Beckhoff – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 02 Jan 2025 06:00:34 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Beckhoff Technology Day 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/15/beckhoff-technology-day-2024/ Tue, 15 Oct 2024 06:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31570 Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők. Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a […]

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők.

Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a Beckhoff vállalati híreit. Ezekből kiderült, hogy világszinten a cég 2020–2023 között átlagosan 13%-os növekedést ért el, ennek csúcsát 1.76 milliard euró bevétellel 2023-ban teljesítették. Idén, ugyan a 2022-es szint várható, de a világszerte 250 millió eurós fejlesztéseknek köszönhetően a jövő év már ismét növekedést mutat. Perecz Tamás elmondta azt is, hogy itthon két telephellyel rendelkezik a cég, a budapesti központ mellett a debreceni iroda a kutatás és kereskedelem bázisa hazánkban. Összesen 12 munkatárs és 10,5 millió euró bevétel 2023-ban jelenti fő számaikat. A nap során a résztvevők előadásokat hallgathattak meg mérnök kollégák tolmácsolásában a Beckhoff újdonságairól, valamint partnereik jóvoltából olyan izgalmas témákat is érintettek, mint a NIS2 kibervédelmi előírásoknak való megfelelés, valamint a magyar járműipar kihívásai.

Lovagok, akik azt mondják NIS2

Kocsis Tamás ipari kibervédelmi szakértő meglepődve konstatálta, hogy a NIS2ről a hallgatóság kevés információval rendelkezett, pedig annak októberi dátuma számos cég számára fontos mér földkövet jelent. Megtudtuk, hogy a NIS2 (Network and Information System 2) irányelv az Európai Unió egészét érintő jogszabály, melynek célja, hogy a tagállamok általános kiberbiztonsági szintjét megemelje. A NIS2 2023-ban lépett hatályba, a korábbi, 2016-ban bevezetett uniós kiberbiztonsági szabályokat aktualizálta. A felügyeleti szerv szerepét a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) látja el itthon. Elhangzott az is, hogy amely vállalat nem felel meg a NIS2 elvárásainak, komoly bírságot és lehetséges reputáció vesztést kockáztat. Emellett az SZTFH azt a vállalatot, mely nem el is tilthatja bizonyos tevékenységek gyakorlásától. Az SZTFH becslése szerint mintegy 2500 vállalat lehet érintett Magyarországon. Az a vállalat érintett, mely legalább 50 főt számlál és/ vagy 10.000.000 EUR éves árbevétellel rendelkezik. Október 18-án lép életbe, hogy az érintett vállalatoknak alkalmazniuk kell a NIS2 által elvárt védelmi intézkedéseket, illetve meg kell fizetniük az SZTFH részére a felügyeleti díjat. Az SZTFH részéről elindul a felügyeleti és ellenőrzési tevékenység. Jövőre már a cégeknek az első kiberbiztonsági audit vonatkozásában szerződést kell kötniük egy auditorral, 2025 vége pedig az első kiberbiztonsági audit lefolytatásának határideje.

Hajtástechnikai újdonságok

Rékasi Endre, a Beckhoff Automation Kft. műszaki támogató mérnöke a hajtástechnikai termék portfólió újdonságairól tartott előadást. Olyan hardveres újdonságokról esett szó, amikkel kompaktabb, energiahatékonyabb gépeket lehet építeni, illetve olyanokról is, amivel a gépépítés folyamata gyorsítható meg. Emellett a mozgásvezérlő szoftverek területéhez kapcsolódó újdonságok is bemutatásra kerültek, továbbá az előadó ismertette a motorok hangolását segítő új szoftverkomponenst is.

TwinCAT Analytics

Kántor László műszaki támogató mérnök az adatelemzés hozzá adott értékéről elmondta, hogy a TwinCAT Analytics egy eszköz adatelemzéshez, helyi vagy több elosztott gépről. A TwinCAT Analytics termékcsalád az elemzések teljes munkafolyamatát képviseli, és algoritmusok széles skáláját tartalmazza az élő adatok, valamint a korábbi adatok elemzéséhez. A TwinCAT Analytics segítségével az értékes információkká feldolgozott és a döntéshozatal alapját képező adatok jelentik a munkafolyamatok alapanyagát.

Ipari vezérlők

Bódvai János műszaki támogató mérnök ipari vezérlésekről tartott előadásában elmondta, hogy a Beckhoff PC-alapú vezérléstechnikán alapuló nyílt automatizálási rendszereket valósít meg. A termékválaszték fő területei az ipari PCk, az I/O és terepibuszkomponensek, a hajtás technika, az automatizálási szoftverek, a vezérlőszekrény nélküli automatizálás, valamint az ipari képfeldolgozáshoz szükséges hardverek. Minden területen olyan termékcsaládok állnak rendelkezésre, amelyek különálló komponensként vagy kombinálva teljes, összehangolt vezérlőrendszerként képesek működni. Az újdonságok között kiemelte a CX7000-et, mely beágyazott PC Arm CortexM7 egy magos, 480 MHzes processzorral rendelkezik. Az alapkonfigurációban a CX7000 rendelkezik microSD kártya foglalattal és egy Ethernet interfésszel.

EtherCAT diagnosztika

A kommunikációs technológia megválasztása fontos, ez határozza meg, hogy a vezérlési teljesítmény eléri-e a terepet, és mely eszközök használhatók vele – tudtuk meg Horváth Ádám műszaki támogató mérnöktől. Az EtherCAT, a Beckhoff által kifejlesztett ipari Ethernet technológia gyorsabbá, egyszerűbbé és költséghatékonyabbá teszi a gépeket és a rendszereket. Az EtherCATet „Ethernet terepi busznak” tekintik, mert egyesíti az Ethernet előnyeit a klasszikus terepibuszrendszerek egyszerűségével, és elkerüli az ITtechnológiák bonyolultságát. A 2003-ban alapított EtherCAT Technology Group (ETG) mindenki számára elérhetővé teszi ezt, 72 ország több mint 7000 tagvállalatával (2023 márciusában) az ETG a világ legnagyobb terepibusz felhasználó szervezetévé vált.

Járműipari helyzetkép

A szakmai részt záró előadásban Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület ügyvezető főtitkára átfogó körképet adott a globális és magyar járműipar kihívásairól.

Az izgalmas szakmai előadásokon kívül élő Beckhoff alkalmazások sora, valamint finom falatok, sörkóstoló, digitális karikatúra és nyereményjáték színesítette a szakmai napot.

www.beckhoff.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beckhoff Technology Day 2023 https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/20/beckhoff-technology-day-2023/ Fri, 20 Oct 2023 05:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27271 Szakmai nap – A Beckhoff rendezésében, a budapesti ÖbölHázban találkozhattak idén az automatizálás szakértői. Az egyik legizgalmasabb előadás a filmgyártásban használt új, hazai fejlesztésű robotizált kamerarendszer bemutatása volt. A nap első felében Perecz Tamás ügyvezető igazgató felvezetésével szakmai előadások keretében a Beckhoff munkatársai számoltak be a legfrissebb technológiai újdonságokról és fejlesztési irányokról, a meghívott előadók […]

The post Beckhoff Technology Day 2023 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szakmai nap – A Beckhoff rendezésében, a budapesti ÖbölHázban találkozhattak idén az automatizálás szakértői. Az egyik legizgalmasabb előadás a filmgyártásban használt új, hazai fejlesztésű robotizált kamerarendszer bemutatása volt.

A nap első felében Perecz Tamás ügyvezető igazgató felvezetésével szakmai előadások keretében a Beckhoff munkatársai számoltak be a legfrissebb technológiai újdonságokról és fejlesztési irányokról, a meghívott előadók pedig izgalmas esettanulmányok formájában mutattak be néhány megvalósult alkalmazást. Mind e közben a kiállítótérben számos érdekes bemutatóalkalmazás megtekintésére is lehetőség volt.

Részletek az elhangzott előadásokból:

Új szemlélet az automatizálás világában

Rékasi Endre, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke a vállalat legfrissebb innovációi közül két terméket ismertetett. A teljesen érintkezésmentes, szabadon konfigurálható, lebegő XPlanar síkmotorrendszert és a vezérlőszekrények kialakításában forradalmi változást hozó MX-rendszert.

Bódvai János, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke a TwinCAT 4026 legújabb buildjét mutatta be, ami egy lépés előre a hatékonyság, a funkcionalitás és a programozói élmény fokozása terén. Ez az új TwinCAT 3 build olyan újításokat hoz, amelyek a programozók és az ipari automatizáció területén tevékenykedők számára még hatékonyabb és gördülékenyebb munkát tesznek lehetővé.

Kántor László, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke a Beckhoff hamarosan piacra kerülő, teljes körű gépi látási portfólióját – beleértve a TwinCAT 3 Vision gépi látás funkcióit kiegészítő hardverelemeket – ismertette. Bemutatta továbbá a gépi látáshoz kapcsolódó hardverelemek integrálását a már jól ismert moduláris automatizálási rendszerbe.

Innovatív technológia a filmgyártásban

Szeljak György, a Rocket Lab Kft. társalapítója és vezető fejlesztője, aki több mint 15 éves szakmai múlttal rendelkezik a filmgyártás és az ezt támogató mechatronikai eszközök fejlesztésének területén, a Rocket Labbel közösen olyan termékeket alkotott, mint a Rocket Cinema Robot, a Special Grip Hungary-vel közösen fejlesztett 3D Cablecam rendszer és az ezeket működtető IO Builder szoftver. Ezen eszközök munkáinak eredményével nap mint nap találkozhatunk különböző platformokon, reklámfilmek, mozifilmek, filmsorozatok, sport- és koncertközvetítések formájában, és az a közös bennük, hogy a Beckhoff termékeit előszere­tettel használják.

A Rocket Cinema Robot egyszerűen a világ legsokoldalúbb mozirobotja extrém mozgási sebességével és nagy pontosságával lélegzetelállító felvételeket készít. A gyors telepítési idő, a villámgyors és pontos mozgásprogramozási ütem teszi a legversenyképesebb mozirobottá a piacon. A kamera vagy a tárgyak mozgásának megtervezése a Rocket ökoszisztémával percek kérdése. – tudtuk meg Szeljak Györgytől. A robot alkalmazás kivételesen pontos. Megismétli a mozgást a milliméter alatti pontossági tartományban. A képpontok mindig ugyanabban a pozícióban lesznek ugyanabban az időben, így korlátlan számú ismétlés történik több mozgási programban így minden eddiginél könnyebb többrétegű felvételeket készíteni.

Beckhoff a sörgyártásban

Az idén 30 éves ZIPTECH Kft. képviseletében Hajdu István a sörgyártás folyamatába és az ahhoz szükséges berendezések működésébe vezette be a résztvevőket, amelyhez több mint 10 éve csak Beckhoff PLC-ket és modulokat használnak. Az előadó több mint 19 éve tervez és programoz komplett sörgyárakat működtető vezérlőberendezéseket, amelyek a világ számos országában megtalálhatóak Miamitól Vlagyivosztokig.

