Automatizálás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 17 Dec 2024 18:58:31 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/12/09/festo-ax-controls-zokkenomentes-adathozzaferes/ Mon, 09 Dec 2024 07:50:41 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32300 A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási […]

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Festo AX Controls automatizálási portfóliója számos szoftveralkalmazás platformja

A felhasználóknak ma azzal a kihívással kell szembenézniük, hogy rövid fejlesztési ciklusok és folyamatos új követelmények mellett egyszerre kell integrálniuk különböző területeket, például vezérlést és mozgást, az mesterséges intelligenciát, adatintegrációt és -kiértékelést, prediktív karbantartást és még sok mást az alkalmazásaikba. A Festo AX Controls olyan automatizálási portfóliót mutat be, amely figyelembe veszi ezeket a követelményeket. A “munkadarabtól a felhőig” mottót továbbgondolva, a Festo AX Controls egy skálázható hardverplatformmal kombinál számos szoftvermodult, például az operációs rendszert, mozgatás, vizualizációt, magas, és alacsony szintű programozási nyelveket egészen az üzembe helyező szoftverekig.

A Festo AX Controls tartalmazza a Festo AX OS-t (operációs rendszer), a Festo AX mozgásvezérlő szoftvert, a Festo AX gépi vizualizációs szoftvert és a CEPE-t, első edge vezérlőt. Ez egy rugalmas megoldási portfólióaz ipari vezérlési feladatokhoz. Számos alkalmazás fejleszthető a klasszikus mozgásvezérléstől kezdve az ügyfelek igényeitől függően a mozgátás, az IoT és az edge feladatok széles skáláján ipari környezetben.

Közös alap és nyílt architektúra több előnyért

A Festo AX OS a Phoenix Contact PLCnext technológiáján alapul, amelyet ipari környezetre fejlesztettek ki. Ez lehetővé teszi a valós idejű alkalmazásokat, a modern programozási nyelvekkel történő programozást és a zökkenőmentes felhőcsatlakozást. A konténerizált környezet lehetővé teszi a nyílt és moduláris szoftverarchitektúrát és a modern AI-alapú szoftverek integrálását. A kiberbiztonsági követelményeket már a fejlesztés során integrálták. Ez megteremti az értékes folyamatadatok elérésének, értékelésének, archiválásának és újrafelhasználásának alapját.

A Festo AX Controls kihasználja ezeket az előnyöket: a felhasználók egyedi megoldásokat fejleszthetnek és a meglévő rendszereket zökkenőmentesen integrálhatják a különböző ipari alkalmazások követelményeinek megfelelően. A fejlesztési folyamatok hatékonysága növelhető a nyílt forráskódú szoftverek és alkalmazások használatával – a jövőbeni bővítéseknek nincs határa.

Festo AX Controls PLCnext

Festo AX Controls – a PLCnext technológián alapuló automatizálási portfólió

Erős és kommunikatív hardver

A CEPE, a Festo AX OS első edge eszköze mostantól futásidőben is lehetővé teszi a szoftvermodulok futtatását. Az alapfelszereltségként Intel i3 processzorral és számos kommunikációs interfésszel, például EtherCAT vagy a Festo saját AP masterével felszerelt CEPE edge vezérlő optimálisan csatlakoztatható különböző vezérlési architektúrákhoz: zökkenőmentesen integrálja a Festo teljes elektromos és pneumatikus portfólióját, így az ügyfelek mindig a megfelelő technológiát használhatják az alkalmazásukhoz. A CEPE iparágban bevált hardvere a nyílt vezérlési architektúrája így számos fejlesztési lehetőséget kínál a különböző szoftveralkalmazásokhoz.

Számos alkalmazás elérhető

Első lépésként a Festo már most számos különböző szoftveralkalmazást kínál. A CODESYS egy vezető automatizálási szoftver a vezérlőrendszerek konfigurálásához. Az ügyfeleknek lehetőségük van arra is, hogy az automatizálási feladatokat magas szintű nyelveken programozzák Python alkalmazással.

Az ügyfelek a Festo AX Industrial Intelligence-t, a Festo nagy teljesítményű mesterséges intelligencia eszközét prediktív karbantartáshoz is használhatják a rendszereik rendelkezésre állásának növelése érdekében. Ezek szoftveralkalmazások és licencek mind a Festo online katalógusán keresztül lesznek elérhetők. A PLCnext Technology ökoszisztéma részeként a jövőben lehetőség lesz szoftverek vásárlására is a bővülő PLCnext Store-ban.

A kihívások közös leküzdése

A Festo és a Phoenix Contact szakértelmének kombinációja lehetővé teszi a jövedelmező együttműködést például a digitális átalakulás vagy a kiberbiztonság technológiai kihívásainak elsajátításában. A Festo és a Phoenix Contact közös célja, hogy nyílt automatizálási megoldások révén megfeleljen az IT és OT (információs technológia és üzemeltetési technológia) konvergenciájából eredő ipari követelményeknek.

A PLCnext technológiáról:

A PLCnext Technology a Phoenix Contact nyílt ökoszisztémája az ipari automatizáláshoz. A nyílt irányítástechnológia, a moduláris mérnöki szoftver és az online közösség kombinációjával ez a megoldás lehetővé teszi a változó követelményekhez való könnyű alkalmazkodást, valamint a meglévő és jövőbeli szoftverszolgáltatások hatékony használatát. A szoftverek digitális piacterével és a rendszerszintű felhőintegrációval együtt a PLCnext Technology megfelel az IoT világ kihívásainak.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Több ügyfélsiker a zökkenőmentes adathozzáférés révén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csúcstechnológia a sorozatgyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/28/bmw-csucstechnologia-sorozatgyartasban/ Thu, 28 Nov 2024 17:53:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32141 A BMW Group rendszerbe állítja a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést A BMW Group a BMW iFACTORY gyártási stratégia égisze alatt folyamatosan vezeti be sorozatgyártási folyamatai innovatív automatizálási és digitalizálási technológiáit. Dingolfingban működő legnagyobb európai létesítményében a vállalatcsoport 2022 óta teszteli a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést (AFW – Automated Driving In-Plant), amely az Európai Unióban hatályos […]

The post Csúcstechnológia a sorozatgyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BMW Group rendszerbe állítja a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést

A BMW Group a BMW iFACTORY gyártási stratégia égisze alatt folyamatosan vezeti be sorozatgyártási folyamatai innovatív automatizálási és digitalizálási technológiáit. Dingolfingban működő legnagyobb európai létesítményében a vállalatcsoport 2022 óta teszteli a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést (AFW – Automated Driving In-Plant), amely az Európai Unióban hatályos CE tanúsítvány sikeres megszerzését követően sorozatgyártásban is rendszerbe állhat – ráadásul nem csupán Dingolfingban, hanem Lipcsében is. A technológia a két németországi üzem után a tervek szerint a vállalatcsoport teljes gyártási hálózatában is megjelenik majd.

„A termelésben alkalmazott automatizált járművezetés tovább optimalizálja sorozatgyártási folyamatainkat és jelentős mértékben növeli intelligens logisztikai megoldásaink hatékonyságát” – fogalmazott Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja. „E technológiát ezért gyorsan kiterjesztjük teljes gyártási hálózatunkra” – tette hozzá.

A technológiát Dingolfingban a BMW 5-ös sorozat és a BMW 7-es sorozat, Lipcsében pedig a MINI Countryman és más BMW modellek sorozatgyártásában alkalmazzák. Dingolfingban az új modellek teljesen automatizáltan – vezető nélkül – teszik meg a két összeszerelő csarnokból induló, rövid tesztfolyamaton keresztülvezető és egészen az üzem befejező területéig tartó, több mint 1 kilométer hosszú utat. Ezt az út mentén végig kiépített szenzorrendszer teszi lehetővé – amely Európa legnagyobb LIDAR infrastruktúrája –, így ahelyett, hogy a jármű érzékelőire és szenzorjaira támaszkodna, a termelésben alkalmazott automatizált járművezetés az autón kívüli infrastruktúrát használja a környezet felismeréséhez és a jármű mozgásának megtervezéséhez. Mindez egyúttal azt is jelenti, hogy a technológia a sorozatgyártásban készülő modellek felszereltségi szintjétől függetlenül képes a gyárterületen belüli automatizált járművezetésre. A technológiát a BMW Group az Embotech AG fiatal svájci vállalattal karöltve fejlesztette ki, amellyel startupként az ígéretes leendő partnerek felkarolására létrehozott BMW Startup Garage is együttműködött már.

A BMW Group lipcsei gyára a létesítményben készülő BMW és MINI modellek mintegy 90 százalékánál tervezi rendszerbe állítani a termelésben alkalmazott automatizált járművezetést, amely ezt követően 2025-ben a vállalatcsoport regensburgi és oxfordi gyáraiba is megérkezhet. A BMW Group magyarországi gyárát már a kezdetektől e technológia alkalmazása szerint építik Debrecenben.

A tervek szerint a BMW Group a jövőben a termelés más területeire is kibővíti majd az automatizált járművezetés alkalmazását, így például a tesztelési zónában történő keresztülvezetésnél és a kültéri elosztóterületeken. A termelési és tervezési szakértők szorosan együttműködnek a technológia házon belüli finomhangolásán. A termelésben alkalmazott automatizált járművezetés kibővítésének másik kulcspontja a fedélzeti technológiák egyre nagyobb arányú használata, amely hosszútávon nagymértékben segítheti az üzemekben kiépített szenzorrendszereket.

