Automatizálás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 16 Sep 2024 14:04:56 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az ipari festés forradalmasítása: az integrált vezérlőrendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/12/festes-ipari-mls-automatizalas/ Mon, 12 Aug 2024 05:14:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30779 Felületkezelés – Az ipari automatizálás dinamikus világában a hatékonyság és a rendszerek könnyű használata kulcsfontosságú. Ezen igényt felismerve az M.L.S. Magyarország Kft. egy olyan integrációs rendszert fejlesztett ki, amely zökkenőmentesen egyesíti az ipari festés folyamatain belül működő különböző komponensek vezérlését. Ez az innováció forradalmasítani fogja az iparágat a műveletek egyszerűsítésével, a felhasználói élmény javításával és […]

The post Az ipari festés forradalmasítása: az integrált vezérlőrendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felületkezelés – Az ipari automatizálás dinamikus világában a hatékonyság és a rendszerek könnyű használata kulcsfontosságú.

Ezen igényt felismerve az M.L.S. Magyarország Kft. egy olyan integrációs rendszert fejlesztett ki, amely zökkenőmentesen egyesíti az ipari festés folyamatain belül működő különböző komponensek vezérlését. Ez az innováció forradalmasítani fogja az iparágat a műveletek egyszerűsítésével, a felhasználói élmény javításával és a speciális képzés szükségességének csökkentésével.

A műveletek racionalizálása az ipari festésben

Hagyományosan a festőrobotok kabinban történő működtetéséhez több vezérlőpanelen szükséges navigálni, amelyek mindegyike a folyamat különböző aspektusait kezeli. Legtöbb esetben robotot, a konvejort, a kabint, a festékkonyhát mind külön, azok saját interfészén kell kapcsolgatni. Ez a széttagoltság nemcsak nehézkessé teszi a műveletet, hanem növeli a hibák és a nem túl hatékony munkavégzés valószínűségét is.

Az új integrált vezérlőrendszer azonban teljesen megváltoztatja ezt a paradigmát azáltal, hogy mindegyik kontroll egységet egyetlen felhasználóbarát, színes érintőképernyőre központosítja. Legyen szó a világítás bekapcsolásáról, a festéktípus kiválasztásáról, a szállítószalag mozgatásáról vagy akár egy előre leprogramozott festési művelet elindításáról, ennek az új felhasználóbarát rendszernek köszönhetően minden funkció egyetlen kezelőfelületről érhető el. Az egyszerű beállításokat követően a festés automatizáltan és mindig azonos minőségben történik.

Főbb jellemzők és előnyök

Az egyik legalapvetőbb előnye az egységes vezérlőfelület, ami egyetlen intuitív panelen egyesíti a festőrobot, a kabin konvejor és a festőkonyha vezérlését. Ez jelentősen csökkenti a művelet összetettségét, gyorsabbá és hatékonyabbá téve azt.  Az érintőkijelzőt az egyszerűség jegyében tervezték, átlátható, színes kijelzővel, amely könnyen navigálható. Ez lehetővé teszi a kezelők számára, hogy átfogó képzés nélkül kezeljék a teljes rendszert. Az Ipar 4.0 elveihez igazodva, az integrált vezérlőrendszer a festési folyamat során adatok sokaságát rögzíti és dolgozza fel. Ezek az adatok magukban foglalják a pontos festékfelhasználást, a berendezések teljesítményére vonatkozó mérőszámokat és a kabinon belül fellépő környezeti feltételeket. A kezelők és menedzserek távolról férhetnek hozzá valós idejű adatokhoz, lehetővé téve a festési folyamat pontos nyomon követését és optimalizálását. Ezen ismeretek felhasználásával a vállalaton belül megalapozott döntéseket hozhatnak a pazarlás csökkentésének, a minőség javításának, valamint az általános működési hatékonyság növelésének érdekében, így a festési folyamat nemcsak intelligensebbé, hanem fenntarthatóbbá is válik.

Az egység egyik talán legkiemelkedőbb funkciója az előre beállított festési receptek kiválasztásának lehetősége. A festőrobot alapból egy teach pendant-tel (tanító pad-del) van ellátva, aminek kezelése hozzáértést igényel. Ebből kifolyólag a programok meghívása nem olyan könnyű, mint az érintőpanelen. A kezelő választhat egy, már előre elmentett programot, aminek következtében a rendszer automatikusan behívja az adott programhoz tartozó festék receptet, valamint a műveletek sorrendjével megfelelően működteti a különböző perifériákat, hogy biztosítsa az egyenletes, hatékony és kiváló minőségű festési eredményt.

A vezérlési folyamat racionalizálásával, vagyis az integrált rendszer alkalmazásával minimalizálhatja az állásidőt és optimalizálhatja a termelékenységet is. A gépkezelő gyorsan válthat a feladatok és konfigurációk között, így a teljes festési folyamat hatékonyabbá válik. A rendszert úgy tervezték, hogy alkalmazkodjon a különböző felhasználó típusokhoz; legyen szó akár kisüzemről, akár nagyipari berendezésről, az M.L.S. integrációs rendszere az egyedi igényekhez igazítható, így téve mindenki számára előnyössé használatát.

Könnyebbség az üzemeltetőknek

Az integrált vezérlőrendszer többféle gyártó berendezését képes összekötni és rendszerben vezérelni, az M.L.S. Magyarország Kft. telephelyén például egy Fanuc P40i robotot, egy Wagner 2K Comfort festékkeverőt és más gyártók komponenseit lehet egy helyen kezelni. Az integrált vezérlő rendszert más típusú robottal (pl.: ABB, KUKA, stb.) is ki lehet alakítani, és együtt tud működni az európában legelterjedtebb ipari PLC-s vezérlésekkel ( pl.: konvejor, kabin vezérlés. – Siemens, Schneider Electric, ABB, Omron, stb.). Intuitív kezelőfelületének köszönhetően még a műszaki ismeretekkel nem rendelkezők is hatékonyan tudják konfigurálni a folyamatot. A vezérlés demokratizálásával a vállalatoknak többé nem kell kizárólag magasan képzett szakemberekre támaszkodniuk a robotok működtetése során, ezáltal csökkentve a munkaerőköltségekre szánt erőforrásokat, valamint növelve a működési rugalmasságot.

Az M.L.S. Magyarország Kft. integrált vezérlőrendszere jelentős előrelépést jelent, amely a kifinomult mérnöki munkát praktikus, felhasználóközpontú tervezéssel ötvözi. Ez az innováció nemcsak az ipari festési folyamatok hatékonyságát és megbízhatóságát növeli, hanem új mércét állít fel az automatizált vezérlőrendszerek kialakításában.

Előrelépés az ipari automatizálásban

Azzal, hogy a különböző vezérlőrendszereket egyetlen, könnyen használható felületen egyesítjük, megnyitjuk az utat a hatékonyabb, hozzáférhetőbb és megbízhatóbb ipari műveletek előtt. Az innováció és a fejlesztések folytatásán túl  továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy olyan élvonalbeli megoldásokat nyújtsunk, amelyek megfelelnek ügyfeleink változó igényeinek.

www.mls.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az ipari festés forradalmasítása: az integrált vezérlőrendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/09/invio-kontron-gyarszimulacio-automatizalas/ Tue, 09 Jul 2024 12:33:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30456 Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben. E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek […]

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben.

E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek abban, hogy az automatizálás segíthet a problémáik megoldásában, de nem tudják, hol kezdjenek hozzá, vagy miként valósítsák meg. A korlátozott automatizálási tapasztalattal vagy belső mérnöki képességekkel rendelkező vállalatok számára mindkét forgatókönyv ijesztőnek tűnhet.

Ez utóbbi helyzettel találkozott nemrégiben az Invio Automation ipari automatizálási rendszerintegrátor vállalat. Az Invio Factory of Future tanácsadó csapatát egy ablakokat összeszerelő építőipari gyártó bízta meg azzal, hogy segítsen felmérni, hogyan növelhető az áteresztőképesség, a teljes közvetlen munkaerő megtartásával vagy csökkentésével.

Az Invio tanácsadói csapata az ügyfélcsapattal együttműködve kezdte a folyamatot és kidolgozta a lehetséges ötletek hosszú listáját. Ezután az Invio csapata leszűkítette ezt a listát néhány lehetséges, nagy hatású projektre. Ennek során az ügyféllel együtt többféle koncepciót vizsgáltak meg, értékelték az egyes ötletek megtérülését, valamint a javaslatok szűkített listáját az üzleti vezetők elé terjesztették. A múltban ez a folyamat sok munkát igényelt, és gyakran használtak a PowerPoint eszközt használták hozzá, az ötletek vizuális megjelenítéséhez. E projekt esetében azonban az Invio Automation a Visual Components gyártásszimulációs szoftveréhez fordult, hogy felgyorsítsa az ötletelési folyamatot.

Az így kapott javaslatok rövidebb idő alatt készültek el, szigorúbban értékelték őket, és a korábbi projekteknél magasabb szintű ügyféltámogatást kaptak. Ez az esettanulmány bemutatja, hogyan sikerült ezt elérni, és hogyan járult hozzá a Visual Components szoftver a vállalkozás sikeréhez.

Az egyes szakaszokban a következőkről lesz szó:

  • A világ legnagyobb ipari vállalatainál tapasztalt komplex mérnöki problémák megoldása
  • Megoldások keresése a kereslet növekedésére
  • Automatizálás és a Visual Components szerepe
  • A Visual Components előnyei a potenciális automatizálási lehetőségek azonosításában
  • Az automatizálás szimulálása az ablakgyártásban

Tudjon meg többet!

https://kontron.hu/blog/gyarszimulacio-az-ablakgyartas-automatizalasahoz/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/23/autonom-repulesre-kepes-mesterseges-mehraj/ Thu, 23 May 2024 14:21:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29806 BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő […]

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz

A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő tárgyat, amely teljesen önállóan, nagy egyedszámú rajban képes repülni. A BionicBee első repülési bemutatóját a 2024-es Hannover Messe kiállításon láthatták az érdeklődők.

festo bionicbee

Természetes repülési manőverek négy szabadságfokkal: a mesterséges méh 15-20 Hz-s szárnycsapási frekvenciával repül. A szárnyak 180 fokos szögben csapkodnak előre és hátra.

A BionicBee körülbelül 34 grammos tömegével, 220 milliméteres hosszúságával és 240 milliméteres szárnyfesztávolságával a Bionic Learning Network által eddig létrehozott legkisebb repülő tárgy. A fejlesztők először alkalmazták a generatív tervezés módszerét: néhány paraméter megadása után egy szoftveralkalmazás meghatározott tervezési elvek alapján megtalálja az optimális szerkezetet, hogy a lehető legkevesebb anyagot használja fel, ugyanakkor a lehető legstabilabb konstrukciót hozza létre. Ez a következetes könnyűszerkezetes felépítés elengedhetetlen a jó manőverezőképességhez és az egy feltöltéssel repülhető időhöz.

Autonóm kötelékrepülés

A mesterséges méhraj autonóm viselkedését egy ultraszéles sávú (UWB) technológiával működő beltéri helymeghatározó rendszer segítségével érik el. Ehhez a térben két szinten nyolc UWB-állomást (anchort) telepítenek. Ez pontos időmérést tesz lehetővé, és képessé teszi a méheket arra, hogy a térben meghatározzák a helyzetüket. Az UWB-állomások jeleket küldenek az egyes méheknek, amelyek az időbélyegek alapján önállóan meg tudják mérni a távolságot az adott adóelemektől és ki tudják számítani saját helyzetüket a térben.

mesterséges méhraj

Funkcionális integráció kis helyen: a méh teste tartalmazza a kompakt kialakítású szárnymozgató mechanizmust, a kommunikációs technológiát, valamint a szárnycsapkodást és a szárnygeometria adaptálását vezérlő alkatrészeket.

