csapat – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 23 Dec 2024 06:00:13 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Európa legjobb 10 rakétafejlesztő csapata között a BME Suborbitals https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/08/suborbitals-bme-magyar-csapat/ Tue, 08 Nov 2022 05:30:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22713 Kiváló teljesítménnyel képviselte hazánkat Európa legnívósabb nemzetközi rakétaversenyén a Budapesti Műszaki Egyetem fiatal mérnökjelöltjeiből álló BME Suborbitals csapata. A Portugal Space Agency (Agência Espacial Portuguesa) és az European Space Agency által szervezett European Rocketry Challenge-re október 11-18. között került sor a Portugál Ponte de Sor-ban, ahol Európa legnevesebb egyetemeinek csapatai mérték össze tudásukat. A BME […]

The post Európa legjobb 10 rakétafejlesztő csapata között a BME Suborbitals appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kiváló teljesítménnyel képviselte hazánkat Európa legnívósabb nemzetközi rakétaversenyén a Budapesti Műszaki Egyetem fiatal mérnökjelöltjeiből álló BME Suborbitals csapata.

A Portugal Space Agency (Agência Espacial Portuguesa) és az European Space Agency által szervezett European Rocketry Challenge-re október 11-18. között került sor a Portugál Ponte de Sor-ban, ahol Európa legnevesebb egyetemeinek csapatai mérték össze tudásukat.

A BME Suborbitals saját, S3 kategóriáján belül  5. , az összesített ranglistán pedig a 9. helyezést értek el. A nemzetközi versenyen való részvételre csupán a legtehetségesebbnek bizonyuló 25 csapat kapott jogosultságot.

Az első kihívások nem a helyszínen tárultak a versenyzők elé. A csapat 2022 márciusa óta dolgozik a verseny minden szabályzatának és követelményének megfelelő kutatórakéta fejlesztésén, így az előkészületi hónapokat a technikai dokumentációk megalkotásával, az alkatrészek gyártásával és a rakéta összeszerelésével töltötték.

A 8 napos esemény során számos szakmai szempontnak kellett megfelelnie mind a versenyzőknek, mind az általuk fejlesztett rakétának: a szakmai zsűri a rakéta mérnöki megvalósításán, a repülési minőségén és a csapat dinamikáján túl az innovatív és költséghatékony megoldásokat is értékelte.  Ahhoz, hogy a rakétájukat biztonságosnak ítéljék a repülés szempontjából, két alapos műszaki vizsgán kellett bemutatniuk a rakéta megbízhatóságát.

A több mint egy éves előkészület után a verseny legemblematikusabb pillanatát a rakéta végleges összeszerelése és a katonai bázisról történő felbocsájtása jelentette, de mindez nem ment zökkenőmentesen: az első összeszerelés sikertelenül zárult, ugyanis egy elektronikai hiba miatt váratlanul beindult az ernyőnyitó-mechanizmus. A probléma azonosítása és a kisebb károk javítása után azonban pár órán belül sikeresen végrehajtották a kilövést. A repülés során a rakéta átlépte a hangsebességet és 3020 méter magasságot ért el, amellyel a 3 kilométeres kategória legpontosabb tagjai közé került. A csúcsmagasság elérése után tervszerűen kinyílt az ejtőernyő, ezzel biztosítva a rakéta épségben való landolását.

„Elégedettek vagyunk azzal a teljesítménnyel, amit első szereplésünk során, korlátozott erőforrásból sikerült elérnünk, azonban úgy érezzük, hogy rengeteg terünk van még a fejlődésre egy ekkora kihívást jelentő nemzetközi mezőnyben. Alig várjuk, hogy jövőre újra megmérettethessük magunkat és láthassuk, mennyit vagyunk képesek fejlődni egy év alatt”

– mondta el Hafner Zoltán, a BME Suborbitals csapatkapitánya.

