automatizáció – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Tovább gyorsulhat az ipari automatizáció https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/21/ipari-automatizacio-siemens-fejlodes/ Tue, 21 Nov 2023 05:30:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27601 Mesterséges intelligenciára épülő, ipari chatbotot mutatott be a Siemens. Rendkívüli mértékben meggyorsítja az automatizációs- és szoftverkódok létrehozását, illetve optimalizálását a Siemens és a Microsoft közös fejlesztése, az Industrial Copilot. A mesterséges intelligenciára épülő, ipari chatbot segítségével az összetett kódok hibamentesítése is könnyebbé válik, és a szimulációk átfutása hetekről percekre rövidül. Az ember-gép együttműködés új korszaka […]

The post Tovább gyorsulhat az ipari automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mesterséges intelligenciára épülő, ipari chatbotot mutatott be a Siemens.

Rendkívüli mértékben meggyorsítja az automatizációs- és szoftverkódok létrehozását, illetve optimalizálását a Siemens és a Microsoft közös fejlesztése, az Industrial Copilot. A mesterséges intelligenciára épülő, ipari chatbot segítségével az összetett kódok hibamentesítése is könnyebbé válik, és a szimulációk átfutása hetekről percekre rövidül.

Az ember-gép együttműködés új korszaka

Az „ipari másodpilótát” jelenleg két felhasználási területen alkalmazzák. Egyrészt közreműködik a Siemens vezérlőrendszereihez készülő PLC programozási kód elkészítésében, ami tartalmazza, mely gépeknek, mit kell csinálniuk, milyen sorrendben és milyen feltételek mellett. Ezt a munkát nemcsak kódgenerálással, hanem szükség esetén a programozási nyelvek közötti fordítással és optimalizálással is gyorsítja.

Másrészt a gépek meghibásodása esetén megkeresi a probléma forrását, megszüntetésére pedig javaslatot is tesz. Mindezt úgy, hogy a karbantartók egy csevegőablakban írhatják le a problémát, részletes műszaki információkat kérhetnek, és megvitathatják a javasolt megoldást, mintha csak kollégáikkal beszélnének.

Az új fejlesztés így jelentős terhet vesz le a folyamatautomatizálás, a PLC programozás és a karbantartás területén dolgozó, magasan képzett és tapasztalt szakemberek válláról, akikből nagy a hiány a munkaerőpiacon. Ennek köszönhetően, valamint a gépek állásidejének lerövidítése miatt az AI-másodpilóta a termelékenység és a hatékonyság ugrásszerű növekedését hozza majd az autó- és gyártóipartól kezdve, a kritikus fontosságú infrastruktúrákon, illetve a szállítmányozáson át, az egészségügyig, különféle iparágakban.

Kooperatív fejlesztés

A megoldás a Siemens Xcelerator digitális üzleti platformjáról érkező automatizációs és folyamatszimulációs információkat a Microsoft Azure OpenAI Service felhőalapú szolgáltatásával dolgozza fel. A vállalatok eközben biztonságban tartják a megismert adatokat: még a szolgáltatás alapjául szolgáló AI-modellek tanítására sem használják fel őket.

A két szállító egyúttal az ipari csapatok együttműködését is új szintre emeli kollaborációs platformjaik összekapcsolásával. A Teamcenter for Microsoft Teams alkalmazás, amely a terméktervezés és -gyártás különböző területein dolgozó alkalmazottak együttműködését a generatív AI képességeivel teszi hatékonyabbá, 2023 december elejétől általánosan elérhető lesz.

www.siemens.hu/


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Tovább gyorsulhat az ipari automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Megjelent a Beckhoff Magazin legújabb száma! https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/13/beckhoff-magazin-2022-12-szam/ Tue, 13 Dec 2022 12:44:31 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23283 Hírek az automatizálási technológia világából. A lap hasábjain a Beckhoff beszámol az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről, a legújabb fejlesztéseikről, sikertörténeteikről, valamint a vállalatot érintő fontosabb hírekről. Kiemelt témák a Beckhoff magazinban: összefoglaljuk az elmúlt félév nemzetközi és hazai eseményeit; beszámolunk vállalatunk két fontos évfordulójáról: a Beckhoff Automation idén nyáron lett 42 éves, a magyar leányvállalat […]

The post Megjelent a Beckhoff Magazin legújabb száma! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hírek az automatizálási technológia világából. A lap hasábjain a Beckhoff beszámol az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről, a legújabb fejlesztéseikről, sikertörténeteikről, valamint a vállalatot érintő fontosabb hírekről.

Kiemelt témák a Beckhoff magazinban:

  • összefoglaljuk az elmúlt félév nemzetközi és hazai eseményeit;
  • beszámolunk vállalatunk két fontos évfordulójáról: a Beckhoff Automation idén nyáron lett 42 éves, a magyar leányvállalat pedig fennállásának 10. évfordulóját ünnepelte;
  • hírt adunk legfrissebb innovációinkról, mint például az ATRO moduláris robotrendszer, vagy a hardverelemekkel kiegészült Beckhoff Vision termékportfólió;
  • bemutatjuk legújabb fejlesztéseinket az ipari PC-k teréről: a CX9240 típusú beágyazott PC-t, valamint a CX82xx-sorozat beágyazott PC-it, illetve az ultrakompakt C60xx ipari PC-t;
  • ismertetjük a 2023-as év első felében Budapesti és Debreceni oktatóközpontunkban elérhető képzéseinket.

Beckhoff magazin lapszáma letölthető PDF-ben.

beckhoff magazin 2022 12

Beckhoff magazin 2022/12Megnyitás

A témához kapcsolódva ajánljuk korábbi cikkünket is:

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Megjelent a Beckhoff Magazin legújabb száma! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A home office és az automatizáció forradalma hazánkban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/12/automatizacio-dell-magyarorszag/ Mon, 12 Sep 2022 05:30:37 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21849 A pandémia kezdete óta a hazai vállalatok általánosságban mérsékelt sikerrel vették az informatika terén felmerülő akadályokat, és még van hová fejlődniük. Ebben a cégvezetők várakozásai szerint hatékony segítséget nyújtanak nekik a digitális megoldások és a feltörekvő technológiák. Ez derül ki a Dell Technologies nem reprezentatív felméréséből, amelyet 2022 júniusában végzett magyar vállalatok felsővezetőinek, döntéshozóinak bevonásával, […]

The post A home office és az automatizáció forradalma hazánkban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A pandémia kezdete óta a hazai vállalatok általánosságban mérsékelt sikerrel vették az informatika terén felmerülő akadályokat, és még van hová fejlődniük.

Ebben a cégvezetők várakozásai szerint hatékony segítséget nyújtanak nekik a digitális megoldások és a feltörekvő technológiák. Ez derül ki a Dell Technologies nem reprezentatív felméréséből, amelyet 2022 júniusában végzett magyar vállalatok felsővezetőinek, döntéshozóinak bevonásával, az állami és a magánszektorból egyaránt. A kutatásban arra keresték a választ, hogy mik voltak a legnagyobb kihívások a szervezetek életében az új normálisban az informatika terén, hogyan tudtak mindezzel megküzdeni, és hogyan tervezik a jövőt ebben a szegmensben. A részletes adatokat tartalmazó anyag letölthető a Dell Technologies weboldaláról.

Nem térünk vissza az irodába

A kutatás főbb megállapításai között szerepel, hogy a pandémia által hozott változások között élen jár a hibrid munkavégzés általánossá válása. Míg 2020-ig csak elvétve akadtak olyan vállalatok, ahol engedélyezték a távmunkát bizonyos munkakörökben, addig mára már a szervezetek 91,9%-ánál támogatott a hibrid munkavégzés valamilyen formában a Dell Technologies felmérése szerint, és közülük 90,2%-nál hosszú távon is terveznek ezzel a formával.

Ahol még nem engedélyezett az otthoni munka, még ott is a cégek harmadánál tervezik bevezetni a lehetőséget a következő egy évben. A válaszok alapján leginkább az állami szektorban ódzkodnak a távmunkától, és itt ragaszkodnak leginkább a személyes megbeszélésekhez is. A kutatás arra mutatott rá, hogy a hibrid munka szervezése számít a harmadik legnagyobb problémának a vállalatoknál, és ezzel leginkább a működésért felelős vezetők (Chief Operating Officer – COO) baja gyűlik meg.

Digitalizáld, modernizáld!

