CAD/CAM/PLM – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Wed, 27 Nov 2024 10:50:26 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Windchill Navigate interaktív bemutató https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/26/windchill-navigate-interaktiv-bemutato/ Tue, 26 Nov 2024 11:15:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32106 Érjen el nagyobb vállalati együttműködést és hatékonyságot szerepkör- és feladatalapú alkalmazásokkal! Ez az interaktív bemutató valósághűen ábrázolja a Windchill Navigate megoldást és egy minta adatkészletet használ. A bemutató során első kézből tapasztalhatja meg formabontó Windchill Navigate View és Collaborate alkalmazásokat. Az alábbi témákról lesz szó: Zökkenőmentes online hozzáférés a Windchill, a PTC iparágvezető PLM platformjának […]

The post Windchill Navigate interaktív bemutató appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Érjen el nagyobb vállalati együttműködést és hatékonyságot szerepkör- és feladatalapú alkalmazásokkal!

Ez az interaktív bemutató valósághűen ábrázolja a Windchill Navigate megoldást és egy minta adatkészletet használ. A bemutató során első kézből tapasztalhatja meg formabontó Windchill Navigate View és Collaborate alkalmazásokat. Az alábbi témákról lesz szó:

  • Zökkenőmentes online hozzáférés a Windchill, a PTC iparágvezető PLM platformjának alapvető termékadataihoz
  • Intuitív felhasználói interakciók egy könnyen elérhető webböngészőn keresztül, képzés nélkül
  • Célirányos, szerepkör- vagy feladatalapú alkalmazások, amelyek lehetővé teszik például egy rajz vagy alkatrészlista megtekintését
  • Aktív PLM-együttműködés a problémák jelentéséhez és a műszaki változások áttekintéséhez

A Windchill Navigate segítségével minden érdekelt felet pontos, valós idejű termékadatokkal láthat el az egész életciklus során. A Navigate intuitív és könnyen használható szerepkör- és feladatalapú alkalmazásai egyszerűsítik az összetett munkafolyamatokat és üzleti folyamatokat, így a másodlagos PLM-felhasználók gond nélkül hozzájuthatnak a szükséges információkhoz. A mérnökök kevesebb időt pazarolnak információs kapuőrként, és azok, akik a termékinformációkra támaszkodnak, gyorsabb, megalapozottabb döntéseket hoznak. Ez elősegíti a termelékenységet és az együttműködést az emberek, folyamatok és platformok között.

Az eredeti cikket elolvashatja itt:

https://kontron.hu/blog/windchill-navigate-interaktiv-bemutato/

Tudjon meg többet a Kontron Ipari Digitalizáció oldalán

https://kontron.hu/ipar40/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Windchill Navigate interaktív bemutató appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
digitalFACT.2018 Konferencia összefoglaló https://www.muszaki-magazin.hu/2018/10/12/digitalfact-2018-konferencia-osszefoglalo/ Fri, 12 Oct 2018 18:43:58 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5422 A graphIT Kft. 20 éves tapasztalattal rendelkezik mérnöki megoldások terén, mint a Siemens Smart Expert Gold Partnere, a Siemens koncepcióján keresztül mutatta be az ipari digitalizáció témakörét. A 2018. szeptember 26-án megrendezésre kerülő első digitalFACT Konferencia célja az volt, hogy a cégvezetők, műszaki vezetők, termelési vezetők és informatikai döntéshozók számára átfogó információt nyújtson az ipari […]

The post digitalFACT.2018 Konferencia összefoglaló appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A graphIT Kft. 20 éves tapasztalattal rendelkezik mérnöki megoldások terén, mint a Siemens Smart Expert Gold Partnere, a Siemens koncepcióján keresztül mutatta be az ipari digitalizáció témakörét.

A 2018. szeptember 26-án megrendezésre kerülő első digitalFACT Konferencia célja az volt, hogy a cégvezetők, műszaki vezetők, termelési vezetők és informatikai döntéshozók számára átfogó információt nyújtson az ipari digitalizációs megoldásokról, amelyek támogatják az Ipar 4.0 gyakorlati bevezetését és az egyre korszerűbb gyártási módszereket.

A konferencia tematikája ennek függvényében úgy épült fel, hogy a résztvevők számára számos iparágból származó példákat mutasson be. A digitalizáció mindenre kiterjed és ezt a tényt az előadók által bemutatott változatos ipari megoldások teljes mértékben alátámasztották.

A látogatók megismerhették Kovács Imre, a Siemens Industry Software Channel Sales Executive előadásában a Siemens Digitális Vállalat koncepcióját, amin belül megtalálható a Siemens PLM és hozzá kapcsolható digitális fejlesztési, gyártási és automatizálási megoldásai. Ehhez kapcsolódott Boros Péter, a Siemens Zrt. Sales Specialist előadása, amely a konferencia helyszínéül is szolgáló Siemens Zrt. székház Ipar 4.0 laborjában megtalálható automatizálási eszközein mutatta be az Ipar 4.0 koncepció gyakorlati megvalósítását.

A graphIT Kft. egy PLM cég, amely két olyan témakört képvisel, mint a digitális termékfejlesztés és digitális gyártás, amelyekkel közvetlenül kapcsolódik az Ipar 4.0 koncepcióhoz. Ebben a két témakörben mutattak be példákat a vendég előadókon keresztül.

Az Ipar 4.0 és a mai kor legfrissebb informatikai trendjei és vívmányai kapcsán nagy mennyiségű adatok és azok kezelése kerülnek előtérbe a digitalizáció során. Erről szólt Dr. Németh András, az AQ Anton Kft. ügyvezető igazgatójának előadása, melyben bemutatta, hogy náluk az adatok alapján milyen döntéséket hoznak ill. milyen öntanuló rendszerek bevezetését tervezik, amelyekkel növelhető a hatékonyság és csökkenthetők a költségek. A második példa a virtualizáció volt Kozó Gábor, az evopro Kft. fejlesztési vezetője előadásában, aki a mai Ipar 4.0 koncepciója egyik csúcsát mutatta be, a digitális ikerpárt. Ezt a legfejlettebb cégek, mint például az autóipari OEM-ek virtuális üzembehelyezésnél szokták alkalmazni egy gyártócella, gyáregység vagy akár egy teljes gyár működésének vizsgálatára még az üzembehelyezés előtt. A továbbiakban hasonló technológiai példát láthattak a digitalFACT. Konferencia résztvevői más szegmensekből, mint például logisztikából vagy akár egy valós gyárból. A BorgWarner-től, ahol turbófeltöltőket gyártanak, Balogh Csaba termelés tervező mutatott be szoftver megoldást a termelésütemezés, mint gyártási probléma, hatékonyságának növelésére.

Nyilvánvaló, hogy minden ilyen technológiai fejlődésnek vannak üzleti vonatkozásai. Ezekről beszélt a GKI Digital Kft.-től Madar Norbert, aki elmondta, hogy a 2 éve és az idén végzett általános digitalizációs felmérés, amit számos Siemens közeli magyarországi vállalatnál végeztek, milyen eredményeket hozott. A felmérésből kiderül, hogy a digitális felkészültség az érintett ipari cégeknél még nem nagyon változott viszont jobban tisztában vannak már azzal, hogy mire kell felkészülniük és milyen lehetséges akadályokba futhatnak bele a digitalizáció során. Érdekes volt továbbá egy tanácsadó cég prezentációja, akik két esettanulmányon keresztül megmutatták, hogy a digitalizáció csúcsát jelentő szoftverekkel milyen közvetlen üzleti előnyökre tudtak szert tenni az ügyfelei. A digitális gyártás csúcsát jelentő folyamatszimuláció révén az ügyfelek jelentős költséget tudtak megtakarítani.

A digitalFACT.2018 Konferencia egy sorozat indító rendezvény volt és az elkövetkező években egyes speciális témakörökre próbál majd hangsúlyt fektetni és azoknak a területeknek a részleteit feldolgozni.

www.digitalFACT.hu

The post digitalFACT.2018 Konferencia összefoglaló appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
digitalFACT.2018 Konferencia https://www.muszaki-magazin.hu/2018/09/09/digitalfact-2018-konferencia/ Sun, 09 Sep 2018 15:40:38 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=5204 A digitalFACT.2018 Konferencia célja, hogy a cégvezetők, műszaki vezetők, termelési vezetők és informatikai döntéshozók számára átfogó információt nyújtson az ipari digitalizációs megoldásokról, amelyek támogatják az Ipar 4.0 gyakorlati bevezetését és az egyre korszerűbb gyártási módszereket a cégek számára. Kiknek szól a rendezvény? Termelő cégek vezetői, termelési vezetők Termeléstervezők, műszaki vezetők Termelő cégek logisztikai és beszerzési […]

The post digitalFACT.2018 Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A digitalFACT.2018 Konferencia célja, hogy a cégvezetők, műszaki vezetők, termelési vezetők és informatikai döntéshozók számára átfogó információt nyújtson az ipari digitalizációs megoldásokról, amelyek támogatják az Ipar 4.0 gyakorlati bevezetését és az egyre korszerűbb gyártási módszereket a cégek számára.

Kiknek szól a rendezvény?

  • Termelő cégek vezetői, termelési vezetők
  • Termeléstervezők, műszaki vezetők
  • Termelő cégek logisztikai és beszerzési vezetői, informatikai döntéshozók

Főbb témák:

  • Digitális termékfejlesztés
  • Digitális gyártás
  • Ipar 4.0 esettanulmányok

Mielőbb biztosítsa helyét a konferencián, ahol a korlátozott befogadóképesség miatt a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött!

Helyszín és időpont:

  1. szeptember 26., szerda

Siemens Zrt. székház • 1143 Budapest, Gizella út 51-57.

Regisztráció és előzetes program az alábbi oldalon:

https://www.digitalFACT.hu/

digitalFACT

 

 

 

The post digitalFACT.2018 Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beszéljünk róla a Balatonnál / Okos „szerszám“ a szerszámkészítéshez https://www.muszaki-magazin.hu/2018/06/10/beszeljunk-rola-balatonnal-okos-szerszam-szerszamkesziteshez/ Sun, 10 Jun 2018 15:00:41 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4840 Szakmai szeminárium a fröccsöntő- és présszerszám-készítő szakembereknek A fröccsöntő- és présszerszámok egyre komplexebbé válnak,  ráadásul a megrendekők által elvárt szállítási idők folyamatosan rövidülnek. A szerszámgyártók erre a kihívásra a leghatékonyabban a megfelelő tervező és megmunkálástervező szoftverek alkalmazásával válaszolhatnak. A műanyagipar rendkívüli sebességgel fejlődik, a műanyagfeldolgozó cégek pedig igyekeznek tartani a technológiai és üzleti verseny gyors […]

The post Beszéljünk róla a Balatonnál / Okos „szerszám“ a szerszámkészítéshez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szakmai szeminárium a fröccsöntő- és présszerszám-készítő szakembereknek

A fröccsöntő- és présszerszámok egyre komplexebbé válnak,  ráadásul a megrendekők által elvárt szállítási idők folyamatosan rövidülnek. A szerszámgyártók erre a kihívásra a leghatékonyabban a megfelelő tervező és megmunkálástervező szoftverek alkalmazásával válaszolhatnak.

