bonyolult – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 02 Jan 2025 06:00:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Jövőorientált alkatrészek tisztítása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/04/26/alkatreszek-jovoorientalt-ecoclean/ Wed, 26 Apr 2023 05:00:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24930 Oldószerek – A bonyolult belső geometriájú precíziós alkatrészek gyártása a legmagasabb minőséget követeli meg a teljes gyártási lánc folyamán. Annak érdekében, hogy optimálisan felkészüljenek a jövőbeli tisztasági követelményekre az alkatrészek tisztítása során, egy svéd alkatrészgyártó kicserélte egyik oldószeres tisztítórendszerét. A választás az Ecoclean EcoCcompactjára esett, amely többek között Ultrahang Plus-szal is fel van szerelve. Amikor […]

The post Jövőorientált alkatrészek tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Oldószerek – A bonyolult belső geometriájú precíziós alkatrészek gyártása a legmagasabb minőséget követeli meg a teljes gyártási lánc folyamán.

Annak érdekében, hogy optimálisan felkészüljenek a jövőbeli tisztasági követelményekre az alkatrészek tisztítása során, egy svéd alkatrészgyártó kicserélte egyik oldószeres tisztítórendszerét.

A választás az Ecoclean EcoCcompactjára esett, amely többek között Ultrahang Plus-szal is fel van szerelve. Amikor a cégalapító Willi Loeffel 1956-ban Svájcból a svédországi Växjöbe érkezett, vállalkozói szellemmel, átfogó műszaki know-how-val rendelkezett a csúszóorsó-esztergálással kapcsolatban, és magas szintű minőségtudattal rendelkezett. Ezt egyesítette a svéd üzleti kultúrával, és Willo-val egy olyan céget hozott létre, amely ma is mércét állít fel az iparágban. Az immár második generáció által irányított családi vállalkozás kisméretű, összetett precíziós alkatrészek megmunkálására specializálódott, olykor kritikus alkalmazásokhoz az orvostechnika, az energiatechnológia, a szeleptechnika és az általános ipar területén. Ezeken az üzleti területeken a Willo a kezdetek óta átlagosan kétszámjegyű éves növekedést ért el.

A projektcsapat (balról) Linda Ohlin (projektmenedzser), Hakan Svensson (operátor) és Peter Hultkvist (műszaki vezető) azt várta el az új tisztító rendszertől, hogy ne csak a jelenlegi, hanem a jövőbeni vásárlói tisztasági követelményeknek is rugalmasan és reprodukálhatóan feleljen meg.

Magasabb követelmények a tisztítás minőségére

A cég több mint két évtizede használ Ecoclean oldószerrendszereket az alkatrészek tisztítására. A mintegy 25 éves rendszer cseréjekor egyértelmű volt, hogy az új tisztító megoldásnak nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeni tisztasági követelményeknek is rugalmasan és reprodukálhatóan kell megfelelnie.

„Számunkra fontos volt, hogy az új tisztítórendszerrel optimálisan felkészüljünk ügyfeleink jövőbeni magasabb követelményeire a részecske- és filmtisztasági előírások, a folyamatkonzisztencia és a termelékenység tekintetében. További követelmény volt a folyamat maximális stabilitása és az automatikus adatátvitelre való felkészülés a MES-be”

– részletezte Peter Hultkvist a Willo műszaki vezetője. További szempont volt a rendelkezésre álló gyártási idő lehető legjobb kihasználása a rendszerben alkalmazott tisztítási lépések optimális megválasztásával. Ezekről a kérdésekről több üzemgyártóval is megbeszéléseket folytattak. Az, hogy az Ecoclean EcoCcompact mellett döntöttek, a rendszerkoncepciónak és a felszerelési lehetőségeknek, valamint a rendszerszolgáltatásokkal kapcsolatos jó tapasztalatoknak, valamint a tisztításon keresztül nyújtott tanácsoknak és támogatásnak köszönhető.

A jövőorientált és szoftver technikailag integrált szkennerrendszer lehetővé teszi, hogy a tisztítórendszer bármikor beépüljön a MES-be.