„Gyártási hálózatunkban a következő tíz év során csak a termelésben alkalmazott automatizált járművezetés terén több millió tesztkilométert fogunk megtenni” – mondta Milan Nedeljković. „A BMW Group a sorozatgyártási folyamatok automatizálása és digitalizálása terén így ismét új mércét állít fel – miközben az automatizált járművezetés jövőbeni alkalmazási területei felé vezető utat is kikövezi” – tette hozzá.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Csúcstechnológia a sorozatgyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új ipari automatizálási megoldásokat mutatott be a Schneider Electric https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/27/schneider-electric-ipari-automatizalasi-megoldasok/ Wed, 27 Nov 2024 09:44:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32121 A Nürnbergben rendezett SPS kiállításon mutatta be legújabb ipari automatizálási megoldásait a Schneider Electric. Többek között új generációs mozgásvezérlőt és frekvenciaváltót is elvitt az eseményre a vállalat, illetve az EcoStruxure Edge ökoszisztémát, valamint a CONNECT platform fejlesztéseit is megismerhették az érdeklődők. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, a […]

The post Új ipari automatizálási megoldásokat mutatott be a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Nürnbergben rendezett SPS kiállításon mutatta be legújabb ipari automatizálási megoldásait a Schneider Electric. Többek között új generációs mozgásvezérlőt és frekvenciaváltót is elvitt az eseményre a vállalat, illetve az EcoStruxure Edge ökoszisztémát, valamint a CONNECT platform fejlesztéseit is megismerhették az érdeklődők.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, a Nürnbergben november 12–14. között megrendezett SPS kiállításon mutatta be a 2025-re tervezett újdonságait, melyek hamarosan a hazai piacon is elérhetőek lesznek. Ez az esemény kiváló lehetőség arra, hogy a gyártók megmutassák úttörő fejlesztéseiket az automatizálási technológiák területén.

A Schneider Electric a rendezvényen a komplexitás csökkentését, a rendszerek teljesítményének növelését, valamint az új szoftverfejlesztések zökkenőmentes integrációjához szükséges interfészek létrehozását támogató automatizálási és digitális megoldásokra fókuszált. A vállalat megerősítve a szoftveresen definiált, nyílt automatizálás iránti elkötelezettségét, továbbra is egy egységes, skálázható ipari automatizálási környezeten keresztül támogatja ügyfelei digitális átalakulását és innovációs képességét.

A Schneider Electric új innovációi közé tartozik a Modicon M660 fejlett ipari PC (IPC) mozgásvezérlő, amely egyetlen eszközben egyesíti a precíziós mozgásvezérlést, a biztonsági és edge computing funkciókat. Ez az integrált megközelítés lehetővé teszi a vezérlés, az adatfeldolgozás és a kommunikáció zökkenőmentes integrációját minden olyan alkalmazásban, ahol a valós idejű vezérlés, az alacsony késleltetés és az azonnali döntéshozatal kulcsfontosságú.

Az SPS-en bemutatott újdonságok között van a Modicon Edge I/O NTS, egy adataggregációra létrehozott, a jövőbeli igényekre szabott, egységesített I/O megoldás. A Modicon Edge I/O NTS zökkenőmentesen integrálódik a Schneider Electric meglévő platformjaiba, egységes, átfogó megoldást kínál, amely páratlan átjárhatóságot és hatékonyságot biztosít.

Az Altivar Process ATV6100 bevezetésével a vállalat bővíti az Altivar középfeszültségű frekvenciaváltó kínálatát. A bányászat, az ásványfeldolgozás és fémipar, az energia- és vegyipar, valamint a víz- és szennyvízipar igényei alapján tervezett újdonság kompaktabb mérettel és optimalizált kialakítással rendelkezik. Akár 20 százalékkal alacsonyabb teljes üzemeltetési költséget, 10 százalékkal nagyobb működési hatékonyságot és 40 százalékos helymegtakarítást is el lehet érni az új fejlesztéssel.

A Nürnbergben szintén bemutatott Lexium 38i egy kompakt megoldás a decentralizált mozgásvezérlő rendszerekhez, amely egyetlen egységbe integrálja a meghajtást és a motort a szervo- és léptető technológiával. Az energiahatékonyság és költséghatékonyság jegyében tervezett Lexium 38i a piacon megtalálható referenciákhoz képest skálázhatóbb teljesítmény-tartományban elérhető kis méretben is, emellett integrált biztonságot és rugalmasságot biztosít az alacsony feszültségű eszközök számára, akár 1,2 kW kimeneti teljesítményig.

A Lexium Scara nagysebességű ipari robot számos ágazatban, többek között az akkumulátorgyártásban, az elektronikai iparban, a raktározásban és a csomagolt fogyasztói termékek előállításában egyaránt bevethető. A berendezés mozgása gyors és pontos, ennek köszönhetően ideális a gyártási és összeszerelési folyamatokban történő alkalmazásra, beleértve a gyártógépek be- és kirakodását, a pick-and-place műveleteket, illetve a csomagolási és anyagmozgatási feladatokat.

A Schneider Electric Nürnbergben bemutatta a CONNECT platform további fejlesztéseit, amelyek új felhasználási területek széles skáláját nyitják meg, mint például az adatmegosztás, a digitális iker vizualizáció, valamint a mesterséges intelligencia és az analitika.

„A 2025-ös kínálatunk megmutatja elkötelezettségünket az iránt, hogy olyan automatizálási megoldásokkal lássuk el a vállalkozásokat, amelyek nemcsak élvonalbeliek, de segítenek nekik abban is, hogy a gyorsan fejlődő digitális környezetben boldoguljanak” – mondta el Ali Haj Fraj, a Schneider Electric „Digital Factory” részlegért felelős alelnöke.

A magyarországi piaci bevezetésekkel kapcsolatban 2025-ben hoz döntést a Schneider Electric.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Új ipari automatizálási megoldásokat mutatott be a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Festo – QM Systems együttműködés https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/25/festo-qm-systems-egyuttmukodes/ Mon, 25 Nov 2024 10:40:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32091 Tömeges tesztelési rendszer automatizálása Az ipari automatizálásra specializálódott Festo és a rendszerintegrátor QM Systems közösen fejlesztett ki egy új automatizált laboratóriumi rendszert, amely óránként akár 3000 fiolát is képes megtölteni, lezárni és felcímkézni. A COVID világjárvány idején gyors és pontos tömeges tesztelésre volt szükség, és az adagolási folyamat automatizálásának képessége számos lehetőséget kínál a járvány […]

The post Festo – QM Systems együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tömeges tesztelési rendszer automatizálása

Az ipari automatizálásra specializálódott Festo és a rendszerintegrátor QM Systems közösen fejlesztett ki egy új automatizált laboratóriumi rendszert, amely óránként akár 3000 fiolát is képes megtölteni, lezárni és felcímkézni.

A COVID világjárvány idején gyors és pontos tömeges tesztelésre volt szükség, és az adagolási folyamat automatizálásának képessége számos lehetőséget kínál a járvány utáni világban is. Az alkalmazások a betegségek kimutatásától és az orvosi diagnosztikától kezdve a kozmetikáig és a biotechnológiáig terjednek.

A Festo és a QM Systems régóta egymás kereskedelmi partnerei, de az élettudományok és a lifetech automatizálása iránti kereslet növekedése az elmúlt néhány évben még szorosabb együttműködésre késztette őket. Russell Lotinga, a Festo üzletfejlesztési vezetője így beszél erről: „Megkeresett minket egy ügyfél, akinek egyértelmű és azonnali igénye volt egy nagy áteresztőképességű töltőrendszerre, de a Festo nem gépgyártó. Azért fordultunk a QM Systemshez, mert ők az ügyfelek igényeihez igazított automatizált rendszerek fejlesztésére szakosodtak. Az összetett töltési és mozgatási követelmények eléréséhez szükséges automatizálási szakértelmünkkel kombinálva optimális megoldást tudtunk kidolgozni az ügyfél számára.”

A kupakszerelési folyamat a Festo EHMD segítségével kiválasztja és meghatározott nyomatékkal rögzíti az egyes kupakokat.

Ismételhetőség nagy sebesség mellett is

Az eredeti kihívás az volt, hogy a légzésvizsgálathoz olyan gépet fejlesszenek ki, amely automatikusan, pontosan, ismételten és gyorsan képes különböző szintekre tölteni az injekciós üvegcséket, miközben biztosítja az egyes betegekhez való visszakövethetőséget.

A QM Systems egy Siemens vezérlésen alapuló, a fiolák töltésére, lezárására és címkézésére szolgáló nagysebességű vonalat tervezett. A rendszer két tálcás adagolót használ – egyet a fiolákhoz, egyet a kupakokhoz – az alkatrészek gépbe juttatásához. A Festo handling rendszer minden egyes fiolát kiemel és függőlegesen sorba állít, majd az adagolófej elé helyezi őket a folyadék hozzáadásához. Ezután a kupak felhelyezése következik, nyomatékellenőrzéssel biztosítva, hogy a fedél megfelelően illeszkedjen. A megtöltött és lezárt fiolát ezután vízszintesen tájolják, és egy szállítószalagon keresztül a címkézéshez továbbítják. A sorszámkódolt címke biztosítja, hogy minden egyes injekciós üveg egy adott beteghez kapcsolható legyen.

Kristian Richardson, a QM Systems kereskedelmi igazgatója elmondta: „A kihívást ennél a projektnél a nagy teljesítmény, a finom tűrések, a fokozott pontosság és a változó adagolási mennyiségek jelentették. A kritikus üzembe helyezési fázis során sikerült a lehető legjobb megoldást elérni. Itt kapott kulcsszerepet az alkalmazkodóképesség, ami biztosítja, hogy a beállítás során a pozíciókat módosítani tudjuk. A Festo automatizálási alkatrészek átfogó választéka, valamint az összetett handling rendszerek specifikálásában szerzett jelentős szakértelem lehetővé tette számunkra, hogy a legjobb megoldást dolgozzuk ki.”

A QM Systems által tervezett, injekciós üvegek töltésére, lezárására és címkézésére szolgáló nagysebességű gyártósor.