A rajban való repüléshez a méhek egy központi számítógép által meghatározott útvonalakat követnek. A szoros alakzatban is biztonságos és ütközésmentes repüléshez nagyfokú térbeli és időbeli pontosságra van szükség. Az útvonal tervezésénél figyelembe kell venni az esetleges légörvényekben létrejövő kölcsönhatásokat is.

Mivel a mesterséges méhek kézzel készülnek és a legkisebb gyártási különbségek is befolyásolhatják a repülési viselkedésüket, a méhek automatikus kalibrációs funkcióval is rendelkeznek: egy rövid próbarepülés során minden méh meghatározza az egyedileg optimalizált vezérlési paramétereit. Az intelligens algoritmus így ki tudja számítani az egyes méhek közötti hardveres különbségeket, így a teljes raj kívülről úgy vezérelhető, mintha minden méh azonos lenne.

festo bionicbee mesterséges méhraj statisztika

Ütközésmentes repülés: a méhek a rajban repülve egy központi számítógép által megadott útvonalakat követnek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/hannover-messe-bosch-fenntarthato/ Mon, 06 May 2024 06:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29527 Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti […]

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat.

A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója a gazdasági kihívások ellenére 2023-ban is megtartotta korábbi pozícióját. A Bosch árbevétele az ipari technika üzleti szektorban 6,8 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 10,2 százalékkal – 7,4 milliárd euróra emelkedett. A növekedés fő mozgatórugóit a HydraForce és az Elmo Motion Control cégek felvásárlásai jelentették.

A Hannover Messe 2024 kiállításon a Bosch az automatizálás, a digitalizáció és a hidrogén területén mutatott be technológiai megoldásokat.

„A mesterséges intelligencia és a digitalizáció korai alkalmazójaként az ipari technika szektor szinte egyetlen más ágazathoz sem hasonlítható”

– mondta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának ipari technika üzletágért, valamint digitalizációért felelős tagja.

„A szoftverek és a hálózatba kapcsoltság segítik, hogy a termelés hatékonyabb, jobb minőségű és fenntarthatóbb legyen. Az életszínvonalunk és jólétünk csak az erős ipari szektornak köszönhetően maradhat fenntartható.”

Generatív mesterséges intelligencia: fejleszti a folyamatokat és a minőséget

A gyártásban a Bosch a generatív mesterséges intelligenciát a termelésirányítás, a felügyelet és az ellenőrzés további fejlesztésére használja. A Bosch két németországi üzemében a vállalat olyan projekteket indított el, amelyek során a generatív MI szintetikus képeket hoz létre az optikai ellenőrzésre vonatkozó MI-megoldások kifejlesztéséhez és skálázásához, valamint a meglévő MI-modellek optimalizálásához. A Bosch arra számít, hogy ez a jelenlegi hat-tizenkét hónapról néhány hétre csökkenti az MI-alkalmazások tervezéséhez, bevezetéséhez és felfuttatásához szükséges időt. A Bosch kutatói által kifejlesztett, szintetikus adatokat előállító szolgáltatást a sikeres kísérleti tesztelést követően a Bosch valamennyi telephelye számára elérhető lesz.

ctrlX AUTOMATION: automatizálási eszköztár

A Bosch Rexroth által a gyártásautomatizáláshoz kifejlesztett ctrlX AUTOMATION rendszer hardverből, szoftverből és alkalmazásokból áll. Ez egy nyílt platform, amely a komplett automatizálási megoldások összes elemét tartalmazza, és 30-50 százalékkal csökkenti a komponens- és tervezési költségeket. A platform partnerközössége, amelyet együttesen ctrlX World néven ismerünk, folyamatosan bővíti a megoldások körét nemcsak hardverekkel, hanem új alkalmazásokkal is, amelyhez eddig 100 partner járult hozzá megoldásaival. A ctrlX AUTOMATION rendszer öt évvel ezelőtti indulása óta az ügyfelek száma mintegy ezerötszázra emelkedett. Az értékesítés ezen a területen 2023-ban 30 százalékkal nőtt.

Akkumulátorgyártás: komponensek az automatizált berendezésekhez

Legyen szó akár elektromobilitásról, fogyasztási cikkekről vagy az épületgépészetről, az energiatárolás iránti igény nagyobb, mint valaha. A Bosch Rexroth átfogó portfóliót kínál az akkumulátorgyártáshoz, amely a teljesen nyitott ctrlX AUTOMATION rendszeren kívül lineáris mozgatástechnikai, illesztési és anyagmozgatási technológiával rendelkező egyedi alkatrészeket, rendszermegoldásokat és alrendszereket is tartalmaz. A gyorsaság és a pontosság az akkumulátorgyártásban is fontos. A Bosch Rexroth olyan lineáris robotokat fejlesztett ki, amelyek gyorsan bevethetők az olyan alkalmazásokat illetően, mint a cellák és a csomagok kezelése, valamint az illesztéstechnika és az adagolás. Ezek a robotok optimalizálják a modulok és csomagok összeszerelésének és szétszerelésének folyamatait.

Akkumulátorok újrahasznosítása: automatizálási megoldás az akkumulátorok mélykisütéséhez

Egyre több elektromos autó közlekedik csendesen és alacsony károsanyag-kibocsátással az utakon. Akkumulátoraik ritka és értékes nyersanyagokat, például lítiumot és nikkelt tartalmaznak, amelyek visszanyerése gazdaságilag és ökológiailag is észszerű. A Bosch Rexroth használt járműakkumulátorok diagnosztizálására, kisütésére és szétszerelésére szolgáló moduláris megoldása lehetővé teszi ezeknek a lépéseknek az automatizálását, amelyekre még a nyersanyagok visszanyerésének tényleges folyamatát megelőzően kerül sor. Ez lehetővé teszi az akkumulátorok ipari méretű újrahasznosítását, és a rugalmas skálázás lehetőségét kínálja.

Hidrogéntöltő állomások: meghajtási megoldások a hidrogén sűrítéséhez

A hidrogéntöltő állomások jelentős szerepet játszanak a mobilitási ágazat szén-dioxid-mentesítésében. A következő hat évben világszerte várhatóan több ezer hidrogéntöltő állomást helyeznek üzembe. A Bosch Rexroth partnereivel együtt skálázható megoldásokat fejlesztett ki a hidrogén sűrítésére szolgáló szervohidraulikus kompresszorhajtásokhoz a 10 és 280 kilowatt közötti teljesítménytartományban. Ahhoz, hogy a járműveket gyorsan és egyszerűen hidrogén üzemanyaggal lehessen feltölteni, a gázt akár 900 bar nyomásra kell sűríteni. A Bosch Rexroth a hidrogéntöltő állomások kereskedelmi célú üzemeltetéséhez egy új, elektrohidraulikusan hajtott kriogén szivattyút fejlesztett ki a FirstElement Fuel céggel, az Amerikai Egyesült Államok egyik vezető vállalatával együttműködésben.

Ez a kriogénszivattyú a folyékony hidrogént közvetlenül 875 barra sűríti. A cél az, hogy a nehéz-teherautókat 100 kilogramm hidrogénnel kevesebb mint tíz perc alatt feltöltsék. A közvetlen feltöltés eredményeként így már nincs szükség a töltőállomásokon köztes tárolótartályokra. Az első ilyen töltőállomások felszerelése 2025-től kezdődően várható. A Bosch Rexroth a Maximator Hydrogen vállalattal együttműködve olyan skálázható, kis karbantartásigényű, jelenleg akár 250 kilowatt teljesítményű meghajtóegységeket fejlesztett ki, amelyek a töltőállomások üzemeltetőinek megfizethető megoldást kínálnak. Az új, konténeralapú kompresszorok potenciálisan a felére csökkenthetik a teljes üzemeltetési költséget a kereskedelmi forgalomban kapható alternatívákhoz képest. A svájci Coop-csoport már használ hidrogénnel üzemelő teherautókat az áruszállításhoz. Ezek öt olyan töltőállomáson tankolnak, amelyeket a Maximator és a Bosch Rexroth technológiájával szerelték fel.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/04/hilma-uc-ash-roemheld-saturendszerek/ Sat, 04 May 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29462 Az egyedi alkatrészgyártástól az automatizált gyártástechnológiáig. Kifogástalan Befogástechnika Az alkatrészgyártásban tevékenykedő vállalatokat két fő csoportra oszthatjuk, akik egyedi gyártásban kis- és középszériás munkadarabokat gyártanak és a nagyobb multinacionális cégeket, akik több tízezer vagy akár milliós darabszámot állítanak elő éves szinten. A munkadarabmegfogás területén mind két szegmensnek mások az elvárásai a munkadarabmegfogó szorítóelemekkel szemben. A HILMA, […]

The post HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az egyedi alkatrészgyártástól az automatizált gyártástechnológiáig.

Kifogástalan Befogástechnika

Az alkatrészgyártásban tevékenykedő vállalatokat két fő csoportra oszthatjuk, akik egyedi gyártásban kis- és középszériás munkadarabokat gyártanak és a nagyobb multinacionális cégeket, akik több tízezer vagy akár milliós darabszámot állítanak elő éves szinten. A munkadarabmegfogás területén mind két szegmensnek mások az elvárásai a munkadarabmegfogó szorítóelemekkel szemben. A HILMA, mint mára már a gépi satuk és saturendszerek területén neves márka a ROEMHELD cégcsoporthoz tartozik. A HILMA satuk palettáján mindegyik szegmens megtalálja a megfelelő satut, a kézi működtetéstől, a hidraulikus vagy elektromos kivitelen át, fix pofás, központosító vagy úszó szorítási mechanizmussal.

A HILMA satuk további előnye, hogy nem csak, mint egy termékben gondolkodhatunk, hanem komplett megfogási rendszerben. Mindegyik satu típushoz elérhetőek olyan kiegészítő elemek, amelyekkel a munkadarabmegfogás komplexé válik és a gyári szorítópofákkal, alaplapokkal, ütközőkkel, nullpontrendszerekkel összeállíthatjuk a munkadarabhoz illeszthető legjobb szorítási koncepciónkat.

A ROEMHELD cégcsoport a mai kor gyártástechnológiai elvárásaira reagálva fejlesztette ki a HILMA.UC és a HILMA.ASH saturendszereit, amelyek a maguk szegmensében olyan technológiai újdonságokkal rendelkeznek, amelyek szükségesek a produktív alkatrész gyártáshoz.

HILMA.UC gépsatuval maximális rugalmasság az egyedi alkatrészgyártásban

Videó online, print QR kód_Termékbemutató videó:

Az egyedi alkatrészgyártásban egyik legfontosabb szempont a munkadarabmegfogó rendszerekkel szemben, hogy könnyen átszerelhető legyen a következő vagy már egy korábbi munkadarabhoz. A minél kevesebb befogórendszer kevesebb beruházási költséggel jár és a tárolás is egyszerűsödik. A HILMA.UC egy gyorsan átszerelhető univerzális saturendszer, amely néhány lépésben illeszthető a különböző munkadarab geometriához. Dupla orsós kivitele precíz központos befogást és erős, lehúzó jellegű szorítást biztosít. A dupla orsó biztosítja, hogy a satu ne nyíljon szét, a max. 52 kN-os szorítóerő konstans maradhasson. 3, 4 vagy 5-tengelyes megmunkáló központokhoz ideális és a szerszámutakat sem korlátozza a geometriája.

A HILMA.UC 125 mm pofaszélességgel rendelkező univerzális szorítórendszer szinte korlátlan számú rögzítési feladatra alkalmas. Hagyományos satuként alkalmazva 0 – 200 mm között van a befogási tartománya, de kisebb átszereléssel a maximális megfogási tartomány 600 mm-ig növelhető. A kis és nagy munkadarabok egyaránt, nagy szabadságfokkal rögzíthetők és megmunkálhatók. Még ha a gyártási követelmények változnak is, nincs szükség új befogóeszközökbe való beruházásra.

