anyag – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Ultraerős fény-anyag kölcsönhatást mutattak ki a Wigner FK kutatói https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/11/wigner-feny-anyag-kolcsonhatas/ Wed, 11 May 2022 06:00:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20270 A Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói a Nano Letters című vezető tudományos lapban számoltak be új eredményükről, ultraerős fény-anyag kölcsönhatás nanoskálán történő kimutatásával kapcsolatban, a felfedezésről készült illusztráció a folyóirat címlapjára került. Az eredmények új nanoelektronikai eszközök és ultraérzékeny detektorok kifejlesztéséhez járulhatnak hozzá. Az egyfalú szén nanocsövek, melyek pusztán egy szénatom falvastagságú, henger alakú, hosszúkás molekulák, […]

The post Ultraerős fény-anyag kölcsönhatást mutattak ki a Wigner FK kutatói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói a Nano Letters című vezető tudományos lapban számoltak be új eredményükről, ultraerős fény-anyag kölcsönhatás nanoskálán történő kimutatásával kapcsolatban, a felfedezésről készült illusztráció a folyóirat címlapjára került. Az eredmények új nanoelektronikai eszközök és ultraérzékeny detektorok kifejlesztéséhez járulhatnak hozzá.

Az egyfalú szén nanocsövek, melyek pusztán egy szénatom falvastagságú, henger alakú, hosszúkás molekulák, 1991-es felfedezésük óta lázban tartják a tudomány világát. Különleges optikai és elektromos tulajdonságaik miatt számos alkalmazás épülhet, vagy már épül is rájuk, a kompozit anyagoktól kezdve, a biomarkereken át, az ultragyors tranzisztorokig.

A Wigner FK Kísérleti Szilárdtestfizika Osztály Kamarás Katalin akadémikus által vezetett „Szén nanoszerkezetek spektroszkópiája” csoportjának kutatói, japán és francia együttműködő partnerekkel közösen, most egy újabb különleges effektust mutattak ki szén nanocsövekben, tovább bővítve potenciális hatásukat a jövő technológiáira. A tanulmány során egyedi szén nanocsövekben keltettek haladó elektronhullámokat (plazmonok), majd ezen kvázirészecskék kölcsönhatását vizsgálták a nanocsöveket hordozó anyag rezgéseivel (fononok). Mivel egy egyedi nanocső átmérője csupán egy átlagos hajszál százezred része, ezért a kutatók vizsgálataikat egy ún. közeltér-mikroszkópiás módszerrel végezték. A fény infravörös tartományában ez az egyetlen módszer, mely alkalmas ilyen kis objektumok vizsgálatára.

Németh Gergely és munkatársai kimutatták, hogy a kialakuló elektromágneses kölcsöhatás olyan erős, hogy új hibrid plazmon-fonon (fény-elektron-rezgés) állapotok jönnek létre, melyek energiája és tulajdonságai nagymértékben különböznek a kiindulási állapotokétól. Számszerűsítve az effektust, megállapították, hogy a kölcsönhatás az ún. ultraerős csatolás kategóriájába esik. Ennek a jelenségnek a megvalósítása az egyik legújabb és nagyon aktív ága a nanofotonikai alapkutatásnak. Kiemelkedő eredmény, hogy az effektust igen kis térfogatban és az infravörös tartományban mutatták ki, amit eddig kevés más anyaggal sikerült megvalósítani.

Az ultraerős csatolás számos felhasználási lehetősége közül a magyar kutatókat leginkább a jelenség molekulaspektroszkópiai alkalmazása érdekli. A nanocsövek üreges jellegük miatt „nanotartályként” működhetnek, kisebb molekulák befogadásával. A csövek belsejében kialakuló erős elektromágneses tér jelentősen megnöveli ezen molekulák kimutatásának érzékenységét, akár egyetlen molekula azonosításának szintjéig. A felfedezés ezen felül új lehetőségeket teremthet kémiai reakciók módosítására, vagy ultragyors plazmonikus áramkörök létrehozására.

The post Ultraerős fény-anyag kölcsönhatást mutattak ki a Wigner FK kutatói appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Boehlerit univerzális 3D marási programja https://www.muszaki-magazin.hu/2021/05/19/boehlerit-univerzalis-3d-maras/ Wed, 19 May 2021 06:44:56 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=15113 A Boehlerit általánosan is alkalmazható 3D marási programja ideális megoldást nyújt az edzett, kemény anyagok megmunkálásához. A BALLtec gömblapkás marószerszámot kifejezetten simító megmunkáláshoz fejlesztették ki – amit két új geometria tesz igazán hatékonnyá. Elősimításhoz a neutrális él kialakítású N-geometria, míg simításhoz az éles, pozitív homlokszöggel rendelkező F-geometria. Ez utóbbi a kis forgácsolási erőknek köszönhetően könnyű […]

The post A Boehlerit univerzális 3D marási programja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Boehlerit általánosan is alkalmazható 3D marási programja ideális megoldást nyújt az edzett, kemény anyagok megmunkálásához.