Jövőbiztos befektetés nagy rugalmassággal

A kompakt oldószeres gép, amelynek alapterülete mindössze 3200 x 1600 x 2450 mm (H x Szé x Ma), teljes vákuum alatt működik. A Willo-nál már a korábban használt szénhidrogénnel üzemeltetik, de módosított alkoholokkal (részben poláros oldószerekkel) is könnyen és kevés átalakítási munkával üzemeltethető. A cég a takarítási, öblítési/öblítési vagy tartósítási folyamat lépéseihez a három teljesen integrált elárasztó tartályos alapfelszereltség mellett döntött. Az alkatrész típusától függően a tisztítás ömlesztett áruként vagy rögzített áruként történik a rendszervezérlőben jelenleg tárolt tíz program egyikének kiválasztásával, amely jelenleg még mindig manuálisan van kiválasztva. A cég MES-hez (Manufacturing Execution System) való csatlakozáshoz a rendszert jövőorientált szkenner rendszerrel látták el, és ezt szoftveresen integrálták.

Ultrahang Plus – finom tisztításra tervezve

A kiválasztott tisztítóprogramtól függően a tényleges tisztítás előtt az alkatrészek gőzzel zsírtalaníthatóak. A szennyezett oldószer a szokásos módon nem az elárasztó tartályba kerül, hanem közvetlenül a desztilláló berendezésbe. Ez megakadályozza az olaj felhalmozódását az oldószerben. Ezenkívül végső tisztítási lépésként tisztítóközeggel történő gőzzsírtalanítás is elvégezhető.

Annak érdekében, hogy a megkívánt tisztasági szint még növekvő igények mellett is reprodukálható módon teljesüljön, a rendszer a szokásos injekciós örvénymosás és ultrahang mellett Ultrahang Pluszt is tartalmaz. Ellentétben a klasszikus ultrahangos tisztítással, amely állandó munkakamra-rendszernyomás mellett történik, az Ultrahang Plus nyomása az alkatrész geometriájától és a szennyeződéstől függően változik. Ezeknek a nyomásváltozásoknak köszönhetően a kavitációs buborékok képződése az alkatrészek igényeihez igazodik, így a hagyományos ultrahanggal nem elérhető belső területekre is eljutnak. Az Ultrahang Plus ezért hatékony kiegészítője a klasszikus ultrahangnak, különösen az összetett belső alkatrészgeometriájú alkatrészek esetében. A vákuumszárítás biztosítja, hogy az alkatrészek teljesen szárazon kerüljenek ki a rendszerből. Magas tisztasági követelményekhez igazított oldószerfeldolgozás Az EcoCcompact oldószerkezelése szintén hozzájárul a kiváló tisztítási minőséghez és a folyamatstabilitáshoz. Mindegyik tartály rendelkezik teljes átfolyású szűréssel az előremenő és visszatérőben, valamint kiegészítő bypass szűréssel. A kombinált rendszer kialakítása azt jelenti, hogy a zsákos vagy gyertya szűrők házcsere nélkül használhatók. A tisztítás utáni minél nagyobb mennyiségű forgács leválasztása érdekében az elárasztó tartály szűrőrendszerébe integrált mágnesessel a zsákszűrők kiegészíthetőek. A másik két szűrőkörben gyertyaszűrőket használnak, amelyek szintén eltávolítják a nagyon finom részecskéket is a közegből.

„2022 februárja óta használjuk az új EcoCcompactot, és olyan tisztítási eredményeket érünk el, amelyek minden bizonnyal megfelelnek ügyfeleink jövőbeli igényeinek is”

– összegzi Peter Hultkvist.

www.ecoclean-group.net


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jövőorientált alkatrészek tisztítása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hatékony alkatrésztisztítás high-tech alkatrészekhez https://www.muszaki-magazin.hu/2023/03/08/high-tech-ecoclean-tisztitas/ Wed, 08 Mar 2023 08:11:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=24305 Nagy tisztaságú alkalmazásokhoz – Legyen szó milliméteres kis összekötő elemről, bonyolult precíziós optikáról vagy méteres rendszerelemekről, a high-tech alkatrészekkel szemben támasztott tisztasági követelmények számos iparágban egyre szigorúbbak és szigorodnak. A konkrét specifikációk az alkatrésztől, az iparágtól és az alkalmazási területtől függően változnak, a stabil termékminőséghez szükséges eredmény általában nem érhető el hagyományos tisztítórendszerekkel. A precíziós […]

The post Hatékony alkatrésztisztítás high-tech alkatrészekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy tisztaságú alkalmazásokhoz – Legyen szó milliméteres kis összekötő elemről, bonyolult precíziós optikáról vagy méteres rendszerelemekről, a high-tech alkatrészekkel szemben támasztott tisztasági követelmények számos iparágban egyre szigorúbbak és szigorodnak.