A második legnagyobb kihívásnak azt érzik a hazai döntéshozók, hogy lépést tartsanak az innováció ütemével. Ez ugyanakkor nagyon fontos terület, mert ezt találják legfontosabb tényezőnek a digitalizációhoz vezető úton. A felmérésben arra is rákérdeztek ugyanis, hogy a vezetők mely tényezőkben látják a vállalatok digitalizációjának kulcsát. Itt az első helyen az innovatív technológiák bevezetése állt 55,9%-kal, ezt követte a szolgáltatások átalakítása (51,4%) és az alkalmazottak digitális felkészültsége (47,7%).

Ezzel együtt a vezetők közül sokan számítanak arra, hogy egyre nagyobb teret nyernek a közeljövőben a vállalatok és az emberek mindennapjaiban az új, előremutató technológiák, köztük a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás. Többen említették továbbá, hogy az automatizáció, a digitalizáció, a hibrid munkavégzés, a felhőalapú szolgáltatások és a fejlett adatelemzés térnyerését várják a következő években. A közeljövőben várhatóan fontossá váló technológiák között szintén szerepelt a blockchain, a kvantumszámítástechnika, a metaverzum és a képi feldolgozás is.

…a győztes pedig: az automatizáció

A legkomolyabb kihívásnak az üzleti folyamatok automatizálását érzik a hazai döntéshozók jelenleg, a válaszadók 28,8 százaléka sorolta az első helyre ezt a területet. A Dell szakértői az elemzésben arra hívják fel a figyelmet, hogy azért is érdemes erre a kérdéskörre kiemelt figyelmet fordítani, mert az automatizáció különösen jól használható az adatok elemzésében, olyan fejlett technológiákkal kiegészítve, mint például a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás.

Ez pedig azért fontos, mert a vállalatok számára egyre fontosabb erőforrássá válik az adat, hiszen rengeteg információt termelnek az alkalmazottaik, az ügyfeleik, illetve a cégnél használt különféle intelligens berendezések és IoT-eszközök. Csak az a cég tud azonban versenyelőnyt kovácsolni az adataiból, amely képes megfelelően és valós időben összegyűjteni, feldolgozni, elemezni és értelmezni őket, majd döntéseket hozni az eredményekre alapozva, és megtenni a szükséges lépéseket ezek alapján.

A Dell Technologies kíváncsi volt arra, hogyan értékelik saját helyzetüket a vezetők ezen a téren. Ezért a felmérés rákérdezett arra, hogy mennyire tudatos és hatékony az adatok gyűjtése a vállalatoknál, majd külön arra is, hogy azok feldolgozását mennyire látják megfelelőnek, illetve mennyire tudatosan használják az információkat az üzleti döntések meghozatalához. Mindhárom kérdésnél 1-től 10-ig terjedő skálán kellett pontozni az aktuális állapotot, ahol a 10 jelöli a legjobbat, és sokszínű osztályzat érkezett. Az adatok gyűjtését átlagosan 5,85 pontra értékelték a válaszadók, a feldolgozását 5,6 pontra, arra pedig 5,9 pont született átlagosan, hogy milyen mértékben használják fel az adatelemzéseket a döntések meghozatala során.

További információ és részletes adatok megtalálhatók a kutatásban, amely letöltető a Dell Technologies weboldaláról.

The post A home office és az automatizáció forradalma hazánkban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
20 érv a Mitsubishi Electric ICONICS SCADA rendszerhez https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/01/mitsubishi-electric-scada-iconics/ Mon, 01 Aug 2022 10:39:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21290 SCADA rendszerek már több évtizede látnak el számos olyan funkciót, melyekkel lehetővé teszik távoli berendezések, vagy akár komplett létesítmények megfelelő irányítását. Elsődleges funkciójuk az adatgyűjtés és olyan elemzések készítése, melyek elősegítik a gyár optimalizációját és üzemelését. Többnyire automatizálás esetén használják, monitorozásra, gépek közötti kommunikációra, ipari robotok távoli felügyeletére, illetve erőforrás és logisztikai tervezésre. Az ICONICS […]

The post 20 érv a Mitsubishi Electric ICONICS SCADA rendszerhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
SCADA rendszerek már több évtizede látnak el számos olyan funkciót, melyekkel lehetővé teszik távoli berendezések, vagy akár komplett létesítmények megfelelő irányítását. Elsődleges funkciójuk az adatgyűjtés és olyan elemzések készítése, melyek elősegítik a gyár optimalizációját és üzemelését. Többnyire automatizálás esetén használják, monitorozásra, gépek közötti kommunikációra, ipari robotok távoli felügyeletére, illetve erőforrás és logisztikai tervezésre.

Az ICONICS SCADA szoftvert az autóiparban, gyártósorokon, szállítmányozási folyamatokhoz, illetve kormányzati és hadászati rendszerekben is alkalmazzák. Az egyik legkomplexebb elérhető megoldás jelenleg. A magyar piacra történő bevezetés óta megvalósult az első projekt, valamint számos érdeklődővel indult meg egyeztetés. Ezen kívül megkezdődött az együttműködés három rendszerintegrátor partnerrel is, melyek a 4iG Nyrt., az Evopro System Engineering Kft. és a Sheldon Invest Kft.

A SCADA rendszerek működése

Az összegyűjtött adatokat a rendszer automatikusan, illetve adatlekérdezések során továbbítja a központi számító- és feldolgozó egység, vagy az adattároló szerver felé. Itt feldolgozzák, kiértékelik, majd megjelenítik különböző klienseken az adatokat a rendszerüzemeltetők számára, hogy megfelelő válaszadási és ellenőrzési döntéseket hozhassanak.

Mit tesz ehhez hozzá az ICONICS, a Mitsubishi Electric újgenerációs SCADA rendszere?

A szoftver támogatja az operátorok munkáját a valós időben hozzáférhető adatok megjelenítésével, illetve nyomonkövethetőséggel és jelzi az esetleges problémákat. Ennek segítségével növeli a termelés hatékonyságát és csökkenti az üzemleállások idejét, kockázatát.

Az ICONICS SCADA lehetővé teszi a valós idejű adatok és KPI-ok monitorozását, ezen felül azonnali kimutatásokat és trend elemzéseket is képes készíteni a továbbfejlesztett analitikai program segítségével.

A historikus adattároló rendszer támogatja a visszamenőleges termelési adatok ellenőrzését, és integrálható a legújabb big data technológiákkal. Ha a különböző folyamatokba indokolt a beavatkozás, a rendszer képes megfelelő parancsok kiadására, így korrigálni tudja a működést a megfelelő irányba.

Az ICONICS a Mitsubishi Electric SCADA rendszere

20 érv az ICONICS SCADA rendszer mellett

1. Szkript nélküli HTML5 a kis hardver kapacitású eszközökhöz
A korszerű programozásnak és technológiának köszönhetően a rendszer támogatja a szerver alapú centralizált működést. A számítási feladatok a szerveren folynak, így az operátoroknak nincs szükségük erős hardverre.

2. Skálázható, gazdag 3D vizualizáció minden felületen
Akár animált, 2- és 3 dimenziós grafikák konzisztens megjelenítése a számítógépes és mobilos applikációban, illetve web alapú felületen is.

3. Microsoft Azure, hibrid megoldás és on-premise szerver kompatibilitás, az adatbiztonság veszélyeztetése nélkül

Az ICONICS cloud kompatibilisnek született, hogy az adatbiztonság veszélyeztetése nélkül növelje az együttműködés hatékonyságát.

4. Kiterjesztett valóság alapú megjelenítés

NFC csatlakozással vagy GPS adatok alapján jelenik meg az eszközhöz vagy helyszínhez tartozó felület.

5. Valós időben szerkeszthető, személyre szabható dashboardok

Gyors adatmegjelenítés előre konfigurált felületekkel, melyek egyszerűen, “drag and drop” módszerrel személyre szabhatóak.

6. Esri, Bing vagy Google Maps natív integráció

Térkép alkalmazáson keresztüli gyors eszköz lokalizálás  és hibaazonosítás.

 7. Nagy teljesítményű adatrögzítés és biztonságos adattárolás

A rendszer másodpercenként több mint 100.000 “TAG-et”, változót tud naplózni, és több adatforrással is képes együttműködni a vállalaton belül.

8. Előrejelzés, hibaelemzés és energia monitorozás
Az energiafelhasználás valós idejű vizualizálása, összesítése és összegzése egyedi, biztonságos és mobilbarát felületeken keresztül valósul meg.

9. Fejlett valós idejű és naplózott riasztási rendszer

Vállalati szintű riasztás és az események rögzítése valós időben folyik, még a legösszetettebb folyamatok esetén is.

10. Skálázhatóság és bővíthetőség a fejlődési igényeknek megfelelően

A teljesítmény növelése érdekében a rendszer képes a feladatok szétválasztására és allokálására.