A BALLtec gömblapkás marószerszámot kifejezetten simító megmunkáláshoz fejlesztették ki – amit két új geometria tesz igazán hatékonnyá. Elősimításhoz a neutrális él kialakítású N-geometria, míg simításhoz az éles, pozitív homlokszöggel rendelkező F-geometria. Ez utóbbi a kis forgácsolási erőknek köszönhetően könnyű vágást, és rezgésmentes megmunkálást eredményez.

A Boehlerit szoros együttműködésben dolgozik német testvérvállalatával, a Bilz-cel. Mindkét cég a Leitz cégcsoport kiemelkedő szereplője, akik a fémipar legkülönbözőbb feladatait oldják meg az összehangolt fejlesztéseknek köszönhetően. Boehlerit a forgácsoló szerszámokat, Bilz a prémium befogókat fejleszti és készíti az ipar számára.

A felcsavarozható kivitelű marófejek remekül kombinálhatóak a Bilz által szabadalmaztatott, ún. Vidat© rezgéscsillapított- , illetve a Boehlerit saját, tömör keményfém hosszabbítóival is. A szármaró kialakítás elérhető acél-, és nagypontosságú, keményfém száras kivitelben is.

A vadonatúj fejlesztésű BCH13M bevonat a keménység és szívósság egyedülálló párosítását kínálja acélanyagok elősimításához és simításához, legfeljebb 62 HRC keménységig. A rendkívül kopásálló, ultra finom szemcsés keményfém alapanyag, egy kifejezetten tömör, mikrokristályos, PVD bevonattal ellátva, a legmagasabb teljesítmény követelményeknek is megfelel, igen magas folyamatbiztonság mellett. A BALLtec családot a konvex, spirális él kiképzéssel ellátott FHF2 geometria teszi kompletté.

Hasonlóképpen simító megmunkáláshoz alkalmas fejlesztés a RHOMBICtec marórendszer is, de nagyobb átmérőtartományban (16–25 mm). Elsősorban a 90°-os falak kontúrmarásánál jelent hatékony megoldást.

„A kétélű, cserélhető lapkás szerszám különlegessége a sarokrádiusz folytatásaként kialakított Wiper él szakasz, ami biztosítja a szerszámgyártásban elvárt magas felületi minőséget.”

– magyarázza André Feiel, a Boehlerit esztergálási-, és marási technológia, fejlesztési vezetője.

Az ISO 00P marórendszer, széles körlapka- és marófej méretválasztékkal áll rendelkezésre nagyolási feladatokhoz. A legtöbb anyagminőség, úgymint acél, öntöttvas, edzett acél és rozsdamentes anyagok is megmunkálhatóak a segítségével.

Mindhárom szerszámrendszer megalkotásakor a kapfenbergi szerszámfejlesztők a teljesítményt helyezték előtérbe. A cél biztos eléréséhez, a kifejezetten a szerszámgyártási alkalmazásokhoz létrehozott keményfém minőségek is nagyban hozzájárulnak. Például a rendkívül kopásálló, finomszemcsés BCH03Mminőség, mindössze 3 százalékos Co (kobalt) tartalommal rendelkezik, melynek köszönhetően RHOMBICtec és BALLtec fejekkel –alkalmazva a legkeményebb anyagok (akár 66 HRC) marása is lehetővé válik. A szintén edzett, de valamivel puhább anyagok megmunkálására a BCH23M jelenti a tökéletes megoldást. A BCH03M minőség az ISO 00P körlapkás marókhoz is elérhető.

A palettát további két, szintén erre a területre fejlesztett minőség teszi teljessé.  A hő-, és kopásálló CVD bevonattal ellátott BCH05M minőség a stabil vágó éllel rendelkező ISO 00P szerszámokkal párosítva, különösen a nagy előtolási tartományokban nyújt kimagasló teljesítményt.

Univerzális választásként pedig a BCH10M áll rendelkezésre, amely a BALLtec, RHOMBICtec és az ISO 00P fejekhez is beszerezhető.

Maximális dinamika és gazdaságosság kis átmérőtartományokban is

A nagysikerű, multifunkcionális BETAtec 90P Feed és a DELTA 90P Feed marócsalád kis átmérőtartományokba történő kiterjesztése, a felhasználók számára egy abszolút hiánypótló bővülést jelentett. A 06-os (LDMX06) méretű váltólapka a BETAtec 90P Feed szerszámrendszerben feltűzhető-, csavaros és szármaró változatban 10 – 50 mm-es átmérőtartományban kapható. A szintén 06-os (SDMT06) váltólapkával szerelt DELTAtec 90P Feed marószerszámok csavaros és szármaró változatban 16 – 35 mm-es átmérőtartományban állnak rendelkezésre.

