campus – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Siemens megoldások, toronymagasan https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/17/siemens-megoldasok-mol/ Fri, 17 Mar 2023 05:00:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24445 Siemens-technológia a MOL Campus épületében. 2022 december elején adták át a MOL Campust Budapest új városnegyedében, a BudaParton. Az irodaház a magyar főváros első igazi magasháza: a 143 méter magas épületbe a MOL mintegy 2500 alkalmazottján kívül a nagyközönség is beléphet majd, hogy a 120 méter magasan elhelyezkedő kilátóteraszról csodálhassák a budapesti panorámát. A londoni […]

The post Siemens megoldások, toronymagasan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Siemens-technológia a MOL Campus épületében.

2022 december elején adták át a MOL Campust Budapest új városnegyedében, a BudaParton. Az irodaház a magyar főváros első igazi magasháza: a 143 méter magas épületbe a MOL mintegy 2500 alkalmazottján kívül a nagyközönség is beléphet majd, hogy a 120 méter magasan elhelyezkedő kilátóteraszról csodálhassák a budapesti panorámát.

A londoni Foster + Partners és a magyar FintaStudio által tervezett és a Market Építő Zrt. által kivitelezett felhőkarcoló bővelkedik innovatív technológiai és építészeti megoldásokban. Budapest legmagasabb épületében 21 lift szállítja a dolgozókat, ezek közül több is 5 métert tesz meg másodpercenként, így a földszintről kevesebb, mint fél perc alatt érnek fel a legfelső emeletre. Az épületben található irodák kialakítása az ABW (Activity-Based Workplace) modellt követik, ami azt jelenti, hogy minden dolgozó a feladatától függően maga választhatja ki a munkakörnyezetét, és azt bármikor rugalmasan változtathatja.

Az energiahatékonyság és a környezettudatosság is fontos szempont volt a székház tervezésekor. A MOL Campusban a szürke- és az esővizet 100%-ban felhasználják és a több mint 300db, 100 és 120 méter mélyen telepített talajszondának köszönhetően geotermikus hőenergiával fűtik az épületet. A tetőszerkezeten elhelyezett 900 négyzetméternyi napelem pedig az épület energiafelhasználásának mintegy 5%-át fedezi. A MOL az új székházzal kettős zöldminősítés (LEED Platinum és BREEAM Excellent) megszerzését tűzte ki célul.

Siemens-technológia a mindennapok szolgálatában

A Siemens számos megoldása megtalálható a MOL Campus épületében. A komplexum teljes közép és kisfeszültségű energiaelosztási rendszerét Siemens eszközök biztosítják SIMOSEC középfeszültségű kapcsolóberendezéssel, SIVACON S8 főelosztó és S4 elosztóberendezésekkel, valamint tokozottsín rendszerrel.

Az épület tűzjelző rendszeréhez a Siemens legnagyobb tűzjelző központját, a Sinteso FC2080-at választották. A központhoz több mint 4000 periféria kapcsolódik (kézi jelzésadók, automata és speciális érzékelők), ezeket a Siemens DESIGO CC felügyeleti rendszer fogja össze. A riasztórendszerek közül pedig a Siemens moduláris felépítésű, SPC típusú vagyonvédelmi megoldására esett a választás.

Az energiahatékonysághoz és a dolgozók kényelméhez is hozzájáruló helyiségautomatizálásról a Siemens KNX kommunikációképes berendezései, érzékelői és kezelőfelületei gondoskodnak. Az eszközök közül kiemelkedik a TC5 érintőképernyős interfész, melyből több mint 400 található az épületben.

A MOL Campus hő és füstfelvezető rendszer automatizált működését redundáns gyűrűkbe összefogva közel 50 db ipari számítógép (S7 1500 és S7 1200 PLC) biztosítja. A komplexum hűtés- és fűtéstechnikai igényeit szintén S7 1500-as PLC-kel oldották meg a szakemberek, a komplett épülettechnológia megjelenítését pedig redundáns WinCC OA rendszer végzi. A megjelenítőn kb. 300 ezer adatpont látható az épületről, beleértve a hűtési, fűtési, világítási rendszereket és az energiamenedzsmentet is. A rendszer a legkorszerűbb web technológiának köszönhetően egy időben nyolc munkaállomásról, akár mobiltelefonról vagy tabletről is kezelhető. A Siemens rendszere által szolgáltatott adatok elemzésével pedig tovább optimalizálható az épület működtetése és energiafelhasználása.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Siemens megoldások, toronymagasan appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/28/verseny-tudomanyos-innovacios/ Tue, 28 Sep 2021 07:04:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16978 Kreatív fiataloknak 5 m FT JUTALOM és TÁMOGATÁS, Az EREDMÉNYES TANÁROKNAK ÉS KÖZÉPISKOLÁKNAK 10-10 m Ft JUTALOM, ill. TÁMOGATÁS! kik indulhatnak? – Egyénileg vagy kétfős csapatban pályázhatnak középiskolás fiatalok, határon túli magyar fiatalokat is beleértve. mit lehet nyerni?– A 3 db I. díjas, a 3 db II. díjas és a 4 db III. díjas pályázat készítői jelentős […]