ATRO: moduláris ipari robotrendszer

Thomas Morcher, az ATRO fejlesztési vezetője a Beckhoff ausztriai leányvállalatától érkezett és előadásában a Bécsben kifejlesztett, a robotika szemléletét újraértelmező ATRO moduláris robotrendszert ismertette. Az ATRO moduláris robotrendszer segítségével pontosan egy adott feladat követelményeinek megfelelően alakítható ki egy tetszőleges számú tengelyt tartalmazó robot, amely szabadon átméretezhető, megváltoztatható és bővíthető. Elemeiből szinte bármilyen felépítésű robot összeállítható, az egyszerű, egytengelyes forgóasztaloktól és párhuzamos (delta) kinematikai elrendezésektől egészen a többtengelyes csuklókaros robotokig.

Ingenium Elixír

A délután folyamán a vendéglátás vette át a terepet, de volt csocsóbajnokság, rulett és blackjack, valamint számos VR játékot kipróbálhattak az érdeklődők. Egy a ChatGPT által kifejezetten erre az eseményre kreált koktéllal is készült a Beckhoff, whisky alapú Ingenium Elixír néven.

Fotók: CNCMedia

www.beckhoff.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Beckhoff Technology Day 2023 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmas végellenőrzés a Beckhoff I/O-termináljainak gyártásánál https://www.muszaki-magazin.hu/2023/07/26/beckhoff-xplanar-sikmotorrendszer/ Wed, 26 Jul 2023 05:45:33 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=26157 Gyártásellenőrzés kapacitásának és átbocsátásának jelentős mértékű fokozása az XPlanar síkmotorrendszer segítségével. A Beckhoff 2021. őszétől teljesen újragondolta I/O-termináljainak végellenőrzését, azzal a céllal, hogy a rendkívül széles termékpaletta ellenére jelentős mértékben fokozza a végellenőrzés kapacitását és átbocsátását. A rendszer, amelyet teljes egészében a vállalat saját berendezésgyártó részlege épített fel, műszakonként mintegy 10 000 terminált képes teljesen automatizáltan […]

The post Rugalmas végellenőrzés a Beckhoff I/O-termináljainak gyártásánál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyártásellenőrzés kapacitásának és átbocsátásának jelentős mértékű fokozása az XPlanar síkmotorrendszer segítségével.

A Beckhoff 2021. őszétől teljesen újragondolta I/O-termináljainak végellenőrzését, azzal a céllal, hogy a rendkívül széles termékpaletta ellenére jelentős mértékben fokozza a végellenőrzés kapacitását és átbocsátását. A rendszer, amelyet teljes egészében a vállalat saját berendezésgyártó részlege épített fel, műszakonként mintegy 10 000 terminált képes teljesen automatizáltan programozni, beállítani és tesztelni. Ezt a nagy sebességet és rugalmasságot a kifinomult üzemkoncepció mellett az XPlanar intelligens szállítórendszer, a PC-alapú vezérlés és a sokféle EtherCAT terminál tette lehetővé.

Lépést tartani a Beckhoff évről évre megvalósított növekedésével – ez volt és marad a kihívás Michael Golz, a bemutatórendszerek részlegvezetője és mintegy 40 munkatársa számára, akiknek a feladata többek között az üzemi berendezések építése. Teljesen innovatív módon valósították meg az I/O-terminálok végellenőrzését végző rendszert az XPlanar szállítórendszer, a speciális fejlesztésű firmware-programozó eszközök, valamint az ellenőrző állomásokra telepített univerzális ellenőrzőszekrények segítségével. „A rendszert átlagosan három másodpercenként hagyja el egy megfelelő firmware-rel felprogramozott és teljeskörűen ellenőrzött I/O-terminál, függetlenül a típusától és kiszállításának sorrendjétől” – mutatott rá Michael Golz. Az elrendezés jelenleg több mint 200 terminálfajta programozására és ellenőrzésére képes, azonban az eszközök sokfélesége nem befolyásolja a műszakonként 10 000 terminálos átfutási teljesítményt.

Maximális átbocsátásra optimalizált, fennakadásmentes vezérlés és ellenőrzés: programozás, beállítás, kalibrálás és funkcionális ellenőrzés a Beckhoff I/O-terminálokat gyártó üzemében

Ez úgy hangzik, mint a kör négyszögesítése, ugyanis a programozás és az azt követő funkcionális tesztelés időigénye eltérő attól függően, hogy egy adott terminál FPGA-t, vezérlőt vagy analóg csatornákat tartalmaz-e vagy sem. „A firmware felprogramozása és az összes analóg csatorna beállítása akár 30 másodpercet is igénybe vehet” – árulta el Stefan Engelke, aki csapatával együtt az ellenőrző szekrények fejlesztését és programozását végezte.

Az időproblémát úgy oldották meg, hogy különválasztották és párhuzamosították a firmware felprogramozását, illetve a funkcionális vizsgálatokat. Ez önmagában nem úttörő ötlet; a forradalmi elem az XPlanar szabadságfokainak konzekvens kihasználása a teljes belső logisztikai láncban és a terminálok munkaállomásokhoz történő eljuttatásánál. A termékek szabadon mozgathatók két dimenzióban, ezért lényegtelen, hogy egy buszterminál tíz másodpercet vagy egy percet tölt-e el egy ellenőrző állomáson. A többi mozgatóegység a foglalt pontokat egyszerűen kikerülve a következő szabad állomáshoz megy, ezért az egyedi késleltetések nem hatnak ki a rendszer egészének átbocsátására.

Könnyű, rugalmas és átlátható kezelés

„A folyamat rendkívül egyszerű” – nyilatkozta Michael Golz. „A kezelőnek semmit sem kell beállítania; mindössze annyi a dolga, hogy letesz egy tálca terminált a beadagoló állomáshoz és megnyom egy gombot.” Ekkor a terminálköteg belép a szortírozó állomásra, ahol egy deltarobot felveszi a modulokat a tálcáról és egyenként ráteszi a várakozó XPlanar mozgatóegységekre. A rendszernek két fő pályája van, ezek balra, illetve jobbra rendre a programozó és a vizsgáló állomáshoz vezetnek. Az állomások az adott pálya melletti kilépési pontokon vagy „parkolóöblöknél” helyezkednek el. A két fő pálya között található egy harmadik is, ezen térnek vissza a mozgatóegységek a szortírozóhoz. Ez a szimmetrikus elrendezés azzal az előnnyel jár, hogy a rendszer akkor is tovább tud működni, ha az egyik fele teljesen kiesik.

A mozgatóegységek egy leolvasóállomás alatt áthaladva juttatják el a terminálokat a pálya mentén elhelyezett programozóállomásokhoz. A leolvasóállomás több kamera és a Beckhoff Vision programrendszer segítségével leolvassa minden egyes terminál BIC (belső gyári) azonosító kódját. „Ebből a rendszer felismeri a terminál típusát, és mindent teljesen automatikusan végez el: a programozást, szükség esetén az analóg csatornák beállítását, valamint a funkcionális vizsgálatokat” – fűzte hozzá a rendszerprogramozásért felelős szakember, Ulrich Brockhaus. Ezzel egyidejűleg a rendszer egy adott eszköz BIC-kódját összerendeli a megfelelő mozgatóegységgel ez utóbbi azonosítója alapján. Mindez azt jelenti, hogy a mozgatóegység azonosítója révén követni lehet minden egyes mozgatóegység vagy terminál helyét, még áramkimaradás után is.

Egy I/O- terminál felprogramozási és tesztelési ideje nem változott, csak az átbocsátás sebessége nőtt jelentősen: mintegy három másodpercenként hagyja el a rendszert egy felprogramozott és alaposan tesztelt egység

Amikor a mozgatóegység elér egy szabad programozóállomáshoz, a terminált pontosan az állomás érintkezői alá pozícionálja. Ezután a rendszer a BIC-kód alapján felprogramozza a terminálra a megfelelő firmware-t.

A következő lépésben a terminál továbbhalad egy univerzális ellenőrzőállomáshoz, amely – szintén a BIC-kód alapján – lehívja az adott eszköz tesztelési lépéssorozatát. Ha a szoftver felprogramozása helyes volt és a funkcionális vizsgálat nem jelzett hibát, a mozgatóegység a terminált a középső pályán eljuttatja a szortírozóállomás második deltarobotjához, amely a terminált egy másik tálcára helyezi. Ekkor a mozgatóegység ismét áthalad a leolvasóállomáson, ezúttal ellenkező irányban. „A BIC-kód visszaúton történő ismételt leolvasásakor a rendszer befejezettnek iktatja az adott terminált, egy központi adatbázisban dokumentálva minden egyes terminál felprogramozott kódját és funkcionális vizsgálatának eredményét, beleértve az összes beállítási értéket is analóg eszközök esetén” – részletezte Stefan Engelke.

Az XPlanar összes szabadságfokának felhasználása

Ezt a rugalmas, mégis gyors folyamatot egy száz síklapot tartalmazó XPlanar rendszerrel sikerült megvalósítani. „A két fő- és a közöttük lévő visszirányú pályát hat, egyenként 3×4 síklapot tartalmazó XPlanar alapkészletből építettük ki” – fejtette ki Michael Golz. A hozzáépített (programozó és vizsgáló) állomásokat a fennmaradó 28 lapból az alaprendszer oldalához csavarozták. Mindegyik hozzáépített állomás 400 V-os hálózati tápellátást, továbbá biztonsági, Ethernet (LAN) és EtherCAT vonalakat egyaránt tartalmazó, egységes csatlakozófelülettel rendelkezik. Ez a csatlakozófelület és a rendszer elrendezése nagyobb átalakítások nélkül lehetővé teszi a jövőbeni bővítést” – hangsúlyozta Daniel Golz, a rendszer mechanikai kialakításának és a terminálok csatlakoztatási részleteinek felelőse.

Az XPlanar nemcsak moduláris kialakítást tesz lehetővé, hanem sok területen a mechanikai bonyolultság is csökkenthető a segítségével. Például, a programozóállomások az XPlanar nagypontosságú XY-pozicionálási képességét használják, így a terminálok érkezésekor a programozóállomások azonnal leereszthetik érintkezőiket a terminálok megfelelő csatlakozási pontjaihoz és elkezdhetik a felprogramozást.

A három pálya fölé szerelt, gépi látással ellátott híd: itt történik minden áthaladó terminál DataMatrix-kódjának rögzítése, amelyet a rendszer hozzárendel az adott terminált továbbító XPlanar mozgatóegység azonosítójához

A vizsgálóállomások esetében az XPlanar egy másik képessége, a változtatható repülési magasság könnyíti meg a tervezési munkát. Amikor a mozgatóegység megérkezik egy vizsgálóállomáshoz, felemelkedik úgy, hogy az adott állomás becsúszóegysége a terminál alá tolódjon be. Ezután a mozgatóegység mérsékli a magasságát, ráengedve a terminált a becsúszóegységre, amelyet ekkor a vizsgáló behúz. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy lehetővé teszi minden érintkező szabad elérését és csatlakoztatását. A vizsgálat után a terminál fordított sorrendben visszakerül a mozgatóegységekre.

A mozgatóegységek elforgathatók, ami behelyezéskor és eltávolításkor fontos szerepet játszik: a rendszer attól függően forgatja el őket 180°-kal, hogy melyik oldalt használja. „Ennek a képességnek köszönhetően is jelentősen sikerült egyszerűsíteni a mechanikát, és ez tette egyáltalán lehetővé mindkét oldalon a bevizsgáló és a programozóállomások helytakarékos kialakítását” – mutatott rá Daniel Golz.