Az egész HILMA.UC saturendszer úgy lett megtervezve, hogy minden eleme mindenhez illeszkedjen, nem kell utólagos átalakítás, minden menet, minden furat és illesztés elő van már készítve. A különböző szorítópofák közül mindig megtaláljuk a munkadarabhoz megfelelőt, legyen szó már megmunkált vagy nyers szorítási felületről, négyzet, kör vagy alaktalan geometriáról, cserélhető keményfémbetétes változatról. Gyári magasító lapok is elérhetőek és a STARK gyári nullpontrendszerébe is integrálhatjuk a HILMA.UC rendszerét, amely villámgyors készülékcserét garantál <0,01 ismétlési pontosság mellett.

Moduláris és rugalmas kialakítás HILMA.UC-vel:

  • központosító kivitel (± 0,01 mm) és 125 mm-es pofaszélességgel,
  • mechanikus működtetés és 52 kN maximális szorítóerő,
  • befogási tartomány: 0 – 600 mm (négyzetes és kör geometria egyaránt),
  • sokoldalú kiegészítők: szorítópofák, ütközők, magasító alaplapok,
  • kombináció STARK nullpontrendszerrel alapfelszereltségként.

HILMA.ASH a „fullautomatizált” saturendszer

Az automatizált gyártás napjainkban egyre inkább központi szerepet játszik a modern ipari folyamatokban. A technológiai forradalom hozzájárul a termelés hatékonyságának, minőségének és monitorozásának növeléséhez. Az automatizált gyártási rendszerek különböző szerszámgépek, robotok, megfogó egységek, satuk és szenzorok kombinációjából állnak, amelyek egységesen működnek együtt a gyártási folyamatok optimalizálása érdekében. Ennek eredményeként csökkentik a humán erőforrásoktól való függést, minimalizálják a hibalehetőségeket és növelik a termelés sebességét. Az automatizált gyártás nem csupán a termelési folyamatok hatékonyságát növeli, hanem lehetővé teszi a gyorsabb válaszreakciót a piaci változásokra és a fogyasztói igényekre. A ROEMHELD cégcsoport HILMA.ASH automatizált satu rendszerei minden műszaki elvárásban eleget tesznek egy teljesen automatizált gyártósor munkadarab megfogó készülékeként.

Videó online, print QR kód_Termékbemutató videó:

A HILMA.ASH 125 hidraulikus kettős működésű, hosszú löketű satu elegendő rugalmasságot biztosít a munkadarabok teljesen automatizált gyártásához. A nagy 80 mm-es lökethossz ideálissá teszi a különféle méretű alkatrészcsaládok egy szorítórendszerben történő rögzítését. A munkadarab specifikus befogóeszközök minimálisra csökkennek, ami további előnyt jelent: a gép működési idejét nem korlátozza a befogóeszközök és paletták száma, ezért megnő. Az opcionális útmérő rendszer lehetővé teszi a beállítási folyamatok automatizálását is. A kézi beavatkozások és ezáltal a működési hibák kiküszöbölhetők. Még kis darabszámok automatizált gyártása is gazdaságosan lehetséges.

Automatizált szorítópofa csere is lehetséges. Ez azt jelenti, hogy a nyers alkatrészek és félkész termékek könnyen befoghatóak és különböző szorítóerőkkel megmunkálhatóak kézi beavatkozás nélkül. Egy kezelőrendszerrel (például robottal) együttműködve a HILMA.ASH számos hagyományos szorítórendszert helyettesít, amelyek gyakran csak néhány milliméteres lökettel rendelkeznek, és ezért csekély rugalmasságot kínálnak.

A HILMA.ASH satu előnyei:

  • gazdaságos: megnövelt gépfutási idő, rövid beállítási idők,
  • kompakt: optimális hozzáférhetőség,
  • rugalmas: nagy lökettartomány 80 mm,
  • programozható: programozható útmérő rendszer.

Az alkatrészcsaládok a HILMA.ASH hidraulikus satuval lényegesen olcsóbban állíthatók elő, mint a szabványos satukkal vagy palettarendszerekkel, köszönhetően a rövidebb beállítási időnek, valamint az alacsonyabb személyi és rendszerköltségeknek.

További információ:

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a HAINBUCH hivatalos partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jövő a gyógyszergyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/28/gyogyszeripar-jovo-siemens-megoldasok/ Thu, 28 Mar 2024 05:30:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29032 Adatalapú döntések – Az EUROAPI Hungary Kft. éves szinten több mint 50 féle, közel 4.300 tonna gyógyszerhatóanyagot gyárt, amelyet a világ mintegy 50 országában értékesítenek. A gyógyszeripar automatizációs, digitalizációs kihívásairól és lehetőségeiről kérdeztük Bóta Pétert, a Folyamatirányítás és Digitalizáció csapat vezetőjét. Az EUROAPI budapesti telephelyén található a vállalatcsoport legnagyobb K&F részlege, valamint a teljes cégcsoportot kiszolgáló […]

The post Jövő a gyógyszergyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Adatalapú döntések – Az EUROAPI Hungary Kft. éves szinten több mint 50 féle, közel 4.300 tonna gyógyszerhatóanyagot gyárt, amelyet a világ mintegy 50 országában értékesítenek.

A gyógyszeripar automatizációs, digitalizációs kihívásairól és lehetőségeiről kérdeztük Bóta Pétert, a Folyamatirányítás és Digitalizáció csapat vezetőjét.

Az EUROAPI budapesti telephelyén található a vállalatcsoport legnagyobb K&F részlege, valamint a teljes cégcsoportot kiszolgáló IT Hub is. Ahhoz, hogy ilyen számosságú terméket és szolgáltatást ennyi irányba biztosítani tudjunk, elengedhetetlen, hogy automatizációs rendszereink kiemelten rugalmasak és bővíthetőek legyenek. –tudjuk meg a Bóta Pétertől, az EUROAPI Folyamatirányítás és Digitalizáció vezetőjétől.

MM: Milyen újdonságok vannak az üzemben, hol tart az automatizáció?

B.P.: A gyógyszeripar erősen szabályozott iparág. Folyamatosan figyeljük a legújabb automatizációs újításokat és lehetőségeket, de ezek adaptálása és engedélyeztetése a mi rendszereinkhez – és ezáltal bevezetésük is – nálunk hosszú folyamat. Telephelyünk ipari területei túlnyomó részt robbanásbiztos zónába vannak sorolva, ez szintén szűkíti a területünkön alkalmazható automatizációs megoldások palettáját.

Bóta Péter, EUROAPI Hungary Kft.

Hol tartunk most az automatizációs folyamatokban?

Kardinális, nagy változást nem, de folyamatos fejlődést látok: a technológiákat DCS, míg a kiegészítő funkciókat, a package-unitokat PLC-k, SCADA rendszerek irányítják. Igyekszünk egyre intelligensebb terepi eszközöket használni, melyek megkönnyítik a hibakeresést, diagnosztikát. Kiemelt fejlődési lehetőség egyrészt a szoftvereink egységesítése, sztenderdizálása, illetve a pár éve már nagyon sokat emlegetett Data Science területe. Különböző DCS és Scada rendszereink hatalmas Big Data források, folyamatosan dolgozunk ezen adatok elemzésén és az ezekből kinyerhető információk minél szélesebb körű hasznosításán. Itt a mesterséges intelligencia segítségével olyan optimalizálási, szimulációs lehetőségek előtt nyílik meg az út, ami régebben elképzelhetetlen lett volna. A gyógyszergyártás berkein belül – a kollégákkal egymás között viccesen meg szoktuk jegyezni – hogy nem is a hatóanyag, vagy késztermék gyártás az elsődleges profilunk, hanem a papírgyártás. Ez arra utal, hogy a hatósági irányba történő megfelelés miatt a klasszikus módszertan szerint egy-egy adag legyártott termékhez akár többszáz oldal – jellemzően papír alapú – dokumentum készül. Szerencsére a szabályozói-és az ügyféloldal is egyre inkább elfogadja és igényli a papírmentes megoldásokat. Ezt mi is így látjuk és keressük, teszteljük az újabb és újabb lehetőségeket.

Mire a legbüszkébbek az automatizáció/ gyártás tekintetében?

Több éve zajlik legnagyobb folyamatirányító rendszereink szoftveres sztenderdizálása. Ez nagy segítséget nyújt mind az üzemi dolgozóknak, mind a fejlesztőknek, mérnökeinknek. Nem csak egységes felhasználói felületet kapunk, de egy fejlesztés, átalakítás, valamint a hibakeresés is sokkal gyorsabb és pontosabb találatokat eredményezhet, ha egységes a szoftver felépítése. Büszkeségre ad okot, hogy kiemelten kezeljük a preventív/ prediktív karbantartást. Így el tudjuk érni, hogy berendezéseink ne álljanak le nem várt meghibásodások következtében – veszélyeztetve ezzel a gyógyszerhatóanyagok szigorú gyártási menetrendjét – hiszen még azelőtt információt kapunk gépeink kialakuló hibáiról, valamint a szükséges javításokról, mielőtt azok bekövetkeznének. A covid és chiphiány okozta szállítási határidő-csúszások már csökkenek, de még mindig aggodalomra ad okot, ha egy váratlan meghibásodás miatt 2 hetet kell állnia egy berendezésnek a pótalkatrészre várva. Ezek a nem tervezhető kiesések minden esetben problémát jelentenek számunkra, amelyet partnereinkkel együtt megoldunk. Emellett azt gondolom, arra is büszkék lehetünk, hogy a növekvő piaci- és kapacitás igénynek folyamatosan eleget tudunk tenni a meglévő rendszereink bővítésével.

Mi a Siemens-eszközök szerepe a gyártásban?

Telephelyünkön a gépeket, a gyártóberendezéseket irányító PLC-k nagy többsége Siemens gyártmányú, jellemzően valamilyen package-unit-al érkeznek hozzánk. Beszállítóinktól itt már igyekszünk a Siemens 1500- as termékcsaládot rendelni, míg kisebb jelszámú rendszereknél az ET200SP moduláris vezérlők jelennek meg. Motorvezérlési feladatokra még a LOGO! eszközöket, illetve – szerintünk a jövőt jelentő – Simocode-okat használunk. Tartályaink súlymérését a Siwarex termékcsalád elemeire bízzuk. Végül – bár nem gyártó rendszer, de – megemlítem, hogy épületautomatizáláshoz a Desigo CC alkalmazást használjuk.

Hogyan látja az automatizáció jövőjét a gyógyszergyártásban?

