automatikus – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Thu, 21 Nov 2024 12:31:42 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Az automatikus szerszámcsere bevezetése esztergaközpontokban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/11/08/automatikus-szerszamcsere-sandvik-eszterga/ Fri, 08 Nov 2024 07:00:39 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=31897 A Sandvik Coromant bevezeti az automatikus szerszámcserét a gép jobb kihasználtsága és termelékenysége érdekében. A Sandvik Coromant, a prémium kategóriás fémforgácsoló szerszámok és megoldások gyártója, bemutatja az automatikus szerszámcserét (ATC) géphez igazított befogóegységekhez (MACU) esztergaközpontokban. Ez az egyedülálló megoldás lehetővé teszi a manuális kezeléstől mentes, személyzet nélküli gyártást a gép jobb kihasználása és a nagyobb […]

The post Az automatikus szerszámcsere bevezetése esztergaközpontokban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Sandvik Coromant bevezeti az automatikus szerszámcserét a gép jobb kihasználtsága és termelékenysége érdekében.

A Sandvik Coromant, a prémium kategóriás fémforgácsoló szerszámok és megoldások gyártója, bemutatja az automatikus szerszámcserét (ATC) géphez igazított befogóegységekhez (MACU) esztergaközpontokban. Ez az egyedülálló megoldás lehetővé teszi a manuális kezeléstől mentes, személyzet nélküli gyártást a gép jobb kihasználása és a nagyobb teljesítmény érdekében.

A komplex alkatrészgyártásban a manuális szerszámcserék időigényes folyamata gyakran az esztergaközpontok alacsony kihasználatlanságát eredményezi. A géphez igazított befogóegységek új automatikus szerszámcsere-megoldása azonban ezt a problémát úgy oldja meg, hogy lehetővé teszi a teljes automatizálást az esztergaközpontokban.

A MACU ATC-je lehetővé teszi az esztergaközpontok teljes automatizálását, és kiküszöböli a manuális kezelés szükségességét. Ennek eredménye a magasabb gépkihasználtság és a megnövekedett termelékenység. Továbbá az összetett alkatrészek gyártása hatékonyabbá válik egy ATC-kompatibilis esztergaközponttal, ami célirányosítja a gyártási folyamatot. Az eredmény a gyors befektetésmegtérülés, ami csökkenti az alkatrészenkénti költséget.

„Ez a megoldás valódi változást jelent, és lehetővé teszi a kezelő nélküli működést az esztergaközpontokban, ahol a robotok minden olyan feladatot képesek ellátni, amelyet jellemzően emberi operátorok végeznek”

– mondja Bo Hammarberg, a Sandvik Coromant globális termékmenedzsere.

„Korábban a robotizált szerszámcserék lassúak és pontatlanok voltak, ami gyakran hibás szerszámokat eredményezett a helytelen nyomatékértékek miatt, ami idővel költséges. Az esztergaközpontok automatikus szerszámcsere-technológiája most példátlan rugalmasságot és felügyeletet kínál a szerszámtartó beállítása felett.”

Az automatizált megoldások iránti érdeklődés az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt, és a Sandvik Coromant élen járt a fejlesztésében.

„2010-ben növekvő tendenciát azonosítottunk: az ügyfelek egyre inkább az esztergaközpontok automatizálásába kívántak befektetni. A teljesen automatizált eszterga ötletét nem lehetett figyelmen kívül hagyni”

– magyarázza Hammarberg.

„2012-ben kifejlesztettünk és bemutattunk egy kis robotcellát, amely jelentős érdeklődést váltott ki az ügyfelek körében. Azóta továbbfejlesztettük a megoldást, és most azon a ponton vagyunk, hogy ezt a megoldást elérhetővé tegyük a meglévő és jövőbeli ügyfelek számára.”

Az ATC jelentős fenntarthatósági előnyökkel is jár. A legfontosabb előnyök a csökkentett energiafogyasztás, az erőforrás-hatékonyság, a hulladékcsökkentés és a jobb általános eszközhatékonyság (OEE). Az optimális szinten működő, hatékonyan használt gépek minimálisra csökkentik az üresjárati időt és az energiapazarlást, több teljesítményt tesznek lehetővé kevesebb erőforrással, és kevesebb meghibásodáshoz és kevesebb állásidőhöz vezetnek.

A technológia alkalmazható esztergaközpontokban és multi-task gépekben. Az ATC alkalmazásának feltétele egy Coromant Capto® interfésszel rendelkező MACU. Az esztergaközpontokhoz speciális ATC-kompatibilis MACU revolverre van szükség, míg az alsó revolverrel rendelkező multi-task gépeknél az ATC akkor lehetséges, ha a revolver fel van készítve az ATC-re.