A szerszám- és formagyártáshoz ideális új szerszámok 62 HRC keménységig terjedő anyagok rendkívül dinamikus megmunkálását teszik lehetővé, ezáltal eredményezve nagy hatékonyságot. A nagyfokú dinamikusság elérésében fontos szerepe van a szűk osztásköznek is, aminek köszönhetően lecsökken az egy lapkára jutó terhelés, viszont növekszik az anyagleválasztási teljesítmény. A minimális maradék anyagmennyiség következtében az utómegmunkálás szükségessége is jelentősen lecsökken. A BETAtec 90P Feed rendszernél hasonlóan a korábbiakhoz, az új, kis lapkaméretek is elérhetőek HFC és 90°-os kivitelben. A DELTAtec 90P Feed szerszámok 06-os lapkákkal kifejezetten a nagyelőtolású anyagleválasztásra fókuszálnak, így ezek kizárólag HFC kialakítással állnak rendelkezésre.

Fentiek gyakorlatilag csak egy-egy kiemelt szegmensei a most megjelent 360 oldalas új marókatalógusunknak, melyben közel 100 oldalon csak a keményfém marószerszámok kaptak helyet. Ezzel is jelezve, hogy a piacon fejlesztéseink szerteágazóak, a legérzékenyebb megmunkálásoknál is professzionálisan helyt állnak.

www.boehlerit.hu

The post A Boehlerit univerzális 3D marási programja appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Példátlan anyagot fedeztek fel https://www.muszaki-magazin.hu/2020/10/25/peldatlan-anyagot-fedeztek-fel/ Sun, 25 Oct 2020 18:08:38 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12260 Forradalmat hozhat el az energiaiparban egy újonnan felfedezett, szobahőmérsékleten is szupravezetőként viselkedő anyag – írja az MTI. Ez az első olyan anyag, amelynek nem kell lehűlnie ahhoz, hogy elveszítse elektromos ellenállását. A szupravezetők képesek az elektromos áramot nulla ellenállással vezetni, ez azt jelenti, hogy az elektronok akadálytalanul mozognak anélkül, hogy egyáltalán bármennyit is veszítenének energiájukból. […]

The post Példátlan anyagot fedeztek fel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Forradalmat hozhat el az energiaiparban egy újonnan felfedezett, szobahőmérsékleten is szupravezetőként viselkedő anyag – írja az MTI. Ez az első olyan anyag, amelynek nem kell lehűlnie ahhoz, hogy elveszítse elektromos ellenállását.

A szupravezetők képesek az elektromos áramot nulla ellenállással vezetni, ez azt jelenti, hogy az elektronok akadálytalanul mozognak anélkül, hogy egyáltalán bármennyit is veszítenének energiájukból. Eddig a szupravezetés feltétele az volt, hogy az adott anyag nagyon alacsony hőmérsékletre hűljön le. Amikor 1911-ben felfedezték a fizikai jelenséget, csak az abszolút nullához (mínusz 273,15 Celsius-fokhoz) közeli hőmérsékleten volt észlelhető. Azóta találtak olyan anyagokat is, amelyek magasabb hőmérsékleten, de még mindig nagyon hideg állapotban szupravezetők.

A szakértők szerint az új felfedezés hatalmas előrelépés a már egy évszázada tartó kutatásban.

Ranga Dias, a New York állambeli Rochesteri Egyetem kutatója úgy véli, a szobahőmérsékletű szupravezetők minden bizonnyal megváltoztatják az általunk ismert világot. Mint mondta, az Egyesült Államokban az elektromos hálózatok az átviteli folyamatok során energiájuk több mint 5 százalékát elveszítik. A veszteség kiküszöbölése akár több milliárd dolláros megtakarítást jelenthetne, és a klímavédelemben is fontos szerepet játszhatna.

A kutatók a szupravezetést egy széntartalmú kén-hidrid vegyületben 15 Celsius-fokon figyelték meg. A tulajdonság azonban csak szélsőségesen nagy, 267 milliárd pascal nyomás alatt jelentkezik. Ez nyilvánvalóan korlátozza a jelenség gyakorlati használhatóságát.

Dias szerint a következő feladat, hogy alacsonyabb nyomáson is létrehozzanak szobahőmérsékletű szupravezetőket, hogy nagyobb mennyiségben is gazdaságos legyen az előállításuk. Ezek az anyagok számos területen felhasználhatók lehetnek, például a lebegő mágnesvasutak technológiájának továbbfejlesztésében, de gyorsabb, hatékonyabb elektromos eszközök létrehozásában is szerepük van.