11. Moduláris, többszintű és feladat kritikus redundancia

A rendszer adatáramoltatását úgy tervezik, hogy a terheléseloszlás megfelelő legyen a kisebb egységektől a teljes szervezetig.

12. 64 bites technológia a gyorsaság és nagyobb kapacitás érdekében

A 64 bites konfiguráció nagyobb teljesítményű processzor és nagyobb kapacitású memória technológiát képes kezelni, mint a 32 bites szoftverek.

13. ISA-95 kompatibilis eszköz technológia az egyszerű azonosításért és navigációért

A megfelelő szabványosítás csökkentheti a projekt tesztelési és üzembe helyezési idejét, és megkönnyíti a felhasználó feladatait.

14. Gyors projekt telepítés

Az előre elkészített sablonok könnyen konfigurálhatóak és személyre szabhatóak.

15. Rendszerállapot-felügyelet

A fejlett diagnosztikai eszközök és a riasztás lehetővé teszi a megalapozott döntéshozatalt a rendszer állapotával kapcsolatban.

16. Natív kamera integráció az eszköz-felügyelethez
Nincs szükség harmadik féltől származó szoftverre a kamerák kezeléséhez.

17. Univerzális csatlakoztathatóság és IoT integráció

A tűzfalbarát kommunikáció lehetővé teszi, hogy bárhonnan elérhető legyen bármely adat.

18. Rendszerbe integrálható általános értesítési felületek

SMS, e-mail alapú értesítések és egyéb megoldások is beépíthetőek szükség szerint.

 19. Microsoft kompatibilitás

A Windows 10 és Windows Server 2016 kompatibilitás garantált a Microsoft Arany Minősítésű Partnerséggel.

20. BIM integráció fejlesztéstől a karbantartásig

Fejlesztési idő takarítható meg az előre konfigurált tervezési információk és modellek használatával.

Az ICONICS felhasználási területei

Ha szeretne Ön is többet látni adataiból, szívesen bemutatjuk önnek az ICONICS szoftver megoldásait. Látogasson el weboldalunkra, illetve kérdéseivel bátran forduljon hozzánk, projektmérnökeink állnak a rendelkezésére.

The post 20 érv a Mitsubishi Electric ICONICS SCADA rendszerhez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC kobotok stratégiai szerepe https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/09/kobotok-fanuc-crx/ Sat, 09 Apr 2022 05:00:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19661 A FANUC három új kobot modellt mutatott be, ide tartoznak az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotok, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobotok mellett. “Az európai piacon nagy kereslet mutatkozik a kollaboratív robotok iránt, és szeretnénk az alkalmazások széles skálájához megfelelő megoldásokat kínálni. Kobotjainkat úgy terveztük, hogy minden […]

The post A FANUC kobotok stratégiai szerepe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC három új kobot modellt mutatott be, ide tartoznak az új CRX-5iA, CRX-20iA/L és CRX-25iA kollaboratív robotok, amelyek a népszerű CRX sorozat legújabb tagjai a CRX-10iA és CRX-10iA/L kobotok mellett.

“Az európai piacon nagy kereslet mutatkozik a kollaboratív robotok iránt, és szeretnénk az alkalmazások széles skálájához megfelelő megoldásokat kínálni. Kobotjainkat úgy terveztük, hogy minden felhasználó megtalálja a számára megfelelőt – legyen szó kisebb vagy nagyobb cégekről –  ezzel hozzásegítve őket egy kiszámíthatóbb gyártási folyamat fenntartásához.”

–  kezdi Shinichi Tanzawa a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója.

Mennyire fontosak az együttműködő robotok az Önök számára?

S.T.: CRX kobotjaink a legnépszerűbb robotmodelljeink közé tartoznak, mivel minden típusú gyártó számára megfelelőek, akik bővíteni kívánják képességeiket. A CRX modellek különösen az első robothasználókat vonzzák biztonságuknak, kis súlyuknak és intuitív programozásuknak köszönhetően. A CRX sorozat új vásárlói szegmenseket is nyit a FANUC számára, ugyanakkor belépőként működik azon cégek előtt, akik már rendelkeznek némi tapasztalattal a gyártósoraik automatizálásában, de még nem léptek kapcsolatba értékesítési csapatunkkal. Amikor CRX modelljeinket bemutatjuk a potenciális vásárlóknak, lelkes reakciókkal találkozunk. Ez segít abban, hogy hosszú távú vevői elégedettséget érjünk el, nemcsak a kobotok területén, hanem más alkalmazásokban is, amelyek különböző típusú ipari robotokat érintenek.

Milyen funkciókkal rendelkezik a CRX, amelyeket egyetlen más kobot gyártó sem tud kínálni?

S.T.: Az ipari robotok építésében szerzett 40 éves tapasztalatunknak köszönhetően CRX modelljeink megbízhatóan és pontosan működnek nehéz körülmények között is, így a gyártók számára a lehető legmagasabb gyártási időt biztosítják. Valójában a CRX sorozatunkat úgy terveztük, hogy nyolc évig karbantartásmentesen működjön.

 

„Középtávon egyértelműen piacvezetővé akarunk válni Európában a kobotok terén, támogatva ügyfeleinket a kobot használatának növelésében az alkalmazások széles körében. A 11 kobot modell kínálatával 4 kg-tól 35 kg-ig terjedő teherbírással úgy gondolom, hogy jó helyzetben vagyunk e cél eléréséhez.”

– Shinichi Tanzawa a FANUC Europe elnök-vezérigazgatója

2019 decemberében megjelent a FANUC kínálatában az első könnyű kobot, a CRX-10iA. Mi a tapasztalatuk eddig ezzel a típussal?

S.T.: A CRX széles körben elterjedt, különösen az ívhegesztési szegmensben. 2022 eleje óta az újonnan eladott CRX cobotok körülbelül egyharmadát használják ívhegesztési alkalmazásokhoz, főként az egyszerű, kézzel irányított intuitív programozási funkciónak, valamint a FANUC kipróbált és megbízható ArcTool szoftvernek köszönhetően, amely magas szintű integrált hegesztést biztosít. Az ívhegesztésen kívül számos más alkalmazást is látunk CRX sorozatunkban, a kis alkatrészek összeszerelésétől a nagy alkatrészek kezeléséig és raklapozásáig, és még számtalan más terület lehet érintett.

Bővíti a FANUC a robotgyártási kapacitást a CRX-nek köszönhetően?

S.T.: A FANUC folyamatosan növelte robotgyártási kapacitását a jelenlegi havi 11000 egységre, és további bővítést tervezünk, nem korlátozva a CRX modellekre. A vállalaton belüli szabad terület felhasználásával és a hatékonyság növelésével egyértelműek a kilátások arra, hogy gyártási mennyiségünket körülbelül havi 14000 darabra növeljük. Folyamatban van a havi 16500 darabos gyártási kapacitás elérése is, új beruházás nélkül. A globális robotpiac drámai növekedésére vonatkozó iparági elvárásoknak megfelelően azonban úgy ítéljük meg, hogy a következő néhány évben kapacitásaink már nem fogják fedezni a keresletet, emiatt a következő lépésként egy új robotgyár felépítését tervezzük.

www.fanuc.eu

The post A FANUC kobotok stratégiai szerepe appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Tavaly elárasztották Amerikát a robotok https://www.muszaki-magazin.hu/2022/02/08/robotok-amerika-ipar/ Tue, 08 Feb 2022 08:25:54 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18786 Soha annyi robotot nem állítottak még munkába, mint 2021-ben, de az új gépek egyre nagyobb arányban szolgálnak az emberi munka támogatására, nem pedig a teljes kiváltására. Tavaly az észak-amerikai vállalkozások több mint 2 milliárd dollár értékben csaknem 40 ezer robotot állítottak munkába, hogy a gépek segítségével birkózzanak meg az egyszerre fellépő rekord kereslettel és a […]

The post Tavaly elárasztották Amerikát a robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Soha annyi robotot nem állítottak még munkába, mint 2021-ben, de az új gépek egyre nagyobb arányban szolgálnak az emberi munka támogatására, nem pedig a teljes kiváltására.

Tavaly az észak-amerikai vállalkozások több mint 2 milliárd dollár értékben csaknem 40 ezer robotot állítottak munkába, hogy a gépek segítségével birkózzanak meg az egyszerre fellépő rekord kereslettel és a világjárvány okozta munkaerőhiánnyal. A robotok ezzel egyre több iparágban vetik meg a lábukat, és a mostani hullám már jóval túlmutat a korábban az autóiparhoz kapcsolódó történelmi felfutásukon: üveget és fémet válogatnak az újrahasznosító üzemek futószalagjain, vagy kis méretű kis fogyasztási cikkeket csomagolnak kartondobozokba az e-kereskedelmi raktárakban.