Az első, legfontosabb kihívás a „többet, kevesebbért és gyorsabban” elv. Ráadásul nálunk, az EUROAPI Hungary Kft.-nél – mivel a gyógyszerhatóanyag gyártás erősen szabályozott – ezeket úgy kell alkalmaznunk, hogy a minőségi mutatóink csak javuló tendenciát mutathatnak. Úgy érzem, hogy ez a kihívás egyre több kreativitást igényel, a meglévő módszertanok sokszor nem elég hatékonyak, szemléletmód váltás is szükséges. Az emberi munka támogatása az egyre intelligensebb eszközökkel, funkciókkal kiemelt értéket jelent. Fontos megemlíteni, hogy a modern automatizálási eszközökkel az emberi hibázás jelentős mértékben csökkenthető, illetve a Data Integrity elvárásoknak is magasabb szinten tudunk eleget tenni.  A másik igény szintén a hatékonyság növelése érdekében születik meg, de egészen más, jellemzően egy „felsőbb”, üzleti területen. A sokat emlegetett adatalapú döntéshozatal támogatása újabb kihívásokat – és egyben lehetőségeket – tár elénk. Az ANSI/ISA-95 szabványban definiált piramis alján lévő adatokat egyre nagyobb mennyiségben, valós időben kell feljuttatni a felsőbb rétegekbe. Mindezt természetesen a kiberbiztonsági elvek teljes körű betartása mellett. Ezen a területen sajnos még mindig messze van az IT-OT terület fejlettségi szintje, de egyre ígéretesebb az OT fejlődése is. Ezzel kapcsolatosan az is látszik, hogy az automatizálással foglalkozó szakembereknek egyre mélyebb ismereteket kell szerezniük hálózatmenedzsment vagy akár adattudomány terén. Jó pár éve lehet hallani a moduláris technológiákat támogató MTP szabványról vagy szükségességéről, mely szintén komolyabb változást hozhat, de véleményem szerint nem a közeli jövőben. Összességében elmondható, hogy a gyógyszergyártásban előrehaaladás nem kizárólag a rendszerek megújításával, fejlesztésével valósítható meg, szorosan kapcsolódik hozzá az azzal dolgozó szakértői csapat tudásának folyamatos bővítése, fejlesztése.

www.siemens.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jövő a gyógyszergyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/07/festo-automatizalas-elektromos-mondelez/ Thu, 07 Mar 2024 05:00:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28761 Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál […]

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél

A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál a sebességek és pozíciók szabályozásában.

A Mondelez az élelmiszeripar nagy nemzetközi szereplője, portfóliójában számos ismert márkával, mint például a Côte d’Or, a Milka és az Oreo. Az Ergomix projekt a húsvéti tojások gyártásának támogatására indult, azzal a céllal, hogy javítsa a kezelőszemélyzet ergonómiáját. A tojások gyártása gyakorlatilag egész évben folyik, hogy húsvétkor elegendő készlet álljon rendelkezésre a szezonális kereslet kielégítésére. Korábban a különböző ízekből álló tálcákból származó tojásokat kézzel keverték össze, ami munkaigényes volt. Az új létesítményben ez a folyamat teljesen automatizált.

A kettős Festo ELGA fogasszíjas tengelyek és az ESBF elektromos hengerek a megfelelő irányba mozgatják a töltőszalagot, hogy az egyenletesen töltse meg a raklaptartókat.

A tökéletes keverék elérése

Miután a tojások lekerülnek a formázósorról, egyenként csomagolva, szállítószalagon keresztül az új üzembe kerülnek, ahol először ízesítés szerint nagy palettás tárolókba válogatják őket. Ezeket a tálcákat ezután egy robot segítségével előkészítik a keveréshez, vagy pedig egy mobil robot  ideiglenes raktári tárolásra továbbítja őket. Miután minden, a keverék összeállításához szükséges íz elkészült, a tojásokat surrantókon keresztül egy széles szállítószalaggal pontos pozíciókba szállítják, hogy az összes íz egymás mellé kerüljön. A végén a tojások ismét egy palettás tárolóba kerülnek, ahol a különböző ízek tökéletesen összekeverednek.

A hajtástechnológia szempontjából az első kihívást az jelentette, hogy a paletták megtöltésekor a tojások egyetlen rétegben legyenek elosztva. Ellenkező esetben a felszínük nem lenne vízszintes, ami lehetetlenné tenné a tárolók egymásra helyezését. A második kihívás a tartályok elhelyezése volt a szállítószalag fölött, amelyen a keveréket összeállítják. Ehhez rugalmas rendszerre volt szükség, mivel nem minden keverék tartalmaz ugyanannyi különböző ízesítést. Végül megfelelő meghajtást kellett találni a robot megfogójához is, amely a 150 kg-os palettás tárolókat mozgatja.

„A projekt kiindulópontja az volt, hogy nem használunk pneumatikát”

– mondja Bob Aerts, a Mondelez mérnöki osztályának munkatársa.

„Az indoklás az volt, hogy az elektromos hajtások az energiafogyasztás szempontjából kedvezőbbek, és a gépbiztonság minden szempontját is könnyebb megvalósítani. Ezt bemutattuk a Festónak, és ők nemcsak megértették a kiindulási szempontunkat és az általunk megépíteni kívánt alkalmazásokat, de képesek voltak felajánlani az összes szükséges alkatrészt is, hogy mindez megvalósulhasson.”

Az új üzem tervezését a Betecem végezte, Koen Roobaert, a Festo alkalmazásmérnöke pedig tanácsot adott az alkatrészek kiválasztásában. A programozásért az Alax Automation volt felelős.

A Festo elektromos meghajtásoknak köszönhetően a különböző ízkeverékek nehézség nélkül megvalósíthatók.

Pontos pozicionálás

Az új Ergomix-berendezés egy légkondicionált helyiségben található, és teljesen automatikusan működik. A paletták egyenletes feltöltése érdekében a rendszert úgy alakították ki, hogy a tojásokat adagoló szállítószalagot két, szervomotorral és torziós tengellyel felszerelt, időzített fogasszíjas tengelyen keresztül jobbra és balra lehet mozgatni. A szállítószalag meghosszabbításában lévő, golyósorsós elektromos henger lehetővé teszi, hogy a szalag előre és hátra is meghosszabbítható legyen. Ez a kombináció azt jelenti, hogy a rendszer képes úgy pozícionálni magát, hogy a tojásokat a raklapos tárolóban bármelyik pozícióban le tudja dobni. A vezérlő visszajelzést kap a tároló alatti mérőcellákból és a termékek áramlási sebességéről, így pontosan meg tudja határozni, hogy a tárolóban hol van még hely.

A keveréshez a széles szalag feletti tartályok pozícionálását szintén elektromos tengelyekkel valósították meg. Ezek lehetővé teszik a pozíciók automatikus beállítását az adott keverékben összeadandó ízek számához. A tálcatartó kereteket mozgató robot megfogója is egy Festo ESBF elektromos hengerrel és szervomotorral lett felszerelve. Az összes CMMT szervomotor-vezérlő a légkondicionált helyiségen kívül található elektromos szekrényben kapott helyet. Ezek Profineten keresztül kommunikálnak a berendezést vezérlő PLC-vel. A különböző tojásízek kombinálása így már nem igényel kézi munkát.

„A Festo másik előnye az volt, hogy az alkatrészek teljes választékát kínálják”

– mondja Bob Aerts.

„Ez nem csak a mechanikus meghajtásokat, sebességváltókat, motorokat és hajtásokat foglalja magában, hanem az összes szükséges mechanikus szerelvényt és tartozékot is. Ez óriási segítséget jelentett a szabványosításban, és azt is biztosítja, hogy minden alkatrész tökéletesen illeszkedjen egymáshoz. Azt a rugalmasságot, amit most ezzel a berendezéssel elérhetünk, pneumatikus meghajtásokkal nem tudtuk volna megvalósítani.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizált festőcella hazai fejlesztése https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/12/festocella-automatizalt-hazai-fejlesztes/ Mon, 12 Feb 2024 05:00:16 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28428 Festék világ – Kuriózumnak számít hazánkban, hogy a főként festékek, lakkok, felületkezelő anyagok értékesítésével foglalkozó cég automatizált festőcellát tervez, gyárt, valamint forgalmaz. Az M.L.S. Magyarország Kft. szigetszentmiklósi csarnokaiban létrehozott automata porfestő gyártósor, valamint robotizált festőcella a cég telephelyén kipróbálható, megrendelhető, emellett moduláris felépítésének köszönhetően egyedi igényekre alakítható. Az M.L.S. Magyarország Kft. fa és fém felületkezelő […]

The post Automatizált festőcella hazai fejlesztése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Festék világ – Kuriózumnak számít hazánkban, hogy a főként festékek, lakkok, felületkezelő anyagok értékesítésével foglalkozó cég automatizált festőcellát tervez, gyárt, valamint forgalmaz.

Az M.L.S. Magyarország Kft. szigetszentmiklósi csarnokaiban létrehozott automata porfestő gyártósor, valamint robotizált festőcella a cég telephelyén kipróbálható, megrendelhető, emellett moduláris felépítésének köszönhetően egyedi igényekre alakítható.

Az M.L.S. saját fejlesztésű festő-robotcella vezérlő rendszere felhasználóbarát Siemens HMI kezelőfelület segítségével fogja össze a festőcellában szükséges összes perifériát.

Az M.L.S. Magyarország Kft. fa és fém felületkezelő anyagok, csiszolóanyagok, szórástechnikai berendezések, ragasztók, valamint felületkezelési segédanyagok forgalmazásával foglalkozó disztribútor és márkaképviselet – és ennél jóval több is, hiszen az oktatásra, szakember képzésre, valamint fejlesztésekre, például saját márkás termékekre is nagy gondot fordít. A 100% magyar magántulajdonban lévő cég 1995-ben kezdte működését azzal a céllal, hogy minőségi termékekkel lássa el a felületkezeléssel foglalkozó belföldi kis- és nagyvállalatokat. Alapvető küldetése, hogy hosszú távú, tartós kapcsolatokon keresztül, a piac követelményeinek megfelelve, a partnerek valódi szükségleteit gyorsan és hiánytalanul kielégítse. A kiemelkedő minőségű termékkínálaton kívül a több évtizedes tapasztalaton alapuló szolgáltatások is segítik a hosszú távú partneri együttműködés megőrzését, fejlesztését, új kapcsolatok kialakítását.

„Célunk a professzionális felületkezelés minél szélesebb körű elterjesztése a különböző iparágakban, partnereink versenyképességének növelése a legmodernebb környezetbarát technológiák és alapanyagok folyamatos biztosításával.”

– Józsa Márton tulajdonos-ügyvezető, M.L.S. Magyarország Kft.

Csapat

A piaci igények kiváló ismerete teremtette meg a Józsa Márton vezette csapat sikereit. A jó csapat más területen is fontos az ügyvezető életében, hiszen Józsa Márton az MLS-Raiffeisen- Fifty-Fifty kétárbócos katamarán versenyvitorlás kapitányaként 2023-ban új rekorddal, negyedszerre nyerte meg a Kékszalagot. A bajnokként is szerény, de határozott ügyvezetőtől ott jártunkkor megtudtuk: „cégünk a kezdetektől arra törekedett, hogy ne átlagos forgalmazóként működjön, hanem hozzáadott értéket teremtve, maximálisan teljesítsük a vevői igényeket. Ebben jelenleg 30 területi képviselőnk működik közre a hat különböző divízióban, akik helyszíni szaktanácsadással, probléma megoldással és folyamatos kapcsolattartással igyekeznek partnereink munkáját megkönnyíteni a felületkezelés terén.”

Alapok

A 2003-ban megnyitott szigetszentmiklósi telephely két impozáns csarnoka bizonyítja a cég fejlődését. Az egyikben a fa és fémipari festékek, ragasztók értékesítése, raktározása, valamint pácok- lakkok- és festékek keverése, bemintázása zajlik.

Gémesi Jóka marketing vezető hozzátette:

„a Pest megyei M0-ás körgyűrű déli szakaszának közvetlen szomszédságában található székhelyünkön főbb termékeink mellett megtekinthető több, mint tízezer szín- és felületmintánk. Itt található 2700 m² alapterületű központi raktárunk, melyben kétmilliárd Forint értéket meghaladó raktárkészlet teszi lehetővé partnereink azonnali és teljes körű kiszolgálását. Ugyanitt került átadásra 2020 őszén az új, modern stílusban épült, 2400 m2 alapterületű raktár- és iroda épületünk, ahol a raktározás és csiszolóanyag konfekcionálás mellett, a Wagner folyadék és porfestő berendezéseinek, a SIA csiszoló anyagoknak, valamint a Bona padló felületkezelésnek is kialakítottunk egy korszerű, minden igényt kielégítő oktató és technikai központot.”

