átvétel – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 25 Nov 2024 11:36:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Hogyan tovább, ha nincs kinek átvennie a cég irányítását? https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/24/ceg-iranyitas-vezeto/ Thu, 24 Nov 2022 05:00:05 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22977 Cégek sorsa az alapítók nélkül A mostani, kiszámíthatatlan makrokörnyezetben számos cég kerül és kerülhet nehéz helyzetbe, ám a hazai tulajdonú, máig az alapító által vezetett cégek esetében a kockázatok hatványozottak lehetnek. Amelyik tulajdonosnak ma nincs forgatókönyve arra, hogy nélküle mi lenne a vállalat sorsa, lehet, hogy az egész élete munkáját kockáztatja ‒ hívták fel a […]

The post Hogyan tovább, ha nincs kinek átvennie a cég irányítását? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Cégek sorsa az alapítók nélkül

A mostani, kiszámíthatatlan makrokörnyezetben számos cég kerül és kerülhet nehéz helyzetbe, ám a hazai tulajdonú, máig az alapító által vezetett cégek esetében a kockázatok hatványozottak lehetnek. Amelyik tulajdonosnak ma nincs forgatókönyve arra, hogy nélküle mi lenne a vállalat sorsa, lehet, hogy az egész élete munkáját kockáztatja ‒ hívták fel a figyelmet a magyarországi BDO Pénzügyi Tanácsadás részlegének szakértői.

A rendszerváltáskor alapított, mára viszonylag nagyra nőtt hazai vállalkozások utódlása legtöbbször nem megoldott. Az alapító gyermekei vagy más családtagok gyakran nem tudják vagy akarják átvenni a stafétát, így a céget végül értékesíteni kell. Erre azonban gyakran egyáltalán nincs felkészítve, ami szélsőséges esetben értékesítésre alkalmatlanná is teheti a látszólag virágzó vállalkozást. Ha az utódlás kényszere emellett hirtelen jön, vagy ‒ ami ma nem is ritka ‒ a jövedelmezőség egyidejű esésével is jár, már komoly bajok vannak ‒ mutatott rá Tárnok Róbert, a BDO menedzsere.

A jellemzően több évtizede sikeresen irányító, a legtöbb stratégiai kérdésben önállóan döntő alapítók előtt több lehetőség is van. Ha valamelyik gyerekük időben integrálódott a cég folyamataiba, és fokozatosan, időben átvett bizonyos feladatköröket, a kapcsolatrendszert és a tudást, esetleg már tulajdonrésze is van a vállalatban, minden rendben és a vállalkozás fenntarthatósága és jövője biztosított, de ez a legritkább eset. Sokkal gyakoribb, hogy az utódok nem vettek részt a cég életében, de ‒ akár egy betegség miatt ‒ hirtelen kell lépni. Stresszes, középkorú magyar emberekről beszélünk, nem lehet nem gondolni erre, különösen a mai gazdasági környezetben. Olyan is előfordul, hogy a családtagok helyett a tulajdonos kinevelt néhány vezetőt, akik szakmailag át tudják venni a feladatokat. Ilyenkor nekik már „csak” egy megfelelő stratégiai tervet és a hozzá kapcsolódó finanszírozást tartalmazó átadás-átvételi forgatókönyvre és receptre van szükségük, ami még mindig a szerencsésebb felállás. Ha azonban egy teljesen felkészületlen, akár éppen veszteséges céggel szükségszerű záros határidőn belül lépni, az utolsó pillanatban már néha problémás értékesítésről beszélni.

Ez tragédia, és nem is csak egyetlen ember sorsáról van szó, hiszen a tulajdonosnak rokonai, alkalmazottai vannak, akik számára a vállalat szintén meghatározó értéket jelent. Legtöbb esetben ezek a vállalkozások a magyar gazdasági ökoszisztéma és meghatározóan fontos értékláncok – legyen szó egészség-, agrár-, autó- vagy építőiparról – nélkülözhetetlen szereplői, így az ország működése szempontjából is kiemelt jelentőségű a továbbörökítés.

A felkészülésnek konkrét lépései vannak, és jó, ha van valaki, aki ezekre rá tud mutatni, határidőket tud rendelni hozzájuk és be is tudja tartatni azokat. Gyakori, hogy bár a pénzügyi, szakmai kontroll, a kapcsolatrendszer és a HR-döntések is egyetlen kézben vannak, a tulajdonos nem látja át „belülről”, hogy pontosan mi mindent kellene átadni, hiszen a kialakult működési rendszer természetessé vált. A lényeg, hogy mindezt jókor kell kezdeni, mert a kényszer, a felkészületlenség 100 milliókban mérhető negatív hatással bír a potenciális vételárra. Ehhez képest a felkészülés inkább csak a vezető energiáját, idejét követeli ‒ például hetente néhány órát ‒ de szinte biztos, hogy ezek az órák termelik a legtöbb értéket az adott időszakban ‒ zárták gondolataikat a szakértők.