A Reuters vonatkozó riportja az Association for Advancing Automation (A3) iparági szervezet statisztikáját idéti, amelynek alapján az amerikai gyárak és más ipari felhasználók összesen 39.708 darab robotot rendeltek meg 2021-ben. Ez 28 százalékos növekedésnek felel meg a 2020-as adatokhoz képest, és a korábbi, 2017-es csúcsot is megdöntötte, amikor valamivel kevesebb mint 35 ezer robotot telepítettek a tengerentúlon.

Az arányokra az is jellemző, hogy amíg 2016-ban még több mint kétszer annyi robotot adtak el autógyártóknak, mint ahányat az összes többi iparágban együttvéve értékesítettek, addig 2020-ra már megfordult a dolog, és 2021-ben még tovább nőtt a nem autóipari cégekhez kerülő robotok rátája. Az A3 szerint a megrendelések számának leggyorsabb növekedése a fémfeldolgozó iparban, az élelmiszeriparban és a fogyasztási cikkek gyártásában tapasztalható.

Nem mindig az állásunkból akarnak kitúrni

Egy másik, hasonlóan gyorsan fejlődő ágazat az e-kereskedelem, ahol egyre kevesebb embert foglalkoztatva növelik egyre látványosabban a termelést. A hírügynökség egy kaliforniai logosztikai társaság vezetőjét idézi ezzel kapcsolatban, akinek a nagy felismerése szerint az emberek teljesítményére hatással van, hogy éhesek és fáradtak-e, vagy hogy megitták-e a kávéjukat. A robotok ehhez képest mindig gyorsan dolgoznak, és szüneteket sem akarnak tartani.

A dolog mégsem (teljesen) az emberi munkaerő kiiktatásáról szól. Az A3 adatai jellemzően a hagyományos ipari robotok rendeléseiről szólnak, tehát az olyan nagy rendszerekről, amelyek mondjuk a futószalagok egész szakaszait kezelik. Ezen a területen is gyorsan növekszik azonban az úgynevezett kobotok aránya, amelyeket már arra tervezték, hogy az emberekkel közösen dolgozzanak, akár a futószalagok mellett is.

A robotizáció elsőszámú hajtóereje ezek szerint sem feltétlenül a spórlás és a drága emberi munkaerő kivezetése, hanem éppen a munkaerőhiány. Az Universal Robots becslése szerint az Egyesült Államokban naponta 2 ezer “baby boomer”, vagyis 1946 és 1964 között született munkavállaló vonul vissza a gyátóiparban, ami a létszám mellett a rendelkezésre álló munkatapasztalat tekintetében is fájdalmas veszteség az üzemeknek.

A kobotok így sok olyan iparágba is betörnek, amelyek sokáig ellenálltak az automatizálásnak, de az autóiparban is elkezdtek olyan feladatokat végezni, amelyek az ágazat magas szintű robotizáltsága mellett is kizárólag emberi munkára épültek. Ide tartozik, hogy a koronavírus-járvány első évének nagy visszaesését követően a vállalatok már újra több álláshelyet hirdetnek, mint amekkora az álláskeresők aktuális létszáma – derül ki a Reuters beszámolójából.

Forrás: BitPort

The post Tavaly elárasztották Amerikát a robotok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új generációs INTEGREX i-H-család lelke az automatizáció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/24/integrex-mazak-eu-emo/ Wed, 24 Nov 2021 07:24:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17843 A Yamazaki Mazak új INTEGREX i-H-szériája egy automatizálásra kész család a többfunkciós szerszámgépek körében, amelyek az esztergálást és a B-tengelyes marási műveleteket kombinálják egyetlen, kompakt egységben. A kiemelkedően sikeres INTEGREX i-gépsorozatot váltja az i-H család, amely 23 géptípust foglal magában. Ezek mindegyike rendelkezik a Mazak új, mesterséges intelligenciát alkalmazó vezérlőjével, a SmoothAi-al, amely a beépített […]

The post Az új generációs INTEGREX i-H-család lelke az automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Yamazaki Mazak új INTEGREX i-H-szériája egy automatizálásra kész család a többfunkciós szerszámgépek körében, amelyek az esztergálást és a B-tengelyes marási műveleteket kombinálják egyetlen, kompakt egységben.

A kiemelkedően sikeres INTEGREX i-gépsorozatot váltja az i-H család, amely 23 géptípust foglal magában. Ezek mindegyike rendelkezik a Mazak új, mesterséges intelligenciát alkalmazó vezérlőjével, a SmoothAi-al, amely a beépített tanulási képességével tovább javítja a szerszámgép teljesítményét.

Az idei, milánói EMO-n a Mazak 2 típust állított ki: az INTEGREX i-250H ST-t és az i-450H ST-t, amelyek új mércét állítanak fel a teljesítmény és képességek terén a többfunkciós szerszámgépek körében.

Az INTEGREX i-250H ST nyolc colos tokmánnyal van felszerelve, a fő- és az ellenorsó fordulatszáma egyaránt 5.000 ford./perc, míg a főmotor teljesítménye 22 kW. A nagyobb kivitelű  INTEGREX i-450H ST esetén a főorsó fordulatszáma 3.300 ford./perc, a főmotor teljesítménye 37 kW, az ellenorsó pedig 4.000 ford./perc fordulatszámú. Mindkét típus tekintélyes, 300 mm-es Y-lökettel rendelkezik, a B-tengely szögtartománya pedig 240°, ami lehetővé teszi a teljes kontúrozást. A kompakt maróorsó fordulatszáma 12.000 ford./perc, teljesítménye 24 kW, így az adott munkatéren belül maximális teljesítményt nyújt.

Az i-H-család tervezésének alapja az automatizáció iránti egyre növekvő igény volt. A gépcsalád összes típusa lapos homlokfallal rendelkezik, a szerszámtár a szerszámgép hátuljánál helyezkedik el. Ennek köszönhetően automatizálás esetén jobban hozzáférhető a munkatér a csuklós robotok használatakor – amelyek számos feladatot végre tudnak hajtani – ugyanakkor nem akadályozza a gépkezelő hozzáférését sem a munkatérhez.

A hátulra szerelt, 38 férőhelyes szerszámtár csökkenti a szerszámgép helyigényét, és szükség esetén 74 vagy 112 férőhelyesre is bővíthető. A szerszámtár ráadásul elölről is hozzáférhető, így a szerszámok be- és kiszerelését innen is kényelmesen el lehet végezni.

INTEGREX

Az INTEGREX i-H-család egy automatizálásra kész széria a Multi-Tasking többfunkciós szerszámgépek körében, amelyet az idei EMO-n egy TA-35/270 típusú, plug-and-play rendszerű automatizálási rendszerrel is bemutattak.

Az ST-típusok az alkalmazás követelményeinek megfelelően két, alsó szerelésű revolverfejjel is rendelhetők. Az ’A-típus’ merőleges kialakítású, elrendezése pedig szimmetrikus az alsó revolverfejjel. 12 szerszám befogadására alkalmas és 10,000 ford./perces, 7.5 kW-os teljesítményre képes. Elsősorban furatmegmunkáláshoz ideális, de rugalmasságát opcionálisan hidraulikus támasztó báb megrendelésével is lehet fokozni, amelyet közvetlenül a revolverfej felfogófelületére lehet szerelni. A ’B-típus’ ferde elrendezésű, 9 szerszámhelyes, fordulatszáma 6,000 ford./perc a hajtott szerszámokhoz. A ferde elrendezésű revolverfej különleges kialakítása lehetővé teszi, hogy ugyanazt a szerszámot mindkét orsónál lehessen használni, amivel jelentősen csökkenthető a szükséges szerszámok mennyisége.

Az i-H-család mindegyik tagja könnyen csatlakoztatható automatizálási rendszerekhez, rúdadagolóval és robotos gépkiszolgáló rendszerrel. A Mazak új Smooth RCC-je (robotcella vezérlő) további, olyan fejlett automatizálási képességgel egészíti ki mindkét egység tudását, mint például a szerszám és a készülék beállításához szükséges erőforrások ellenőrzése, míg a Robot Setup Assist (beállítási segéd) lehetővé teszi a szerszámgéppel azonos koordinátarendszerben történő robotprogramozást. A SmoothAi illesztőfelületen keresztül érhető el mindkét funkció.

