átalakulás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Mon, 16 Sep 2024 06:00:16 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Átalakulóban az ipar körülöttünk https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/16/ipar-atalakulas-interju/ Thu, 16 Nov 2023 05:00:58 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27525 Melyek egy névváltoztatás előnyei és milyen újdonságaik vannak? Bajban az európai autógyártás? Mi lesz a beszállítókkal a kínai elektromos autók térnyerésével? – Nyirő Ferenccel, a Kontron Hungary Kft. Ipari Digitalizáció üzletágvezetőjével keressük a válaszokat, melyek meghatározók lehetnek a jövőnkre nézve. Az idei névváltozás egy hosszabb folyamat része volt, ami hozzánk is elért. Anyacégünk megváltoztatta a […]

The post Átalakulóban az ipar körülöttünk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Melyek egy névváltoztatás előnyei és milyen újdonságaik vannak? Bajban az európai autógyártás? Mi lesz a beszállítókkal a kínai elektromos autók térnyerésével?

– Nyirő Ferenccel, a Kontron Hungary Kft. Ipari Digitalizáció üzletágvezetőjével keressük a válaszokat, melyek meghatározók lehetnek a jövőnkre nézve.

Az idei névváltozás egy hosszabb folyamat része volt, ami hozzánk is elért. Anyacégünk megváltoztatta a nevét tavaly nyáron, tehát S&T AG-ről Kontron AG-re nevezték át a céget. Ezután ütemezetten minden képviselettel rendelkező országban ez a névváltozás végbement. A váltás mögött van egy olyan megfontolás is, hogy a Kontron a DACH régióban már nagyon jól bevezetett márkanév, közismertebb, mint az S&T, ez is hozzájárult ahhoz, hogy átálljunk a Kontron névre. Minden ilyen változás alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet magunkra és újdonságainkra.

Erős jelenlét a recesszió ellenére

Az idei év egyik fő újdonsága a Creo 10 megjelenése. Továbbra is bevételünk szignifikáns részét teszi ki a Creo, és ez valószínűleg a jövőben sem fog változni. Egyébként idén kimondottan erősödni tudtunk ezen a piacon, ami nagy meglepetés volt a számunkra, mert a piac már telített. Az, hogy tavalyhoz képest 43 százalékot tudtunk nőni a Creo-val, jelentős előrelépést jelent. Ne feledjük, a várakozás az volt, hogy körülbelül másfél százalékos GDP-növekedés lesz idén. Azonban valószínűleg nulla környékén lesz a növekedés. Ezt majd meglátjuk az év végén. Ebben a negyedévben már valamiféle növekedés elindul talán, de az, hogy négy negyedévben folyamatosan technikai recesszióban volt a magyar gazdaság, és azon belül az ipar folyamatosan mínuszban volt, az azért kemény dolog, és ilyen közegben érzem nagyon-nagyon erőteljesnek, hogy mi ilyen növekedést tudtunk elérni. Azt gondolom, hogy ebben az évben mi határozottan piacot nyertünk mások elől.

Ebben benne volt a Creo, ami egy nagyon érett fejlesztés, számos újdonságot hozott. Tovább erősödött benne a mesterséges intelligencia alapú topológiai optimalizálás, ami az egyik megjelenése a mesterséges intelligenciának, ezen kívül kompozit modullal is bővült a rendszer. Ez egy felület kompozit tervező és gyártó modul, és reflektál arra, hogy tovább fog erősödni az iparban a kompozitos vonal. Ezt azért tartom fontosnak, mert látszik, hogy egyre több helyen használnak kompozitot, legyen szó szélturbinákról, vagy éppen könnyű járművekről.

A járműipar harca

Azt lehet látni, hogy a magyar ipar idén összességében visszaesett, de két szektor, a járműipar és az elektronikai ipar ilyen körülmények között is nőni tudott nemzetgazdasági szinten az intenzív beruházásoknak köszönhetően. Ha viszont leásunk az egyes cégek szintjére, ott már sajnos kevésbé rózsás a helyzet. Mindenesetre mi pont ezekben a szektorokban tudtunk növekedést elérni. Ez az év az azzal indult, hogy a cégek hogyan tudják kigazdálkodni a megnövekedett energiaárakat. Sok kis cég ebbe belebukott, a nagyobb cégek pedig nagyjából hozzáidomultak az új helyzethez, és megpróbálták az új eladásaikban érvényesíteni az energiaárakat. A problémát az okozta, hogy a régebben lekötött szerződésekben már nem tudták az új árakat érvényesíteni, mert a vásárlók nem voltak hajlandók sok esetben ezt elfogadni.

Én körülbelül 2-3 éve kezdtem el kongatni a vészharangot az európai járműipar vonatkozásában. Ha körülnézünk, egyrészt a Tesla, másrészt pedig a kínai autógyártók nagyon markáns megjelenése komoly zavarokat okoz Európában. Magyarországon is megjelent az MG majd a BYD, amelyek érezhetően olcsóbbak az európai versenytársaknál. Ezek az autók ár-érték arányban rendkívül jók, és ahogy az első vásárlások megtörténnek, úgy a negatív feltételezések a kínai autók minőségéről szépen lebomlanak. Azt vetítem előre, hogy a következő egy évben folyamatosan fogunk kapni olyan híreket, hogy újabb kínai márkák jelennek meg a hazai autókereskedésekben.

„A kínai autómárkák jelentős európai térnyerése egyáltalán nem azt jelenti, hogy az európai autógyártás összeomlana. Ez azt jelenti, hogy várhatóan a növekedést fogják elszippantani, így a fejlődési lehetőségek szűkülnek Európában és így Magyarországon is.”

– Nyirő Ferenc, a Kontron Hungary Kft. Ipari Digitalizáció üzletágvezetője

Bajban a hagyományos beszállítók

Nem véletlen, hogy a Volkswagen vezére azt mondta júliusban egy vezetői tájékoztatón, hogy „ég a tető”, emellett azt is kijelentette  hogy nagyon nehéz hónapok várnak a Volkswagen-re. Hatalmas költségcsökkentési programot indítottak el, amit viszont nem tudnak egyelőre teljes mértékben megvalósítani a szakszervezetek ellenállása miatt. Nehéz helyzetben vannak, és hasonlókat jelentett ki a Stellantis vezére is. Ő azt mondta, hogy a kínai gyártók körülbelül 30-40 százalékkal tudják olcsóbban adni a hasonló műszaki tartalmat. A kilátások nem valami jók az európai autógyártók számára. Ez hamarosan visszagyűrűzik a háttériparba, így a beszállítói hálózatokba is, amelynek jelentős érintettsége van a magyar iparban is. Van egy csomó olyan predesztinált dolog az európai autógyártásban, amivel nem tudunk mit kezdeni. Kínában olcsóbb az energia, egy kicsit lazábbak a környezetvédelmi szabályozások, ráadásul Kínában hatalmas munkaerő-tartalékok vannak és gigantikus a belső piac. Egyébként robotizálnak, és nem az olcsó munkaerővel dolgoznak már. Drágább a munkaerő Kínában, mint Magyarországon. Ezek a hatások szerintem megjelennek nagyon gyorsan Európában. Próbálom a hazai beszállítói ipar szereplőinek figyelmét felhívni arra, hogy gondolkodjanak el rajta, hogyha nagyon erősen függenek kizárólag az autóipartól, akkor hogyan tudják diverzifikálni a tevékenységüket. Jó néhány európai autóipari beszállító számára olyan most a helyzet, mint amikor a katódsugárcsöves tévék világa megszűnt. Gyakorlatilag, aki azokba szállított alkatrészeket, az a partvonalon kívülre került az LCD tévék gyártásánál.

Az elektromos autó teljesen más technológia, sokkal kevesebb mozgó alkatrésszel, de sokkal több szoftverrel. Nemrégiben előadást tartottam a Magyar Öntőnapokon ebben a témában. Ezt az ipart különösen erősen érintik a változások. A belsőégésű motoros autókban található öntvények: a motorblokk, a sebességváltó, a kuplung, satöbbi eltűnnek az elektromos autókból. Ezeket a nagy, komplex, bonyolult öntvényeket jellemzően beszállítók gyártották. Az elektromos járművekben az elektromos motor öntvénye jóval kisebb. Igaz, hogy új nagyméretű öntvények is megjelennek, a Tesla által elindított úton, a Gigacasting nevű technológiának köszönhetően, amikor is az alváz több száz különálló alkatrészét vonják össze két hatalmas öntvénybe. Ezt viszont maga a Tesla gyártja beszállító nélkül, és azokat az alkatrészeket, amiket ezek a nagy öntvények kiváltanak eddig beszállítók gyártották, így ott is jelentősen zsugorodik a beszállítható alkatrészek köre. A Gigacasting-ot egyébként már a Toyota és más gyártók is elkezdték alkalmazni, így ez végig fog söpörni az iparágon. A Tesla már dolgozik a Gigacasting 2.0 elindításán, hogy még nagyobb préserővel rendelkező öntőgépekkel még nagyobb egységeket öntsenek egybe.

Az átalakulás egy folyamat, Európának azért tényleg nagy tradíciói vannak az autógyártásban, de a tradíció önmagában nem elég. Ettől függetlenül az európai autóipar szerintem nagyon innovatív, valószínűleg meg fogja úszni ezt a krízist, de nagyon komoly vérveszteség lesz. Mind Amerika autóipara, mind Ázsia autóipara most előnyösebb helyzetben van, mint Európáé.

Mesterséges intelligencia a gyártásban

Azt látom, hogy olyan időszakot élünk a mesterséges intelligencia használatával kapcsolatban, mint amikor a telepesek elindultak a vadnyugat felé ekhós szekerekkel, és mindenki próbált elfoglalni valamit. A mesterséges intelligencia mindenhova benyomul. Ott van egy hatalmas nagy ígéret, és lehetőség.  Egyelőre mindenki gőzerővel ízlelgeti, hogy mit lehetne meglépni, mit lehetne megoldani mesterséges intelligenciával. Nagyon komoly a súlya, és biztos, hogy aki ebben most valami olyat tud fejleszteni, ami tényleg gyakorlatias és hasznos, az hatalmas versenyelőnyt fog elérni. A mérnöki világban is egyértelműen lesznek olyan területek, ahol a mérnökök szerepe drasztikusan átalakul. A mérnökök számára versenyelőnyt jelent majd, ha valaki hatékonyabban tudja alkalmazni, kiaknázni a mesterséges intelligencia által nyújtott előnyöket.

IT4Factory rendezvény

Idén elindítottunk egy új rendezvénysorozatot, az IT4Factory-t, melyet jelentős érdeklődés mellett most először tartottunk meg november 14-én. Van egy jól bevezetett márkanevünk a nagy rendezvényekre, ez a FOCUS, amelyet majdnem harminc éve használunk. Idén úgy gondoltuk, hogy érdemes különválasztani a gyárakhoz kötődő vállalati technológiákat a CAD/CAM világától. Az IT4Factrory a gyártás digitalizálásáról, optimalizálásáról szól: gyárszimuláció, robot programozás, termelés ütemezés, MES, BOM menedzsment, additív gyártás és még sok más. Célzottan cégvezetőket, döntéshozókat, illetve folyamatmérnököket vártunk a rendezvényre. A rendezvényen két izgalmas szoftver magyar ősbemutatójára is sor került. A GANTTPLAN villámgyors és modern, a német iparban bizonyított ütemező és termelés optimalizáló APS rendszer. A Visual Components OLP pedig univerzális offline robot programozó szoftver, amivel töredékére csökkenthető a drága robotok állásideje. A robotok radikális terjedése a világon mindenhol szemmel látható, így Magyarországon is. Viszont nagyon sok olyan robot van, ahol a betanítási idő az egész robot üzemeltetési idejének számottevő részét kiteszi. Tehát azoknál a cégeknél, ahol viszonylag kis sorozatszámú, mondjuk hegesztéseket végeznek, de abból viszont nagy variábilitást, ott az átállási idő akár az egész időnek az 50 százalékát is kiteheti, miközben állnak a robotok. A Visual Components OLP robot programozó szoftverrel ezekből az időkből tudunk rengeteget megtakarítani.

Van még egy fontos téma, a NIS2, az Európai Unió kiberbiztonsági direktívája. Jövőre azoknál a cégeknél, akik több mint ötven főt foglalkoztatnak, vagy több mint tízmillió euró az árbevételük, kötelező lesz a NIS2 bevezetése. Egyelőre nagyon kevesen tudnak róla, de jövőre, amikor hirtelen mindenki feleszmél, már kötelezővé fog válni a kibervédelem magasabb foka. Ez körülbelül olyan súlyú, mint a GDPR és nagyon komoly büntetések lehetnek belőle, akár az éves árbevétel 2 százalékát is kifizethetik büntetésre a cégek, de felfüggeszthetik a működésüket is. Nálunk létrejött egy belső munkacsoport, ami nagyon erős kibervédelmi csapat, erről is beszéltünk a IT4Factory-n, mire kell figyelni, hogyan kell felkészülni, és hogyan lehet ezt a kötelezettséget a lehető leghatékonyabban, a lehető leggyorsabban megoldani.

Összességében a jövő évről azt gondolom, hogy továbbra is küzdős évnek lehet prognosztizálni, de azért valószínűleg egy kicsit kellemesebb lesz, mint az idei.

További információk: https://kontron.hu/ipar40

Szöveg: Mészáros Zsolt, MM főszerkesztő


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Átalakulóban az ipar körülöttünk appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Válaszok az ipar átalakulási folyamataira https://www.muszaki-magazin.hu/2023/11/10/ipari-atalakulas-folyamatok-ecoclean/ Fri, 10 Nov 2023 05:00:02 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=27465 Az Ecoclean diverzifikációjával megfelel a jelenlegi és jövőbeli kihívásoknak. A gazdaság változóban van, ami az ipar számos területe számára kihívást jelent. Az új termékek és a különféle megatrendek kiigazítást igényelnek a gyártási technológiákban, valamint a termék- és szolgáltatáskínálatban. Az Ecoclean GmbH az ipari alkatrészek tisztítására és az új hidrogéntechnológiai üzletágra vonatkozó portfóliójával reagál a változásokra. […]

The post Válaszok az ipar átalakulási folyamataira appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Ecoclean diverzifikációjával megfelel a jelenlegi és jövőbeli kihívásoknak.