The post Hogyan tovább, ha nincs kinek átvennie a cég irányítását? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
További akvizíciót is tervez Magyarország legújabb versenypiaci energiakereskedője, az Audax https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/23/audax-akvizicio-magyarorszag/ Wed, 23 Jun 2021 08:13:29 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15670 A 22 ezer vállalati és önkormányzati ügyfelet magába foglaló versenypiaci ügyfélportfólió átvételének hivatalos lezárultával július 1-től Audax Renewables Kft.-ként folytatja Magyarország egyik legnagyobb energiakereskedője. Az Európa kilenc országában jelen levő Audax Renovables S.A. képviselője először mutatkozott be Magyarországon, és terjeszkedési terveiről is beszámolt. Bár a médián keresztül országszerte találkozhattak már a magyarok az új versenypiaci […]

The post További akvizíciót is tervez Magyarország legújabb versenypiaci energiakereskedője, az Audax appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 22 ezer vállalati és önkormányzati ügyfelet magába foglaló versenypiaci ügyfélportfólió átvételének hivatalos lezárultával július 1-től Audax Renewables Kft.-ként folytatja Magyarország egyik legnagyobb energiakereskedője.

Az Európa kilenc országában jelen levő Audax Renovables S.A. képviselője először mutatkozott be Magyarországon, és terjeszkedési terveiről is beszámolt.

Bár a médián keresztül országszerte találkozhattak már a magyarok az új versenypiaci áramkereskedő, az Audax üde, természetközeli hirdetéseivel és élénk sárga logójával, hivatalosan csak június 30-ától szakadnak el a korábbi tulajdonos piros arculati elemeitől. Az ügyfelek a változásból egyelőre semmit nem éreznek, mind jogilag, mind technikailag folytonos a működés a fennálló szolgáltatási szerződéseknek megfelelően.

„Mindazonáltal az ügyfélkapcsolati munkában, a tanácsadói szerepben egy új megközelítést hoz az Audax Magyarországra, nem véletlen a szlogen: a jövő kreatív energiája”

– mondta el bemutatkozójában Fejes Tibor az Audax Renewables Kft. ügyvezető igazgatója.

„Mind az energiaiparban zajló technológiai változások, mind a piaci környezetben tapasztalható, sosem látott turbulencia kérdések sorát szüli az ügyfelekben, melyekre joggal várnak magyarázatot, és azon túlmenően olyan javaslatot is, mellyel kényelmüket, versenyképességüket, biztonságukat növelhetik, nem utolsó sorban a természeti értékek megőrzésének figyelembevételével.”

A versenypiacon villamosáramot vételező közületi és önkormányzati ügyfelek kiszolgálása az elmúlt években a magyar energiapiac egyik legaktívabb szegmensévé vált. Az energiahatékonysági beruházásokra ezek az ügyfelek a leginkább nyitottak, hiszen a fejlesztések révén fogyasztásuk, gazdálkodási mutatóik, karbonlábnyomuk és működésük egyéb paraméterei is kedvezőbben alakulhatnak. Ráadásul ezeknek az ügyfeleknek van kézzelfogható és fizetőképességgel is párosuló igényük az energiahatékonysági fejlesztéseket zöldenergiás megoldásokkal véghez vinni. Ezen a területen az Audax óriási nemzetközi tapasztalattal bír.

A Spanyolországból induló, de ma már kilenc európai országban tevékenykedő Audax az elmúlt tíz évben látványos növekedést produkált, és ma már két erős lábon áll. Egyrészt megújuló energiában vannak érdekeltségei, nap- és szélerőműveket telepített, melyek összkapacitása mára eléri a 2500MW-ot, és Európán túl Panamában is jelenlétet biztosít az Audaxnak. Másrészt energiakereskedelemmel foglalkozik, elsősorban Spanyolországban, Olaszországban, Hollandiában, összesen 575 ezer vételezési helyet ellátva, melyeknek összesen mintegy 15 TWh energiát szolgáltatott 2020-ban, több mint 1 millió eurós konszolidált árbevétel mellett. Mint Francesco Calabretta, az Audax Renovables S.A. országmenedzsere elmondta, az Audax hosszútávon világszerte arra törekszik, hogy olyan villamosáramot értékesítsen, ami megújuló energiából származik. Spanyolországban ezt a feltételt már teljesítették is: az értékesített energia 100%-át fedték le megújulós kapacitásaikkal.

Ebbe a nemzetközi portfolióba került be újabb 22ezer ügyfél, az egyik legnagyobb magyar versenypiaci áramszolgáltató szakmai befektetőként való megvásárlása útján. Az Audax Renewables Kft.-vel áll mostantól szerződésben 2000 közigazgatási ügyfél, 3000 nagyvállalat és 17 000 kis- és középvállalat. Az Audax a magyar versenypiaci villamosenergia-kiskereskedelemben meghatározó cégként lesz jelen, a piac 25%-át látva el. Mint Francesco Calabretta elmondta, a magyar piacon való megjelenés nem korlátozódik kizárólag villamos áram értékesítésére. A cég már tárgyalásokat folytat magyarországi gázkereskedő cég megvásárlásáról. 2022-ben mindenképpen szeretnének kombinált áram- és gázszolgáltatási szerződésekkel is jelen lenni a versenypiacon.

https://audaxrenewables.hu/

The post További akvizíciót is tervez Magyarország legújabb versenypiaci energiakereskedője, az Audax appeared first on Műszaki Magazin.

]]>