The post Európa legjobb 10 rakétafejlesztő csapata között a BME Suborbitals appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ART_08 versenyautó leleplezése https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/30/arrabona-racing-team/ Fri, 30 Jul 2021 09:06:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16144 Az Arrabona Racing Team az idei évben is bemutatja egy Rollout videó keretében csapatuk legújabb versenyautójának, az ART_08-nak leleplezését. A Formula Student egy nagyon különleges környezetet teremt a résztvevőknek. A kiélezett küzdelemben, a nagy nyomás és felelősség alatt csak úgy lehet egy csapat sikeres, ha a csapattagok szorosan együttműködnek a közös cél elérése érdekében. Ebben […]

The post Az ART_08 versenyautó leleplezése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Arrabona Racing Team az idei évben is bemutatja egy Rollout videó keretében csapatuk legújabb versenyautójának, az ART_08-nak leleplezését.

A Formula Student egy nagyon különleges környezetet teremt a résztvevőknek. A kiélezett küzdelemben, a nagy nyomás és felelősség alatt csak úgy lehet egy csapat sikeres, ha a csapattagok szorosan együttműködnek a közös cél elérése érdekében. Ebben rejlik az Arrabona Racing Team erőssége – megtanít egy olyan közösségben dolgozni, ahol lelkes tagok a saját szenvedélyüket élik át és valósítják meg.

Ez mindenkit arra ösztönöz, hogy megtalálja saját szenvedélyét, amiben a legjobb akar lenni, és ezt értékként adja hozzá a csapat életéhez – legyen az grafikai design, szilárdságtani szimuláció vagy a csapattagok összefogása. Számomra szakmai fejlődésem egyik legnehezebb, ugyanakkor leghatékonyabb időszaka volt a csapatban eltöltött két év. A rengeteg emlék mellett olyan készségeket szereztem, amik azóta is hasznosnak bizonyultak a karrierem során. Minden egyetemi hallgatónak csak ajánlani tudom, hogy egy ilyen közösség részese lehessen, mint az ART. –fogalmazott Kun János Csaba, az ART korábbi csapatvezetője.

A videót YouTube csatornán keresztül lehet elérni.

The post Az ART_08 versenyautó leleplezése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Formula Student Symposium 28 csapattal https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/02/formula-student-symposium/ Tue, 01 Dec 2020 22:51:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12830 Rekordszámú, csaknem félezer hallgató és 28 külföldi csapat vett részt a győri Széchenyi István Egyetem által megrendezett VI. Formula Student Symposiumon, amely mutatja a járműmérnök képzésben élen járó intézmény nemzetközi kapcsolatainak erősségét. Neves Forma–1-es mérnökök is tartottak előadásokat a magyarok mellett többek között egyesült államokbeli, kanadai, német, spanyol, belga és francia egyetemistáknak. Az egyetemi motorsportot […]

The post Formula Student Symposium 28 csapattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rekordszámú, csaknem félezer hallgató és 28 külföldi csapat vett részt a győri Széchenyi István Egyetem által megrendezett VI. Formula Student Symposiumon, amely mutatja a járműmérnök képzésben élen járó intézmény nemzetközi kapcsolatainak erősségét.

Neves Forma–1-es mérnökök is tartottak előadásokat a magyarok mellett többek között egyesült államokbeli, kanadai, német, spanyol, belga és francia egyetemistáknak.

Az egyetemi motorsportot összefogó Formula Student versenysorozatban világszerte több száz csapat dolgozik azon, hogy a legjobb eredményt érje el együléses versenyautója fejlesztésében, az ehhez kacsolódó mérnöki tervezésben, projektmenedzsmentben. A szokásos éves menetrendet a koronavírus-járvány jelentősen befolyásolja, de az évről évre egyre nagyobb nemzetközi népszerűségnek örvendő Formula Student Symposiumot online formában így is megrendezte a Széchenyi István Egyetem az elmúlt hétvégén, ráadásul nem akármilyen sikerrel. Az esemény motorja ismét az intézmény hallgatói-oktatói közösége volt.

Kolossváry Tamás projektvezető elmondta: bár a fizikai találkozás elmaradt, a hallgatók nagyon várták a szakmai rendezvényt, amelyre másfél-kétszeres volt a túljelentkezés volt, s a jegyek nagyon gyorsan elfogytak a regisztrációs időszakban.