A porfestő tesztcentrumban található egy komplett 6+2 pisztolyos, gyorsszínváltós Wagner automata porfestő berendezés, robotos javítószórással kiegészítve, konvejorral, beégető kemencével. Itt az érdeklődők élőben kipróbálhatják az olasz Lesta cég másodpercek alatt betanítható öntanuló festőrobotját, a svéd HangOn függesztő és maszkoló rendszereit, valamint a svájci Coatmaster érintésmentes rétegvastagság mérőjét.

A porfestő tesztcentrumban található egy komplett 6+2 pisztolyos, gyorsszínváltós Wagner automata porfestő berendezés, robotos javítószórással kiegészítve, konvejorral, beégető kemencével.

Az emeleten található a nedvesfestő tesztcentrum, egyedi építésű látványkabinnal- és festékkonyhával, melyben kipróbálhatóak a Wagner összes alacsony és magasnyomású pumpája, edzőtároló- és keverő edényei, valamint a legkorszerűbb PLC vezérlésű, automata 2K COMFORT berendezése, hagyományos és elektrosztatikus szórástechnikával. Az üvegfalú látványkabinban található egy Atexes Fanuc festőrobot, valamint itt lehet megtekinteni és kipróbálni az M.L.S. saját fejlesztésű festő-robotcella vezérlő rendszerét, amely egy felhasználóbarát Siemens HMI kezelőfelület segítségével fogja össze a festőcellában szükséges összes szükséges perifériát (festékellátó rendszer, robot, tisztító kefe, konvejor, kabin, biztonsági reteszelések).

M.L.S. Magyarország Kft fő tevékenységei:

  • MILESI faipari felületkezelő anyagok forgalmazása,
  • BARIL, CMP, POLISTUC, ZINGA fémkorróziós felületkezelő anyagok forgalmazása,
  • WAGNER nedves és porfestő berendezések forgalmazása, telepítése, szervizelése
  • TITAN és WAGNER építőipari festőberendezések forgalmazása, szervizelése
  • SIA és MLS saját brandes csiszolóanyagok gyártása, forgalmazása, konfekcionálása
  • BONA padlóbevonati rendszerek és gépek forgalmazása,
  • FANUC és LESTA festőrobotok értékesítése, telepítése
  • HANGON függesztés és maszkolástechnika
  • COATMASTER érintésmentes rétegvastagságmérő berendezések forgalmazása.

Cégcsoport

A cégnek külföldi leányvállalatai, illetve érdekeltségei működnek: Romániában, Szlovéniában és Boszniában. A cégcsoportban foglalkoztatott alkalmazottak száma meghaladja a 130-at, ebből az M.L.S. Magyarország Kft. 95 főt foglalkoztat. 2019-ben megvásárolták a zalaegerszegi székhelyű Peza Kft.-t, mely közel 30 éve foglalkozik a SIA csiszolóanyagok magyarországi forgalmazásával, illetve a csiszolóanyagok végtelenítésével. A faiparban Magyarországon igen elterjedt és piacvezető patinás svájci márkát a hazai autó- és fémiparban is hasonló pozícióra szeretnék emelni. A faipari felületkezelő anyagok piacán több mint 15 éve piacvezető szerepet töltenek be, de a szórástechnika és csiszolástechnika tekintetében is közel járnak ehhez az eredményhez.

Folyamatos innovációk

Józsa Márton tulajdonos-ügyvezetőtől a legújabb fejlesztésű robotizált festőcella mellett állva megtudtuk, hogy: „a folyamatos innováció és új, felületkezeléssel kapcsolatos technológiák, brandek bevezetése jellemző ránk. Nagyon erős szakember gárdánk van, számos továbbképzés és nyílt nap, gép- és termékbemutató szerepel a programunkban”.

M.L.S. Magyarország Kft. szolgáltatások

  • fa, fém és padló felületkezelő rendszerek bemintázása: laborunkban több évtizedes tapasztalattal rendelkező kollégák dolgoznak a partnerek igényeihez leginkább igazodó felületkezelő rendszerek és egyedi színek elkészítésén;
  • Wagner folyékony és porfestő rendszerek tervezése, telepítése, szervize és karbantartása;
  • SIA és MLS sajátmárkás csiszolóanyagok gyártása, végtelenítése, szaktanácsadás;
  • magas szintű technikai támogatás minden képviselt márkával kapcsolatban;
  • helyszíni szaktanácsadás, probléma megoldás;
  • 24 órán belüli kiszállítás.

Kapcsolatok

  • faipari felületkezelő anyagok: Papp Gergely +36 20 555 0798 papp@mls.hu
  • fémkorrózió és tűzgátló festékek: Sárközi Krisztián +36 20 555 0706 sarkozi@mls.hu
  • folyékony szórástechnika: Czifra Andor +36 20 555 0709 czifra@mls.hu
  • porfestés, automatizálás: Jakab Róbert +36 20 555 0760 jakab@mls.hu
  • építőipari szórástechnika: Zsolnay Zoltán +36 20 555 4458 zsolnai@mls.hu
  • csiszolástechnika: Szalai Ádám +36 20 555 1342 szalai@mls.hu
  • padlóbevonatok: Kaposvári Krisztián +36 20 326 2869 kaposvari@mls.hu

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automatizált festőcella hazai fejlesztése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizált befogás RÖHM KZS központosító satukkal https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/07/rohm-kzs-automatizalas-satu/ Wed, 07 Feb 2024 05:30:14 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28383 Az optimalizált gyártástechnológiák és folyamatok az esetek döntő többségében, nagyobb termelékenységet biztosítanak a gyártó vállalatoknak. Ez a megállapítás igaz a központosító satuk használata esetén is, melyekkel például kerek és szögletes munkadarabok merev befogása egyaránt lehetséges a legkülönfélébb szerszámgépeken. A befogás- és megfogástechnikában több évtizedes tapasztalattal rendelkező, Sontheim-ben található RÖHM GmbH bemutatta a továbbfejlesztett KZS központosító […]

The post Automatizált befogás RÖHM KZS központosító satukkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az optimalizált gyártástechnológiák és folyamatok az esetek döntő többségében, nagyobb termelékenységet biztosítanak a gyártó vállalatoknak.

Ez a megállapítás igaz a központosító satuk használata esetén is, melyekkel például kerek és szögletes munkadarabok merev befogása egyaránt lehetséges a legkülönfélébb szerszámgépeken. A befogás- és megfogástechnikában több évtizedes tapasztalattal rendelkező, Sontheim-ben található RÖHM GmbH bemutatta a továbbfejlesztett KZS központosító satuk családját. Az új kialakításnak köszönhetően számos előnnyel rendelkeznek. Többek között 6 oldalas megmunkálásra is alkalmasak. Pneumatikus vagy hidraulikus működtetéssel használhatóak. Kompakt kialakításuk és magas ismétlési pontosságuk mellett (méret függvényében 0,01-0,03 mm pl. KZS-P100 0,01mm) nagy, akár 55 kN-os szorítóerővel és 20% -kal megnövelt befogási tartománnyal, szélesebb körben alkalmazhatóak. A letörésekkel csökkentett ütközési kontúrnak köszönhetően jobb körüljárást engednek meg a forgácsleválasztás során. Az új kialakítás előnyösen hat a forgácsáramlásra az öblítéskor is. Számos, rugalmasan változtatható alkalmazási lehetőség kínálkozik, különösen a 3-, 4- és 5-tengelyes megmunkáló központokban, ahol jól kombinálhatóak különféle null-pontos befogó rendszerekkel.

A kompakt kialakítás és a magas ismétlési pontosság mellett a KZS-központosító satuk nagy, akár 55 kN-os szorítóerővel és 20%-kal megnövelt befogási tartománnyal rendelkeznek. A csökkentett ütközési kontúr az optimális forgácsáramlást segíti elő (Kép: Röhm).

Ezen a területen nyílik a legnagyobb optimalizálási lehetőség a felhasználók számára. Az új KZS központosító satuk és a Röhm null-pontos rögzítő rendszere egyaránt alkalmas automatizált folyamatokra. Mindkét készülék pneumatikusan vagy hidraulikusan működtethető, akár a szerszámgép vezérlésén keresztül. Ezért kifejezetten alkalmasak a szerszámgépek robot által támogatott munkadarab-betöltésére. Ez a kombináció nagy beállítási-idő megtakarítást tesz lehetővé: automatizált folyamatokban például egy vagy két KZS szorítóblokk helyettesítheti a nagyszámú kézi satut.

Mindez hogyan működik?

A Röhm-KZS robotkar segítségével közvetlenül a gépbe helyezhető. Ezért nem szükséges, hogy a gépkezelő a munkadarabot a gépen kívül extra szorítóeszközzel lássa el. Ezenkívül nincs szükség külön kézi leszorítóra minden egyes munkadarabhoz. A nullpontos szorítórendszerrel kombinálva a költségigényes beállítási idők jelentős mértékben lerövidülhetnek. Az ügyfelek kívánságára, akár más gyártók nullpontos rögzítő rendszereihez is illeszthetik a központosító satukat.
A felhasználók számára előnyt jelent, a rövidebb beállítási idő, a gépidő jobb kihasználása és ezáltal a lényegesen magasabb termelékenység.

A KZS precíziós ékhorgos pofa mozgató rendszere nagy szorítási erőt és a megmunkálási folyamatok magas fokú megbízhatóságát biztosítja. A továbbfejlesztett kenési rendszer, hosszabb élettartamot és hosszú időn át egyenletes befogási erőket garantál. Ez azt jelenti, hogy a szorítóblokkok nagy igényű marási műveletekhez is alkalmasak, magas forgácsleválasztási sebesség, nagy ciklusszám és pontos gyártási tűrés esetén is. Az opcionálisan integrált löketérzékelőt a szorítás vezérléséhez használhatják, ami egyben az optimális folyamatellenőrzést is biztosítja.

A módosított kialakítású KZS satukat a RÖHM Magyarországon is elérhetővé tette.

Az IPAR NAPJAI – AUTOMOTIVE 2024 kiállításon megtekinthető lesz a cég standján! Keressék a Német-Magyar Iparkamara közösségi standját.

Amennyiben bővebb információkra van szüksége, kérdezze szakértőinket vagy nézze meg honlapunkat:

www.roehm.biz


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automatizált befogás RÖHM KZS központosító satukkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kapacitásbővítés automatizálással https://www.muszaki-magazin.hu/2024/02/07/kapacitasbovites-automatizalas-gf/ Wed, 07 Feb 2024 05:00:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28378 Fenntarthatóság az iparban – Tévhit, hogy automatizálni csak szériagyártásnál lehet, kis darabszámoknál is az automatizálás a legkézenfekvőbb és a leggyorsabban megtérülő módja a kapacitásbővítésnek. – vallja Szabó Gábor, a GF Machining Solutions magyarországi és romániai vezetője. Számos automatizálási megoldást kínál kis- és középvállalkozásoknak, valamint multinacionális cégek számára a 222 éves múlttal rendelkező svájci GF Machining […]

The post Kapacitásbővítés automatizálással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fenntarthatóság az iparban – Tévhit, hogy automatizálni csak szériagyártásnál lehet, kis darabszámoknál is az automatizálás a legkézenfekvőbb és a leggyorsabban megtérülő módja a kapacitásbővítésnek. – vallja Szabó Gábor, a GF Machining Solutions magyarországi és romániai vezetője.

Számos automatizálási megoldást kínál kis- és középvállalkozásoknak, valamint multinacionális cégek számára a 222 éves múlttal rendelkező svájci GF Machining Solutions (GFMS). Emellett a hazai és román közös GFMS képviselet idén 5 éves, és 5 év alatt az öt fős cégből hamarosan 25 fős céggé válnak, ami szintén komoly fejlődés.

 

MM: Hogyan alakult a 2023-as év a GFMS számára?