Precíziós automatizálás

Az optimális pontosság érdekében az automatizált töltősor a Festo VTOE adagolófejét és VAEM szelepvezérlő modulját tartalmazza. A VTOE nyolc adagolótűvel lehetővé teszi a különböző folyadékok és töltési mennyiségek precíz adagolását. A rugalmas és reprodukálható nyomásnak és nyitási időnek köszönhetően nagyon pontos adagolási mennyiségek érhetők el. A VAEM szelepvezérlő modul egyszerűvé teszi a szelepek pontos kapcsolását és lehetővé teszi akár nyolc csatorna egyedi paraméterezését. A mindössze 0,2 ms időfelbontás és a szelepek áram – nem feszültség – általi vezérlése nagy pontosságot biztosít.

A zárókupakok pontos illesztését a Festo EHMD forgó-megfogó modulja szabályozza. Az egyedülálló Z-kompenzáló modul automatikusan alkalmazkodik a fiolák menettávolságához. A Festo további szervohajtásai és vezérlői a pneumatikus hajtóművekkel együttműködve megkönnyítik a fiolák helyes tájolását az adagolás során, majd vízszintesen elforgatják őket, hogy lehetővé tegyék az egyedi címkék felhelyezését.

Az automatizált töltősor a Festo VTOE adagolófejeit és VAEM nagysebességű szelepvezérlő modulját tartalmazza.

Jelentős előrelépés

Az új automatizált adagolórendszer a 10 mikroliter alatti mennyiségtől a sokkal nagyobb tételek ömlesztett adagolásáig képes változó töltési mennyiségeket biztosítani. A rendszer óránként 3000 fiolát dolgoz fel, és 50 µl-től 1500 µl-ig terjedő töltési térfogat esetén +/- 0,5%-os ismételhetőséget ér el.

Összefoglalva Kristian Richardson elmondta: „Ezt az automatizált rendszert egy injekciós üveg- és fedéltípus kezelésére tervezték, változó adagolási szintekkel. Az automatizálási alapelvek azonban könnyen bővíthetők és adaptálhatók más vevői igényeknek megfelelően. A korábbi handling rendszerekhez képest jelentős előnye a nagyobb sebesség és pontosság, és egyaránt alkalmazható vér és más testnedvek, valamint nem orvosi folyadékok adagolására és vizsgálatára.

www.festo.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Festo – QM Systems együttműködés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/25/ipari-folyamatok-adat-atlathatosag-siemens/ Fri, 25 Oct 2024 05:30:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31718 Új villamossági modult mutatott be a Siemens. Egyre fontosabbá válik, hogy az ipari folyamatok egészen a terepi szintig monitorozhatóak legyenek. Előfordul azonban, hogy egyes eszközök nincsenek csatlakoztatva a központi automatizálási rendszerhez, így fontos adatok hiányozhatnak. Erre ad választ a Siemens új intelligens kapcsolati modulja, amely a terepi szint további digitalizálásával fokozza az átláthatóságot, és támogatja […]

The post Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új villamossági modult mutatott be a Siemens.

Egyre fontosabbá válik, hogy az ipari folyamatok egészen a terepi szintig monitorozhatóak legyenek. Előfordul azonban, hogy egyes eszközök nincsenek csatlakoztatva a központi automatizálási rendszerhez, így fontos adatok hiányozhatnak. Erre ad választ a Siemens új intelligens kapcsolati modulja, amely a terepi szint további digitalizálásával fokozza az átláthatóságot, és támogatja az adatvezérelt döntéseket.

A plug-and-play elven működő bővítőmodul könnyen beállítható a meglévő automatizálási rendszerbe, a TIA (Totally Integrated Automation – a Siemens automatizálási környezete) integrációnak köszönhetően.

A megoldás segítségével közvetlenül gyűjthető és értékelhető számos villamossági paraméter, mint például a feszültség, az áramerősség, az fázisaszimmetria és a túlterheléses kioldások száma. Az integrált diagnosztikai funkciók segítenek a hibák gyorsabb felismerésében. Az adatok felhasználhatóak mesterséges intelligenciával működő, prediktív karbantartási megoldásoknál is, amelyek tovább növelik a gyártói rendszerek rendelkezésre állását. Az állapotinformációkat valós időben nyomon követő alkalmazásokkal pedig a felhasználók könnyedén felismerhetik a szűk keresztmetszeteket, és azonnal beavatkozhatnak.

A gyorsan bevezethető SIRIUS 3RC7 megoldás már a hazai piacon is elérhető.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Teljes adatátláthatóság az ipari automatizálásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/21/faulhaber-imc-legkisebb-mozgasvezerlo-rendszer/ Mon, 21 Oct 2024 08:38:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31653 A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét. A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül […]

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FAULHABER bemutatja az új mozgásvezérlő rendszerét. Pontosabban: a világ legkisebb integrált mozgásvezérlőjét.

A FAULHABER BX4 család erőteljes kefe nélküli motorjaiba integrált új BX4 IMC mozgásvezérlő lenyűgözi a felhasználókat funkcióinak széles skálájával és kiemelkedő teljesítményével. A bővítés csak a motorhoz képest 18 mm, mely tartalmazza a teljes szervovezérlőt és egy 12 bites jeladót. Ezen felül a motorok teljes teljesítménye felhasználható minden különböző kivitelezésben.

Az RS232 csatlakozóval szerelt változat PC-vel vagy beágyazott fölérendelt egységgel egyaránt összekapcsolható. A CANopen változat tökéletesen illeszkedik az ipari automatizálási hálózatokhoz. Teljes mértékben megfelel a CiA 402 szervohajtás szabványnak és ez lehetővé teszi a tipikus PLC-k közvetlen támogatását. De még az RS232 verzió használatával is több meghajtó vezérelhető a fölérendelt egység egyetlen portjával. Az olyan jellemző feladatok, mint a meghajtó elhelyezése, közvetlenül elvégezhető az integrált mozgásvezérlő helyi digitális és analóg I/O-ival.

Alternatív megoldásként mindkét változat fölérendelt egység nélkül, „önálló” módban is használható. A digitális és analóg I/O-k rugalmasan használhatók helyi vezérlési feladatokhoz vagy az egyedien beállított és a tényleges értékekhez egyaránt.

A kompakt 22xx…BX4 IMC természetesen a FAULHABER termékcsalád számos termékével kombinálható, ideértve a kompakt GPT-hajtóműveket és az új FAULHABER 22L lineáris aktuátorokat.

Hatékony és rendkívül dinamikus

A beépített áramszabályozás automatikusan megvédi a rendszert a túlterheléstől, továbbá diagnosztikai funkcióval is rendelkezik. Támogatja a nyomaték, a sebesség vagy a helyzet szabályozását a szervohajtás szabványai szerint. Ezekhez a jellemzőkhöz alacsony EMC-kibocsátás párosul, és a kötelező CE-címke is megtalálható a készüléken.

Az új BX4 IMC integrált mozgásvezérlővel felszerelt, kefe nélküli motorok két hosszúságban érhetők el, amelyhez kategóriaelső térfogat-teljesítmény arány, valamint kiemelkedően dinamikus vezérlési jellemzők párosulnak. Számos különféle piaci szegmensben alkalmazhatók, ideértve például az orvosi és a laboratóriumi technológiákat, az automatizálást, a robotikát és a speciális ipai gépeket.

Kompakt és teljes körű megoldás bizonyított minőségben

Az átmérőnek megfelelő kialakítás olyan rendszerszintű megoldást kínál a felhasználóknak, amely minimálisra csökkenti a hely- és erőforrásigényt, valamint a kábelezési követelményeket. Egyszerűen csatlakoztassa az alkalmazáshoz, és már meg is kezdheti a használatot. A FAULHABER ingyenes Motion Manager 7.1 szoftvere továbbá valószínűleg a legjobb eszköz a kategóriájában az egyszerű konfigurálásokhoz és rendszerek integrációjához. A rendszer egyszerűen beállítható a felhasználói kezelőfelületről, amely a speciális diagnosztikai funkciókhoz is hozzáférést biztosít. Az eszköz azonnali használatához az RS232-, a CANopen- és az USB-interfésszel ellátott változatokhoz egyaránt beszerezhetők programozási adapterek.

Fedezze fel az új IMC-t most! – További információ>>


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A piacon elérhető legkisebb mozgásvezérlő rendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beckhoff Technology Day 2024 https://www.muszaki-magazin.hu/2024/10/15/beckhoff-technology-day-2024/ Tue, 15 Oct 2024 06:00:12 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31570 Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők. Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a […]

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén is telt házas rendezvényen köszöntötte a budapesti Öbölházban szeptember 26-án partnereit a Beckhoff Automation Kft. A sikeres szakmai napon a cég és felkért partnerei aktualitásain kívül, akár VR racing verseny körülmények között is kipróbálhatták magukat a résztvevők.

Szujó Zoltán sportkommentátor-házigazda pezsdítő felkonferálása után, mintha csak a ringbe érkezett volna, Perecz Tamás ügyvezető igazgató tárta fel a Beckhoff vállalati híreit. Ezekből kiderült, hogy világszinten a cég 2020–2023 között átlagosan 13%-os növekedést ért el, ennek csúcsát 1.76 milliard euró bevétellel 2023-ban teljesítették. Idén, ugyan a 2022-es szint várható, de a világszerte 250 millió eurós fejlesztéseknek köszönhetően a jövő év már ismét növekedést mutat. Perecz Tamás elmondta azt is, hogy itthon két telephellyel rendelkezik a cég, a budapesti központ mellett a debreceni iroda a kutatás és kereskedelem bázisa hazánkban. Összesen 12 munkatárs és 10,5 millió euró bevétel 2023-ban jelenti fő számaikat. A nap során a résztvevők előadásokat hallgathattak meg mérnök kollégák tolmácsolásában a Beckhoff újdonságairól, valamint partnereik jóvoltából olyan izgalmas témákat is érintettek, mint a NIS2 kibervédelmi előírásoknak való megfelelés, valamint a magyar járműipar kihívásai.