A TwinCAT HMI-alapú megjelenítőn valós időben követhető az összesen száz darab XPlanar síklap fölött lebegő 33 mozgatóegység helyzete

A létesítmény összességében az XPlanar síkmotorrendszer alábbi négy képességét aknázza ki:

  • a termékek kétdimenziós mozgatásával különválasztható a terminálok szállítása, így párhuzamosíthatók a programozó- és a vizsgálóállomásokon végzett műveletek;
  • a precíziós XY-pozicionálás feleslegessé teszi egy kezelőrendszer alkalmazását a programozóállomásokon;
  • a buszterminálok Z-irányú (emelő/süllyesztő) mozgatásával bonyolult mechanika válható ki a vizsgálóállomásokon;
  • a 360°-os elforgatás lehetővé teszi a rendszer tükörszimmetrikus kialakítását.

A terminálokat szállító síklapokat AA3000 típusú elektromos hengerek húzzák be, az érintkezőtüskéket pedig AA1000 típusú lineáris beavatkozószervek engedik le

Az elektromos és optikai funkciókról részletesebben

A vizsgálóállomások nemcsak a terminálok elektromos tulajdonságait és funkcióit ellenőrzik. „Analóg jeleket kezelő termináloknál ehhez hozzájönnek még a megfelelő tesztelési lépéssorozatok és kalibrálások is” – fejtette ki Stefan Engelke. A Vision rendszer azt is ellenőrzi, hogy be van-e szerelve és a helyén van-e a prizma, valamint méri a LED színeit és fényerejét is.

Az univerzális ellenőrzőszekrények teljesen automatizáltan vizsgálják be a különféle EtherCAT-terminálok funkcióit és mérési tartományát. Méréstechnikájuk teljes mértékben a Beckhoff technológiájára épül, elsősorban a nagypontosságú ELM-sorozatú mérőterminálokra alapozva. A mozgatható szekrényekbe szerelt és a rendszerhez bontható csatlakozóval bekötött ellenőrzőszekrények gyorsan lecserélhetők anélkül, hogy a teljes rendszert le kellene állítani. A cserére gyakran szükség is van, mivel az ELM-terminálok mérőműszerek, ezért rendszeresen újra kell kalibrálni és hitelesíteni ezeket.

Ilyen bonyolult létesítményt csak csapatmunkával lehet megtervezni és megvalósítani (a Beckhoff szakértői balról jobba): Daniel Golz (mechanikai tervezés), Mathis Blattner (ellenőrzőszekrények szoftverfejlesztése); Ulrich Brockhaus (rendszerprogramozás); Stefan Engelke (ellenőrzőberendezések fejlesztése); Michael Golz (a demórendszerek részlegvezetője)

A PC-alapú vezérlés erősségei megmutatkoznak az teljes koordinálás és kiértékelés terén is. Ha egy tesztelőberendezés egy terminálnál eltérést észlel, ezt regisztrálja a BIC-kódon keresztül, és a terminált visszaküldi átkonfigurálásra a programozóállomásokhoz. Ha egy programozó- vagy tesztelőállomás esetében felhalmozódnak a hibaüzenetek, az hibás üzemelésre utal. „Ilyen esetben a tesztelőt a rendszer meghibásodottnak fogja nyilvántartani, és a mozgatóegységek el fogják kerülni amíg meg nem történik ennek a bevizsgálása és szükség esetén a cseréje” – magyarázta Ulrich Brockhaus. Bár ilyenkor a rendszer rövid ideig eggyel kevesebb állomással működik, továbbra is üzemképes marad, és lényegesen nem lassul le. „A rendszerünket nem hagyja el olyan I/O-terminál, amely ügyfeleinknél problémákat okozhatna” – fűzte hozzá Michael Golz.

A rendszer iskolapélda arra, hogyan lehet PC-alapú vezérléssel megvalósítani számos komplex feladatot és funkciót. A száz síklapon 33 mozgatóegységet koordináló C6670 típusú vezérlőszekrénybe szerelt ipari szerver mellett összesen tíz darab C6032 típusú ultrakompakt ipari PC vezérli a rendszer többi részét. A deltarobotok automatizálása az AX8000 típusú többtengelyes szervorendszerrel és AM8000 típusú szervomotorokkal történt. „A tálcák beadagolására és kiadására AMI8100 típusú integrált szervohajtásokat alkalmazunk, mivel rendkívül kompaktak és működésükhöz mindössze EtherCAT-hálózat, valamint 48 V-os tápfeszültség szükséges” – fejtette ki Ulrich Brockhaus. A programozóegységek AA1000 típusú lineáris beavatkozó szervekkel csatlakoztatják a terminálokat, és AA3000 típusú elektromos hengerekkel húzzák be a terminálokat szállító síklapokat. A teljes biztonságtechnikát TwinSAFE rendszer szolgáltatja. A DataMatrix kódokat a TwinCAT Vision rendszer olvassa be. A négy mérőszekrény mindegyikében mintegy 40 darab ELM-sorozatú EtherCAT mérőterminál kapott helyet, ezenfelül többféle EL-sorozatú EtherCAT terminál is található bennük. Michael Golz ehhez kapcsolódóan a következőket nyilatkozta: „A PC-alapú vezérlés sokmindent megkönnyített ennél a projektnél, és lehetőséget ad további bővítésekre.”

A mozgatható tesztelőszekrényeket a teljes rendszertechnikához hasonlóan kizárólag a Beckhoff termékválasztékára alapozva valósították meg

Michael Klasmeier, a Beckhoff I/O termináljainak gyártásvezetője hozzátette: „I/O termináljaink választéka rendkívül széles, a kétcsatornás digitális bemeneti egységektől a kompakt hajtástechnikáig, az egyszerűbbektől a komplexekig, az évi néhány ezres darabszámtól az akár több százezres darabszámig minden megtalálható. Minden termékünket helyileg, a kelet-vesztfáliai Verlben gyártjuk. Célunk, hogy a jelenlegi dolgozói létszámmal és a rendelkezésre álló helyen jelentősen többet termeljünk, ez pedig csak a tesztelés automatizálása révén érhető el.”

www.beckhoff.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Rugalmas végellenőrzés a Beckhoff I/O-termináljainak gyártásánál appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jelentős fejlődés a szereléstechnológiában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/14/szerelestechnologia-fejlodes/ Wed, 14 Dec 2022 05:00:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23269 Digitális világunkban érdemes a fejlődést a konstrukció tervezésétől a kész termékig végig követni. Ezért az időszakos helyzetértékelés mindig hasznos minden szakterületen a jövő szempontjából. Cikkemben egy ilyen összefoglalóval próbálkozom a szereléstechnológia fejlődése területén. A mai konstrukciókban megjelentek az új anyagok, az új kötések és ennek megfelelően az új gyártási és szerelési technológiák. Ezzel összefüggésben további […]

The post Jelentős fejlődés a szereléstechnológiában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Digitális világunkban érdemes a fejlődést a konstrukció tervezésétől a kész termékig végig követni. Ezért az időszakos helyzetértékelés mindig hasznos minden szakterületen a jövő szempontjából.

Cikkemben egy ilyen összefoglalóval próbálkozom a szereléstechnológia fejlődése területén. A mai konstrukciókban megjelentek az új anyagok, az új kötések és ennek megfelelően az új gyártási és szerelési technológiák. Ezzel összefüggésben további fontos szempontok a gazdaságosság, és az élettartam is.

Az új anyagoknál megemlíteném az új ötvözeteket, a kompozitokat, amelyek alkalmazása például a járműiparban folyamatosan fejlődő terület. Az új technológiák között a 3D nyomtatás vezeti a listát. Természetesen a hagyományos technológiák – forgácsolás, alakítás, hegesztés stb. – a digitális fejlődésnek köszönhetően jelentős változáson mentek át. Ez alól a szereléstechnológia sem kivétel. A szerelésben az új alkatrészkapcsolatok és az új gyártási technológiák egymással kölcsönhatásban fejlődtek. Erre példa a karosszéria gyártásban egy olyan kötőelem (RIVSET), amely a lemezt kilyukasztva (hő hatására) biztos kötést eredményez. A műveletet egy robot is gyorsan és biztonságosan végzi automatikusan. A fenti változások a tervezésre is visszahatnak, ezért fokozott jelentősége van a naprakész tájékozottságnak a szakterületen.

A szereléstechnológiában a fejlődés kiterjed a műveletvégző eszközökre, az ellenőrző egységekre, a kézi munkahelyekre, az automatákra, és a robotokra. Mivel a szereléstechnológiai folyamat komplex rendszer, ezért fontos része a tervezésnek a szervezési szempont is.

Az ipar 4.0 szellemében a szerelési folyamat digitalizálása egyben a logisztika és az egész termelési folyamat hálózati összefüggésére utal, és utat nyit az „okos gyár” (smart factory) felé. A mesterséges intelligencia egyes részterületeken való megjelenése ezt a fejlődést felgyorsíthatja.

Néhány példán mutatom be a szerelés jelenlegi fejlettségi szintjét és kitörési lehetőségeit. A 2000-es évek elején jelent meg az okos kézi csavarozógép, amely a fogantyújában elhelyezett chip-ben regisztrálta a csavarmeghúzás időpontját és a meghúzási nyomatékot az üzembehelyezéstől kezdve a leselejtezésig. Ezzel a minőségbiztosítás által előírt adatrögzítést és a személyes felelősséget is megoldották. Ezt követte számos cég továbbfejlesztett csavarozó gépe. Az adatgyűjtés és elemzés mellett a gépek rendszerbe szervezését is megoldották a továbbfejlesztett vezérlésekkel.

A szerelő sajtóknál az út, idő és erő folyamatközi felügyeletével a szegecselés és sajtolás műveletének teljes felügyelete is megoldásra került. Ezeknek az adatoknak rögzítése és elemzése mellett a gépek hálózatba kapcsolását is megoldották új vezérlések fejlesztésével. Az ábrán látható a Schmidt cég rendszere a Press Control 5000 vezérléssel.

forrás: Schmidt Technology GmbH

A műveletek felügyelete például a radiális szegecselésnél is megoldásra került és hasonló módon a gépeket is hálózatba lehet kapcsolni. A műveletvégző eszközök mellett meg kell említeni a munkahelyeket összekapcsoló anyagmozgató rendszereket is: a szalagokat, intelligens robotkocsikat.

A lineáris továbbító rendszerek fejlődését például a kisméretű optikai modulok szerelésében a Beckhoff által fejlesztett XTS szemlélteti a legjobban, a bővíthetőségével, intelligens vezérlésével. A 2 sec ütemidővel így évi 10 millió egység gyártása válik lehetővé.

forrás: Beckhoff

A kézi szerelésről sem szabad megfeledkezni, mert még létező és sok esetben gazdaságos megoldás. A kézi szerelő munkahelyeken is számos segítő megoldást fejlesztettek ki a digitális megoldásokat is beleértve.

