alkalmazás – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Tue, 17 Dec 2024 18:58:31 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Sikerrel zárult a BMW Group humanoid robotokkal végzett tesztje a spartanburgi gyárban https://www.muszaki-magazin.hu/2024/08/26/humanoid-robotok-bmow-teszt/ Mon, 26 Aug 2024 06:00:01 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=30886 A BMW Group elkezdte vizsgálni a humanoid robotok sorozatgyártásban történő alkalmazhatóságának lehetőségét. A spartanburgi gyárban elvégzett többhetes tesztprogram során a kaliforniai székhelyű robotikai vállalat, a Figure AI legkorszerűbb humanoid robotjai sikeresen illesztették össze a speciális illesztőváz segítségével a présüzemben előállított fémlemezeket, az így legyártott alkatrészeket pedig ezt követően az új modellek padlólemezeibe építették be. A […]

The post Sikerrel zárult a BMW Group humanoid robotokkal végzett tesztje a spartanburgi gyárban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A BMW Group elkezdte vizsgálni a humanoid robotok sorozatgyártásban történő alkalmazhatóságának lehetőségét.

A spartanburgi gyárban elvégzett többhetes tesztprogram során a kaliforniai székhelyű robotikai vállalat, a Figure AI legkorszerűbb humanoid robotjai sikeresen illesztették össze a speciális illesztőváz segítségével a présüzemben előállított fémlemezeket, az így legyártott alkatrészeket pedig ezt követően az új modellek padlólemezeibe építették be. A humanoid robotoknak kiváltképp precíz kézügyességgel kell rendelkezniük ahhoz, hogy ezt a lépést el tudják végezni.

A humanoid robotok alkalmazása ráadásul megkímélheti a munkatársakat attól, hogy ergonómiailag kényelmetlen és fárasztó feladatokat végezzenek. A Figure AI oldalán a BMW Group jelenleg azt vizsgálja, hogy a humanoid robotok miként lennének biztonságosan alkalmazhatók a sorozatgyártásban. A valós környezetben végzett tesztek sikeres teljesítéséről készült videó itt tekinthető meg:

„A robotika terén végzett fejlesztések rendkívül ígéretesek. Kezdeti tesztfázisainkban jelenleg a humanoid robotok sorozatgyártásban történő alkalmazhatóságát vizsgáljuk. E technológiát a fejlesztéstől egészen az iparosításig szeretnénk kísérni”

– mondta Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja.

BMW iFACTORY gyártási stratégiája égisze alatt a BMW Group folyamatosan kutatja az új technológiákat. A jövő sorozatgyártási megoldásait hatékonyság, digitalizáció és fenntarthatóság jellemzi. A spartanburgi gyárban végzett tesztek során a BMW Group értékes tudásra tett szert a tekintetben, hogy milyen követelmények szükségesek ahhoz, hogy az úgynevezett többcélú robotokat a jelen sorozatgyártási rendszereibe integrálni lehessen, beleértve a humanoid robotok valós körülmények között működő rendszerekkel történő folyamatos kommunikációját is. Az első tesztek után a BMW Group és a Figure AI szakemberei azon kezdenek el dolgozni, hogy felkészítsék a robotikai vállalatot a jövőbeni sorozatgyártási alkalmazhatóságokra, a teszteredmények alapján pedig a humanoid robotokat is továbbfejlesszék.

A Figure 02 a robotika legkorszerűbb technológiai fejlesztéseit testesíti meg

„Nagy örömmel mutatjuk be a Figure 02 névre keresztelt, második generációs humanoid robotunkat, amely nemrég sikeresen teljesítette a BMW Group spartanburgi gyárában végzett teszteket. A Figure 02 jelentős technológiai fejlesztései lehetővé teszik, hogy a robot összetett feladatok széles palettáját legyen képes végrehajtani, teljesen automatizáltan”

– fogalmazott Brett Adcock, a Figure AI alapítója és vezérigazgatója.

