bio – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Környezetbarát bio kenőanyag https://www.muszaki-magazin.hu/2023/09/04/kenoanyagok-bio-rhenus/ Mon, 04 Sep 2023 04:10:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26620 Kenőzsírok – Tanúsított környezeti kompatibilitás nagy teljesítmény mellett: A Rhenus Lub megkapta az EU Ecolabel-t (EEL) a rhenus LAE 2 nagyteljesítményű bio kenőanyagra. A szabványos ásványolaj-alapú kenőzsírok gyakran igen nagy teljesítményűek, de az alkalmazástól és a kezeléstől függően potenciálisan veszélyt jelenthetnek a környezetre. A Rhenus Lub ezért évek óta jelentős erőforrásokat fektet be a kutatásba […]

The post Környezetbarát bio kenőanyag appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kenőzsírok – Tanúsított környezeti kompatibilitás nagy teljesítmény mellett: A Rhenus Lub megkapta az EU Ecolabel-t (EEL) a rhenus LAE 2 nagyteljesítményű bio kenőanyagra.

A szabványos ásványolaj-alapú kenőzsírok gyakran igen nagy teljesítményűek, de az alkalmazástól és a kezeléstől függően potenciálisan veszélyt jelenthetnek a környezetre. A Rhenus Lub ezért évek óta jelentős erőforrásokat fektet be a kutatásba és fejlesztésbe, hogy termékei minél környezetbarátabbak legyenek. Az újonnan bevezetett rhenus LAE 2, amely a bevált rhenus LAC 2 bio kenőanyag továbbfejlesztése, a széles körű tanúsítási folyamatot követően megkapta az EU Ecolabel-t (EEL). Az EEL-t az Európai Unió valamennyi tagállamában, valamint Norvégiában, Liechtensteinben és Izlandon is elismerik. Azoknak a termékeknek ítélik oda, amelyek életciklusuk során alacsony környezeti hatással rendelkeznek.

Dr. Marco Pfeiffer, a Rhenus Lub termékmenedzsment- és értékesítési vezetője

“A repcéből vagy napraforgóból származó natív alapolajok hajlamosak az oxidációra, ezért gyakran nem alkalmasak nagy igénybevételű alkalmazásokhoz. Ez előítéletekhez vezetett a biozsírok teljesítményével kapcsolatban”

– magyarázza Dr. Marco Pfeiffer, a Rhenus Lub termékmenedzsment- és értékesítési vezetője.

“A kiváló tulajdonságokkal rendelkező szintetikus észtereknek köszönhetően, mint amilyeneket a rhenus LAE 2-ben használunk, a biokenőanyagok ma már számos területen ugyanolyan hatékonyak, mint az ásványolaj alapú kenőanyagok. A teljesítményt tekintve jelenleg alig van hasonló termék az Ecolabel-el ellátott kenőzsírok között – itt a fejlesztés élvonalában vagyunk.”

A European Ecolabel odaítélésének szigorú kritériumai

Az EEL tanúsítvánnyal rendelkező termékek kisebb negatív hatással vannak a levegőre, a vízre, a talajra és az emberi egészségre, mint a kereskedelmi forgalomban kapható ásványolaj-alapú kenőanyagok. Az EEL-tanúsítvány megszerzéséhez a vállalatoknak szigorú kritériumoknak kell megfelelniük. Ezek közé tartozik többek között a kenőanyagok osztályozási listájának (Lubricant Substance Classification – LuSC) való megfelelés, amely meghatározza a felhasználható nyersanyagokat. Ugyanakkor korlátozzák a “teljesítmény-nyersanyagok” használatát, amelyek általában nem, vagy csak korlátozott mértékben biológiailag lebonthatók.

Megbízható teljesítmény kritikus helyzetekben

A rhenus LAE 2 nagyteljesítményű biológiai kenőanyagot mindenekelőtt a teljes veszteséges kenési pontokon történő használatra optimalizálták, ahol a felesleges és kiszorult zsír a talajba, a szennyvízhálózatba vagy a folyókba és tavakba kerülhet. Ide tartoznak például az építőipari gépek, a gépek és szállítóeszközök a fejtési és bányászati területeken, a vízépítésben, a zsilipekben, a szennyvíztisztító és kikötői létesítményekben, a mezőgazdasági gépekben vagy a vasúti közlekedésben használt berendezések. Míg az ásványolaj alapú kenőzsírok itt mindig jelentenek bizonyos kockázatot a környezetre, a rhenus LAE 2 könnyen biológiailag lebomló. Alkalmas a nagy – akár ütésszerű – terhelésnek kitett súrlódó- és siklócsapágyak kenésére, és megbízhatóan ellenáll a magas hőmérsékletnek. Ezenkívül ellenáll a víznek és az oxidációnak, nagyon jó korróziógátló és jó tapadási tulajdonságokkal rendelkezik.