A gazdaság változóban van, ami az ipar számos területe számára kihívást jelent. Az új termékek és a különféle megatrendek kiigazítást igényelnek a gyártási technológiákban, valamint a termék- és szolgáltatáskínálatban. Az Ecoclean GmbH az ipari alkatrészek tisztítására és az új hidrogéntechnológiai üzletágra vonatkozó portfóliójával reagál a változásokra.

Az energetikai átalakulás, a fenntarthatóság, a demográfiai változások, a mobilitás, az automatizálás és a digitalizáció, valamint a biztonság – ezekből a megatrendekből következnek a technológiai és társadalmi változások. Az új fejlesztések pedig egyre nagyobb rugalmasságot és agilitást követelnek meg a vállalatoktól. Ez az ipari alkatrésztisztítás területén is megmutatkozik: míg korábban az járműipar állított mércét a tisztasági követelmények terén, addig ma már újabb ipari ágazatok jelentkeznek sajátos követelményekkel. Az Ecoclean, a világ egyik vezető ipari alkatrésztisztítási, felületkezelési szállítója, jövő- és piacorientált diverzifikációs stratégiával reagál ezekre a változásokra. Ennek eredményeként a már meglévő ipari ágazatok, például az autóipar, a beszállítóipar, a gépipar, a rögzítéstechnika, az ékszer- és óraipar, valamint a repülőgépipar üzemei és rendszerei mellett most új megoldások kínálhatók a csúcstechnológiás iparágak számára.

Az olyan csúcstechnológiás iparágak, mint például a félvezető ipar, a precíziós optika és az orvosi technológia, termék- és iparág-specifikus tisztítási és kulcsrakész megoldásokat igényelnek a legmagasabb tisztasági követelményekhez.

High Purity – tisztaság a harmadik dimenzióban

Félvezetőipari beszállítók – annak érdekében, hogy EUV litográfiával egyre kisebb és nagyobb teljesítményű mikrocsipeket lehessen előállítani, rendkívül magas tisztasági követelményeket támasztanak a gyártóberendezések alkatrészeivel szemben. A nanométeres tartományban rendkívül finom szemcsés  szennyeződés és a filmszennyeződésre vonatkozó rendkívül szigorú előírások mellett a szerves anyagok és a maradék nedvesség, valamint a „tiltott” anyagok/elemek gázkibocsátási aránya is döntő szerepet játszik a minőségben. Hasonló szigorú tisztasági követelményeknek kell megfelelni az UHV, XHV és UCV szektor vákuumkomponensei esetében is, például: a nagy teljesítményű lézerrendszerekben, csúcstechnológiás mérő- és elemzőkészülékekben. A precíziós optika, mikrooptikai alkatrészek és érzékelőrendszerek, beleértve a részben automatizált és autonóm vezetést, valamint az ipari digitalizációs alkalmazásokat, szintén nagyon magas tisztasági szintet igényelnek a hosszú távú hibamentes működéshez. Ezekre a kihívásokkal teli feladatokra az Ecoclean iparág- és alkalmazásspecifikus megoldásokat kínál az elő- és köztes takarítástól a végső takarításig, tiszta helyiségbe csatlakoztatva vagy integrálva. A folyamat- és rendszertechnológia tervezésére a cég saját, nagy tisztaságú tesztközpontokkal rendelkezik, hitelesített tisztaterekkel és megfelelő méréstechnikával.

Kulcsrakész megoldások az orvosi technológiához – MDR és FDA kompatibilis

Az orvostechnikában mindig is elsődleges volt a magas tisztasági követelmények betratása. Az Európai Orvostechnikai Készülék Szabályzat (MDR) bevezetésével jelentősen szigorodtak az orvostechnikai eszközök, így az implantátumok, műszerek és eszközök tisztítására, valamint a folyamatok minősítésére, dokumentálására és nyomon követhetőségére vonatkozó követelmények. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) most azt tervezi, hogy harmonizálja minőségbiztosítási rendszerét az MDR-rel, hogy a piacra jutástól függetlenül egységes szabályozások vonatkozzanak. Annak érdekében, hogy az orvostechnika nagyon különböző feladatait a követelményeknek megfelelő módon, hatékonyan és fenntarthatóan oldja meg, az Ecoclean nemcsak a minősített tisztítórendszerek teljes portfólióját kínálja, amely világszerte elérhető. A neves partnerekkel való együttműködés kulcsrakész projektek megvalósítását is lehetővé teszi megfelelő csomagolási és tisztatéri megoldásokkal. A kifejezetten az orvosi technológiához kifejlesztett szoftver, RFID technológia és audit trail biztosítják, hogy az alkatrészek azonosításával, dokumentálásával és nyomon követhetőségével kapcsolatos összes követelmény teljes mértékben teljesüljön. Ezen kívül a cég szakemberei kérésre képesítéssel (IQ, QQ és PQ) is tudnak támogatást nyújtani. Az átfogó orvosi technológiának és a szabályozási know-how-nak, valamint a kiterjedt felszereltségű technológiai központoknak, beleértve a tisztasági laboratóriumot és a hitelesített tisztateret, minden tisztítási feladatra műszakilag és gazdaságilag optimális megoldást lehet kidolgozni. Könnyen másolható más gyártási helyekre, ami felgyorsítja a minősítést és az üzembe helyezést.


Az új elektrolizáló üzletág első megoldása 2023 szeptemberében készült el a lúgos nyomású elektrolízis próbapadjával.

Zöld hidrogén – a jövő energiaforrása

A zöld hidrogén előállítására szolgáló elektrolizátorok, valamint a felhasználási megoldások fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével a társaság új üzleti területet nyit. Ennek érdekében az Ecoclean és a Baden-Württemberg Napenergia- és Hidrogénkutatási Központ (ZSW) egyesítette szakértelmét az „EcoLyzer BW” közös projektben. A ZSW és az Ecoclean által kifejlesztett, robusztus és jól tesztelt lúgos nyomású elektrolízis rendszertechnológiára, valamint a folyamatmérnöki és ipari gyártástechnológiai több évtizedes szakértelmére alapozva az elektrolizátorokat moduláris rendszerként tervezték kompakt szabványos modulokkal. Kezdetben 1-10 megawatt teljesítményosztályukkal lehetővé teszik olyan elektrolizátorok egyszerű és költséghatékony felépítését, amelyek sokféle alkalmazáshoz illeszthetők, például az iparban, a mobilitásban, a városrészek energiaellátásában és a megújuló, többletenergia tárolásában. szélturbinákból és fotovoltaikus rendszerekből. Az első megoldás ezen a területen 2023 szeptemberében készült el a lúgos nyomású elektrolízis próbapadjával, amely lehetővé teszi az akár 500 kW teljesítményű és 1200 mm átmérőjű elektrolizáló kötegek tesztelését és validálását.

www.ecocleangroup.net, www.ecolyzer.com

Képek: Ecoclean GmbH


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Válaszok az ipar átalakulási folyamataira appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA formálja az átalakulást a digitális világba https://www.muszaki-magazin.hu/2023/05/13/kuka-digitalis-atalakulas/ Sat, 13 May 2023 06:00:30 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=25150 Okosgyár – Napjainkban a robot és az ember már kéz a kézben dolgozik, a folyamatok és az adatok mindenki számára digitálisan bármikor hozzáférhetők. A Dolgok Internete (IoT) megérkezett az iparba és a digitalizáció nagy léptekkel halad előre. A gyártás digitalizálása egyre inkább elterjedőben van, és számos előnnyel jár a vállalatok számára. A KUKA termékeivel és […]

The post A KUKA formálja az átalakulást a digitális világba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Okosgyár – Napjainkban a robot és az ember már kéz a kézben dolgozik, a folyamatok és az adatok mindenki számára digitálisan bármikor hozzáférhetők. A Dolgok Internete (IoT) megérkezett az iparba és a digitalizáció nagy léptekkel halad előre.

A gyártás digitalizálása egyre inkább elterjedőben van, és számos előnnyel jár a vállalatok számára. A KUKA termékeivel és digitális szolgáltatásaival elérhető a Smart Factory, ahol a termékeket rugalmasabban, energiahatékonyabban, az erőforrásokat jobban kímélő és testreszabottabb módon, valamint olcsóbban lehet előállítani.

Mindenki számára elérhető automatizáció? Természetesen, lehetséges!

„Mi, a KUKA-nál globálisan gondolkozunk, ami azt is jelenti, hogy a kifejlesztett megoldások csak akkor hasznosak, ha azok mindenki számára elérhetők. Célunk, hogy az automatizálást és a digitális szolgáltatásainkat mindenki számára elérhetővé tegyük, amellyel a kis- és közepes vállalkozásokat is egy lépéssel közelebb hozhatjuk az okosgyár létrehozása felé. A digitalizációs fejlesztés számtalan előnnyel jár a vállalkozások számára, valamint hosszútávú és tartós befektetést jelent.”

– Rumpler Ádám, KUKA CEE GmbH Magyarországi Fióktelepének értékesítési menedzsere.

A KUKA mindig szem előtt tartja a gép- és berendezésgyártásban működő kis- és középvállalkozások igényeit. A KUKA IoT-platformja valamennyi iparágba tartozó vállalkozás számára elérhető, és piacfüggetlenül használható. A vállalatok így teljes mértékben az alapkompetenciáikra összpontosíthatnak, és emellett hozzáférést kaphatnak a bevált Micro-szolgáltatásokhoz.

A KUKA digitális szolgáltatásai és technológiái nem csak a nagyvállalatok számára elérhetőek, hanem a kkv számára is, amelyek elősegítik ezen vállalkozásokat a Digital Factory felé. A KUKA támogatja az interfészek szabványosítását és nyilvánosságra hozatalát annak érdekében, hogy a végfelhasználók, a cellák és berendezések üzemeltetői minimális beavatkozással is integrálni tudják a folyamatokat.

Célzott lépések a digitalizált gyártás felé

„Alapvetően akkor beszélhetünk digitalizált gyártásról, ha egy vállalkozás életében megszűnik a papír használata. De érezzük, hogy a valódi válasz ennél összetettebb, mert a rendeléskezelést és a gyártási ütemezést el lehet készíteni Excelben is, de azzal még nem kerültünk közelebb az okosgyárhoz. A legfontosabb a megfelelő vállalatirányítási rendszer létrehozása, amire már telepíthetjük az IT- és a termelő berendezéseinket, így csillagszerűen megoldható a teljes értékteremtés digitalizálása. Ez azonban lépésről lépésre történhet meg, mert a költséghatékonyságot sosem veszíthetjük szem elől; érdemes tehát azzal kezdeni, ami rövid távon a legnagyobb költségfaktortól szabadít meg minket. Egy digitalizációs projektnél ideális esetben nem csupán 1-2 éves célokat tűzünk ki, hanem hosszabb távú elképzelésekkel rendelkezünk.”

– teszi hozzá Rumpler Ádám.

5 fő lépés az okosgyár létrehozásához

  • Az első lépés a tervezés, amely során érdemes megvizsgálni az automatizáció lehetőségeit és azon területeket, ahol a számítógép vagy robotok általi munkavégzés alkalmazható.
  • A második lépés a virtuális valóság létrehozása a KUKA.Sim szimulációs szoftver segítségével, valamint az azonnal elvégezhető optimalizálási munkák.
  • A harmadik lépés az adatgyűjtés és elemzés a KUKA Xpert segítségével, ahol műszaki információkat és útmutatókat lehet találni a KUKA termékeiről.
  • A negyedik lépés a robotok alkalmazása az iiQoT szoftveren keresztül, amely a KUKA központi IIoT-platformja.
  • Az ötödik lépés a KUKA Remote Service támogatása a digitális kapcsolatnak köszönhetően, amely által rendkívül gyorsan megtalálható a probléma oka és annak elhárítási módja.
  • + Ráadásként a megfelelő szolgáltatásokkal tovább lehet optimalizálni a robotflottát, valamint berendezések kezelését, karbantartását és biztonságát.

A KUKA digitális szolgáltatásai testreszabott megoldásokat kínálnak a Smart Factory speciális követelményeihez. A berendezések és robotok szimulációjától az adatok felügyeletén és egyedi kiértékelésén keresztül egészen a támogatásig: a KUKA kiemelt támogatója a digitális fejlesztéseknek, amellyel átláthatóbbá és hatékonyabbá válhat egy vállalkozás termelése.

„A szimulációs programjaink a leginkább kézzelfoghatók minden vállalkozástípus számára. Ez ugyanis egy vizuális műfaj, egy az egyben látható, hogyan fog kinézni végül a robotizált folyamat és többek között költséghatékonyág is kiszámítható. A szimuláció nem csak egy termék, ami megvásárolható a KUKA Marketplace-n keresztül, hanem teljeskörű szolgáltatást is jelenthet, amit biztosítani tudunk a partnereink számára és szakmai tapasztalatunkkal tudjuk támogatni a munkájukat. A KUKA tervezi meg a későbbi munkafolyamatot és már a szimuláció, később pedig annak végeredménye is erőforrás- és időmegtakarítással jár. Amikor a berendezést már telepítettük, akkor olyan felhőmegoldások kerülnek előtérbe, mint az iiQoT szoftverünk, ami folyamatosan rögzíti az összes állapotadatot, függetlenül attól, hogy hardverről, szoftverről vagy vezérlésről van-e szó, és például olyan üzeneteket szolgáltat, hogy mikor esedékes egy megelőző karbantartás.”

– teszi hozzá Rumpler Ádám.