Ha többet szeretne megtudni a Sandvik Coromant automatizált szerszámcseréjéről és egyéb esztergálási megoldásairól, látogasson el a weboldalra.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az automatikus szerszámcsere bevezetése esztergaközpontokban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
KUKA: KMP 600-S diffDrive https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/19/kuka-diffdrive-kmp/ Fri, 19 May 2023 05:00:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25297 Egy kolléga, akivel nem lehet összeütközni: új utakat nyit a belső logisztikában A KUKA mobil platformjai automatikusan viszik a megfelelő időpontban a megfelelő helyre az alkatrészeket és a nyersanyagokat. Fizikailag megterhelő szállítási feladatokat végeznek, és átfogó biztonságtechnikai rendszerüknek köszönhetően képesek megosztani a haladási útvonalukat a munkatársakkal és a hagyományos targoncákkal, valamint zökkenőmentesen beilleszkednek a meglévő […]

The post KUKA: KMP 600-S diffDrive appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy kolléga, akivel nem lehet összeütközni: új utakat nyit a belső logisztikában

A KUKA mobil platformjai automatikusan viszik a megfelelő időpontban a megfelelő helyre az alkatrészeket és a nyersanyagokat. Fizikailag megterhelő szállítási feladatokat végeznek, és átfogó biztonságtechnikai rendszerüknek köszönhetően képesek megosztani a haladási útvonalukat a munkatársakkal és a hagyományos targoncákkal, valamint zökkenőmentesen beilleszkednek a meglévő gyártási környezetbe.

A KUKA KMP 600-S diffDrive mobil platformjával most egy olyan új, vezető nélküli szállítórendszer áll rendelkezésre, amely a gyártási belső logisztikát támogatja.

A legmagasabb szintű biztonsági követelményeket is kielégítő KMP-600 S diffDrive új generációja bővíti a KUKA mobil platform kínálatát. A biztonsági berendezései mellett a mobilplatform akár 2 métert is képes megtenni egy másodperc alatt, amellyel a vezető nélküli szállítórendszer új szintre emeli az ipari belső logisztikát.

Anyagszállítás dinamikus környezetekben

A vezető nélküli jármű (AGV) akár 600 kilogrammos teherbírással maximális rugalmasságot biztosít a belső logisztikában. A gép elején és hátulján található lézerszkennerek mozgási szabadságot és teljes körű biztonságot tesznek lehetővé az alkalmazottak számára, emiatt nincs szükség védőkerítésre üzemeltetés közben. Továbbá a mobil platform 3D objektumfelismerő rendszerrel bővíthető, így képes a talaj felett 50 milliméter és 2,10 méter között távolságban lévő akadályokat felismerni.

„Számunkra biztonság a legfontosabb, ezért a KMP 600-S diffDrive előtt és mögött nyolc-nyolc biztonsági zóna van, amelyeket az ügyfelek – a jármű sebességéhez és az alkalmazáshoz igazodóan – külön-külön állíthatnak be.”

– jelentette ki Jakob Brandl, a KUKA portfóliómenedzsere.

A biztonsági intézkedések mellett azonban, ha szükség van a ciklusidők és a belső üzemi szállítási idők csökkentésére, a mobil platformok nagy sebességet tesznek lehetővé az összes menetirányban.

A szállítórendszerbe integrált emelőberendezés teszi lehetővé, hogy alkalmas legyen Top-load AGV-ként is működni. A beépített emelőeszköz segítségével akár 60 milliméterrel is lehetőség van megemelni a raklapokat vagy dobozokat, maximum 600 kilogrammos terhelhetőségig.

A KMP 600-S diffDrive-ban lítiumion-akkumulátor található, amelyet hosszú élettartam jellemez és nagyjából 8 óra üzemidőt biztosít, valamint 2 óra alatt tölthető újra. Az IP 54 védettségű kivitel pedig a védett fröccsenő víz és por ellen.