A műanyagipar rendkívüli sebességgel fejlődik, a műanyagfeldolgozó cégek pedig igyekeznek tartani a technológiai és üzleti verseny gyors tempóját. Például egyre több a többkomponensű fröccsöntőgép az üzemekben, és persze a terméktervezők sem „fogják vissza magukat“ – miért is tennék, ha a gyártástechnológiai oldalon elképesztő lehetőségek állanak rendelkezésre, tehát egyre kevésbé akadály a bonyolultabb dizájn életre keltése. Mindez érthető is a márkatulajdonosok, illetve a gyártók részéről, hiszem egy trendi forma, egy új funkció, a jobb tapintás vagy éppen az ergonomikus kialakítás piacvezetővé tehet egy terméket. Így születnek egyre bonyolultabb geometriák, egyre komplexebb alkatrészek és komponensek. Mindez persze begyűrűzik a szerszámkészítőknél, akinek minden korábbinál összetettebb szerszámokat kell gyártaniuk – és, hogy „egyszerűbb“ legyen az életük, a külső vagy belső megrendelők rövid határidőket szabnak, hiszen a termékeket mielőbb szeretnék szériagyártásba küldeni, majd bevezetni a piacra. A présszerszámok készítői sincsenek sokkal könnyebb helyzetben, hiszen a lemezalkatrészek sem lesznek egyszerűbbek, ráadásul a rövid átfutási, gyártási idő itt is elvárás a vevők részéről. Ez egyszerre olyan „kihíváshalmazt“ teremt, amelyre nem könnyű megoldást találni. A gyors gyártásra, szállításra vonatkozó ügyféligényeket kapacoitásbővítéssel még meg lehetne oldani, de köztudomású, hogy szerszámkészítő, vagy a szerszámkészítésben valamelyest jártas szakmebert találni már évek óta komoly nehézségekbe ütközik. A kapacitásbővítés érdekében tervezett gépvásárlás pedig jelentős invesztíciót igényel, és persze kockázatot is jelent, hiszen senki nem ígéri azt, hogy az európai és a magyar ipar mindig olyan jó kondícióban lesz, mint jelenleg. Ha mégis sikerül bővíteni a gépi kapacitást, és a megfelelő képességű munkaerő is rendelkezésre áll, akkor még mindig ott vannak a már említett műszaki jellegű kihívások. Elsősorban az, hogy egyre összetettebb, illetve bonyolultabb módon gyártható szerszámokat kell készíteni. Ebben a helyzetben – mind a hatékonyság növelése, mind pedig a gyártási idők csökkentése kapcsán – jelentős segítség lehet, ha szerszámgyártó üzemek fejlett tervezőszoftvereket használnak. Az így megszerzhető többletképességek révén a bonyolultabb, de „jobban fizető“ megbízásokról sem kell lemondani, és a gyártási időből is jócskán le lehet faragni, azaz végéső soron növelhető a kapacitás.

szerszám

A TopSolid lehet a válasz

Amikor a 2000-es évek közepén már Magyarországon megjelent a TopSolid integrált CAD/CAM-rendszer – ráadásul teljes egészében magyar nyelven, és a valódi szakmai nyelvezetet használva – a hazai szerszámüzemek számára egy olyan szoftver vált elérhetővé, amely itthon hiánypótlónak számított. A TopSolid ugyanis a globális piacon éppen arról volt ismert, hogy a présszerszámok, és a műanyag-fröccsöntő szerszámok tervezése, illetve a szerszámok gyártása során a megmunkálás-tervezés területén az egyik legjobb rendszer. Ez ma sincsen másképp. A TopSolidban, amely már a 7.12 verziójánál jár, külön modul szolgálja a fröccsöntő-szerszámok, és külön a présszerszámok tervezését, továbbá az elektródakészítés tervezését, valamint a huzalszikraforgácsoló-gépek programozását.

A TopSolid’Mold átfogó megoldást nyújt az osztófelületek létrehozásától a betétek tervezésétől a teljes szerszámház felépítéséig és az azt követő rajzkészítésig. Tömeges elektródakészítés esetén az elektróda modul (TopSolid’Electrode) használata nagy termelékenységet eredményez: számos automatizmussal, test- és felületmodellezéssel hozhatóak létre elektródák. Az egy vagy többlépcsős présszerszámok tervezéséhez kialakított TopSolid’Progress biztonsággal kezeli az egyszerű hajlításokkal és lyukasztásokkal előállított és a nagy bonyolultságú mélyhúzott lemeztermékek szerszámainak tervezését is.  A huzalszikra gépek programozására kifejesztett Wire modul segítségével 2-4 tengelyes parametrikus huzalszikra programozásra van lehetőség. A Wire a szerszámtervezői modulok hatékony kiegészítője lehet a bonyolult átbontásokat tartalmazó alkatrészek programozása esetén. Amikor már rendelkezésünkre állnak a szerszámtervek, és a következő lépés már a gyártás, pontosabban a megmunkálások programozása a 2,5D-től az 5-tengelyig, akkor TopSolid’CAM-et hívhatjuk segítségül.

szerszám

Találkozzunk Siófokon

Ha kíváncsi a TopSolid, és a szoftver kifejezetten szerszámtervezők és szerszámgyártók számára fejlesztett moduljaira, TopSolid hivataloshazai forgalmazójaként meghívjuk Önt a „SZERSZÁMTERVEZÉS ÉS SZERSZÁMGYÁRTÁS“ c. szakmai szemináriumunkra, amelynek központi témája a műanyagfröcssöntő szerszámok tervezése és megmunkálástervezése, valamint a présszerszámok tervezése és megmunkálástervezése. A rendezvényen vendégelőadóként részt vesznek a minőségi  szabványos moduláris szerszámépítő elemeket gyártó és forgalmazó német HASCO, valamint a csúcstechnológiájú japán OKUMA szerszámgépek kizárólagos magyarországi forgalmazója, a SMARTUS Zrt. specialistái is. A HASCO szakértői többek között a TopSolidba integrált tudásalapú szabványelemeiket mutatják majd be, de minden egyéb szerszámépítéssel kapcsolatos kérdésben az érdeklődők rendelkezésére állnak. A SMARTUS Zrt. szakemberei pedig az OKUMA egy olyan új géptípusával ismertetik meg a résztvevőket, amely a magyarországi forgácsolóüzemek számára is optimális választás lehet.

A szakmai napnak – 2018. június 22-én (pénteken) a  siófoki ResidenceBalaton****Superior ad otthon. A rendezvényünkön való részvétel ingyenes, de előzetes regisztációhoz kötött. A jelentkezési határidő: 2018. június 19. A regisztrációval és a szakmainap részleteivel kapcsolatban keressebizalommal kollégánkat:

Grabeczné Erdélyesi Eszter / Tel.: +36202788088 /e-mail: info@cadcamsolutions.hu /

www.cadcamsolutions.hu

szerszám

The post Beszéljünk róla a Balatonnál / Okos „szerszám“ a szerszámkészítéshez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Creo 5.0 ősbemutató az Ipar Napjain https://www.muszaki-magazin.hu/2018/05/15/creo-5-0-osbemutato-az-ipar-napjain/ Tue, 15 May 2018 11:00:21 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4548 A Creo 5.0 segítségével jobb termékeket tervezhet hatékonyabban, felgyorsíthatja az innovációt, újrahasznosíthatja a meglévő konstrukciókat és a tervezés során a feltételezéseket tényekkel helyettesítheti. Tervezzen úgy, ahogy mindig is szeretett volna! A Creo 5.0 főbb újdonságai: Tovább finomított felhasználói felület Modellezési fejlesztések a nagyobb produktivitás érdekében Új funkciók: topológiai optimalizálás, áramlástani szimuláció (CFD – computational fluid […]

The post Creo 5.0 ősbemutató az Ipar Napjain appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Creo 5.0 segítségével jobb termékeket tervezhet hatékonyabban, felgyorsíthatja az innovációt, újrahasznosíthatja a meglévő konstrukciókat és a tervezés során a feltételezéseket tényekkel helyettesítheti. Tervezzen úgy, ahogy mindig is szeretett volna!

A Creo 5.0 főbb újdonságai:

  • Tovább finomított felhasználói felület
  • Modellezési fejlesztések a nagyobb produktivitás érdekében
  • Új funkciók: topológiai optimalizálás, áramlástani szimuláció (CFD – computational fluid dynamics), additív gyártás, HSM CAM szerszámgyártóknak, augmented reality (AR) és a Unite multi-CAD megoldás kiterjesztése

Creo 5.0

Általános produktivitás fejlesztések

Gyorsítson az új funkciókkal:

  • Spirális söprés testmodellel (nem 2D-s profillal)
  • Vázlat régiók
  • Felhasználói felületi fejlesztések
  • Tervezés perspektivikus nézetben
  • Továbbfejlesztett lekerekítés kezelés formázási ferdeségeken
  • Lemeztervezési fejlesztések
  • Új haladó felületmodellezési lehetőségek

Creo 5.0

Modellezés

Új – Topology Optimization modul

Miután megadtuk a célfüggvényt és a peremfeltételeket, rábízhatjuk a  Topology Optimization modulra, hogy készítsen egy optimalizált, precíz, azonnal megmunkálható, vagy nyomtatható 3D geometriát a számunkra. Ami régebben hosszú órákat, vagy napokat vett igénybe, most pár másodperc alatt elkészül.

Szimuláció és analízis

ÚJ – áramlástani szimuláció

Komplett áramlástani szimulációs megoldás (Computational Fluid Dynamics – CFD) Creo-n belül, a CAD mérnököknek tervezve. Minden rendelkezésre áll ahhoz, hogy a Creo elhagyása nélkül vizsgálhassa meg termékei gáz vagy folyadék áramlással kapcsolatos viselkedését akár a tervevési folyamat legelején is. Szűrje ki a hibákat és optimalizálja termékeit költséges fizikai prototípusok nélkül. 

CAM és gyártás

Additív gyártás – a Creo 5.0 mind a polimer mind a fémnyomtatást automatizálja. A szoftver közvetlenül támogatja a népszerűbb Stratasys és 3D Systems nyomtatókat és a Materialise által kezelt nyomtatókat egyaránt.

IPAR NAPJAI – (A pavilon 210E)

https://snt.hu/cad/creo/creo50/

 

The post Creo 5.0 ősbemutató az Ipar Napjain appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
ZWCAD 2018 új szervizcsomag https://www.muszaki-magazin.hu/2018/05/10/zwcad-2018-uj-szervizcsomag-cad-design/ Thu, 10 May 2018 21:03:41 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4434 Április elejétől hozzáférhető az új ZWCAD 2018 SP2, amelyet most elsősorban az új funkciók szempontjából veszünk górcső alá. DWG/DXF 2018 – A legújabb CAD formátum használatával biztosított a kompatibilitás a legújabb tervekkel is A gyártó cég által közétett információk alapján a kompatibilitás alaposan tesztelve lett. A teszt során 100,000 rajzot vizsgáltak mintegy 3.600 órán keresztül, […]

The post ZWCAD 2018 új szervizcsomag appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Április elejétől hozzáférhető az új ZWCAD 2018 SP2, amelyet most elsősorban az új funkciók szempontjából veszünk górcső alá.

DWG/DXF 2018 – A legújabb CAD formátum használatával biztosított a kompatibilitás a legújabb tervekkel is

A gyártó cég által közétett információk alapján a kompatibilitás alaposan tesztelve lett. A teszt során 100,000 rajzot vizsgáltak mintegy 3.600 órán keresztül, úgyhogy megalapozott az állítás, hogy a DWG / DXF 2018 formátumokat teljes mértékben támogatja az új verzió. A fájlok létrehozása, megnyitása és mentése tökéletesen működik a legújabb CAD formátumban is, ezáltal zökkenőmentes a kompatibilitás a felhasználók által használt összes DWG formátumú rajzzal. Más szavakkal kifejezve a tervek megosztása és a közös munka sokkal egyszerűbbé vált, a tervező csapat és az egész munkafolyamat résztvevői sokkal hatékonyabban dolgozhatnak össze.

cad-design-zwad

A rajzok DWG 2018 formátumban is menthetők.