Az EMO-n tartott bemutatón az INTEGREX i-250HST egy TA-35/270 típusú, plug-and-play rendszerű automatizálási rendszerrel volt kiegészítve, amely javítja a kihasználtságot és csökkenti a munkaerővel kapcsolatos kiadásokat. A TA, 270 mm-es átmérőkapacitásával és a robot 35 kg-os teherbírásával a munkadarabok széles skálája lefedhető, az aktuális terhelés pedig megjeleníthető a kijelzőn.

A gépkezelő biztonságát mindkét oldalon acélráccsal védett, akrilból készült ablak garantálja, egy padlóra szerelt, két működési területű lézerszkennerrel kiegészítve. Ha a gépkezelő belép a figyelmeztetési területre, a robot azonnal lelassít a programozott sebességének 10%-ára, ha pedig a védett területre lép be, akkor azonnal megáll.

A robot grafikus felhasználói felülete harmonikusan illeszkedik a szerszámgép SmoothAI CNC vezérlőjébe, ezért az együttműködés zökkenőmentes a robot és a szerszámgép között, minden új művelet beállítása gyors és egyszerű. Lényeges, hogy a cella programozása nem igényel különleges, robotprogramozási előképzettséget. A TA-család célja, hogy azonnal javítsa a termelékenységet és a jövedelmezőséget, lehetővé téve a gépkezelő nélküli éjszakai műszakokat, ezzel is javítva a szerszámgépek kihasználtságát. Ideális megoldás kis- és középszériás gyártás esetén.

www.mazakeu.hu

The post Az új generációs INTEGREX i-H-család lelke az automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Beckhoff Technology Day https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/10/technology-day-beckhoff/ Wed, 10 Nov 2021 08:13:36 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17593 Teltházzal zajlott az idei Beckhoff Technology Day szakmai nap, a budapesti ÖbölHáz nyújtotta különleges környezetben október 6-án. Míg az előtérben a Beckhoff újdonságait, legnépszerűbb fejlesztéseit vehették szemügyre és próbálhatták ki a szakmai érdeklődők, addig az előadótérben 9-től 16 óráig technológiai előadásokat hallgathattak meg. Köszöntőjében Perecz Tamás, a Beckhoff Automation Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy 2020-ban 234000 […]

The post Beckhoff Technology Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Teltházzal zajlott az idei Beckhoff Technology Day szakmai nap, a budapesti ÖbölHáz nyújtotta különleges környezetben október 6-án.

Míg az előtérben a Beckhoff újdonságait, legnépszerűbb fejlesztéseit vehették szemügyre és próbálhatták ki a szakmai érdeklődők, addig az előadótérben 9-től 16 óráig technológiai előadásokat hallgathattak meg.

Köszöntőjében Perecz Tamás, a Beckhoff Automation Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy 2020-ban 234000 ipari PC-t helyeztek üzembe partnereiknél, valamint a Beckhoff és a BMW 10 éves együttműködést írt alá tavaly év végén. Ezután röviden bemutatta a Beckhoff négy fő termékcsoportjának újdonságait, melyekre a nap folyamán a vállalat mérnökei bővebben is kitértek.

A Debreceni Egyetem és a Beckhoff közös munkájáról, valamint a mechatronikai mérnökképzés jelenéről és jövőjéről beszélt Dr. Szemes Péter Tamás, a Műszaki Kar Mechatronikai szakának tanszékvezetője. Az egyetemen 2018 óta kihelyezett tanszékkel rendelkezik a Beckhoff, és egy referencia laboratórium is a hallgatók rendelkezésére áll.

technology day

Kamrás Ádám, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke az ADS technológiáról beszélt. Előadásának aktualitását két fő szempont szolgáltatta: az első, hogy az utóbbi évek tapasztalata alapján elmondható, hogy a vállalat egyre több partnere fedezte fel a technológiában rejlő lehetőségeket, és egyre szélesebb körben használják ezeket automatizálási rendszereik fejlesztési elemeként. A második szempont pedig az, hogy az elmúlt év végén megjelent a legújabb verziójú ADS fejlesztési keretrendszer. Lehotai Ádám, a Beckhoff Automation Kft. műszaki igazgatója a TwinCAT Analytics folyamatadatok elemzésére szolgáló teljes megoldásáról beszélt, amely segítség lehet a folyamatok elemzésében, a hibák felfedezésében és megoldásában, valamint a berendezés működésének optimalizálásában is.

Horváth Deli, az AiCAN ügyvezető társigazgatója előadásában az ipari neurális hálózatokra tért ki. Gyakorlati példák segítségével mutatta be a neurális hálózatok felhasználását és alkalmazását az ipari képfeldolgozás területén. Ezt követően Lehotai Ádám bemutatta a TwinCAT Vision szoftverkomponenst, melynek köszönhetően a Beckhoff által kínált rendszermegoldások között a gépi látás is valós időben működhet.

Bódvai János, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke előadása első felében a Beckhoff tápegységek portfoliójáról beszélt, bemutatva az egyes családok főbb jellemzőit. Az előadás második részében az energiagazdálkodáshoz kapcsolódó áramváltókat és az energiafelügyeleti célra kifejlesztett EtherCAT-alapú I/O-modulokat mutatta be. Pásztor Ádám, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke az új, TwinCAT/BSD operációs rendszert mutatta be. Előadásából a résztvevők megtudhatták, hogy a Beckhoff miért a FreeBSD-t választotta, és hogyan épül ez bele az eddig megszokott platformba. Az előadásból megismerhettük a TwinCAT/BSD architektúráját, valamint azt, hogy milyen funkciók állnak rendelkezésünkre, és választ kaptunk arra is, hogy hogyan érhetjük el a TwinCAT/BSD operációs rendszerünket. Ezen felül az előadás kitért az új rendszer előnyeire is.

Az előadássorozatot Rékasi Endre, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnökének előadása zárta, melyben a Beckhoff hajtástechnikai termékeinek konfigurálására, paraméterezésére és üzembe helyezésére alkalmazható szoftveres eszközöket mutatta be. A kiállítótérben elhelyezett bemutatóalkalmazások alkalmat teremtettek a Beckhoff újdonságainak kipróbálására, valamint a cég magyarországi csapatával való személyes találkozásra.

www.beckhoff.com

The post Beckhoff Technology Day appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már hárommillió ipari robot működik világszerte https://www.muszaki-magazin.hu/2021/11/03/ipari-robot-harommillio-ifr/ Wed, 03 Nov 2021 07:51:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17504 A koronavírus-járvány miatt tavaly ugyan csak szerényen, 0,5 százalékkal nőtt – 384 ezerre – világszerte az ipari robotok eladása, ám ezzel is rekordszintű, 3 millió ipari robot működött globálisan a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) által Frankfurtban kiadott World Robotics 2021 Report jelentés szerint. A nemzetközi szövetség azzal számol, hogy idén jelentősen, 13 százalékkal 435 ezerre […]

The post Már hárommillió ipari robot működik világszerte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A koronavírus-járvány miatt tavaly ugyan csak szerényen, 0,5 százalékkal nőtt – 384 ezerre – világszerte az ipari robotok eladása, ám ezzel is rekordszintű, 3 millió ipari robot működött globálisan a Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) által Frankfurtban kiadott World Robotics 2021 Report jelentés szerint.

A nemzetközi szövetség azzal számol, hogy idén jelentősen, 13 százalékkal 435 ezerre nő az újonnan termelésbe kerülő ipari robotok száma a világon, jövőre pedig további, mintegy 6 százalék bővülés várható.

A tavaly munkába állított robotok száma egyes országokban részben attól is függött, hogy a pandémia után mikor indult el a gazdasági kilábalás. A pandémia alakulásától függően Kínában a tavalyi év második negyedétől kezdett nőni az ipari robotok iránti kereslet, Észak-Amerikában ez a második félévtől jelentkezett, Európában pedig valamivel később.

Ázsiában fogytak a leginkább

Tavaly is Ázsia volt az ipari robotok legnagyobb piaca a világon, az új robotok 71 százalékát itt állították munkába, ami növekedés a 2019. évi 67 százalékhoz képest. A térségen belül messze listavezető Kínában 20 százalékkal, 168.400-ra emelkedett az új robotok száma a termelésben. Ekkora növekedést egy év alatt eddig még egyetlen ország sem ért el a világon. Kínában több mint 943 ezer ipari robot dolgozott tavaly, számuk idén meghaladja az 1 milliót.

Ugyanakkor Európában az újonnan munkába helyezett robotok száma tavaly már a második egymást követő évben csökkent, 8 százalékkal 67.700-ra mérséklődött, különösen az autóipar kereslete csökkent, mintegy 20 százalékkal.