Intelligens navigáció

A mobil platformok irányításáról és felügyeletéről a KUKA.NavigationSolution flottakezelő szoftver gondoskodik, melyen keresztül információkat kaphatunk többek között az akkumulátor töltöttségi szintjéről, és azt, hogy mely járműveknek van WLAN-kapcsolatuk. A szoftvermegoldás először az SLAM-algoritmussal megismeri a környezetet, majd végrehajtja a területi lokalizálást (magában a járműben) és a járművek koordinálását (egy központi számítógépben). A géppark irányítója az eltávolodás és sebesség paraméterekkel meghatározza, hogy az úthálózaton melyik a legjobb – természetesen ütközésmentes – útvonal.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post KUKA: KMP 600-S diffDrive appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmasan a válságban: A bérelt IT gyorsítja a cégek reakcióidejét https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/26/berelt-it-rugalmas-gyors/ Wed, 26 Oct 2022 05:07:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22581 A válság újra a bérelt IT-szolgáltatásokra (SaaS) irányította a cégek figyelmét. Az így igénybe vett IT-erőforrások, -eszközök nemcsak azonnal, rugalmasan méretezhetők az aktuális igényekhez, de informatikai szempontból is lényegesen biztonságosabbak ‒ mutatott rá a magyarországi BDO Solutions üzletágának vezetője. Kényszerű munkaerő-leépítés esetén is gyorsabb és egyszerűbb megoldást jelentenek, mint a belső szakemberek és géppark használata. […]

The post Rugalmasan a válságban: A bérelt IT gyorsítja a cégek reakcióidejét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A válság újra a bérelt IT-szolgáltatásokra (SaaS) irányította a cégek figyelmét. Az így igénybe vett IT-erőforrások, -eszközök nemcsak azonnal, rugalmasan méretezhetők az aktuális igényekhez, de informatikai szempontból is lényegesen biztonságosabbak ‒ mutatott rá a magyarországi BDO Solutions üzletágának vezetője. Kényszerű munkaerő-leépítés esetén is gyorsabb és egyszerűbb megoldást jelentenek, mint a belső szakemberek és géppark használata.

A jelen gazdasági körülmények között felértékelődik a vállalatok számára néhány tulajdonság, képesség és gyakorlat, ami korábban kevésbé volt hangsúlyos a versenyképesség szempontjából ‒ mutatott rá Nagy Rita, a magyarországi BDO Solutions üzletágának vezetője. Természetes például, hogy konjunktúra idején a vállalatok beruháznak, létszámot bővítenek, míg recesszió alatt megszorítanak: átszerveznek és ha nincs más, munkavállalókat bocsátanak el. Bizonytalan, gyorsan változó körülmények között nem mindegy, hogy milyen gyorsan képesek váltani egyik szemléletből a másikba, illetve, hogy a kiépített folyamatok, erőforrások mennyire rugalmasan tudják követni a pillanatnyi igényeket.

Hazánk a DESI (Digital Economy and Society Index) jelentés szerint most a 22. helyen áll digitalizáció tekintetében az EU-s rangsorban annak ellenére, hogy számtalan vállalkozás tett lépéseket ebben az irányban. A hazai vállalkozások azonban elsősorban kényszer hatására fejlesztenek. Ilyen volt az online számla bevezetése, később a járvány miatt a fokozott távmunka. Jellemző, hogy CRM, azaz ügyfélkapcsolati menedzsmentrendszert minden 10. vállalat, ha használ, míg ERP szoftvert némi előrelépés ellenére is csak a vállalkozások 21%-a, szemben az EU-s 38%-kal ‒ mutatott rá a szakértő.

Ennek a lassú fejlődésnek az egyik oka, hogy a cégek jelentős része a digitalizációra elsősorban mint „néhány” számítógép és szoftver megvásárlására gondol. Ezzel szemben a digitalizáció egy szemléletmód, amelynek középpontjában a cég folyamatai állnak, amelyek egyszerűsítésére, automatizálására meg kell határoznunk a lépéseket és azok sorrendjét. Hogy ezek során vásárolunk-e informatika eszközöket, szinte másodlagos ‒ hangsúlyozta Nagy Rita. A valódi haszon a folyamatok optimalizálásán, automatizálásán keletkezik, míg az ehhez szükséges infrastruktúrát, akár szoftvert, akár hardvert nyugodtan bérelhetjük is. A szoftvereink, akár a legalapvetőbb alkalmazások, lehetnek felhőben is, a SaaS rendszerben pedig a gépeket sem kell megvásárolni. A szolgáltató automatikusan mindig pontosan annyi számítási teljesítményt, gépet, szervert bocsát rendelkezésünkre, amennyire a gördülékeny működéshez szükségünk van. Mindez már kkv-k számára is elérhető, ráadásul a váltást időről időre pályázatokkal is támogatják.