A kaliforniai robotikai vállalat szerint a Figure 02 a világ legfejlettebb olyan humanoid robotja, amely a piacon is elérhető. A lábakon járó mobilitás és a fejlett kézügyesség kombinációjával a Figure 02 tökéletesen alkalmazható a fizikailag megterhelő, nem biztonságos vagy monoton módon ismétlődő folyamatok kiváltására, ezzel is javítva a munkatársak ergonómiáját és biztonságát. Elődjéhez képest a Figure 02 háromszor gyorsabb, természetesebben kommunikál, jobb kamerákkal, mikrofonokkal és szenzorokkal dolgozik, megbízhatóságát pedig nagyteljesítményű akkumulátor garantálja. A negyedik generációs, emberi kézfejek külön-külön 16 különböző fogásra és az emberi kézfejjel megegyező erőhatások kifejtésére képesek.

A Figure 02 képes az emberi, két kézzel elvégezhető feladatok teljesen autonóm végrehajtására, amelyek folyamatosan és dinamikusan változó alkalmazkodókészséget, komplex fogást és a két kéz összehangolt koordinációját igénylik. A humanoid robot milliméteres pontossággal képes a különböző összetett alkatrészek elhelyezésére és felépítésének hatékonyságát kihasználva a dinamikus járásra.

Jelenleg nem dolgoznak humanoid robotok a BMW Group spartanburgi gyárában, és lehetséges rendszerbe állításukra egyelőre konkrét ütemterv sincs. A Figure 02 humanoid robotok adatrögzítési és betanítási képességeinek fejlesztése érdekében a BMW Group továbbra is együttműködik a Figure AI robotikai vállalattal.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Sikerrel zárult a BMW Group humanoid robotokkal végzett tesztje a spartanburgi gyárban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Autonóm robotalkalmazás https://www.muszaki-magazin.hu/2024/04/03/autonom-robotalkalmazas-etel-automata/ Wed, 03 Apr 2024 05:30:04 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=29084 Ételautomaták – Egy konyhai térben a robot akár 70 hideg és meleg ételt is elkészít, emellett önállóan kitakarítja magát. Ehhez olyan energiaellátásra, csapágyakra és hajtás alkatrészekre volt szükség, amelyek élelmiszer-ipari felhasználásra alkalmasak és nem igényelnek külső kenést. Az autonóm robot konyhával (ARK) a kanadai RoboEatz egy új lehetőséget teremt az étkezésben. Az egyedülálló kis konyharészben […]

The post Autonóm robotalkalmazás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ételautomaták – Egy konyhai térben a robot akár 70 hideg és meleg ételt is elkészít, emellett önállóan kitakarítja magát. Ehhez olyan energiaellátásra, csapágyakra és hajtás alkatrészekre volt szükség, amelyek élelmiszer-ipari felhasználásra alkalmasak és nem igényelnek külső kenést.

Az autonóm robot konyhával (ARK) a kanadai RoboEatz egy új lehetőséget teremt az étkezésben. Az egyedülálló kis konyharészben egy robot a hideg és meleg ételek széles választékát készíti el, a lehető legrövidebb idő alatt, egyenletes minőségben. A cella egy óra alatt akár 70 adagot is el tud készíteni, megtisztítja magát, és az összesen 50 összetevőt tartalmazó tartályt újratölti szilárd és folyékony tartalommal. Több prototípus megépítése és két éven át végzett tesztek után a RoboEatz most sorozatgyártásba kezd.

A Feladat

Ellenőrizd a hozzávalók edényeit, önts egy kimért mennyiséget a serpenyőbe vagy a mixerbe, és szállítsd ki a tálalásra kész edényt a vevőnek. A zökkenőmentes, tiszta és biztonságos működés érdekében a RoboEatz tervezői olyan energiaellátó rendszereket, csapágyakat és hajtáselemeket kerestek, amelyek alkalmasak az élelmiszer-feldolgozásra, és nem igényelnek külső kenést. A gyártáshoz hosszú élettartamú, költségmegtakarítást eredményező és rövid szállítási idővel rendelkező sorozatalkatrészek használatára van szükség.