Európában Németország jár az élen

Németországban, amely a világ öt nagy ipari robotpiaca Kína, Japán az Egyesült Államok és Dél-Kora után, tavaly mintegy 22.300 új ipari robotot vettek termelésbe. Az európai robotpiac legnagyobb szelete Németországé volt tavaly, 33 százalékkal, amelyet Olaszország követett 13 százalékkal és Franciaország 8 százalékkal.

Az ipari robotok második legnagyobb piaca Japán, az itt eladott gépek száma tavaly 38.653 volt, ami 23 százalék csökkenés 2019-hez viszonyítva és elsősorban az elhúzódó koronavírus-járvánnyal függ össze. Japánban tavaly 374 ezer ipari robot volt.

Az amerikai kontinensen működő ipari robotok 79 százaléka az Egyesült Államokban található. A lista második helyezettje Mexikó 9 százalékkal, a harmadik pedig Kanada, 7 százalékkal.

Kevesebb robotot állítottak termelésbe az USA-ban

Az Egyesült Államokban tavaly 8 százalékkal kevesebb ipari robotot állítottak a termelésbe, mint 2019-ben. Ezzel már a második évben jegyeztek fel csökkenést nyolc év töretlen növekedés után. Tavaly az amerikai autóipar 10.949 ipari robotot állított munkába, 19 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.

A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) azzal számol, hogy idén 13 százalékkal, 435 ezerrel nő az újonnan termelésbe kerülő ipari robotok száma a világon, jövőre pedig további mintegy 6 százalék bővülés várható.

Forrás: MTI

The post Már hárommillió ipari robot működik világszerte appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
„Gyülekező” a jövő gyártási megoldása előtt https://www.muszaki-magazin.hu/2021/10/11/dmg-mori-bemutato-2021/ Mon, 11 Oct 2021 08:34:28 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17151 Bemutató standon és -teremben – a DMG MORI két helyszínen mutatta be a szerszámgépgyártás legújabb trendjeit – élőben és kerekasztal beszélgetés keretein belül. Két helyszín: trendek a szerszámgépgyártásban az EMO-n és a Milánó bemutatóteremben Tizenegy high-tech gép, köztük négy holisztikus automatizálási megoldás Automatizálás: Autonóm gyártási megoldások egyetlen forrásból PAYZR: Kockázatmentes gyártás a szolgáltatásként kínált eszközökkel és hatékonyságnövelés […]

The post „Gyülekező” a jövő gyártási megoldása előtt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Bemutató standon és -teremben – a DMG MORI két helyszínen mutatta be a szerszámgépgyártás legújabb trendjeit – élőben és kerekasztal beszélgetés keretein belül.
  • Két helyszín: trendek a szerszámgépgyártásban az EMO-n és a Milánó bemutatóteremben
  • Tizenegy high-tech gép, köztük négy holisztikus automatizálási megoldás
  • Automatizálás: Autonóm gyártási megoldások egyetlen forrásból
  • PAYZR: Kockázatmentes gyártás a szolgáltatásként kínált eszközökkel és hatékonyságnövelés a szolgáltatásként kínált szoftverekkel
  • Integrált digitalizálás: folyamatbiztos termelés a digitalizált értéklánc mentén
  • Világpremier NZ platform: DUE, TRE, QUATTRO-sorozatgyártás akár négy toronnyal és négy B-tengellyel, 17,8 m²-en.

2021. október 4. és 9. között a DMG MORI megnyitotta kapuit a látogatók előtt a milánói EMO-n. Idén az olasz metropolisz hagyományos kiállítása teljes egészében a “Get together” mottó szellemében került megrendezésre – ráadásul két helyszínen egyszerre: az 1. csarnok kiállítási standján és a DMG MORI milánói bemutatótermében, ahol kilenc high-tech szerszámgépet állítottak ki, közülük ötöt, mint holisztikus automatizálási megoldást. Egy másik vendégváró sátor pedig párbeszédre szólította a látogatókat. Ily módon a szerszámgépgyártó számos lehetőséget biztosított arra, hogy partnerei hosszú idő után ismét intenzív párbeszédet folytathassanak egymással. A technológia vezetője mindkét helyszínen bemutatta legújabb fejlesztéseit. Az abszolút tetőpont az NZ sorozat világpremierje volt, amellyel a DMG MORI teljesen új mércét állított fel az esztergálási alkalmazások területén. A bemutatóteremben egy automatizált NZ TRE-t láthattak az érdeklődők, míg a DMG MORI standjánál az NZ QUATTRO-t nézhették meg a látogatók. Az új PAYZR üzleti modell a szolgáltatásként kínált szoftverek és berendezések kapcsán lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy gépi és szoftveres megoldásokra alacsony költséggel, kockázat nélkül, rugalmasan és tervezési rugalmassággal fizethessenek elő. A DMG MORI digitalizációs megoldásait – mint a jövőorientált termelés alapvető összetevőjét – is bemutatta, egyebek mellett például a Digitális Gyártási Csomagot. A további innovatív gyártási megoldások megtekintéséhez pedig a szerszámgépgyártó az érdeklődőket a Milánó bemutatóteremben várta.

Automatizáció: Autonóm gyártási megoldások egyetlen forrásból

Az automatizált gyártás úttörőjeként a DMG MORI összesen 53 automatizálási megoldást kínált tizenkét termékcsaládjából – mindet egyetlen forrásból. Erre a kompetenciára példa négy gyártási megoldás, amelyeket a DMG MORI élőben mutatott be az EMO-n. A marási területen az egyik a kompakt DMP 35 megmunkálóközpont, a helytakarékos WH 3 Cell munkadarab-kezelő rendszerrel kiegészítve. A másik a DMU 65 H monoBLOCK, ami egy PH Cell-el felszerelve volt megtekinthető. A palettakezelő rendszer moduláris felépítésű, így az egyedi igényeknek megfelelően különböző méretű palettákal szerelhető fel. Az esztergálási területen a DMG MORI bemutatta a rugalmas és könnyen kezelhető Robo2Go rendszerét egy CLX 450 TC-n, amely egy nagy teljesítményű eszterga- és maróközpont a belépő kategóriából.

PAYZR: Kockázatmentes gyártás és hatékonyságnövelés

„Előfizetés és All-in a befektetés és vásárlás helyett” – ez a DMG MORI új PAYZR üzleti modelljének sikerképlete, amely a berendezéseket és a szoftvereket, mint szolgáltatásokat kínálja. Az elégedettséget a márka garantálja. A PAYZR jelentése „PAY with Zero Risk”, vagyis „Fizessen zéró kockázattal”.

Az új szolgáltatás az év elején indult a kompakt M1-es vertikális megmunkáló központok szolgáltatásként való értékesítésével. A kompakt, függőleges megmunkáló központ stabil, monolitikus kialakításával, soros orsóval, akár 12.000 percenkénti fordulatszámmal és automatikus szerszámváltóval, kategóriájának legjobbja. Egy havi előfizetés ellenében az ügyfelek hozzájuthatnak a géphez, vagy akár a teljes körű “carefree” csomagra is előfizethetnek, aminek része a szerviz és a karbantartás is. A használat alapú díjazási szolgáltatással emellett csak annyi díjat számítanak fel, amennyit a gép ténylegesen működik – a főorsó, munkával töltött perceinek alapján. A második gép, amelyet a DMG MORI hozzáadott a PAYZR portfóliójához, az idén bemutatott CLX 450 TC. A B-tengellyel és a compactMASTER eszterga- és maróorsóval felszerelve az EMO-n bemutatott komplett megmunkáló központ csökkenti a telepítési és termelésen kívül töltött időt a kis- és közepes tételméretű termelés esetén.

A DMG MORI a TULIP, ISTOS és WERKBLiQ szoftvereket szolgáltatásként is kínálja. Egy új kiegészítés az up2parts: az up2parts számítás lehetővé teszi a mesterséges intelligencia alapján történő automatikus árajánlatgenerálást. A számítások és árajánlatok így másodpercek alatt és mindössze néhány kattintással létrehozhatók. Ez nemcsak a munka előkészítésének hatékonyságát növeli, hanem a sikerességi arányt és ezáltal hosszú távon az ügyfelek versenyképességét is, még az egy darabos gyártás esetén is. Az up2parts számítás egy vállalatspecifikus adatbázison alapul, amelyet az érdeklődők és az ügyfelek is teljes egészében használhatnak az ingyenes up2parts cloud alaptermékben. A korlátlan tárhely miatt a gépeket, az anyagokat, az ügyfeleket és az alkatrészeket központilag tárolják – ez utóbbit 3D modellként. A geometriai hasonlóságkeresés néhány másodpercen belül automatikusan megtalálja az azonos vagy hasonló alkatrészeket.

