chery – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 08 Nov 2024 07:00:39 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Robotokat is épít az OMODA és JAECOO autók gyártója, a Chery Group https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/08/omoda-jaecoo-chery-group-robot/ Fri, 08 Nov 2024 06:56:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31891 A vevők tájékoztatását végző asszisztens egy autószalonban, vagy éppen az idős és magányos emberek otthoni egészségügyi felügyeletét ellátó segítő – számos területen lehet alkalmazni Mornine-t, a Chery Group és az AIMOGA közös fejlesztésű humanoid robotját. A Chery idei innovációs konferenciáján megmutatta, hogy a robotok már most is milyen sokoldalúan támogathatják az embereket és a vállalkozásokat. […]

The post Robotokat is épít az OMODA és JAECOO autók gyártója, a Chery Group appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vevők tájékoztatását végző asszisztens egy autószalonban, vagy éppen az idős és magányos emberek otthoni egészségügyi felügyeletét ellátó segítő – számos területen lehet alkalmazni Mornine-t, a Chery Group és az AIMOGA közös fejlesztésű humanoid robotját.

A Chery idei innovációs konferenciáján megmutatta, hogy a robotok már most is milyen sokoldalúan támogathatják az embereket és a vállalkozásokat.

Budapest, 2024. november 6. – Az OMODA és JAECOO autók gyártójának stratégiai elképzelése szerint a robotok nem pusztán „eszközök”, hanem hidak, amelyek összekötik a családtagok különböző igényeit. Az olyan robotok, mint az októberben a kínai Wuhu-ban megrendezett CHERY Global Innovation Conference-en bemutatott Mornine és Argos segítőként, szórakoztató társként, oktatóként és egészségügyi menedzsment segédeszközként is szolgálhatnak az otthonokban, emellett pedig a vállalkozások is hasznukat vehetik.

Az OMODA&JAECOO humanoid robotja, Mornine és a második generációs robotkutya, Argos bemutatkozását egyaránt széles körű kutatási és tesztelési tevékenység előzte meg. A kulcsfontosságú komponenseik, például a működésüket biztosító hardver elemek, érzékelők és vezérlők stabil és megbízható teljesítményt nyújtanak. Emellett a nyelvi modellek és a vezérlő algoritmusok fejlődése jelentősen növelte intelligenciájukat.

A fejlett interakciós képességekkel felvértezett Mornine humanoid robot egyaránt megállja a helyét az otthonokban és a munkahelyeken is. Intelligens értékesítési asszisztensként dolgozhat például egy autókereskedésben, kezelve az ügyfélfogadást, megtartva a termékbemutatókat, gondoskodva a vevők kényelméről, így javítva a vásárlási élményt és csökkentve a kereskedők munkaerőköltségeit. Sőt, Mornine alkalmazási területei túlmutatnak ezen, a robot számos kereskedelmi rendszerben használható.

Otthoni környezetben a Mornine nem csak az OMODA&JAECOO járművekkel való távvezérlés és a jármű állapotának nyomon követése érdekében képes interakcióba lépni, hanem segít a háztartási munkákban, szórakoztat, és személyre szabott szolgáltatásokat kínál, például szállítást, egészségügyi felügyeletet, egészségmenedzsmentet. Emellett az idős, magányos családtagok számára társaságot is jelenthet a korszerű humanoid robot.

A Chery és az AIMOGA másik közös fejlesztése, Argos a robotkutya már most alkalmas arra, hogy a gyermekek és tizenévesek kedvelt társává váljon. A különleges „társ” aktívan támogathatja a fiatalok szórakoztatását és fejlődését. Sőt, Argos klasszikus „házőrzőként” is megállja a helyét, hiszen intelligens felügyeleti funkciója valós időben képes képeket továbbítani a felhasználó mobiltelefonjára amikor nincs otthon, hogy ezzel is növelve biztonságérzetét.

