biztosítás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 A helyes tisztítási folyamat biztosítja a termékek minőségét https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/12/tisztitasi-folyamat-minoseg/ Wed, 12 Jan 2022 06:52:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18480 Az alkatrészek tisztítása napjainkban minden ipari szektorban minőségi termelési lépés. A meghatározott részecske- és filmtisztasági előírások reprodukálható módon való teljesítése érdekében gyakran nagy erőfeszítésekre van szükség. Ugyanakkor a tisztítást a lehető legalacsonyabb költséggel kell elvégezni. Ezek az egymásnak ellentmondó követelmények nélkülözhetetlenné teszik az igény szerinti tisztítási folyamatokat és rendszereket. A gép- és üzemmérnökségtől az elektromos […]

The post A helyes tisztítási folyamat biztosítja a termékek minőségét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az alkatrészek tisztítása napjainkban minden ipari szektorban minőségi termelési lépés.

A meghatározott részecske- és filmtisztasági előírások reprodukálható módon való teljesítése érdekében gyakran nagy erőfeszítésekre van szükség. Ugyanakkor a tisztítást a lehető legalacsonyabb költséggel kell elvégezni. Ezek az egymásnak ellentmondó követelmények nélkülözhetetlenné teszik az igény szerinti tisztítási folyamatokat és rendszereket.

A gép- és üzemmérnökségtől az elektromos és energetikai technikán át a kötőelemekig az úgynevezett általános ipar számos ágazatot foglal magában. Ezekben az ipari ágazatokban az alkatrészeket nagyon sokféle anyagból, például fémekből, műanyagokból, kerámiákból és kompozit anyagokból gyártják és dolgozzák fel, nagyon eltérő gyártási technológiák alkalmazásával. Ide tartoznak például az öntött és megmunkált munkadarabok, sajtolt, hajlított, préselt és mélyhúzott alkatrészek, hidraulikus alkatrészek és egyre inkább az additív gyártású alkatrészek. Bármilyen változatosak is a munkadarabok, egy közös vonásuk van: A későbbi folyamatok, mint például a mechanikai feldolgozás, hőkezelés, bevonat, ragasztás, összeszerelés és a hosszú távú hibátlan működés minőségének biztosítása érdekében szükség szerint tisztának kell lenniük.

Számos területen egyre magasabb követelményeket támasztanak a részecske- és filmtisztaságra vonatkozóan. Ezenkívül gyakran vannak olyan kihívások, mint a nagy áteresztőképesség és tömeg, az alkatrészek széles köre, a rövid szállítási idők és bizonyos esetekben az alacsony haszon. Seite 2 von 6 Ecoclean GmbH www.ecoclean-group.net Tisztítási folyamatokat az adott feladathoz igazítsa Ez eltérő követelményeket támaszt az alkatrészek tisztítására vonatkozóan. A jövőorientált, rugalmas és energiahatékony megoldások teljes körű szállítójaként az ipari alkatrészek tisztításához az Ecoclean a nedves vegyi eljárások teljes spektrumát lefedi. Ez lehetővé teszi a szakaszos vagy egyedi alkatrésztisztításhoz szükséges tisztítási folyamatok és rendszerek optimális hozzáigazítását az adott feladathoz. A következő tényezőket kell figyelembe venni: az alkatrész anyaga, mérete, geometriája és tömege, a szennyeződés típusa és mennyisége, a későbbi folyamat, valamint az ebből eredő tisztasági előírások és átviteli követelmények.