A konkrét specifikációk az alkatrésztől, az iparágtól és az alkalmazási területtől függően változnak, a stabil termékminőséghez szükséges eredmény általában nem érhető el hagyományos tisztítórendszerekkel. A precíziós és nagy tisztaságú tisztítási megoldások régóta fennálló szolgáltatójaként az Ecoclean következetesen vezérli az erre a területre vonatkozó tisztítási rendszerek, eljárások és folyamatok fejlesztését, beleértve a speciálisan kialakított berendezéscsomagokat is.

Vannak olyan ágazatok, mint a félvezető-ellátó ipar, az optikai és optoelektronikai ipar, a vékonyréteg-technológia, a vákuum-, a lézer- és az elemzéstechnika, valamint az orvostechnika, amelyekben az alkatrészek és alkatrészek teljesítményével és megbízhatóságával szemben támasztott követelmények óriási mértékben megnövekedtek, és továbbra is növekedés tapasztalható. Ez hatással van az alkatrészek tisztítására.

Magasabb tisztasági követelmények

A félvezetőgyártó rendszerek alkatrészei esetében az olyan új fejlesztések, mint az EUV litográfiához használt szeletléptetők és szkennerek, nemcsak egyre bonyolultabb mechanikai alkatrészeket eredményeznek, hanem egyre nagyobbak és nehezebbek is. Ezeknek a munkadaraboknak az átmérője most egy milliméter és több mint egy méter között van, miközben az “olló” folyamatosan távolodik egymástól. Ezzel párhuzamosan az anyagok választéka is növekszik. Emellett a szemcsés, filmkémiai, szerves és szervetlen tisztaságra vonatkozó előírások is egyre szigorúbbak. Hasonló a helyzet az UHV, XHV és UCV tartományban használt vákuumtechnikai alkatrészekkel, például nagy teljesítményű lézerrendszerekben, csúcstechnológiás mérő- és elemzőberendezésekben. A precíziós optikák, mint a tükrök, lencsék és prizmák, valamint mikrooptikai alkatrészek esetében a bonyolultabb geometriák és a megváltozott anyagok is új és kihívásokkal teli tisztítási feladatokat eredményeznek. A bevonat technológiában egyre hatékonyabb folyamatok igényelnek rendkívül tiszta felületeket. És ez függetlenül attól, hogy az olyan alkatrészeket, mint a szerszámgépek, autóalkatrészek és optikai termékek, a bevonat előtt vagy után meg kell tisztítani.

A tisztaság igény szerinti meghatározása

Az alkatrészek tisztítása során ez olyan igényes feladatokat eredményez, amelyek a teljes gyártási folyamatra kiterjednek. A tisztasági követelmények terméktől, alkalmazási területtől és cégtől függően változnak. A részecsketisztasági előírásokat, amelyek a precíziós és nagy tisztaságú alkalmazásokban a nanométeres tartományba esnek, általában a felületi tisztasági osztály (ORK) megadásával határozzák meg. A szükséges filmkémiai, szerves és szervetlen felülettisztaságra vonatkozó előírásokat általában egyedi előírások vagy gyári szabványok határozzák meg, például a gázkibocsátási sebesség, amelyet tömegspektrométerrel értékelnek ki. E feladatok igény szerinti, hatékony és fenntartható megoldásához mind átfogó technológiai know-how, mind az alkalmazások és a fizikai összefüggések ismerete szükséges. A precíziós és nagy tisztaságú tisztítás jövőorientált megoldásainak tapasztalt, teljes körű szolgáltatójaként az Ecoclean mindkettővel rendelkezik. Ez biztosítja, hogy a tisztítási megoldásokat a követelményeknek megfelelően tervezzék és szereljék fel, amelyekkel a meghatározott tisztasági előírások a jelenlegi legmagasabb követelményekig (pl. 1. fokozat) megbízhatóan teljesíthetők.

A megfelelő tisztítási folyamat kiválasztása

A legmegfelelőbb tisztítási eljárás és rendszertechnológia kiválasztásánál a fő szempont az elérni kívánt tisztaság, az eltávolítandó szennyeződés, valamint az alkatrész anyaga és geometriája. Ez alapján meghatározható, hogy melyik tisztítóközeggel és milyen mechanikával milyen folyamatlépések és hány lépés szükséges. Ide tartoznak az olyan szempontok is, mint az öblítőközeg minősége és a szárítási technológia, csakúgy, mint az alkatrészkezelés tisztasága és a környezeti feltételek, például a tiszta helyiségbe való bekötés vagy beépítés.