A kiszervezett, bérelt IT nemcsak rugalmas, automatikusan méretezett a pillanatnyi igényekhez, de van még egy vetülete, ami jelentős előnyt jelent. Ha egy cég elbocsátásokra kényszerül, és mondjuk egy adott IT-feladat ellátására már nem gazdaságos belső munkaerőt alkalmazni, miközben a feladat maga elengedhetetlen, érdemes megvizsgálni, hogy ugyanazt szolgáltatásként vásároljuk meg. Egy rugalmas szerződés csökkenti a fix költséget, a szolgáltatók versenyeztetése pedig kedvezőbb árakat hoz. A szolgáltatások és az infrastruktúra bérlésével nem mellesleg munkánk ökológiai lábnyomát is csökkentjük, különösen, ha zöld energiával működő szolgáltatót bízunk meg.

A BDO üzletágvezetője végezetül hangsúlyozta, hogy a digitalizáció és a kiszervezés célja nem az, hogy emberi munkaerőt spóroljunk meg, hanem hogy az aktuális helyzetben minél jobban meg tudjuk őrizni a hatékonyságunkat, ezáltal versenyképességünket.

The post Rugalmasan a válságban: A bérelt IT gyorsítja a cégek reakcióidejét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Rugalmasság és tervezési biztonság, előfizetői, valamint “all-in” modellben https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/07/payzr-dmg-mori-tervezes/ Tue, 07 Dec 2021 20:09:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18014 A PAYZR-rel a DMG MORI egy olyan üzleti modellt kínál ügyfeleinek, ami a szolgáltatásként kínált berendezések és szoftverek koncepciójára építve, kockázatmentes használatot tesz lehetővé. Előfizetés a tulajdonlás helyett: Maximális tervezési biztonság az árak és költségek átláthatóságnak, valamint a teljes rugalmasságnak köszönhetően. Teljes pénzügyi rugalmasság: Nincs beruházási kockázat, nincs előlegfizetés, nincs kötelezettség a minimális orsó üzemórák tekintetében. Rugalmas havi […]

The post Rugalmasság és tervezési biztonság, előfizetői, valamint “all-in” modellben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A PAYZR-rel a DMG MORI egy olyan üzleti modellt kínál ügyfeleinek, ami a szolgáltatásként kínált berendezések és szoftverek koncepciójára építve, kockázatmentes használatot tesz lehetővé.
  • Előfizetés a tulajdonlás helyett: Maximális tervezési biztonság az árak és költségek átláthatóságnak, valamint a teljes rugalmasságnak köszönhetően.
  • Teljes pénzügyi rugalmasság: Nincs beruházási kockázat, nincs előlegfizetés, nincs kötelezettség a minimális orsó üzemórák tekintetében.
  • Rugalmas havi üzemeltetési költségek: Vonzó, használat alapú orsó üzemóradíj, valamint havi alapdíj a teljes körű carefree csomaggal együtt.
  • Digitális értékesítési pont: Elérhető a www.dmgmoristore.com oldalon

Az év elején bejelentett PAYZR üzleti modellel a DMG MORI a értékesítési üzletág stratégiai bővítését helyezte előtérbe, maga a PAYZR név pedig a “PAY with Zero Risk” (kockázatmentes fizetés) hívószavakkal fémjelzett központi ügyfél-ígéretet jelenti. Az eszköz-mint-szolgáltatás és a szoftver-mint-szolgáltatás területén a DMG MORI azóta olyan portfóliót épített ki, amely a gyártást rugalmasabbá, a tervezést pedig megbízhatóbbá teszi; mindezt minimális kockázat mellett. A piacvezető vállalat sikerének új formulája ugyanis az “Előfizetés és all-in a beruházás és vásárlás helyett”.

“Az előfizetéses üzleti modellek alapgondolata, hogy az ügyfeleknek pontosan azt adjuk, amire szükségük van, akkor, amikor szükségük van rá” 

– magyarázza Asef Duratovic, a DMG MORI Digital GmbH előfizetésért felelős vezetője, a PAYZR kialakításának motivációjáról.

Az első lépés az volt, hogy a kompakt M1 vertikális megmunkálóközpontot eszköz-mint-szolgáltatás konfigurációban kínálták a DMG MORI Store-ban. A gépcsomagtól és a szerződéses időtartamtól függően – 12, 24 vagy 36 hónapos futamidő – az ügyfelek személyre szabott havi alapdíjat fizetnek, amely magában foglalja a karbantartást, a szervizelést és a biztosítást. Ez tehát egy olyan all-inclusive csomag, amely kockázatmentes és teljes pénzügyi rugalmasságot tesz lehetővé, hiszen nincs szükség előlegre, és a magas tőkeköltségek helyett csak az üzemeltetési költségek merülnek fel. Ezáltal az ügyfél számára abszolút átláthatóságot biztosít az ár és a költségek tekintetében. Az alapdíjhoz pedig csak az orsó üzemórák utáni tiszta géphasználat adódik hozzá.