Lovagok, akik azt mondják NIS2

Kocsis Tamás ipari kibervédelmi szakértő meglepődve konstatálta, hogy a NIS2ről a hallgatóság kevés információval rendelkezett, pedig annak októberi dátuma számos cég számára fontos mér földkövet jelent. Megtudtuk, hogy a NIS2 (Network and Information System 2) irányelv az Európai Unió egészét érintő jogszabály, melynek célja, hogy a tagállamok általános kiberbiztonsági szintjét megemelje. A NIS2 2023-ban lépett hatályba, a korábbi, 2016-ban bevezetett uniós kiberbiztonsági szabályokat aktualizálta. A felügyeleti szerv szerepét a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) látja el itthon. Elhangzott az is, hogy amely vállalat nem felel meg a NIS2 elvárásainak, komoly bírságot és lehetséges reputáció vesztést kockáztat. Emellett az SZTFH azt a vállalatot, mely nem el is tilthatja bizonyos tevékenységek gyakorlásától. Az SZTFH becslése szerint mintegy 2500 vállalat lehet érintett Magyarországon. Az a vállalat érintett, mely legalább 50 főt számlál és/ vagy 10.000.000 EUR éves árbevétellel rendelkezik. Október 18-án lép életbe, hogy az érintett vállalatoknak alkalmazniuk kell a NIS2 által elvárt védelmi intézkedéseket, illetve meg kell fizetniük az SZTFH részére a felügyeleti díjat. Az SZTFH részéről elindul a felügyeleti és ellenőrzési tevékenység. Jövőre már a cégeknek az első kiberbiztonsági audit vonatkozásában szerződést kell kötniük egy auditorral, 2025 vége pedig az első kiberbiztonsági audit lefolytatásának határideje.

Hajtástechnikai újdonságok

Rékasi Endre, a Beckhoff Automation Kft. műszaki támogató mérnöke a hajtástechnikai termék portfólió újdonságairól tartott előadást. Olyan hardveres újdonságokról esett szó, amikkel kompaktabb, energiahatékonyabb gépeket lehet építeni, illetve olyanokról is, amivel a gépépítés folyamata gyorsítható meg. Emellett a mozgásvezérlő szoftverek területéhez kapcsolódó újdonságok is bemutatásra kerültek, továbbá az előadó ismertette a motorok hangolását segítő új szoftverkomponenst is.

TwinCAT Analytics

Kántor László műszaki támogató mérnök az adatelemzés hozzá adott értékéről elmondta, hogy a TwinCAT Analytics egy eszköz adatelemzéshez, helyi vagy több elosztott gépről. A TwinCAT Analytics termékcsalád az elemzések teljes munkafolyamatát képviseli, és algoritmusok széles skáláját tartalmazza az élő adatok, valamint a korábbi adatok elemzéséhez. A TwinCAT Analytics segítségével az értékes információkká feldolgozott és a döntéshozatal alapját képező adatok jelentik a munkafolyamatok alapanyagát.

Ipari vezérlők

Bódvai János műszaki támogató mérnök ipari vezérlésekről tartott előadásában elmondta, hogy a Beckhoff PC-alapú vezérléstechnikán alapuló nyílt automatizálási rendszereket valósít meg. A termékválaszték fő területei az ipari PCk, az I/O és terepibuszkomponensek, a hajtás technika, az automatizálási szoftverek, a vezérlőszekrény nélküli automatizálás, valamint az ipari képfeldolgozáshoz szükséges hardverek. Minden területen olyan termékcsaládok állnak rendelkezésre, amelyek különálló komponensként vagy kombinálva teljes, összehangolt vezérlőrendszerként képesek működni. Az újdonságok között kiemelte a CX7000-et, mely beágyazott PC Arm CortexM7 egy magos, 480 MHzes processzorral rendelkezik. Az alapkonfigurációban a CX7000 rendelkezik microSD kártya foglalattal és egy Ethernet interfésszel.

EtherCAT diagnosztika

A kommunikációs technológia megválasztása fontos, ez határozza meg, hogy a vezérlési teljesítmény eléri-e a terepet, és mely eszközök használhatók vele – tudtuk meg Horváth Ádám műszaki támogató mérnöktől. Az EtherCAT, a Beckhoff által kifejlesztett ipari Ethernet technológia gyorsabbá, egyszerűbbé és költséghatékonyabbá teszi a gépeket és a rendszereket. Az EtherCATet „Ethernet terepi busznak” tekintik, mert egyesíti az Ethernet előnyeit a klasszikus terepibuszrendszerek egyszerűségével, és elkerüli az ITtechnológiák bonyolultságát. A 2003-ban alapított EtherCAT Technology Group (ETG) mindenki számára elérhetővé teszi ezt, 72 ország több mint 7000 tagvállalatával (2023 márciusában) az ETG a világ legnagyobb terepibusz felhasználó szervezetévé vált.

Járműipari helyzetkép

A szakmai részt záró előadásban Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület ügyvezető főtitkára átfogó körképet adott a globális és magyar járműipar kihívásairól.

Az izgalmas szakmai előadásokon kívül élő Beckhoff alkalmazások sora, valamint finom falatok, sörkóstoló, digitális karikatúra és nyereményjáték színesítette a szakmai napot.

www.beckhoff.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Beckhoff Technology Day 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari festés forradalmasítása: az integrált vezérlőrendszer https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/12/festes-ipari-mls-automatizalas/ Mon, 12 Aug 2024 05:14:49 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30779 Felületkezelés – Az ipari automatizálás dinamikus világában a hatékonyság és a rendszerek könnyű használata kulcsfontosságú. Ezen igényt felismerve az M.L.S. Magyarország Kft. egy olyan integrációs rendszert fejlesztett ki, amely zökkenőmentesen egyesíti az ipari festés folyamatain belül működő különböző komponensek vezérlését. Ez az innováció forradalmasítani fogja az iparágat a műveletek egyszerűsítésével, a felhasználói élmény javításával és […]

The post Az ipari festés forradalmasítása: az integrált vezérlőrendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felületkezelés – Az ipari automatizálás dinamikus világában a hatékonyság és a rendszerek könnyű használata kulcsfontosságú.

Ezen igényt felismerve az M.L.S. Magyarország Kft. egy olyan integrációs rendszert fejlesztett ki, amely zökkenőmentesen egyesíti az ipari festés folyamatain belül működő különböző komponensek vezérlését. Ez az innováció forradalmasítani fogja az iparágat a műveletek egyszerűsítésével, a felhasználói élmény javításával és a speciális képzés szükségességének csökkentésével.

A műveletek racionalizálása az ipari festésben

Hagyományosan a festőrobotok kabinban történő működtetéséhez több vezérlőpanelen szükséges navigálni, amelyek mindegyike a folyamat különböző aspektusait kezeli. Legtöbb esetben robotot, a konvejort, a kabint, a festékkonyhát mind külön, azok saját interfészén kell kapcsolgatni. Ez a széttagoltság nemcsak nehézkessé teszi a műveletet, hanem növeli a hibák és a nem túl hatékony munkavégzés valószínűségét is.

Az új integrált vezérlőrendszer azonban teljesen megváltoztatja ezt a paradigmát azáltal, hogy mindegyik kontroll egységet egyetlen felhasználóbarát, színes érintőképernyőre központosítja. Legyen szó a világítás bekapcsolásáról, a festéktípus kiválasztásáról, a szállítószalag mozgatásáról vagy akár egy előre leprogramozott festési művelet elindításáról, ennek az új felhasználóbarát rendszernek köszönhetően minden funkció egyetlen kezelőfelületről érhető el. Az egyszerű beállításokat követően a festés automatizáltan és mindig azonos minőségben történik.

Főbb jellemzők és előnyök

Az egyik legalapvetőbb előnye az egységes vezérlőfelület, ami egyetlen intuitív panelen egyesíti a festőrobot, a kabin konvejor és a festőkonyha vezérlését. Ez jelentősen csökkenti a művelet összetettségét, gyorsabbá és hatékonyabbá téve azt.  Az érintőkijelzőt az egyszerűség jegyében tervezték, átlátható, színes kijelzővel, amely könnyen navigálható. Ez lehetővé teszi a kezelők számára, hogy átfogó képzés nélkül kezeljék a teljes rendszert. Az Ipar 4.0 elveihez igazodva, az integrált vezérlőrendszer a festési folyamat során adatok sokaságát rögzíti és dolgozza fel. Ezek az adatok magukban foglalják a pontos festékfelhasználást, a berendezések teljesítményére vonatkozó mérőszámokat és a kabinon belül fellépő környezeti feltételeket. A kezelők és menedzserek távolról férhetnek hozzá valós idejű adatokhoz, lehetővé téve a festési folyamat pontos nyomon követését és optimalizálását. Ezen ismeretek felhasználásával a vállalaton belül megalapozott döntéseket hozhatnak a pazarlás csökkentésének, a minőség javításának, valamint az általános működési hatékonyság növelésének érdekében, így a festési folyamat nemcsak intelligensebbé, hanem fenntarthatóbbá is válik.

Az egység egyik talán legkiemelkedőbb funkciója az előre beállított festési receptek kiválasztásának lehetősége. A festőrobot alapból egy teach pendant-tel (tanító pad-del) van ellátva, aminek kezelése hozzáértést igényel. Ebből kifolyólag a programok meghívása nem olyan könnyű, mint az érintőpanelen. A kezelő választhat egy, már előre elmentett programot, aminek következtében a rendszer automatikusan behívja az adott programhoz tartozó festék receptet, valamint a műveletek sorrendjével megfelelően működteti a különböző perifériákat, hogy biztosítsa az egyenletes, hatékony és kiváló minőségű festési eredményt.

A vezérlési folyamat racionalizálásával, vagyis az integrált rendszer alkalmazásával minimalizálhatja az állásidőt és optimalizálhatja a termelékenységet is. A gépkezelő gyorsan válthat a feladatok és konfigurációk között, így a teljes festési folyamat hatékonyabbá válik. A rendszert úgy tervezték, hogy alkalmazkodjon a különböző felhasználó típusokhoz; legyen szó akár kisüzemről, akár nagyipari berendezésről, az M.L.S. integrációs rendszere az egyedi igényekhez igazítható, így téve mindenki számára előnyössé használatát.