A Megoldás

A fejlesztők az igus hosszú távú robotikai és automatizálási szakértelmére hagyatkoztak. A sokféle mozgáshoz sokféle mozgó műanyagot használnak, amelyek megfelelnek a tartósság, a kenés és a költségmegtakarítás követelményeinek. Például a szárazon futó igubal fix karimás csapágyak és rúdvégek felelősek a wok és a hozzávaló dobozok forgó mozgásáért, ezáltal lehetővé téve az önbeállítást. Az iglidur MCM klipcsapágyakat tengelyvezetőként is használják a fémlemez csatlakozásoknál. Az egyes tengelyek lineáris mozgása, például a konténereken, drylin lineáris technológiával történik. A drylin SLW lineáris modulok biztonságos kialakítást biztosítanak a megfogók számára; a megfogó kar egy fordított vezércsavar segítségével nyílik és zár. A robot első tengelyében 360°-os elfordulási szöggel az RBR energiaellátó rendszer megbízhatóan vezeti az energiát és a jelet. Végül pedig egy visszahúzó rendszerrel ellátott triflex energialánc került a robotkarra, ami jelentősen megnöveli a kábelek élettartamát háromdimenziós mozgásban.

Találkozzunk az Ipar Napjai kiállításon: május 7-10. Hungexpo, A pavilon, 305D1 stand.

www.igus.hu


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Autonóm robotalkalmazás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
5 eset, amikor hasznos lehet a monitoring drónok alkalmazása https://www.muszaki-magazin.hu/2023/01/11/monitoring-dron-alkalmazas/ Wed, 11 Jan 2023 06:00:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23570 Napjainkban a mezőgazdaság számos kihívással néz szembe. Ezek közül csak egy az éghajlatváltozás, ami már hazánkban is jól érezhető hatásokat gyakorol. 2022-ben több százezer gazda a saját bőrén érezhette, mivel jár egy történelmi, hosszan elnyúló aszályos időszak. Azonban az agrárium azon szereplői, akikben megvan a nyitottság a folyamatos innovációra, jobb esélyekkel vészelhetik át a nehezebb […]

The post 5 eset, amikor hasznos lehet a monitoring drónok alkalmazása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Napjainkban a mezőgazdaság számos kihívással néz szembe.

Ezek közül csak egy az éghajlatváltozás, ami már hazánkban is jól érezhető hatásokat gyakorol. 2022-ben több százezer gazda a saját bőrén érezhette, mivel jár egy történelmi, hosszan elnyúló aszályos időszak. Azonban az agrárium azon szereplői, akikben megvan a nyitottság a folyamatos innovációra, jobb esélyekkel vészelhetik át a nehezebb időszakokat. Ebből kifolyólag most összegyűjtöttünk 5 olyan esetet, amikor hasznos lehet a monitoring drónok alkalmazása.

Az RGB és a multispektrális kamerák működési elvéről

Első sorban fontos egy kis betekintést nyerni, hogy milyen technológiával is állunk szemben. A körülöttünk lévő anyagok mindegyike, így a növények is a fényt elnyelik vagy visszaverik. Azonban az emberi szem a napból érkező elektromágneses sugárzás csak egy kis részét képes az agyunk által feldolgozhatóvá tenni, azaz színekként érzékelni. A hagyományos RGB kamerák ezt a színtartományt érzékelik. Ezzel szemben a multispektrális kamerarendszerekben lévő 5 (+1 RGB) lencse és fényszenzor mindegyike a fény egy adott, szűk hullámhosszát képes megkülönböztetni. 

„Ezen eszközök képesek megjeleníteni az olyan távoli, valamint közeli infravörös tartományokat is, amik szabad szemmel nem láthatóak”

– emelte ki dr. Gerda Anikó növényorvos, a Nyír-Chem Kft. ügyvezetője. 

Abból, hogy a fotoszintézisben kulcsszerepet betöltő klorofillmolekulák a fény közeli infravörös tartományát (NIR) milyen erősen verik vissza vagy nyelik el, következtethetünk az adott növényállomány kondíciójára, és betekintést kaphatunk a növényélettani folyamatokba.