Forrás: Rhenus Lub


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Környezetbarát bio kenőanyag appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bioalapú ipari tisztítókendő segíthet a vállalatoknak elérni a fenntarthatósági célokat https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/18/bioalapu-ipari-tisztitokendo-fenntarthatosagi-celok/ Thu, 18 Nov 2021 11:25:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17755 Bioalapú és 99%-ban fenntartható forrásból származó növényi rostokból készül az az új tisztítókendő, amellyel a higiéniai termékek gyártására szakosodott Essity bővíti ipari környezetben használható megoldásainak palettáját. A nagyteljesítményű, fenntartható alapanyagokból készülő tisztítókendő elnyerte a független TÜV Austria intézet „OK Biobased” minősítését is. Kínálatának más újításaival együtt a gyártó célja, hogy olyan megoldásokat dolgozzon ki, melyek […]

The post Bioalapú ipari tisztítókendő segíthet a vállalatoknak elérni a fenntarthatósági célokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bioalapú és 99%-ban fenntartható forrásból származó növényi rostokból készül az az új tisztítókendő, amellyel a higiéniai termékek gyártására szakosodott Essity bővíti ipari környezetben használható megoldásainak palettáját. A nagyteljesítményű, fenntartható alapanyagokból készülő tisztítókendő elnyerte a független TÜV Austria intézet „OK Biobased” minősítését is. Kínálatának más újításaival együtt a gyártó célja, hogy olyan megoldásokat dolgozzon ki, melyek egyszerre segítenek növelni az ipari munka hatékonyságát és a fenntarthatósági célok elérését.

Az ipari vállalatok egyre inkább olyan eszközök használatát tervezik üzemeikben, amelyek segítségével nem csupán a termelékenységet növelhetik, de közelebb kerülnek fenntarthatósági céljaik eléréséhez is. A Tork új, bioalapú ipari tisztítókendője (Biobased Heavy-Duty Cleaning Cloth) segítségével a vállalatok olyan termékhez juthatnak hozzá, amelynek nedvszívó képessége, tartóssága, „szöszszegénysége” és kedvező oldószerfogyasztása is jelentős előrelépést jelent a korábbi megoldásokhoz képest, miközben káros környezeti hatásukat is csökkenti. Mindezek a tényezők kritikusnak számítanak az ipari környezetben nap mint nap zajló gép tisztítási, takarítási műveletekben is.

A csomagolás is fenntarthatóbb: fókuszban a körkörös gazdaság

További újítás, hogy a Tork csomagolások mostantól 100%-ban újrahasznosított kartonpapír rostokból vagy 30%-ban újrahasznosított műanyagból készülnek, hozzájárulva a körkörös gazdasághoz és mérsékelve a „szűz”, újonnan előállított műanyagok felhasználását. Fontos eredmény az is, hogy az elmúlt évtizedben a Tork az exelCLEAN® tisztítókendők előállításával és forgalmazásával több mint 28%-kal csökkentette* a vállalat karbonlábnyomát. Sőt, a fenntarthatóságot célzó fejlesztések mellett a tisztítókendők adagolását is hatékonyabbá és gazdaságosabbá tették egy-egy újítással: az egymásba hajtogatott elrendezés könnyebb és gyorsabb hozzáférést tesz lehetővé a munkatársak számára, a laponkénti adagolás révén pedig a hulladék mennyisége is csökkenthető.

„Talán kevesebbet gondolunk rá, de az ipari környezetben a gyártósorok tisztítása, tisztán tartása a hatékonyság és termelékenység egyik fontos eleme. Ehhez sok iparágban nagyon sok tisztítókendőre van szükség, ami később hulladékká válva korábban egyértelműen növelte egy-egy üzem ökolábnyomát. Azonban ma már ez nem szükségszerű. Az újrahasznosított anyagból készült Tork tisztítókendők a körforgásos gazdaság részévé válva segítenek tartani az iparvállalatok fenntarthatósági céljait. Fontos kérdés mindez, hiszen egy-egy nagyobb gyárban jelentős mennyiségű ilyen jellegű hulladék is keletkezhet” – mondta el Nagy Géza, az Essity Hungary Professional Hygiene divízió kereskedelmi igazgatója.