Az október 18-ától egy héten át a kínai Wuhu-ban megrendezett 2024-es CHERY Global Innovation Conference mottója a „Technology Empowers the Future” volt. A rendezvényen több ezer vendég vett részt a kormányzati szervek, felsőoktatási intézmények, tudományos kutatóintézetek, ipari szakértők és globális partnerek részéről, és természetesen jelen voltak a Chery Group vezetői is. Az eseményen a robotok mellett bemutatkozott többek között a vállalat új akkumulátortechnológiája is, amelynek segítségével akár egy feltöltéssel megtehetik az elektromos autók a Budapest-Róma utat.

Rekordok minden szinten

Az OMODA és JAECOO márkák anyavállalata 2024-ben mind mennyiségi, mind minőségi szempontból jelentős előrelépést ért el. Januártól szeptemberig az összesített értékesítési volumen meghaladta az 1,75 millió darabot. A cég az egyetlen olyan autóipari vállalkozássá vált az egész iparágban, amely egyaránt növekedést tudott felmutatni az alternatív hajtásláncú és a robbanómotoros járművek esetében, valamint a belföldi és a nemzetközi értékesítésben. Ráadásul mind a négy szegmensben rekord mennyiségben keltek el a Chery autói és ez a magas színvonalú fejlődés is hozzájárult ahhoz, hogy a vállalat története során először felkerült a Fortune magazin Global 500-as listájára.

Az OMODA és JAECOO márka globális terjeszkedése szempontjából fontos szerepet játszik az európai piac, ahol megjelenése óta egy világos és határozott stratégiai terv alapján sikeresen indította el az értékesítést több európai országban. A két brand 2023-as bevezetése óta alig másfél év alatt a világ 32 fő piacán vált elérhetővé, és a globális értékesítési volumen meghaladta a 350 000 darabot. A kereskedői hálózat közel 1000 üzletet foglal magában, így a világ leggyorsabban növekvő autómárkájává vált. A vállalat a jövőben is folytatja a piaci igényeknek megfelelő új termékek bevezetését, és azt tervezi, hogy 2025-ben több mint 60 új piacon jelenik meg világszerte.

Már nálunk is kapható az OMODA 5

Október 9-én Budapesten, a Millenáris Parkban ünnepélyes keretek között mutatta be az OMODA 5-öt a Chery Group autójának hazai forgalmazója, a Genius Automotive Kft. Az eseményen részt vett Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára, Chen Yiwei, a kínai nagykövetség megbízottja, Jochen Tüting, a Chery Europe GmbH ügyvezető igazgatója, valamint Goldberger Mária, a Genius Automotive ügyvezetője.

A rendezvényre ellátogató számos újságíró személyesen is megcsodálhatta a magyar piacra érkező új autót, amely rendkívül kedvező ár-érték arányt biztosít. Az eseményen elhangzott, hogy négy budapesti márkakereskedés mellett Békéscsabán, Kecskeméten, Pécsett és Szegeden is egy-egy szalonban megtekinthetik, kipróbálhatják és megvehetik a járművet a hazai fogyasztók.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Robotokat is épít az OMODA és JAECOO autók gyártója, a Chery Group appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Futurisztikus környezetben készülnek Chery modelljei https://www.muszaki-magazin.hu/2024/09/18/chery-kina-autogyartas-futurisztikus/ Wed, 18 Sep 2024 05:30:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31205 Az ma már nem titok, hogy a Chery a legnagyobb kínai autóexportőr. Az azonban kevésbé közismert, hogy a vállalat központi fejlesztő- és gyártóüzeme is rekordokkal büszkélkedhet. A létesítmény méretei is impozánsak, ám igazán vezérlő és fejlesztő rendszereivel emelkedik ki a világon. A kínai autóipar fejlődése korai szakaszában nem szívesen engedett betekintést a kulisszák mögé. Mostanra […]

The post Futurisztikus környezetben készülnek Chery modelljei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ma már nem titok, hogy a Chery a legnagyobb kínai autóexportőr. Az azonban kevésbé közismert, hogy a vállalat központi fejlesztő- és gyártóüzeme is rekordokkal büszkélkedhet.

A létesítmény méretei is impozánsak, ám igazán vezérlő és fejlesztő rendszereivel emelkedik ki a világon.