A Frauenhofer-IPA intézet új szoftverjével lehetővé válik a kézi szerelés intelligens tervezése. Ennek lényege, hogy egy konstrukció CAD-modelljéből a mesterséges intelligencia segítségével szerelési terv készülhet. Ez jelenthet videot, szöveget és más formátumot is. A folyamat a következő: első lépésben az Assemblio cég „Assembly Suite” szoftverje elemzi és értékeli STEP adathalmazokat. Ezek a sok információt tartalmazó adathalmazok a szerelendő alkatrészek CAD modelljéből származnak.

A második szoftver komponens az „Assembly composer” Ennek feladata a STEP adathalmazából származó információk betáplálása a szereléstervezés egyik grafikus eszközébe.

A harmadik szoftver komponens a „KIM” (KI-Montageassistenz = mesterséges Intelligencia szerelési asszisztens) teszi lehetővé az adatok átvitelét az irodából a munkahelyre és a megjelenítést. Az utóbbi lehet 2D vagy 3D formátumban is. A szoftver alkalmazás előnye a tervezésben és a szerelésben a személyi költségek 20-50%-os csökkentése. Ez egyben a termék gyártásában az összköltség 20%-os csökkentését is jelenti.

A szoftver felépítését az alábbi ábra szemlélteti.

A szerelő munkahelyeket támogató másik újdonság a MINTEC SMART ASSIST rendszer, amely két részből áll: az Editor „Edi”, és a Player „Buddy”. A két modul kölcsönhatása a rendszert rugalmassá és egyszerűvé teszi. Ez a rendszer a kissorozatú szerelésben és a sok gyártmányváltozat esetén alkalmazható előnyösen. A működésre jellemző, hogy az Edi elsősorban a szerelés előkészítésében jelent előnyt, mert a dolgozó maga alakíthatja ki a folyamatot. Ezzel a műveletterv rögtön a dolgozónál alkalmazható a Minitec Smart Player segítségével a munkahelyen. A Buddy a művelettervben megjelölt eszközök rendelkezésre állását segíti. Ez a segítség többféle lehet: érintő képernyő, fényjelzés, lézer vetítő. Az eszközök köre tovább bővíthető. A kézi szerelést támogató rendszer előnye az időmegtakarítás és a rugalmasság.

A szereléstechnológiában a komplex automatizálás jelentősége megnőtt. A szenzortechnika és a robotalkalmazások mellett a vezérlések képességeinek fejlődése jelentő előnyt jelent gyártásban. A következő példa az autóiparból származik. A Sonplas GmbH szerelő célgépeket fejleszt a személyautókat-, és haszongépjárműveket gyártó cégeknek. Az e-mobilitás előtérbe kerülésével a villanymotorok álló és forgórészének automatikus szerelésére készítenek körasztalos automatákat. A Beckhoff cég PC alapú vezérlésével az állórész előszerelésére fejlesztett legújabb körasztalos célgéppel rövidült a ciklusidő és növekedett a kibocsájtási teljesítmény.

forrás: SONPLAS GmbH

A fejlődés folyamatos és nagyon gyors. A járműiparban az e-mobilitás előretörése az akkumulátorok szerelésének folyamatos fejlesztését is jelenti. Mindezek mellett az üzemanyagcellák terjedése is komoly kihívást jelent a gyártás és szerelés fejlesztése számára.

A szerelés automatizálása számos szakterület fejlesztési eredményét felhasználja. Ehhez a gyors fejlődéshez a szakember képzésnek is fel kell zárkózni a jövőben.

Dr. Göndöcs Balázs c.egyetemi docens

Szakirodalom: MM MaschinenMarkt


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jelentős fejlődés a szereléstechnológiában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Beckhoff Magazin legújabb száma! https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/13/beckhoff-magazin-2022-12-szam/ Tue, 13 Dec 2022 12:44:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23283 Hírek az automatizálási technológia világából. A lap hasábjain a Beckhoff beszámol az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről, a legújabb fejlesztéseikről, sikertörténeteikről, valamint a vállalatot érintő fontosabb hírekről. Kiemelt témák a Beckhoff magazinban: összefoglaljuk az elmúlt félév nemzetközi és hazai eseményeit; beszámolunk vállalatunk két fontos évfordulójáról: a Beckhoff Automation idén nyáron lett 42 éves, a magyar leányvállalat […]

The post Megjelent a Beckhoff Magazin legújabb száma! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hírek az automatizálási technológia világából. A lap hasábjain a Beckhoff beszámol az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről, a legújabb fejlesztéseikről, sikertörténeteikről, valamint a vállalatot érintő fontosabb hírekről.

Kiemelt témák a Beckhoff magazinban:

  • összefoglaljuk az elmúlt félév nemzetközi és hazai eseményeit;
  • beszámolunk vállalatunk két fontos évfordulójáról: a Beckhoff Automation idén nyáron lett 42 éves, a magyar leányvállalat pedig fennállásának 10. évfordulóját ünnepelte;
  • hírt adunk legfrissebb innovációinkról, mint például az ATRO moduláris robotrendszer, vagy a hardverelemekkel kiegészült Beckhoff Vision termékportfólió;
  • bemutatjuk legújabb fejlesztéseinket az ipari PC-k teréről: a CX9240 típusú beágyazott PC-t, valamint a CX82xx-sorozat beágyazott PC-it, illetve az ultrakompakt C60xx ipari PC-t;
  • ismertetjük a 2023-as év első felében Budapesti és Debreceni oktatóközpontunkban elérhető képzéseinket.

Beckhoff magazin lapszáma letölthető PDF-ben.

beckhoff magazin 2022 12

Beckhoff magazin 2022/12Megnyitás

A témához kapcsolódva ajánljuk korábbi cikkünket is:

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Megjelent a Beckhoff Magazin legújabb száma! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Beckhoff Automation magyarországi leányvállalata fennállásának 10. évfordulóját ünnepelte https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/02/beckhoff-automation-unnep/ Wed, 02 Nov 2022 06:00:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22661 Idén már 10 éve annak, hogy a Beckhoff Automation hazai leányvállalata megkezdte működését. A jubileumi évforduló alkalmából egy ünnepi rendezvénnyel készültek a vállalat munkatársai, amelynek célja az elmúlt 10 év megünneplése volt mindazok körében akik az évek során részesei voltak a közös üzleti sikereknek. Az események két helyszínen zajlottak, az egyik a már jól ismert […]

The post A Beckhoff Automation magyarországi leányvállalata fennállásának 10. évfordulóját ünnepelte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén már 10 éve annak, hogy a Beckhoff Automation hazai leányvállalata megkezdte működését.

A jubileumi évforduló alkalmából egy ünnepi rendezvénnyel készültek a vállalat munkatársai, amelynek célja az elmúlt 10 év megünneplése volt mindazok körében akik az évek során részesei voltak a közös üzleti sikereknek. Az események két helyszínen zajlottak, az egyik a már jól ismert ÖbölHáz volt, ahol az ünneplésé volt a főszerep. Erről a helyszínről délelőtt és kora délután több fordulóval, szervezett buszjáratokkal utazhattak a vendégek a Beckhoff új irodájába, amely idén a korábban már hagyományosá vált szakmai nap, a Technology Day helyszíne volt.

Beckhoff magyarországon – a kezdetek

A Beckhoff Automation disztribútoron keresztül 2005 óta képviselteti magát Magyarországon, azonban a folyamatos és dinamikus forgalomnövekedésnek köszönhetően 2012-től már szükségessé vált a magyarországi leányvállalat létrehozása is. A Beckhoff Automation Kft. központja Budapesten található, és a vállalat munkatársai kereskedelmi és marketing tevékenységeket látnak el, valamint műszaki támogatást nyújtanak az ügyfeleknek. Ezen felül többnapos szakmai képzéseket és tanfolyamokat is biztosítanak a partnerek számára.

A Beckhoff a kezdetektől a helyi oktatási intézményekben való jelenlétre törekedett, ennek a következménye az is, hogy 2016 óta szoros kapcsolatot ápol a Debreceni Egyetemmel. A vállalat 2018 óta a Debreceni Egyetem Műszaki Karának kihelyezett tanszékeként működik. Az intézménnyel való szoros együttműködésnek köszönhetően 2019-ben a Beckhoff saját forrásból kialakított egy Beckhoff-eszközökkel felszerelt referencialaboratóriumot, ahol a hallgatók ipari eszközökön sajátíthatják el az ipari automatizálás témakörét. Ugyanebben az évben Debrecenben egy műszaki irodát is létrehozott a vállalat, ahol egy támogató mérnök a környéken található partnerek számára nyújt műszaki támogatást és tart képzéseket, valamint részt vesz a Debreceni Egyetem Műszaki Karának Mechatronikai Tanszékén tanuló hallgatók képzésében.

Az elmúlt tíz évben az értékesítés is dinamikusan fejlődött, 2012–2021 között a magyar leányvállalat átlagos éves növekedése 47 százalék volt.

A Beckhoff új székhelyre költözött

Június 1-jén a Beckhoff új helyre költözött. A székhelyváltást a Beckhoff magyarországi leányvállalatának alapítása óta végbement folyamatos és stabil növekedés tette szükségessé. Az előzőnél jelentősen nagyobb, 645 négyzetméteres új iroda lehetőséget biztosít az üzletmenet optimalizálására és a további bővülésre. A budapesti oktatóközpont kapacitása is 50%-kal növekedett, továbbá az új központ lehetőséget biztosít a nagyobb méretű ügyféltalálkozók lebonyolítására is.

A magyar leányvállat tizedik születésnapi ünnepsége

A magyar leányvállalat több mint 100 partnere körében egy nagyszabású esemény keretében október 6-án ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját. A korábban évente megrendezett Beckhoff Technoly Day konferencia célja a jelentős technológiai újdonságok, a fejlesztési trendek és esettanulmányok bemutatása volt. Bár idén az ünneplésen volt a hangsúly annak érdekében, hogy ez a nagy népszerűségnek örvendő rendezvény se hiányozzon, a vállalat munkatársai egy a technológiai újdonságokat bemutató rövid előadássorozattal is készültek, amelyre a korábbiaktól eltérően az új székhelyre több turnusban szervezett irodalátogatások keretében került sor. Az esemény hangsúlyos része volt az új Vision hardver bejelentése is. Az előadások mellett a résztvevők számos Beckhoff terméket és technológiát ismertető bemutatóalkalmazást is megtekinthettek. A különleges alkalomra való tekintettel a Beckhoff munkatársai egy az XTS lineáris szállítórendszerre épülő szerencsekerék alkalmazást is építettek. A résztvevők a Beckhoff hajtástechnikai eszközeinek megismerése mellett az alkalmazás kipróbálásával apró ajándékokat is nyerhettek.

