ausztria – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 22 Nov 2024 12:38:36 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Történelmi ART-siker: második helyen végzett Ausztriában a Széchenyi István Egyetem csapata https://www.muszaki-magazin.hu/2022/08/04/szechenyi-istvan-egyetem/ Thu, 04 Aug 2022 05:00:51 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21309 A Széchenyi István Egyetem Formula Student-versenycsapata, az Arrabona Racing Team az intézmény SZEngine motorfejlesztő csapatával közösen versenyezve az összetettbeli 2. helyezést szerezte meg az egyik legrangosabb nemzetközi megmérettetésen, a Formula Student Austria versenyen, Spielbergben. A bravúros eredmény az eddigi legnagyobb sikere a csapatnak, amelynek tagjai ezzel jelezték: számolni kell velük a Formula Student mezőnyének elitjében. […]

The post Történelmi ART-siker: második helyen végzett Ausztriában a Széchenyi István Egyetem csapata appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Széchenyi István Egyetem Formula Student-versenycsapata, az Arrabona Racing Team az intézmény SZEngine motorfejlesztő csapatával közösen versenyezve az összetettbeli 2. helyezést szerezte meg az egyik legrangosabb nemzetközi megmérettetésen, a Formula Student Austria versenyen, Spielbergben.

A bravúros eredmény az eddigi legnagyobb sikere a csapatnak, amelynek tagjai ezzel jelezték: számolni kell velük a Formula Student mezőnyének elitjében.

A Formula Student világszerte nagy népszerűségnek örvendő oktatási célú versenysorozat, amelyben a csapatok a maguk által megépített versenyautókkal vesznek részt. A hallgatók ezáltal a gyakorlatban csiszolhatják a tanultakat, éles helyzetben fejleszthetik mérnöki tudásukat. A Széchenyi István Egyetem hallgatóiból két csapat, a járművet fejlesztő Arrabona Racing Team és a sorozathoz optimalizált motort szállító SZEngine is évek óta résztvevője a versenyeknek. Mindkét együttes küldetése a részt vevő hallgatók gyakorlatorientált képzésének biztosítása, akik az itt megszerzett tudással felvértezve hatalmas előnyre tehetnek szert a munka világában.

Július utolsó hetében a sorozat egyik legrangosabb eseményére került sor, hiszen a Formula–1-ből is ismert spielbergi pályán a Formula Student Austria versenyre bivalyerős nemzetközi mezőny gyűlt össze. Az egyhetes megmérettetés kitűnően kezdődött a győrieknek, hiszen már a gépátvételt is elsőként teljesítették. Ezt követték előbb a statikus, majd a hét második felében a dinamikus versenyszámok. A győri csapat több kategóriában dobogós helyen végzett, hiszen a hosszú távon is nagy megbízhatóságot igénylő endurance számban második, a motor üzemanyag-fogyasztásának hatékonyságát vizsgáló efficiency számban pedig első pozíciót értek el – ami végül a hatalmas sikernek számító összetettbeli második helyet eredményezte.

„Idén célul tűztük ki, hogy szeretnénk az első háromban végezni, ezt már rögtön az első versenyünkön elértük. Hihetetlenül boldogok vagyunk”

– nyilatkozta portálunknak Kapocsi Máté, az Arrabona Racing Team csapatvezetője, aki a siker kulcsaként a bevált fejlesztéseken túl a sok tesztelést és az összeszokott, professzionálissá váló csapatot nevezte meg.

„Tavaly létrehoztunk egy alapjaitól újragondolt versenyautót, amellyel technológiai színvonalban felzárkóztunk az élmezőnyhöz, elsősorban az önhordó monocoque karosszériának köszönhetően. Az idei szezonban ezt a konstrukciót tökéletesítettük számos fejlesztéssel, optimalizációval. Minden erőnkkel azon voltunk, hogy minél jobban ismerjük a saját autónkat, ezért rengeteg tesztet hajtottunk végre, hogy minden körülmény között megtapasztaljuk a jármű viselkedését. Emellett kialakult egy, az autó felkészítésével, paraméterezésével foglalkozó kemény mag, amely hatékonyan tudott együtt dolgozni. Végül ne feledkezzünk meg az erőforrásról sem, hiszen a SZEngine rendkívül megbízható és hatékony erőforrást biztosított számunkra, amely nélkül nem tudtuk volna teljesíteni a feladatokat”

– értékelt a csapatvezető.