A kínai autóipar fejlődése korai szakaszában nem szívesen engedett betekintést a kulisszák mögé. Mostanra azonban nemcsak technológia dolgában érte utol (sőt, bizonyos területeken maga mögé is utasította) a hagyományos nyugati autógyártókat, de az üzleti kultúra és a kommunikáció terén is ráéreztek az új fogyasztói igényekre. Ennek legújabb és legjobb példája, hogy a Chery (teljes nevén Chery Automobile Co. Ltd.) megnyitotta ultramodern fejlesztő- és gyártóközpontját a külvilág számára, és elárultak néhány fontos sarokszámot – olyan adatokat, amelyek hallatán jó néhány hagyományos autóipari szereplőt elfoghat az irigység.

Rögtön kezdetnek sokat sejtet az Intelligens online hálózatba kapcsolt megagyár: egy 830 ezer négyzetméteres telken elterülő, mintegy 550 ezer négyzetméter hasznos alapterületű épületkomplexum, amely présüzemet, hegesztőműhelyt, fényezőkamrát, összeszerelő üzemet, moduláris üzemet, motor- és sebességváltó üzemet, valamint ezek szükséges támogató létesítményeit vonultatja fel. Egy teljes egészében önfenntartó, világszínvonalú üzemről van tehát szó, ahol helyben készülnek azok az alkatrészek és fődarabok, amelyekből aztán a kész autókat összeszerelik.

A Megafactory-t eleve úgy tervezték, hogy párhuzamosan tudjon gyártani klasszikus belső égésű motorokkal szerelt járműveket és „új energiájú”, azaz hibrid és tisztán elektromos típusokat. Ez kulcsfontosságú a rugalmas gyártástervezés szempontjából, hiszen a 300 ezer darabos éves járműkapacitást így lehet a leghatékonyabban, az aktuális piaci igényekhez viszonylag gyorsan igazodva beosztani. A gyár a kész járműveken kívül további 200 ezer autóra elegendő alkatrészt állít elő; ezeket másutt szerelik össze. Jelenleg tíz különböző, új generációs platformokra épülő termék készül az üzemben, amelyet percenként hagy el egy vadonatúj autó.

A mennyiség azonban nem minden: a környezetbarát megoldásokat és intelligens gyártástechnológiát alkalmazó üzemben számos folyamat olyan minőségben zajlik, amelyek közül jó néhány a világ legmodernebb autóipari létesítményei közé emeli a Chery gyárát.

Ilyen például a mesterséges intelligenciával (MI) vezérelt és felügyelt hegesztőüzem, ahol több mint háromszáz robot végzi kiszámítható tempóban a feladatokat. A mérések helyenként 100%-ban felhő alapú vezérléssel mennek végbe, ahogy az automatizálás fokát is online, digitális vezérlés határozza meg. Az összeszerelő üzemben modulárisan csoportosítva zajlanak a rövid, ezért koncentrált folyamatok; a fejlett MI által irányított munka révén akár a teljes összeszerelési folyamat automatizálható, beleértve a részegységek logisztikai kezelését, valamint az intelligens, hálózatba kapcsolt terméktesztelést.

Külön említést érdemel a felületi egyenetlenségeket ellenőrző robot, amely az iparágban gyakorlatilag példa nélkül álló, 0,1 milliméteres pontossággal azonosítja az esetleges eltéréseket. Az egész folyamat automatizált, áttekinthető és digitalizált, ami rendkívül hatékonnyá teszi – ez pedig minimális energiafogyasztást, fenntartható üzemeltetést, sőt: a zéró károsanyag-kibocsátású, zöld gyártás lehetőségét jelenti.

A gyártást megelőző folyamatok terén is világszínvonalat képvisel a Chery. Az autógyártó az ázsiai térség legnagyobb NVH-laboratóriumával rendelkezik. A nem kívánatos zajokat, rezgéseket és egyenetlen viselkedést az egyes alrendszerek tekintetében, valamint a kész jármű egészére vonatkozóan egyaránt mérő és parametrizáló laboratórium kulcsfontosságú a kiváló minőségű autók tervezése és gyártása szempontjából. Kézzel fogható példája ennek a Chery-motorok rendkívül alacsony, akár 34 dBA zajszintű alapjárata, amely a könyvtárak mély, meghitt csendjét biztosítja az utastérben.

