolgálásra, és sok más olyan felvétel és lerakás típusú alkalmazásra, ahol fontos az orientáció.

A Budapesti központ volt a motorja annak a 2019-es nagyszabású fejlesztésnek is, amellyel megteremtették a vállalat következő termékportfóliójának alapját, valamennyi termékük közös mechanikai és elektromos felületével. Ez lehetővé tette számukra, hogy folyamatosan új termékeket integráljanak a portfóliójukhoz, miközben megőrzik a könnyű használatot és a robotok magas szintű integrációját.

A cél: Magyarország kiemelkedő kutató-fejlesztő munkahelyévé válni

Az OnRobot folyamatosan fejleszti hazai csapatát, céljuk, hogy néhány éven belül tovább bővítsék a dolgozói létszámot és egy kiemelkedően jó, motivált és profi fejlesztői csapatot alakítsanak ki, ahol mérnökök és informatikusok kihívásokkal teli és kézzelfogható, érdekes termékfejlesztéseket végeznek.

A budapesti RnD központért januártól Szoboszlai Imre felel, aki pozitívan értékeli az eddigi időszakot:

„Intenzív, kihívásokkal teli, de izgalmas és gyümölcsöző időszakon vagyunk túl. Csapatunkkal jelentős projekteket vittünk véghez, amelyek során rövid idő alatt tudtunk új, minőségi termékeket piacra dobni, remek ügyfélvisszajelzésekkel. Mivel a cél továbbra is a termékportfólió bővítése, jelenleg is értékes fejlesztéseken dolgozunk, emiatt szükségünk van a bővülésre.”

Beskid Vilmos, a cég jelenlegi CTO-ja, az RnD központ korábbi vezetője úgy véli, ha ilyen ütemben fejlődnek, az OnRobot Magyarország egyik kiemelkedő kutató-fejlesztő munkahelye lehet.

„A budapesti RnD központ kulcsfontosságú termékeket szállít az OnRobot termékportfóliójához, mindeközben pedig folyamatosan fejlesztjük a kollégák kompetenciáit a vállalat kritikus, stratégiai területein.”

– mondta Beskid Vilmos.

The post Csúcstechnológia magyar kézből appeared first on Műszaki Magazin.

]]>