A Formula Student Austria versenyen elért összetett második hely az Arrabona Racing Team történetének legjobb eredménye (felülmúlva a 2019-es Formula Student East-sikert is), amellyel számos, a Formula Student nemzetközi élmezőnyéhez tartozó csapatot is sikerült maguk mögé utasítaniuk, többek között a német esslingeni Rennstall vagy a valenciai UPV Team gárdáját. Külön kiemelendő, hogy a csapat a jármű mérnöki tervezése kapcsán (Engineering Design Event) bejutott a döntőbe, a négy legjobb közé. A SZEngine számára is jelentős visszaigazolást hozott munkájukról az elmúlt hét, hiszen bebizonyosodott, hogy új, saját fejlesztésű motorjuk nem pusztán képes felvenni a versenyt a licenszelt gyári motorokkal, hanem hatékonyságban felül is tudja múlni azokat, azaz jelentős teljesítmény mellett kevés üzemanyagot fogyaszt.

„Gratulálok a csapatnak a kiemelkedő nemzetközi eredményhez, amivel egyetemünk hírnevét is öregbítették. Büszkék vagyunk a sikerért dolgozó hallgatóinkra, az őket felkészítő oktatókra és mentorokra, valamint köszönjük a szponzorok, kiemelten az Audi Hungaria Zrt. támogatását. Az elért eredmény arról tanúskodik, hogy a Széchenyi István Egyetem felkészült, nemzetközi szinten is versenyképes tudással rendelkező mérnököket képez, ebben erősít meg minket a hallgatói csapataink folyamatosan kiemelkedő teljesítménye. Jó példa erre a SZEnergy Team világcsúcsa Európa legnagyobb energiahatékonysági versenyén, második helye az önvezető autók franciaországi megmérettetésén, illetve az Arrabona Racing Team és a SZEngine mostani szereplése is”

– fogalmazott az eredménnyel kapcsolatban dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke.

Az intézmény járműfejlesztő csapatai az osztrák siker után sem dőlnek hátra, ugyanis vár rájuk a következő kihívás, a Formula Student East, amelyet hazai pályán, a Hungaroringen rendeznek augusztus 8-tól. Rögtön ezután utaznak tovább Németországba, hogy a világ legrangosabb versenyén, a Formula Student Germany mezőnyében is próbára tegyék járművük képességeit.

The post Történelmi ART-siker: második helyen végzett Ausztriában a Széchenyi István Egyetem csapata appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Széchenyi Egyetem büszke női mérnökeire https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/15/mernok-mesek-szechenyi/ Tue, 15 Jun 2021 19:25:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15576 Imádják a munkájukat, elismertek és megbecsülést vívnak ki szakmai sikereikkel kollégáik körében azok a Széchenyi István Egyetemen végzett mérnökök, akik elküldték történetüket a MérNŐK Mesék című pályázatra. Eredményt hirdettünk. Az utóbbi évtizedekben szinte valamennyi, korábban férfiasnak tartott szakmában természetessé vált a nők jelenléte. A mérnöki pálya azonban egy azok közül, ahol Magyarországon a nők még […]

The post A Széchenyi Egyetem büszke női mérnökeire appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Imádják a munkájukat, elismertek és megbecsülést vívnak ki szakmai sikereikkel kollégáik körében azok a Széchenyi István Egyetemen végzett mérnökök, akik elküldték történetüket a MérNŐK Mesék című pályázatra. Eredményt hirdettünk.

Az utóbbi évtizedekben szinte valamennyi, korábban férfiasnak tartott szakmában természetessé vált a nők jelenléte. A mérnöki pálya azonban egy azok közül, ahol Magyarországon a nők még mindig alulreprezentáltak. A Széchenyi István Egyetem különösen büszke végzett mérnöknőire, ezért hirdette meg a „MérNŐK Mesék” című pályázatot, felhívva a figyelmet a nők számára a műszaki pályán elérhető karrierlehetőségekre.

„Imádom a munkámat”, „(…) kollégáim egyenrangú félként, munkatársként kezeltek (…)”, „elismernek ebben a munkakörben”

– ilyen és ehhez hasonló részletekkel láttatták a Széchenyi-egyetem egytől egyig sikeres egykori mérnökhallgatói, hogy jó irányba haladnak, elégedettek szakmaválasztásukkal, a Széchenyi István Egyetemen professzionális, gyakorlatorientált képzést, színvonalas duális lehetőségeket és versenyképes diplomát kaptak.

A pályázat ünnepélyes eredményhirdetésén dr. Hanula Barna, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar dékánja gratulált a nyerteseknek. Beszédében hangsúlyozta: a Széchenyi-egyetemen mindannyian azért dolgoznak, hogy szerethetővé, hallgatóbaráttá tegyék az egyetemi képzést, hogy a győri egyetem olyan hely legyen, ahová mindkét nem tagjai örömmel érkeznek tanulni, s később szívesen számolnak be itt is sikereikről.