Könnyebbség az üzemeltetőknek

Az integrált vezérlőrendszer többféle gyártó berendezését képes összekötni és rendszerben vezérelni, az M.L.S. Magyarország Kft. telephelyén például egy Fanuc P40i robotot, egy Wagner 2K Comfort festékkeverőt és más gyártók komponenseit lehet egy helyen kezelni. Az integrált vezérlő rendszert más típusú robottal (pl.: ABB, KUKA, stb.) is ki lehet alakítani, és együtt tud működni az európában legelterjedtebb ipari PLC-s vezérlésekkel ( pl.: konvejor, kabin vezérlés. – Siemens, Schneider Electric, ABB, Omron, stb.). Intuitív kezelőfelületének köszönhetően még a műszaki ismeretekkel nem rendelkezők is hatékonyan tudják konfigurálni a folyamatot. A vezérlés demokratizálásával a vállalatoknak többé nem kell kizárólag magasan képzett szakemberekre támaszkodniuk a robotok működtetése során, ezáltal csökkentve a munkaerőköltségekre szánt erőforrásokat, valamint növelve a működési rugalmasságot.

Az M.L.S. Magyarország Kft. integrált vezérlőrendszere jelentős előrelépést jelent, amely a kifinomult mérnöki munkát praktikus, felhasználóközpontú tervezéssel ötvözi. Ez az innováció nemcsak az ipari festési folyamatok hatékonyságát és megbízhatóságát növeli, hanem új mércét állít fel az automatizált vezérlőrendszerek kialakításában.

Előrelépés az ipari automatizálásban

Azzal, hogy a különböző vezérlőrendszereket egyetlen, könnyen használható felületen egyesítjük, megnyitjuk az utat a hatékonyabb, hozzáférhetőbb és megbízhatóbb ipari műveletek előtt. Az innováció és a fejlesztések folytatásán túl  továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy olyan élvonalbeli megoldásokat nyújtsunk, amelyek megfelelnek ügyfeleink változó igényeinek.

www.mls.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az ipari festés forradalmasítása: az integrált vezérlőrendszer appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához https://www.muszaki-magazin.hu/2024/07/09/invio-kontron-gyarszimulacio-automatizalas/ Tue, 09 Jul 2024 12:33:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30456 Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben. E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek […]

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Néha a gyártóknak van egy listájuk azokról az automatizálási projektekről, amelyeket szeretnének megvizsgálni és megvalósítani a létesítményeikben.

E projektek rangsorolása gyakran megköveteli a műszaki megvalósíthatóság és a kockázat értékelését, a beruházások megtérülésének kiszámítását, valamint a jövőre vonatkozó elképzelések és értékek kommunikálását a felső vezetés és a vállalat vezetői felé. Más esetekben a gyártók biztosak lehetnek abban, hogy az automatizálás segíthet a problémáik megoldásában, de nem tudják, hol kezdjenek hozzá, vagy miként valósítsák meg. A korlátozott automatizálási tapasztalattal vagy belső mérnöki képességekkel rendelkező vállalatok számára mindkét forgatókönyv ijesztőnek tűnhet.

Ez utóbbi helyzettel találkozott nemrégiben az Invio Automation ipari automatizálási rendszerintegrátor vállalat. Az Invio Factory of Future tanácsadó csapatát egy ablakokat összeszerelő építőipari gyártó bízta meg azzal, hogy segítsen felmérni, hogyan növelhető az áteresztőképesség, a teljes közvetlen munkaerő megtartásával vagy csökkentésével.

Az Invio tanácsadói csapata az ügyfélcsapattal együttműködve kezdte a folyamatot és kidolgozta a lehetséges ötletek hosszú listáját. Ezután az Invio csapata leszűkítette ezt a listát néhány lehetséges, nagy hatású projektre. Ennek során az ügyféllel együtt többféle koncepciót vizsgáltak meg, értékelték az egyes ötletek megtérülését, valamint a javaslatok szűkített listáját az üzleti vezetők elé terjesztették. A múltban ez a folyamat sok munkát igényelt, és gyakran használtak a PowerPoint eszközt használták hozzá, az ötletek vizuális megjelenítéséhez. E projekt esetében azonban az Invio Automation a Visual Components gyártásszimulációs szoftveréhez fordult, hogy felgyorsítsa az ötletelési folyamatot.

Az így kapott javaslatok rövidebb idő alatt készültek el, szigorúbban értékelték őket, és a korábbi projekteknél magasabb szintű ügyféltámogatást kaptak. Ez az esettanulmány bemutatja, hogyan sikerült ezt elérni, és hogyan járult hozzá a Visual Components szoftver a vállalkozás sikeréhez.

Az egyes szakaszokban a következőkről lesz szó:

  • A világ legnagyobb ipari vállalatainál tapasztalt komplex mérnöki problémák megoldása
  • Megoldások keresése a kereslet növekedésére
  • Automatizálás és a Visual Components szerepe
  • A Visual Components előnyei a potenciális automatizálási lehetőségek azonosításában
  • Az automatizálás szimulálása az ablakgyártásban

Tudjon meg többet!

https://kontron.hu/blog/gyarszimulacio-az-ablakgyartas-automatizalasahoz/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Gyárszimuláció az ablakgyártás automatizálásához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/23/autonom-repulesre-kepes-mesterseges-mehraj/ Thu, 23 May 2024 14:21:32 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29806 BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő […]

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
BionicBee – pontosan irányított ultrakönnyű repülő eszköz

A Bionic Learning Network több mint 15 éve foglalkozik a repülés varázsával. A madarak szárnyalásának technikai megfejtése után (Festo SmartBird) a csapat számos más lény repülésének  természetes alapelveit is kutatta és technológiai módszerekkel meg is valósította. A BionicBee-vel a Bionic Learning Network most először fejlesztett ki olyan repülő tárgyat, amely teljesen önállóan, nagy egyedszámú rajban képes repülni. A BionicBee első repülési bemutatóját a 2024-es Hannover Messe kiállításon láthatták az érdeklődők.

festo bionicbee

Természetes repülési manőverek négy szabadságfokkal: a mesterséges méh 15-20 Hz-s szárnycsapási frekvenciával repül. A szárnyak 180 fokos szögben csapkodnak előre és hátra.

A BionicBee körülbelül 34 grammos tömegével, 220 milliméteres hosszúságával és 240 milliméteres szárnyfesztávolságával a Bionic Learning Network által eddig létrehozott legkisebb repülő tárgy. A fejlesztők először alkalmazták a generatív tervezés módszerét: néhány paraméter megadása után egy szoftveralkalmazás meghatározott tervezési elvek alapján megtalálja az optimális szerkezetet, hogy a lehető legkevesebb anyagot használja fel, ugyanakkor a lehető legstabilabb konstrukciót hozza létre. Ez a következetes könnyűszerkezetes felépítés elengedhetetlen a jó manőverezőképességhez és az egy feltöltéssel repülhető időhöz.

Autonóm kötelékrepülés

A mesterséges méhraj autonóm viselkedését egy ultraszéles sávú (UWB) technológiával működő beltéri helymeghatározó rendszer segítségével érik el. Ehhez a térben két szinten nyolc UWB-állomást (anchort) telepítenek. Ez pontos időmérést tesz lehetővé, és képessé teszi a méheket arra, hogy a térben meghatározzák a helyzetüket. Az UWB-állomások jeleket küldenek az egyes méheknek, amelyek az időbélyegek alapján önállóan meg tudják mérni a távolságot az adott adóelemektől és ki tudják számítani saját helyzetüket a térben.

mesterséges méhraj

Funkcionális integráció kis helyen: a méh teste tartalmazza a kompakt kialakítású szárnymozgató mechanizmust, a kommunikációs technológiát, valamint a szárnycsapkodást és a szárnygeometria adaptálását vezérlő alkatrészeket.

A rajban való repüléshez a méhek egy központi számítógép által meghatározott útvonalakat követnek. A szoros alakzatban is biztonságos és ütközésmentes repüléshez nagyfokú térbeli és időbeli pontosságra van szükség. Az útvonal tervezésénél figyelembe kell venni az esetleges légörvényekben létrejövő kölcsönhatásokat is.

Mivel a mesterséges méhek kézzel készülnek és a legkisebb gyártási különbségek is befolyásolhatják a repülési viselkedésüket, a méhek automatikus kalibrációs funkcióval is rendelkeznek: egy rövid próbarepülés során minden méh meghatározza az egyedileg optimalizált vezérlési paramétereit. Az intelligens algoritmus így ki tudja számítani az egyes méhek közötti hardveres különbségeket, így a teljes raj kívülről úgy vezérelhető, mintha minden méh azonos lenne.

festo bionicbee mesterséges méhraj statisztika

Ütközésmentes repülés: a méhek a rajban repülve egy központi számítógép által megadott útvonalakat követnek.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Autonóm repülésre képes mesterséges méhraj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/06/hannover-messe-bosch-fenntarthato/ Mon, 06 May 2024 06:00:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29527 Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat. A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti […]

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari gyártás minden gazdaság motorja, a gyártóknak azonban egy jelentős kihívásra is kell megoldást találniuk: a klímaváltozás miatt a gyáraknak fenntarthatóvá kell válniuk és kímélni kell az erőforrásokat.

A Bosch, a gyártási és ipari megoldások egyik vezető szállítója, a gyárautomatizáláshoz, a hidrogéngazdasághoz, a digitalizációhoz és a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolódó megoldások széles portfóliójával segíti az ipari vállalatokat a zöld átalakulás megvalósításában.

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások szállítója a gazdasági kihívások ellenére 2023-ban is megtartotta korábbi pozícióját. A Bosch árbevétele az ipari technika üzleti szektorban 6,8 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 10,2 százalékkal – 7,4 milliárd euróra emelkedett. A növekedés fő mozgatórugóit a HydraForce és az Elmo Motion Control cégek felvásárlásai jelentették.

A Hannover Messe 2024 kiállításon a Bosch az automatizálás, a digitalizáció és a hidrogén területén mutatott be technológiai megoldásokat.