The post 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kreatív fiataloknak 5 m FT JUTALOM és TÁMOGATÁS, Az EREDMÉNYES TANÁROKNAK ÉS KÖZÉPISKOLÁKNAK 10-10 m Ft JUTALOM, ill. TÁMOGATÁS!

kik indulhatnak? – Egyénileg vagy kétfős csapatban pályázhatnak középiskolás fiatalok, határon túli magyar fiatalokat is beleértve.

mit lehet nyerni?A 3 db I. díjas, a 3 db II. díjas és a 4 db III. díjas pályázat készítői jelentős pénzjutalomban részesülnek. Különdíjat kap a legsikeresebb díjazott határon túli fiatal.

Verseny 1-3. helyezettjei 100 többletpontot kapnak a 2022. évi felsőfokú felvételi eljárása során.

A legjobb fiatalokat (10-12 pályázó) felkészítő középiskolai tanárok differenciált, 600-800 E Ft-os jutalmat érdemelnek ki. A legeredményesebb iskolák 1 M Ft támogatást nyernek el.

A versenyen kiválasztott fiatalok nemzetközi versenyeken, szakmai utazásokon vehetnek részt, többek között az EU Fiatal Tudósok Versenyén, a tudományos versenyek olimpiáján az USA-ban (ISEF), a Nobel-díj átadási ünnepségen stb. Az arra alkalmas pályázókat a Startup Campus ingyenesen üzleti és forrásszerzési képzésben részesíti.

mivel lehet nevezni? – Pályázni lehet műszaki, természettudományi, környezetvédelmi, informatikai, valamint matematikai területről bármilyen innovatív alkotással, találmánnyal, kutató vagy fejlesztő, ill. tudományos munka terveivel.

Hogyan kell jelentkezni? – A kidolgozandó feladat max. 2 oldalas tervét 2021. november 25-én, 15 óráig a http://www.innovacio.hu/nevezes/ oldalra kell feltölteni.

Az 1. fordulóban elfogadott és részletesen kidolgozott pályázatok leírását 2022. április 1-én, 14 óráig beérkezően kell feltölteni a www.innovacio.hu/beadas oldalra. A pályázóknak 2022. április 13. és 22. között kötelező jelleggel, max. 5 perces prezentációt is kell tartaniuk.

A verseny szervezői a kidolgozás indokolt költségeihez max. bruttó 50 E Ft értékben járulnak hozzá.

A verseny részletes pályázati felhívása, és a tanárok, ill. iskolák jutalmazási feltételei a Magyar Innovációs  Szövetség honlapján olvashatók.

mit értékelnek? – A probléma megközelítésének eredetisége és kreativitása; a kidolgozás alapossága, ill. tudományos értéke; az önálló, saját munka kimutathatósága, nyilvánvalósága; az írásos anyag, ill. műszaki alkotás (vagy modell) színvonala, az elkészített eszköz működőképessége; a projekt befejezettsége és jövőbeni hasznosíthatósága; az eredmények ésszerű és világos értelmezése.

egyéb tudnivaló? – Az ünnepélyes díjátadásra 2022 júniusábn, kétnapos kiállítás keretében kerül sor. A legjobb pályaművek 2022. szeptember 30-án is bemutatásra kerülnek a Kutatók Éjszakáján, Budapesten.

A verseny fővédnökeI:   Prof. Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter

Novák Katalin, családokért felelős tárcanélküli miniszter

A projekt a Nemzeti  Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alapból, és a támogatók közreműködésével valósul meg.

kiemelt támogató:  Nemzeti Tehetség Program, Magyar Tudományos Akadémia, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége,

kiemelt szponzor: AUDI HUNGARIA Zrt.