A multispektrális felvételek felhasználási lehetőségei a növénytermesztés során

A drónokkal történő adatgyűjtéskor a tábla különböző pontjairól jellemzően több ezer különálló fotó készül. Ezeket szoftveresen összefűzve egy úgynevezett ortomozaikot kapunk, azaz jelen esetben egy térképet a táblánkról. Ez pedig több esetben is jól hasznosítható.

  • Területmérés

Egy adott terület oldalhosszai centiméteres pontossággal meghatározhatóak, ami például egy ültetvénytelepítést megelőzően hasznos információkkal szolgálhat a tervezés során. Ugyanilyen pontossággal felmérhető a táblák tényleges területei is.

  • Növényállomány felmérés

A gazdálkodó már a termelési ciklus egy korai fázisban képet kaphat arról, hogy a felvételezés időpontjáig milyen károk érték. A vadkár, az agrotechnikai hiba, valamint a kelési hiányosságok mind felderíthetőek és számszerűsíthetőek ezáltal.

  • Tápanyagellátottság felmérés

A felmérést követően egy térképet kapunk, amin vizuálisan egyben látható a táblán lévő növények kondíciója. Ezután következik a zónák lehatárolása annak érdekében, hogy precízen juttassuk ki a tápanyagokat. Nagy arányú kelési veszteségek esetén az is megtörténhet, hogy egy adott területrészre nem juttatunk ki tápanyagot. 

„A növények állapotából következtethetünk a tápanyagellátottságra, azonban fontos leszögezni, hogy ez a módszer csak részben helyettesíti a talajvizsgálatokat. Ugyanakkor gyors és költséghatékony alternatívát nyújthat azoknak a gazdáknak, akik szeretnék kiaknázni a precíziós munkagépeikben rejlő lehetőségeket”

– mondta dr. Gerda Anikó növényorvos.

  • Differenciált fejtrágya kijuttatási terv

A zónák lehatárolását követően megfelelő formátumú (shp. vagy kml.) fájlokat generálhatunk, amely során a terv már átvihető a kijuttatórendszerre is, ezen esetben a műtrágyaszóróra.

„Ezt elsősorban azoknak a gazdáknak ajánljuk, akiknek rendelkezésére áll olyan műtrágyaszóró, amivel differenciáltan juttatható ki műtrágya”

– hangsúlyozta a Nyír-Chem Kft. ügyvezetője.

  • Differenciált növényvédelmi kijuttatási tervek

A gyomfoltok felderítésében szintén nagy segítségünkre lehetnek a multispektrális felmérések. Egy gyomnövény más fotoszintetikus aktivitással rendelkezik, mint egy kultúrnövény. Így a georeferált térképeken a gyomok élesen elkülönülnek. 

„Azok a gazdák, akik rendelkeznek például differenciált kijuttatásra alkalmas permetezőgépekkel, képesek lesznek foltszerű kezeléseket alkalmazni a tábláikon. Ezzel pedig jelentős mértékben spórolni az inputanyagok költségén” – fogalmazott a növényorvos.

Egy másik terület, ahol mindenképpen létjogosultsága lehet a technológiának, az állományszárítás. Sokszor előfordul, hogy egy adott táblán a domborzati, vagy talajviszonyok heterogenitása miatt az állományok nem egyforma ütemben adják le a vizet. A multispektrális felvételezéssel lehetőségünk nyílik elkülöníteni azokat a táblarészeket, ahol indokolt a deszikkálás és a fentebb említett módszerekkel foltszerűen beavatkozni.

Összefoglalva elmondható tehát, hogy a drónnal történő monitoring számos hasznos információhoz tudja hozzásegíteni a gazdálkodókat a termelés során. 