A felhasználók igényei inspirálják a fejlesztéseket

A fenntarthatóság egyre inkább meghatározó tényező az iparban dolgozó vállalatok számára. A Tork termékeket és csomagolásokat éppen ezért úgy tervezik, hogy magas szinten támogassák az ipari vállalatok hatékonysági elvárásait, megfeleljenek a szigorú teljesítménybeli követelményeknek, miközben maximálisan szem előtt tartják a fenntarthatósági elvárásokat is.

További információkat ezen a linken talál

* A Essity által végzett életciklus elemzés alapján, melyet az IVL Svenska Miljöinstitutet hitelesített 2021 áprilisában, a 2011-es Tork exelCLEAN®-en végezve.

The post Bioalapú ipari tisztítókendő segíthet a vállalatoknak elérni a fenntarthatósági célokat appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bioüzemanyagot előállító finomító épül Magyarországon https://www.muszaki-magazin.hu/2020/05/31/pannonia-bio-uzemanyag/ Sun, 31 May 2020 09:42:38 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=10246 Úgynevezett fejlett bioüzemanyagot előállító finomítót épít a Pannonia Bio Zrt. dunaföldvári telephelyén a cég hároméves, 150 millió eurós beruházási programjának részeként. Az üzem építését nyáron kezdik meg, és az ott megtermelt bioüzemanyag várhatóan elegendő lesz ahhoz, hogy Magyarország teljesítse az Európai Unió megújuló energia irányelvében meghatározott, a fejlett -azaz hulladék- vagy maradékanyagokból előállított bioüzemanyagokra vonatkozó […]

The post Bioüzemanyagot előállító finomító épül Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Úgynevezett fejlett bioüzemanyagot előállító finomítót épít a Pannonia Bio Zrt. dunaföldvári telephelyén a cég hároméves, 150 millió eurós beruházási programjának részeként.

Az üzem építését nyáron kezdik meg, és az ott megtermelt bioüzemanyag várhatóan elegendő lesz ahhoz, hogy Magyarország teljesítse az Európai Unió megújuló energia irányelvében meghatározott, a fejlett -azaz hulladék- vagy maradékanyagokból előállított bioüzemanyagokra vonatkozó előírásait a következő néhány évben.

Az ír ClonBio Group Limited tulajdonában lévő Pannonia Bio – kezdetben Pannonia Ethanol néven – 2012 óta gyárt biotermékeket Dunaföldváron; 2019-ben 1,2 millió tonna hazai kukorica feldolgozásával 500 millió liternél több etanolt, 300 ezer tonnát meghaladó mennyiségű, GMO-mentes, magas fehérjetartalmú állati takarmányt és mintegy 10 ezer tonna kukoricaolajat állított elő. A termékeket több mint 30 országba exportáló cég 250 embert foglalkoztat, közvetve 2850 munkahely fenntartását támogatja.

A Pannonia Bio 2019-ben 27,5 százalékkal növelte értékesítését, bevétele meghaladta a 367 millió eurót, valamint 152 százalékkal, 95,8 millió euróra nőtt a zrt. adózás előtti eredménye. A növekedést az erős etanol árak is elősegítettek. 2020 elején gyengült az etanol iránti kereslet, ami gyengítette az etanol árát, és befolyásolhatja a cég idei profitját, de a cégnél hozzátették, hogy a Pannonia Bio üzleti kilátásai pozitívak.

A cég beszámolt arról is, hogy a napenergia-iparágban végrehajtott befektetéseknek köszönhetően ez év végére legalább 35 megawatt kapacitású, működő naperőmű lesz a Pannonia Bio tulajdonában. A Pannonia Bio leányvállalata, a Pannonia Solar Zrt. 2019 óta folyamatosan bővíti portfólióját naperőművekkel az ország különböző pontjain, jelenleg több mint 40 projekt van a cég tulajdonában, melyeknek körülbelül egyharmada már működik.