Ez alapján megállapítható, hogy a makacs szennyeződések vízbázisú tisztítószerrel, környezetbarát oldószerrel vagy lipofil és hidrofil tulajdonságokkal rendelkező módosított alkohollal távolíthatók el a leghatékonyabban. Ezen túlmenően ez az információ lehetővé teszi a legmegfelelőbb folyamattervezési és szárítási technológia meghatározását. Megfelelő technológia minimalizálja a tisztítási költségeket A tisztított komponensenkénti költségrészesedés minimalizálása érdekében szükséges, hogy a megadott tisztasági specifikáció ne csak stabil legyen, hanem gyorsan is elérhető legyen. A rendszerek különféle alkalmazás-specifikus folyamattechnológiákkal vannak felszerelve, például permetezéshez, nagynyomású, merítéshez, ultrahangos és plazma tisztításhoz, gőzzel történő zsírtalanításhoz, injekciós árvízmosáshoz, sorjázáshoz, pulzáló nyomású tisztításhoz (PPC) és szükség esetén passziváláshoz. / megőrzés, felszerelt. Ezen tisztítási módszerek kombinálásával a tisztítás eredménye és a tisztítás időtartama is specifikusan befolyásolható az egyes komponensekre vonatkozóan. Például a PPC eljárás a vizes vagy oldószeres merítéses tisztítással együtt lehetővé teszi a szennyeződések gyors és megbízható eltávolítását a kis üregekből.

Összetett komponensek és ömlesztett áruk esetén a permetezési eljárások és a 10 és 16 bar között állítható nyomású injektáló árvíz-mosás lényegesen jobb eredményt és rövidebb folyamatidőt biztosít még oldószeres tisztítási eljárások mellett is. A minőségi és költségoptimalizálási lehetőségek a folyamatok egy Seite 3 von 6 Ecoclean GmbH www.ecoclean-group.net tisztítórendszerben történő kombinálásával is kiaknázhatók, ami korábban több rendszert igényelt. Ide tartoznak például a kamrás rendszerek, amelyekben oldószeres vagy vizes szakaszos tisztítás végezhető egy ezt követő alacsony nyomású plazma eljárással. Ez azt jelenti, hogy az alkatrész felülete hatékonyan és eredményesen készíthető elő többek között a későbbi bevonásra vagy ragasztásra.

A munkadarabok, mint egyedi alkatrészek, például hidraulika- és motoralkatrészek rendszerben történő célzott sorjázására és tisztítására az Ecoclean széles termékskálája is megfelelő megoldásokat kínál. Száraz vegyszeres tisztítás – szelektíven vagy a teljes felületen A gyártási és csatlakozási technológiák változásával a tisztítási feladatok is változnak. A vegytisztítási folyamatok egyre inkább fókuszba kerülnek. Legyen szó kifejezetten filmes szennyeződések eltávolításáról az illesztésekről, elektronikai alkatrészek és szerelvények tisztításáról, pormaradványok eltávolításáról adalékanyaggal gyártott alkatrészekről vagy az összeállításba integrált tisztításról. Ezekhez és sok más alkalmazáshoz a rendszergyártó speciális eszköztárat fejlesztett ki a légköri nyomású plazmával, lézerrel, CO2 hóval, feldolgozott vákuumlevegővel és telített és száraz vízgőzzel végzett tisztítási folyamatokhoz.

Az adott feladattól függően ezeket az „eszközöket” külön-külön vagy kombinálva is használják. A tisztítási megoldások széles portfólióját világszerte elérhető technológiai központok egészítik ki. Lehetővé teszik az eredetileg szennyezett munkadarabok tesztelését a gyártáshoz kapcsolódó körülmények között az alkatrésztisztítás minden feladatához.

www.ecoclean-group.net

The post A helyes tisztítási folyamat biztosítja a termékek minőségét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Itt az új dróntörvény https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/21/drontorveny-uj-szabalysertes/ Sun, 21 Feb 2021 19:37:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13909 Egyre gyakrabban hallhatjuk az ismerős „zümmögést” a fejünk felett: ma már nem készül céges imázsfilm drónfelvételek nélkül, de a modern légieszközöknek hasznát veszi a katasztrófavédelem vagy éppen a rendfenntartók is. Magyarországon jelenleg 70 000-80 000 drón repked, többségüket hobbi felhasználók működtetik. Azonban 2021-től hazánkban is megváltozik a pilóta nélküli légijárművekre vonatkozó szabályozás, február közepétől pedig már szankcionálnak […]

The post Itt az új dróntörvény appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egyre gyakrabban hallhatjuk az ismerős „zümmögést” a fejünk felett: ma már nem készül céges imázsfilm drónfelvételek nélkül, de a modern légieszközöknek hasznát veszi a katasztrófavédelem vagy éppen a rendfenntartók is.