Ha specifikációként az “olaj- és zsírmentes” szabványt, például a 4-es fokozatot határozzák meg, akkor költséghatékony és kompakt, teljes vákuumú egykamrás rendszerek állnak rendelkezésre, amelyek rendszertechnológiája, a közegek továbbítása és feldolgozása, valamint a tervezés kifejezetten csúcsminőségű tisztítási alkalmazásokhoz lett kialakítva. Ezekkel a környezetbarát oldószerekkel vagy vízbázisú tisztítással üzemeltetett rendszerekkel geometriailag összetett alkatrészekkel is megbízhatóan elérhető a követelményeknek megfelelő eredmény. Ehhez járulnak hozzá a szinte bármilyen módon kombinálható folyamatlehetőségek, mint az injekciós örvény mosás, a permetezés, a nagynyomású, a merülő, az ultrahangos és a plazmatisztítás, valamint az Ultrahang Plus vagy a Pulsated Pressure Cleaning (PPC). Módosított alkoholt (részben poláris oldószert) gyakran használnak ezekhez az alkalmazásokhoz a közeggel kapcsolatos előnyök miatt, mint például a különböző anyagok tisztításának lehetősége. Az ezekkel a rendszerekkel elérhető követelmények határa például a 2. fokozat. A kamratisztító rendszerek különösen nagy alkatrészek esetén kínálnak előnyöket a munkakamrában koncentrált folyamatmechanikának köszönhetően, például PPC, ultrahangos vagy megasonic és örvénybefecskendezők. Annak érdekében, hogy ezt a 2. fokozathoz vagy a megfelelő tisztasági előírásokhoz lehessen használni, az Ecoclean az EcoCvelát használja kétkamrás rendszerek gyártásához vízbázisú közeggel történő tisztításhoz.

A speciális, nagy tisztaságú berendezések mellett a tisztításhoz és öblítéshez teljesen különálló közegáramkörök biztosítják a meghatározott tisztítási eredmény megbízható és reprodukálható elérését. Ha a sokféle anyag és/vagy nagy áteresztőképesség, vagy tisztasági előírások miatt a tisztítási feladatok nem oldhatók meg viszonylag rövid időn belül szállítható kamrás rendszerrel, többfürdős ultrahangos tisztítórendszer szükséges. Az UCMSmartLine vagy UCMPerformanceLine szabványos modulokból álló modellsorozat megoldásaival az SBS Ecoclean Group ezen a területen is hatékony megoldásokat kínál. A tisztítási, öblítési, szárítási, be- és kirakodási folyamat lépéseit szolgáló modulokba integrált elektromos és vezérlési technológiának, valamint a rugalmas szállítórendszernek köszönhetően lehetővé teszik az adott feladathoz való egyszerű alkalmazkodást és bővíthetőek. Az egyedi tervezésű, többfürdős ultrahangos tisztítórendszereket, mint például az UCM HighLine, általában csúcskategóriás alkalmazásokban használják, például a félvezető-ellátó iparban, a lézer- és az optikai iparban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hatékony alkatrésztisztítás high-tech alkatrészekhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A vezetők többsége túl bonyolultnak tartja saját informatikai infrastruktúráját https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/16/informatikai-infrastruktura-bonyolult/ Fri, 16 Sep 2022 06:00:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21928 A legtöbb vállalat évek óta próbálja elérni a teljes körű digitalizációt, ám a komoly beruházások ellenére sok projektnek nincs más eredménye, mint kiábrándult vezetők és dolgozók. A Roland Berger friss tanulmányából az derül ki, hogy a cégvezetők kétharmada szerint komoly kihívást jelent szervezetük digitalizálása. A stratégiai tanácsadó cég különféle iparágakból több mint 50 vezetőt kérdezett […]

The post A vezetők többsége túl bonyolultnak tartja saját informatikai infrastruktúráját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A legtöbb vállalat évek óta próbálja elérni a teljes körű digitalizációt, ám a komoly beruházások ellenére sok projektnek nincs más eredménye, mint kiábrándult vezetők és dolgozók.

A Roland Berger friss tanulmányából az derül ki, hogy a cégvezetők kétharmada szerint komoly kihívást jelent szervezetük digitalizálása. A stratégiai tanácsadó cég különféle iparágakból több mint 50 vezetőt kérdezett meg. A tanulmányban megosztják, melyek a sikeres digitális átállás legfontosabb lépései.  