 

Dinamikus adatbevitel – Még közvetlenebb és még lényegre törőbb

Erre a funkcióra a felhasználók nagy része már régóta várt, hiszen a programot alapszinten használó tervezők munkáját is jelentős mértékben támogatja. A parancsok aktiválása után eszköztippeket kínál fel a közvetlenül a kurzor mellett a rajzterületen, amelyek dinamikusan frissített információkat jelenítenek meg. Az opciókat és az értékeket az eszköztipp mezőben mutatóbevitellel, abszolút ill. relatív méretmegadással vagy dinamikus listákból történő választással adhatjuk meg. Nincs szükség rá, hogy az egeret és tekintetünket a képernyő egy másik részére irányítsuk az opciókból történő választáshoz vagy az értékek beviteléhez, ami bizonyosan időmegtakarítást eredményez, valamint az objektumok frissített tulajdonságait azonnal láthatjuk rajzolás közben.

cad-design-zwad

Dinamikus adatbevitel szerkeszthető valós idejű méretekkel és legördülő menüvel

 

Sraffozás határoló fogópontokkal – a sraffozott objektumok bármikor átigazíthatók

A korábbi verziókban előfordult, hogy bizonyos speciális igények esetén a sraffozott objektumok határoló fogópontjait el kellett távolítani, ami az alakzat utólagos módosítását megakadályozta. Mostantól a határoló fogópontok rajzunk beépített részévé válnak, így az alakzatok utólag bármikor módosíthatók.

cad-design-zwad

A sraffozott objektum határoló fogópontja bármikor arrébb húzható, így alakja megváltoztatható

 

Pontszűrők – Jelöljük ki a pontokat még egyszerűbben

A pontszűrők segítenek abban, hogy egy új koordináta helyet egy pozíció X értékének, egy másik pozíció Y értékének és 3D koordináták esetén egy harmadik pozíció Z értékének felhasználásával adjunk meg. Mivel így nincs szükség további segédvonalakra és grafikára, a rajzolás lényegesen egyszerűbbé válhat.

cad-design-zwad

A pontszűrők segítségével könnyebben kijelölhetünk egy megadott pontot

 

Három új beépített plotter – jelentős lépés a felhasználók által elvárt kimeneti formátumok irányába

SHPGL/LHPGL plotterek: Lehetővé vált a PLT fájlok tökéletes nyomtatása, amely formátumot elsősorban a feldolgozóiparban használnak a különböző megmunkáló folyamatokban

cad-design-zwad

PLT fájlok nyomtatása SHPGL / LHPGL plotterekkel

ZWCAD virtuális EPS plotter: A rajzokat EPS fájlokba nyomtathatjuk, amelyeket azután Photoshop® vagy más programokban tovább feldolgozva építészeti alaprajzok készítéséhez használhatunk fel.

cad-design-zwad

A 2D alaprajzot ZWCAD-ből EPS formátumba nyomtatva Photoshop®-ban renderelhetjük

SVG plotter: A rajzot SVG formátumú fájlba nyomtatva megmarad az interaktív vektor grafika. A raszter grafikákkal ellentétben így nagyításkor nem romlik a minőség, megmaradnak az eredeti alakzatok. Ez elsősorban weboldalak tervezésnél és más, SVG fájlokat igénylő munkafolyamatoknál lehet fontos.

cad-design-zwad

A rajzokat SVG formátumba is nyomtathatjuk

Természetesen a program stabilitása és a hatékonysága is jelentős mértékben növekedett. Az eszközpaletták jelentős mértékben továbbfejlesztésre kerültek. A nézetablakok lezárhatók és feloldhatók. A blokkszerkesztő tovább lett fejlesztve. A modell és papírtér között billentyűzet gyorskódokkal válthatunk. Ezeket a trükköket és a fentebb részletesen említett újdonságokat is tekintetbe véve talán nem túlzás ezt a verziót minden idők egyik leghatékonyabb ZWCAD verziójának tekinteni.

Végül, de nem utolsó sorban, akinek van kedve, ingyenesen ki is próbálhatja az új verziót a www.cad-design.hu weblapról letöltve vagy május 15-18. között az Ipar Napjai szakkiállításon a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban az A. épület 201/A1 standján.
Itt megismerkedhet a magyar nyelvű TcpMDT földmérő és úttervező modullal, valamint a ZW3D igazi 3D-s CAD / CAM alkalmazással is!

További információk:

Pócz Balázs
CAD-design Kft.
www.cad-design.hu
+36 30 644 20 06

IPAR NAPJAI – (A pavilon: 201/A1)

 

 

The post ZWCAD 2018 új szervizcsomag appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Betekintés az alkotás jövőjébe https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/26/betekintes-az-alkotas-jovojebe-varinex-autodesk/ Thu, 26 Apr 2018 06:44:55 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4335 A tervezés, a gyártás és a kivitelezés évtizedenként nagy változásokon esik át. A tervezőknek folyamatosan új fejlesztésekkel kell előrukkolniuk, hogy lépést tudjanak tartani az igényekkel, és ki kell használniuk a technológia nyújtotta lehetőségeket arra, hogy a megbízók változó elvárásainak is meg tudjanak felelni. A felhőszolgáltatások hozzájárultak a számításalapú tervezés gyors fejlődéséhez, és ennek következtében a […]

The post Betekintés az alkotás jövőjébe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A tervezés, a gyártás és a kivitelezés évtizedenként nagy változásokon esik át. A tervezőknek folyamatosan új fejlesztésekkel kell előrukkolniuk, hogy lépést tudjanak tartani az igényekkel, és ki kell használniuk a technológia nyújtotta lehetőségeket arra, hogy a megbízók változó elvárásainak is meg tudjanak felelni.

A felhőszolgáltatások hozzájárultak a számításalapú tervezés gyors fejlődéséhez, és ennek következtében a termékek tervezéséhez is teljesen új módszerek alakultak ki. A tervezési szimuláció, a generatív tervezés és a valóságrögzítés mind segítenek abban, hogy jobb, erősebb és sokkal kiszámíthatóbb tervek készülhessenek.

A gépiparban a szubtraktív technikát ma már az additív gyártási módszerek egészítik ki, a modern anyagok és kompozitok hétköznapivá váltak, és az öntudattal rendelkező, intelligens robotok új generációja új fejezetet nyit a termelés történetében.

Varinex Ipar Napjai 2018

Tekintve, hogy már szinte mindenbe ültethetők érzékelők, a dolgok internete (IoT – Internet of Things) erős adatáramlást indított el: olyan adatok áramlását, amelyekkel további innovációk valósíthatók meg, amelyek ökoszisztémákat alkotnak és kapcsolnak össze, és amelyekben kiemelkedő üzleti lehetőségek rejlenek.

Az építőipar a beton teljesen új generációját kezdte alkalmazni, amelyben a rendkívül tartós és nagy teljesítményű megoldásoktól az öntömörítő betonon keresztül a 3D nyomtatással készültig sokféle típus megtalálható. Biológiai ihletésű műanyagokat használunk irodaházak építésére, és virtuális technológiák, például a kiterjesztett valóság (AR – augmented reality) segíti az egyes műveleti fázisok megfigyelését és optimalizálását.

Mindhárom iparág alapjaiban alakul át. A köztük lévő határok elmosódnak, és egyre közelebb kerülnek egymáshoz. A kivitelezők egyre inkább gyártóként, a gyártók pedig egyre inkább szolgáltatóként működnek.

Ha nem elkülönítjük, hanem kombináljuk az iparágakat, abból megannyi innováció születhet. Ha csak az Apple művészetet és tudományt ötvöző iPhone-jának globális sikerét nézzük, láthatjuk, hogy ebből az összekapcsolódásból egyfajta varázslatos megoldás született, és ez jelenti az alkotás jövőjét.

Hogyan támogatja az innovációt az additív gyártási módszer?

A gyártóknak három fő céljuk van: az innováció, a minőség és a gyors piacra kerülés. Ez különösen a fogyasztói termékek és az ipari gépek gyártására igaz. Az együttműködő tervezés és a fejlett gyártási technikák párosítása nem csak ezen célok elérését segíti, hanem arra is egyedülálló lehetőséget jelent, hogy a cégek kiemelkedjenek a versenytársak közül.

A gyors piacra kerülést megelőző számos döntés meghozatala során például nagy segítség lehet a Stratasys J750 színes 3D nyomtatója, mely valósághű, a kész termékkel formailag megegyező prototípusok nyomtatására alkalmas.

Varinex Ipar Napjai 2018

A hibrid gyártási módszert először egy hajócsavar készítéséhez használták. Ez volt az első kísérleti alkatrész, amelyet huzalelektródás ívhegesztéses additív gyártással készült – a kép az Autodesk tulajdona.

A rotterdami kikötő Európa legnagyobbjaként jelenleg több mint 460 millió tonnányi rakományt mozgat évente. Ennek megfelelően a hatékonyság és a költséghatékony időgazdálkodás rendkívül fontos. Amikor azonban a hajóknak kikötői karbantartásra van szükségük, az állásidő súlyos összegekbe kerülhet, és a javítás hetekig is eltarthat.

Tovább növeli a problémát, hogy komoly költségekkel jár a pótalkatrészek raktárkészletének kezelése, akár központi, akár szétszórt raktárhálózatról van szó. A problémák megoldása érdekében a kikötő egy innovatív additív gyártási laboratóriumot nyitott RAMLAB néven.

A létesítményben két darab hattengelyes robotkar additív módszerrel gyárt le nagyméretű fémalkatrészeket, így a kikötő üzemeltetői a pontosság és a teljesítmény feláldozása nélkül takaríthatnak meg időt és pénzt. A RAMLAB az Autodesk-kel karöltve kifejlesztett egy hibrid gyártási megközelítést, amely kombinálja az additív és a szubtraktív gyártási megoldásokat.

Így gyorsabb gyártási folyamatok kialakítására nyílt lehetőség. A nagy fém hajóalkatrészeket 3D nyomtatással készítik el és hagyományos CNC-marással és köszörüléssel munkálják készre, akár egy-két napon belül.

A hibrid gyártási módszert először egy hajócsavar készítéséhez használták. Ez volt az első kísérleti alkatrész, amelyet huzalelektródás ívhegesztéses additív gyártással készült. A következő lépés egy, a valós méreteknek megfelelő verzió legyártása lesz, amelyet a gyártás után felszerelnek egy hajóra.

Ez azonban csak a kezdet! A RAMLAB más üzletágakat is szeretne arra ösztönözni, hogy az igény szerinti nyomtatási megközelítést használják, legyen szó az olajiparról, a közlekedésről vagy az űrkutatásról.

Számításalapú tervezés

Ez az új helyzet a növekedés új lehetőségeit rejti magában, ugyanakkor a verseny kiéleződésével is együtt jár. A digitális technológiák forradalmi hatása már kitermelte a média- és szórakoztatóipar nyerteseit és veszteseit, mostanra pedig a tervezést, a gyártást és a kivitelezést is elérte.

Varinex Ipar Napjai 2018

Az innovatív szállítószalag, a Hackrod, az Autodesk Dreamcatcher generatív tervezőszoftverével készült. A kép az Autodesk tulajdona.

Manapság a siker kulcsa a jövő vívmányainak megálmodása és az ezekhez szükséges technológiák kifejlesztése. Bár életünk majdnem minden területét a modern technológiák uralják, sokan némi félelemmel, bizonytalansággal és kétkedéssel fogadják ezek terjedését.

A gépek, legyenek azok hardverek, szoftverek, robotok vagy algoritmusok, nem azért születnek, hogy az emberi kreativitást helyettesítsék, hanem azért, hogy kiegészítsék az emberi intuíciót, és lehetővé tegyék számunkra a kivitelezés, az épületgépészet és a tervezés határainak kitágítását.

A számításalapú tervezés (amelynek a „generációs tervezés” a legfontosabb vívmánya) leginkább a szakemberek mindennapi munkáját könnyíti meg. Kifejezetten hasznosnak bizonyult a modellek létrehozásakor, a rajzok elkészítésekor és a termelékenység növelésében, de a lényege, hogy időt takarít meg, amelyet kreatív tevékenységekre lehet fordítani, ami minden tervezési osztály és cég alapvető célja.

Számításalapú tervezés nélkül egyszerűen nem lennénk képesek kezelni a megbízók által elvárt bonyolult terveket, és a projektek során vagy elcsúsznánk a gyakori revíziók kezelésével, vagy egyáltalán nem tudnánk azokat kézben tartani.

A jövő nem várat magára, és amikor egy megjósolt „jövő” elérkezik, rögtön egy új jövőképet alakítunk ki. Ha a jelen jövője a holnap valósága, akkor mi következik holnapután? Az innováció következő fázisát az adat, mint technológiai platform fogja meghatározni.