Magyarországon jelenleg 70 000-80 000 drón repked, többségüket hobbi felhasználók működtetik. Azonban 2021-től hazánkban is megváltozik a pilóta nélküli légijárművekre vonatkozó szabályozás, február közepétől pedig már szankcionálnak a hatóságok. Érkezik a kötelező drón regisztráció és változik a felelősségbiztosítás – aki pedig tilosban jár, nagyra nyithatja a pénztárcáját.

Van merevszárnyú és rotoros, elektromos és üzemanyagos, néhány grammos és akár több tonnás is – szinte mindenhol körülvesznek bennünket a drónok, becslések szerint akár évente 50%-kal is nőhet a regisztrált pilóta nélküli légijárművek száma hazánkban. Jelenleg döntően a hobbiszegmens repteti a legtöbb drónt (90%) Magyarországon, a kereskedelmi (9%) és a közszolgálati (1%) szektor ehhez képest egyelőre elmarad. Szerepük és hasznuk azonban csöppet sem jelentéktelen, különösen a mezőgazdaság, az energia- és az építőipar aknázza ki a technológia nyújtotta lehetőségeket, de egyre több tevékenységbe vonja be a repülő segítőket a tűzoltóság és a mentőszolgálat is. Világszerte a COVID-19 elleni harcban is bevetik a drónokat, többek között a kijárási korlátozások betartásának ellenőrzésében.

Szigorodnak a szabályok: vizsga, regisztráció, biztosítás

A hivatalos meghatározás szerint drónnak minősül minden olyan légijármű, amely a fedélzetén tartózkodó pilóta nélkül üzemel, vagy amelyet ilyen üzemmódra terveztek, és önálló vagy távirányítással történő működésre képes. A modern légieszközök piacának bővülését az utóbbi években nagyban akadályozta, hogy rendkívül hiányos és bizonytalan volt az üzemeltetésükre vonatkozó törvényi környezet, így az Európai Unió 2019-ben rendeletbe foglalta a kérdést, meghatározva a tagállami szabályozások kereteit. Ezt követte hazánk is, az új dróntörvényt pedig 2021. február 10-től kell alkalmazniuk a hazai drónosoknak. Az előírásokat nagy valószínűség szerint folyamatosan felül kell majd vizsgálni a technológia fejlődését és rohamos terjedését követve.

Idén tehát már minden olyan drónt kötelező regisztrálni az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghatározott módon, amely az EU irányelvek szerint nem sorolható a játékok közé, vagy meghaladja a 120 grammot, vagy rendelkezik adatrögzítővel, vagy a távpilótától messzebbre repül, mint 100 méter. Bármely kitétel megléte esetén kötelező a bejelentés. Ezen kívül a törvényes drónozáshoz elengedhetetlen lesz a jövőben a Mydronespace mobilapplikáció használata, lakott terület feletti repüléshez pedig eseti légtér kijelölését is kell igényelni.   Az új előírások teljesítésének előfeltétele lesz az, hogy a drónok üzembentartói felelősségbiztosítást is kössenek. Szintén a biztonságos drónhasználatot hivatott elősegíteni az a rendelkezés, mely szerint a távpilótáknak a repülési művelet típusához igazodó kötelező oktatást és vizsgát kell teljesíteniük, és az így szerzett kompetenciatanúsítvánnyal igazolhatják majd, hogy felelősen és hozzáértően tudnak részt venni a légiközlekedés e modern formájában.