„Fontosnak tartom leszögezni, hogy az adatgyűjtést és a kiértékelést követően, a következtetések levonása minden esetben a gazdálkodóval együtt kell, hogy történjen. Hiszen ők azok, akik évek, sőt évtizedek óta termelnek az adott területen”

– emelte ki dr. Gerda Anikó növényorvos, a Nyír-Chem Kft. ügyvezetője, aki hozzátette: a náluk újonnan indult multispektrális monitoring szolgáltatás számos területen segítheti a már meglévő és jövőbeni partnereiket a növényállományok állapotának nyomon követésében, illetve az információ alapú döntéshozásban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post 5 eset, amikor hasznos lehet a monitoring drónok alkalmazása appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Egy év alatt háromszorosára nőtt az 5G üzleti alkalmazásainak piaca https://www.muszaki-magazin.hu/2022/12/05/5g-huawei-uzlet-alkalmazas/ Mon, 05 Dec 2022 05:30:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=23121 Másodpercenként 100 terabyte sebességű optikai adatátvitelre törekszik a Huawei. Világszerte jelentősen bővült az 5G üzleti-ipari felhasználása, csak Kínában egy év alatt 1,2 milliárdról 3,2 milliárd dollárra nőttek technológia alkalmazásához kapcsolódó piaci bevételek, az 5G mára érett technológiává vált.  Emellett a lakossági szegmensben is egyre szélesebb körben terjednek az ötödik generációs technológiára épülő, például kiterjesztett valóságot […]

The post Egy év alatt háromszorosára nőtt az 5G üzleti alkalmazásainak piaca appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Másodpercenként 100 terabyte sebességű optikai adatátvitelre törekszik a Huawei.

Világszerte jelentősen bővült az 5G üzleti-ipari felhasználása, csak Kínában egy év alatt 1,2 milliárdról 3,2 milliárd dollárra nőttek technológia alkalmazásához kapcsolódó piaci bevételek, az 5G mára érett technológiává vált.  Emellett a lakossági szegmensben is egyre szélesebb körben terjednek az ötödik generációs technológiára épülő, például kiterjesztett valóságot használó, vagy a szemüveg nélküli 3D-s filmnézésre alkalmas megoldások. A Huawei Technologies Budapesten mutatta be az 5G és a vezetékes szélessávú technológiák legújabb innovációt. A vállalat az új eszközeivel már közeljövőben képes lesz másodpercenként 100 terabyte adatátviteli sebességet biztosítani.

Budapesten mutatta be az 5G és a vezetékes szélessávú technológiák legújabb innovációit a Huawei Technologies. A vállalat 5G kamionja a „Lighting Up the Future” című kiállítás része, melynek célja, hogy megismertesse a nagyközönséggel a társadalom növekedését, fejlődését segítő legújabb technológiákat. „A kiállítás azt mutatja be, hogy napjainkban az 5G már nem egy újdonság, hanem egy érett technológia” – mondta el Bóday Tamás, a Huawei Technologies Hungary vállalati megoldások igazgatója. „– Az 5G kamionban olyan felhasználási módokat szemléltetünk mind a lakossági, mind az üzleti szegmensben, amelyek nemcsak különlegesek, de teljes iparágak digitális átalakulását hozzák el.  Az 5G az ipar digitalizációjával nagyon komoly üzleti potenciált, új bevételi lehetőséget is jelent az internetes/hálózati megoldások piacán, ahol a lakosság körében a fejlett országokban gyakorlatilag elértük a maximális penetrációt.”

Az 5G piaca világszerte jelentős növekedésben van, csak Kínában az ötödik generációs mobiltechnológia üzleti-ipari alkalmazásaihoz kapcsolódó szolgáltatói bevételek 2020-ról 2021-re, év alatt, 1,2 milliárdról 3,2 milliárd dollárra nőttek. Noha az 5G üzleti felhasználása Magyarországon még gyerekcipőben jár, több iparágban már üzemszerűen működnek ilyen megoldások. Októberben adták át a fényeslitkei East-West Gate terminált, amely az óriásdaruit teljes mértékben 5G technológiával, távolról irányítja, a Huawei pátyi logisztikai és gyártóközpontjában pedig folyamatosan újabb, a gyártást és a logisztikai műveleteket támogató alkalmazásokat – legújabban egy konténereket mozgató kollaboratív robotot – kapcsolnak rá a privát 5G hálózatra. Az Európai Ellátó Központban az 5G-re épülő okos megoldások bevezetése óta közel 30 százalékkal nőtt a logisztikai hatékonyság, ami részben magának a hálózatnak, részben azoknak az alkalmazásoknak köszönhető, amelyeket az új hálózat adta képességekre építve telepítettek.