Mindeközben az elmúlt évek Beckhoff Technology Day konferenciájának helyszínéül szolgáló ÖbölHáz Rendezvényközpontban az ünneplésen volt a hangsúly. A vendégek a finomabbnál finomabb ételek és italok mellett, számos szórakoztató programon vehettek részt – beleértve a különféle VR-játékokat, csocsóbajnokságot – vagy megörökíthették az ünnepi hangulatot egy Selfie Droid segítségével. Az ünnepélyes köszöntő során Robin Fleiter, az anyavállalat területi értékesítési képviselője a Beckhoff Automation kezdetek óta fennálló globális helyzetéről és a nemzetközi mérföldkövekről beszélt, Perecz Tamás a magyar leányvállalat ügyvezető igazgatója pedig a hazai leányvállalat kezdeteire emlékezett vissza. Az este egy neves magyar stand-up fellépő műsorával folytatódott, majd egy kiváló jazz-zenekar lépett fel, és végül egy lenyűgöző fényshow zárta az ünnepséget.

www.beckhoff.com

The post A Beckhoff Automation magyarországi leányvállalata fennállásának 10. évfordulóját ünnepelte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Beckhoff magazin 2022/06 lapszáma! https://www.muszaki-magazin.hu/2022/07/01/beckhoff-magazin-megjelenes/ Fri, 01 Jul 2022 06:03:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20957 Hírek az automatizálás világából. A Beckhoff Magazin legújabb számának hasábjain beszámolót olvashatnak az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről, áttekinthetők a tavalyi év üzleti eredményei, ismertetik a legújabb fejlesztéseiket, hírt adnak a leányvállalatukat érintő változásokról, valamint egy újabb sikertörténetet is megosztanak. „A leányvállalatunk alapítása óta végbement folyamatos és stabil növekedés szükségessé tette azt, hogy egy nagyobb méretű […]

The post Megjelent a Beckhoff magazin 2022/06 lapszáma! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hírek az automatizálás világából.

A Beckhoff Magazin legújabb számának hasábjain beszámolót olvashatnak az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről, áttekinthetők a tavalyi év üzleti eredményei, ismertetik a legújabb fejlesztéseiket, hírt adnak a leányvállalatukat érintő változásokról, valamint egy újabb sikertörténetet is megosztanak.

„A leányvállalatunk alapítása óta végbement folyamatos és stabil növekedés szükségessé tette azt, hogy egy nagyobb méretű irodába helyezzük át budapesti székhelyünket. Június 1-től a Dél-pesti Üzleti Parkban található új központunkba várjuk a hozzánk látogatókat.”

– olvasható Perecz Tamás ügyvezető igazgató köszöntőjében.

Kiemelt témák a Beckhoff magazinban:

  • Termékújdonság – XTS lineáris szállítórendszer innovatív kábel nélküli technológiával (NCT);
  • TwinCAT Machine Learning Server: új, hatékony és rugalmas következtető motor
  • C6675: új eszköz, amely az ATX alaplapot ötvözi az ipari szerver készülékházával és tápegységével;
  • Sikertörténet – Modern automatizálási megoldásokkal pénznyelőből pénzteremtővé válhat a régi berendezés is.

A Beckhoff magazin 2022/06 lapszáma letölthető PDF-ben.

Beckhoff magazin 2022/06Megnyitás

The post Megjelent a Beckhoff magazin 2022/06 lapszáma! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kompakt hajtástechnológia teszi mozgathatóvá a csúcstechnológiás CT-egységet https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/06/beckhoff-ct-hajtastechnologia/ Fri, 06 May 2022 05:00:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20074 PC- és EtherCAT-alapú mozgásvezérlés műtét közbeni röntgenezéshez. Az osztrák medPhoton orvostechnikai vállalat első ízben 2014-ben mutatta be sugárterápiákhoz kifejlesztett képalkotó rendszerét. Ezzel a most már mozgatható változatban is elérhető „Imaging Ring” elnevezésű megoldással a sebészeti kórtermekben fekvő betegek testéről az orvosok műtét előtt, után, sőt, közben is képet alkothatnak. A rendszer a Beckhoff PC- és […]

The post Kompakt hajtástechnológia teszi mozgathatóvá a csúcstechnológiás CT-egységet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
PC- és EtherCAT-alapú mozgásvezérlés műtét közbeni röntgenezéshez.

Az osztrák medPhoton orvostechnikai vállalat első ízben 2014-ben mutatta be sugárterápiákhoz kifejlesztett képalkotó rendszerét. Ezzel a most már mozgatható változatban is elérhető „Imaging Ring” elnevezésű megoldással a sebészeti kórtermekben fekvő betegek testéről az orvosok műtét előtt, után, sőt, közben is képet alkothatnak. A rendszer a Beckhoff PC- és EtherCAT-alapú vezérlés- és hajtástechnikájával állítja be a röntgensugár-forrás kívánt megvilágítási szögeit és milliméter pontossággal a pozícióját.

A 2012-ben Heinz Deutschmann által alapított medPhoton vállalat a Paracelsus Orvosi Magánegyetemből és a Salzburgi Állami Klinikákból (SALK) kivált vállalkozás. Az eredetileg orvostechnikai szakemberekből és szoftverfejlesztőkből álló kis csapattal közösen a kiváló fizikus a diagnosztikai képalkotás „svájci bicskáját” tervezte létrehozni, és önálló vállalkozóvá válása után a piacra bevezetni. A vállalat ma évente mintegy 35 általánosan alkalmazható eszközt épít.

„Az úgynevezett képalkotó gyűrűnk egy nagy felbontású számítógépes tomográf, amely nemcsak két- és háromdimenziós képek, hanem röntgensugár-impulzusokkal működő fluoroszkópiás felvételek készítésére is alkalmas. Ennek a képességének köszönhetően különösen anatómiai változások műtét közben való megtekintésére és digitalizálására használható”

– fejtette ki Michael Hubauer-Brenner, a medPhoton operatív ügyvezető igazgatója, hangsúlyozva, hogy a rendszer számos különféle kezelési folyamatba beintegrálható.

A salzburgiak találmánya az onkológiában a tumorok megjelenítése és a célzott sugárkezelések terén mutatja meg erejét, sebészeti területeken pedig a műtétet végző orvosoknak nyújt háromdimenziós tájékozódási segítséget.

„Vállalati hátterünket tekintve a sugárterápia felől érkeztünk, ahol eszközeinket általában a mennyezetre vagy a kezelőasztalhoz rögzítik. Az ilyen környezetek elég tágasak két vagy három vezérlőszekrény elhelyezéséhez, viszont teljesen más a helyzet a számítógéppel segített és képi támogatással végzett műtéteknél”

– nyilatkozta Andreas Schippani, a medPhoton pénzügyi igazgatója a műtők általában rendkívül zsúfolt körülményeire utalva. Számítógépes tomográfjainak legújabb generációjában ezért a vállalat megpróbálta az automatizálási technológia összes elemét a képalkotó gyűrű karjaiban, lábaiban és tartóelemeiben elhelyezni. Ezt a kialakítást a Beckhoff berendezéseinek kis mérete, valamint elosztott vezérlési és hajtási intelligenciája, azaz a rendszer decentralizált jellege tette lehetővé.

Rugalmasság a mozgatásban és a képalkotásban

A képalkotó gyűrű m/Loop-X nevű mobil képalkotó robotjának kifejlesztése során a medPhoton szorosan együttműködött a Brainlab céggel, amely a szoftveralapú orvostechnológia világvisznylatban élvonalbeli szakvállalata. A mindössze 182 x 87 x 189 cm méretű robot kivételesen tág mozgástartománnyal rendelkezik.

„Két lábon áll, amelyek mindegyikére két-két, egymástól független irányban elforgatható kerék van szerelve. Ennek köszönhetően képes előre, hátra és elforgova mozogni, saját súlypontja vagy a terem bármely más pontja körül elfordulni sőt, akkumulátoros üzemmódban akár át is vihető egyik műtőből a másikba – és mindezt teljesen autonóm módon. A kezelőnek mindössze ki kell adnia a megfelelő navigációs parancsokat a vezérlőpanelen”

– részletezte Armin Schlattau, a medPhoton automatizálásfejlesztési vezetője.

Fontos, hogy a robot nemcsak a mozgatás terén rendkívül rugalmas, hanem a képalkotásban is. A sugárforrás és a detektor sugárirányú elrendezésének és a kettő egyidejű, de egymástól független mozgatásának számos előnye van; például, rendkívül nagy a rendszer háromdimenziós látótére és nem‑izocentrikus képalkotás is végezhető vele.

„Ez azt jelenti, hogy röntgenezéskor a betegnek nem muszáj a gyűrűnyílás közepén lennie, ugyanis a rendszer teljesen automatikusan a megfelelő területre állítja be a letapogatást”

– magyarázta Andreas Schippani, amihez munkatársa, Armin Schlattau a következőket tette hozzá:

„Bár a detektorunk felülete kicsi, az egyes tengelyek eltérő sebességű folyamatos mozgatásával képesek vagyunk dinamikusan különböző szögekből panorámaképeket készíteni.”

Az összesen 26 tengely összehangolt mozgatását egy C6015 típusú, Intel® Atom™ négymagos processzorral rendelkező ultrakompakt, mindössze 82 x 82 x 40 mm méretű ipari PC vezérli, amely a medPhoton szerint tökéletesen illeszkedik a képalkotó robot szerkezeti kialakításához. Az ipari számítógép egyrészt összehangolja az összes mozgásvezérlési feladatot, másrészt TCP/IP kiszolgálóként is működik, biztosítva a kapcsolatot a magas szintű adatfeldolgozó számítógéppel a TwinCAT ADS adatátviteli könyvtáron keresztül.

Andreas Schippani (néhány kompakt telepítésű EtherCAT terminál mellett lefényképezve), a medPhoton ügyvezető pénzügyi igazgatója nagyra tartja, hogy a Beckhoff nemcsak telefonos támogatást nyújt, hanem szükség esetén szakszerű helyszíni támogatást is © Beckhoff

Pályavezérelt háromdimenziós röntgen

A medPhoton berendezése a TwinCAT NC Camming nevű vezérmű-modul segítségével vonal, kereszt vagy téglalap alakzatban lézeres vezetővonalakat vetít a betegre, optikailag segítve a pozicionálást az összes rendelkezésre álló képalkotási folyamatnál. A vezérmű-modul nemlineáris kapcsolatokat hoz létre master és slave tengelyek között.

„Amikor háromdimenziós térfogati képet alkotunk több száz kétdimenziós vetületből, pontosan tudnunk kell, hogy az egyes képek mikor és milyen szögből készültek. Bármely hiba végzetes következményekkel járna, végül is orvosi beavatkozásokról van szó”

– hangsúlyozta Michael Hubauer-Brenner a pontos és időbélyegekkel ellátott jelek fontosságára utalva.

„Nemcsak a helyzetadatoknak kell pontosaknak lenniük, hanem nanoszekundumos pontossággal mérjük azt is, hogy melyik irányból mennyi ideig röntgenezünk”

– részletezte Armin Schlattau a folyamatot, amelynél többek között az XFC időbélyegző funkcióval rendelkező EL1252 típusú digitális bemeneti terminált használják.

bechoff

Bezeczky Balázs, a Beckhoff bécsi értékesítési irodájának vezetője; Heinz Deutschmann, a medPhoton alapítója; és Michael Hubauer-Brenner, a medPhoton operatív ügyvezető igazgatója (balról jobbra) © Beckhoff

Széles termékpaletta egyetlen forrásból

A képalkotó robot több mint tízféle a Beckhoff által gyártott terminált tartalmaz, többek között EL1904 vagy EL6910 típusú TwinSAFE egységet, EL7037-sorozatú léptetőmotor-terminálokat, továbbá EL7221-9014 típusú, egykábeles (OCT) technológiával ellátott szervomotor-terminálokat.