generali.hu

The post Itt az új dróntörvény appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egységes automatizáció a szerszám- és formagyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2021/02/07/cnc-megmunkalo-kozpont-gfms/ Sun, 07 Feb 2021 16:03:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13683 Termelékenység – Az automatizálás folyamatos termelést biztosít a napszaktól és a hét napjától függetlenül. “Ennek eredménye a rövidebb átfutási idő, a magasabb termelékenység és a gépekbe fektetett tőke gyorsabb megtérülése.” – tudjuk meg Szabó Gábortól, a GF Machining Solutions Magyarországi Fióktelepének vezetőjétől. A globális versenyben fokozott rugalmasságot, magasabb minőséget és nagyobb termelékenységet kell tanúsítani. Hosszú […]

The post Egységes automatizáció a szerszám- és formagyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Termelékenység – Az automatizálás folyamatos termelést biztosít a napszaktól és a hét napjától függetlenül.

“Ennek eredménye a rövidebb átfutási idő, a magasabb termelékenység és a gépekbe fektetett tőke gyorsabb megtérülése.”

– tudjuk meg Szabó Gábortól, a GF Machining Solutions Magyarországi Fióktelepének vezetőjétől.

A globális versenyben fokozott rugalmasságot, magasabb minőséget és nagyobb termelékenységet kell tanúsítani. Hosszú távon erre egyetlen életképes magoldás létezik – a palettázás és az automatizálás.

Az első lépés az automatizálás felé a nullpontrendszerek használata, így a munkadarabok gépen kívüli cseréje és bemérése pl. egy palettán. Már ezzel az egyszerűbb megoldással is jelentősen növelhető a gépkapacitás. Ezt követi egy szerszámgép munkadarab cserélővel történő ellátása, ez lehet pl. paletta cserélő vagy robot. Kínálatunkban is vannak olyan szekrényszerű munkadarab cserélő egységek, melyek 2 gépet képesek kiszolgálni. Itt már az automatizálás vezérlő szoftver is szükséges, hiszen 2 gép kiszolgálása esetén már a robot a “főnök”.  A harmadik lépés, ha ezt a folyamatot ki szeretnénk bővíteni mérőgéppel, ekkor általában egy robotra is szükségünk van. Ezt a rendszer tudjuk a továbbiakban bővíteni gépekkel, tárakkal és különböző perifériás egységekkel.

Az automatizálás jellemzően jelentős beruházást jelent, és ezért egyértelmű elképzeléseket és célkitűzéseket igényel, melyek többek között lehetnek a profit növelése, versenyképesség javítása, gépóradíjak csökkentése, termelékenység növelése a mellékidők csökkentésével vagy éppen az átfutási idők csökkentése. A GF Machining Solutions megoldásainak köszönhetően mi az egységes automatizálás egy kézből tudjuk biztosítani, beleértve a szerszámgépeket, robotot, szoftvert és a megfogás technológiát is.

Egy egységes automatizálás megvalósítása a tervezéssel együtt akár egy évet is igénybe vehet. Fontos tényező, hogy egy automatizált rendszerben milyen technológiákat kívánunk integrálni. Példaként említeném, hogy egy “olajos közeggel” működő berendezés / pl. megmunkáló központ vagy tömbös szikraforgácsoló gép / és egy tisztább közegű gép / pl. huzalos szikraforgácsoló/ egy automatizált rendszerbe történő integrálása nem szerencsés. Ennek okai a hűtő közegek keveredésének veszélye, valamint a munkadarabok jellegéből és a megmunkálási technológiából adódó különbségek, melyek a nullpont rendszerek és robot tekintetében sokkal nagyobb befektetést igényelnek egy “mix” cella esetén.