Sz.G.: A ’23-as év során ismételten felvettünk jó néhány kollégát, Magyarországon és Romániában összesen 21-en vagyunk, ennek nagy része a szervizcsapat, ami jelenleg 11 fős, de hamarosan újabb kollégánk érkezik. A megrendeléseket tekintve a tavalyi év – köszönhetően néhány nagyobb projektnek is – elég jól alakult számunkra. Az eddigi fennállásunknak a legjobb éve volt, habár a kis- és középvállalkozások megrendelésének bővülése még nagyon hiányzik. Itt beszélhetünk a várt uniós pénzekről, és a gazdasági környezetről, energiaárakról, ráadásul tudjuk, hogy a német ipar sincs most a legjobb állapotban, de azért tudtunk fejlődni. Új kollégákat vettünk fel, megrendeléseink is jól alakultak, főleg az utolsó két negyedévben, de azért lehetett volna jobb is az évünk az eladott darabszámokat tekintve. A szerszám- és formagyártás, területe hagyományosan elég erős Magyarországon, azonban sajnos nincs a legjobb helyzetben jelenleg. Ezen a területen eladásaink elmaradtak a reményeinktől. Az energetikai szektor ezt ellensúlyozta kiváló számokkal. A csomagolóipar és ITC szintén fejlődő terület, itt is jó számokat tudtunk elérni.

„Minden termelő vállalat számára a legdrágább gép az, ami nem működik! Azt vallom, hogy az első és legfontosabb, hogy egy szerszámgépgyártónak vagy kereskedőnek legyen megfelelő háttértámogatása és megfelelő szerviz bázisa.” 

–  Szabó Gábor, a GF Machining Solutions magyarországi és romániai vezetője.

 

MM: Milyen eseményeket terveznek 2024-ben?

Sz.G.: Idén 70 éves a GFMS szikraforgácsoló üzletága, és ez a 70 év tiszteletre méltó. Erre lesz egy dedikált nyílt napunk Svájcban, ez most még szervezés alatt van. Ha a hazai porondot nézzük, ott leszünk a Mach-Techen, ami még mindig a legjelentősebb gépipari szemle itthon, ennek regisztrációja már megtörtént, a stand és a kiállítandó gépek, gyártási rendszerek szervezés alatt vannak. Nagyságrendileg egy 100 négyzetméteres standon fogunk kiállítani három gépet, három technológiát: a marás, a szikraforgácsolás és a digitalizáció lesz a középpontban, illetve a teljes kínálatunkat átfogó automatizálás.

Emellett ami számunkra még nagyon fontos, hogy idén 5 éves a Magyarországi GFMS. 2019-ben alakultunk, így ősszel a megszokott rendezvényünket megújítva szeretnénk egy speciális nyílt napot szervezni. Ezt a rendezvényt szeptember közepe és október közepe között tartjuk majd, technológiai partnereink kínálatával kiegészítve.

 

MM: Az automatizálás egyre nagyobb teret hódít, a GFMS milyen megoldásokkal rendelkezik ezen a területen?

Sz.G.: Ezzel kapcsolatban hosszan tudnánk beszélni fenntarthatóságról, környezettudatosságról, minőségjavulásról és kapacitásbővítésről. Számos újdonságunk van ezen a téren, például a szerszám- és formagyártók részére különböző, általunk fejlesztett szoftverek állnak rendelkezésre. Az automatizálással kapcsolatban most is több projekten dolgozunk. Több oka van annak, hogy az automatizálásról sokat tudunk beszélgetni ügyfeleinkkel, legyen az szériagyártás vagy egyedi megmunkálás, hiszen általános tévhit, hogy az automatizálás nem megfelelő az egyedi darabokhoz.

kapacitásbővítés

Sok esetben még mindig a leggyorsabban megtérülő módja a kapacitásbővítésnek a megfelelően kiválasztott automatizálás. Erre számos megoldást kínálunk cégen belül, a legnagyobb darabszámban üzemelő, akár két gép kiszolgálására is alkalmas „szekrényszerű” System 3R WPT1+ robotokkal, amelyek néhány négyzetméteren is telepíthetőek, az összetettebb lineáris gyártócellák vagy az ún. hibrid automatizálással. Ha mondjuk egy marógép 20-25 m2-t elfoglal, akkor belátható, hogy az automatizálás egyik kulcs fontosságú része az optimális helykihasználásnak, hiszen szinte mindegyik gyártóüzem helyhiánnyal küzd. Példaként, ha egy háromtengelyes gép kapacitása már nem elég, a legtöbben abban gondolkodnak, hogy vesznek egy másik gépet. Azonban sok esetben, kisebb hely- és energiaigénnyel is megoldható a probléma. Megfelelő befogástechnikával, egy egyszerűbb palettaváltóval vagy robottal, de már egy nullpontmegfogó használatával is növelni lehet a főorsó kihasználtságát. Automatizálással a kapacitásbővítésen túl jelentős mértékben javíthatjuk a minőséget és csökkenthetjük energiafelhasználásunkat, hiszen általánosságban elmondható, hogy egy robot energiaigénye alacsonyabb, mint egy szerszámgépé. A GFMS leányvállalataként a System 3R robotok és szoftverek fejlesztésével, a gyártók számára automatizált és hatékony termelést biztosít. A fókusz a rövidebb átfutási időn, rugalmasságon és minimális veszteségeken van. A System 3R egyik célkitűzése, hogy segítse ügyfeleit a megfelelő termék elkészítésében, a megfelelő időben. Az első, kisebb beruházást igénylő lépés a nullpontrendszerek bevezetése, ezt követheti a robotizáció. Ezzel a termelés a lehető legrugalmasabb módon alakítható, akár teljesen automatizált folyamatokkal. Ráadásul ezt a lehetőséget nem csak saját gépeinkhez kínáljuk, hanem valamennyi OEM gépgyártó számára. Az autonóm mobil robot (AMR) megoldásunk – melyek szabadon navigálnak egy meghatározott területen – további előnyt jelentenek egy komplexebb automatizálás során.

 

MM: A termelő vállalatok részéről számtalanszor elhangzik, hogy sok esetben nem megfelelő a háttértámogatás, a GFMS-nél hogyan látják ezt?

Sz.G.: A mi szakmánkban szinte mindenki ismeri azt a mondást, hogy az első gépet az értékesítő adja el, a többit meg a szerviz. Mi abban hiszünk, hogy ez nem egy közhely, és a megfelelő háttértámogatás a versenyképesség fenntartása érdekében is egyre nagyobb hangsúlyt kap. Alapvető, ha jó kapcsolatot ápolunk az ügyféllel, időben reagálunk és oldjuk meg a problémát, akkor egy új szerszámgép projekt kapcsán előnyt élvezünk. Röviden összefoglalva: mi üzembe helyezzük a gépeket, oktatjuk a kezelő kollégákat, ezt követően támogatást nyújtunk szervizzel, alkatrésszel, karbantartásokkal és a gépek üzemeléséhez elengedhetetlen fogyóeszközökkel és kopóalkatrészekkel. Köszönhetően a nagy tapasztalatnak, szervizcsapatunknak legnagyobb része egyben oktatást is tart. Nálunk nincsenek külön mechanikus és elektromos szerviztechnikusok, vagy olyan, aki csak beüzemel, vagy csak karbantart. A legnagyobb előnyünk, hogy a szerviztámogatás technológiánkként van meghatározva, így dedikált technikusaink vannak szikraforgácsoló gépekre, marógépekre, automatizálásra vagy éppen lézeres berendezésekre. Így tudunk ügyfeleink igényeinek a legjobban megfelelni, hiszen kollégáim egy technológiára fókuszálva, abban elmélyedve végzik munkájukat, mely egyben gyorsabb szervizt és nagyobb hozzáértést is jelent.

www.gfms.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kapacitásbővítés automatizálással appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automata raktárral erősít a Daniella Kft. https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/18/daniella-kft-automatizalas-raktar/ Mon, 18 Dec 2023 05:30:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27912 Az intralogisztikai fejlesztéssel ügyfelei kiszolgálását gyorsítja a legnagyobb hazai villamos nagykereskedő Éles üzembe kapcsolta automata raktárát a legnagyobb, hazai tulajdonban lévő villamossági nagykereskedő. A fejlesztéssel a kapacitásnövelés mellett a mindennapi megrendelések intralogisztikai folyamatait, az ügyfelek kiszolgálását gyorsítja fel a Daniella Kereskedelmi Kft. Rakodógép segíti a gyors árumozgást A tizenkétezer négyzetméteres nagytarcsai raktárban 12 méter magasságig […]

The post Automata raktárral erősít a Daniella Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az intralogisztikai fejlesztéssel ügyfelei kiszolgálását gyorsítja a legnagyobb hazai villamos nagykereskedő

Éles üzembe kapcsolta automata raktárát a legnagyobb, hazai tulajdonban lévő villamossági nagykereskedő. A fejlesztéssel a kapacitásnövelés mellett a mindennapi megrendelések intralogisztikai folyamatait, az ügyfelek kiszolgálását gyorsítja fel a Daniella Kereskedelmi Kft.

Rakodógép segíti a gyors árumozgást

A tizenkétezer négyzetméteres nagytarcsai raktárban 12 méter magasságig építették a kétszintes, közel 20 000 ládahely-kapacitást, melybe szinte folyamatosan történik a kisebb méretű ládák be- és kiraktározása. Az összesen 23 sorból és 70 oszlopból álló raktáregység árurendezéséhez eddig emberi erőforrást használtak. Ezt a monoton áruszedő feladatot automatizálták a hazai fejlesztésű és gyártású raktármegoldással. A rendszer lelke így 6 rakodógép lett, amelyek óriási sebességgel, önműködően töltik és veszik át a kéziraktárba tartozó több mint 10 ezer típusú árucikket.

Ezzel nemcsak gyorsítani tudták az intralogisztikai és belső, adminisztrációs folyamataikat, de az előforduló hibák és túlórák számát is jelentősen mérsékelték. Az eddig az ezen a területen dolgozó 8 munkatársat a cég megtartotta, és más területekre, magasabb hozzáadott értéket teremtő tevékenységhez irányította át.

A legfejlettebb raktárnak tervezték

A főként saját erőből finanszírozott projekt technológiai kivitelezője a LOG-X Kft. volt, amely az intralogisztikai fejlesztéshez Siemens-technológiát is használt. Így Siemens-eszközök végzik a 6 rakodógép precíziós mozgatását, támogatják a gépek és a központi egység közötti kommunikációt, valamint folyamatos wifikapcsolat biztosítja a villámgyors végrehajtást. Emellett a rendszer használatához szükséges érintőképernyős kijelzőket szintén a technológiai vállalat biztosította.

A Daniella Kft. közel 400 főt foglalkoztat, árbevétele tavaly meghaladta a 34 milliárd forintot. A cég 2021-ben nyitotta meg nagytarcsai logisztikai központját, melyet a hazai villamossági piac legfejlettebb és leginnovatívabb raktárának álmodott meg, és melyben a nemrégiben elindult robotizált rendszer segíti a munkafolyamatokat.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automata raktárral erősít a Daniella Kft. appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron https://www.muszaki-magazin.hu/2023/12/06/schuko-automatizals-osszeszereles-festo/ Wed, 06 Dec 2023 05:00:34 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27739 A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten. Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a […]

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A SCHUKO villásdugók teljesen automatizált összeszerelése új teljesítményszinten.

Az ipari, kereskedelmi és építőipari szektorban már közel száz éve használják az ABL által 1925-ben feltalált SCHUKO villásdugókat. A vállalat mostantól a SCHUKO dugók és csatlakozók több mint 100 változatát tudja gyorsan és rugalmasan gyártani egy új szerelőrendszeren, amelyet a speciális gépgyártó AS Automation szállított. Ezt a rendkívül rugalmas Multi-Carrier-System MCS®, valamint a Festo számos más elektromos és pneumatikus automatizálási terméke is lehetővé teszi.