Jelentős támogató: Magyar Suzuki Zrt., B. Braun Medical Kft., Tungsgram Group Zrt., Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt., Ericsson Magyarország Kft., Egis Gyógyszergyár Zrt., 77 Elektronika Műszeripari Kft., Sanatmetal Kft., Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány

támogató: Innomed Medical Zrt., NI a Virtuális műszerezésért Alapítvány, BHE Bonn Hungary Elektronikai Kft., Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés

Szakmai-stratégiai partner: Klebelsberg Központ, Startup Campus

The post 31. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Műegyetem a régió vezető egyetemi 5G kutatás-fejlesztési központja https://www.muszaki-magazin.hu/2021/04/07/muegyetem-5g-kutatas-fejlesztes/ Wed, 07 Apr 2021 08:09:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=14514 Az 5G jelentősen átalakítja a mindennapokat, a döntéshozók jelentős összeget csoportosítanak az ezzel kapcsolatos fejlesztésekre: az Európai Unió a következő hat évben összesen 1,8 milliárd eurót szán erre a területre. Kelet-Közép Európa vezető egyetemi 5G K+F laborja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen valósul meg. A digitális technológiák fejlesztése és a digitális transzformáció minden országban […]

The post A Műegyetem a régió vezető egyetemi 5G kutatás-fejlesztési központja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az 5G jelentősen átalakítja a mindennapokat, a döntéshozók jelentős összeget csoportosítanak az ezzel kapcsolatos fejlesztésekre: az Európai Unió a következő hat évben összesen 1,8 milliárd eurót szán erre a területre.

Kelet-Közép Európa vezető egyetemi 5G K+F laborja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen valósul meg.

A digitális technológiák fejlesztése és a digitális transzformáció minden országban kiemelt nemzetstratégiai cél, hiszen a technikai innovációk jelentősen növelik az ipar hatékonyságát és versenyképességét, valamint az emberek jólétét. Az 5G a jelen technológiája, amely várhatóan átalakítja az ipar, az egészségügy, a mezőgazdaság, a közlekedés és a szolgáltatószektor eddig ismert működési modelljét.

A digitális ökoszisztéma fejlesztésében fontos szerephez jutnak az egyetemi innovációs központok, ahol megfelelő infrastruktúra és tudás áll rendelkezésre a kutató és fejlesztő munkához. Hazánkban több egyetemen is működnek 5G-vel foglalkozó innovációs laboratóriumok. A tavasz végén azonban Európa egyik legnagyobb egyetemi 5G kutatás-fejlesztési központja nyílik meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME). Tavaly októberben a BME a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) projekt keretében kötött 5G frekvencia megállapodást a Vodafone-nal, amely lehetővé teszi, hogy a BME a Nokia Magyarországgal közösen kiterjedt, beltéri 5G kísérleti hálózatot hozzon létre az egyetem területén.

A BME a kísérleti Smart Campus 5G teszthálózat és 5G labor létrehozását már korábban elhatározta. Az 5G fejlesztésben a BME stratégiai partnere a Nokia Solutions és Networks Kft., amely elsősorban rádiós eszközöket biztosít a teszthálózat építéséhez, a Vodafone Magyarország Zrt. pedig saját, 2016-ban vásárolt 3500 MHz-es frekvenciakészletéből ajánlott fel 40 MHz-et az egyetemi hálózat működéséhez. Az 5G teszthálózatban 2022 végéig 52 cellás beltéri 5G hálózat valósul meg hat egyetemi épületben, 5G szolgáltatással fedve le a közösségi tereket, előadótermeket és kutatási laborokat. Az egyetem célja, hogy a létrejövő privát 5G hálózat szolgáltatásait kiterjessze további épületekre és magasabb frekvenciatartományra is (26 GHz). A kísérleti 5G környezet fontos eleme a BME Q épületében működő 5G Laboratórium, amely az 5G alapú alkalmazások fejlesztésének és demonstrációjának a helyszíne. Az 5G Lab K+F+I prioritási területei: 5G média és nagyfelbontású „streaming” video, robotika, gépek és eszközök távoli vezérlése, virtuális-, kiterjesztett- és kevert valóság (VR/AR/MR), 5G hálózatba kapcsolt drónok, 3D „telepresence”, IoT, 5G az Ipar 4.0-ban és 5G-vel támogatott intelligens logisztika.

Az infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően a Műegyetem együtt tud működni távközlési operátorokkal, berendezésgyártókkal, elektronikai termék gyártókkal, valamint a szoftveres világ résztvevőivel, akiknek elengedhetetlen a kis késleltetésű, megbízható, nagy sávszélességű hálózat, és fontos szempont a fizikailag nagy kiterjedésű tesztkörnyezet.

„Magyarországon a BME Smart Campus 5G hálózat lesz az egyetlen kiterjedt, ipari léptékű 5G kísérleti hálózat, amely alkalmas a legfejlettebb rádiós technológiai kutatásokra, 5G alkalmazások, szolgáltatások fejlesztésére és kipróbálására. A Nokia privát 5G platformján alapuló egyetemi hálózat könnyen skálázható, melynek teljes hálózati felügyeletével az egyetem rendelkezik. Az 5G teszthálózat létrejöttével a BME a hazai 5G K+F+I tevékenység centrumává válik, és készen áll a kooperációra minden, a távközléssel és 5G alkalmazások fejlesztésével foglalkozó hazai és külföldi vállalattal. Az 5G teszthálózat jó alapot biztosít számunkra, hogy tovább lépjünk a „Beyond 5G” vagy 6G technológia területére. A BME elkezdte a 2030 utáni 6G világra való felkészülést, és felvázolta az erre vonatkozó vízióját és kutatási prioritásait”

– fogalmazott Dr. Charaf Hassan, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja.