A rendelkezésre álló üzemanyag mindig is az ötletek megvalósításának katalizátorául szolgált. A múltban szénnel, gőzzel és olajjal dolgoztunk. Ma az adatokért folyik a harc, és az adatfelhő vált a legfontosabb forrássá. Nem a következő ipari forradalom kirobbanása van kilátásban, sokkal inkább az első „információs” vagy „digitális” forradalomé: a hangsúly a testi erőről a tudásra helyeződött át.

Az adatok valódi értéke csak akkor aknázható ki, ha információvá és tudássá lehet őket alakítani.

Gyakran halljuk, hogy az adatok önmagunkban – legyenek belső vagy külső adatok – kevéssé értékesek. Valós értékük csak akkor jelentkezik, ha már információvá és tudássá alakultak

A napjainkban elérhető nagy adatmennyiségek és több adatforrás először teremt lehetőséget a generatív tervezés és a mesterséges intelligencia képességeinek kibontakoztatására, amelyek évtizedeken át rejtve maradtak, pusztán azért, mert nem tudtuk elemezni és felhasználni ezeket az adatokat. A felhőalapú technológia szinte végtelen, skálázható teljesítményének köszönhetően megszűntek ezek a korlátok: a felhő nem csak azon változtatott, hogy mit tervezünk, hanem a módszereken is.

Korábban kifejezetten drágának számítottak a sok számítást igénylő feladatok, például a számításalapú tervezés, a tervoptimalizálás és az additív gyártás, ráadásul műszakilag is kihívást jelentettek, és valószínűleg csak kevesek számára voltak elérhetők. A felhő alapjaiban változtatta meg ezt a helyzetet, mivel a legmodernebb technológia elérhetővé tételével segített vadonatúj ökoszisztémákat bevezetni.

A VARINEX Zrt. komoly értéket tud hozzáadni a folyamathoz, az alkotás jövőjét támogató legkülönfélébb specializációk terén rendelkezik tapasztalattal – a gépészeti tervezéstől és a tervezésautomatizálástól a szimulációig és az adatkezelésig.

Látogasson el az IPAR NAPJAI kiállításon a VARINEX Zrt. két standjára és ismerje meg a Stratasys 3D nyomtatási és az Autodesk újgenerációs termékfejlesztési platformja által nyújtotta előnyöket; a digitális prototípusgyártástól a termékalkotásig.

 

Vegyen részt előadásainkon és ismerje meg a piacvezető 3D nyomtatást és az újgenerációs termékfejlesztést.

  • május 16. – Sorozatgyártás 3D nyomtatással és NextGen termékfejlesztés Autodesk szoftverekkel.
  • május 17. – Az additív gyártás jelentősége az iparban.  A terméktervezés jövője.

 

További információ és regisztráció: https://cad.varinex.hu/ipar-napjai/

IPAR NAPJAI – (A Pavilon: 206/B)

VARINEX TEAM

 

The post Betekintés az alkotás jövőjébe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben https://www.muszaki-magazin.hu/2018/04/20/orszagos-donto-az-ev-solid-edge-diak-tervezoje-versenyben/ Fri, 20 Apr 2018 06:00:33 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4294 Egyetemisták és középiskolások együtt versenyeznek Salgótarjánban „Az év SOLID EDGE diák tervezője” címért. A milliós jutalommal járó elsőségért huszonöt tanuló, illetve hallgató, közte egy lány száll versenybe. Az SSzC és két társrendezője, a Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnázium és Szakközépiskola valamint a Siemens PLM nemzetközi szoftverfejlesztő céget Magyarországon képviselő, a 3D-s tervező, megmunkálás-tervező, […]

The post Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyetemisták és középiskolások együtt versenyeznek Salgótarjánban „Az év SOLID EDGE diák tervezője” címért. A milliós jutalommal járó elsőségért huszonöt tanuló, illetve hallgató, közte egy lány száll versenybe.

Az SSzC és két társrendezője, a Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnázium és Szakközépiskola valamint a Siemens PLM nemzetközi szoftverfejlesztő céget Magyarországon képviselő, a 3D-s tervező, megmunkálás-tervező, végeselem-analízissel, termelésütemezés és digitális gyártási megoldások forgalmazásával foglalkozó graphIT Kft. januárban hirdette meg felhívását. „Az év SOLID EDGE diák tervezője 2018!” 3D CAD tervezési versenyt – értékes nyereményekért. A fődíj havi százezer forintos ösztöndíj egy egész éven át, a második helyezett havi ötvenezer forintos graphIT-Solid Edge ösztöndíjat kap, de a harmadik helyezett Solid Edge haladó tanfolyamon való részvételi lehetősége, illetve az értékes tanfolyami- és tárgynyeremények egyaránt felkeltették úgy a középiskolások, mint a főiskolások, illetve egyetemisták érdeklődését. Az országos döntőn 25-en küzdenek a 3D CAD tervezői versenyben. Zalaegerszegről, Szolnokról, Kecskemétről és a fővárosból is érkeznek versenyzők a nógrádi megyeszékhelyre, a házigazda Stromfeld hat diákját kvalifikálta a Siemens világszerte használt tervezői programjára épített vetélkedésre. A megnyitót csütörtök reggel 9-kor tartják a Stromfeldben, a kétnapos versenyre számos kiegészítő-programmal is készültek a házigazdák: a Bányamúzeum és a Somoskői-vár megtekintésén túl az Etes Pálinkaházba szervezett folklórműsoron keresztül a régió értékeibe nyújtanak betekintést.

SOLID EDGE

A Salgótarjáni Szakképzési Centrum a versenynek otthont adó intézmény két oktatótermét erre az alkalomra nagyteljesítményű számítógépekkel újította meg, a szoftverek telepítését az intézmény informatikusai és a Stromfeld mérnök-tanárai installálták. Az országos verseny a duális képzésben fontos szerepet játszó vállalkozások figyelmét is fölkeltette, a Stromfeld-napokhoz igazított programon interaktív előadásokkal színesített kiállításon mutatkozik be több cég is, melyek remélik, hogy azok a fiatal informatikai szakemberek, akik műszaki, gyártásismereti tudással is rendelkeznek, munkatársaik lesznek majd hamarosan. A verseny zárása és eredményhirdetése pénteken valamivel 12 óra után várható.

www.graphit.hu

The post Országos döntő Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megoldás embertelen időkre https://www.muszaki-magazin.hu/2018/03/11/megoldas-embertelen-idokre/ Sun, 11 Mar 2018 18:44:28 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=4033 Sok forgácsoló cég tervez kapacitásbővítést, de a mostani „embertelen”, azaz munkaerőhiányos időkben érdemes alaposan átgondolni újabb gépek beszerzését. Vannak olyan gépberuházás nélküli megoldások, amelyekkel a meglévő termelési teljesítmény akár duplájára növelhető. Máig Izlandon van Európa legnagyobb egybefüggő banánültetvénye, bár az északi szigetország banántermesztése már csak árnyéka annak, ami az 1940-es és 50-es években volt. Meglepő? […]

The post Megoldás embertelen időkre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sok forgácsoló cég tervez kapacitásbővítést, de a mostani „embertelen”, azaz munkaerőhiányos időkben érdemes alaposan átgondolni újabb gépek beszerzését. Vannak olyan gépberuházás nélküli megoldások, amelyekkel a meglévő termelési teljesítmény akár duplájára növelhető.

Máig Izlandon van Európa legnagyobb egybefüggő banánültetvénye, bár az északi szigetország banántermesztése már csak árnyéka annak, ami az 1940-es és 50-es években volt. Meglepő? Nem annyira: a dolgos és okos emberek hírében álló izlandiak egész egyszerűen csak elkezdték a hasznukra fordítani azt, ami rendelkezésükre áll: a termálvizet, az üvegház-technológiákat, illetve a nemzetközi piacról beszerezték a helyi klimatikus viszonyokat leginkább „kedvelő” banánpálma-csemetéket. Persze mindenki tudja, hogy Izland soha nem lesz Bolívia vagy Ecuador, de az tény, hogy az északi szigetlakóknak sokáig volt jól jövedelmező bevételi forrásuk az üvegházi banántermesztés. Úgy is mondhatnánk: ezt ügyesen megcsinálták! Párhuzamot vonhatunk az izlandiak módszere, és a székesfehérvári Cad-Cam Solutions Kft. által kialakított OPTI 4.0 moduláris gyártásoptimalizáló megoldáscsomag között, hiszen az OPTI 4.0 is a meglévő értékekre építve hoz hasznot a felhasználóknak, akik saját műszaki képességeiket és üzemi infrastruktúrájukat fejlesztve, de újabb szerszámgépek beszerzése és szakmunkások, technológusok felvétele nélkül érhetnek el akár 100%-os teljesítménynövekedést. Ahogy az izlandi banántermesztés nem csoda, úgy az OPTI 4.0 sem varázsszer, hanem okos folyamat- és szoftvermegoldások, illetve a józanész alkalmazásán alapuló rendszerfejlesztés.

Ezek a gondok

A magyarországi fémforgácsoló-alkatrészgyártó üzemeknek szerencsére nem lehet okuk panaszra, hiszen megbízásból bőven akad, sőt inkább a kapacitáshiány jelent problémát. A kapacitáshiány azonban nem orvosolhatatlan probléma, és amikor egy üzem szembesül vele, viszonylag hamar megszületik a gondolat: gépbeszerzésre van szükség.

– Örömteli látni, ahogy a hazai fémforgácsoló cégek, illetve a nagyvállalatok forgácsoló üzemei évről vére bővülnek, és egyre több helyen jelennek meg a korszerű, nagyteljesítményű szerszámgépek. A TopSolid integrált CAD/CAM szoftver hazai forgalmazójaként és mérnöki támogatójaként a fémmegmunkáló cégeket látogatva azonban gyakran halljuk panaszként, hogy ugyan beszerezték a high-end gépeket, csak éppen „embert”, képzett technológust vagy gépkezelő kollégát nem találnak. Szintén negatívumként értesülünk arról, hogy a nagyteljesítményű szerszámgépek kiválóan teljesítenek, a hatékonyság és a termelékenység azonban mégsem „akar javulni”, ezért a gyártási költségek is magasak, illetve a kiajánlott árak esetenként nem versenyképesek. Szerencsére sokan nemcsak megosztják velünk azt, hogy szakmai nehézségekkel küzdenek, hanem be is vonják mérnökcsapatunk a problémák megoldásába. Az elmúlt évtizedben „látott” és megoldott feladatok kapcsán, valamint saját gyártási tapasztalataink alapján egyértelmű vált számunkra, hogy a kapacitások szűkössége és a nem költséghatékony gyártás egy tőről fakadó probléma, amelynek kezelésére nem feltétlenül a jelentős tőkét igénylő gépbeszerzés az elsődleges és legjobb megoldás. Egy új szerszámgép árának töredékéből „csodákat” lehet tenni egy kevésbé hatékony üzemben. Azokat a műszaki megoldásokat, amelyekkel nagyvállalati és kkv partnereinknél jelentős eredményjavulást értünk el, 2017-től OPTI 4.0 néven mindenki számára elérhetővé tettük – mondta Takács Imre, a Cad-Cam Solutions Kft. ügyvezetője.