Integrált digitalizáció: Folyamatbiztos gyártás a digitalizált értéklánc mentén

Technológiai vezetőként a DMG MORI jelentősen hozzájárul a digitális átalakulás formálásához is. A csoport jövőorientált megoldásokkal támogatja ügyfeleit a szerszámgépek hálózatba szervezésében és az értéklánc digitalizálásában. A felhasználók a digitális gyártási csomaggal optimálisan indulhatnak el ezen az úton a jövőben. A csomag tartalmazza a DMG MORI Connectivity-t mind a DMG MORI gépek, mind a kiválasztott harmadik féltől származó berendezések hálózatba szervezéséhez, a PLC-független frissítést a legújabb CELOS verzióhoz és a DMG MORI Messenger-t is. A DMG MORI Monitoring egy pillanat alatt megjeleníti az összes hálózatba szervezett gép aktuális állapotát – számítógépen és mobileszközökön egyaránt. Az ingyenes my DMG MORI ügyfélportál teljes körű digitális szolgáltatásokat biztosít a DMG MORI gépek számára, míg a DMG MORI NETservice lehetővé teszi a közvetlen távoli kommunikációt a DMG MORI szervizzel. Ez számos hibaelhárítási eset gyors és egyszerű megoldását biztosítja.

Világpremier NZ platform: DUE, TRE, QUATTRO – esztergálás akár négy toronnyal és négy B-tengellyel, 17,8 m²-en

A DMG MORI lenyűgöző világpremierét mutatta be az új NZ platform képében. Az EMO-n az NZ TRE és az NZ QUATTRO volt látható. A két méretben kapható új NZ platform a legyártható alkatrészek és a teljesítmény széles skáláját kínálja, amelyek újradefiniálják az esztergálási folyamatot. A rövid változatot maximum 690 mm hosszú munkadarabokhoz tervezték, míg a hosszú változatban a megmunkálható hossz 1.290 mm-ig terjed. A tokmányba befogható maximális munkadarab átmérő mindkét esetben ø 120 mm-ig lehetséges, rúdanyagok megmunkálása esetén az áteresztési képesség pedig ø 65 mm. Az NZ sorozat rendkívül kompakt kialakítása is lenyűgöző. A 3 m hosszú rúdadagolóval együtt az NZ mindössze 17,8 m² alapterületet igényel.

Az NZ platform legjobb része az egyedi felszerelési lehetőségek tárháza, így minden felhasználó telepítheti az igényeinek megfelelő gyártási megoldást. A moduláris gépkoncepciónak köszönhetően az NZ platform tartalmazza az NZ DUE, NZ TRE és NZ QUATTRO modelleket. Ez azt jelenti, hogy két, három vagy négy torony helyezhető el a munkaterületen belül. Mindegyik egység önállóan is működőképes, és egy 80 mm-es úthossz megtételére is alkalmas Y-tengellyel rendelkezik, valamint a B-tengelye -10 ° és +100 ° közötti elforgatást tesz lehetővé.

www.dmgmori.com

The post „Gyülekező” a jövő gyártási megoldása előtt appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A munka jövője: automatizáció https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/24/kobot-automatizalas-ur-jovo/ Tue, 24 Aug 2021 18:57:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16416 A robotikai piac szereplői is érdekeltek az olyan szabályozások kidolgozásában, melyek a kobotok, az automatizáció, valamint a biztonságos munkavégzés feltételeit teremtik meg. Számos robotikai cég évek óta törekszik arra, hogy világszerte szabályozza a robotok működését és a munkáltatók számára, úgynevezett együttműködő robotok biztosításával segítse a munkavégzést. A szabályrendszerek kialakítása mellett, az automatizálás korlátjainak lebontása, az […]

The post A munka jövője: automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A robotikai piac szereplői is érdekeltek az olyan szabályozások kidolgozásában, melyek a kobotok, az automatizáció, valamint a biztonságos munkavégzés feltételeit teremtik meg.

Számos robotikai cég évek óta törekszik arra, hogy világszerte szabályozza a robotok működését és a munkáltatók számára, úgynevezett együttműködő robotok biztosításával segítse a munkavégzést.

A szabályrendszerek kialakítása mellett, az automatizálás korlátjainak lebontása, az adatvédelem és az egészségmegőrzés kulcsfontosságának szinergiái azok, melyek hozzájárulhatnak a kobotok széleskörű elfogadásához. Mindezek érdekében például az Universal Robots számos fejlesztést biztosít partnerei számára: a UR felhasználói kézikönyv kockázatértékelési szakaszától, a UR Akadémia által nyújtott biztonsági útmutatáson át, a UR támogatói rendszerén keresztül rendelkezésre álló számos biztonsági információs forrásig.

A napjainkban elérhető biztonsági rendszerek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy számos paramétert beállítsanak az ipari robotalkalmazások során – például gépkiszolgálás, összeszerelés, csomagolás, raklapozás, hegesztés – ezzel arra törekedve, hogy az ember-robot együttműködés még könnyebben, gördülékenyebben és megbízhatóbban jöjjön létre a megvalósításokkal járó kockázatok csökkentése érdekében. Ezen biztonsági rendszer elemei közé tartozik a robot erejének, sebességének, teljesítményének vagy lendületének, valamint munkaterületének korlátozása.

Az UR elkötelezettsége a biztonság mellett azt jelenti, hogy megfelel a gyártók által felállított biztonsági követelményeknek. Ezen túlmenően a UR+ további biztonsági megoldásokat kínál, mint például az sBot Stop csomagja, egy olyan biztonsági lézerszkenner, amely figyeli a talajszintet a kobot körül és képes észlelni, ha egy személy belép vagy elhagyja a területet, ezzel csökkentve a balesetek számát.

Továbbá számos UR partner törekszik arra, hogy a kobot biztonsági rendszer megismerését segítő hasznos forrásokat és fejlesztéseket hozzanak létre a kobot gyártó vállalattal együttműködve.

A COVR projekt

Az Európai Unió által finanszírozott COVR projekt nemrégiben kiadott egy ambiciózus, ingyenes digitális eszköztárat, amely az együttműködő alkalmazások telepítésével összefüggő kockázatértékelésekkel, biztonsági irányelvekkel és szabványokkal kapcsolatos információk központi adatbázisaként szolgál.

TÜV Rheinland

Csatlakozás a világ kollektív kobotbiztonsági tudásbázisához: a TÜV Rheinland, a független ellenőrzési és tanúsítási szolgáltatások globális vezetője. A „Robotbiztonság: a kategóriák és szabványok mélyreható feltárása” címet viselő új e-könyv régiónkénti áttekintést nyújt a kobotok gyártására, integrálására és használatára vonatkozó szabványokra.

A3 Robotics

Az A3 Robotics (korábbi nevén Robotikaipari Szövetség) 2016-ban tette közzé együttműködési Robot szabványát, mely elmagyarázza az együttműködő robotokra és robotrendszerekre vonatkozó biztonsági követelményeket.

Soha nem túl korai a biztonságra gondolni! Ezek a fejlesztések segíthetnek végigvezetni a kobot biztonságának és megfelelőségének elvein és gyakorlatán bárkit, aki – akár végfelhasználóként, akár tapasztalt integrátorként – érdeklődik az ipari robotika és együttműködési alkalmazások iránt.

The post A munka jövője: automatizáció appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mindenre kiterjedő intelligencia az automatizált vezetés szolgálatában https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/01/nagyfelbontasu-terkep-bosch/ Sun, 01 Aug 2021 19:29:03 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16178 Nagyfelbontású térképekhez gyűjt valós idejű információkat a Bosch és a Volkswagen. A Volkswagen Golf 8 modellel közlekedők minden megtett kilométerrel elősegítik az automatizált vezetés áttörését, ezek a járművek ugyanis a Bosch útazonosításához szolgáltathatnak menet közben információt. Ez a felhőalapú szolgáltatás a valós forgalomban érzékelők segítségével gyűjtött adatokat használ a többrétegű, nagyfelbontású térképek elkészítéséhez és folyamatos […]

The post Mindenre kiterjedő intelligencia az automatizált vezetés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyfelbontású térképekhez gyűjt valós idejű információkat a Bosch és a Volkswagen.

A Volkswagen Golf 8 modellel közlekedők minden megtett kilométerrel elősegítik az automatizált vezetés áttörését, ezek a járművek ugyanis a Bosch útazonosításához szolgáltathatnak menet közben információt. Ez a felhőalapú szolgáltatás a valós forgalomban érzékelők segítségével gyűjtött adatokat használ a többrétegű, nagyfelbontású térképek elkészítéséhez és folyamatos frissítéséhez, ami alapvető fontosságú az egyre magasabb fokon automatizált vezetés számára.