“Segítségükkel társadalmunk szupravezető társadalommá válhat, melyben soha többé nem lesz szükségünk elemekre és akkukra”

– mondta Ashkan Salamat, a Nevadai Egyetem munkatársa és a csapat tagja.

The post Példátlan anyagot fedeztek fel appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Intelligens anyagok siklócsapágyakhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2020/07/14/intelligens-anyagok-siklocsapagyakhoz/ Tue, 14 Jul 2020 20:27:21 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=10835 Az isense siklócsapágyak észlelik a kopást, és előre jelzik a potenciális meghibásodásokat. A tavaly prototípusként bemutatott isense technológia most már öt különféle iglidur anyaggal együtt használható a megelőző karbantartás megkönnyítése érdekében. Legyen szó az élelmiszeriparról, textilgyártó gépekről vagy az építőiparban használt nehézgépekről, az intelligens isense siklócsapágyak tartós és kenésmentes megoldást garantálnak, amely pontos adatokat szolgáltat […]

The post Intelligens anyagok siklócsapágyakhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az isense siklócsapágyak észlelik a kopást, és előre jelzik a potenciális meghibásodásokat.

A tavaly prototípusként bemutatott isense technológia most már öt különféle iglidur anyaggal együtt használható a megelőző karbantartás megkönnyítése érdekében. Legyen szó az élelmiszeriparról, textilgyártó gépekről vagy az építőiparban használt nehézgépekről, az intelligens isense siklócsapágyak tartós és kenésmentes megoldást garantálnak, amely pontos adatokat szolgáltat a csapágyak kopásával kapcsolatban. A karbantartás jóval előre betervezhető, a gépek és rendszerek meghibásodásai pedig megelőzhetők.

A kopásálló alkatrészek, így a siklócsapágyak is jelentős terhelésnek vannak kitéve a gyárban. Ha egy ilyen csapágy meghibásodik, komoly problémák léphetnek fel. Az igus a 2019-es Hannoveri vásáron bemutatta az első intelligens siklócsapágyát. A rendszer alapvető eleme a csapágyba épített technológia, amely előre érzékeli a kopást, és időben figyelmezteti a felhasználót a kopási határérték elérésére. A karbantartás jóval előre betervezhető, a gép és a rendszerek meghibásodásai, illetve az alkatrészek szükségtelen cseréje pedig megelőzhető. A 3800 négyzetméteres saját tesztlaborban végzett beható vizsgálatok alapján az igus kifejlesztette a kenésmentes siklócsapágyak első, isense technológiával ellátott termékcsaládját.

„A termékcsaládban öt különféle anyagot kínálunk, amelyet széles körben lehet hasznosítani a leginkább nagy igénybevétellel járó felhasználási területeken”

– mondta Stefan Loockmann-Rittich, az igus GmbH iglidur siklócsapágyakkal foglalkozó részlegének vezetője.

A termékválasztékban szereplő anyagok a következők: az FDA-előírásoknak megfelelő iglidur A180, amely kifejezetten élelmiszeripari felhasználásra készül, az építőipari és mezőgazdasági gépekben előforduló, nagy igénybevételre tervezett iglidur Q2E, az univerzális iglidur G, a hosszú élettartamú iglidur J, valamint a forgó és csukló mozgásokhoz használható iglidur P210. Az igus az összes okoscsapágyat három méretben kínálja, amelyek belső átmérője 20, 30, illetve 40 milliméter. A későbbiekben további méretek és anyagok is megjelennek a választékban.

Ügyfélkövetelményeknek megfelelő rendszerek

Az isense siklócsapágyak csatlakoztatásához az igus négy különféle kábelt is kínál, amelyek olaj- és vegyi ellenálló PUR-bevonattal vannak ellátva. A kábelek egy és tíz méter között négyféle hosszban kaphatók. A rendszer további előnye, hogy kétféle csatlakozó közül is lehet választani. Az érzékelők által mért adatokat a gépkezelők többféleképpen is felhasználhatják, mert az igus háromféle leolvasási lehetőséget kínál. Az adatok a csatlakoztatási pontoknál manuálisan olvashatók ki, vagy a gépre fel lehet szerelni egy zöld és vörös LED-ekkel ellátott vezérlőegységet, amely pontosan mutatja a siklócsapágyak aktuális állapotát. A harmadik lehetőség az icom.plus rendszerhez való csatlakozás. Ennél a megoldásnál egy rádiós modul küldi el az adatokat vezeték nélküli kapcsolaton keresztül a kommunikációs modulnak. A modulból az adatok vezetékes kapcsolaton vagy a felhőn keresztül továbbíthatók az ügyfél hálózatába.

„Az ügyfél a számára legelőnyösebb módon olvashatja ki az adatokat”

– mondta Stefan Loockmann-Rittich.

The post Intelligens anyagok siklócsapágyakhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>