Tervezési biztonság a KUKA.Sim segítségével

A KUKA.Sim a KUKA intelligens szimulációs szoftvere. Használatával a vállalatok a KUKA robotokhoz kapcsolódó alkalmazásokat fejleszthetnek és szimulálhatnak a cellákban vagy gyártóberendezésekben, még a tényleges berendezés üzembe helyezése előtt. Az offline programozott robot-mozgásfolyamatok valósidőben kerülnek megjelenítésre, a program elemzi és optimalizálja az ütemidőket. Például az elérhetőségi vizsgálat és az ütközés-felismerés funkciókkal tudja biztosítani, hogy a robotprogramok és cellaelrendezési vázlatok tényleg megvalósíthatók legyenek.

Mérőszámokkal bizonyítható hatékonyságnövelés

„A Mean Time Between Failure (a meghibásodások között átlagosan eltelt idő) az egyik legfontosabb mérőszám, ami a robotok megbízhatóságára utalhat – és pontosan ez mérhető, valamint növelhető az iiQoT szoftverrel. Az IIoT-platformunk legfontosabb funkciói közé tartozik a berendezés-menedzsment, a megelőző karbantartás, a hibafelismerés, valamint a figyelmeztető üzenetek. A környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok szerint pedig a robotok energiafogyasztása számít a legfontosabb mutatónak, ami szintén pontosan mérhető és sok következtetés levonására használható. Az energiafogyasztás korábban kevésbé fontos szempont volt a vállalkozások számára, de az elmúlt két évben az energiahatékonyág kérdése versenyelőnnyé lépett elő. Fel kell készülni arra, hogy a közeljövőben talán már nem az eszközbeszerzés jelenti majd a legnagyobb költséget az ipar számára, hanem az elavult géppark energiahasználata, vagy éppen a manuális munkafolyamatokat végző dolgozók megfizetése. A megtérülés egyik szintén nagyon fontos mérőszáma a ciklusidő, hiszen így ismerhető a gyártási kapacitás. Optimalizálás előtt a gyártóberendezés virtuális ikerpárján érdemes lefuttatni a tervezett változtatásokat, így megismerhetjük a későbbi változtatások hatását.”

Folyamatos fejlődés

A jövő gyárai szinte kimeríthetetlenek a fejlesztési lehetőségekből. Ebben partner a KUKA, akinek a segítségével a vállalatok úgy tudják optimalizálni a gyártásukat, mint még soha. A KUKA kobotok lehetővé teszik, hogy az emberekkel kéz a kézben dolgozzanak, így különböző alkalmazási területeken lehet őket használni, ahol a pontosság, a sebesség és az egyszerű kezelhetőség fontos szempont. A KUKA digitális eszközei pedig nagyobb biztonsággal, hatékonysággal és teljes rugalmassággal járulnak hozzá az Ipar 4.0 forradalmasításához.

A KUKA megoldásainak széles választékát kínálja olyan vállalkozásoknak, amelyek az okosgyárak létrehozásával hatékonyság-növekedést, versenyelőnyt szeretnének elérni, továbbá energiát takarítanának meg és hosszútávon optimalizálnák gyártásukat.

www.kuka.com


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A KUKA formálja az átalakulást a digitális világba appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Felgyorsítja digitális átalakulását a BMW-csoport https://www.muszaki-magazin.hu/2023/02/13/bmw-csoport-digitalizacio/ Mon, 13 Feb 2023 05:00:26 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23919 Kibővíti stratégiai együttműködését a BMW az SAP-val, hogy felgyorsítsa digitális fejlődését. A RISE with SAP bevezetésével a csoport teljes SAP-rendszere átalakul. A megoldás az üzleti folyamatok közös támogatásával rugalmasságot, gyors fejlődést és hosszútávú sikert biztosít a vállalatnak. A BMW Csoport és az SAP stratégiai együttműködése komoly múltra tekint vissza. Ennek kibővítéseként 2023-ban a BMW Csoport […]

The post Felgyorsítja digitális átalakulását a BMW-csoport appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kibővíti stratégiai együttműködését a BMW az SAP-val, hogy felgyorsítsa digitális fejlődését. A RISE with SAP bevezetésével a csoport teljes SAP-rendszere átalakul. A megoldás az üzleti folyamatok közös támogatásával rugalmasságot, gyors fejlődést és hosszútávú sikert biztosít a vállalatnak.

A BMW Csoport és az SAP stratégiai együttműködése komoly múltra tekint vissza. Ennek kibővítéseként 2023-ban a BMW Csoport összeolvasztja felhőalapú stratégiáját az eddig használt SAP S/4HANA rendszereivel. A RISE with SAP részeként a vállalat hozzáférhet egy olyan felhőalapú platformhoz, amely az összes üzleti folyamatot egységesen támogatja. Ezzel válik lehetővé a kritikus üzleti területek – a pénzügy, az alkatrészellátás, a raktározás, az ellátási láncok és a gyártás – közös fejlesztése, a gyorsabb, átfogóbb, hatékonyabb digitalizáció. A kibővített együttműködés részeként a BMW Csoport és az SAP együtt formálhatja az üzleti folyamatok fejlesztésének jövőjét az autóiparban.

„A RISE with SAP egy csomagban kínálja azokat a programokat, platformokat, eszközöket és szolgáltatásokat, amelyekre szükség van az üzleti folyamatok átalakulásának véghezviteléhez. A BMW Csoport és az SAP elmozdul a hagyományos licencelési modelltől egy, az infrastruktúrát, a felhőszolgáltatásokat és a működtetést lefedő modell felé”

– magyarázza az együttműködés lényegét Pintér Szabolcs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója.

„Ez a stratégiai döntés segít felpörgetni a digitalizációt. Növeljük vele infrastruktúránk rugalmasságát, megteremtjük a teljes globális skálázhatóságot, és ami a legfontosabb: sokkal gyorsabban juttathatjuk el üzleti fejlesztéseinket vevőinkhez és felhasználóinkhoz. Ezért várom nagyon az SAP-val közös utunk következő lépéseit”

– mondja Alexander Buresch, a BMW Csoport informatikai vezetője.

„Cégeink szoros kapcsolata 30 éve tartó bizalmi együttműködésen alapul. Ennek a kapcsolatnak a bővítésével fontos lépést teszünk a digitális jövő felé. Az SAP S/4HANA Cloud és megoldásaink széles portfóliója megteremti a vállalatok innovációinak alapjait, és biztosítja ügyfeleink hosszútávú sikerét a versengő környezetben”

– hangsúlyozza Thomas Saueressig, az SAP SE termékfejlesztésért felelős igazgatósági tagja.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Felgyorsítja digitális átalakulását a BMW-csoport appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Átalakulóban az autóipar https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/24/autoipar-atalakulas-mir/ Mon, 24 Oct 2022 05:30:15 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22546 Az elmúlt néhány év során, és különösen az utóbbi hónapokban az autóipar drámai átalakuláson ment keresztül. A fenntarthatósági kérdések, a termékbiztonság, az elektromobilitásra való átállás, a chiphiány és az ellátási láncok zavarai minden eddiginél jobban befolyásolták az iparágat. Mindez az automatizálás felé tereli a vállalatokat. “A legtöbb autóipari gyártó automatizálási technológiák telepítése révén kíván szembe […]

The post Átalakulóban az autóipar appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az elmúlt néhány év során, és különösen az utóbbi hónapokban az autóipar drámai átalakuláson ment keresztül.

A fenntarthatósági kérdések, a termékbiztonság, az elektromobilitásra való átállás, a chiphiány és az ellátási láncok zavarai minden eddiginél jobban befolyásolták az iparágat. Mindez az automatizálás felé tereli a vállalatokat.

“A legtöbb autóipari gyártó automatizálási technológiák telepítése révén kíván szembe nézni a kihívásokkal, mind a termelés, mind a logisztika területén”

– véli Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots kelet- és közép-európai régiójának értékesítési igazgatója.

Az autóipar a leginkább robotizált iparág, amely sokáig tartotta vezető szerepét a robottelepítések számában. 2020 volt az első olyan év, amikor az elektronikai ipar megelőzte az autóipart a robottelepítések számában a Nemzetközi Robotikai Szövetség (International Federation of Robotics) éves elemzése (Word Robotics 2021 report) szerint, ám még így is 80 ezer robotot telepítettek csak 2020-ban az autóiparban. Míg 2020-ban 10 ezer munkavállalóra 957 robot jutott az autóiparban (Nyugat-Európában a legtöbb, 1215 darab), addig az összes többi iparágban ez az arányszám 82 darab volt. Mindez jól mutatja az iparág automatizáltságát, és igaz a kollaboratív robotok alkalmazására is, hiszen míg az IFR jelentése szerint az iparirobot-értékesítések száma 0,5 százalékkal nőtt 2020-ban, az újonnan telepített kobotok száma 6 százalékkal növekedett.

Mobil robotok a logisztikában

A kobotokat és mobil robotokat egyre szélesebb körben, egyre több munkafolyamat kiváltására tudják alkalmazni a vállalatok.

“Sokan úgy látják az OEM-ek (Original Equipment Manufacturer), valamint a Tier 1, 2 és 3 típusú beszállítók körében, hogy az autonóm mobil robototok (AMR) vonzó lehetőségeket kínálnak a belső logisztika és az anyagmozgatás automatizálására folyamatok és a termelési helyszínek széles körét érintően”

– mondta Jesper Sonne Thimsen.

Nem csoda, hiszen az intralogisztikát érintő változások mindegyikében segítséget nyújthat a robotika. Az ellátási láncban történő zavarok a belső szállítmányozás fejlesztését igénylik, mint ahogyan a munkaerőproblémák kezelésére is jó válasz az automatizálás. Az AMR-ek mindezt biztonságosan, üzembalesetek nélkül és intuitívan, a rugalmasság megtartása mellett képesek kiszolgálni. Az autonóm mobil robotok számos munkafolyamatot képesek támogatni: mozgathatnak anyagokat, alkatrészeket vagy munkadarabokat a gyártósorok, cellák vagy részlegek között. Az igényektől függően folyamatosan közlekedhetnek egy adott útvonalon, vagy hívásra felvehetik és leszállíthatják az árut – mindezt teljesen automatikusan.

A Tier 1-es beszállító francia Faurecia munkatársai korábban napi 8 órát töltöttek azzal, hogy a termékeket a hegesztőműhelyből a festőműhelybe, majd az összeszerelő-állomásra szállítsák. Az alkalmazottak, akik ezt a manuális szállítást végezték átlagosan 8-10 kilométernyi távolságot tettek meg egy műszak alatt.

A Faurecia egy saját top modult fejlesztett ki, amely lehetővé teszi az anyagok automata fel- és lepakolását. A MiR szolgáltatja a flexibilis robotplatformot, amelyre könnyedén rögzíteni lehet a top modult, így növelve a Faurecia folyamatainak hozzáadott értékét. Ezen felül a Faurecia a MiR500 robotokat ERP rendszerébe is integrálta, így az AMR-ek automatikusan fogadják a megrendeléseket. Mindez azt jelenti, hogy a Faureciának sikerült automatizálni az alkatrészek belső szállítását.

autóipar

Itthon még mindig az autóipar vezet

Hasonlóan a francia beszállítóhoz, az esztergomi Tier 2-es beszállító TE Connectivity, amely a Volkswagen és a Mercedes számára gyárt napi tízmilliós nagyságú készterméket, egy hat AMR-ből álló MiR 200-as robotflottával támogatja belső logisztikai folyamatait. A MiR Fleet flottakezelő szoftver segítségével egyszerűen és hatékonyan irányítják a robotokat, amelyek használatát elsősorban munkaerőproblémák miatt vezették be. A gépek ügyesen reagálnak a gyorsan változó munkakörnyezetre, az emberekkel együtt, biztonságosan dolgoznak több műszakban, illetve mivel könnyen bővíthető a flotta, bármikor kiegészíthető egy újabb AMR-rel.

“A rendszer kezdetben egyszerű intralogisztikai fejlesztésnek indult, de idővel egyre szélesebb körű kísérleti programmá alakult”

– mondta Schvamberger Gábor, a TE Connectivity logisztikai elemzője. Arról is beszámolt, hogy olyan technológia megoldást fejlesztenek a MiR-rel közösen, amely a globális cégcsoport más helyszínein is alkalmas a belső szállítmányozási folyamatok optimalizálására.

Az IFR által gyűjtött adatok szerint egyébként Magyarországon tavaly 1116 robotot installáltak, ez 21 százalékos növekedés 2019-hez képest, és ezzel Magyarország a 27. legnagyobb piac a robottelepítések tekintetében a világon. Magyarországon az összes robottelepítés 55 százaléka az autóiparban volt 2020-ban, és a kollaboratív és mobil robotokat is elsősorban ez a szegmens alkalmazza. A 2021-es adatokat idén ősszel összegezte a szövetség.

The post Átalakulóban az autóipar appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A virtuális valóság küszöbén – Üzleti lehetőségek a metaverzumban https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/21/metaverzum-deloitte-virtualis/ Thu, 21 Apr 2022 05:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19849 Napjaink egyik legizgalmasabb témája a virtuális valóság, a metaverzumban rejlő lehetőségek. A világ legnagyobb vállalatai igyekeznek elsőként belépni erre az új területre. De mit értünk metaverzum alatt pontosan? Mely iparágak a leginkább érintettek? Ezekre a kérdésekre kerestek választ a Deloitte szakértői. Egy friss kutatás szerint 4 éven belül az emberiség negyede legalább napi egy órát […]

The post A virtuális valóság küszöbén – Üzleti lehetőségek a metaverzumban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napjaink egyik legizgalmasabb témája a virtuális valóság, a metaverzumban rejlő lehetőségek.

A világ legnagyobb vállalatai igyekeznek elsőként belépni erre az új területre. De mit értünk metaverzum alatt pontosan? Mely iparágak a leginkább érintettek? Ezekre a kérdésekre kerestek választ a Deloitte szakértői.