A Roland Berger által megkérdezett vezetők többsége egyetértett abban, hogy a versenyképesség megőrzése csak új stratégiák és gyakorlatok bevezetésével lehetséges. Sőt, a legtöbben a technológiát nem csupán hatékonyságot növelő tényezőnek tekintik, hanem a jobb ügyfélmegértés és az üzleti modellek kulcsfontosságú eszközének is.

“A “digitális dilemma”, amelyben azok a vállalatok találják magukat, amelyek nem lépnek előre a digitális átalakulásban, általában nem a technológiai akadályok, hanem a vállalatok szervezeti és stratégiai hiányosságai miatt alakul ki. Gyakran még a kiemelt digitalizációs kezdeményezések sem jutnak túl a kísérleti fázison” – mondja Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi partnere.

A vállalatok többsége belegabalyodott az elavult IT-rendszerekbe és rugalmatlan folyamatokba

A megkérdezettek 68% -a állítja, hogy „digitális dilemmával” szembesül, és cége nem halad elég gyorsan a digitalizáció útján. Ennek fő okaként a technológiai szakértelem hiányát (62%) és a digitális portfólió nem megfelelő kezelését (46%) azonosították a legtöbben. A megkérdezettek több mint fele túl bonyolultnak tartja saját vállalatának informatikai rendszereit, háromnegyedük pedig azt állítja, hogy ezek a rendszerek már szinte kezelhetetlenek – a felsővezetők mindössze 6%-a értékeli könnyen kezelhetőnek a rendszereit.

A digitalizáció a munkaerő felkészültségén és képességein múlik

A digitális átalakulás meghatározó tényezője – és gyakran akadálya is – a munkaerő. A megkérdezettek 69%-a szerint kollégáik nincsenek olyan helyzetben, hogy képesek legyenek a részlegek közötti együttműködésre. Ennek fő oka a megfelelő készségek hiánya, vagy egyszerűen a vállalati kultúra. Emellett a válaszadók 70%-a szerint legalább három technológiai képesség hiányzik a vállalatukból. A vezetők által leginkább keresett szakemberek a következők: informatikai architektúra-tervezők (77%), adatmérnökök (60%) és back-end fejlesztők (57%). Ezeket a szakembereket egyre nehezebb megtalálni a munkaerőpiacon, illetve megtartani is nehezebb az ilyen képességekkel rendelkező munkavállalókat.

A digitális átalakulás négy építőköve

A tanulmány szerzői szerint a digitális szervezetté való teljes átalakulás akkor lehet sikeres, ha a vállalatok a következő négy elemet építik be projektjeikbe:

  1. Fontos egy üzleti és digitális stratégia kidolgozása, amelybe az informatikai felelősöket a kezdetektől fogva bevonják. Ez segít lebontani a vállalaton belüli információs szakadékokat.
  2. A következő építőelem a hatékony működési modell. A siker érdekében a szervezeteket agilis alapokra kell helyezni, és minden folyamatukat össze kell hangolni. Az egyik döntő pont itt a portfóliókezelő testület felállítása az erőforrások hatékony elosztására és az összes digitális, üzleti és informatikai folyamat irányítására.
  3. Emellett a humánpolitikának a munkavállalók ösztönzésére, megszerzésére és megtartására kell összpontosítania. Ebben segíthet például egy évente frissített humánképesség-térkép, amely megmutatja, hogy hol van szükség plusz készségekre és azok hol állhatnak rendelkezésre. Ez lehetővé teszi a potenciális hiányosságok azonosítását és a továbbképzésekbe vagy új dolgozókba történő beruházást, még a korai szakaszban.
  4. Végezetül nagy jelentőséggel bír a moduláris felépítésű és pontosan a vállalat igényeihez igazított vállalati- és adatarchitektúra. Ezt felhő-szakemberek és vállalati informatikai architektúrákkal foglalkozó szakértők segítségével lehet megvalósítani.

A legjobb eredményeket akkor lehet elérni, ha a vállalatok először bevezetik az adatarchitektúra alapelveit és szabványait, és „cloud-first” stratégiát követnek.

„A sikeres digitalizációt a vállalat digitális képességeinek átfogó elemzésével, egy hosszú távú stratégia kialakításával, és egy, a fejlesztési folyamatokat állandóan felügyelő, szakemberekből álló munkacsoport felállításával lehet biztosítani. A legfontosabb, hogy a sikeres digitális átalakuláshoz először a dolgozók gondolkodásmódjának változtatását kell beindítani.”

– tette hozzá Schannen Frigyes.

A teljes tanulmány letölthető innen.

The post A vezetők többsége túl bonyolultnak tartja saját informatikai infrastruktúráját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>