Az ABL dugók és csatlakozók az olyan megbízható anyagoknak köszönhetően, mint a nagy teljesítményű Elamid polimer vagy a 2K technológia, hihetetlenül erősek. A tesztek során még azt is épségben kibírták, hogy egy négytonnás teherautó átgördüljön rajtuk. Ezért az ipari, a kereskedelmi és az építőipari szektor első számú választásnak tekinti őket. A Nürnberg közelében található vállalat az energiafordulat úttörőjeként is nevet szerzett magának az elektromobilitáshoz szükséges fali dobozok és töltőállomások kifejlesztésével.

Sokoldalú és rugalmas

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

Dr. Manuel Loos, az ABL GmbH üzemeltetési igazgatója

„Ahhoz, hogy ezt a minőségi szintet elérjük, megfelelően rugalmas összeszerelő rendszerekre van szükségünk. A bambergi AS Automation speciális gépgyártó pontosan ezt tudta biztosítani”

– magyarázza Dr. Loos, az ABL operatív igazgatója. Az új rendszer most 21 különböző egyedi alkatrészből a SCHUKO csatlakozók több mint száz különböző változatát szereli össze.

„Az AS Automation önálló forgó és lineáris  berendezéseinek moduláris felépítése lehetővé teszi a különböző folyamatlépések és technológiák gyors integrálását és a végfelhasználó igényeinek pontos kielégítését”

– teszi hozzá Ingo Brendl, a speciális gépgyártó ügyvezető partnere.

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Ingo Brendl, az AS Automation GmbH ügyvezető partnere

Az AS Automation pontosan a megfelelő partner volt az ABL csatlakoztatási specialista számára, mivel képes teljesen automatizált összeszerelő- és csomagolórendszereket tervezni és építeni, a kezdeti ötlettől a telepítésre kész, testre szabott gépig. Az AS Automation szerelőrendszerei minden iparágban előnyösek azon ügyfelek számára, akik gyorsan és megbízhatóan szeretnének összetett, több részből álló termékeket összeszerelni és feldolgozni. A vállalat nagy szakértelemre tett szert például a kozmetikai ipar, az elektromos ipar, az orvostechnika és a gyógyszeripar számára készült rendszerek terén.

Adagolás és szerelés kompakt rendszerben

„A SCHUKO-dugók előállításakor a kihívást a nagyszámú egyedi alkatrész kis helyen történő adagolása és összeszerelése jelenti. Az összes folyamat, az alaptestek összeszerelésétől és a házak előszerelésétől kezdve az összes alkatrész összerakásáig, egy kompakt rendszerben történik”

– folytatja Brendl.

Moduláris felépítésének köszönhetően a rendszer különböző összeszerelési eljárásokhoz és technológiákhoz igazítható. „A Festo integrált Multi-Carrier-System-jének köszönhetően a pályavezérelt munkadarab-hordozók mozgása új szintre emeli összeszerelési és munkadarab-feldolgozási képességeinket” – mondja Brendl. A Multi-Carrier-System ovális konfigurációja nagyon kompakt rendszerkialakítást tesz lehetővé, miközben egyidejűleg nagy működési dinamikát és pontosságot biztosít. Ráadásul a munkadarabtartók optimális ciklusidővel mozognak a megmunkálási területen, és egy alul futó szalagon keresztül juttatják őket vissza.

Szabadon pozícionálható munkadarabtartók

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

Julius Albrecht, az AS Automation GmbH speciális gépgyártásért felelős projektmenedzsere

„Az MCS® a Festo elektromos tengelyeivel kombinálva egy kartéziánus 3D portált alkot, amely nagy szabadságot biztosít számunkra a termékek alkatrészeinek egymáshoz viszonyított elhelyezésében, és lehetőséget ad új összeszerelési és megmunkálási folyamatok megvalósítására. A munkadarab-hordozók szabad, független pozícionálása a lineáris szakasz mentén új lehetőségeket biztosít számunkra rendszereink kialakításához”

– írja le a Multi-Carrier-System használatának előnyeit Julius Albrecht, az AS Automation speciális gépgyártásért felelős projektvezetője. A hordozók Siemens technológiai objektumként való leképezése azt is jelenti, hogy a vezérlés ugyanolyan intuitív és egyszerű, mint a Festo bármely más elektromos tengelye esetében, amit a felhasználók nagyra értékelnek.

A rendszer központi eleme, az MCS® csak egy része a rendszerben használt Festo automatizálási megoldásoknak. A széleskörű moduláris rendszer számos más elektromos és pneumatikus terméke is hozzájárul az összeszerelési folyamatok megvalósításához. Különösen az elektromechanikus megoldások alkalmasak a rendkívül dinamikus összeszerelési folyamatok végrehajtására. Az MCS® mellett a vállalat a Festo elektromos tengelyek, vezérlők és motorok széles választékát használja. A rendszerben például 34, EGC és EGSC tengelyekkel felszerelt lineáris portál, valamint sok különálló elektromos hajtás működik. A Festo új generációs EMMT motorjait a Festo új CMMT szervohajtásaival együtt szintén használják az alkalmazásban, amik könnyen és intuitív módon integrálhatók a Siemens vezérlőrendszerébe.

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerség

Az ABL, az AS Automation és a Festo közötti partnerségen alapuló együttműködés biztosította az új rendszer maximális hatékonyságát a fejlesztés során (balról jobbra: Ingo Brendl, Dr. Manuel Loos, Torsten Liesaus)

Digitális mérnöki eszközök

A Festo szolgáltatása már jóval a tényleges rendszer megépítése előtt megkezdődik.

„A digitális mérnöki eszközök segítenek a megfelelő alkatrészek gyors kiválasztásában. Emellett nagyra értékeljük a személyes kapcsolatot a Festo értékesítési mérnökeivel, akik mindig támogatnak minket a projekt kezdetétől fogva, és gondoskodnak arról, hogy a legmegfelelőbb alkatrészeket válasszuk ki és konfiguráljuk”

– magyarázza Albrecht.

„Számunkra a Festo nélkülözhetetlen partner az automatizálási technológiában. A pneumatikus hajtóművek és az elektromos tengelyek folyamatos továbbfejlesztésével, valamint az olyan innovatív szállítási rendszerek bevezetésével, mint a Multi-Carrier-System MCS®, a Festo folyamatosan új lehetőségeket kínál számunkra, hogy gyorsabbá, pontosabbá és hatékonyabbá tegyük rendszereinket”

– mondja Albrecht, aki már nagyon várja a következő közös rendszerprojekteket.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több mint 100 termékváltozat egy gépsoron appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az AGV és az AMR egyre összetettebbé válik https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/25/amr-agv-osszetett-faulhaber/ Wed, 25 Oct 2023 05:30:42 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27324 Az Ipar 4.0 és az Intralogisztika 4.0. megváltoztatja a termelési környezetet, és ezáltal hatással van az AGV-kre (Automated Guided Vehicles – automatizált irányított járművek) és az AMR-ekre (Autonomous Mobile Robots – autonóm mobil robotok). Markus Fenn és dr. Stefan May professzor lehetővé szerette volna tenni, hogy az iparág gyors és költséghatékony fejlesztések révén lépést tartson […]

The post Az AGV és az AMR egyre összetettebbé válik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ipar 4.0 és az Intralogisztika 4.0. megváltoztatja a termelési környezetet, és ezáltal hatással van az AGV-kre (Automated Guided Vehicles – automatizált irányított járművek) és az AMR-ekre (Autonomous Mobile Robots – autonóm mobil robotok).

Markus Fenn és dr. Stefan May professzor lehetővé szerette volna tenni, hogy az iparág gyors és költséghatékony fejlesztések révén lépést tartson a trendekkel. Ezért kifejlesztettek egy Eduard nevű oktatási és prototípuskészítési platformot, amely alkalmas lehet az aktuális trendek leképezésére.

Hogyan alakították ki a robotplatformjukat?

Markus Fenn: A robot neve Eduard. Nagyjából 40 x 40 x 15 cm méretű, és közel 8 kg a súlya. A robot ötlete azért merült fel, mert egy vállalat konzultálni szeretett volna egy hasonló kérdésről Stefan May professzorral. Szükségük volt egy platformra, ahol tájékoztatást és képzést biztosíthatnak a munkavállalóknak a mobil robotikáról. Az EduArt Robotik GmbH kínálatában ennélfogva a robotplatform mellett különféle oktatási és szolgáltatási lehetőségek is megtalálhatók teszteléshez és optimalizáláshoz.

A platform a Mecanum kerekek mellett egyszerű gumiabroncsokat is kínál. A Mecanum kerekek lehetővé teszik a robot számára, hogy helyben megforduljon, valamint oldalirányba vagy átlósan haladjon. Ez rendkívül szűkös terekben is elősegíti a pontos pozicionálást és navigálást. A gumiabroncsokat főként külső helyszíneken zajló tesztelésre vagy a mentési robotoka területén alkalmazzák, de egyelőre csak fiktív szituációkban. A FAULHABER kiváló minőségű motorjai mindkét alkalmazáshoz ideálisak.

Mi teszi egyedivé az Önök robotplatformját?

Markus Fenn: A platform nyílt interfészeket, beépített, távolság- és tehetetlenségmérésre szolgáló eszközöket tartalmazó, integrált érzékelőkoncepciót, valamint egy beépített akkumulátorkezelési rendszert (battery management system, BMS) foglal magában. Az ügyfelek kérésére bővíthető az alapberendezés. Ezzel az ügyfelek minket bízhatnak meg, vagy akár saját maguk is elvégezhetik a bővítést. Ez lehetővé teszi az ügyfelek számára például azt, hogy kiválasszák a hajtás áttételi arányát (72:1 vagy 89:1) attól függően, hogy milyen sebességre vagy nyomatékra van szükség. Az ügyfelek így költséghatékonyan tesztelhetik az új elképzeléseiket. Emellett alkalmazásmegoldások bevezetésében is segédkezünk.

Mennyire releváns az EduArt használata az iparágon belül?

Markus Fenn: Az AGV és az AMR egyre fontosabb szerepet tölt be az automatizálásban. A vállalkozások azonban sajnálatos módon javarészt igen tájékozatlanok. A robotplatform például lehetővé teszi egy új érzékelőrendszer gyors és egyszerű tesztelését. A platform lényegében szükség szerint bővíthető, ezért releváns ismeretek emelhetők be általa a termelés területére.

Az AGV-k és az AMR-ek esetében a nagyobb fokú autonómia felé tendál az iparág. Egyfajta termelési alkotóelemmé „válnak”, és futószalagok helyett termelési modulokkal működnek. Az AGV-k és az AMR-ek tehát kényszerből működnek együtt. Képesek megérteni egymást?

Markus Fenn: Az AGV-k és az AMR-ek a szabványos VDA5050 interfésszel rendelkeznek, ezért kommunikálni tudnak a vezérlőközponttal. Az ügyfelek az Eduardhoz hasonló platformok használatával egyszerűen tesztelhetik az új szoftvereket, az eredményeket pedig egyedileg alkalmazhatják nagy méretű AGV-kre és AMR-ekre. Az alkalmazásokat ezért különösebb szimuláció nélkül lehet értékelni, hiszen a szoftverek lényegében nem változnak, akár az Eduardról, akár egy nagyobb rendszerről van szó. Egy digitális iker hasznos lehet a tervezéshez és a bővítéshez, és kérésre elérhető a platformon.

Az Eduard hajtásrendszereinek emellett meg kell felelniük az AGV- és AMR-koncepciókra vonatkozó, jövőbeni követelményeknek is. Milyen hajtásrendszereket használnak a platformon, és miért ezekre esett a választásuk?