„A virtuális formátum pozitív hozadéka, hogy nem kell a helyszín adottságai miatt a szokásos 200-250 főben korlátoznunk a résztvevők számát, bár technikai sajátosságok miatt most is meg kellett húznunk a határt 430 hallgatónál, s idén 28 nemzetközi Formula Student-csapat képviseltette magát. Mindkét szám rekordnak számít a program történetében”

– fejtette ki Kolossváry Tamás. Többek között az egyesült államokbeli University of San Francisco, a kanadai École de Technologie Supérieure Montréal, a német Technische Universität Berlin, Universität Stuttgart, DHBW Stuttgart és University of Applied Sciences Esslingen, a belga KU Leuven, a spanyol Universitat Politecnica de Catalunya, a finn Metropolia University of Applied Sciences, valamint a cseh TU Brno hallgatói kapcsolódtak be a rendezvénybe.

A győri Formula Student Symposium nagy népszerűsége már csak azért sem meglepő, mert a Széchenyi István Egyetem járműmérnöki területen is erős nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően a fiatalok ezúttal is neves mérnököktől tanulhattak és kérdezhettek. Közülük többen az autósport csúcskategóriáját, a Forma–1-et képviselték, így Owen Carless, a Red Bull Racing szerkezeti elemzésért felelős vezetője, Luca Marmorini, a Ferrari korábbi motorfejlesztési vezetője és Kling Sándor, a Red Bull fejlesztőmérnöke.

A főbb témák közé tartoztak a belsőégésű versenymotorok mellett a Formula Student világában is egyre jelentősebb szerepet betöltő önvezető rendszerek, elektromos hajtások. Arról is hangzott el előadás, miként lehet a Formula Student-autók paramétereit mérőpadon mérni, illetve az így nyert adatokat a fejlesztésbe visszacsatolva felhasználni. Ezeken kívül a karosszériafejlesztés témaköréhez kapcsolódó kompozit szerkezeti elemek fejlesztéséről, illetve gyártásáról szintén szó volt, s a kulcsfontosságú csapatmenedzsment ugyancsak fontos helyet kapott a témák között.

The post Formula Student Symposium 28 csapattal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
FANUC CNC szerviz – Ezernyi gép, egy ütőképes csapat https://www.muszaki-magazin.hu/2020/03/30/fanuc-cnc-szerviz/ Mon, 30 Mar 2020 09:01:34 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=9673 Kevesen tudják, hogy a FANUC gyártásautomatizáló egységei hányfajta különböző géptípust és gyártástechnológiát szolgálnak ki, a fröccsöntéstől, a fémmegmunkáláson, maráson, esztergáláson, préselésen, lézervágáson és még ezer applikáción keresztül, méghozzá a FANUC saját gyártású gépein túl számos más gyártó által épített, de FANUC vezérléssel működtetett berendezésekkel együtt. Jogosan merül fel a kérdés: hogy lehet műszaki oldalról ezt […]

The post FANUC CNC szerviz – Ezernyi gép, egy ütőképes csapat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kevesen tudják, hogy a FANUC gyártásautomatizáló egységei hányfajta különböző géptípust és gyártástechnológiát szolgálnak ki, a fröccsöntéstől, a fémmegmunkáláson, maráson, esztergáláson, préselésen, lézervágáson és még ezer applikáción keresztül, méghozzá a FANUC saját gyártású gépein túl számos más gyártó által épített, de FANUC vezérléssel működtetett berendezésekkel együtt.

Jogosan merül fel a kérdés: hogy lehet műszaki oldalról ezt a sok alkalmazást, géptípust és gépmárkát megfelelően támogatni? Kérdéseinkkel Imre Attilát, a FANUC CNC szerviz csapatának csoportvezetőjét kérdeztük meg.

FANUC CO2 Lézervágó

Milyen kihívásokkal szembesül a FANUC CNC szerviz csapata, amikor gépleálláshoz kell kivonulnia?

Rengeteg partnerünk van, akik használják a termékeinket, CNC csomagjainkat és legtöbbjük egyéni megoldásokra törekszik ezért nem egyszerű a CNC szerviz csapat munkája.  Gépgyártónként más és más kihívásokba ütközünk, vannak speciális esetek mikor igénybe kell venni a gépgyártó, valamint a FANUC központ segítségét is, hogy ki tudjuk elégíteni az ügyfél kívánságát, megoldani a problémáját.