Egy friss kutatás szerint 4 éven belül az emberiség negyede legalább napi egy órát fog a metaverzumban tölteni. Hogy ez valóban így lesz-e, az kérdéses, de a Facebook márkaváltásával a „metaverse” szó egyre gyakrabban kezd felbukkanni különféle kontextusokban, a közösségi médiától kezdve a divaton át az oktatásig.

„A metaverzum segítségével az egyének a virtuális világba lépve megalkothatják saját világukat önmaguk leképezésével. A metaverzum lehetővé teszi az egyének számára, hogy elmerüljenek a virtuális világ több rétegében, mely rétegek a fizikai világra vannak leképezve, sokkal több 3D-s élményt teremtve, mint az eddigi megoldások.”

– mondta el Hosszu Gábor, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának igazgatója.

Metaverzum, a lehetőségek tárháza

Az a felfogás, hogy a metaverzum csak a videójátékokkal játszók számára releváns, elavult – relevanciáját ma már sokkal szélesebb körűnek ismerik el. Egyes iparágakban a metaverzum felé való elmozdulás már megkezdődött, és a magával ragadó élmények számos különböző platformon elérhetők.

Digitális piacterek és digitális üzleti modellek

Fontos, hogy a metaverzumban legyen egy működő piactér és egy gazdasági ökoszisztéma, melynek kialakítása már elkezdődött. Ez teljesen digitális piacterek és tisztán digitális tranzakciók létrehozását is lehetővé tenné a metaverzumban. Például az aukciókat a világ bármely pontjáról elérhetnék az emberek, ahogy kedvenc webáruházunkba is ellátogathatnánk. A digitális piacterek fejlődéséhez nagyban hozzájárulhat a blockchain-re és kriptovalutákra épülő technológiák kihasználása.

Sport és kulturális események

A koronavírus következtében a legtöbb kulturális vagy sportesemény látogatása korlátozva volt. A metaverzum kiváló lehetőséget biztosíthat majd sport-, zenei vagy művészeti események virtuális lebonyolításához, biztosítva a maximális fogyasztói élményt. Ezek a digitális események ráadásul sokkal több embernek adhatnak lehetőséget szerte a világon, hogy teljesen új módon fogyaszthassa ezeket a tartalmakat.

Digitális művészeti alkotások

Már jelenleg is létezik több olyan játék, ahol a felhasználók saját elképzeléseik alapján építhetik az adott játék világát. Ha megadjuk a felhasználónak azt a szabadságot, hogy tetszés szerint formáljanak, alkossanak új világokat, az sokkal több ember számára biztosíthatja az alkotás szabadságát.

A metaverzum mellett az úgynevezett NFT-k (Non-Fungible Tokens) körül is rengeteg figyelem összpontosul, mely által lehetővé válik a digitális alkotások kereskedelme. Az NFT-k egyediek, így nem cserélhetők fel – minden token-nek egyedi jellemzői vannak. Emiatt az NFT-k alkalmasak digitális áruk, például művészeti alkotások, zene, valamint fizikai áruk, például föld, gépek vagy autók megjelenítésére. Lényegében tehát az NFT egy egyedi fizikai vagy digitális objektumot köt egy egyedi digitális token-hez, így azok a digitális ökoszisztémákon belül használhatók a fizikai áruk tulajdonjogának deklarálására és kereskedhetővé tételére.

Kiterjesztett és virtuális munkahelyek

Ahelyett, hogy a képernyőn látnánk az embereket néhány videóblokk segítségével, lehetőség nyílhat arra, hogy ugyanabban a virtuális szobában tartózkodjunk, ötleteljünk, közösen dolgozzunk, vagy akár meg is változtassuk a helyiséget a felmerülő igények alapján. A kiterjesztett munkahelyek egyesítenék ezeket a funkciókat, lehetővé téve az emberek számára, hogy virtuálisan részt vegyenek egy fizikai megbeszélésen.

Virtuális utazás és turizmus

Milyen érzés lenne beutazni a világot anélkül, hogy elhagynánk a nappalit? Olyan időkben, amikor az utazás korlátozott, és az éghajlatváltozás sürgető probléma, érdekes lehetőség lehet virtuális világok létrehozása. Képzeljünk el egy játékszerű környezetet, ahol az emberek megtapasztalják a svájci Alpokat, megmászhatják a Himaláját, vagy a spanyol tengerparton sétálhatnak. A virtuális világokban akár más bolygókat is meglátogathatunk, virtuális világokat, sok más olyan helyet, amelyet ma el sem tudunk képzelni.

Oktatás és iskolai élet

Az interaktív világ különösen az oktatás és az iskolák számára jelenthet nagy előnyt. Amikor a naprendszerünkről tanítunk, szó szerint lehetséges lenne az űrben tartózkodni, bolygókat feltérképezni, és adatokat szerezni róluk. Minél szórakoztatóbb a tanulási környezettel való interakció, annál könnyebben tanulnak a gyerekek. A metaverzum a vidéki területek vagy az elmaradottabb régiók oktatási helyzetét is megváltoztathatja, ha van internet, ugyanolyan elit oktatásban részesülhetnek, mint mások.

Egészség, jólét

A telemedicina egyre több figyelmet kap manapság, azonban a metaverzum megjelenésével ez a szegmens is továbbfejlődhet. A metaverzum felszabadíthatná az egészségügyi innovációkat, mely érintik a mentális egészség, a műtétek, a fitnesz, a fizikoterápia, betegápolás területét.

Marketing a metaverzumban

A mai vállalkozásoknak újra kell értelmezniük a fogyasztóikkal való kapcsolatot, mivel jól láthatóan növekszik a kereslet az egyedi, limitált kiadású digitális kiegészítők és egyéb virtuális áruk iránt. A metaverzum platformokkal való partneri együttműködés révén a márkák így teljesen új módon egyesíthetik a fizikai és a virtuális kereskedelmet, és növelhetik márkájuk ismertségét.

Technológiai fejlődés a metaverzum előszobájában

A digitális valóság olyan innovatív technológiákat foglal magában, mint a kiterjesztett valóság (AR), virtuális valóság (VR), vegyes valóság (MR), 360 fokos videó vagy más térbeli technológiák. A digitális valóság eléréséhez szükséges eszközök piacán dinamikus fejlődés volt megfigyelhető az elmúlt években, melynek üteme folytatódhat. Becslések szerint az iparág 2024-ben eléri a 73 milliárd USD-t, ami 2020 és 2024 között 54%-os éves növekedési rátának felel meg.

A metaverzum kiteljesedése még hosszú éveket vehet igénybe, de az bizonyos, hogy minden iparágra hatással lehet. Csakúgy, mint a korábbi információs forradalmakban, a metaverzum körül a legnagyobb izgalom a fogyasztói oldalon kezdődik. Egyes nagyvállalatoknak még lesz idejük felkészülni a jövőre, de azoknak a vállalatoknak, akiknek a profiljába tartozik az emberek közötti kommunikáció és kollaboráció elősegítése, nem vesztegethetik az idejüket. Mint mindig, most is törvényszerű lesz, hogy azok a vállalatok lesznek a legjobb helyzetben, akik gyorsan lépnek és kihasználják ezt az új virtuális jövőt”

– mondta el Csuka Máté, a Deloitte Magyarország technológiai tanácsadás üzletágának tanácsadója.

Kritikák a metaverzummal szemben

A metaverzum nyújtotta rengeteg lehetőség jól hangzik, azonban elképzelhető, hogy egyeseknek rémisztő lehet ez a felvázolt virtuális világ. Továbbá több fontos kérdéskör, mint a magánélet védelme, az információk felhasználása, a mentális egészséggel kapcsolatos aggályok és a valós társadalmi vonatkozások nincsenek még teljeskörűen megvizsgálva, így a metaverzum összes előnyének a megvalósításáig még rögös út vezethet.

Egy másik kérdés a „győztes mindent visz” effektussal és azzal a hatalommal kapcsolatos, amelyet ez egyetlen vállalatnak adhat. Ez azt jelentheti, hogy szó szerint egyetlen vállalat képes lehet létrehozni egy virtuális világot saját törvényeivel, saját gazdasági ökoszisztémával, saját identitással, és megkerüli a valós világ szabályait és kormányzását. Hogyan kell kezelni egy ilyen céget? Mi a helyzet az adókkal? Mi a helyzet a valós világ gazdasági vonatkozásaival?

The post A virtuális valóság küszöbén – Üzleti lehetőségek a metaverzumban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipar átalakulása https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/06/iot-ipari-atalakulas/ Sun, 06 Mar 2022 08:55:24 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19111 Versenyképesség – A „Jobb döntések milliárdjai” (Billions of better decisions) – című tanulmány kiemeli az ipari Internet_of Things (IoT) megoldások szerepét a fenntarthatósági célok elérésében, és rámutat, hogy ezek a megoldások az iparban dolgozók előtt is új döntési lehetőségeket nyitnak meg.   Az ABB közzétette a nemzetközi üzleti és technológiai vezetők körében, az ipari átalakulásról […]

The post Az ipar átalakulása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Versenyképesség – A „Jobb döntések milliárdjai” (Billions of better decisions) – című tanulmány kiemeli az ipari Internet_of Things (IoT) megoldások szerepét a fenntarthatósági célok elérésében, és rámutat, hogy ezek a megoldások az iparban dolgozók előtt is új döntési lehetőségeket nyitnak meg.  

Az ABB közzétette a nemzetközi üzleti és technológiai vezetők körében, az ipari átalakulásról készített, a digitalizáció és a fenntarthatóság kapcsolódási pontjait vizsgáló új, globális tanulmány eredményeit. A tanulmány az ipari eszközök internetének (IoT) jelenlegi elterjedtségét és az abban rejlő lehetőségeket vizsgálja az energiahatékonyság javítása, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és a változások ösztönzése terén. Az ABB új kutatásának célja, hogy ösztönözze a vitát az iparban az ipari IoT kihasználásának lehetőségeiről, és képessé tegye a vállalatokat és a munkavállalókat arra, hogy jobb döntéseket hozzanak, amelyek mind a fenntarthatóság, mind a jövedelmezőség szempontjából előnyösek.

„A fenntarthatósági célok egyre inkább az üzleti érték és a vállalati hírnév meghatározó tényezői, és az ipari IoT-megoldások egyre fontosabb szerepet játszanak a vállalatok biztonságos, intelligens és fenntartható működésének elősegítésében”

– mondta Peter Terwiesch, az ABB Folyamatautomatizálási üzletágának vezetője.

„Az üzemi adatok elemző feltárása a kulcsa annak, hogy valóban milliárdnyi jobb döntést hozhassunk az egész iparban, és ezek alapján cselekedjünk, ami jelentős termelékenységnövekedést, alacsonyabb energiafogyasztást és kisebb környezeti terhelést eredményez.” 

Az ABB megbízásából készült tanulmány szerint a szervezet „jövőbeni versenyképessége” a legfontosabb tényező – a válaszadók 46 százaléka véli így –, ami miatt az ipari vállalatok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a fenntarthatóságra. Ám miközben a globális döntéshozók 96 százaléka a digitalizációt „a fenntarthatóság szempontjából alapvető fontosságúnak” tartja, a megkérdezett cégeknek csak 35 százaléka valósított meg teljeskörű, ipari IoT-megoldásokat. A gondolkodásmód és a gyakorlat közötti „szakadék” azt mutatja, hogy bár a mai ipari vezetők közül sokan felismerik a digitalizáció és a fenntarthatóság közötti fontos kapcsolatot, a jobb döntések meghozatalát és a fenntarthatósági célok elérését lehetővé tevő, releváns digitális megoldások alkalmazását fel kell gyorsítani az olyan ágazatokban, mint a gyártás, az energetika, az épülettechnológia és a közlekedés.

A tanulmány további fő tanulságai:

  • A válaszadók 71 százaléka számolt be arról, hogy a világjárvány következtében a fenntarthatósági célkitűzések nagyobb prioritást kaptak.
  • 72 százalékuk mondta, hogy a fenntarthatóság miatt „valamelyest” vagy “jelentősen” növeli az ipari IoT-re fordított kiadásait.
  • A válaszadók 94 százaléka egyetértett azzal, hogy az ipari IoT „jobb döntéseket tesz lehetővé, és javítja az általános fenntarthatóságot”.
  • A válaszadók 57 százaléka jelezte, hogy az ipari IoT „jelentős pozitív hatást” gyakorolt az operatív döntéshozatalra.
  • Az észlelt kiberbiztonsági sebezhetőségek jelentik az első számú akadályt a fenntarthatóság ipari IoT segítségével történő javításának.

Kölcsönös előny az ipari IoT-vel

Mivel a megkérdezett vezetők 63 százaléka határozottan egyetért azzal, hogy a fenntarthatóság jót tesz vállalatuk jövedelmezőségének, és 58 százalékuk szintén határozottan egyetért azzal, hogy azonnali üzleti értéket biztosít, így egyértelmű, hogy a fenntarthatóság és az Ipar 4.0 erőfeszítések hagyományos prioritásai. A sebesség, az innováció, a termelékenység, a hatékonyság és az ügyfélközpontúság egyre inkább összefonódnak, ami előnyös forgatókönyveket tár fel minden vállalat számára, amely a hatékonyság és termelékenység növelésére törekszik, miközben előrelépést tesz az éghajlatváltozás kezelése terén.

„A Nemzetközi Energiaügynökség becslése szerint az ipar ma az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának több mint 40 százalékáért felelős,”

– mondta Terwiesch.

„Ha el akarjuk érni az olyan éghajlati célkitűzéseket, mint az ENSZ fenntartható fejlődési céljai vagy a Párizsi Megállapodásban lefektetett célkitűzések, akkor az ipari szervezeteknek fenntarthatósági stratégiájuk részeként digitális megoldásokat kell bevezetniük. Ezeknek a technológiáknak a felkarolása minden szinten – az igazgatótanácstól a létesítményszintig – kulcsfontosságú, és lehetővé teszi, hogy az ipari munkaerő minden tagja jobb döntéshozóvá váljon a fenntarthatósági kérdések tekintetében”.  