„Tapasztalatból tudom, fontos a hölgyek részvétele a mérnöki képzéseken és a munkahelyeken is, hiszen így lehet kiegyensúlyozottabb ez a szakma”

– hangsúlyozta a járműipari szaktekintély, aki ahogy fogalmazott: büszkeség volt áttekinteni a széchenyis alumnák sikertörténeteit, amikhez kitartást és eredményes folytatást kívánt, majd átadta a díjakat.

A MérNők Mesék pályázat nyertese Hatanek Hajnalka, a CNI Industrial Ausztria gépészmérnöke lett. A második helyen Horváth Veronika, az Attrecto Zrt. tesztautomatizálási mérnöke, a harmadikon pedig Révész Brigitta, a németországi Intech villamosmérnöke végzett. Juracsek Ivett, a Coloplast Hungary Kft. folyamatfejlesztő mérnöke különdíjban részesült.

Czeiner-Szücs Anita/Széchenyi István Egyetem

The post A Széchenyi Egyetem büszke női mérnökeire appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A PVD-bevonat szakértői szemmel https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/10/pvd-bevonat-eifeler/ Tue, 10 Nov 2020 19:52:35 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12479 A korszerű technológia és az ismeretlen megoldás. Ívtechnológia – A fizikai gőzfázisú leválasztás (Physical Vapour Deposition, PVD) során a fémes bevonatoló anyagokat, pl. a titánt, alumíniumot, cirkóniumot vagy krómot vákuum alatt elpárologtatják, és azok elektromos mezők, valamint plazma segítségével lerakódnak a munkadarabok felületén. Reaktív gáz, pl. nitrogén vagy széntartalmú gáz hozzáadásával ezek a fémrészecskék kondenzálódnak, […]

The post A PVD-bevonat szakértői szemmel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A korszerű technológia és az ismeretlen megoldás.

Ívtechnológia – A fizikai gőzfázisú leválasztás (Physical Vapour Deposition, PVD) során a fémes bevonatoló anyagokat, pl. a titánt, alumíniumot, cirkóniumot vagy krómot vákuum alatt elpárologtatják, és azok elektromos mezők, valamint plazma segítségével lerakódnak a munkadarabok felületén.

Reaktív gáz, pl. nitrogén vagy széntartalmú gáz hozzáadásával ezek a fémrészecskék kondenzálódnak, és erős kötés alakul ki a felületen. Az eljárás időközben nélkülözhetetlen technológiává vált a szerszámteljesítmény-optimalizálásban és a gyártási folyamatok hatékonyságának biztosításában. Azonban sok kérdés maradt megválaszolatlanul.

Mindig a legkorszerűbb műszaki színvonalon:
ívtechnológiás PVD bevonatkészítő berendezés
© Eifeler Plasma Beschichtungs GmbH

Miért előnyösek a bevonatok? Mit lehet egyáltalán bevonattal ellátni? Milyen feltételeket kell figyelembe venni a sikeres bevonatkészítéshez?

„Az érdeklődőkkel folytatott beszélgetések során sokszor felmerülnek ezek a kérdések.”

– árulta el Kathrin Gorgosilits, az Eifeler Plasma Beschichtungs GmbH kereskedelmi igazgatója. A szakértő rövid összefoglalója a PVD-alaprétegekről:

„Különböző munkadarab-bevonatolási eljárások léteznek. Az Eifeler vállalat a PVD ívtechnológiára specializálódott, melynek során a bevonatoló kamrában ívvel (arc) párologtatjuk el a fémrészecskéket.”

Fizikai leválasztás gőzfázisból, ívpárologtatással

A PVD-bevonat által biztosított műszaki és gazdasági előnyök

A PVD-rétegrendszereket a velük elérhető műszaki és gazdasági előnyöknek köszönhetően számos iparágban, például: a fémgyártásban és az autóiparban, a műanyag-feldolgozó iparban, a szerszámkészítésben, a forma- és szerszámgyártásban, az orvostechnológiában és az élelmiszeriparban használják.

A PVD-bevonatok egyszerűen nélkülözhetetlenek a forgácsolás, formázás, stancolás és a formából kiemelés során használt szerszámok, alkatrészek és részegységek esetében.