Ezerféle különböző gyártó használja a FANUC vezérlést, hogy lehet minden géptípushoz a legmagasabb szintű műszaki támogatást nyújtani?

Kollégáink minden évben továbbképzéseken vesznek részt európai, illetve Japán központunkban, ahol elsajátíthatják az új technológiákat. Ezek a képzések nagyon fontosak, hogy mindig naprakészek legyünk és ki tudjuk szolgálni az ügyfelek igényeit. Ennek elérése érdekében az elmúlt években a FANUC egy új oktató központot adott át Németországban és Japánban, amelyek a legmodernebb felszerelésekkel rendelkeznek.

Miben számít a legerősebbnek a FANUC CNC csapata más szerviz szolgáltatókhoz képest?

A FANUC ”Service First” jelmondatának eleget téve mindent megtesz, hogy kellő információval és tudással lássa el szervizes kollégákat, és rajtuk keresztül az ügyfeleket, akik így a lehető leggyorsabban, a legkevesebb kiszállással és alkatrész felhasználással tudják megoldani az ügyfélnél felmerülő problémákat. Hivatalos gyári képviseletként a legszélesebb körű információkhoz jutunk hozzá, és szükség esetén a Japán központunktól is közvetlenül tudunk segítséget kérni. Ez elengedhetetlen a szakszerű és gyors megoldások megtalálásáért.

Melyik az a legidősebb FANUC vezérlésű gép, amit a csapat meg tud javítani?

A FANUC egészen addig nyújt szerviz támogatást a termékeire, amíg azok használatban vannak, koruktól függetlenül. Nem ritka, hogy 30-40 éves gépekhez hívnak ki javítani minket. Általánosságban elmondható, hogy nagyban segíti a munkánkat, hogy a gépeinkhez minimum 25 év alkatrészgaranciát biztosítunk, ezután pedig a FANUC Javítóközpont által nyújtott támogatásnak köszönhetően még olyan alkatrészeket is meg tudunk javítani az idősebb gépekbe is, amely alkatrészeknek megszűnt a gyártása, amennyiben az más kompatibilis alkatrésszel nem helyettesíthető.

Volt már ilyenre példa, hogy olyan gépet helyeztetek újra üzembe, aminek az alkatrészellátása már nem biztosított?

Igen, találkoztunk már ilyen esettel. Az idősebb gépek alkatrész ellátása nem mindig biztosított, ilyenkor fel tudjuk ajánlani az ügyfélnek az alkatrész javítás lehetőségét, amelyet a luxemburgi központunkban végeznek, vagy speciális alkatrészek esetében a Japán központunkban. Luxemburgi javításnál az alkatrész kiküldése és bevizsgálása ingyenes, és a megjavított alkatrészekre a FANUC garanciát vállal.

Mikor érdemes retrofitálni, azaz korszerűsíteni egy szerszámgépet?

Mindig képben kell lenni az ügyfél igényeivel és ennek megfelelően, a számára legmegfelelőbb funkciókkal kell ellátni a gépét. Akkor sincs baj, ha gépvásárláskor az ügyfél kifelejt valamit, hiszen a FANUC rugalmas rendszereinek köszönhetően utólagosan is szinte minden opció kiépíthető. Nagyon sok megkeresés érkezik hozzánk a gépek hálózatra kötésével, termelési adatok kinyerése és robotizálással kapcsolatban, amivel új korszakba léphetnek a régebbi gépek is.

A vezérlések terén vannak változások, fejlesztések? Hol követhetik ezeket a változásokat a felhasználók?

A FANUC folyamatosan nyomon követi az ügyfelek igényeit, ipari trendeket és ennek megfelelően fejleszti tovább termékeit. Az új vezérlőinken található iHMI (intelligent human-machine interface) rendszer is folyamatos fejlesztés alatt áll és újabbnál újabb funkciókkal bővül az Ipar 4.0 jegyében. Ezeket a fejlesztéseket, információkat az érdeklődők nyomon követhetik a weboldalunkon, Youtube és Facebook csatornánkon, valamint irodánk is rendelkezésre áll értékesítőivel és műszaki kollégáival a legfrissebb megoldások megosztásával kapcsolatban.

www.fanuc.eu/hu/hu

The post FANUC CNC szerviz – Ezernyi gép, egy ütőképes csapat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>