A Chery természetesen azzal is tisztában van, hogy a gyártási folyamatokat ugyanúgy szüntelenül fejleszteni és megújítani szükséges, mint magukat az autókat. Az erre a célra elkülönített erőforrások lehetővé teszik, hogy a Chery megagyára hosszú távon megőrizze helyzeti előnyét a térségben, ami pedig a nemzetközi versenytársakkal egyre több téren versenyképes termékek garanciája.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Futurisztikus környezetben készülnek Chery modelljei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kína autóipara: honnan jön, és hova tart? https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/23/kina-auto-ipar-kereskedelem-tortenelem/ Tue, 23 Jul 2024 05:00:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30581 Négy évtized elég volt ahhoz, hogy a semmiből a világ első számú autóipari nagyhatalmává emelkedjen Kína. Számaik kétségtelenül impozánsak, ám nem feltétlenül tükrözik, hogy mire is számíthatunk még a kínai autógyártóktól. Chery, Geely, SAIC, BYD – tíz évvel ezelőtt senki nem ismerte ezeket a neveket Európában. Ma már egyre többen tudják, hogy autógyártókról van szó, […]

The post Kína autóipara: honnan jön, és hova tart? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Négy évtized elég volt ahhoz, hogy a semmiből a világ első számú autóipari nagyhatalmává emelkedjen Kína. Számaik kétségtelenül impozánsak, ám nem feltétlenül tükrözik, hogy mire is számíthatunk még a kínai autógyártóktól.

Chery, Geely, SAIC, BYD – tíz évvel ezelőtt senki nem ismerte ezeket a neveket Európában. Ma már egyre többen tudják, hogy autógyártókról van szó, méghozzá kínaiakról. Az évtized végére pedig alighanem ugyanúgy a mindennapi szókincs részévé válnak, mint a Mercedes, a Toyota vagy a Volkswagen.

Ha a gyökereiket keressük, egyáltalán nem kell messzire tekintenünk a múltba. Az 1980-as évek előtt Kínában gyakorlatilag nem létezett személyautó-gyártás. 1982-ben, amikor Kína népessége meghaladta az egymilliárdot, 4000 (igen, négyezer) személyautó készült az egész országban. Húsz évvel később már 1,1 millió volt az iparág éves darabszáma, tavaly pedig a 30 milliót is meghaladta. Kína 2010-ben a világ első számú autógyártó nemzetévé, 2023-ban a legnagyobb autóexportőrré vált.

Hogyan lehetséges ez? Egy szóval: parancsra. Az 1980-as évek kínai gazdasági reformjainak hatására elkezdett személyautókat vásárolni a lakosság – persze importból. Rengeteg pénz vándorolt külföldre, ami néhány év alatt teljesen felborította az államháztartást. Peking átmenetileg leállította az importot, és villámgyorsan elkezdte megszervezni a hazai személyautó-gyártást. Ennek egyik pillére az az elhatározás volt, hogy legyen „három nagy és három kicsi” helyi autógyártó vállalat; továbbá kötelezővé tették a külföldi vállalkozások számára a vegyesvállalati formát. Ez utóbbi elváráson csak az utóbbi években enyhítettek.

A 2000-es években Kína a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tagjává vált, az ebből kivirágzó, éles piaci versenyhelyzet életre hívott egy sor privát kínai autógyártót. Tíz évre rá Peking – egyrészt, hogy csökkentse függőségét az import olajtól, másrészt, hogy megoldást keressen a nagyvárosok tarthatatlanná váló légszennyezettségére – szorgalmazni kezdte az „új energiájú”, azaz akkumulátoros és plug-in hibrid járművek (NEV) elterjedését. Az ehhez szükséges akkumulátor- és vezérlőtechnológiák terén Kína ekkor már évtizedes tapasztalattal rendelkezett, köszönhetően az itt fejlesztett és gyártott szórakoztató elektronikai termékeknek.