„Amikor 2017 májusában a linzi Smart Automation szakvásáron vezérléstechnikai beszállítót kerestünk Imaging Ring termékünk mozgatható változatához, nagyon gyorsan meggyőzött bennünket a Beckhoff kompakt termékeinek széles választéka”

– idézte fel Armin Schlattau. Az automatizálásfejlesztő mérnök szerint a Beckhoff vállalat melletti fő érvek közé tartozott, hogy a cég rendelkezik inkrementális jeladóval egybeépített léptetőmotor-terminállal, a teljes értékű szervohajtás csak 12 mm széles és EtherCAT-terminál formájában elérhető, valamint AM8121 típusú szervomotorjai esetében egyetlen motorkábelen keresztül biztosít tápellátást és digitális visszacsatolást.

„Rendszerünk bonyolultságának és teljesítőképességének fokozása mellett tizedére tudtuk csökkenteni az automatizálási technológia helyigényét”

– nyilatkozta Michael Hubauer-Brenner, örömmel nyugtázva a produktív együttműködés minden eddigi várakozást felülmúló eredményeit. Ezzel azonban még nem ért véget ez a történet:

„Bizonyosan tovább fogjuk fejleszteni Imaging Ring termékcsaládunkat, és számítunk a Beckhoff további kreatív támogatására”

– zárta le gondolatait Andreas Schippani. Bezeczky Balázs, a Beckhoff bécsi értékesítési irodájának vezetője azonnal reagált erre saját első optimalizálási ötletével:

„Új fémházas, ELM72xx-sorozatú szervomotor-termináljainkkal még kompaktabbá lehet tenni a hajtástechnikát. Az ELM72xx-9018 típusú változattal emellett kialakítható egy átfogó Safe Motion (biztonságos mozgatás) nevű funkciócsomag, amely többek között a Safe Limited Speed (biztonsági sebességkorlátozás) és a Safe Limited Position (biztonsági pozíciókorlátozás) opciókat is tartalmazhatná.”

A medPhoton már el is fogadta a meghívást a kétcsatornás ELM72x2 típusú egység kipróbálására.

www.medphoton.at

www.beckhoff.com/compact-drive-technology

The post Kompakt hajtástechnológia teszi mozgathatóvá a csúcstechnológiás CT-egységet appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Beckhoff Magazin https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/14/megjelent-beckhoff-magazin/ Tue, 14 Dec 2021 11:34:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18122 Hírek az automatizálási technológia világából. A lap hasábjain a Beckhoff beszámol az elmúlt félév eseményeiről, a legújabb fejlesztéseikről, sikertörténeteikről, valamint a vállalatot érintő fontosabb hírekről. Perecz Tamás ügyvezető igazgató köszöntőjében elmondta: „Az innovációk közül kiemelném a gépgyártást forradalmasító MX-rendszert, amely kapcsolószekrény nélkül kínál rendkívül rugalmas automatizálási megoldást IP67-es védettség mellett. Az XTS lineáris szállítórendszer intelligens […]

The post Megjelent a Beckhoff Magazin appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hírek az automatizálási technológia világából. A lap hasábjain a Beckhoff beszámol az elmúlt félév eseményeiről, a legújabb fejlesztéseikről, sikertörténeteikről, valamint a vállalatot érintő fontosabb hírekről.

Perecz Tamás ügyvezető igazgató köszöntőjében elmondta:

„Az innovációk közül kiemelném a gépgyártást forradalmasító MX-rendszert, amely kapcsolószekrény nélkül kínál rendkívül rugalmas automatizálási megoldást IP67-es védettség mellett. Az XTS lineáris szállítórendszer intelligens mozgatókkal bővült, az XPlanar síkmotorrendszer új érdekessége pedig a forgatás és egy újabb méretű mozgató megjelenése, valamint a terhelhetőség növelése. Az új ipari PC-k mellett kiemelném az új C6675 típusú, vezérlőszekrénybe építhető ipari szervert is. Az idén 25 éves lett TwinCAT univerzális automatizálási platform számos újdonsággal büszkélkedik.”

A Beckhoff Magazin letölthető innen:

beckhoff magazin címlap

Beckhoff Magazin 2021/12Megnyitás

The post Megjelent a Beckhoff Magazin appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beckhoff Technology Day https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/10/technology-day-beckhoff/ Wed, 10 Nov 2021 08:13:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17593 Teltházzal zajlott az idei Beckhoff Technology Day szakmai nap, a budapesti ÖbölHáz nyújtotta különleges környezetben október 6-án. Míg az előtérben a Beckhoff újdonságait, legnépszerűbb fejlesztéseit vehették szemügyre és próbálhatták ki a szakmai érdeklődők, addig az előadótérben 9-től 16 óráig technológiai előadásokat hallgathattak meg. Köszöntőjében Perecz Tamás, a Beckhoff Automation Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy 2020-ban 234000 […]

The post Beckhoff Technology Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Teltházzal zajlott az idei Beckhoff Technology Day szakmai nap, a budapesti ÖbölHáz nyújtotta különleges környezetben október 6-án.

Míg az előtérben a Beckhoff újdonságait, legnépszerűbb fejlesztéseit vehették szemügyre és próbálhatták ki a szakmai érdeklődők, addig az előadótérben 9-től 16 óráig technológiai előadásokat hallgathattak meg.

Köszöntőjében Perecz Tamás, a Beckhoff Automation Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy 2020-ban 234000 ipari PC-t helyeztek üzembe partnereiknél, valamint a Beckhoff és a BMW 10 éves együttműködést írt alá tavaly év végén. Ezután röviden bemutatta a Beckhoff négy fő termékcsoportjának újdonságait, melyekre a nap folyamán a vállalat mérnökei bővebben is kitértek.

A Debreceni Egyetem és a Beckhoff közös munkájáról, valamint a mechatronikai mérnökképzés jelenéről és jövőjéről beszélt Dr. Szemes Péter Tamás, a Műszaki Kar Mechatronikai szakának tanszékvezetője. Az egyetemen 2018 óta kihelyezett tanszékkel rendelkezik a Beckhoff, és egy referencia laboratórium is a hallgatók rendelkezésére áll.

technology day

Kamrás Ádám, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke az ADS technológiáról beszélt. Előadásának aktualitását két fő szempont szolgáltatta: az első, hogy az utóbbi évek tapasztalata alapján elmondható, hogy a vállalat egyre több partnere fedezte fel a technológiában rejlő lehetőségeket, és egyre szélesebb körben használják ezeket automatizálási rendszereik fejlesztési elemeként. A második szempont pedig az, hogy az elmúlt év végén megjelent a legújabb verziójú ADS fejlesztési keretrendszer. Lehotai Ádám, a Beckhoff Automation Kft. műszaki igazgatója a TwinCAT Analytics folyamatadatok elemzésére szolgáló teljes megoldásáról beszélt, amely segítség lehet a folyamatok elemzésében, a hibák felfedezésében és megoldásában, valamint a berendezés működésének optimalizálásában is.

Horváth Deli, az AiCAN ügyvezető társigazgatója előadásában az ipari neurális hálózatokra tért ki. Gyakorlati példák segítségével mutatta be a neurális hálózatok felhasználását és alkalmazását az ipari képfeldolgozás területén. Ezt követően Lehotai Ádám bemutatta a TwinCAT Vision szoftverkomponenst, melynek köszönhetően a Beckhoff által kínált rendszermegoldások között a gépi látás is valós időben működhet.

Bódvai János, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke előadása első felében a Beckhoff tápegységek portfoliójáról beszélt, bemutatva az egyes családok főbb jellemzőit. Az előadás második részében az energiagazdálkodáshoz kapcsolódó áramváltókat és az energiafelügyeleti célra kifejlesztett EtherCAT-alapú I/O-modulokat mutatta be. Pásztor Ádám, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke az új, TwinCAT/BSD operációs rendszert mutatta be. Előadásából a résztvevők megtudhatták, hogy a Beckhoff miért a FreeBSD-t választotta, és hogyan épül ez bele az eddig megszokott platformba. Az előadásból megismerhettük a TwinCAT/BSD architektúráját, valamint azt, hogy milyen funkciók állnak rendelkezésünkre, és választ kaptunk arra is, hogy hogyan érhetjük el a TwinCAT/BSD operációs rendszerünket. Ezen felül az előadás kitért az új rendszer előnyeire is.

Az előadássorozatot Rékasi Endre, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnökének előadása zárta, melyben a Beckhoff hajtástechnikai termékeinek konfigurálására, paraméterezésére és üzembe helyezésére alkalmazható szoftveres eszközöket mutatta be. A kiállítótérben elhelyezett bemutatóalkalmazások alkalmat teremtettek a Beckhoff újdonságainak kipróbálására, valamint a cég magyarországi csapatával való személyes találkozásra.

www.beckhoff.com

The post Beckhoff Technology Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beckhoff Technology Day https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/13/beckhoff-technology-day-2021/ Mon, 13 Sep 2021 06:49:19 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16679 Az évente megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia a pandémia okozta kihagyás után hatodik alkalommal kerül megrendezésre. Az egész napos esemény célja, hogy átfogó képet adjon az automatizálási technológia újdonságairól és a fejlesztési irányzatokról. A rendezvényen bemutatásra kerülnek a legújabb megoldások, valamint esettanulmányok formájában ismertetünk néhány megvalósult alkalmazást is. A technológiai újdonságok mellett vállaltunkkal kapcsolatos híreket és aktualitásokat […]

The post Beckhoff Technology Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az évente megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia a pandémia okozta kihagyás után hatodik alkalommal kerül megrendezésre. Az egész napos esemény célja, hogy átfogó képet adjon az automatizálási technológia újdonságairól és a fejlesztési irányzatokról.

A rendezvényen bemutatásra kerülnek a legújabb megoldások, valamint esettanulmányok formájában ismertetünk néhány megvalósult alkalmazást is. A technológiai újdonságok mellett vállaltunkkal kapcsolatos híreket és aktualitásokat is szeretnénk megosztani a résztvevőkkel.

Az előadások közötti szünetek nem csak a kiállítótérben kihelyezett izgalmas bemutatóalkalmazások megszemlélésére teremtenek lehetőséget, hanem a hasonló területen tevékenykedő szakértők közötti tapasztalatcserére is.

Beckhoff Technology Day konferencia

október 6, Kopaszi Gát, ÖbölHáz rendezvényközpont

A rendezvény részletes programja megtekinthető az alábbi linken:

www.beckhoff.com/technology-day-hungary

Korábbi évek videóbeszámolói pedig az alábbi linkekre kattintva tekinthetőek meg:

www.youtube.com/watch?v=Z11lpsL4TJE&list=PLJt_gOfzgpR_upQr7R8qbjB3ZCUuU2jS3&index=14

Beckhoff Technology Day 2019

The post Beckhoff Technology Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Testreszabott ipari PC-technológián alapuló, Ipar 4.0 képességeket nyújtó üzemeltetési és hálózati koncepció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/06/ipari-pc-emag-beckhoff/ Mon, 06 Sep 2021 07:54:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16579 Moduláris szoftverökoszisztéma – A németországi Salachban lévő, rugalmas gyártórendszerek építésére szakosodott EMAG GmbH & Co. KG vállalat szerszámgépek széles választékát kínálja, sorozatgyártású gépektől testreszabott gyártórendszerekig terjedően. Az új EDNA üzemeltetési és hálózati koncepció keretében használt szerszámgépek lényegesen átláthatóbb és hatékonyabb folyamatokat biztosítanak. Az EDNA – EMAG DNA – nevű moduláris szoftverökoszisztéma összekapcsolt szoftverekből és gépegységekből […]

The post Testreszabott ipari PC-technológián alapuló, Ipar 4.0 képességeket nyújtó üzemeltetési és hálózati koncepció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Moduláris szoftverökoszisztéma – A németországi Salachban lévő, rugalmas gyártórendszerek építésére szakosodott EMAG GmbH & Co. KG vállalat szerszámgépek széles választékát kínálja, sorozatgyártású gépektől testreszabott gyártórendszerekig terjedően.