A cég a 2019 és 2021 közötti beruházási programban energiahatékonysági fejlesztéseket is megvalósít a meglévő üzemegységein, amelytől 0,8 petajoule energia megtakarítását várják. A közlemény szerint ez a mennyiség elegendő ahhoz, hogy Magyarország teljesítse a kitűzött energiahatékonyság-javítási céljainak 10 százalékát.

Forrás: MTI

The post Bioüzemanyagot előállító finomító épül Magyarországon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Értékes bioüzemanyag műanyaghulladékból https://www.muszaki-magazin.hu/2019/03/09/biouzemanyag-ertekes-muanyaghulladekbol/ Sat, 09 Mar 2019 09:36:39 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=6374 Egy 16 literes motorral végzett ausztrál teszt a megújuló üzemanyag kereskedelmi léptékű előállítását eredményezheti. Ausztráliában a Scania egy 16 literes motort bocsátott rendelkezésre a megújuló gázolaj új, innovatív teszteléséhez. Az üzemanyag műanyaghulladékból, elhasznált gumiabroncsokból, mezőgazdasági és erdészeti hulladékból, valamint szennyvíziszapból készül majd, a cél pedig a kereskedelmi léptékű előállítás. A következő 12-18 hónapban a Queensland […]

The post Értékes bioüzemanyag műanyaghulladékból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy 16 literes motorral végzett ausztrál teszt a megújuló üzemanyag kereskedelmi léptékű előállítását eredményezheti.

Ausztráliában a Scania egy 16 literes motort bocsátott rendelkezésre a megújuló gázolaj új, innovatív teszteléséhez. Az üzemanyag műanyaghulladékból, elhasznált gumiabroncsokból, mezőgazdasági és erdészeti hulladékból, valamint szennyvíziszapból készül majd, a cél pedig a kereskedelmi léptékű előállítás.

A következő 12-18 hónapban a Queensland városában működő Southern Oil vállalat a bioüzemanyagokat előállító, Advanced Biofuels Pilot Plant nevű üzeméből származó megújuló gázolajat próbál majd ki a tesztmotorban. A cél bemutatni, hogy ez a megújuló üzemanyag ugyanúgy tud teljesíteni, mint a kőolajból előállított gázolaj.

A csúcsszínvonalú Scania V8-as motor áramfejlesztőkhöz kínált változatát használják majd a teszthez, amely során a károsanyag-kibocsátást, a teljesítményt és a gázreakciót, az üzemanyag-hatékonyságot, a költségeket és a motor élettartamát vizsgálják.

A Scania jóváhagyása létfontosságú a Southern Oil vállalatnak

A Southern Oil az egyik élenjáró ausztrál kenőolaj-beszállító. A vállalat fáradt olaj újrafinomításával foglalkozik, amely során eltávolítja az összes szennyeződést és visszaállítja az olaj eredeti állapotát a további felhasználhatósághoz. A Southern Oil célja öt éven belül felépíteni egy finomítót megújuló üzemanyagok kereskedelmi léptékű előállításához.

Létfontosságú számunkra, hogy egy olyan vállalat hagyja jóvá az üzemanyagunkat, mint a Scania ahhoz, hogy kereskedelmi igény mutatkozzon a gázolajunk iránt, és a kísérleti fázisból eljuthassunk a bemutatásig

– mondta Tim Rose, a Southern Oil ügyvezető igazgatója.

Fontos mérföldkő a megújuló üzemanyagoknak Ausztráliában

De mielőtt a minőség garantálható lesz, becslések szerint egymillió liter megújuló gázolajat használ majd fel teszteléshez a Southern Oil korszerű bioüzemanyag-laboratóriuma.

Egy olyan járműgyártó, mint a Scania tanúsítványa létfontosságú az üzemanyag kereskedelmi forgalomba hozásához és piaci elterjesztéséhez, mivel ugyanolyan jól kell teljesítenie és ugyanolyan tulajdonságokkal kell rendelkeznie, mint a fosszilis eredetű üzemanyagok

– mondta Queensland állam kormányfője és kereskedelmi minisztere, Annastacia Palaszczuk.

Ez a teszt egy fontos mérföldkő a megújuló üzemanyagok iparágának fejlődéséhez Queensland államban.”

További információk a Scania oldalán: https://www.scania.com

The post Értékes bioüzemanyag műanyaghulladékból appeared first on Műszaki Magazin.

]]>