A teszthálózathoz szükséges eszközök áprilisban érkeznek, a kiépítés pedig várhatóan májusban kezdődik. A BME nem titkolt célja a széleskörű ipari együttműködés mellett, hogy részt vegyen az Európai Unió Horizont Európa K+F+I keretprogramjának 5G és 6G célú kezdeményezéseiben és programjaiban.

The post A Műegyetem a régió vezető egyetemi 5G kutatás-fejlesztési központja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
20 milliós befektetést kapott a Széchenyi-egyetemi startup https://www.muszaki-magazin.hu/2021/01/13/startup-szechenyi-egyetem/ Wed, 13 Jan 2021 09:16:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13333 Újabb sikeres félévet zárt a győri Széchenyi István Egyetem, a Startup Campus és a Magyar Fejlesztési Bank-csoporthoz tartozó Hiventures közös inkubációs programja. Ezúttal három csapat mutatkozott be a Demo Day keretében, közülük a felhasználóbarát napelemrendszereket fejlesztő Lument tartotta befektetésre érdemesnek a zsűri. A négy széchenyis hallgatóból álló csapat húszmillió forintos tőkeinjekciót kapott. 2020 ősze volt […]

The post 20 milliós befektetést kapott a Széchenyi-egyetemi startup appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb sikeres félévet zárt a győri Széchenyi István Egyetem, a Startup Campus és a Magyar Fejlesztési Bank-csoporthoz tartozó Hiventures közös inkubációs programja.

Ezúttal három csapat mutatkozott be a Demo Day keretében, közülük a felhasználóbarát napelemrendszereket fejlesztő Lument tartotta befektetésre érdemesnek a zsűri. A négy széchenyis hallgatóból álló csapat húszmillió forintos tőkeinjekciót kapott.

2020 ősze volt sorozatban a harmadik félév, amikor elindult az Uni Győr inkubációs program, melynek keretében szakmai mentorálást és képzést kaptak a jelentkező széchenyis startupok. A szemeszter végén szokás szerint egy külön esemény keretében mérkőztek meg egymással a csapatok a sokmilliós befektetés reményében.

Dr. Dőry Tibor, a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campus Kompetenciaközpontjának vezetője köszöntőjében kiemelte, a hallgatói innováció az egyetemi innovációs ökoszisztémán belül fontos szerepet tölt be.

„Igyekszünk olyan pályázati konstrukciókkal, képzésekkel és programokkal ösztönözni az egyetemisták és oktatóink vállalkozói tevékenységet, amelyekkel a város és a régió gazdaságát is támogatjuk. Ez a fejlesztői tevékenység a következő európai uniós ciklus egyik fontos célkitűzése, egyben egyetemünk stratégiájának prioritása is, emiatt ezeket a projekteket még éveken keresztül szeretnénk folytatni”

– húzta alá az egyetemi docens.

Az inkubációs program zárultával a három legígéretesebb projekt mutatkozhatott be a befektetői zsűri előtt, az úgynevezett Demo Day keretében. A DynaBikeLight kontaktmentes, dinamóhoz hasonló elven működő kerékpárvilágítással foglalkozik, a Lumen egyszerűen telepíthető, hálózatba köthető napelemrendszereket fejleszt, a Cube Coffee pedig újrahasznosítható, környezetbarát kávéspoharával váltaná ki az eldobható csomagolásokat.

DynaBikeLight

A kerékpárokon éjszaka vagy rossz látási körülmények között elengedhetetlen valamilyen világítás használata, elsősorban biztonsági okokból – erre nyújt innovatív megoldást a DynaBikeLight csapata, akik a kerékpár mozgási energiáját használják fel a fényhatás eléréséhez. A termék egy kerékíven futó, látványos fényér, amely tekeréskor aktiválódik, nagyban hasonlítva a dinamó működéséhez.

„Termékünk külső energiaforrás felhasználása nélkül, kontaktmentes indukciós technológiával biztosítja a kerékpár világítását. Elöl fehér, hátul piros fényívet generál, mely minden irányból jól látható. A termék több alkatrészből áll, de elég egyszer telepíteni, az első használatkor”

– szögezte le Czantleitner Emese, a DynaBikeLight marketingese.

The post 20 milliós befektetést kapott a Széchenyi-egyetemi startup appeared first on Műszaki Magazin.

]]>