Az új EDNA üzemeltetési és hálózati koncepció keretében használt szerszámgépek lényegesen átláthatóbb és hatékonyabb folyamatokat biztosítanak. Az EDNA – EMAG DNA – nevű moduláris szoftverökoszisztéma összekapcsolt szoftverekből és gépegységekből áll. Rainer Seitz, a Szoftverfejlesztési és IoT üzletág vezetője kifejtette a rendszer egésze – benne a Beckhoff CP3921 típusú vezérlőpanelje és C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-je – által nyújtott sajátos előnyöket.

Ultrakompakt ipari PC és többérintéses vezérlőpanel új fejlesztésű kezelőfelülettel szerszámgépekhez.

Mióta használják a C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-t, és mi szólt elsősorban mellette?

Rainer Seitz: Ezt a Beckhoff-gyártmányú, helytakarékos ipari PC-t 2018 óta használjuk, mégpedig azért, mert rendkívül kisméretű, így akár egy vezérlőszekrénybe is behelyezhető, ha utólag kell beépíteni. További erősségei közé tartozik, hogy EtherCAT-alapú, és bármilyen általánosan használt terepibusz-rendszerhez hozzácsatlakoztatható valós idejű rendszermagján keresztül. Számukra fontos szempont az is, hogy a gyárilag beprogramozott rendszerképet a saját igényeinkhez illesztethetjük, így fennakadásmentesen építhetjük be a gépet a folyamatos integrálás/leszállítás (CI/CD) elvet követő ütemezésünkbe. A C6030 ipari PC a gyakorlatban rendkívül masszívnak és megbízhatónak bizonyult.

Ebben az összefüggésben mennyire fontos, hogy a rendszert az ügyfél egyedi igényeihez lehet alakítani, és milyen tapasztalatokat szereztek ezen a téren a Beckhoff termékeivel?

Rainer Seitz: Ez a lehetőség rendkívül lényeges, különösen azért, mert az együttműködés a gyakorlatban fennakadásmentesnek és gyümölcsözőnek bizonyult. A műszaki támogatáson felül azt is fontosnak tartjuk, hogy terjesszük vállalatunk EDNA márkáját. A Beckhofftól mindig közvetlen támogatást kaptunk a kivitelezéshez és tervezéshez, tanácsadást is nyújtott nekünk, például a fizikai méret megválasztása és a vállalat igényei szerinti testreszabás terén.

Milyen érvek szólnak amellett, hogy egységesen a testreszabott CP3921 típusú vezérlőpanelt használják kezelőfelületként?

Rainer Seitz: Az EDNA-panel a szerszámgép központi kezelőfelülete. Mind felszereltségét, mind kialakítását a jelenlegi sokféle kezelőpanelünk egységesítési követelményeihez igazítottuk. A hardver és a szoftver integrált megközelítése révén sikerült olyan egységes és minden környezetben jól használható panelkialakítást kifejlesztenünk, amely számos EMAG technológiai megoldásba és gépsorozatba beépíthető. A legfontosabb globális és biztonsági funkciókat közvetlenül az alaprendszer tartalmazza. A modern szoftverekkel kapcsolatos egyedi követelményeknek a többérintéses technológia rugalmasságával felelünk meg. Mindezek révén gépeink egyszerűbben kezelhetők, és egységesebbek lesznek, továbbá modulrendszerű kialakítást alkalmazva egyedi igényeknek is képesek vagyunk megfelelni.

Rainer Seitz, az EMAG Szoftverfejlesztési és IoT üzletágának vezetője
Fotó: Tobias Fröhner

Mikor és mely gépeken fogják ezt megvalósítani, és lehetséges-e az utólagos beépítés régebbi gépekbe?

Rainer Seitz: MIND L-1000 típusú új indukciós edzőgépünkben már az új panel és kezelőfelület található. Új maró- és esztergagépeink jelenleg fejlesztés alatt állnak. A 2021-es év közepére tűztük ki célul, hogy minden sorozatgyártású esztergánkat IoT-technológiára felkészítve és gyárilag ipari PC-vel felszerelve szállítsuk. Jelenleg folyamatan van az új panel és a kezelőfelület beépítése az egyéb géptípusokba is.  Bizonyos feltételek között utólagos beszerelés is lehetséges, de ezt esetenként kell megvizsgálnunk.

A kezelőfelület kiválasztásánál mennyire volt fontos a többérintéses panelek Beckhoff által kínált széles választéka és a gyártó komoly szakmai felkészültsége ezen a területen?

Rainer Seitz: Nagyon fontos volt számunkra, hogy a gépfejlesztést és a kezelőfelület kialakítását interaktív és funkciókon átnyúló módon tudtuk vizsgálni, tekintve, hogy ezek kölcsönösen hatnak egymásra. Az agilis megközelítés a szoftverfejlesztésnél már bevett gyakorlat, és most a Beckhoff vállalattal való együttműködésben a mechatronika terén is nagyon sikeres volt.

A CP3921 testreszabása során mik voltak a legfontosabb különleges követelmények, és összességében mi a szerepe a kezelőfelület kialakításának?

Rainer Seitz: Az egyszerűség és a lényegre való törekvés volt az alapkövetelmény. A kezelőfelületnek jövőbiztos alapként kell szolgálnia a szoftver folyamatos továbbfejlesztéséhez. Első perctől a felület (UI) és a felhasználói élmény (UX) kialakítására összpontosítottunk, azaz célcsoportunk igényei álltak a fejlesztési folyamat középpontjában. Ez a terméktervezés mellett mindenekelőtt a szoftver ergonómiájára is vonatkozik. Rugalmas koncepciónknak és saját szoftverbővítéseinknek köszönhetően visszatérő minták felhasználásával vezetjük végig a felhasználói csoportokat a különféle technológiákon átívelő alkalmazásainkon.

Miért döntöttek a 21,5 hüvelykes szélesvásznú képernyőformátum és különösen a függőleges helyzet mellett?

Rainer Seitz: A döntő meggondolás az volt, hogy a nagy felbontás és a kellően nagy méret révén kényelmes legyen az érintőképernyő kezelése, akár kesztyűben is. Számos koncepcióváltozat és kísérlet után döntöttünk a kissé talán egzotikus függőleges helyzet mellett. A képernyő felső részén az információkat jelenítjük meg és foglaljuk össze, míg az alsó fele elsősorban a beavatkozásokra és a különféle paraméterek megadására szolgál. Ezeken a használat szempontjából gyakorlati okokon kívül a függőleges helyzet tökéletesen közvetíti EMAG-márkánk lényegét is: „Gondolkodj vertikálisan”.

Mik a vezérlőpanel igénybevételével kapcsolatos követelmények?

Rainer Seitz: Maximálisak, mert a gépek esetenként rendkívül durva körülmények között működnek. Meghibásodásuk rendkívül költséges lenne.

Az EMAG 2018 óta használja gépeiben a C6030 típusú ultrakompakt ipari PC-t, amely egyúttal címkézett ügyfélspecifikus EDNA IoT rendszermagként az új EDNA koncepció számítástechnikai alapja is (lásd a kapcsolódó képet)
Fotó: EMAG

Milyen gyakorlati előnyöket nyújt az EDNA-koncepció a szerszámgépipar számára?

Rainer Seitz: Az EDNA használata esetén a jövőben egyre kevesebb időt fog igényelni a gépek üzembehelyezése, beállítása és üzemeltetése, annak ellenére, hogy fokozódni fog a gyártási folyamatok bonyolultsága és a rugalmasság iránti igény. Ezenfelül számos kisebb adatvezérelt szoftverbővítés révén azonos idő alatt több alkatrészt lehet majd gyártani, egyre jobb minőségben.

Milyen szerepet játszik az Ipar 4.0 és az IoT az EDNA-koncepcióban?

Rainer Seitz: Ezek állnak az EMAG összes fejlesztésének középpontjában, és meghatározzák a jövőnket. Stratégiánk, hogy 2025-re digitális szerszámgépgyártóként legyünk jelen a piacon. Szoftvertermékeinknél az adatok értékességét állítjuk középpontba, és átfogó analitikai eszközökkel támogatjuk ügyfeleink gyártási tevékenységeit. A gépektől érkező valós idejű adatokat összesítés után hasznos információkként és műveleti javaslatokként bocsátjuk rendelkezésre. Ez nem a gépadatok egyszerű átadását jelenti. „Life Line” termékeink portált jelentenek az adatvezérelt szolgáltatások számára, amelyek a folyamatok ismerete és az algoritmusok alapján értékes állapotüzeneteket és javaslatokat generálnak. Stratégiánk fontos részét jelenti a megfelelő műszerfalak kifejlesztése, amelyek ügyfeleink számára áttekinthetően jelenítik meg az adatokat. Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy a CP3921 nagyszerű lehetőségei révén ezeket a műszerfalakat közvetlenül a gépen is megjeleníthetjük, így a gépkezelő közvetlen visszajelzést kap nemcsak a gyártás állapotáról, hanem a gép állapotáról is.

Az EDNA-koncepciót „fehér címkés“ (márkajelzés nélküli) megoldásként is kínálják. Ezzel milyen ügyfélcsoportot céloznak meg?

Rainer Seitz: A célcsoportot azok a gépépítő vállalatok jelentik, amelyek szeretnének ebből az innovatív és átfogó ökoszisztémából profitálni, és gépeiket szoftver-alapú értéknövelő szolgáltatásokkal kívánják bővíteni.

Az EDNA máris elismerten innovatív koncepció. Eddig milyen díjakat kaptak?

Rainer Seitz: A teljes hardver- és szoftverkoncepció 2020-ban elnyerte a „Red Dot: a legjobbak legjobbja” díját, és nevezték a legmagasabb elismerésre, a „Red Dot: Luminary” díjra. Ezenfelül elnyerte a „German Design Award Special Mention” és a „UX Design Award Special Mention” különdíjat is. Szoftvereink és a Beckhoff hardverei valódi hozzáadott értéket jelentenek minden felhasználó számára.

www.emag.com

www.beckhoff.com

The post Testreszabott ipari PC-technológián alapuló, Ipar 4.0 képességeket nyújtó üzemeltetési és hálózati koncepció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Beckhoff Magazin júniusi száma https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/30/beckhoff-magazin-letoltes/ Wed, 30 Jun 2021 07:12:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15785 Kiadványunk újabb lapszámával köszöntöm Önöket. Az idők során már megszokott módon most is beszámolunk az elmúlt félév történéseiről, a legújabb fejlesztésekről, sikertörténetekről, valamint a leányvállalatunkat érintő fontosabb hírekről. A Hannoveri Szakmai Kiállitás és Vásár a világjárvány miatt a hagyományostól eltérően idén teljes mértékben digitális formában zajlott. Vállalatunk nemcsak az online eseményen képviseltette magát, hanem kísérő […]

The post Megjelent a Beckhoff Magazin júniusi száma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kiadványunk újabb lapszámával köszöntöm Önöket. Az idők során már megszokott módon most is beszámolunk az elmúlt félév történéseiről, a legújabb fejlesztésekről, sikertörténetekről, valamint a leányvállalatunkat érintő fontosabb hírekről.