A fejlesztés négy fő területe

Az OPTI 4.0 megoldások alkalmazásával tehát újabb szerszámgépek beszerzése, további műszakok bevezetése, illetve létszámbővítés nélkül lehet 30–100%-os teljesítménynövekedést elérni. Ehhez alapvetően négy területen kell munkához látni, azaz fejlesztéseket végrehajtani. Szükség van egy integrált CAD/CAM/PDM rendszer bevezetésére, illetve arra, hogy a tervező (CAD), megmunkálás-tervező (CAM) és termékadat-kezelő (PDM) rendszer „átszője” a teljes gyártási, technológiai folyamatot. Emellett új, saját szabványokat kell meghonosítani. Be kell vezetni a szabványszerszámozást, a CAD-ben és a CAM-ben – a 3D modelleken – különféle megmunkálási módozatok szerinti színkód-jelöléseket érdemes alkalmazni, valamint végre kell hajtani a forgácsolási technológiák sablonosítását. Harmadik elemként a technológiai szinten is emelni kell a nullpontrendszerek, a bemérő rendszerek, a robotizálás és az úgynevezett papírmentes gyártás bevezetésének mértékét, illetve a CAD/CAM/PDM szoftver és a cég által használt termelésirányítási (ERP/MRP) rendszerekkel való integrációt. A negyedik munkaterület a monitorozás, vagyis a gépi idők figyelése és nyilvántartása, a rendszeres kimutatások készítése az egyes gépekről, illetve a gépek teljesítményéről, illetve az NC fájlok karbantartása és archiválása.

embertelen

Lépésről lépésre

– A veszteséget az okozza, ha a termelő berendezések kihasználtsága alacsony szinten van. A veszteség mértéke pedig annál nagyobb, minél drágább a gép, illetve minél többet áll. A veszteségképzés egyik módszere az, ha a megmunkálások programozását a gépnél végzik az arra alkalmas operátorok. Ahol ezzel a helyzettel találkozunk, azonnal azt javasoljuk, hogy a programozást és a gépkezelést válasszák szét egymástól. Alkalmazzanak programozókat, vagy az üzemből emeljék ki azokat a gépkezelőket, akik nagy biztonsággal programoznak, és alkossanak belőlük külön programozó csapatot, illetve adjanak a kezükbe egy megfelelő eszközt. Egy olyan integrált CAD/CAM/PDM-rendszert, de minimálisan egy felső kategóriás CAM-rendszert, amely képes összekapcsolni a tervezőt (a „CAD-est”), a megmunkálás-tervezőt vagy gyártástervezőt (a „CAM-est”) és az üzemi szintet, praktikusan a gépkezelőt. Lényeges, hogy a szoftver szabványelem-kezelése, illetve megmunkálási makró kezelése fejlett legyen és mély műszaki tartalmú, de átlátható operátori lapokat lehessen vele készíteni. Szintén fontos, hogy a CAD/CAM/PDM-rendszer megfelelően kezelje a szerszámozást és a forgácsolási paramétereket a kiválasztott szerszámok és a megmunkálandó alapanyagok függvényében. Az is lényeges, hogy olyan CAM-szoftverre essen a felhasználók választása, amely elbír valamennyi megmunkálási módozattal, illetve a komplexebb gépekkel is, így például a 2,5-tengelyes marógépektől az esztergákon és hajtott szerszámos esztergákon, a huzal- és tömbszikra forgácsoló gépeken át a legnagyobb 5-tengelyes megmunkálóközpontokig. Ha a CAD/CAM/PDM alapok stabilak, és külön csapat végzi a programozást, már jönni fognak ez első eredmények: a gépek termelékenysége szinte azonnal nagyot ugrik majd felfelé, hiszen szinte folyamatosan termelhetnek a berendezések, a helyi programozás, mint mellékidő kiesik a rendszerből. Innen lehet továbbépítkezni. A mellékidők, vagyis veszteségek jelentős része gyakran abból keletkezik, hogy a gyártási folyamat töredezett, sőt szinte nem is nevezhető folyamatnak. Elkészül a 3D modell, amely alapján az NC-programozók megírják az NC-programot, amelyet a hálózaton keresztül vagy valamilyen adathordozóval a gépre töltenek, és elkezdődik a hozzávalók beszerzése: szerszámok, alaptartók, alapanyagok. Előfordulhat, hogy a gépkezelőben kérdések merülnek fel a programmal kapcsolatban és elindul egy kommunikációs csörte közte és a programozó között, amely miatt áll a gép, ráadásul a programozó sem foglalkozhat az újabb, aktuális feladatával. Ha ez így történik, máris borítékolható, hogy a folyamat bővelkedik veszteségekben, pedig mindez elkerülhető – jegyezte meg Takács Imre.

Jobb előbb, mint később

Az egyik és legfontosabb teendő az, hogy a gyártás valódi folyamattá és lehetőség szerint automatizált folyamattá váljon. Ez úgy és akkor valósulhat meg, ha egy 3D alkatrészmodell megszületésének pillanatától a gyártási lánc következő tagja szinte azonnali cselekvésre van késztetve. Magyarán a tervezőtől érkező 3D modellel a CAM-esnek mielőbb el kell kezdenie dolgoznia, az NC-program elkészülte pedig – kényszerű módon, például automatizált, nyugtázandó jelzésekkel, online feladat-diszpozícióval – cselekvésre készteti a szerszámgazdálkodási részleget, a beszerzést és/vagy a belső logisztikáért, anyagellátásért felelős kollégákat, végül, de nem utolsó sorban a gépkezelőket. Nem optimális ugyanis, ha a program gépre töltésekor kezdődik meg az alapanyag-beszerzés, de még az sem, ha akkor kell a nyers darabot a géphez juttatni. Szintén veszteség, ha a gépindulás előtti órákban vagy percekben kell a szerszámok összekészítésével foglalkozni. Egy következő forgácsolási feladat szerszámainak, alaptartóinak, alapanyagainak előkészítését egy éppen a gépen futó munka közben időveszteség nélkül el lehet végezni. Egy megfelelő időben indított és érkező impulzus tehát több szálon is elindíthatja a folyamatokat, amelyek aztán a gépnél újra összefutnak. Minderre, vagyis a gyártási folyamat 3D modell alapú menedzselésére a CAD/CAM/PDM-rendszer és a felhasználó ERP/MRP rendszerének integrálásával nyílik lehetőség. A kiindulópont a 3D modell, amelyből minden beszerzési, gyártási, logisztikai információ kinyerhető, az adatok pedig automatizáltan kiküldhetők a felelős területeknek, kollégáknak. Mindez – az egyes cégek saját folyamatainak megfelelően – teljesen egyedivé tehető a szükséges kiegészítő szoftverek írásával, amelyet a Cad-Cam Solutions Kft. és a TopSolidot fejlesztője, a Missler szoftver saját IT-fejlesztőcége is képes megoldani. Emellett megmunkálási és mérőmakrók készítésében is segítséget tudnak nyújtani.

A CAD/CAM/PDM-rendszer és az ERP/MRP rendszerek integrációjának további előnye lehet, hogy a tervezőrendszerből a .step fájl és/vagy a 3D pdf visszacsatolható és akár 30-40 különféle paramétert – idők, méretek, furatszámok stb. – tartalmazó adatcella alakítható ki, amelyek alapján statisztikák készíthetők, illetve összevethetők a kalkulált és utókalkulált megmunkálási idők.

Konfliktusok és futkosás nélkül

A gyártási információk időben történő megosztása nemcsak dinamikus folyamatokat képes létrehozni, de a zökkenőket is kiiktathatja a rendszerből.

– A legjobb helyeken is előfordul, hogy egy NC-programmal probléma adódik, és nagyon jó, ha ezt a gépkezelő észleli és jelzi a programozónak. Az már kevésbé ideális, ha elindul a „járkálás” a gép és a programozók irodája között. Az ugyanis konfliktusforrás és idő-, ezáltal pénzben mérhető vesztséget okoz. A megoldás az, ha a tervező és az NC-programozó minél több információt oszt meg a gépkezelővel – és fordítva. Itt mutatkozik meg a minél mélyebb és részletesebb műszaki tartalommal bíró operátori lapok készítésének fontossága. Ezek ugyanis nem igazán hagynak tisztázatlan kérdéseket a gépkezelőben, ezáltal rövidítik a beállítási időt. Persze még így is adódhat probléma, ezért érdemes szabályozott csatornákba terelni a kommunikációt. Hasznos megoldás, ha a programozóknál napi ügyeletes kezeli a gépkezelők által jelezett problémákat, de ehhez természetesen az is szükséges, hogy az ügyeletes programozó minden programhoz hozzáférjen. Már az is valódi eredmény, ha az bővebb információ-megosztás papíralapon valósul meg, de még jobb, ha az információáramlás digitalizált, vagyis papírmentes – hangsúlyozta a Cad-Cam Solutions Kft. ügyvezetője.

embertelen

Papír nélkül hatékonyabb

A papírmentes vagy más néven digitális gyártás már a 2000-es évek eleje óta téma az iparban, de a papírmentes folyamatoknak, gyártási dokumentációs láncoknak a gyakorlati megvalósítása inkább csak az utóbbi időben kezdődött meg.

– A papírmentes gyártás kialakítása nem egyszerű feladat, de nem is megoldhatatlan. Egyik partnerünknél mi magunk is aktív részesei voltunk és vagyunk a papírmentes gyártásra való átállásnak. A nemzetközi nagyvállalat gyárában úgynevezett eDoku rendszert alkalmaznak, és a TopSolid ahhoz való kapcsolódását is meg kellett oldanunk. A sikeres integráció eredményeképpen a szerszámgépek vezérlője fölött elhelyezett interaktív kijelzőkön a gépkezelők hozzáférnek a TopSolid PDM Viewer alkalmazáshoz, amelyben megnézhetik a 2D felfogási terveket és a megmunkálandó alkatrészek 3D modelljét – sőt ez utóbbiakat meg is forgathatják. Azt is az integráció teszi lehetővé, hogy a gépkezelők – ha kérdésük vagy problémájuk akad egy NC-programmal – egy külön erre a célra fejlesztett, átlátható kommunikációs csatornán már úgy tudnak üzenni a programozóknak egy kérdés vagy probléma esetén, hogy a programozók azonnal látják, melyik projektről van szó, és TopSolidban meg tudják nyitni az alkatrész dokumentációját. A gépkezelők a jelzést nem a „bizonytalan jövőbe” küldik. A programozók hang és fényjelzést kapnak, és meghatározott – viszonylag rövid – időn belül kötelező módon reagálniuk kell a bejövő üzenetre. A gépkezelők nem járkálnak be a programozókhoz, és kezelendő probléma esetén is csak az ügyeletes programozót kapacitását kötik le. A gépkezelők emellett a mérési funkciót is gyakran használják, így már nem keresik a programozókat olyan jellegű kérdésekkel, mint hogy a leszorító fej mellett mekkora a hézag, hanem a TopSolid Viewerben egyszerűen rámérnek. A gépkezelőknél flexibilis konzolra rögzített kamera is található, amelyet maguk vagy a munkatér felé fordítva élő videó kapcsolatban is kommunikálhatnak az ügyeletes programozóval. Ezek kiragadott példák, de jól szemléltetik azt, hogy korszerű megoldásokkal felgyorsíthatók a folyamatok és felesleges terheket lehet levenni a programozókról és a gépkezelőkről is, így munkájukra összpontosíthatnak, ezáltal tovább növekszik a termelékenység – mondta Takács Imre

Érdemes sablonosnak lenni

Az OPTI 4.0 megoldások közé tartozik a nullpontrendszerek bevezetése, amelyek révén jelentősen csökkenthető a megmunkálások közötti átállási idők, tehát ez egy újabb lehetőség, amellyel növelhető a szerszámgépek kapacitásának kihasználtsága. Szintén jelentősen csökkenthetők a programozási, szerszámozási idők – sőt akár a szerszámbeszerzési költségek is – a sablonszerszámozás bevezetésével. Ennek kialakítása, bevezetése időt vesz igénybe, hiszen a gépkezelők és a programozók szoros szakmai együttműködésére, közös tapasztalatszerzésére van szükség, de végül tetemes hasznot hoz mind idő-, mind költségfronton. A CAM-programozók mindig egy adott, ismert szerszámkészlettel dolgozhatnak a programok írásakor valamennyi gép esetében, és az egyes szerszámok a TopSolidban hozzárendelhetők különféle alapanyagokhoz, így elkerülhetők a kellemetlen meglepetések. Ez gyorsítja a programozói munkát, a gépkezelői oldalon pedig az az előny, hogy jelentős mértékben szűkül a felhasznált szerszámok félesége, és a sablonszerszámok eleve a szerszámgépek szerszámtárában tárolhatók, tehát nincs – vagy csak alkalmanként van – szükség arra, hogy egy új feladatnál speciális, vagy ritkán használt szerszámokat kelljen összeválogatni.