Az 5G kamion lehetőséget adott az ipari digitalizációs újítások kipróbálására is, többek között az „5G Harbor Experience” szimulátor formájában, ahol a látogatók első kézből próbálhatták ki, milyen egy teljesen automatizált logisztikai terminál üzemeltetése: az érdeklődők távvezérlés segítségével egy hajómakettből pakolhattak ki konténereket, kipróbálhatták a darukezelést, és egy QR kódon keresztül – az adatokat a képernyőre vetítve – arról is megbizonyosodhattak, mi a konténerek tartalma, és azok jó helyre kerültek-e.

360 fokos élmény 5G-vel

A lakosság körében most kezdenek el terjedni azok az elsősorban a szórakoztatás szolgáló alkalmazások, amelyek már kihasználják az 5G előnyeit, a nagy letöltési és feltöltési sávszélességet és az alacsony késleltetést. Németországban már az egyik szolgáltató kínálatában elérhető olyan, a kiterjesztett valóságot (AR – Augmented Reality) használó megoldás, amely sportesemények, például focimeccsek nézéséhez kínál teljesen új felhasználói élményt. Az okostelefonhoz csatlakoztatott AR szemüveggel nemcsak a meccs követhető nyomon, hanem a képen a felhasználó folyamatosan, tetszése szerint figyelemmel kísérheti a csapatszintű vagy egyéni statisztikákat, vagy a mérkőzés különféle adatait.

Az 5G sávszélessége nélkül nem működne az a Huawei által bemutatott úgynevezett Naked-Eye 3D megoldás sem, amely külön szemüveg segítsége nélkül, az okostelefon kamerarendszerét használva vetít térbeli 3D-s videót a felhasználó elé. Szintén az ötödik generációs mobiltechnológiát használja az a 360 fokos, például egyedi sportközvetítésekre használható kamera, amely valós időben képes videóstreamet adni úgy, hogy a néző választhatja ki, és állíthatja be, melyik nézőpontot szeretné nézni.

Gigabit internet minden helyiségben

A Huawei 5G kamionja egyéb modern technológiai újdonságoknak is helyet adott. A vállalat egy olyan passzív optikai fejlesztést mutatott be, amely az FTPR („Fiber to the Room”) kapcsolat segítségével például egy irodaház bármely helyiségében képes gigabites kapcsolatot lehet létrehozni. Ehhez kapcsolódik a vállalat egyik legújabb innovációja, egy olyan kompozit kábel, amely egyszerre biztosítja a hálózati eszközök – jelsugárzók, jeladók – számára az adatátvitelt és az áramellátást is.  Ezzel a megoldással tudják az épület minden helyiségében biztosítani a gigabites internetet és a nagy sávszélességet. Szintén a Huawei újdonsága egy „láthatatlan” optikai kábel, ami szinte bármilyen módon hajlítható és rögzíthető, lehetővé téve a gyakorlatilag láthatatlan, fúrás nélküli kábelezést az épületben.

„A Huawei üzleti stratégiájának egyik fókuszpontja a kutatás-fejlesztés, amely nemcsak termék innovációt jelent, hanem olyan alapkutatási tevékenységeket is, ami például az anyagtudományhoz köthető”

– mondta el Bóday Tamás, a Huawei Technologies vállalati megoldások igazgatója.

„Ennek köszönhetően tudunk olyan speciális anyagokkal dolgozni, amelyek saját fejlesztésen alapulnak, és egyediek a piacon.”

Így lesz egy nagy szobából egyetlen kis kapcsolószekrény

A vállalat a nagy távolságú optikai adatátvitellel kapcsolatos fejlesztései között bemutatta az „All Optical Switching” megoldását, amely drasztikus hely- és energiamegtakarítást tesz lehetővé a távközlési szolgáltatók számára. A megoldás a nagysebességű optikai kábelek leágazásainál, a csatornaváltásokhoz szükséges kapcsolóközpontok (switching center) kiváltására kínál megoldást – egy szobányi méretű helyiségből egy kapcsolószekrénybe költöztetve a szükséges eszközöket. A technológiával a feladatot teljes mértékben optikai úton, interfész váltás nélkül tudják megoldani úgy, hogy a korábbi 10 százalékára csökkentik a helyigényt, és 60 százalékkal mérsékelik a kommunikációs központ energiafelhasználását.