„A mesterséges intelligencia és a digitalizáció korai alkalmazójaként az ipari technika szektor szinte egyetlen más ágazathoz sem hasonlítható”

– mondta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának ipari technika üzletágért, valamint digitalizációért felelős tagja.

„A szoftverek és a hálózatba kapcsoltság segítik, hogy a termelés hatékonyabb, jobb minőségű és fenntarthatóbb legyen. Az életszínvonalunk és jólétünk csak az erős ipari szektornak köszönhetően maradhat fenntartható.”

Generatív mesterséges intelligencia: fejleszti a folyamatokat és a minőséget

A gyártásban a Bosch a generatív mesterséges intelligenciát a termelésirányítás, a felügyelet és az ellenőrzés további fejlesztésére használja. A Bosch két németországi üzemében a vállalat olyan projekteket indított el, amelyek során a generatív MI szintetikus képeket hoz létre az optikai ellenőrzésre vonatkozó MI-megoldások kifejlesztéséhez és skálázásához, valamint a meglévő MI-modellek optimalizálásához. A Bosch arra számít, hogy ez a jelenlegi hat-tizenkét hónapról néhány hétre csökkenti az MI-alkalmazások tervezéséhez, bevezetéséhez és felfuttatásához szükséges időt. A Bosch kutatói által kifejlesztett, szintetikus adatokat előállító szolgáltatást a sikeres kísérleti tesztelést követően a Bosch valamennyi telephelye számára elérhető lesz.

ctrlX AUTOMATION: automatizálási eszköztár

A Bosch Rexroth által a gyártásautomatizáláshoz kifejlesztett ctrlX AUTOMATION rendszer hardverből, szoftverből és alkalmazásokból áll. Ez egy nyílt platform, amely a komplett automatizálási megoldások összes elemét tartalmazza, és 30-50 százalékkal csökkenti a komponens- és tervezési költségeket. A platform partnerközössége, amelyet együttesen ctrlX World néven ismerünk, folyamatosan bővíti a megoldások körét nemcsak hardverekkel, hanem új alkalmazásokkal is, amelyhez eddig 100 partner járult hozzá megoldásaival. A ctrlX AUTOMATION rendszer öt évvel ezelőtti indulása óta az ügyfelek száma mintegy ezerötszázra emelkedett. Az értékesítés ezen a területen 2023-ban 30 százalékkal nőtt.

Akkumulátorgyártás: komponensek az automatizált berendezésekhez

Legyen szó akár elektromobilitásról, fogyasztási cikkekről vagy az épületgépészetről, az energiatárolás iránti igény nagyobb, mint valaha. A Bosch Rexroth átfogó portfóliót kínál az akkumulátorgyártáshoz, amely a teljesen nyitott ctrlX AUTOMATION rendszeren kívül lineáris mozgatástechnikai, illesztési és anyagmozgatási technológiával rendelkező egyedi alkatrészeket, rendszermegoldásokat és alrendszereket is tartalmaz. A gyorsaság és a pontosság az akkumulátorgyártásban is fontos. A Bosch Rexroth olyan lineáris robotokat fejlesztett ki, amelyek gyorsan bevethetők az olyan alkalmazásokat illetően, mint a cellák és a csomagok kezelése, valamint az illesztéstechnika és az adagolás. Ezek a robotok optimalizálják a modulok és csomagok összeszerelésének és szétszerelésének folyamatait.

Akkumulátorok újrahasznosítása: automatizálási megoldás az akkumulátorok mélykisütéséhez

Egyre több elektromos autó közlekedik csendesen és alacsony károsanyag-kibocsátással az utakon. Akkumulátoraik ritka és értékes nyersanyagokat, például lítiumot és nikkelt tartalmaznak, amelyek visszanyerése gazdaságilag és ökológiailag is észszerű. A Bosch Rexroth használt járműakkumulátorok diagnosztizálására, kisütésére és szétszerelésére szolgáló moduláris megoldása lehetővé teszi ezeknek a lépéseknek az automatizálását, amelyekre még a nyersanyagok visszanyerésének tényleges folyamatát megelőzően kerül sor. Ez lehetővé teszi az akkumulátorok ipari méretű újrahasznosítását, és a rugalmas skálázás lehetőségét kínálja.

Hidrogéntöltő állomások: meghajtási megoldások a hidrogén sűrítéséhez

A hidrogéntöltő állomások jelentős szerepet játszanak a mobilitási ágazat szén-dioxid-mentesítésében. A következő hat évben világszerte várhatóan több ezer hidrogéntöltő állomást helyeznek üzembe. A Bosch Rexroth partnereivel együtt skálázható megoldásokat fejlesztett ki a hidrogén sűrítésére szolgáló szervohidraulikus kompresszorhajtásokhoz a 10 és 280 kilowatt közötti teljesítménytartományban. Ahhoz, hogy a járműveket gyorsan és egyszerűen hidrogén üzemanyaggal lehessen feltölteni, a gázt akár 900 bar nyomásra kell sűríteni. A Bosch Rexroth a hidrogéntöltő állomások kereskedelmi célú üzemeltetéséhez egy új, elektrohidraulikusan hajtott kriogén szivattyút fejlesztett ki a FirstElement Fuel céggel, az Amerikai Egyesült Államok egyik vezető vállalatával együttműködésben.

Ez a kriogénszivattyú a folyékony hidrogént közvetlenül 875 barra sűríti. A cél az, hogy a nehéz-teherautókat 100 kilogramm hidrogénnel kevesebb mint tíz perc alatt feltöltsék. A közvetlen feltöltés eredményeként így már nincs szükség a töltőállomásokon köztes tárolótartályokra. Az első ilyen töltőállomások felszerelése 2025-től kezdődően várható. A Bosch Rexroth a Maximator Hydrogen vállalattal együttműködve olyan skálázható, kis karbantartásigényű, jelenleg akár 250 kilowatt teljesítményű meghajtóegységeket fejlesztett ki, amelyek a töltőállomások üzemeltetőinek megfizethető megoldást kínálnak. Az új, konténeralapú kompresszorok potenciálisan a felére csökkenthetik a teljes üzemeltetési költséget a kereskedelmi forgalomban kapható alternatívákhoz képest. A svájci Coop-csoport már használ hidrogénnel üzemelő teherautókat az áruszállításhoz. Ezek öt olyan töltőállomáson tankolnak, amelyeket a Maximator és a Bosch Rexroth technológiájával szerelték fel.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Hannover Messe 2024: a Bosch fenntartható megoldásokat mutatott be a gyárautomatizálás, a hidrogéngazdaság és a mesterséges intelligencia területén appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól https://www.muszaki-magazin.hu/2024/05/04/hilma-uc-ash-roemheld-saturendszerek/ Sat, 04 May 2024 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29462 Az egyedi alkatrészgyártástól az automatizált gyártástechnológiáig. Kifogástalan Befogástechnika Az alkatrészgyártásban tevékenykedő vállalatokat két fő csoportra oszthatjuk, akik egyedi gyártásban kis- és középszériás munkadarabokat gyártanak és a nagyobb multinacionális cégeket, akik több tízezer vagy akár milliós darabszámot állítanak elő éves szinten. A munkadarabmegfogás területén mind két szegmensnek mások az elvárásai a munkadarabmegfogó szorítóelemekkel szemben. A HILMA, […]

The post HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az egyedi alkatrészgyártástól az automatizált gyártástechnológiáig.

Kifogástalan Befogástechnika

Az alkatrészgyártásban tevékenykedő vállalatokat két fő csoportra oszthatjuk, akik egyedi gyártásban kis- és középszériás munkadarabokat gyártanak és a nagyobb multinacionális cégeket, akik több tízezer vagy akár milliós darabszámot állítanak elő éves szinten. A munkadarabmegfogás területén mind két szegmensnek mások az elvárásai a munkadarabmegfogó szorítóelemekkel szemben. A HILMA, mint mára már a gépi satuk és saturendszerek területén neves márka a ROEMHELD cégcsoporthoz tartozik. A HILMA satuk palettáján mindegyik szegmens megtalálja a megfelelő satut, a kézi működtetéstől, a hidraulikus vagy elektromos kivitelen át, fix pofás, központosító vagy úszó szorítási mechanizmussal.

A HILMA satuk további előnye, hogy nem csak, mint egy termékben gondolkodhatunk, hanem komplett megfogási rendszerben. Mindegyik satu típushoz elérhetőek olyan kiegészítő elemek, amelyekkel a munkadarabmegfogás komplexé válik és a gyári szorítópofákkal, alaplapokkal, ütközőkkel, nullpontrendszerekkel összeállíthatjuk a munkadarabhoz illeszthető legjobb szorítási koncepciónkat.

A ROEMHELD cégcsoport a mai kor gyártástechnológiai elvárásaira reagálva fejlesztette ki a HILMA.UC és a HILMA.ASH saturendszereit, amelyek a maguk szegmensében olyan technológiai újdonságokkal rendelkeznek, amelyek szükségesek a produktív alkatrész gyártáshoz.

HILMA.UC gépsatuval maximális rugalmasság az egyedi alkatrészgyártásban

Videó online, print QR kód_Termékbemutató videó:

Az egyedi alkatrészgyártásban egyik legfontosabb szempont a munkadarabmegfogó rendszerekkel szemben, hogy könnyen átszerelhető legyen a következő vagy már egy korábbi munkadarabhoz. A minél kevesebb befogórendszer kevesebb beruházási költséggel jár és a tárolás is egyszerűsödik. A HILMA.UC egy gyorsan átszerelhető univerzális saturendszer, amely néhány lépésben illeszthető a különböző munkadarab geometriához. Dupla orsós kivitele precíz központos befogást és erős, lehúzó jellegű szorítást biztosít. A dupla orsó biztosítja, hogy a satu ne nyíljon szét, a max. 52 kN-os szorítóerő konstans maradhasson. 3, 4 vagy 5-tengelyes megmunkáló központokhoz ideális és a szerszámutakat sem korlátozza a geometriája.