A tűzoltás jellegű szerszámozás elkerülését szolgálja a TopSolid szerszámadatbázisa, a szerszámgép és a szerszámbemérő közötti szinkronizáció is. A mérőgép beméri a szerszámot, majd automatikusan frissíti a TopSolidban, pontosabban azon keresztül a szerveren tárolt adatbázisban a bemért szerszámok listáját. A TopSolidban az is megoldható, hogy a programozó a programozás befejeztével azonnal elküldje a szerszámlistát a gépkezelőhöz, aki – ha van szabadideje – már elkezdheti befogni a szerszámokat, illetve előre tudhatja, ha speciális szerszámra lesz szükség, és nem a megmunkálás előtti pillanatokban kell beszereznie azokat.

Szintén az OPTI 4.0 megoldáscsomag része az Eureka NC-program ellenőrző és optimalizáló szoftver alkalmazása. Ez a rendszer – a CAM-rendszerek szimulációival ellentétben – már azt a kódot ellenőrzi, amelyet a gépkezelő ténylegesen elindít majd a gépen, tehát az úgynevezett G-kódot. Ha hibát talál a kódban, automatikus üzenetet küld a programozónak a felfedezett hibáról. Az Eureka a szerszámpályák optimalizálására is képes, így például, ha nagy a fogásvétel, visszaveszi az előtoló sebességet, elkerülve az esetleges szerszámtörést.  Emellett – mivel a kinematikát és az anyageltávolítást is képes figyelni – mérési eredményeket is vissza tud szolgáltatni. Az Eureka a hagyományos gyártási rendszerek esetben is hasznos, de egészen biztosan elengedhetetlen eszköz ott, ahol a délutáni és esti műszakban már nem gépkezelők, hanem robotok szolgálják ki a szerszámgépeket. Ilyenkor ugyanis szükség van a maximális biztonságra.

Látható dolgok

–  Gyártásoptimalizáló megoldáscsomagunk fontos része a különféle forgácsolási eljárások színkódjelölésének integrálása. A TopSolid szoftver ezen „eszköze” sokkal többet tud annál, mint amit sokan elsőre feltételeznek. Alapvetően három előnye van. Az egyik az, hogy automatizálható vele a megmunkálástervezés. A tervező a CAD-modulban eleve színekkel jelölheti egy 3D test felületeit, eleve jelezve a CAM-programozó felé, hogy az NC-program írásánál milyen módon járjon el. A színekhez megmunkálási makrót tudunk hozzáadni, így a programozó egyetlen kattintással elindíthatja például egy huzalszikra-forgácsolás esetén a lapon található összes vágás teljes technológiáját tartalmazó megmunkálási folyamatot, vagy éppen furatkészítésnél pillanatok alatt makrókkal készítheti el az összes fúrást a szerszámokhoz meghatározott technológiákkal. Egy-egy ilyen kattintással esetenként 5-10 percnyi munka spórolható meg, de programok százánál egy egész év során tetemes időnyereséget jelent. A színkódok másik fontos előnye, hogy rendkívül egyszerűen lehet informálni a gépkezelőket a 3D testek egyes felületeinek funkcióiról. A harmadik nyereség pedig az, hogy egy kiegészítő szoftver segítségével a színkódok a munkadarabok dimenziói és az alkalmazni kívánt forgácsolási vagy vágási technológiák függvényében rendkívül pontos díjkalkuláció végezhető el néhány gombnyomással, ami gyorsítja és pontosítja az árajánlatképzést. Elkerülhető vele az alul- vagy túlárazás, ami a piaci versenyben lényeges – hangsúlyozta Takács Imre.

Az OPTI 4.0 megoldások körében nemcsak a színkódok tesznek láthatóvá dolgokat. A CIMCO monitorozást végző rendszer a szerszámgépek számos teljesítménymutatóját figyeli, és nagyon pontosan megmutatja, hogy egy gép a bekapcsolt állapotához képest mennyit tölt forgácsolással. Ez nemcsak a kihasználtság mérése miatt fontos, hanem azért is, mert lehetőséget teremt utókalkulációkra, illetve a pontosabb árajánlat adásra. A CIMCO-ban a gépkezelők a gépállásokhoz okokat adhatnak meg, elküldve a jelzést a gyártási terület vezetőinek, ami egyrészt az üzemeltetésről, szerszámhasználatról is értékes információkat ad megfelelő adatelemzés után, de emellett folyamatokat is elindíthat. Például egy szerszámtörés jelzése a szerszámgazdálkodási részleghez is becsatornázható, így az ottani kollégák már elindíthatják a szerszámcsere folyamatát. Ha a programmal kapcsolatos hibajel megy ki a programozókhoz, akkor a programozók azonnal előkereshetik az érintett programot, és késlekedés nélkül reagálhatnak. Az ilyen gyors válaszokkal megfelezhetők a jellemzően 20-30 perces állásidők. Főként akkor, ha a programozó a módosított programot rátölti a gépre, a gépeknél lévő megjelenítő eszközökre pedig elküldi a módosított dokumentációt.

„Nagyon sok helyen és nagyon sok módon lehet mellékidőket csökkenteni, hatékonyságot növelni. A lehetőség a 2-3 gépes kkv-k és az akár több száz gépet üzemeltető nagyvállalatok számára is adott. Az OPTI 4.0 egy olyan megoldás- és szolgáltatáscsomag, amelynek részelemei külön-külön, illetve fokozatosan bevezetve is alkalmasak arra, hogy fokozzák a termelékenységet. Éppen ezért kisebb lépésekkel is el lehet indulni az optimalizálás útján” – hívja fel a figyelmet Takács Imre a Cad-Cam Solutions Kft. ügyvezetője.

Szerző: Szabó Márton

www.cadcamsolutions.hu

embertelen

The post Megoldás embertelen időkre appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Leandustry 2018 – Meghívó https://www.muszaki-magazin.hu/2018/03/02/leandustry-2018-meghivo/ Fri, 02 Mar 2018 13:00:53 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3951 Termeléstervezés, ütemezés, követés szakmai nap – a Leandustry 2018 rendezvény célja, hogy a termelési és informatikai döntéshozók számára átfogó információt nyújtson a korszerű gyártástámogató és gyártáskövető megoldásokról, amelyek a következő években a lean fejlesztések mellett az ipar 4.0 gyakorlati bevezetését jelenthetik a cégek számára.    Kiknek szól a rendezvény? termelő cégek vezetői, termelési vezetők, termeléstervezők, […]

The post Leandustry 2018 – Meghívó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Termeléstervezés, ütemezés, követés szakmai nap – a Leandustry 2018 rendezvény célja, hogy a termelési és informatikai döntéshozók számára átfogó információt nyújtson a korszerű gyártástámogató és gyártáskövető megoldásokról, amelyek a következő években a lean fejlesztések mellett az ipar 4.0 gyakorlati bevezetését jelenthetik a cégek számára.

 

 Kiknek szól a rendezvény?

  • termelő cégek vezetői, termelési vezetők,
  • termeléstervezők, folyamatmérnökök,
  • termelő cégek logisztikai és beszerzési vezetői,
  • termelő cégek it vezetői.

Főbb témák:

  • lean és ipar 4.0 szoftveres támogatása,
  • a japánok tudják… és most el is mondják,
  • termeléstervezés a teljes autóipari láncon keresztül,
  • egyedi gyártás kihívásai és megoldásai,
  • áttekinthető termeléskövetés,
  • erp rendszerek és a termelés.

„A következő 5 évben több változás lesz a (termelés) területén,
mint az elmúlt 50 évben volt.” – nielsen

A rendezvényen minden résztvevő ingyenesen megkapja a „hogyan vezessünk be lean és ipar 4.0 alapú szoftvermegoldásokat a termelés támogatására?” című kiadványt, amely többek között esettanulmányokon keresztül ad segítséget a vállalati potenciál kiaknázásában.

a rendezvény szüneteiben iparági kiállító partnereink mutatnak be a különböző gyártási és mérnöki technológiákat.

Mielőbb biztosítsa helyét a leandustry 2018 rendezvényünkön! A szakmai napon a részvétel ingyenes, de korlátozott befogadóképesség miatt előzetes regisztrációhoz kötött. 

2018. április 4., budapest kongresszusi központ
1123 bp., jagelló út 1-3.

Regisztráció és program előzetes az alábbi oldalon: www.graphit.hu/leandustry2018

Leandustry

 

 

 

The post Leandustry 2018 – Meghívó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Sandvik Coromant legújabb InvoMilling CAD/CAM szoftver https://www.muszaki-magazin.hu/2018/01/15/sandvik-coromant-legujabb-invomilling-cadcam-szoftver/ Mon, 15 Jan 2018 06:00:00 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3545 A Sandvik Coromant legújabb fogaskerékgyártási szoftvere növeli az univerzális, öttengelyes megmunkálóközpontok teljesítményét. A Sandvik Coromant bővítette az InvoMilling szoftver funkcióinak számát. A felhasználóbarát CAD/CAM megoldás legújabb verziója gyors és egyszerű NC-programozással még több lehetőséget nyújt a fogaskerekek univerzális, öttengelyes megmunkálóközpontokon történő gyártásában. 2017 végén a szoftver lehetővé fogja tenni az ügyfelek számára, hogy egyenes kúpfogaskerekeket […]

The post Sandvik Coromant legújabb InvoMilling CAD/CAM szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sandvik Coromant legújabb fogaskerékgyártási szoftvere növeli az univerzális, öttengelyes megmunkálóközpontok teljesítményét.

A Sandvik Coromant bővítette az InvoMilling szoftver funkcióinak számát. A felhasználóbarát CAD/CAM megoldás legújabb verziója gyors és egyszerű NC-programozással még több lehetőséget nyújt a fogaskerekek univerzális, öttengelyes megmunkálóközpontokon történő gyártásában. 2017 végén a szoftver lehetővé fogja tenni az ügyfelek számára, hogy egyenes kúpfogaskerekeket és halszálka-fogaskerekeket is gyártsanak.

Az InvoMilling a szerszámgép kinetikáját használja a kiváló minőségű fogaskerekek és bordástengelyek hatékony és rugalmas gyártásához 6-os vagy jobb minőségi szinten DIN 3962 szerint. A szükséges fogaskerékadatok megadása után az intuitív CAD/CAM szoftver meghatározza az optimális megmunkálási stratégiákat, és létrehoz egy CNC-programot, amely lehetővé teszi különböző fogprofilok gyártását alig néhány szabványos precíziós szerszámmal. A szoftver kiváló grafikával rendelkezik, illetve biztosítja a marási útvonalak szimulálásához szükséges funkciókat.

A halszálka, dupla spirál (hézaggal és anélkül) és egyenes kúpfogaskerekek (2017 végén) funkcióin kívül az InvoMilling legújabb verziójában egy új funkció, a hátszög-korrekció is elérhető lesz. Ez csúcs-hátraköszörülésre és lekerekítésre is alkalmazható lesz a hátszög és a profil irányokban, valamint csavarodási- és nyomószög-korrekciót tesz lehetővé. A szerszámokon jelentős fejlesztések is történtek. Például adaptált szerszámok kerültek be a szerszámkönyvtárba.

„Az új szoftverfunkciókkal és szerszám-optimalizálásokkal ügyfeleinknek további opciókat biztosítunk a fogaskerékgyártáshoz kis és közepes tételszámoknál – rugalmasabbá, gyorsabbá és hatékonyabbá téve ezzel a folyamatot,” mondta Jochen Sapparth, a Sandvik Coromant InvoMilling™ CAD/CAM termékmenedzsere. „Ugyanakkor bővítjük azon alkalmazások körét, amelyek elérhetők az öttengelyes megmunkálóközpontokkal.”

Sandvik Coromant

Sandvik Coromant

Az InvoMilling™ a Sandvik Coromanttól lehetővé teszi különböző fogaskerékprofilok gyártását alig néhány szabványos precíziós szerszámmal.