„Örömmel készítjük elő partnereinkkel már ma a holnap mobilitásának útját”

– hangsúlyozta Dr. Mathias Pillin, a Bosch Cross-Domain Computing Solutions üzletág elnöke.

Az autók jövőbeni önálló közlekedéséhez a járművek pozíciójának nagypontosságú digitális térképeken való meghatározása szükséges. Ezt teszi lehetővé a Bosch útazonosítása, amely a radar- és video-érzékelők információit, valamint a járművek mozgási adatait használja fel, hogy az autók helymeghatározását, illetve irányítását szolgáló további szintekkel bővíthesse a jelenlegi navigációs térképeket. Ezek a kiegészítő szintek a jelenleg használt térképformátumokkal kompatibilisek. Míg egyelőre az útazonosítás kezdeti kiépítéséhez generálnak adatokat, a tervek szerint 2023-tól ez a rendszer már az első járműves szolgáltatások formájában is rendelkezésre állhat és folyamatosan újabb információkkal bővülhet. Az újabb térképszintek erősségei különösen a 2-es szintű és afeletti funkciók működésében érzékelhetők, de alacsonyabb fokozatokban, már az 1-es szinttől is kínálnak előnyöket.

„Minél több jármű szolgáltat információt, annál nagyobb és megbízhatóbb lesz az automatizált, valamint asszisztensrendszerekkel támogatott vezetés adatbázisa”

– mutatott rá Dr. Pillin.

A jármű környezetének „digitális ikertestvére”

Ebben a Volkswagen Golf 8 családnak vezető szerepe van Európában, de a tervek szerint további modellek is követik majd. A rendszer működése során a járműflotta környezetérzékelői segítségével menet közben információt gyűjt a különböző objektumokról, például közlekedési táblákról, szalagkorlátokról, útpadkákról vagy épp a forgalmi sávok útburkolati jeleiről. A járművek az adatokat – azaz az egyes térképszintekhez szükséges információt – a Volkswagen felhőszolgáltatásán (VW Cloud) keresztül névtelenül küldik el a Bosch-felhőbe (Bosch Cloud), ahol ezek alapján születik meg az útazonosítás, a valós környezet egyfajta „digitális ikertestvére”.

A Bosch útazonosítás rendkívül pontos helymeghatározást tesz lehetővé a járművek számára. A pillanatnyi tartózkodási hely precíz meghatározása érdekében a jármű rendszere valós időben veti össze a környezeti érzékelők által szolgáltatott információkat a digitális ikerrel. Ez az összehasonlítás biztosítja az autók számára, hogy a nagypontosságú térképhez viszonyítva deciméterpontossággal helyezkedhessenek el az éppen igénybe vett forgalmi sávban. A radar alkalmazása még olyan kedvezőtlen időjárási körülmények között is lehetővé teszi a megbízható lokalizációt, mint a köd, az eső és a hó, amikor a környezet kamerás érzékelése korlátozott vagy akár nem is kivitelezhető.

Természetesen viselkedő automatizált járművek

Az útazonosítás az automatizált vezetésű járművek kényelmesebb és biztonságosabb oldal- és hosszirányú irányítását is lehetővé teszi, mivel nemcsak a környezeti objektumokról tartalmaz információt, hanem az útgeometriáról, a forgalmi sávok vonalvezetéséről, a közlekedési táblákról, illetve a sebességkorlátozásokról, sőt az egyes helyekre jellemző vezetési stílusról is. Hogyan közelít meg az ember egy kanyart, mikor lép a fékre útkereszteződéshez közeledve vagy épp hogyan vált sávot a bekanyarodáshoz? A szolgáltatás olyan mozgási adatokat használ fel ezek megválaszolására, mint a sebesség, a kormányzási szög és a kerékfordulatszám. Ezeket az információkat az útazonosítás a jövőben a járművek rendelkezésére bocsáthatja, így támogatja az automatizált vezetés lehető legtermészetesebb, legkényelmesebb és legbiztonságosabb élményét – a Bosch és a Volkswagen pedig minden egyes megtett kilométerrel közelebb kerül ennek a megvalósításához.

The post Mindenre kiterjedő intelligencia az automatizált vezetés szolgálatában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
DMG MORI Digital Event https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/02/dmg-mori-digital-event-2021/ Wed, 02 Jun 2021 11:03:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15316 Látogassanak el Önök is június 15-16-án a DMG MORI Digital Event színpadára, ahol bemutatót láthatnak a legújabb iparági trendekről és innovációkról! A DMG MORI első ízben mutatja be a PAYZR-t: a vállalat az előfizetői modellel és az M1 univerzális marógéppel teszi teljessé értékesítési területének stratégiai bővítését és kellő rugalmasságot kínál, hogy Ön gyorsan és biztonságosan […]

The post DMG MORI Digital Event appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Látogassanak el Önök is június 15-16-án a DMG MORI Digital Event színpadára, ahol bemutatót láthatnak a legújabb iparági trendekről és innovációkról!

A DMG MORI első ízben mutatja be a PAYZR-t: a vállalat az előfizetői modellel és az M1 univerzális marógéppel teszi teljessé értékesítési területének stratégiai bővítését és kellő rugalmasságot kínál, hogy Ön gyorsan és biztonságosan reagálhasson a változó piaci körülményekre – „PAY with Zero Risk” (Fizessen kockázat nélkül).

A fókuszt legújabb szerszámgépeinkre helyezik, köztük a világpremier DMP 35-re, amely az orvostechnika igényeihez kínált, nagy sebességű vertikális megmunkálóközpontok családját bővíti.

Emellett számos olyan automatizációs megoldás és digitális termék is bemutatásra kerül, amelyek utat adnak a jövőbiztos gyártásnak.

Tudjon meg többet az élő bemutatókon és szakértői megbeszéléseken arról, hogyan használhatja ki a jövő kihívásait! Illetve tegye fel kérdéseit szakértőiknek vagy kapcsolattartóiknak egy személyes online találkozón!

Regisztráljon most: https://digital-event.dmgmori.com/en/

A DMG MORI Csapata várja a találkozást!

The post DMG MORI Digital Event appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Csatlakozzon az Ön cége is az Electrosubhoz és találkozzon vevőivel és partnereivel ismét személyesen! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/28/csatlakozzon-az-cege-az-electrosubhoz-es-talalkozzon-vevoivel-es-partnereivel-ismet-szemelyesen/ Fri, 28 May 2021 10:52:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15286 Az ELECTROSUB konferencia és kiállítás az elektronikai ipar találkozópontja – szakemberek és megoldások szemtől szembe! Az idei ELECTROSUB sok újat hoz és kihagyhatatlan lehetőséget kínál. A jelenlegi várakozások szerint ez lesz az első ipari kiállítás, ahol a résztvevők hosszú idő után először, első kézből, személyes tárgyalások mellett mutathatják be termékeiket, szolgáltatásaikat. Csatlakozzon az Ön cége is az […]

The post Csatlakozzon az Ön cége is az Electrosubhoz és találkozzon vevőivel és partnereivel ismét személyesen! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ELECTROSUB konferencia és kiállítás az elektronikai ipar találkozópontja – szakemberek és megoldások szemtől szembe!

Az idei ELECTROSUB sok újat hoz és kihagyhatatlan lehetőséget kínál. A jelenlegi várakozások szerint ez lesz az első ipari kiállítás, ahol a résztvevők hosszú idő után először, első kézből, személyes tárgyalások mellett mutathatják be termékeiket, szolgáltatásaikat.

Csatlakozzon az Ön cége is az Electrosubhoz és találkozzon vevőivel és partnereivel ismét személyesen!

Időpont: 2021. szeptember 28-30.,

Helyszín: Budapest, Lurdy Ház

Az idei év újdonsága – választ adva a jelen és a jövő kihívásaira -, hogy az alapprofil mellett új téma­csoportokat integrál kiállítási és konferencia prog­ramjába:

  • elektronika,
  • automatizáció,
  • digitális transzformáció,
  • mesterséges intelligencia,
  • IoT

A rendezvény az Ipar 4.0 jegyében zajlik. 

Kedvező és rugalmas részvételi kondíciók, csomagajánlatok, hogy a megjelenés ne gond, hanem élmény legyen!

Fullszerviz csomagajánlatok (helydíjjal és standdal) elérhetők!

ÉRDEKLŐDÉS – TOVÁBBI RÉSZLETEK

The post Csatlakozzon az Ön cége is az Electrosubhoz és találkozzon vevőivel és partnereivel ismét személyesen! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>