A PVD-bevonatok az optimális kopás elleni védelemnek, a jobb csúszóképességnek, a nagyfokú oxidáció elleni védelemnek és az optikai finomításnak köszönhetően jobb teljesítményt, hosszabb élettartamot, nagyobb termelékenységet, ezáltal pedig kevesebb időbeli és költségbeli ráfordítást eredményeznek a szerszámozás tekintetében.

Kiváló szerszámtulajdonságok a többféle rétegrendszernek köszönhetően:

„A PVD-eljárás a rendkívül vékony (2 – 4 µ) rétegek leválasztását is lehetővé teszi, és nagyon kemény (akár 3500 HV), az alaprétegre szorosan tapadó rétegek alakíthatók ki vele. A fém (alumínium, titán, króm, cirkónium, szilícium stb.), valamint a gáz halmazállapotú (széntartalmú gáz, nitrogén, oxigén stb.) kiinduló anyagokat többféle rétegszerkezettel (nanoszerkezetek, többsoros, egysoros), leggyakrabban 450 °C-on, vagy annál alacsonyabb bevonatolási hőmérsékleten viszik fel elektromosan vezető fém anyagokra (pl. gyorsacélra, melegen vagy hidegen alakított acélra, rozsdaálló acélra, nemesíthető acélra, keményfémekre, alumíniumra stb.)”

– fejtette ki Gorgosilits. Az Eifeler vállalat ívpárologtatással, környezetkímélő eljárással készített PVD-bevonatával kiváló kötési szilárdság érhető elő a keménység csökkenése, valamint az alapanyag mikroszerkezetének vetemedése és megváltozása nélkül.

Kiváló eredmények a megfelelően előkészített felületek esetében

„Természetesen a munkadarabok anyagának és méretének alkalmasnak kell lennie a PVD-eljáráshoz. Emellett rögzítési lehetőségre, pl. furatra, menetre vagy hasonló megfelelő felületre is szükség van ahhoz, a munkadarabokat rögzíteni tudjuk a bevonatoló berendezésben. A felületeknek fémmentesnek – csiszoltnak, polírozottnak, martnak vagy fényesítettnek – kell lenniük. Nem lehetnek krómozottak, koptatottak, gőzben edzettek vagy folyadékban nitridáltak, mivel az ilyen felületek hátrányosan befolyásolják a réteg megtapadását az alaprétegen. A már korábban bevonattal ellátott munkadarabok esetén ajánlott teljesen eltávolítani az adott réteget, a formázószerszámoknál pedig fényesre csiszolás ajánlott. A csiszolt felületeknek oxidrétegtől és újrakeményedett zónáktól mentesnek kell lenniük. A vágóéleken, furatokon és egyéb felületeken ne legyenek sorják. A hőkezelés során ügyelni kell arra, hogy a megeresztési hőmérséklet meghaladja a bevonatolási hőmérsékletet, azért, hogy ne veszítsen az anyag a keménységéből, és ne vetemedjen meg. Ezenkívül a bevonatolni kívánt munkadaraboknak megfelelő keménységűnek kell lenniük, hogy a réteg megfelelő alátámasztást kapjon.”

Ha valaki szeretne alaposabban elmélyülni a PVD-bevonatkészítés világában, vagy további kérdése van, az Eifeler bevonatra specializálódott szakemberei természetesen személyesen is rendelkezésre állnak.

„A szakszerű tanácsadás hívei vagyunk.”

– hangsúlyozta Gorgosilits.

További információk: www.eifeler-austria.com

The post A PVD-bevonat szakértői szemmel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Több, jobb, simább! Eifeler, a minőségi keménybevonat-gyártó https://www.muszaki-magazin.hu/2019/08/01/tobb-jobb-simabb-eifeler/ Thu, 01 Aug 2019 09:43:30 +0000 https://muszaki-magazin.hu/?p=7826 Az Ausztriában és a keleti szomszédos országokban jelenlévő ügyfelek már több mint 20 éve az Eifeler Austria speciális kemény bevonatait választják. A PVD, DLC és Duplex bevonat-technológiai szakértői ugyanis a simább felületnek köszönhetően még tartósabb megoldásokat kínálnak, így még nagyobb teljesítményt és még hosszabb élettartamot biztosítanak a precíziós szerszámoknak, az alkatrészeknek és a részegységeknek. A […]

The post Több, jobb, simább! Eifeler, a minőségi keménybevonat-gyártó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ausztriában és a keleti szomszédos országokban jelenlévő ügyfelek már több mint 20 éve az Eifeler Austria speciális kemény bevonatait választják.