Sokaknak az automatizálás egyet jelent a szériagyártással ez pedig tévhit. A GFMS legtöbb egységes automatizálás használó ügyfele szerszám- és formagyártó cég, akik kis szériákat vagy egyedi termékeket gyártanak. Tény, hogy egy ilyen rendszer kialakítása nagyobb odafigyelést és kiváló minőségű berendezéseket igényel, azonban a megfelelő szakemberek bevonásával végül egy hatékony gyártási folyamatot tudunk kialakítani. A vállalaton belüli folyamatoknak és szervezeteknek támogatnia kell az automatizálást illetve azoknak az automatizáláshoz kell illeszkedniük a maximális haszon elérése érdekében. Egy automatizált rendszer kezeléséhez ugyan kevesebb gépkezelő szükséges, viszont CAD/CAM oldalról biztosan növelni szükséges a humánerőforrást, hiszen egy jól tervezett automatizált cella esetén akár 300%-al is tudjuk növelni a termelékenységet. Bizonyítva, hogy ezek nem csak légből kapott számok érdemes megnézni pl. egy CNC megmunkáló központ bekapcsolási és főorsó futási idejét. Számos esetben találkozunk olyan berendezésekkel, ahol a főorsó futás 28-30%-a a bekapcsolás időnek. Ha ezt az arány az automatizálás révén 90%-ra tudjuk növelni, akkor ez egy 300%-os növekedést jelent. Azt is mondhatnánk, hogy még 2 gép kapacitását ki tudjuk használni.

Automatizálási megoldások

  • A szerszám- és formagyártásban a leggyakoribb automatizálási megoldások a következő egységeket és berendezéseket tartalmazzák:
  • HSC és HPC 3- és 5-tengelyes CNC megmunkáló központok, nagyoláshoz, precíziós
  • megmunkálásokhoz és elektróda gyártáshoz integrált nagy méretű szerszámtárral.
  • Tömbös szikraforgácsoló berendezések.
  • Munkadarab és elektróda tárak.
  • Referencia rendszer – nullpont megfogó rendszer
  • Robot, mely a gépek darabszámától függően lehet helyben álló vagy sínen futó. A robot típusát főképpen a munkadarabok súlya és mérete határozza meg.
  • Mérőgép, melynek alkalmasnak kell lennie termelési környezetben történő működésre.
  • Mosó berendezés és csepegtető állomás a munkadarabok tisztításához.
  • Betöltő állomás, chip azonosító, vonalkód olvasó.
  • Cellavezérlő rendszer, mely alkalmas integrált vállalatirányítási rendszerek felé történő adatátvitelre.

    • 5-tengelyes HSC megmunkáló központ és tömbös szikraforgácsoló 2 gépes kiszolgálással

A WorkShopManager biztosítja a folyamatot

A rendszer lelke a központi adatbázis. Minden ügyfél, gép és automatizálási eszköz állandó kapcsolatban van az adatbázissal. A WorkShopManager egyesíti az összes megmunkálási folyamatot egyetlen ellenőrizhető és átláthatóan szervezett termelési rendszerben. Minden megmunkálási adat a gépek rendelkezésre áll, és egyszerűen átvihető a megfelelő gépre, a megfelelő pillanatban. A rendszer képes rendeléseket kezelni és azok gyártását ütemezni, pl. egy szerszámhoz szükséges lapokat, betéteket és elektródákat összefésülni egy megrendelésbe. Az automatizált gyártás 4 fő lépése az előkészítés, végrehajtás, felügyelet és a statisztika.

Előkészítés fázisai:

  • Rendelés létrehozása
  • Műveleteket és NC programok hozzárendelése.
  • Kompenzációs értékek visszakeresése.
  • Gyártási rendelés kiadása.

Végrehajtás lépései:

  • A paletta azonosító kódok és tárpozíciók kezelése.
  • Elsőbbségi lista létrehozása.
  • Az elérhető feladatok automatikusan indítása az elsőbbségi lista szerint.
  • Az adatbázis információinak frissítése az egyes megrendelések státuszával és megmunkálási időivel.

Felügyelet

  • Az összes cella állapotának megjelenítése.
  • Az egyes gépek és folyamatok státuszának megjelenítése.

Statisztika – WSM Statistic

  • A cellák kihasználtsági adatainak visszakereséses és elemzése.
  • A rendelési adatok visszakeresése és elemzése.

www.gfms.com

The post Egységes automatizáció a szerszám- és formagyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>