Sandvik Coromant

 

Az InvoMilling™ szoftver legújabb bővítésén kívül a Sandvik Coromant számos szerszámfejlesztést is végzett. 

www.sandvik.coromant.com/hu-hu/knowledge/calculators_and_software/invo-milling

 

 

 

 

 

 

 

The post Sandvik Coromant legújabb InvoMilling CAD/CAM szoftver appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
CAD-design Kft. ZWCAD Konferencia https://www.muszaki-magazin.hu/2017/12/08/cad-design-kft-zwcad-konferencia/ Fri, 08 Dec 2017 09:00:54 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3347 A ZWCAD 2018-as verzióját, valamint a ZW3D komplex 3D tervezést nyújtó CAM/CAM szoftvert mutatta be novemberben a Lurdy házban tartott konferenciáján a CAD-design kft. Bevezetőjében Pócz Balázs ügyvezető elmondta, hogy 2017-re már összesen 1400 darab ZWCAD licenc értékesítésénél tartanak, és 860 hazai ügyfél használja programjaikat, melyeket kínai mérnökök által fejlesztve, magyar felhasználói felületüknek és kedvező […]

The post CAD-design Kft. ZWCAD Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A ZWCAD 2018-as verzióját, valamint a ZW3D komplex 3D tervezést nyújtó CAM/CAM szoftvert mutatta be novemberben a Lurdy házban tartott konferenciáján a CAD-design kft.

Bevezetőjében Pócz Balázs ügyvezető elmondta, hogy 2017-re már összesen 1400 darab ZWCAD licenc értékesítésénél tartanak, és 860 hazai ügyfél használja programjaikat, melyeket kínai mérnökök által fejlesztve, magyar felhasználói felületüknek és kedvező áruknak köszönhetően tudnak versenyképesek lenni.

A legnagyobb érdeklődést mutató 3D tervezési bemutatón túl a konferencia résztvevői a ZWCAD szoftver fejlesztéseiről is sok információt megtudhattak, többek között, hogy 24 éves múlttal rendelkezik és 2018-tól új felhasználói felülettel értékesítik a szoftvert. A kínai Guangzhou-n túl világszerte 4 központban (köztük Floridában) fejlesztik a szoftvereket. Felhasználóik között pedig nagy multi cégek is megtalálhatók, többek között ott van a PHILIPS, az LG és a BOSCH is.

Újdonságok között az ingyenes CAD Pockets alkalmazás is lekötötte a konferencia hallgatóságának figyelmét, mellyel mobileszközökön is használható CAD verzió jön létre, sőt akár hangosjegyzetet is készíthetünk vele. Kiemelésre került, hogy a ZWCAD különös hangsúlyt helyez a más rendszerekkel való kompatibilitásra is.

ZWCAD

ZWCAD 2018

Az új adatbázis-motort használó ZWCAD 2018 még erősebb teljesítmény-jellemzőkkel és széleskörű felhasználási lehetőségekkel magyar nyelven is elérhető. Adatbázis motorja korszerű, hibrid technológiát használ. Az ismerős felhasználói felület továbbra is egyszerű kezelést biztosít, de a 64-bites rendszereket is támogató működés a tervezői munkát még könnyebbé, gyorsabbá és pontosabbá teszi. Az ZWCAD 2018 verzióban már a legújabb szoftverfejlesztési trendeknek megfelelő sötét háttérszínű téma is elérhető. A kisebb fényerő és nagyobb kontraszt kevésbé fárasztja a szemet és így a felhasználó napi munkája során éberebben és frissebben koncentrálhat az alkotó munkájára. A rendszer támogatja a legmodernebb, 4k-s felbontású képernyőket is, nem gond többé a felhasználói felület elemeinek méretezése.

A 64 bites rendszerek támogatása napjaink jogos igénye, hiszen egyre több számítógépen 64 bites operációs rendszer fut. A felhasználók szeretnék kihasználni gépük maximális teljesítőképességét miközben a ZWCAD 2018 tervezőrendszert használják. Ezeken a gépeken a ZWCAD 2018 sokkal nagyobb fájlokat is meg tud nyitni és működése is számottevően gyorsabb. A különböző szakterületek felhasználóinak merőben eltérő igényeit egyaránt igyekszik kielégíteni. DWG tervező program létére MicroStation® rendszerben létrehozott DGN fájlokhoz is biztosítja a hozzáférést. A tervezők egyszerűen betölthetik ezeket a DGN formátumú fájlokat a ZWCAD 2018 rendszerükbe.

ZW3D

A ZW3D komplex 3D tervezést tesz lehetővé, közvetlenül beolvassa, szerkeszti és menti a leggyakoribb 3D és DWG formátumokat. (CATIA V6R2017, Siemens NX11, Creo4.0, Solidworks 2017).
Ötvözi a szilárdtest és a felületi modellezést, könnyedén megbirkózik a különböző tervezési feladatokkal, mint az összeállítási modell, lemezmegmunkálás, 2-5 tengelyes maratás és öntőszerszám tervezés.

Ebéd után a külföldi vendégek kerültek előtérbe.

A német CADprofi cég munkatársa a gépész, villamos, épületgépész és építész szakterület számára kínált hatékony kiegészítő funkcionalitást, mely rendszerek a ZWCAD rendszerhez illesztve, már magyar nyelven is elérhetőek.
Ezt követően a spanyol Aplitop cég munkatársa az MDT CAD kiegészítő modult mutatta be. Ez a modul földmérő, köböző, építőmérnöki és úttervező funkciókkal egészíti ki a ZWCAD program funkcióit, ami 2018 januárjától már magyar nyelvű programfelülettel is elérhető lesz.

www.cad-design.hu

 

The post CAD-design Kft. ZWCAD Konferencia appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
S&T FOCUS 2017 – Ipari Digitalizációs Nap beszámoló Ipar 4.0 a realitások talaján https://www.muszaki-magazin.hu/2017/12/04/st-focus-2017-ipari-digitalizacios-nap-beszamolo-ipar-4-0-realitasok-talajan/ Mon, 04 Dec 2017 06:00:49 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3295 November 7-én, a Kongresszusi Központban került sor a több, mint 200 érdeklődőt vonzó S&T rendezvényre. Napjainkban nemzetközi megatrend a digitális és a fizikai világ konvergenciája, ami újradefiniálja az eddigi piaci erőviszonyokat az iparban. Azok a cégek, akik jól alkalmazzák az új technológiákat, a változások nyertesei lesznek, akik nem lépnek időben, versenyhátrányba kerülnek. Azonban egészen más […]

The post S&T FOCUS 2017 – Ipari Digitalizációs Nap beszámoló Ipar 4.0 a realitások talaján appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
November 7-én, a Kongresszusi Központban került sor a több, mint 200 érdeklődőt vonzó S&T rendezvényre. Napjainkban nemzetközi megatrend a digitális és a fizikai világ konvergenciája, ami újradefiniálja az eddigi piaci erőviszonyokat az iparban. Azok a cégek, akik jól alkalmazzák az új technológiákat, a változások nyertesei lesznek, akik nem lépnek időben, versenyhátrányba kerülnek. Azonban egészen más lehetőségeket rejt magában az Ipar 4.0 egy hatalmas tőkeerővel rendelkező multi és egy magyar KKV számára. A FOCUS rendezvényen bemutatásra kerültek napjaink legkurrensebb, a magyar cégek számára is elérhető Ipar 4.0 technológiái.

A digitális és fizikai világ konvergenciája: IoT

2020-ra 50 milliárd olyan eszköz lesz a Földön ami képes valamilyen kommunikációra más eszközökkel. A fizikai és digitális világ az eddigieknél sokkal szervesebben fog együttműködni. Ezek az új kihívások nem kezelhetők a régi IT eszközökkel. Az Internet az emberek közötti kommunikációt forradalmasította, az Internet of Things (IoT) a gépek, eszközök, berendezések és IT rendszerek között teremt kapcsolatot. Az új világ kulcs technológiája az IoT.

S&T digitalizációs útiterv

Minden cégnek eltérőek az adottságai, a lehetőségei, ezért nem létezik általános, mindenkire alkalmazható recept az ipari digitalizáció vonatkozásában. A FOCUS-on több előadás is foglalkozott a reálisan megvalósítható projektek megalapozott megtervezésével. Az S&T rengeteg cégnél végzett felméréseket, ezen gyakorlati tapasztalatokra, valamint a PTC módszertanára alapozva alakította ki saját digitalizációs útitervét. Ez az eszköz segít eligazodni a lehetséges Ipar 4.0 fejlesztések rengetegében, és egyben kiválasztani a legnagyobb hatású, leggyorsabban megvalósítható és megtérülő következő lépést.

ThingWorx IoT – vezető Industrial IoT platform

A FOCUS-on a résztvevők előadások és élő bemutatók során ismerhették meg a ThingWorx rendszert. A PTC több mint 1 milliárd dollárt áldozott a ThingWorx fejlesztésére és a kapcsolódó felvásárlásokra. A legelismertebb piaci elemzők, mint például a Forrester Research, vagy az IDC egyértelműen a vezető IoT platformnak tekintik a rendszert. A ThingWorx erőssége, hogy bármilyen meglévő informatikai, vagy gépi rendszerbe képes betekinteni, és az adatvagyont áttekinthetővé tenni a menedzsment számára, anélkül, hogy a régi rendszereket ki kéne dobni, vagy meg kéne változtatni. Mindezt villámgyorsan: nem kell hónapokat várni, az első eredmények napok alatt jönnek!

A ThingWorx platform mindent tartalmaz, ami egy sikeres IoT projekthez kell: adatkapcsolat kialakítása a gépekkel, gyors üzleti logika fejlesztés drag&drop módszerrel, tájékoztató dashboard-ok kialakítása, big data analízis, Augmented Reality.

A ThingWorx alkalmazásának kulcs területei:

  • Digital Twin: intelligens termékek fejlesztése valós idejű mért adatok alapján
  • Okos gyárak: transzparenssé tehető a gyártás, kideríthetők a problémák gyökér okai, maximalizálható az OEE
  • Prediktív karbantartás: megelőzhetők a hatalmas veszteségeket okozó nem várt leállások
  • Okos városok: közművek, közlekedés felügyelete, jobb szervezése

 

Creo Ipar 4.0 vonatkozású fejlesztések – BOSCH Rexroth együttműködés

A Creo élen jár az ipari digitalizációs fejlesztésekben. A PTC idei LiveWorx rendezvényén egy közös bemutatót tartott a PTC és a BOSCH Rexroth, aminek keretében ismertették, hogy a cég hogyan alkalmazza a PTC Ipar 4.0 eszközeit. Ebből a lebilincselő előadásból tekinthettek meg a résztvevők részleteket, majd az Ipar 4.0 vonatkozású technológiákat – Model Based Definition,  Creo Product Insight, Creo Additive Manufacturing, Augmented Reality (AR) – élőben is láthatták.

PLM = IoT

Ahogy a fizikai – digitális konvergencia előretör, úgy egyre több, a fizikai világból származó adatot kell a PLM rendszerekkel a tervezési és gyártási digitális adatokon túl kezelni. A Windchill 11 az első IoT orientált PLM rendszer. Egyetlen rendszerben kezelhetjük szerepkör alapon a CAD, az ERP és a gépi adatokat, készíthetünk EBOM, MBOM transzformációt, vagy dinamikus munkautasításokat. A bemutatott Windchill Navigate már ThingWorx technológiákra épül.

ProDSP – intelligens robot fejlesztése Creo-val és ThingWorx-szel

A ProDSP Kft. érdekes esettanulmányt mutatott be: Creo és a ThingWorx segítségével egy automata napelem tisztító robot fejlesztését oldották meg. A ThingWorx-szel folyamatosan gyűjthetők az adatok a napelemekről és a robotról és ezzel optimalizálható a robot működése.