A Huawei legújabb innovációival már a közeljövőben szeretné elérni, hogy 100 terrabit/sec adatátviteli sebességet tudjon biztosítani optikai kábelen. Jelenleg a piacon kapható eszközeikkel elemi szálanként 400 gigabit adatsebességet tudnak elérni, és már elkészült az a prototípus is, ami ennek a duplájára, 800 gigabitre képes. Mivel több mint száz szál van egy optikai kábelben, ezért már a közeli jövőben képesek lehetnek a jelentős mérföldkőnek tekinthető 100 terrabit/sec adatátviteli sebességre.

A jövő technológiáinak építői

Az 5G kamionban zárult a Huawei Technologies „Seeds for the Future” elnevezésű, egyetemistáknak szóló idei tehetséggondozó programja. A 2014-ben indított program keretében,  nyolcnapos képzés során a hallgatók számos modern technológiával ismerkedhetnek meg, és olyan területeken gyarapíthatják tudásukat, mint az 5G, a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság vagy a felhőalapú számítástechnika. Az elsődleges cél, hogy a hallgatók valós, gyakorlati ismereteket szerezhessenek a világ egyik vezető technológiai vállalatától, ezzel is közelítve egymáshoz az egyetemen megszerzett ismereteket és az iparág által megkövetelt készségeket. Idén novemberben közel negyven hallgató végezte el a képzést, túlnyomórészt az Óbudai Egyetemről, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudomány Egyetemről, a győri Széchenyi István Egyetemről, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Egy év alatt háromszorosára nőtt az 5G üzleti alkalmazásainak piaca appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lehet, hogy éppen az Ön alkalmazását keressük … 2023-as manus®díj https://www.muszaki-magazin.hu/2022/11/25/manus-alkalmazas-dij/ Fri, 25 Nov 2022 05:00:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22986 A műanyag csapágyas alkalmazások 11-dik megmérettetése. Immáron tizenegyedik alkalommal keressük azokat az ipari felhasználási példákat, amelyekben a műanyag csapágyak a működés technikai vagy gazdasági megfontolásai tekintetében, illetve fenntarthatósági szempontok mentén leltek kiemelkedő felhasználásra. Hol oldott meg a műanyag csapágy egy régóta fennálló problémát? Hol alkalmazott műanyag csapágyat a megvalósítás vagy a tartós fejlesztés érdekében?  Az arany, ezüst […]

The post Lehet, hogy éppen az Ön alkalmazását keressük … 2023-as manus®díj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A műanyag csapágyas alkalmazások 11-dik megmérettetése.

Immáron tizenegyedik alkalommal keressük azokat az ipari felhasználási példákat, amelyekben a műanyag csapágyak a működés technikai vagy gazdasági megfontolásai tekintetében, illetve fenntarthatósági szempontok mentén leltek kiemelkedő felhasználásra.

  • Hol oldott meg a műanyag csapágy egy régóta fennálló problémát?
  • Hol alkalmazott műanyag csapágyat a megvalósítás vagy a tartós fejlesztés érdekében? 

Az arany, ezüst és bronz manus® díjak mellett a zöld manus® díj is átadásra kerül, mellyel a kiemelkedően fenntartható műanyag csapágyas projekteket ismerjük el.

Nyeremények:

  • Első díj – Az arany manus díj és pénzjutalom 5000 euró értékben
    Második díj – Az ezüst manus díj és pénzjutalom 2500 euró értékben
    Harmadik díj – A bronz manus díj és pénzjutalom 1000 euró értékben

Különdíj – A zöld manus® díj és 1000 euró pénzjutalom

A jelentkezési határidő 2023. február 10. 

A győzteseket a tudomány, az ipari kiállítások és a szakmai sajtó szakértői képviselőiből álló zsűri választja ki, a díjak átadására a 2023-as Hannoveri Kereskedelmi Vásáron (2023. április 17-21.) kerül sor.