The post Az ipar átalakulása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Blockchain: átalakulás vár a legtöbb iparágra https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/19/blockchain-atalakulas-ipar/ Wed, 19 Jan 2022 07:44:50 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18543 A Deloitte szakértői szerint a blokklánc technológia alapvetően változtatja meg a telekommunikáció, média és szórakoztatás, termelés, egészségügy és kereskedelem területeit, ahol alkalmazásában jelentős növekedés tapasztalható. Mostanra azonban a blockchaint övező hurráoptimizmust felváltotta a stratégiai gondolkodás. Már jó ideje felkapott témának számítanak a blockchain és a megosztott megoldások a nemzetközi és hazai sajtóban, az elmúlt időszakban […]

The post Blockchain: átalakulás vár a legtöbb iparágra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Deloitte szakértői szerint a blokklánc technológia alapvetően változtatja meg a telekommunikáció, média és szórakoztatás, termelés, egészségügy és kereskedelem területeit, ahol alkalmazásában jelentős növekedés tapasztalható. Mostanra azonban a blockchaint övező hurráoptimizmust felváltotta a stratégiai gondolkodás.

Már jó ideje felkapott témának számítanak a blockchain és a megosztott megoldások a nemzetközi és hazai sajtóban, az elmúlt időszakban leginkább az NFT-k és különféle kriptovaluták kapcsán.  A vállalatoknál a DLT-ket (Distributed Ledger Technologies, megosztott főkönyvi megoldás) övező kezdeti hurráoptimizmust mára felváltotta a bizonyítékokon alapuló stratégiai gondolkodás, aminek eredményeképpen a cégek a pandémia időszaka alatt fókuszálták erőforrásaikat a tényleges gazdasági hasznot hozó projektjeikre és leállították a tisztán spekulatív jellegű fejlesztéseket. A technológia széleskörű üzleti elterjedését alapvetően 4 tényező egyidejű jelenléte támogatta:

Nem publikus, privát DLT hálózatok: Olyan hálózatok alakultak ki, melyek kizárólag egy előre meghatározott, szabályozott és ellenőrzött csoport számára érhetők el, növelve ezzel a bizalmat a résztvevők között, valamint limitálva a rendszer erőforrásigényét.

Technológiai fejlődés: A tranzakciók ellenőrzésekor jelentős idő és energiaráfordítást igénylő kezdeti hitelesítési megoldásokat, (pl. proof-of-work konszenzus) felváltották a kevésbé költségek módok (pl. a proof-of-authority konszenzus), javítva ezzel az alkalmazott technológia megtérülését.

Nagyobb átjárhatóság: A DLT platformok egyik legnagyobb hátrányát azok egyedisége jelentette. Minden új üzleti igény új platformot eredményezett, az átjárhatóság az egyes platformok között meglehetősen limitált volt. A Polkadot, Cosmos, Wanchain, és más protokollok és platformok lehetővé teszik a vállalatok számára a különböző blockchain megoldások közötti átjárhatóságot.

Technológiai és innovációs ökoszisztémák: A különböző iparágak szereplői közül egyre többen látják az együttműködésben rejlő lehetőségeket, melyek jelentősen felgyorsítják az innovatív megoldások elterjedését.

A Wall Streeten túl: digitális személyes adatok, NFT-k

„A bitcoin és egyéb kriptovaluták elterjedésének is köszönhetően a blockchainen és más megosztott főkönyvi technológián alapuló megoldások elsősorban a pénzügyi szektorban jelentek meg. Mára nyilvánvaló, hogy a blockchain sokkal szélesebb iparági körben képes az üzleti folyamatok alapvető megváltoztatására”

– mondta Doszpod Gergely, a Deloitte technológiai tanácsadás szenior tanácsadója.

A Deloitte 2021-es globális Blockchain kutatása alapján a résztvevők 80%-a gondolja úgy, hogy a vizsgált technológia új bevételi forrás, digitális eszköz vagy kriptovaluta megjelenését eredményezi a közeljövőben. Egy másik kutatás szerint a különböző projektekre fordított összegek a jelenlegi 5,3 milliárd dollárról 2026-ra 34 milliárd dollárra nőnek. Bár továbbra is jellemzően a pénzügyi szolgáltatások területén jelentős a blokklánc techniológia alkalmazása, a telekommunikáció, média és szórakoztatás, termelés, egészségügy és kereskedelem terén is jelentős növekedés tapasztalható.

A blockchain egy érdekes felhasználási területe a digitális személyes adatok biztonságos kezelése, az egészségügyi adatok orvosok közötti megosztásától kezdve a kontaktkutatáson át egészen az online választási rendszerekig. A blokklánc technológia egyik előnye a tranzakciós előzmények transzparens és biztonságos tárolása, így a különböző állami támogatások szétosztására, a vállalatok közötti áruk, szolgáltatások és azok ellenértékének mozgásának nyomonkövetésére alkalmas megoldások szintén terjedő tendenciát mutatnak. Ugyanakkor az elmúlt időszakban a leginkább szóbeszédben is megjelenő NFT-k (Non-Fungible Token, nem-helyettesíthető tokenek) egy új megoldást kínálnak a különböző tartalomszolgáltatók számára: a blockchain lehetővé teszi zeneszerzők, filmesek, digitális képzőművészek, és más alkotók számára a szerzői jogok menedzsmentjét, és akár a letöltés/megtekintés alapú automatikus kifizetéseket is.

A DLT lesz a következő dotcom robbanás?

A megosztott főkönyvi megoldások jelenlegi helyzetét leginkább az internet ’90-es években betöltött szerepéhez lehetne hasonlítani. Akkor számos nagyvállalat gondolta úgy, hogy a technológiában nincs érdemi érték, nem éri meg befektetni annak alkalmazásába, míg mások mindenüket feltették a különböző internet alapú termékekre. Ezekből sokan elbuktak, sok kezdeményes nem futotta be a várt életutat, ugyanakkor az internet alapvetően változtatta meg a vállalatok, sőt az egész világ működését.

„A blockchain önmagában nem egy termék, nem egy marketing hívószó, hanem egy új technológia, mely új üzleti megoldásokat, új folyamatokat eredményez. A blokklánc széleskörű elterjedéséhez azonban elengedhetetlen, hogy a vállalatok következő időszakban olyan piaci termékekkel ill. szolgáltatásokkal jelenjenek meg, melyek a technológia nyújtotta előnyökre építve képesek a fogyasztói igények magasabb szintű kielégítésére”

– mondta Doszpod Gergely.

The post Blockchain: átalakulás vár a legtöbb iparágra appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hazai cégek az autóipari átalakulás nyertesei https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/01/autoipari-atalakulas-commsignia/ Wed, 01 Dec 2021 06:50:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=17908 Budapestiek, autóipari szoftverrel dolgoznak, és jelentős szerepet töltenek be az autóipar átalakulásában: ők az aiMotive, a Commsignia és az NNG – három olyan cég, amely startupként indult, és azóta már a legnagyobb nemzetközi autógyártókkal dolgozik együtt Budapestről. A személyautókról alkotott fogalmunk szinte nem változott, pedig az elmúlt 15 évben olyan technológiai újdonságok jelentek meg, melyek […]

The post Hazai cégek az autóipari átalakulás nyertesei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Budapestiek, autóipari szoftverrel dolgoznak, és jelentős szerepet töltenek be az autóipar átalakulásában: ők az aiMotive, a Commsignia és az NNG – három olyan cég, amely startupként indult, és azóta már a legnagyobb nemzetközi autógyártókkal dolgozik együtt Budapestről.

A személyautókról alkotott fogalmunk szinte nem változott, pedig az elmúlt 15 évben olyan technológiai újdonságok jelentek meg, melyek hatására nemcsak az autózás élménye, de a teljes szektor is gyökeresen átalakul. Míg évtizedekig az autók legfontosabb tulajdonságait a fizikai jellemzőik, például a karosszéria, a fogyasztás, a gyorsulás határozta meg, az elmúlt mintegy 15 évben fokozatosan előtérbe került, hogy a jármű milyen szoftveres, kényelmi funkciókat tud kínálni. Az internet megjelenése az autókban további lehetőségeket nyitott meg az autógyártók számára, hogy modelljeiket még vonzóbbá tegyék.

Változó iparág

A McKinsey & Company szerint az autóipar fejlődését a következő évtizedben három fő trend határozza meg: a törvényi keretek fejlődése és reguláció, az átalakuló felhasználói preferenciák, illetve a technológiai fejlődés és az innováció elérhetősége.

A szabályozási változások hatására a belső égésű motoros járművek folyamatos visszaszorulása várható, az ezeknél komplexebb és több elektronikai tartalommal rendelkező elektromos autók javára. Ezzel párhuzamosan a változó felhasználói igényekre reagálva az autótulajdonlás koncepciója is átalakul, a fejlett európai piacokon ez várhatóan további megosztott mobilitási megoldások (közösségi autózás, mikromobilitási szolgáltatók) és új mobilitási megoldások (robot-taxik és shuttle-k) megjelenésével és térnyerésével jár majd együtt, melyek magukkal vonják a magántulajdonú gépjárművek részarányának csökkenését is.

A technológiai fejlődés egyik, talán legszembetűnőbb példája a különböző szintű önvezetési képességekkel rendelkező autók megjelenése, melyek széles körben történő elterjedése nagyban fog függeni a rendkívül összetett kiszolgáló szoftverkörnyezet és az ezeknek az algoritmusoknak a működését biztosító hardverelemek (pl. radarok, lézeres szenzorok, fejlett fedélzeti számítógépek) elérhetőségétől – jelenleg tapasztalható chiphiány középtávon történő megszűnése vagy elhúzódása –, illetve ezen komponensek folyamatos fejlődésétől. A szoftver kiszolgáló szerepből előlép értékajánlati tényezővé, az autónak mint terméknek szerves részévé válik.

A McKinsey becslései szerint mintegy 6%-os éves növekedés prognosztizálható az autóipari elektromos alkatrészek és szoftverek piacán, mely 2030-ra 380 mrd US dollár értékűre nőhet. Ez az új technológiák szükségletei által előidézett növekedés új kihívások elé állítja a tradicionális autógyártó vállalatokat, és egyúttal lehetőséget biztosít a már az értékláncban résztvevő beszállítóknak és egyéb kiszolgáló játékosoknak arra, hogy újrapozícionálják az értékajánlatukat, a jelenleg az értékláncban még részt nem vevő szereplőknek pedig arra, hogy belépjenek erre a dinamikusan fejlődő piacra.

Egy biztos: az autóipar korábban soha nem látott mértékben változik, ez pedig megnyitja az utat azok előtt az úttörők előtt, akik mernek innovatívak lenni, és új ötleteket és válaszokat hozni a terület 21. század kihívásaira.

Gyorsabb tempót diktálnak

Az önvezető technológiák mellett a kiberbiztonság és a vezetésbiztonsági funkciók is előtérbe kerültek. Ezeken a területeken sem csak a fogyasztói igények és a piaci trendek határozzák meg a fejlődést, a szabályozó hatóságok egyre több olyan biztonsági megoldást írnak elő az új autók számára, melyek megvalósításában döntő szerepe van a szoftvereknek.

A szoftverfejlesztés folytonossága, eltérő ritmusa és a napról napra formálódó új technológiák kihívások elé állították a hagyományosan több éves terméktervezési ciklusokkal dolgozó autógyártókat. A szükséges tudás megszerzése, egy kompetens csapat felépítése hosszú éveket vesz igénybe. Ez hatalmas lehetőséget jelent az innovatív technológiákkal foglalkozó cégeknek, melyek méretüknél, szaktudásuknál és felhalmozott tapasztalatuknál fogva hatékonyan tudnak együtt dolgozni az autógyártókkal.

Magyarországon három cég, az aiMotive, a Commsignia és az NNG ezen az úton, startupként indult el, és ma már saját területén piacvezető, a legnagyobb autógyártók felé értékesíti innovatív technológián alapuló megoldásait, ezzel versenyelőnyt biztosítva az autómárkáknak:

  • Az aiMotive a világ egyik legnagyobb, három kontinensen jelen lévő független csapata, ami az önvezetés kihívásaira fejleszt megoldásokat.
  • A Commsignia a járművek közötti kommunikációval (V2X) foglalkozik, és a piacon a legnagyobb, erre a technológiára szakosodott cég.
  • Az NNG, mint globális és független szoftverfejlesztő cég, 2004 óta szállít navigációs és navigációhoz kapcsolódó mobilitási megoldásokat az autóipar számára. A cég 2016-ban bővítette portfólióját az Arilou Technologies csatlakozásával, mely egy, az autóipari kiberbiztonságra szakosodott, izraeli székhelyű startup.

Ezek a cégek nemcsak üzleti és technológiai szempontból világpiaci játékosok, de versenyben vannak a legjobb szakemberekért is. Az intenzív növekedés elengedhetetlen feltétele, hogy a budapesti székhelyükön vonzó körülményeket, modern cégkultúrát biztosítsanak a kollégáiknak. Ezen túl a magyar cégek esetében a döntéshozás közelsége is egyedülálló, azaz a dolgozóiknak innen van lehetőségük érdemben formálni a világ autóiparát. Ezek mind olyan tényezők, melyek vonzzák a tehetséges mérnököket és szakembereket, az országból és külföldről egyaránt.

The post Hazai cégek az autóipari átalakulás nyertesei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Előzetes az A+A 2021 szakvásárról https://www.muszaki-magazin.hu/2021/09/25/aa-szakvasar-elozetes/ Sat, 25 Sep 2021 06:16:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16942 A világjárvány még nagyobb lendületet adott a munka világában zajló változásoknak. Gyökeres átalakulásról van szó, amely például egyik napról a másikra lehetővé tette a digitális megoldás bevezetését. Egyúttal a fenntarthatóság minden eddiginél inkább a társadalom és az ipar érdeklődésének középpontjába került. A teljes iparágban ezért új kérdésekre kell választ találni és új területeken kell cselekedni. […]

The post Előzetes az A+A 2021 szakvásárról appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A világjárvány még nagyobb lendületet adott a munka világában zajló változásoknak.