A Hannoveri Szakmai Kiállitás és Vásár a világjárvány miatt a hagyományostól eltérően idén teljes mértékben digitális formában zajlott.

Vállalatunk nemcsak az online eseményen képviseltette magát, hanem kísérő rendezvényként a nyitónapon egy interaktív automatizálási napot is szervezett, amelynek keretében az újdonságokat ismertette interaktív előadások formájában.

Őszi webinársorozatunk sikerei után tavasszal folytattuk a rendezvénysorozatot. A webinárok keretében a vállalattal kapcsolatos híreket, aktualitásokat és technológiai újdonságokat, valamint a gyakorlatban is alkalmazható útmutatásokat osztottunk meg a résztvevőkkel.

Az Ipar Napjai Debrecenben elnevezésű online rendezvény a Debreceni Egyetem Műszaki Kar mechatronikai mérnök szakának szakmai napjait foglalta magába. Az eseményen tartott előadásunk áttekintést adott arról, hogy hogyan integrálhatóak a korszerű tudományos eredmények egy automatizálási rendszerbe. Évértékelő beszámolónkból megtudhatják, hogy a koronavírus okozta világjárvány miatt igen nagy kihívást jelentő tavalyi évben is figyelemreméltó üzleti eredményeket értünk el. A fejlesztés sem állt meg, számos új termékünk került bevezetésre, amelyek közül kiemelném a PS-jelű tápegységeink új, PS9xxx-sorozatú kiegészítő moduljait, az XTS HMI Control kezelőfelületet, valamint az EL5072 típusú EtherCAT-terminált, amelynek segítségével pontosan mérhető az elmozdulás, ráadásul úgy, hogy ez a lehetőség egy vezérléstechnikai rendszer szerves részét képezi.

Szeretném figyelmükbe ajánlani a Digitalizálási Kisokos című interjúsorozatot, amely a TechMonitor magazin felkérésére készült, és célja az, hogy az Ipar 4.0 megoldások gyakorlati bevezetését vizsgálja, valamint hasznos tanácsokat nyújtson különösen a kkv-k számára.

Egy sikertörténetről is szeretnénk beszámolni. A színpadtechnikai automatizálással foglalkozó Rigging in Motion Kft. Beckhoff eszközöket használt a nemzetközi és amerikai filmekben, tévéműsorokban, illetve kiállításokon használt berendezéseihez. A kiadványban bővebben olvashatnak a megvalósult projektről.

Jó egészséget és jó olvasást kívánok!

Perecz Tamás,

ügyvezető igazgató

Beckhoff Magazin júniusi szám letölthető pdf-ben

Beckhoff magazin 2021-6 címlap

Beckhoff magazin 2021/6. – Megnyitás

The post Megjelent a Beckhoff Magazin júniusi száma appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyártási folyamatok a jövőben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/24/gyartasi-folyamatok-beckhoff/ Mon, 24 May 2021 07:47:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15165 Az ember és gép együttműködésének számos aspektusa van. Gondoljunk csak a fokozódó munkaerőhiányra, a globálisan bővülő keresletre, az egyedi termékek iránt növekvő igényre vagy az energiahordozók egyre korlátozottabb elérhetőségére. Az új piacgazdaság által támasztott igények komoly kihívások elé állítják a vállalatokat, amelyekre az automatizáció jelentheti a megoldást. Ehhez új gyártási rendszerekre, képességekre és mérnöki gondolkodásra […]

The post Gyártási folyamatok a jövőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ember és gép együttműködésének számos aspektusa van. Gondoljunk csak a fokozódó munkaerőhiányra, a globálisan bővülő keresletre, az egyedi termékek iránt növekvő igényre vagy az energiahordozók egyre korlátozottabb elérhetőségére.

Az új piacgazdaság által támasztott igények komoly kihívások elé állítják a vállalatokat, amelyekre az automatizáció jelentheti a megoldást. Ehhez új gyártási rendszerekre, képességekre és mérnöki gondolkodásra van szükség. Az automatizálás, az ipari robotok használata olyan új, fenntartható megoldást jelent a vállalatok számára, amelynek segítségével sikeresen alakíthatják ki a jövő gyártásának folyamatait. Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke válaszolt kérdéseinkre.

MM: Ember és gép együttműködésében ma milyen megvalósítható lehetőségeket lát?

Legelterjedtebb, hogy van egy HMI panel, egy érintőképernyő, amin keresztül kezeljük a gépet. Ez már 20 éve megvolt, de akkor még karakteres kijelzővel. Most már a technikai fejlődésnek köszönhetően egyre jobban teret nyernek a multi-touch (többérintéses) panelek. Ez azért is hódít jobban teret magának, mint az elődje, mert ami az ember és gép közötti együttműködést fejleszti, az a mindennapi életünk, ahol már hozzászoktunk egy interakcióhoz a gépeinkkel. Ezt szeretnénk a munkakörnyezetünkben is felhasználni, a multi-touch jelen van az okostelefonunkban, a tabletünkön, ezért szeretnénk, ha ezek a funkciók elérhetőek lennének az ipari környezetben is. Az oldalak lapozása, a zoom funkció például ilyen, amit már ipari környezetben is ujjainkkal akarunk végezni.

Megjelennek azok a szoftveres fejlesztőfelületek is, amelyek ezt a kezelést támogatják. Mi a Beckhoffnál mind szoftver- mind hardver oldalról támogatjuk ezeket a megoldásokat. Ehhez jönnek kiegészítésként például a jogosultságnál használt lehetőségek, hogy melyik gépkezelő van a gépnél, ami RFID-s azonosító kártyával határozható meg. Az RFID-s azonosító kártya akár be is lehet építve a HMI panelbe, és így mindig azonosítható, hogy ki a gépkezelő. De hasonló az ujjlenyomattal történő beléptetés, ami pedig az épületautomatizálásban kezd elterjedni.

A Beckhoff többérintős vezérlőpanel-sorozata a rugalmas üzemeltetéshez kiterjedt termékválasztékot biztosít, valamint beépíthető és kompakt eszközöket is magában foglal

Ezenfelül vannak más lehetőségek is. Nálunk is megtalálhatók olyan alkalmazások, amivel már kiterjesztett valóságot tudunk megjeleníteni, tehát, például egy karbantartó, aki szeretné a gépek állapotát ellenőrizni, és ezt nem a HMI panelen tenné meg, hanem a saját tabletjéről leolvassa a QR-kódot az adott motorról vagy gépegységről és a tableten, mint egy kiterjesztett valóság megjelennek a valós információk. Ez egyre több helyen kezd a kísérleti fázisból kilépni a valóságba. Ennek egyik lehetősége a tervezett karbantartásoknál található. Azonban ez már egy másik területre is rávilágít, miszerint a gép tudja-e a szükséges karbantartást előre jelezni akár egy egyszerű határérték ellenőrzéssel, ami például a gép rezgéseit figyeli. Az is lényeges, hogy ez az adat kikerül egy virtuális kijelzőre, és ezt tudja leolvasni a karbantartó.

A virtuális valóság, ami egy jövőbe mutató technológia, amely akár  a „digitális iker” területén, a tervezési folyamatoknál tud segíteni. Alkalmazásánál például a VR-sisakkal lehet körbejárni belülről egy tervezés alatt lévő gépet. Van még egy érdekes aspektus, a hangfelismerés, a gépi beszéd, ami például az épületautomatizálásban kaphat szerepet. Az egyes lakrészekben például hangvezérléssel lehet működtetni az árnyékolókat, a lámpákat vagy akár a szoba hűtését-fűtését, szellőztetését. Ezek már léteznek, de ebben vannak még lehetőségek. Ezekhez kapcsolódó termékünk a TwinCAT Speech, amely a nyílt forráskódú beszédmodellekre épül. Ami még lehetséges és a Covid kapcsán előtérbe kerül az a kamerás rendszerek, a mozgásfelismerés. Például a jelenlét-érzékelők már a szobának a levegő összetételét is tudják figyelni, és ennek megfelelően szabályozni a szellőztetést.

Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke

MM: Cégük, partnereik mennyire nyitottak ezekre az új lehetőségekre?

Rendszerintegrátoroknál láttam olyan pilotprojekteket, ahol a jövő gyárával és a jövő technológiájával foglalkoztak, ott fordult elő, hogy VR-sisakban tervezünk vagy nézzük meg a gépet. Mi úgymond a vállunkra vettük, hogy ne csak úgy legyen egy HMI, hanem oktatásainkba bevettünk egy modult, ami a dizájnnal is foglalkozik. Ha belegondolunk abba, hogy a HMI kialakítása megfelelő, akkor a gépkezelő számára könnyebb a kezelése, ami pénzmegtakarítást jelenthet. A TwinCAT HMI egy HTML 5-alapú megjelenítő szoftver, ahol már tudjuk használni a webes technológiát. Ezek fontos aspetkusok, amire a jövőben figyelni kell, és megéri a végfelhasználónak is, mert ha több gépet szeretne használni, akkor tud olyan sztenderdet kialakítani, ami formai és színvilágában is egységes tud lenni.

MM: Ezek a fejlesztések hogyan befolyásolják a jövőben a gyártási folyamatokat, az ipart?

Úgy gondolom, hogy a termelékenységen javítani fog. Ha rendelkezésünkre áll a már említett megjelenítőpanel, akkor ez a céges hálózattal összekötve képes arra, hogy olyan megjelenítést készítsen, ami vezetői szinten már a termeléssel kapcsolatos információkat tud szolgáltatni. Ha ebbe belegondolunk, akkor nem egy hierarchián keresztül megy az információ, hanem közvetlenül az érintetteknek, de csak az őket érintő adatok. A hatékony ember és gép együttműködés a termelékenységben fog megjelenni.

MM: A Beckhoffnak milyen termékei, szolgáltatásai vannak az említett területekhez kapcsolódva?

Számos vezérlőpanelünk és ipari PC-nk van,  ezek között karra szerelhető verzió is megtalálható. Ezenfelül maga a szoftver is idetartozik, a TwinCAT HMI amit folyamatosan fejlesztünk. Ez egy webalapú keretkörnyezet, ahol fejleszteni tudjuk a megjelenítést akár 3D-ben is. Ide tartozik továbbá a TwinCAT Analytics is, a gyártási folyamatok és a termelés adatainak zökkenőmentes naplózásához és elemzéséhez. Emellett a gépi tanulási modellek futtatására alkalmas TwinCAT ML (MAchine Learning) is egyre jobban teret nyer Az említett termékek használatával segíthetjük a gép és az ember együttműködését.

www.beckhoff.hu

The post Gyártási folyamatok a jövőben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>