A HILMA.UC 125 mm pofaszélességgel rendelkező univerzális szorítórendszer szinte korlátlan számú rögzítési feladatra alkalmas. Hagyományos satuként alkalmazva 0 – 200 mm között van a befogási tartománya, de kisebb átszereléssel a maximális megfogási tartomány 600 mm-ig növelhető. A kis és nagy munkadarabok egyaránt, nagy szabadságfokkal rögzíthetők és megmunkálhatók. Még ha a gyártási követelmények változnak is, nincs szükség új befogóeszközökbe való beruházásra.

Az egész HILMA.UC saturendszer úgy lett megtervezve, hogy minden eleme mindenhez illeszkedjen, nem kell utólagos átalakítás, minden menet, minden furat és illesztés elő van már készítve. A különböző szorítópofák közül mindig megtaláljuk a munkadarabhoz megfelelőt, legyen szó már megmunkált vagy nyers szorítási felületről, négyzet, kör vagy alaktalan geometriáról, cserélhető keményfémbetétes változatról. Gyári magasító lapok is elérhetőek és a STARK gyári nullpontrendszerébe is integrálhatjuk a HILMA.UC rendszerét, amely villámgyors készülékcserét garantál <0,01 ismétlési pontosság mellett.

Moduláris és rugalmas kialakítás HILMA.UC-vel:

  • központosító kivitel (± 0,01 mm) és 125 mm-es pofaszélességgel,
  • mechanikus működtetés és 52 kN maximális szorítóerő,
  • befogási tartomány: 0 – 600 mm (négyzetes és kör geometria egyaránt),
  • sokoldalú kiegészítők: szorítópofák, ütközők, magasító alaplapok,
  • kombináció STARK nullpontrendszerrel alapfelszereltségként.

HILMA.ASH a „fullautomatizált” saturendszer

Az automatizált gyártás napjainkban egyre inkább központi szerepet játszik a modern ipari folyamatokban. A technológiai forradalom hozzájárul a termelés hatékonyságának, minőségének és monitorozásának növeléséhez. Az automatizált gyártási rendszerek különböző szerszámgépek, robotok, megfogó egységek, satuk és szenzorok kombinációjából állnak, amelyek egységesen működnek együtt a gyártási folyamatok optimalizálása érdekében. Ennek eredményeként csökkentik a humán erőforrásoktól való függést, minimalizálják a hibalehetőségeket és növelik a termelés sebességét. Az automatizált gyártás nem csupán a termelési folyamatok hatékonyságát növeli, hanem lehetővé teszi a gyorsabb válaszreakciót a piaci változásokra és a fogyasztói igényekre. A ROEMHELD cégcsoport HILMA.ASH automatizált satu rendszerei minden műszaki elvárásban eleget tesznek egy teljesen automatizált gyártósor munkadarab megfogó készülékeként.

Videó online, print QR kód_Termékbemutató videó:

A HILMA.ASH 125 hidraulikus kettős működésű, hosszú löketű satu elegendő rugalmasságot biztosít a munkadarabok teljesen automatizált gyártásához. A nagy 80 mm-es lökethossz ideálissá teszi a különféle méretű alkatrészcsaládok egy szorítórendszerben történő rögzítését. A munkadarab specifikus befogóeszközök minimálisra csökkennek, ami további előnyt jelent: a gép működési idejét nem korlátozza a befogóeszközök és paletták száma, ezért megnő. Az opcionális útmérő rendszer lehetővé teszi a beállítási folyamatok automatizálását is. A kézi beavatkozások és ezáltal a működési hibák kiküszöbölhetők. Még kis darabszámok automatizált gyártása is gazdaságosan lehetséges.

Automatizált szorítópofa csere is lehetséges. Ez azt jelenti, hogy a nyers alkatrészek és félkész termékek könnyen befoghatóak és különböző szorítóerőkkel megmunkálhatóak kézi beavatkozás nélkül. Egy kezelőrendszerrel (például robottal) együttműködve a HILMA.ASH számos hagyományos szorítórendszert helyettesít, amelyek gyakran csak néhány milliméteres lökettel rendelkeznek, és ezért csekély rugalmasságot kínálnak.

A HILMA.ASH satu előnyei:

  • gazdaságos: megnövelt gépfutási idő, rövid beállítási idők,
  • kompakt: optimális hozzáférhetőség,
  • rugalmas: nagy lökettartomány 80 mm,
  • programozható: programozható útmérő rendszer.

Az alkatrészcsaládok a HILMA.ASH hidraulikus satuval lényegesen olcsóbban állíthatók elő, mint a szabványos satukkal vagy palettarendszerekkel, köszönhetően a rövidebb beállítási időnek, valamint az alacsonyabb személyi és rendszerköltségeknek.

További információ:

Csonka Szabolcs értékesítési vezető
GIMEX-Hidraulika Kft.
a HAINBUCH hivatalos partnere
sales@gimex.hu
www.gimex.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post HILMA.UC és HILMA.ASH saturendszerek a ROEMHELD cégcsoportól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Jövő a gyógyszergyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/28/gyogyszeripar-jovo-siemens-megoldasok/ Thu, 28 Mar 2024 05:30:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29032 Adatalapú döntések – Az EUROAPI Hungary Kft. éves szinten több mint 50 féle, közel 4.300 tonna gyógyszerhatóanyagot gyárt, amelyet a világ mintegy 50 országában értékesítenek. A gyógyszeripar automatizációs, digitalizációs kihívásairól és lehetőségeiről kérdeztük Bóta Pétert, a Folyamatirányítás és Digitalizáció csapat vezetőjét. Az EUROAPI budapesti telephelyén található a vállalatcsoport legnagyobb K&F részlege, valamint a teljes cégcsoportot kiszolgáló […]

The post Jövő a gyógyszergyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Adatalapú döntések – Az EUROAPI Hungary Kft. éves szinten több mint 50 féle, közel 4.300 tonna gyógyszerhatóanyagot gyárt, amelyet a világ mintegy 50 országában értékesítenek.

A gyógyszeripar automatizációs, digitalizációs kihívásairól és lehetőségeiről kérdeztük Bóta Pétert, a Folyamatirányítás és Digitalizáció csapat vezetőjét.

Az EUROAPI budapesti telephelyén található a vállalatcsoport legnagyobb K&F részlege, valamint a teljes cégcsoportot kiszolgáló IT Hub is. Ahhoz, hogy ilyen számosságú terméket és szolgáltatást ennyi irányba biztosítani tudjunk, elengedhetetlen, hogy automatizációs rendszereink kiemelten rugalmasak és bővíthetőek legyenek. –tudjuk meg a Bóta Pétertől, az EUROAPI Folyamatirányítás és Digitalizáció vezetőjétől.

MM: Milyen újdonságok vannak az üzemben, hol tart az automatizáció?

B.P.: A gyógyszeripar erősen szabályozott iparág. Folyamatosan figyeljük a legújabb automatizációs újításokat és lehetőségeket, de ezek adaptálása és engedélyeztetése a mi rendszereinkhez – és ezáltal bevezetésük is – nálunk hosszú folyamat. Telephelyünk ipari területei túlnyomó részt robbanásbiztos zónába vannak sorolva, ez szintén szűkíti a területünkön alkalmazható automatizációs megoldások palettáját.

Bóta Péter, EUROAPI Hungary Kft.

Hol tartunk most az automatizációs folyamatokban?

Kardinális, nagy változást nem, de folyamatos fejlődést látok: a technológiákat DCS, míg a kiegészítő funkciókat, a package-unitokat PLC-k, SCADA rendszerek irányítják. Igyekszünk egyre intelligensebb terepi eszközöket használni, melyek megkönnyítik a hibakeresést, diagnosztikát. Kiemelt fejlődési lehetőség egyrészt a szoftvereink egységesítése, sztenderdizálása, illetve a pár éve már nagyon sokat emlegetett Data Science területe. Különböző DCS és Scada rendszereink hatalmas Big Data források, folyamatosan dolgozunk ezen adatok elemzésén és az ezekből kinyerhető információk minél szélesebb körű hasznosításán. Itt a mesterséges intelligencia segítségével olyan optimalizálási, szimulációs lehetőségek előtt nyílik meg az út, ami régebben elképzelhetetlen lett volna. A gyógyszergyártás berkein belül – a kollégákkal egymás között viccesen meg szoktuk jegyezni – hogy nem is a hatóanyag, vagy késztermék gyártás az elsődleges profilunk, hanem a papírgyártás. Ez arra utal, hogy a hatósági irányba történő megfelelés miatt a klasszikus módszertan szerint egy-egy adag legyártott termékhez akár többszáz oldal – jellemzően papír alapú – dokumentum készül. Szerencsére a szabályozói-és az ügyféloldal is egyre inkább elfogadja és igényli a papírmentes megoldásokat. Ezt mi is így látjuk és keressük, teszteljük az újabb és újabb lehetőségeket.

Mire a legbüszkébbek az automatizáció/ gyártás tekintetében?

Több éve zajlik legnagyobb folyamatirányító rendszereink szoftveres sztenderdizálása. Ez nagy segítséget nyújt mind az üzemi dolgozóknak, mind a fejlesztőknek, mérnökeinknek. Nem csak egységes felhasználói felületet kapunk, de egy fejlesztés, átalakítás, valamint a hibakeresés is sokkal gyorsabb és pontosabb találatokat eredményezhet, ha egységes a szoftver felépítése. Büszkeségre ad okot, hogy kiemelten kezeljük a preventív/ prediktív karbantartást. Így el tudjuk érni, hogy berendezéseink ne álljanak le nem várt meghibásodások következtében – veszélyeztetve ezzel a gyógyszerhatóanyagok szigorú gyártási menetrendjét – hiszen még azelőtt információt kapunk gépeink kialakuló hibáiról, valamint a szükséges javításokról, mielőtt azok bekövetkeznének. A covid és chiphiány okozta szállítási határidő-csúszások már csökkenek, de még mindig aggodalomra ad okot, ha egy váratlan meghibásodás miatt 2 hetet kell állnia egy berendezésnek a pótalkatrészre várva. Ezek a nem tervezhető kiesések minden esetben problémát jelentenek számunkra, amelyet partnereinkkel együtt megoldunk. Emellett azt gondolom, arra is büszkék lehetünk, hogy a növekvő piaci- és kapacitás igénynek folyamatosan eleget tudunk tenni a meglévő rendszereink bővítésével.