Gyökeres átalakulásról van szó, amely például egyik napról a másikra lehetővé tette a digitális megoldás bevezetését. Egyúttal a fenntarthatóság minden eddiginél inkább a társadalom és az ipar érdeklődésének középpontjába került. A teljes iparágban ezért új kérdésekre kell választ találni és új területeken kell cselekedni. Hogyan akarjuk alakítani a holnap világát, hogyan akarunk élni, dolgozni és gazdálkodni ebben az új világban, miközben a környezetet kímélve és felelősségteljesen bánunk embertársainkkal és a rendelkezésre álló erőforrásokkal? A munka világának jövőjéről átfogó képet nyújt, de megoldásokkal és termékekkel is szolgál az idei A+A szakvásár. a munkabiztonság és a foglalkozás-egészségügy az 1-estől 10-esig terjedő csarnokokban elhelyezett és több mint 1000 kiállítót felvonultató vezető világvására október 26-29. között nyitja meg kapuit a düsseldorfi vásárközpontban. Az A+A 2021 szakvásárra a www.aplusa.de/1130 oldalon lehet belépőjegyet vásárolni, a mindenkori legfrissebb csarnokkiosztás térképe pedig innen tölthető le.

Online szolgáltatások nyújtják meg a szakvásár élményét

A vásárlátogatás optimális előkészítésére szolgál a digitális kiállítói adatbázis: az A+A 2021 látogatói itt tájékozódhatnak a kiállítókhoz, a vásári szolgáltatásokhoz és a kapcsolattartók elérhetőségéhez kapcsolódó minden fontos részletről. A szakvásár további digitális kiegészítését jelentik az egyes termékekhez kapcsolódó kiállítói bemutatók az interneten. Ezzel az új digitális csatornával vehetik fel a virtuális kapcsolatot a kiállítókkal mindazok, akiknek idén tartózkodnia kell a személyes vásárlátogatástól. Ezek az internetes bemutatók igény szerint a szakvásár után is elérhetők.

Die A+A in Düsseldorf ist die international führende Fachmesse mit Kongress für Persönlichen Schutz, Betriebliche Sicherheit und Gesundheit bei der Arbeit. Vom 5. bis 8. November 2019 präsentieren über 2.100 Aussteller aus 64 Nationen auf mehr als 78.000 Quadratmetern in 10 Hallen die neuesten Trends, Produkte und Services für sicheres und gesundes Arbeiten. Aktuelle Presseinformationen und
Pressefotos online: http://www.AplusA.de/presse. | From November 5 to 8, over
2,100 companies from 64 nations showcase the latest trends, products and services
on the topics of personal safety, corporate security and workplace health promotion
on more than 78,000 square metres at A+A 2019 in Duesseldorf, the International
Trade Fair with Congress for Safety, Security and Health at Work. Latest press
information and press photos online: http://www.AplusA-online.com/press.

Visszatérés az üzletmenethez – biztonságosan!

Az A+A szakvásár sikeres megrendezését 2021-ben a düsseldorfi rendezvényekre vonatkozó és átfogó higiéniai, valamint fertőzésvédelmi koncepció szavatolja. Ez a szabályrendszer már bizonyított több szakvásáron, de természetesen folyamatosan frissítik is a változó feltételeknek megfelelően. A szakvásár minden résztvevőjének lehető legjobb védelme érdekében például az A+A 2021 keretében regisztrációs kötelezettség érvényes és a „3G elvnek” megfelelően (érvényes teszttel rendelkezők, vagy beoltottak vagy felgyógyultak) egynapos belépőjegyekkel léphetnek be. Az A+A szakvásár ezzel a koronavírus idején is egyértelműen jelzi az ágazatnak, hogy az ember számít – most és a jövőben is. A részletes higiéniai koncepció lényegi összefoglalóját az A+A 2021 szakvásár www.aplusa.de/de/Hygienekonzept_PROTaction címen elérhető higiéniai és fertőzésvédelmi információs honlapján vagy az innen letölthető adatlapon, piktogramokkal foglaltuk össze.

A Messe Düsseldorf biztonsági vezetőjével a vásártársaság higiéniai és fertőzésvédelmi koncepciójáról készített részletes interjút itt közöljük: https://www.aplusa.de/Interview_Hygiene_DE

37. Munkavédelmi és Foglalkozás-egészségügyi Kongresszus

A minden szakember és szakértő számára legfontosabb kongresszust a német „Basi” Munkabiztonsági és Foglalkozás-egészségügyi Országos Munkaközösség szervezi, hogy kétévente színteret biztosítson Düsseldorfban a munkavédelem és a foglalkozás-egészségügy ipari, kisipari, közigazgatási, politikai és tudományos szereplőinek és döntésekért felelős vezetőinek csúcstalálkozójának. Idén olyan aktuális kérdések szerepelnek hangsúlyosan, mint például a Munkavégzés 4.0, a digitalizáció és a mesterséges intelligencia lehetőségei a munkavédelemben, a munkavégzés egy világjárvány idején, valamint a kibocsátás nélküli gazdaság jövőképének megvalósítása. Ezen kívül modern formátumú rendezvények sokaságán vitatnak meg olyan kérdéseket, mint a mobil munkavégzés, a nemzetközi beszállítói láncokban biztosított munkavédelem, a munkavédelem fenntarthatósága, valamint a munka jövője Európában és a világban. A 37. Munkavédelmi és Foglalkozás-egészségügyi Kongresszus programja itt olvasható: http://www.basi.de/aa-kongress/.

Az A+A honlapján ezen kívül a kongresszus egyes kiválasztott részeit streaming szolgáltatással szabadon hozzáférhetően sugározzák. A szakvásár 10-es csarnokában találják a szakmai látogatók a munkavédelem és a foglalkozás-egészségügy kompetencia-központját, a biztonsági és egészségügyi találkozót, ahol a Basi német szakmai szövetség hazai és nemzetközi partnereivel karöltve nyújt tájékoztatást minden szakterületről, például a vállalati egészségfejlesztésről, a munkaköri megbetegedésekről, a veszélyes anyagokról, a védőfelszerelésekről, a baleset-biztosításról, a rehabilitációról és a szabályozókról.

Die A+A in Düsseldorf ist die international führende Fachmesse mit Kongress für Persönlichen Schutz, Betriebliche Sicherheit und Gesundheit bei der Arbeit. Vom 5. bis 8. November 2019 präsentieren über 2.100 Aussteller aus 64 Nationen auf mehr als 78.000 Quadratmetern in 10 Hallen die neuesten Trends, Produkte und Services für sicheres und gesundes Arbeiten. Aktuelle Presseinformationen und
Pressefotos online: http://www.AplusA.de/presse. | From November 5 to 8, over
2,100 companies from 64 nations showcase the latest trends, products and services
on the topics of personal safety, corporate security and workplace health promotion
on more than 78,000 square metres at A+A 2019 in Duesseldorf, the International
Trade Fair with Congress for Safety, Security and Health at Work. Latest press
information and press photos online: http://www.AplusA-online.com/press.

Az A+A 2021 szakvásár alapvető témái

Az ágazat fejlődésében meghatározó témakörök határozzák meg értelemszerűen az A+A 2021 szakvásár megjelenését is, legyen szó a mintegy 50.000 négyzetméteren a kiállítók részéről megoldásokról és termékekről vagy a különbemutató és a trendfórum területén szervezett számos bemutatóról és hozzászólásról.

Napjainkban a digitális teljesítőképesség és a fenntarthatóság a meghatározó, ez a két tényező pedig a jövőben is jelentős mértékben befolyásolja a munka világának jövőjét. Az A+A 2021 szakvásárt alapvetően meghatározó két témakör mellett a kísérő rendezvények elsődlegesen a jövő megoldásait (Future Solutions), a munka új világait (New Work) és természetesen a higiéniát és a világjárványt állítják előtérbe.

A+A Live: Gyakorlatias előadások és élő bemutatók

A kiállítók termékei és megoldásai mellett a 4-es vásárcsarnokban rendezett idei trendfórum gyakorlatias előadások keretében foglalkozik a fejlődés irányát meghatározó kérdésekkel. A következő tematikus csoportokat állították össze:

  • Digitalizáció + biztonság: előadások az egyéni védőfelszerelés használatának digitális dokumentálásáról, azok beszerzéséről, karbantartásáról, gondozásáról és tisztításáról, valamint a balesetveszélyes helyzetek rögzítéséről.
  • Digitalizáció + egészség: egészségvédelmi applikációk bemutatása, az otthoni munkavégzés és a munka új világa, valamint pszichológiai megterhelés és a fizikai terhelés csökkentése külső rásegítő vázakkal
  • Fenntarthatóság: a beszállítói láncokra vonatkozó gondossági kötelezettséget előíró német és európai jogszabályok bemutatása;             a körforgásos gazdaság és annak határai.
  • Védelem és higiéniai: a legjobb gyakorlatot tükröző esettanulmányok és tanulságok az egyéni védőfelszerelés kiválasztásában (maszkok, kézvédelem, fertőtlenítés, stb., beleértve a kombinálhatóságot is), CE-tanúsítás és minőségtudatosság.
  • Veszélyes anyagok kezelése: előadások veszélyes anyagok kezeléséről, értékeléséről és a veszélyeztetés értékeléséről. A legújabb eredmények a REACH témakörében, valamint veszélyes anyagok tárolására vonatkozó kísérletekről beszámoló előadások.

Egyes előadásokat az A+A 2021 szakvásár honlapján élőben, streaming-szolgáltatással is lehet követni. Az előadás-sorozatokról és az előadókról naprakész adatokkal szolgálnak a https://www.aplusa.de/de/Home/Programm_2021/Trend_Forum oldalon.

A 6-os vásárcsarnokban a vállalati tűzvédelem és havária-kezelés különbetutatóval és nagy alapterületű, élő bemutatók sorát kínáló kiállítói standdal mutatkozik be a WFVD, a német Üzemi és Gyári Tűzoltóságok Országos Szövetsége. Több élő bemutató keretében ismerhetik meg az érdeklődők, hogy CSA vegyvédelmi felszereléssel hogyan kezelik egy havária keretében kijutó mérgező anyagokat. A bemutatókkal szemléltetik, hogy milyen intézkedéseket kell foganatosítani a balesetek, valamint a káros hatású anyagok felszín alatti vizekbe jutásának megelőzésére.

Robotics Park & Selfexperience Space: így működik a munkahelyi megelőzés

A Robotics Park keretében a hordozható erősokszorozó vázak gyártói mutatkoznak be a Fraunhofer IPA kutatóintézettel, hogy bemutassák, milyen támogatást nyújthatnak ezek a technológiák a nagy fizikai igénybevételt jelentő vagy ergonómiai kihívást jelentő tevékenységeknél. A szomszédos Selfexperience Space keretében a kiállítók működés közben is be tudják mutatni újdonságaikat. Az ipari célokra használt, testen hordozható erősokszorozók három modellezett, szakértőkkel kiválasztott jellemző munkavégzési esetét mutatják be élőben. A három gyakorlati alkalmazási terület a logisztika, a szerelés és a hegesztés. A gyakorlati alkalmazási eseteket a Fraunhofer IPA kutatóintézet és a Stuttgarti Egyetem IFF tervezte, a kiállítók és érdeklődőik pedig igénybe vehetik azokat a különböző külső erősokszorozó vázak kipróbálására.

„A Selfexperience Space kipróbálási lehetőségeivel azt akarjuk szemléltetni, hogy az ipari célra tervezett, a fizikai munka támogatására fejlesztett és használt exoskeleton eszközök lenyűgöző új megoldást jelentenek”

– mondta el Dr. Urs Schneider a Fraunhofer IPA kutatóintézet nevében.

EXOWORKATHLON: élőben zajló tanulmány a terhelés irányítására

Ezen kívül a Robotics Park keretében rendezi a Fraunhofer IPA és a Stuttgarti Egyetem IFF az EXOWORKATHLON versenyt is. Itt is egy próbapályát építenek fel, amit a próbán résztvevő fiatalok (szakmunkástanulók és technikumi tanulók) egyszer a külső erősokszorozóval, egyszer pedig anélkül teljesítenek. Különböző tevékenységeket vonultatnak fel, hogy élőben szemléltessék és megvitassák a külső erősokszorozó eszközökkel végezhető egyes funkciókra vonatkozó felhasználói visszajelzéseket, az ergonómiát, az anyagcserét és gyártási minőséget.

START-UP ZONE – Bemutatkoznak az iparág újoncai

A START-UP ZONE elkülönített bemutató területén az új, kreatív és a jövő követelményeivel foglalkozó vállalatok mutatják be újdonságaikat a munkavédelem és a foglalkozás-egészségügy legkülönbözőbb szakterületeinek rangos képviselői előtt. Az egészségügyi applikációtól   a virtuális valóságot megjelenítő szemüvegen át a csúcstechnológiai textil anyagokig határtalan a témák sokasága. Az induló vállalatok az A+A 2021 szakvásáron új ötletekkel gazdagítják a vezető szakvásár kínálatát.

Az A+A 2021 szakvásárra és a kongresszusra vonatkozó naprakész tudnivalókkal a www.AplusA.de honlapon szolgálunk.

Az A+A 2021 szakvásárt 2021. október 26-a és 29-e között rendezik és mindegyik vásárnapon 9.00 és 18.00 óra között várja a látogatókat.