S&T

 

FÉMALK sikertörténet – a növekedés motorja az intenzív K+F

A FÉMALK Zrt. nagynevű járműgyártók első szintű beszállítója. A cég dinamikus növekedése akkor indult be igazán, amikor az öntvények gyártása mellett azok fejlesztését is elvállalták. A járművek fogyasztásáért 60-70%-ban a mozgó tömeg a felelős, ezért a tömegcsökkentéssel lehet a legjobban leszorítani a károsanyag kibocsátást. A piac legerősebb topológiai optimalizáló rendszere a HyperWorks Optistruct. Az ezzel elért eredményeket mutatta be a FÉMALK Zrt. egy látványos előadás keretében. A szoftverrel 15-20%-os tömegcsökkentést is el tudtak érni, úgy, hogy közben a termékek mechanikai tulajdonságai is javultak egyszerre.

Fejlett szimulációs megoldások

A FOCUS egyik kiemelt témája volt a haladó szimulációs megoldások széleskörű alkalmazási lehetőségeinek bemutatása. Nagy érdeklődés övezte az Altair HyperWorks járműipari esettanulmányait, és az elektromágnesesség szimulációt. Az Altair solidThinking termékvonal a HyperWorks high-tech tudását biztosítja egy könnyen használható felhasználói felületbe ágyazva és sokkal alacsonyabb áron. Mivel megismeréséhez két nap is elegendő, ezért az alkalmi felhasználók számára is ideális a topológiai optimalizálásra, a lemez mélyhúzási és extrudálási problémák szimulációjára. A látogatók megismerhették a Magma öntészeti és Moldex3D műanyag fröccs szimulációs szoftver újdonságait is.

S&T

A gyártás jelene és jövője – additív technológiák

A FOCUS-on az S&T CAM rendszereinek – NCG CAM, ESPRIT – újdonságait is tanulmányozhatták a résztvevők. Az ESPRIT tudásbázis alapú megmunkálásával az adott cégek gyártógépeit feltérképezve maximalizálni lehet a gépek kihasználását. Az ESPRIT vadonatúj additív gyártó megoldása új lehetőségeket nyit a cégek számára. Ezen felül ez átfogó tájékoztatásra is sor került az additív gyártás aktuális trendjeivel kapcsolatban.

S&T termékbejelentések

Az S&T tudatosan építi termék portfólióját a digitális transzformáció maximális támogatása érdekében. A FOCUS-on több olyan új termék bejelentésére is sor került, amik kimondottan a magyar igényekre reflektálnak.

  • S&T Creo Standard csomag: átfogó termékfejlesztői csomag, ami mindazt tartalmazza, amit a felhasználók általában keresnek: összetett alkatrészek, nagy összeállítások, komplex acél- és vázszerkezetek modellezése, haladó lemeztervezés, formatervezés, Augmented reality, szimuláció, stb. Az örökhasználatú licenc csak 3900€-ba kerül, és évvégéig 2360€ szolgáltatás jár mellé díjmentesen.
  • S&T Cloud PLM – már 57€ / fő / hó ártól: a PTC sikeres Windchill Navigate PLM rendszere a Microsoft Azure rendszeren futtatva, teljes S&T termék és rendszeradminisztrációs támogatással. A fenti ár egy 15 fős KKV-s környezetben kialakított feltételezett minta PLM rendszer folyamatos havi költségét mutatja. Minden konkrét igény eltérő költségekkel járhat, de hasonló nagyságrendben lesz.
  • MES Pharis Express – 30%-kal alacsonyabb belépési küszöb. A MES Pharis Csehország vezető Manufacturing Execution System szoftvere, amely gyártás ütemezést, OEE és KPI mérést, ERP összekötést, gyártási logisztikát és még sok mást nyújt egyetlen rendszerben. Az S&T a cseh gyártóval szorosan együttműködve tovább optimalizálta a csomagrendszert és a bevezetési szolgáltatási csomagot, így sikerült a költségeket mintegy 30%-kal lejjebb szorítani, így már a kisebb cégek számára is elérhetővé vált.

S&T

  • snt.hu : az S&T elindította elearning megoldásának béta változatát, egyelőre 6 díjmentes tananyaggal. A tartalmak folyamatosan bővülnek a CAD/CAM/PLM, IoT és MES témákkal. A rendszer kiváló kiindulási pont a technológiákkal ismerkedők számára.

 

S&T CAD/CAM pályázat fődíjas: TIPA

Az S&T ebben az évben is meghirdette országos CAD/CAM pályázatát. A fődíjat, a 3D-s nyomtatót a TIPA Kft. nyerte a Creo-val tervezett komplex automata szenzor szerelő géppel, amit egy óriás járműipari beszállító számára készítettek. A tervezés során intenzíven használták a Creo vázszerkezeti, lemeztervezési, kinematikai és szilárdságtani szimulációs funkcióit.

S&T

Új hardverek

Az S&T partneri megállapodást kötött a 3DConnexion céggel a SpaceMouse és Cadmouse eszközök gyártójával és az ipari környezetre fejlesztett, fejen hordható RealWear megjelenítő eszközök európai forgalmazójával. A RealWear segítségével a felhasználó munka közben mindkét kezét szabadon használhatja, de közben szemével az eszköz kijelzőjére átfókuszálva hozzáférhet szervízműveletek leírásához, szerelési szekvenciákat bemutató videókhoz stb.

További információk:

S&T Consulting Hungary Kft.

www.snt.hu/cad, 06-1/371-8060

The post S&T FOCUS 2017 – Ipari Digitalizációs Nap beszámoló Ipar 4.0 a realitások talaján appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Virtuális laboratórium – SIMDAY https://www.muszaki-magazin.hu/2017/11/24/virtualis-laboratorium-simday/ Fri, 24 Nov 2017 06:00:03 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=3192 A több mint két évtizedes mérnöki szimulációs tapasztalattal rendelkező VARINEX Zrt. tizenharmadik alkalommal rendezte meg 2017. október végén a SIMDAY Szimulációs Konferenciát. A szimuláció mára a számítógéppel segített mérnöki tevékenység kihagyhatatlan részévé vált, és az analízisrendszerek használatával, mintegy virtuális laboratóriumban, valós képet kaphatnak a gyártó cégek termékeik, berendezéseik fizikai jellemzőiről, működéséről. A szimulációs konferencián résztvevők […]

The post Virtuális laboratórium – SIMDAY appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A több mint két évtizedes mérnöki szimulációs tapasztalattal rendelkező VARINEX Zrt. tizenharmadik alkalommal rendezte meg 2017. október végén a SIMDAY Szimulációs Konferenciát.

A szimuláció mára a számítógéppel segített mérnöki tevékenység kihagyhatatlan részévé vált, és az analízisrendszerek használatával, mintegy virtuális laboratóriumban, valós képet kaphatnak a gyártó cégek termékeik, berendezéseik fizikai jellemzőiről, működéséről.

A szimulációs konferencián résztvevők tájékoztatást kaptak a szimulációs szoftverek újdonságairól, – így a tucatnyi technológiai díjat kapott új generációs MSC Apex integrált modellezőről, az MSC Nastran nemlineáris képességeiről, az új Cradle áramlástani szoftvercsaládról, valamint a Simufact Additív gyártási szimulációs szoftveréről – továbbá olyan professzionális szimulációs projektekbe tekinthettek bele, amelyek kiválóan reprezentálták a hazai szakértelmet a közlekedéstől, az alapanyagvizsgálaton át egészen az űrkutatásig.

SIMDAY

Dr. Pammer Zoltán, a műszaki tudományok kandidátusa, a Magyar Mérnök Akadémia tagja, a mesterséges intelligencia fejlődésére kitérve, azokat a fizikai, kémiai elveket és kísérleti eredményeket is bemutatta, amelyek a jövőben új irányt, értelmezést adhatnak az ember szerepének a mérnöki alkotó tevékenységben. Előadása mérnöki szemléletű példák sorával segítette az MI és a mérnöki szoftverek fejlődési lehetőségének megértését.

Kiszámítható közlekedés

Járműipari referenciákon keresztül mutatták be a mérnöki szimulációs rendszereket magas szinten alkalmazó szakértők legújabb projektjeit. Matheser Bálint, a MÁV-START Zrt. járműkonstrukciós szakértője egy új fejlesztésű IC+ vasúti kocsi kocsiszekrény szilárdsági vizsgálatát és a terhelési próbák folyamatát ismertette. Dr. Kolonits Ferenc, a BME Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék nyugalmazott professzora a kerékagy-tengely zsugorkötés hajlításánál fellépő dörzsrágódási kockázatra hívta fel a figyelmet, amely olyan ismétlődő mozgást végző felületeken áll elő, ahol a kopási termékek nem képesek eltávozni a felületek közül, mint pl. a MÁV Bzmot motorkocsijának károsodása esetén.

Irány az Űr!

A műholdak és műholdkomponensek elektronikai és gépészeti tervezésével, gyártásával foglakozó C3S Kft. előadásában egy magyar fejlesztésű műhold, a RadCube, valamint egy műholdba szánt részegység, egy exobolygó-kutató űrtávcső segédtápegységének mechanikai és hőtani szimulációján keresztül mutatta be Várhegyi Zsolt, légi-űripari kutatómérnök, hogy a tervező hogyan tud sikeresen megbirkózni a földitől jelentősen eltérő, nagyobb mechanikai igénybevétellel járó kihívásokkal. A Puli Space Technologies gépészmérnöki csapatát erősítő Döbrentei Sándor és Hévizi Dávid, olyan szimulációs eljárást dolgozott ki, amellyel ellenőrizhető, hogyan hat a Puli rover szilárdságára az Atlas-5 rakéta indítása során fellépő terhelés.

Kutatás, oktatás

Tatár Levente, az MTA Energiatudományi Központjának munkatársa, az ITER-ben (International Thermonuclear Experimental Reactorban) alkalmazandó bolométerek megtervezésére tért ki, és saját végeselemes számítási eredményeit is megosztotta. Az egyetemeken folyó magas szintű oktatásba is betekintést nyerhetett a hallgatóság Béres Gábor, a Neumann János Egyetem, GAMF Műszaki és Informatikai Kar, Anyagtechnológia Tanszékének tanársegéde jóvoltából, aki a tanszéken folyó munkát a Simufact Forming hallgatói diplomamunkákon keresztül mutatta be.

Alapanyagok, technológiák

A Bay Zoltán Nonprofit Kft. kutatási eredményeinek jelentős része ipari partnereknek készül, és nem nyilvános kutatás-fejlesztési jelentések formájában jelennek csak meg. Bézi Zoltán, az intézet kutató munkatársának előadásában most az alumíniumötvözetek alakítási szilárdságának, mikroszerkezetének kísérleti és elméleti meghatározásába engedett betekintést.

Napjainkban egyre szélesebb körben alkalmazzák a polimereket és kompozitjaikat. Ezekből az anyagokból készülő alkatrészek egyre gyakrabban teherviselő elemként is funkcionálnak, így tervezésük során szimulációjuk is elengedhetetlenné vált. Nagy Levente, a Knorr-Bremse Fekrendszerek Kft.-nél a polimerek végeselemes szimulációs technológiájának fejlesztését ismertette.

Azt, hogy a hétköznapi életre is hatással lehet a mérnöki analízis, Pálfi Tamás, a VEIKI Energia+ Kft. projektvezetője és programtervező matematikusa a síelési technika egyszerű dinamikai modelljével szemléltette, bemutatva azt, hogy a síelés hagyományos fizikai leírásában milyen alapvető változtatások kellenek ahhoz, hogy megfeleljen a kor követelményeinek.

Az évente egyszeri alkalommal megrendezésre kerülő SIMDAY Szimulációs Konferencián olyan magas színvonalú előadásokat tekinthetett meg a szűk szakmai közösség, amelyre, más fórumokon nem igazán nyílik lehetőség. A VARINEX Zrt. a szoftvereszközök rohamos fejlődésével összhangban egyre nagyobb hangsúlyt fektet erre a területre, és megoldásokat nyújt mikro- és kisvállalkozások számára éppúgy, mint a komplex szimulációs rendszereket igénylő közép- és nagyvállalatok számára.

www.varinex.hu

The post Virtuális laboratórium – SIMDAY appeared first on Műszaki Magazin.

]]>