Mi a Siemens-eszközök szerepe a gyártásban?

Telephelyünkön a gépeket, a gyártóberendezéseket irányító PLC-k nagy többsége Siemens gyártmányú, jellemzően valamilyen package-unit-al érkeznek hozzánk. Beszállítóinktól itt már igyekszünk a Siemens 1500- as termékcsaládot rendelni, míg kisebb jelszámú rendszereknél az ET200SP moduláris vezérlők jelennek meg. Motorvezérlési feladatokra még a LOGO! eszközöket, illetve – szerintünk a jövőt jelentő – Simocode-okat használunk. Tartályaink súlymérését a Siwarex termékcsalád elemeire bízzuk. Végül – bár nem gyártó rendszer, de – megemlítem, hogy épületautomatizáláshoz a Desigo CC alkalmazást használjuk.

Hogyan látja az automatizáció jövőjét a gyógyszergyártásban?

Az első, legfontosabb kihívás a „többet, kevesebbért és gyorsabban” elv. Ráadásul nálunk, az EUROAPI Hungary Kft.-nél – mivel a gyógyszerhatóanyag gyártás erősen szabályozott – ezeket úgy kell alkalmaznunk, hogy a minőségi mutatóink csak javuló tendenciát mutathatnak. Úgy érzem, hogy ez a kihívás egyre több kreativitást igényel, a meglévő módszertanok sokszor nem elég hatékonyak, szemléletmód váltás is szükséges. Az emberi munka támogatása az egyre intelligensebb eszközökkel, funkciókkal kiemelt értéket jelent. Fontos megemlíteni, hogy a modern automatizálási eszközökkel az emberi hibázás jelentős mértékben csökkenthető, illetve a Data Integrity elvárásoknak is magasabb szinten tudunk eleget tenni.  A másik igény szintén a hatékonyság növelése érdekében születik meg, de egészen más, jellemzően egy „felsőbb”, üzleti területen. A sokat emlegetett adatalapú döntéshozatal támogatása újabb kihívásokat – és egyben lehetőségeket – tár elénk. Az ANSI/ISA-95 szabványban definiált piramis alján lévő adatokat egyre nagyobb mennyiségben, valós időben kell feljuttatni a felsőbb rétegekbe. Mindezt természetesen a kiberbiztonsági elvek teljes körű betartása mellett. Ezen a területen sajnos még mindig messze van az IT-OT terület fejlettségi szintje, de egyre ígéretesebb az OT fejlődése is. Ezzel kapcsolatosan az is látszik, hogy az automatizálással foglalkozó szakembereknek egyre mélyebb ismereteket kell szerezniük hálózatmenedzsment vagy akár adattudomány terén. Jó pár éve lehet hallani a moduláris technológiákat támogató MTP szabványról vagy szükségességéről, mely szintén komolyabb változást hozhat, de véleményem szerint nem a közeli jövőben. Összességében elmondható, hogy a gyógyszergyártásban előrehaaladás nem kizárólag a rendszerek megújításával, fejlesztésével valósítható meg, szorosan kapcsolódik hozzá az azzal dolgozó szakértői csapat tudásának folyamatos bővítése, fejlesztése.

www.siemens.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jövő a gyógyszergyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél https://www.muszaki-magazin.hu/2024/03/07/festo-automatizalas-elektromos-mondelez/ Thu, 07 Mar 2024 05:00:20 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=28761 Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál […]

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tökéletes húsvéti csokitojás-ízkombinációk a Mondeleznél

A Mondelez a Festo elektromos hajtástechnológiáját választotta a belgiumi Herentalsban található új automatizált húsvéti csokitojás-keverő berendezéséhez. A tojáskeverő vonal egy ötletes szállítószalag-rendszert használ, hogy mindenki az ízek kellemes keverékét találja a húsvéti csokoládétojás-csomagjában. Az elektromos meghajtást választották a pneumatikus helyett, mert ez alacsonyabb energiafogyasztást, nagyobb biztonságot és nagyobb rugalmasságot kínál a sebességek és pozíciók szabályozásában.

A Mondelez az élelmiszeripar nagy nemzetközi szereplője, portfóliójában számos ismert márkával, mint például a Côte d’Or, a Milka és az Oreo. Az Ergomix projekt a húsvéti tojások gyártásának támogatására indult, azzal a céllal, hogy javítsa a kezelőszemélyzet ergonómiáját. A tojások gyártása gyakorlatilag egész évben folyik, hogy húsvétkor elegendő készlet álljon rendelkezésre a szezonális kereslet kielégítésére. Korábban a különböző ízekből álló tálcákból származó tojásokat kézzel keverték össze, ami munkaigényes volt. Az új létesítményben ez a folyamat teljesen automatizált.

A kettős Festo ELGA fogasszíjas tengelyek és az ESBF elektromos hengerek a megfelelő irányba mozgatják a töltőszalagot, hogy az egyenletesen töltse meg a raklaptartókat.

A tökéletes keverék elérése

Miután a tojások lekerülnek a formázósorról, egyenként csomagolva, szállítószalagon keresztül az új üzembe kerülnek, ahol először ízesítés szerint nagy palettás tárolókba válogatják őket. Ezeket a tálcákat ezután egy robot segítségével előkészítik a keveréshez, vagy pedig egy mobil robot  ideiglenes raktári tárolásra továbbítja őket. Miután minden, a keverék összeállításához szükséges íz elkészült, a tojásokat surrantókon keresztül egy széles szállítószalaggal pontos pozíciókba szállítják, hogy az összes íz egymás mellé kerüljön. A végén a tojások ismét egy palettás tárolóba kerülnek, ahol a különböző ízek tökéletesen összekeverednek.

A hajtástechnológia szempontjából az első kihívást az jelentette, hogy a paletták megtöltésekor a tojások egyetlen rétegben legyenek elosztva. Ellenkező esetben a felszínük nem lenne vízszintes, ami lehetetlenné tenné a tárolók egymásra helyezését. A második kihívás a tartályok elhelyezése volt a szállítószalag fölött, amelyen a keveréket összeállítják. Ehhez rugalmas rendszerre volt szükség, mivel nem minden keverék tartalmaz ugyanannyi különböző ízesítést. Végül megfelelő meghajtást kellett találni a robot megfogójához is, amely a 150 kg-os palettás tárolókat mozgatja.

„A projekt kiindulópontja az volt, hogy nem használunk pneumatikát”

– mondja Bob Aerts, a Mondelez mérnöki osztályának munkatársa.

„Az indoklás az volt, hogy az elektromos hajtások az energiafogyasztás szempontjából kedvezőbbek, és a gépbiztonság minden szempontját is könnyebb megvalósítani. Ezt bemutattuk a Festónak, és ők nemcsak megértették a kiindulási szempontunkat és az általunk megépíteni kívánt alkalmazásokat, de képesek voltak felajánlani az összes szükséges alkatrészt is, hogy mindez megvalósulhasson.”

Az új üzem tervezését a Betecem végezte, Koen Roobaert, a Festo alkalmazásmérnöke pedig tanácsot adott az alkatrészek kiválasztásában. A programozásért az Alax Automation volt felelős.

A Festo elektromos meghajtásoknak köszönhetően a különböző ízkeverékek nehézség nélkül megvalósíthatók.

Pontos pozicionálás

Az új Ergomix-berendezés egy légkondicionált helyiségben található, és teljesen automatikusan működik. A paletták egyenletes feltöltése érdekében a rendszert úgy alakították ki, hogy a tojásokat adagoló szállítószalagot két, szervomotorral és torziós tengellyel felszerelt, időzített fogasszíjas tengelyen keresztül jobbra és balra lehet mozgatni. A szállítószalag meghosszabbításában lévő, golyósorsós elektromos henger lehetővé teszi, hogy a szalag előre és hátra is meghosszabbítható legyen. Ez a kombináció azt jelenti, hogy a rendszer képes úgy pozícionálni magát, hogy a tojásokat a raklapos tárolóban bármelyik pozícióban le tudja dobni. A vezérlő visszajelzést kap a tároló alatti mérőcellákból és a termékek áramlási sebességéről, így pontosan meg tudja határozni, hogy a tárolóban hol van még hely.

A keveréshez a széles szalag feletti tartályok pozícionálását szintén elektromos tengelyekkel valósították meg. Ezek lehetővé teszik a pozíciók automatikus beállítását az adott keverékben összeadandó ízek számához. A tálcatartó kereteket mozgató robot megfogója is egy Festo ESBF elektromos hengerrel és szervomotorral lett felszerelve. Az összes CMMT szervomotor-vezérlő a légkondicionált helyiségen kívül található elektromos szekrényben kapott helyet. Ezek Profineten keresztül kommunikálnak a berendezést vezérlő PLC-vel. A különböző tojásízek kombinálása így már nem igényel kézi munkát.

„A Festo másik előnye az volt, hogy az alkatrészek teljes választékát kínálják”

– mondja Bob Aerts.

„Ez nem csak a mechanikus meghajtásokat, sebességváltókat, motorokat és hajtásokat foglalja magában, hanem az összes szükséges mechanikus szerelvényt és tartozékot is. Ez óriási segítséget jelentett a szabványosításban, és azt is biztosítja, hogy minden alkatrész tökéletesen illeszkedjen egymáshoz. Azt a rugalmasságot, amit most ezzel a berendezéssel elérhetünk, pneumatikus meghajtásokkal nem tudtuk volna megvalósítani.”


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Automatizálás Festo elektromos hajtásokkal a Mondeleznél appeared first on Műszaki Magazin.

]]>