The post Előzetes az A+A 2021 szakvásárról appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A jövőben nem kell annyi autó, mint amennyi most az utakon fut https://www.muszaki-magazin.hu/2021/08/17/mckinsey-kutatas-jovo/ Tue, 17 Aug 2021 19:26:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16350 A mobilitást a jövőben legfőképp a változó fogyasztói magatartás, az újonnan kialakuló ökoszisztémák, köztük az intelligens közlekedési rendszerek, az ezekre vonatkozó technológiai és jogi szabályozások, valamint a piaci szereplők együttműködésének új formái és az innovációs stratégia elmozdulása fogja meghatározni. A McKinsey legfrissebb autóipari kutatása szerint az autóipar nyereségessége folyamatosan csökken, a jelenlegi előrejelzések 3 százalék […]

The post A jövőben nem kell annyi autó, mint amennyi most az utakon fut appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mobilitást a jövőben legfőképp a változó fogyasztói magatartás, az újonnan kialakuló ökoszisztémák, köztük az intelligens közlekedési rendszerek, az ezekre vonatkozó technológiai és jogi szabályozások, valamint a piaci szereplők együttműködésének új formái és az innovációs stratégia elmozdulása fogja meghatározni.

A McKinsey legfrissebb autóipari kutatása szerint az autóipar nyereségessége folyamatosan csökken, a jelenlegi előrejelzések 3 százalék alatti várható haszonkulcsot vetítenek elő. A piaci dinamikát figyelembe véve számos autóipari vállalat fontolgatja egy olyan szervezett ökoszisztéma kialakítását, amely segít reagálni a csökkenő pénzügyi teljesítményre és egyúttal fokozni képes az együttműködést az ipar és a fogyasztói társadalom szereplői között.

A megosztott mobilitás fejlődésével kevesebb autóra lesz szükség

Az elmúlt 120 évben az autóipar hagyományos struktúrák mentén, becsontosodott iparágként fejlődött. Míg a rohamosan megnövekedett kínai kereslet az utóbbi években berobbantotta a globális eladások számát, a koronavírus-járvány gátat szabott a növekedésnek. Az évek óta amúgy is zsugorodó újautó-piacon 2019-ben világszerte több mint 90 millió darabot értékesítettek, azonban 2020-ban közel 20 százalékos csökkenés volt tapasztalható.

A jövő autóvásárlási szokásait egyre inkább meghatározzák az életünkbe csendesen beosonó megosztott mobilitási lehetőségek, a car sharing szolgáltatások is. A fogyasztói társadalom folyamatosan törekszik a hatékonyságra és a jobb kihasználhatóságra.

„Amíg korábban mindent tulajdonolni akartunk és sokszor nagyon értékes autók álltak 5–10 százalékos kihasználtság mellett a garázsban, addig a jövőben nyáron cabrioval autózhatunk, télen egy hagyományos járgánnyal, a hegyekben pedig terepjáróval. Ha ez a szemlélet elterjed, mindig a számunkra legmegfelelőbb autóval fogunk járni, nem lesz szükség annyi autóra, mint amennyi most az utakon fut”

– emelte ki Kadocsa.

A jogi szabályozásnak utol kell érnie a technológiát

2019-ben világszerte már 28,5 millió hálózatba kapcsolt gépjármű volt forgalomban és ez a szám az elkövetkező években várhatóan exponenciálisan növekedni fog. A meglévő jogi szabályozások azonban egyelőre mégsem fedik le a technológia által már elérhető lehetőségeket.

„Az adatok gyűjtése és összekapcsolása két különböző dolog. Nem mindegy, hogy az eszközeim külön-külön gyűjtik az adatokat vagy ezeket az engedélyem nélkül kapcsolják össze és olyan célra használják fel, amit nem akartam. Ez egy kettős játék, amelyhez stabil jogi háttérre van szükség.”

– hangsúlyozta Kadocsa. Az autonóm közlekedés szabályozásai mellett a magas kockázatú iparágak (például atomreaktorok, az egészségügy vagy a bankszektor) esetében is tisztázni kell, milyen adatokból tanul a mesterséges intelligencia, van-e a döntési folyamatban ember, robusztus-e, átlátható-e a rendszer. Szertics Gergely, az MI (Mesterséges Intelligencia) koalíció szakmai vezetője arra hívja fel a figyelmet, hogy

„először fel kell építeni azt a struktúrát, ami technológiailag és jogilag egyaránt megfelelő. Mivel az autók – legyen szó autonóm vagy hagyományos technológiákról – már nemcsak egymással, hanem minden más, a közlekedésben megtalálható eszközzel kommunikálnak majd, kiemelten fontos, hogy a szoftveres technológiákat optimalizálják. Ehhez kapcsolódóan az algoritmusok által összegyűjtött adathalmazok felhasználását, valamint a megszerzett információk átadását a jövőben mindenképpen szabályozni kell.”

Új autógyártói versenyszemlélet

Az átalakuló autóipari trendek a gyártókat is szemléletváltásra kényszerítik. Tíz évvel ezelőtt még senki sem gondolta volna, hogy olyan startupok is labdába tudnak rúgni, mint például a Tesla, aki korábban egyáltalán nem volt jelen a piacon vagy az olasz-amerikai Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA) és a francia PSA autóipari konszern egyesülésével létrejön a világ negyedik legnagyobb autóipari vállalata, és egyúttal Kínában olyannyira megerősödik az elektromos autógyártás, hogy volumenben akár egy szereplő is több autót gyárt, mint Európában az összes startup. Az önvezetésre képes rendszerek az embereket nyitottabbá tették a közös használatra is, így az autóipar szerepe erősen átalakulóban van, azaz autógyártás helyett az egész ökoszisztémát próbálja szervezni:

„a gyártóknak újra kell gondolniuk saját stratégiájukat, hiszen most már nem szimplán autókat adnak el, hanem azt a szolgáltatást, hogy az emberek eljussanak A-ból B-be. Már nemcsak gyártanak és lízingelnek, hanem flottákat üzemeltetnek, amelyek egész városokat szolgálnak ki”

– mondja Szertics. Az erős szoftveres tudásbázis és az ebből való skálázhatósági képesség az, amit az európai, a japán és az észak-amerikai gyártóknak is meg kell oldaniuk.

„A Teslának öt év előnye van a többi OEM-mel szemben. Ennyi év végtelen idő ebben az iparágban. A hagyományos autóipar mögött azonban ott áll az ökoszisztéma, a meglévő beszállítói kapcsolatok, a 100 éve épített márkára alapozott minőség és kapcsolat a vevővel.”

Ahhoz, hogy ez a két oldal közeledhessen, Szertics szerint együttműködő versenyre van szükség a gyártók között.

„Hagyományos értelemben már nem éri meg versenyezniük. Kínában és Amerikában a szoftvereket és a kapcsolódó technológiai fejlesztéseket hatékonyan alkalmazza az autóipari szektor, azonban más iparágak is profitálnak ezekből, Európában azonban a gyártás erősebb.” Kadocsa szerint azért is fontos az autógyártók közötti együttműködés, mert „pár év múlva az autókban megtalálható szoftverek száma is a többszörösére nő majd, a jelenlegi öt százalék helyett akár a 30 százalékot is elérheti ez a volumen.”

A magyarországi helyzetet elemezve Kadocsa elmondta

„Gyártásoldalról teljes értékű, sőt kifejezetten koncentrált autóipara van az országnak, társadalmi szinten mérhető profi szakembergárdával, aktív tudásbázissal, amiből természetesen más iparágak is profitálhatnak”

– A következő ugrást az jelentené, ha az elektromobilitásban való szerepünk is megerősödne.

“Mivel több multinacionális vállalat, köztük: a Bosch, Nokia vagy a Continental révén sok K+F részleg kerül az országba, egyre több hozzáadott értékű mérnöki tevékenység folyik itthon a fejlesztés területén. Az idén júniusban már használatba is vett ZalaZone járműipari tesztpálya pedig „horgonypont lehet az autonóm autózás fejlesztési tevékenységeinek erősítésében, segítségével önerősítő és virágzó folyamatok indulhatnak el az országban.”

– emelte ki a McKinsey szakembere.

A Bosch Rexroth RE:FACT podcastjának legújabb adásában Kadocsa András, a McKinsey közép-európai járműiparért felelős partnere és Szertics Gergely az MI (Mesterséges Intelligencia) koalíció szakmai vezetője beszélgettek az önvezető autózásról, a kapcsolódó technológiai és jogi változásokról, az autóipar globális és hazai helyzetéről.

The post A jövőben nem kell annyi autó, mint amennyi most az utakon fut appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szerelkezzünk fel a járvány utáni visszatéréshez! https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/21/tablet-zebra-felmeres-pandemia/ Wed, 21 Jul 2021 05:21:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=16049 A szolgáltatás frontvonalában dolgozóknak nagyvállalati szintű eszközökre és megoldásokra lesz szüksége ahhoz, hogy a COVID-19 járvány utáni talpraállás sikeres legyen. Mivel a világ számos országa várakozással tekint a lezárások időszakának megszűnése, és a nem létfontosságú létesítmények újbóli megnyitása elé, itt az ideje, hogy a vállalatok elkészítsék erre vonatkozó terveiket! A különböző iparágaknak saját kihívásaikkal kell […]

The post Szerelkezzünk fel a járvány utáni visszatéréshez! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A szolgáltatás frontvonalában dolgozóknak nagyvállalati szintű eszközökre és megoldásokra lesz szüksége ahhoz, hogy a COVID-19 járvány utáni talpraállás sikeres legyen.

Mivel a világ számos országa várakozással tekint a lezárások időszakának megszűnése, és a nem létfontosságú létesítmények újbóli megnyitása elé, itt az ideje, hogy a vállalatok elkészítsék erre vonatkozó terveiket! A különböző iparágaknak saját kihívásaikkal kell szembenézniük – sokaknak új megoldásokat kell kidolgozniuk, például a szociális távolságtartáshoz történő alkalmazkodásra. Másoknak szokatlanul nagy keresletet kell majd kielégíteniük. Ez különösen igaz a közüzemi ágazatban működő vállalkozásokra: a víz-, a gáz-, az áramszolgáltatókra és a távközlésre. Egyszerűen azért, mert az irodák, üzletek, műhelyek és más vállalkozások újra megnyitják kapuikat, és valószínű, hogy a visszatérés sokak számára nem lesz egyszerű.

A zárlati korlátozásokból származó többhónapos, hosszantartó inaktivitás után a cégek nagyobb valószínűséggel találkoznak használaton kívüli munkahelyi közműveiket érintő váratlan problémákkal. Ezeknek a rendszereknek szintén hiányoztak a rendszeres közüzemi szolgáltatói leolvasások és ellenőrzések, amelyek normál esetben megtörténtek volna, és amelyek feltárhatták volna azokat a szunnyadó hibákat, amelyek a használat híján rejtve maradtak. Mivel a telephelyek, üzemek felügyelet nélkül maradtak a hirtelen bezárások után, lehetséges, hogy voltak incidensek – a szivárgásoktól, törésektől és kártevők okozta károsodásoktól kezdve az árvizekig és tüzekig – amelyek közül néhányról a tulajdonosok még nem is tudnak.

Röviden összefoglalva: a karbantartó és javító csapatok számíthatnak arra, hogy elárasztják őket a sürgős kérések, miközben még mindig kevés a személyzet, mivel továbbra is érinthet csapattagokat a vírus okozta megbetegedés.

A legjobb módja annak, hogy ismét lendületbe jöjjünk

Ezeknek a csapatoknak a számára az optimális hatékonyság elérése valószínűleg jelentős logisztikai erőfeszítést igényel. A siker – legalábbis részben – a felszerelésükhöz szükséges eszközöktől függ: a skála a szerszámosládákban található kéziszerszámoktól a járművekig, és a mobil eszközökig terjed. Számos kulcsfontosságú pontot kell szem előtt tartani, amikor a terepen dolgozó munkatársak számára megfelelő mobil számítógépek kiválasztásra kerülnek.

Az első és legfontosabb szempont a megbízhatóság. Egy Forrester blog így fogalmaz:

“Ahogy mindannyian harcolunk az időjárás ellen a jelenlegi viharban … mindenki szenteljen különös figyelmet annak a technológiának, amely bizonyítottan megbízható.”

Az alkalmatlan technológia mind pénzben, mind pedig időben sokba kerül. A VDC Research megállapításai szerint a terepen dolgozók körében egy mobil eszköz meghibásodása átlagosan 100 perc leállást eredményez: annak kiszámítása, hogy ez mit jelent mind a munkavállalói költségekben, mind az elmaradt bevételekben, megerősíti a megbízható berendezések értékét. Az olyan, célirányosan kialakított nagyvállalati szintű eszközök, mint például a strapabíró táblagépek, könnyen lehet, hogy heteken belül behozzák az árukat. Az ügyfelek elégedettségét is befolyásolja az állásidő. A táblagépeknek hosszú időn keresztül következetesen jól kell működniük a legnagyobb kihívást jelentő körülmények között is, például amikor a felhasználók használat közben leejtik, nekiütik valaminek, és általánosságban ki vannak téve a környezeti hatásoknak, akár egy átlagos munkanap során is.

Az ilyen szintű megbízhatóság biztosításának legjobb módja a robusztus eszközök használata. Ezt gyakran rosszul értelmezik: a robusztus kivitel nem azt jelenti, hogy egy fogyasztói eszközt egy gumitokba helyezünk. Nem is csak azt, hogy egy tesztsorozat alatt jó értékek mérhetők – mint például egy eszköz képes túlélni a cseppállósági tesztet, vagy jó védettségi fokozat (IP) minősítéssel rendelkezik. Az igazán strapabíró táblagépeket az alapoktól kezdve úgy tervezték, hogy ellenálljanak a szélsőséges igénybevételnek, tesztelve többek között az ütés, a nedvesség, a rezgés, a por, a szélsőséges hőmérséklet, a termikus sokk és az akkumulátor vizsgálatának kombinációjával.