Az M1 kompakt vertikális megmunkálóközpont és a CLX 450 TC maró-eszterga a PAYZR-rel eszköz-mint-szolgáltatásként érhető el a DMG MORI kínálatában

CLX 450 TC: 6 oldalas teljes megmunkálás a PAYZR portfólióból

A DMG MORI saját PRE-EMO rendezvényén a vállalat az új CLX 450 TC-vel bővítette a PAYZR portfóliót, így az ügyfelek az esztergálás területén is hozzáférést kaphattak a kockázat nélkül gyártáshoz. Az automatikus szerszámcserével és B-tengellyel rendelkező teljes megmunkálóközpont nagy alkatrészvariáció és kis tételméretek esetén csökkenti a beállítási időt, a PAYZR kínálat bővítése ezzel a berendezéssel tehát tökéletes megoldást jelent a gyártás és a fizetési modell nagyfokú rugalmasságához. Az akár ø 400 mm-es esztergálható átmérő és az 1.100 mm-es maximális esztergálható hossz ráadásul az alkatrészek széles skáláját lefedi. Az esztergaközpont szíve a helytakarékos compactMASTER esztergapaddal ellátott, ±120°-ban forgatható B-tengely, mely 12.000-es percenkénti fordulatszámmal és 90 Nm-es nyomatékkal rendelkezik. Az akár 5.000-es fordulatszámú, 345 Nm-es fő- és ellenorsók, illetve a 0,001°-os felbontású integrált C-tengely pedig gondoskodnak a lehető legnagyobb pozicionálási pontosságról és nagy teljesítményről.

Digitális hozzáadott érték a DMG MORI Store-ban

A DMG MORI, a szerszámgépgyártás digitalizálásának úttörőjeként, a szoftver-mint-szolgáltatás területére is figyelmet fordít. A meglévő példák közé tartozik a TULIP kód nélküli platform az egyedi, üzemi alkalmazások létrehozására, az ISTOS, üzemi területen alkalmazott tervezői és vezérlői megoldásaival, valamint a WERKBLiQ szervizplatform, a vállalatok holisztikus karbantartási és szervizelési menedzsmentjéhez.

A PAYZR szoftverportfóliójának legújabb tagja pedig az up2parts. Az “up2parts calculation” lehetővé teszi az automatikus, mesterséges intelligencián alapuló árajánlatkészítést. A kalkulációk és ajánlatok így másodpercek alatt, néhány kattintással elkészíthetők. A DMG MORI meg van győződve arról, hogy ez nemcsak a munka előkészítésének hatékonyságát növeli, hanem a sikerességi arányt, ezáltal pedig az ügyfelek versenyképességét is, már az első tételtől kezdve. Az “up2parts calculation” egy vállalati adatbázisra épül, amelyet az érdeklődők és az ügyfelek teljeskörűen használhatnak, az “up2parts cloud basic” segítségével. Az alapverzió a felhasználók számára ingyenesen elérhető és korlátlan tárhelyet kínál a gépek, anyagok, ügyfelek és alkatrészek központi tárolásához. A megoldás az alkatrészeket 3D modellként tárolja, ennek megfelelően egy geometriai hasonlósági kereséssel automatikusan, néhány másodpercen belül megtalálja az azonos vagy hasonló alkatrészeket.

A PAYZR-rel a DMG MORI szoftvereket és eszközöket kínál szolgáltatásként, a teljes értékláncon

A szolgáltatásként nyújtott üzleti modellek divatja

“Az előfizetéses üzleti modellek felé való elmozdulást már látjuk egy ideje. A legkiemelkedőbb példa erre valószínűleg a Netflix”

– mondja Asef Duratovic, utalva a vállalatra, amely egykor kölcsönzött DVD-k szállításával kezdte, mára pedig vezető streaming szolgáltatóvá nőtte ki magát. Szerinte valami hasonló figyelhető meg számos szoftver, sőt még az autók esetében is.

“A vásárlástól ez az út egyre inkább az időben korlátozott és rugalmas használat irányába vezet”.

Az üzleti modellek egyre közvetlenebbül igazodnak az ügyfelek igényeihez és szükségleteihez, a korábbi ellentmondások és kihívások pedig feloldódnak. Asef Duratovic tehát visszatér a kezdetben megfogalmazott alapgondolathoz:

 “Nem önmagában a megvásárolt termékről van szó, hanem arról a célról, amelyre a terméket vagy az üzleti modellt kifejlesztették – avagy annak tényleges hasznáról”.

The post Rugalmasság és tervezési biztonság, előfizetői, valamint “all-in” modellben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>