Mivel Kína idejekorán felismerte, hogy a villanyautózás elterjedésének a töltő infrastruktúra megléte a kulcsa, a fejlődés bámulatos volt. Ma a Kínában eladott új személyautók harmada (35%) tisztán elektromos; ennél is megdöbbentőbb, hogy itt gyártják a világszerte eladott villanyautók közel kétharmadát (63,6%!) Nem véletlen, hogyha ma kínai autógyártóra gondolunk, elsősorban az elektromos járművek piacán aktív szereplők jutnak eszünkbe. Ilyen a BYD, amelyet – a kínai villanyautó-gyártók 32 százalékához hasonlóan – kifejezetten a villanyautó-forradalom hívott életre, de persze ott van a legnagyobbak között a SAIC és a Chang’an is, amelyek hosszú múlttal rendelkeznek: az előbbit 1955-ben, az utóbbit 1862-ben (!!!) alapították. A 2000-es nyitást követően létrehozott Geely elsősorban patinás, de nehéz gazdasági helyzetbe került európai márkák felvásárlásával és felvirágoztatásával szerzett magának nevet és rangot a nemzetközi autóiparban.  Az 1997-ben alapított Chery szuperképessége pedig az, hogy immár huszadik éve ők a legnagyobb kínai autóexportőrök.

Hogy lehet, hogy mégsem ismerjük ezeket a neveket? Egyrészt a tradicionális autógyártók többsége számos almárkát hozott létre, és azokon keresztül forgalmazzák hasonló műszaki alapokra épülő típusaikat. Másrészt a kínai autógyártók kis lépésekben hódítják meg a külpiacokat, és mindenütt a helyi adottságokhoz igazodva vetik meg a lábukat. A Chery például másfél évtizede jelen van Olaszországban a helyi DR Automobiles zászlaja alatt, ugyanakkor idén két másik márkával: az Omodával és a Jaecoo-val lép be számos más európai ország, így Magyarország piacára. Szintén fokozatosan tért vissza Európába az MG Motor: a kínai SAIC által feltámasztott márka előbb egykori hazájában, Nagy-Britanniában vetette meg a lábát, majd onnan fokozatosan az egész kontinenst beveszi.

Pont az MG Motor példája mutatja egyébként, hogy Európában nem feltétlenül az elektromos offenzíva a követendő stratégia. A nagyteljesítményű villanyautókkal persze könnyebb a figyelem középpontjába kerülni, ám akinek benzinmotoros modellei is vannak, azok jóval szélesebb ügyfélkört tudnak kiszolgálni. Alighanem ezért döntött úgy az egyik legfiatalabb kínai jövevény, az Omoda, hogy első körben csak benzinmotorral kínál autót, majd később bővíti tisztán elektromos változattal a palettát.

Mindez persze mit sem érne, ha műszaki és formai szempontból nem volnának ütőképesek a modern kínai autók. Ezzel ma már gyártóik is tisztában vannak, ezért egyrészt nemzetközi hírű formatervezőket alkalmaznak, másrészt gazdag digitális technológiai tartalommal szerelik fel típusaikat, ráadásul a kínai importmodellek rendre feltűnően jó eredményeket érnek el az Euro NCAP független utasbiztonsági vizsgálatain.

Hatalmas potenciáljuk és látványos mozgolódásuk ellenére a kínai gyártók ma még csupán statisztaszereppel bírnak Európában – pont úgy egyébként, ahogy negyven éve a japán, vagy húsz éve a koreai gyártók. Ráadásul az ő példájukból kiindulva a kínai autógyártók jelentős része már eleve helyi gyártóbázis kiépítésével kezdi a kontinens meghódítását. Az MG Motor Angliában gyártat; a Chery és a Dongfeng spanyolországi, illetve olaszországi gyártóbázisa a megvalósulás kapujában áll; a BYD pedig Magyarországon indítja be két éven belül európai gyártóközpontját.

Ahogy tehát a bevezetőben is említettük, negyven év alatt szó szerint a semmiből a műfaj csúcsára emelkedtek a kínai autógyártók. Hogy mit hoz számukra és versenytársaik számára a jövő, nehéz megjósolni – nemcsak a piac bizonytalanságai miatt, hanem azért is, mert a kínai autómárkák eddigi fejlődése sem a nyugaton megszokott ív mentén zajlott, így hosszú távon is tartogathatnak még meglepetéseket.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kína autóipara: honnan jön, és hova tart? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>