Ebben a képlékeny helyzetben figyelembe kell venni a teljes tulajdonlási költséget (TCO): a folyamatos gazdasági bizonytalanság miatt a beruházásokat minden eddiginél előrelátóbban kell megtervezni. Visszatérve a fent említett megbízhatósági adatokra, ugyanez a VDC Research jelentés azt is megállapította, hogy a nem robusztus eszközök közel háromszor olyan gyakran hibásodnak meg, mint a strapabíró kivitelűek. Annak ellenére, hogy általában sokkal alacsonyabb áron szerezhetők be, a TCO körülbelül kétszer annyi a nem robusztus eszközökre nézve, mint strapabíró versenytársaik esetében. Az akkumulátor meghibásodása és a kapcsolódási problémák még tovább emelhetik ezt a költséget. A masszív eszközök előnye igazán ígéretes. A Zebra A terepen végzett tevékenység jövője c. tanulmánya szerint az energia-és közüzemi vállalatok közel 50%-a strapabíró tableteket használ, és ez az arány 80%-ra ugrik majd a következő évben. Eközben a távközlési és műszaki iparágak válaszadóinak 76%-a állítja, hogy helyszíni üzemeltetési stratégiája az asztali számítógépektől a mobil eszközök felé fordult.

Ugyanaz a méret nem lesz jó mindenkire

Minden üzleti partnernek képesnek kell lennie arra, hogy a frontvonalban dolgozók számára biztosítsa a szükséges tableteket, és az általuk használt szoftvereket. A különböző szakmák és szerepek különböző konfigurációkat, vagy akár teljesen más eszközöket igényelnek. Ha a fő követelmény mérőórák, vagy más berendezések által mért/mutatott mérőállás rögzítése, akkor egy könnyű, kisebb tablet lehet a legcélszerűbb választás. Ha egy terepen dolgozó munkatársnak írásos jelentéseket kell benyújtania, akkor egy másik formatényezőjű készülék, például egy 2 az 1-ben átalakítható, vagy levehető táblagép billentyűzettel megfelelőbb lehet.

Egyes feladatok megkövetelik, hogy az eszközök kijelzője közvetlen napfényben is jól látható legyen, mint például annak a közüzemi dolgozónak az esetében, aki időnként a magasban dolgozik a szabadban, és meg kell, hogy nézze az üzemi hálózat dokumentációs rajzait. Más esetekben lehet, hogy a rendelkezésre álló választható kiegészítők bizonyulnak elengedhetetlennek – beépített vonalkód- vagy intelligens kártya olvasó, esetleg hosszabb élettartamú akkumulátor. Egyes szoftverek kikényszeríthetik az Android- vagy Windows-alapú táblagép választását. Az alkalmazás is befolyásolhatja a képernyő méretének kiválasztását; a tartóra szerelt képernyőknek például nagyobbaknak kell lenniük, mint a kézi eszközök kijelzőinek. A magán- és közműszolgáltatóknak tanácsos olyan megoldás-szolgáltatót választaniuk, amely az igények széles skáláját képes lefedni, és nem csak néhányat közülük.

Egy, a normál munkavégzéshez történő, előremutató, lendületet adó visszatérés felépítése és levezénylése nehéz feladat lesz. A legtöbb, amit egy vállalat menedzsmentje és IT részlege tehet, az az, hogy biztosítja a terepen végzett műveletek lehető legjobb támogatását!

Tom McNeela, Zebra Technologies

The post Szerelkezzünk fel a járvány utáni visszatéréshez! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fordulat a napelempiacon https://www.muszaki-magazin.hu/2021/07/06/napelemes-rendszer-piac-fordulat/ Tue, 06 Jul 2021 07:12:55 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15855 Választható marad a szaldós elszámolás a támogatással épült rendszerekre. Egy friss kormányrendelet értelmében július 1-je után is szerződhetnek szaldós elszámolásra azok a napelem-tulajdonosok, akik otthonfelújítási támogatást vesznek igénybe a rendszer kiépítéséhez. A döntés várhatóan újabb lökést az elmúlt években rekordokat döntögető napelemes piacnak. Radikális átalakulásra készült július 1-jével a hazai napelemes szektor: megszűnt volna az […]

The post Fordulat a napelempiacon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Választható marad a szaldós elszámolás a támogatással épült rendszerekre.

Egy friss kormányrendelet értelmében július 1-je után is szerződhetnek szaldós elszámolásra azok a napelem-tulajdonosok, akik otthonfelújítási támogatást vesznek igénybe a rendszer kiépítéséhez. A döntés várhatóan újabb lökést az elmúlt években rekordokat döntögető napelemes piacnak.

Radikális átalakulásra készült július 1-jével a hazai napelemes szektor: megszűnt volna az állami támogatás és a szaldós elszámolás kombinálásának a lehetősége. Akik igénybe akarták venni az otthonfelújítási programot vagy más állami segítséget, azok csak a kedvezőtlenebb megtérülési mutatókat kínáló bruttó elszámolással szerződhettek volna az áramszolgáltatóval.

A Közlönyben publikált rendelet értelmében azonban az otthonteremtési támogatás nem fog kizáró oknak számítani. Vagyis aki megfelel a program feltételeinek, az akár hárommillió forintnyi állami utófinanszírozást igényelhet az otthonára telepített napelemes rendszerhez, emellett pedig a szaldós elszámolást is választhatja. Erre jelen állás szerint másfél évük van a beruházóknak, az otthonfelújítási támogatás ugyanis 2022. december végéig kérhető.

„A szaldós megoldás előnye abban rejlik, hogy a napelemek termelési csúcsain a villamosenergia-hálózatba feltöltött energiát ugyanazon az áron vásárolja meg a szolgáltató, mint amennyibe a termelési hullámvölgyekben a konnektorból vételezett áram kerül. Évente egyszer olvassák le a villanyórát és csak a különbözetet kell kifizetnie a tulajdonosnak – vagy ha többlete van, visszaigényelheti az áramszolgáltatótól. Így egy jól méretezett napelemes rendszerrel nullázni lehet a villanyszámlát. Ezzel szemben bruttó elszámolásnál az áram átvételi ára alacsonyabb, mint az eladási, így a megtakarítás átlagosan 60% körül alakul.”

– magyarázza Kujáni Péter, az Energiatakarék szakértője.

A napelemes rendszert építők körében egyértelműen a szaldós megoldás volt a népszerűbb. Az első negyedévben a szigorítás miatt komoly roham indult a napelemes cégeknél, hogy a júliusi határidőig elkészüljenek a beruházások és időben le tudjanak szerződni az áramszolgáltatókkal. A mostani döntés, ha hasonló rohamot nem is, piaci élénkülést mindenképpen hozhat.

Kujáni Péter tapasztalatai szerint az elmúlt időszakban komoly bizonytalanság volt a napelemes szektorban a cégek és a vevők részéről egyaránt. Mivel a bruttó elszámolás pontos feltételei tisztázatlanok maradtak, ezért sokan kivártak, inkább elhalasztották a beruházást. Más családok pedig a tavaszi roham idején csúsztak le a lehetőségről a napelemes cégek túlterheltsége miatt. Várhatóan ők a következő hónapokban megjelennek majd a piacon. Ez pedig kedvező hatással lesz a hazai megújuló energiatermelés évek óta stabilan növekedő mutatóira.

The post Fordulat a napelempiacon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A digitalizáción dől el a verseny a magyar kkv-k között https://www.muszaki-magazin.hu/2021/06/30/kkv-digitalizacio-verseny/ Wed, 30 Jun 2021 06:40:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15771 Már rövidtávon is a digitális átalakulás lesz a cégek versenyképességének a kulcsa. A digitális fejlettség vált a magyar vállalkozások versenyképességének legfontosabb mozgatórugójává a pandémia alatt. A helytől független munkavégzés és munkakultúra kialakítása tartósan a cégvezetők prioritási listájának elejére került, és egyre többen kezdték el stratégiai szinten kezelni a felhőalapú megoldásokat. „Azok a cégek, akik képesek […]

The post A digitalizáción dől el a verseny a magyar kkv-k között appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Már rövidtávon is a digitális átalakulás lesz a cégek versenyképességének a kulcsa.

A digitális fejlettség vált a magyar vállalkozások versenyképességének legfontosabb mozgatórugójává a pandémia alatt. A helytől független munkavégzés és munkakultúra kialakítása tartósan a cégvezetők prioritási listájának elejére került, és egyre többen kezdték el stratégiai szinten kezelni a felhőalapú megoldásokat.

„Azok a cégek, akik képesek teljesen kihasználni a felhőtechnológia előnyeit, gyorsan és tartósan növekedhetnek, és idővel a versenytársaknak is muszáj lesz őket követni, ha nem akarnak végérvényesen lemaradni”

mondta Juhász Viktor, a felhőmegoldásokat szállító iSolutions Kft. ügyvezetője.

Az első komoly tünet: a munkatársak már nem érzik jól magukat a régi rendszerben

A digitális átalakulás a pandémia előtti időszakban általában azokat a kis- és középvállalkozásokat érintette leginkább, akik tevékenységükből adódóan rá voltak kényszerítve a folyamatos innovációra, vagy nagyon tudatosan építették üzleti környezetüket. A vírushelyzet azonban berobbanta ezt a piacot, és azoknak a vezetőknek is hozzá kellett szokniuk a helytől független munkavégzéshez, akik eddig elsősorban a hagyományos munkaszervezésben hittek.

A járványhelyzet lecsengésével egyre többen térnek vissza az irodába, de az általános tapasztalat azt mutatja, hogy a kollégák zöme már egyáltalán nem, vagy csak részben akar ugyanabban a környezetben dolgozni, mint tette azt korábban.

„A cégvezetők visszajelzése alapján különösen a tapasztaltabb kollégák esetében érzik azt, hogy a pandémia alatt bevált home office rendszeréről nem akarnak teljesen lemondani, és újra beülni sokkal nagyobb kötöttségekkel járó irodai környezetbe”

– mondta Juhász Viktor, az iSolutions Kft. ügyvezetője.

A munkaerő megtartása mellett a toborzási folyamatokra is kedvező hatással van a digitális érettségi szint. A cégek munkaerőért folytatott harcában is fontos szempont lett az, hogy mennyire vannak jól felépítve az informatikai háttérfolyamatok. Ebbe beletartozik az, hogy a munkavállaló mennyire hatékonyan tud távolról dolgozni, de ami igazán számít, az a hardverek és a digitális eszközrendszer (pl. dokumentumkezelés, meetingek, kapcsolattartás) szervezettségi szintje.

„Két azonos feltételeket kínáló cég közül a jelölt azt fogja választani, ahol a digitális háttér jobban fel van építve. Egy érett munkavállalónál már az a legfontosabb szempont, hogy jól osszák be az idejét és hatékonyan gazdálkodjanak az erőforrásaival. A digitális fejlesztések ezt kiválóan támogatják, így az ebbe fektető cégek a tehetségért és szakértelemért folyó versenyben nagy előnyre tesznek szert”

– tette hozzá Juhász Viktor.

Az alapokkal már mindenki tisztában van, de a java még csak most jön

A digitális átalakítások során a legtöbb cégvezető ott követi el a hibát, hogy megelégszenek az alapmegoldásokkal, és nem kezelik stratégiai szinten ezt a folyamatot. A webes konferenciahívások és meetingszervezések beépültek a cégek mindennapjaiba, sokan a digitális dokumentumtárat is kialakították, és a korábban tiltott vagy nem szeretett chat is sokkal elfogadottabbá vált, és előszeretettel használják a rövid egyeztetésekhez.

Egy fejlettségi szinttel feljebb lépve az ún. kollaborációs megoldások (pl. közös dokumentumszerkesztés) is egyre több helyen érvényesülnek. Emellett a 20 fő feletti vállalkozások közül sokan kezdenek áttérni a vállalatirányítási rendszer felhőalapú szervezésére is- az iSolutions által felügyelt ilyen méretű cégeknél ez az arány már eléri a 80%-ot.

A szükséges alapok tehát már a magyar kkv-k többségénél is kialakultak, de az igazi versenyelőnyt akkor lehet megszerezni, ha a működés szinte minden részét digitális alapon szervezik meg a cégek. Ide tartozik a feladatkiosztás- és ellenőrzés, az erőforrástervezés, a munkaidő kontrollja, a hatékonyság mérése és az elvégzett munka minőségbiztosítása is. A helytől független munkavégzés legnagyobb kihívása ugyanis az, hogy csökkenteni kell a bizonytalanságot a beosztottban és a vezetőben is.

„A vezetőkben teljesen jogosan merül fel az igény arra, hogy átláthatóan tudják kezelni a munkaerő idejét. Egy ilyen rendszer egyben a munkavállaló érdekét is szolgálja: a kapacitások szervezése, az ösztönzések és elismerések beállítása mind olyan terület, amire a folyamatok a klasszikus munkakörnyezetben már kialakultak. Most ugyanezt kell átültetni digitális formába: a különbség, hogy ennek a kialakítására nincs több évnyi idő, hiszen a terület folyamatosan fejlődik, és a versenytársak is fejlesztenek.”

mondta Juhász Viktor.

Amikor a sportkocsit csak kettes fokozatban járatják

Habár az átállásra való hajlandóság a vezetők részéről is pozitív irányba változott, a megvalósítás során rengeteg félmegoldással találkoznak a szakértők. Rendszeresen előfordul az, hogy a cégen belüli munkavállaló feladata a vállalkozás felhőbe költöztetése, és egy bizonyos szintig el is jutnak ebben a folyamatban, de az átgondoltság és a tapasztalat hiánya miatt nem működik jól a rendszer. Az iSolutions saját mérései alapján a magyar kkv-k mintegy egyharmadánál előforduló probléma az is, hogy a vállalkozás komoly összeget áldoz havidíjas digitális alkalmazásokra, de mindössze csak egy vagy két funkciót használ ki belőle, a rendelkezésre álló többtucatnyi helyett.

„Olyan ez, mint amikor egy sportkocsit csak kettes fokozatban járatnának ahelyett, hogy annak minden előnyét, kapacitását kihasználnák. A mi feladatunk az, hogy ebben segítsük a cégeket és edukáljuk őket a digitális átalakulásban, és a hosszútávú versenyképességük megőrzésében”

– zárta Juhász Viktor.

The post A digitalizáción dől el a verseny a magyar kkv-k között appeared first on Műszaki Magazin.

]]>