A PVD, DLC és Duplex bevonat-technológiai szakértői ugyanis a simább felületnek köszönhetően még tartósabb megoldásokat kínálnak, így még nagyobb teljesítményt és még hosszabb élettartamot biztosítanak a precíziós szerszámoknak, az alkatrészeknek és a részegységeknek.

A bécsi bevonat-technológiai szakemberek számára alapvető feladat a bevonatrendszerek folyamatos fejlesztése és a szigorú ellenőrzés.

„Folyamatosan beruházunk a legújabb technológiákba, valamint a minőség és a szolgáltatások fejlesztésébe.”

– árulta el Viktor Gorgosilits, az Eifeler Plasma Beschichtungs GmbH ügyvezetője. Modern géptechnológiával – és egy legújabb generációs, többfunkciós, ív- és porlasztótechnológiás, hibrid PVD-bevonatkészítő berendezéssel – felszerelt, 1250 m2-es gyártócsarnokban gondoskodnak a legkorszerűbb, nagy teljesítményű bevonatok elkészítéséről. A csúcstechnológiás bevonatok portfóliója a PVD-rétegrendszerektől a Duplex eljáráson át a gyémántszerű DLC-bevonatokig terjed.

Kiváló szerszámtulajdonságok a többféle PVD-rétegrendszereknek köszönhetően

A például alumíniumot, krómot, titánt, cirkóniumot vagy szíliciumot tartalmazó PVD-rétegrendszerek széles palettája az elérni kívánt műszaki és gazdasági előnyöknek köszönhetően sokféle területen és iparágban használatos: keménymarás, alumínium és kompozitok feldolgozása vagy univerzális alkalmazások, fém- és autóipar, szerszámgyártás vagy orvostechnika, műanyagfeldolgozó ipar, forma- és szerszámkészítés, illetve élelmiszeripar…

„A PVD-bevonatok különösen a vágás, formázás, stancolás és deformálás során használt szerszámok, alkatrészek és komponensek esetében váltak nélkülözhetetlenné.”

– nyilatkozta Gorgosilits.

Ideális DLC-csúszórétegek

Az Eifeler DLC SLICOs (SLIding COatings) bevonatai a legújabb generációs tribológiai rétegrendszerek: rendkívül kemények, különösen simák, maximálisan csúszóképesek, ellenállnak a vegyi anyagoknak, valamint az extrém követelményeknek is a legnagyobb mértékben megfelelnek. Mindenhol használhatók, ahol alkatrészek mozognak egymáson, jelentősen növelik azok élettartamát.

„Ideális csúszórétegek például motoralkatrészekhez, hajtómű-alkatrészekhez, szivattyúkhoz, kompresszorokhoz, csúszó- vagy hengeres elemekhez.”

– részletezte Gorgolisits.

A Duplex mint a CVD-bevonat alternatívája

Az Eifelerrel a formázás terén is új dimenziók tárulnak fel: a Duplex kezelés (plazmanitridálás plusz PVD-bevonat készítés) során a keménységi fok kialakítása ideálisan, a szerszám belsejétől indulva, a peremen át a szerszám felületéig haladva történik. Ezzel az eljárással különösen a rendkívül szilárd lemezek feldolgozása során tapasztalható számtalan pozitív hatás, például számottevően nagyobb lesz a teljesítmény, és jelentősen nő a nyomásterhelhetőség.

Ragyogó minőség és szolgáltatások

Az Eifeler Austria a technológiai szakértelem és az átfogó termékportfólió mellett nagy hangsúlyt fektet a szakmai tanácsadásra, a rugalmasságra és a gyors reakciókészségre is.

„Minőségi csúcstechnológiás bevonatok gyártójaként definiáljuk vállalatunkat.”

– hangsúlyozta a cég kereskedelmi igazgatója, Kathrin Gorgosilits. Ehhez hozzátartozik az erős szolgáltatás-orientáltság.

„Opcionálisan kényelmes, rendszeres pick-up szolgáltatást is nyújtunk saját járműveinkkel három fő útvonalunk mentén. Gyorsak, biztonságosak és abszolút megbízhatóak vagyunk.”

Határidőtől függően készek vagyunk az útvonal rugalmas módosítására, valamint különleges esetekben sürgős kiszállásra is.

A vállalat 30 fős csapata havonta akár 80 000 munkadarab számára készít bevonatot a korszerűen felszerelt és könnyen megközelíthető észak-bécsi telephelyen. A standard megrendeléseket 48 órán belül lebonyolítjuk, és opcionálisan garanciát is nyújtunk.

További információk: www.eifeler-austria.com

The post Több, jobb, simább! Eifeler, a minőségi keménybevonat-gyártó appeared first on Műszaki Magazin.

]]>