Markus Fenn: A képzési és PoC-platformunkon a FAULHABER nemesfém kommutátorral rendelkező egyenáramú mikromotorjait használjuk. Kis méretük ellenére komoly nyomatékot tesznek lehetővé, és rendkívül energiahatékonyak. Ezenkívül egyszerűen vezérelhetők, és ideálisak rendkívül pontos szabályozókörökhöz.

A nagyobb platformok esetében nagyobb méretű egyenáramú motorokat használunk ugyanattól a gyártótól. Ez elősegíti a gyors koncepcióigazolást, vagyis a megoldás egyszerűen vezérelhető például saját elektronikai berendezésekkel. Szükség esetén ezeket később BLDC-motorokkal helyettesítjük az alkalmazás esetében, mivel nem igényelnek karbantartást és tartósak.

A termelésre hosszú ideje az egyre kisebb tételméretek és a nagyobb számú változatok jellemzők. Milyen hatással van ez a logisztikára, valamint az AGV-k és az AMR-ek funkcióira?

Markus Fenn: Kisebb terhelések kezelésére alkalmas robotokra van szükség. Ezek kisebb, de nagyobb teljesítményű hajtással rendelkező robotok. Ilyenek például a FAULHABER kitűnő minőségű hajtásrendszerei. Ezek az autonóm iparági tehergépkocsik kevesebb elektronikai berendezést és kisebb akkumulátorokat foglalnak magukban, így kisebb a súlyuk és az energiafogyasztásuk. Ha újra nagyobbak lesznek a terhelések, a megoldás egyszerűen skálázható, és egységként is képes működni. A robotok ugyanis a rendkívül precíz hajtásrendszereknek köszönhetően ütközésmentesen tudnak együttműködni.

Ha több funkcióra van szükség, az nagyobb összetettséget kíván meg az AGV-ktől és az AMR-ektől. Mi számít észszerűnek és kivitelezhetőnek e tekintetben?

Markus Fenn: Az AGV-k és az AMR-ek esetében egyedül a szoftverek összetettek. A legfontosabb a tervezés, hogy az AGV-k zökkenőmentesen együtt tudjanak működni. Az AGV-knek a lehető legintelligensebbnek kell lenniük ahhoz, hogy ne csak felismerjék a raklapokat, hanem azt is lássák, hogy tele vannak, üresek vagy esetleg meg vannak döntve. Itt jön képbe a mesterséges intelligencia (MI). Az összetettség növekszik az MI használatával, és kis méretű robotunk ideális ennek a hatékony teszteléséhez.

A nagyobb, automatizált flották szintén a trendek között említhetők. Ehhez pedig flottakezelésre van szükség.

Markus Fenn: A robotoknak ehhez interakciókat kell folytatniuk egymással, önállóan kell „gondolkodniuk”, megszokott felületeken keresztül kell adatokat cserélniük, és szükség esetén akár együtt is kell működniük. A szoftver az AGV/AMR méretétől függetlenül ugyanaz. A programok csak néhány kódsorban különböznek egymástól. A szoftvernek kevés információra van szüksége az AMR-ről. Ki kell például számítania, hogy hol tartózkodik a robot a termelési terület alaprajzán. Nem sok alkotóelembe vannak betáplálva a robot méretei, ám a navigáció ezek közé tartozik. A szoftver navigációs összetevője a méret alapján megkeresi a megfelelő útvonalat. A tesztelés azonban mindig rendkívül fontos. A mobil robotika ugyanis még gyerekcipőben jár, ezért nem dolgoztak még ki túlzottan sok szabványt.

A motorvezérlő a kívánt sebesség eléréséhez kiszámítja, mennyi kerékfordulatszámra lesz szükség. Ennek a módosítása három kódsort vagy egy konfigurációs fájlt igényel. A FAULHABER rendkívül pontos hajtóművel és jeladóval ellátott motorokat forgalmaz, amelyek precíz pozicionálást tesznek lehetővé. Ezek együtt gondoskodnak az optimális teljesítményről és biztonságról.

Az Intralogisztika 4.0 / Ipar 4.0 hálózatba szervezett AGV-ket és AMR-eket kíván meg. Van-e lehetőség ezeknek a felhőn, sőt akár a peremhálózaton keresztüli működtetésére? Hogyan veszik számításba a biztonságot / a rendszerek esetleges feltörését ezeknél a forgatókönyveknél?

Markus Fenn: A rendszereket a gyártótól függően bizonyos mértékig „feltörhetetlenné” lehet tenni, ha elkülönítik a hardvereszközöket az internettől. A robotok biztonsági ellenőrző eszközökkel és távolságérzékelőkkel vannak ellátva, hogy ne menjenek neki a falnak. Ez azt jelenti, hogy a robot akkor sem végezhet veszélyes mozdulatokat, ha feltörik a rendszerét. Az, hogy a kezelt adatok mennyire vannak biztonságban a hálózaton belül, a vállalat hálózatától függ.

Az Ipar 4.0 célja, hogy önszerveződő, heterogén, multimodális rendszerek jöjjenek létre. Ehhez adatcserére van szükség az AGV-k és az AMR-ek között, illetve a mesterséges intelligenciának és adatokra van szüksége. Milyen követelményeknek kell megfelelniük a FAULHABER alkotóelemeinek annak tudatában, hogy ezeknek szintén gyűjteniük és továbbítaniuk kell adatokat?

Markus Fenn: Erre a tevékenységre 5G-hálózaton vagy a vállalat belső WLAN-hálózatán kerül sor. A rendszereknek nincs szükségük valós idejű adatokra, ugyanis rendelkezésre állnak a tervezési szakaszból származó adatok. A rendszer például eléri az útvonalakat és a sebességeket az úttervezés során, és ezek nem változnak folyamatosan. Ha a robot egyik pontból a másikba halad, mindössze néhány másodpercenként van szükség életjelre. Emiatt kisebb az adatforgalom, ugyanis el kell kerülni a hálózatok túlterhelését. Az adatok egyesítése és értékelése az AMR rendszerén belül zajlik. A jeladók rögzítik a történéseket, és gondoskodnak a biztonságos vezérlésről a vezérlőkön keresztül.

Mennyire biztonságosak az AGV-k és az AMR-ek?

Markus Fenn: Rendkívül biztonságosak. Ha valamelyik motorunk meghibásodik, a motorvezérlő észleli ezt, és leállítja a hajtásrendszert. Ha valaki belép a közlekedési területre, a lézeres érzékelő felismeri ezt, a rendszer pedig lefékez. Ez a két biztonsági szint elegendő.

Milyen területeken van még szükség további kutatásra a későbbi AGV-k és AMR-ek kifejlesztéséhez, és hogyan fog módosulni a tesztelési platform az új követelményeknek megfelelően? Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb a kereslet a hajtásrendszerek iránt. Milyen a jövő hajtásrendszere?

Markus Fenn: A robotoknak megfelelőbb hálózati összeköttetésben kell lenniük egymással. Négy robot működik együtt például egy közlekedési feladaton a következő mottó szerint: „sok kisebb robot jobb, mint egy nagy méretű”. Ehhez több kisebb robotra van szükség, amelyeknek abszolút pontossággal kell működniük. Ennek hiányában a robotflotta elakad vagy az egyes robotok nem lesznek szinkronban egymással. A jeladóknak a megbízhatóság fokozása érdekében teljes mértékben immunisnak kell lenniük az interferenciára, hogy a robotokra ne legyenek hatással a külső zavaró tényezők. A FAULHABER emiatt időnként két jeladót használ az egyes motorokon.

Ha számba vesszük többek között a FAULHABER különböző hosszúságú és átmérőjű hajtóműváltozatait, valamint a a jeladókat és a vezérlőket, 25 millió kombinációval állhatunk elő matematikailag. Ez igen figyelemre méltó eredmény, amelyet a FAULHABER már a gyakorlatban is megvalósított. Ez azt jelenti, hogy minden vállalat megtalálhatja a megfelelő hajtásrendszert, akár későbbi alkalmazásokhoz is.

www.faulhaber.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az AGV és az AMR egyre összetettebbé válik appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fenntarthatóbb növénytermesztés robotokkal https://www.muszaki-magazin.hu/2023/10/19/fravebot-robotok-fenntarthato-novenytermesztes/ Thu, 19 Oct 2023 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27262 Egy cseh mintafarmon betanított robotok segítik a munkát. A világ folyamatosan növekvő élelmiszerigénye és a klímaváltozás egyre szükségesebbé teszi az újgenerációs, fenntartható mezőgazdasági megoldásokat. A legnagyobb kihívás, hogy a termelés kevesebb erőforrással, lehetőleg vegyszermentesen, mégis hatékonyabban történjen, akár mesterséges intelligenciával ellátott robotok segítségével. Erre ad példát egy csehországi innováció. Robotizált epertermelés Az eper útja az […]

The post Fenntarthatóbb növénytermesztés robotokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy cseh mintafarmon betanított robotok segítik a munkát.

A világ folyamatosan növekvő élelmiszerigénye és a klímaváltozás egyre szükségesebbé teszi az újgenerációs, fenntartható mezőgazdasági megoldásokat. A legnagyobb kihívás, hogy a termelés kevesebb erőforrással, lehetőleg vegyszermentesen, mégis hatékonyabban történjen, akár mesterséges intelligenciával ellátott robotok segítségével. Erre ad példát egy csehországi innováció.

Robotizált epertermelés

Az eper útja az üvegházakban elvetett apró magtól a boltok polcára feltett édes gyümölcsig hosszú, és rengeteg kézi munkát igényel. Vagy legalábbis igényelt – a Brno melletti Ráječek-farmon is. Ebben a cseh gazdaságban az eper termesztését és betakarítását kétféle robottal teszik modernebbé. A Fravebot (Fruit and Vegetable Robot) Scout a növények egészségi állapotát és érettségét ellenőrzi, míg a Fravebot Harvestor a gyümölcs szüretelésére alkalmas.

A Ráječek-farm így lényegében egy modern epertermesztő gazdasággá vált, amelynek digitális ikerpárját létrehozták a virtuális környezetben (Nvidia Omniverse). A Siemens vezérlőrendszerrel és szoftveres megoldásokkal támogatott robotokat ebben a digitális környezetben képzik ki arra, hogy a valóságban képesek legyenek felismerni a betegségeket vagy például a kártevőket.

Mivel a szimulációs eszközök olyan fizikai törvényszerűségeket is képesek modellezni, mint például az eper súlya, a robot előre betanítható, anélkül, hogy akár csak egyetlen métert megtett volna a valós környezetben. Ez a technológia jelentősen felgyorsítja a robotfejlesztési folyamatot, és csökkenti a költségeket.

A robotok programozása és vezérlése így minden eddiginél egyszerűbb a valós és digitális világ összekapcsolásával, valamint széleskörű alkalmazási lehetőségek előtt nyitja meg az utat. A zöldségek és gyümölcsök intelligens, automatikus betakarítása mellett ezek a robotok más haszonnövények, akár dísznövények, virágok termesztésére is használhatóak, mivel képesek az ehhez szükséges nagyon finom mozdulatokra és teljeskörű precizitásra.

Dubaji vertikális gazdaság

Az adatok, a mesterséges intelligencia és a robotika kombinációját hatékonyan kihasználó mezőgazdaság másik iskolapéldája a szintén Siemens-megoldásokkal támogatott Bustanica, a dubaji vertikális farm. A Közel-Kelet legnagyobb ilyen termőterülete 95 százalékkal kevesebb vizet igényel, mint egy hasonló hozamú, kültéri farm, és több mint egymillió kilogramm terméshozamot garantál, teljesen vegyszermentesen.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Fenntarthatóbb növénytermesztés robotokkal appeared first on Műszaki Magazin.

]]>