Vegyen részt Ön is a manus® megmérettetésen!

The post Lehet, hogy éppen az Ön alkalmazását keressük … 2023-as manus®díj appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/10/21/scara-fanuc-robot/ Fri, 21 Oct 2022 05:00:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=22469 Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC. Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók. Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és […]

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Két új modell piacra vezetésével bővíti széles SCARA portfólióját a FANUC.

Az új modellek az élelmiszeripar számára is elérhetővé teszik a sokoldalú technológia előnyeit. A rendkívül jó ár-érték arányú FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C modellek olyan funkciókat biztosítanak a felhasználóknak, amelyeknek köszönhetően élelmiszeripari létesítményekben és tisztaterekben is biztonságosan alkalmazhatók.

Az új SR-3iA/C (3 kg-os teherbírással és 400 mm-es karkinyúlással) és SR-6iA/C (6 kg teherbírással és 650 mm-es karkinyúlással) a FANUC sikeres és bevált SCARA termékcsaládjának mechanikai felépítését örökölte. Azonban több dologban eltérnek a termékcsalád többi modelljétől, így például a fehér epoxi bevonattal, ami tartósságot biztosít a nehéz körülmények között, valamint az IP54-es védettségi fokozattal, ami pedig védelmet nyújt a por és a vízpermet behatolásával szemben. Ez utóbbinak köszönhetően a robotok alkalmasak élelmiszeripari üzemekben és tisztaterekben történő használatra is, ahol speciális tisztítási eljárásokra lehet szükség, ami a gyártóberendezéseket sem kíméli. Fontos kiemelni továbbá, hogy a működés szempontjából kritikus jelentőségű orsót egy speciális szelep védi a tisztítás során, ami teljesen egyedi a piacon és a versenytársak SCARA robotjain nem található meg.

Az SR-3iA/C és SR-6iA/C további jellemzői közé tartozik az NSF-H1 szabvány szerint tanúsított élelmiszeripari minőségű zsír, valamint a rozsdamentes csavarok használata, ezek elengedhetetlenek az élelmiszeripari követelményeknek való megfeleléshez.

Ultra-kompakt méret, alacsony helyszükséglet

Mindkét új FANUC SCARA robot (a talapzatra szerelt kialakításuknak köszönhetően) 360°-os mozgástartományban működik, és a hasonló versenytárs modellekhez képest rendkívül kompaktat, kimondottan kis alapterület szükséges a működésükhöz. Ennek köszönhetően az élelmiszeripari üzemekben a rendszerintegrátorok kisebb cellákat építhetnek, miközben a robot teljes karkinyúlását kihasználva viszonylag nagy területet ki tudnak szolgálni. További előny, hogy a kis helyigény és a robot kompakt kialakítása minimalizálja a kiegészítő perifériákkal való esetleges interferenciát, így egyszerűsítve az integrációt.

A SCARA robotkaron integrált kiegészítő funkciók, mint például a mágnesszelepek és a pneumatikus vezetékek, tovább segítik az ütközések és az elakadások számának csökkentését, miközben a költségeket is lefaragják. Fontos kiemelni, hogy mindkét robot a karon lévő kioldó kapcsoló segítségével könnyű hibaelhárítási lehetőséget kínál az esetleges elakadások esetén.

Mint minden FANUC SCARA robot, az új energiatakarékos SR-3iA/C és SR-6iA/C a vezérlésnek köszönhetően még hatékonyabbak és költségkímélőbbek. A robot teljesen kompatibilis a FANUC legújabb R-30iB Compact Plus vezérlőjével. Továbbá a webalapú felhasználói felületnek (FANUC iRProgrammer szoftver) köszönhetően a felhasználók gyors, intuitív, platformfüggetlen beállítási, tanítási és programozási lehetőséghez jutnak egy táblagépen vagy PC-n keresztül, így nincs szükség külön iPendant Touch-ra a használathoz.

Új szint a teljesítményben

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C a FANUC meglévő SCARA termékcsaládjával közös, kedvező teljesítményjellemzőkkel rendelkezik, ideértve a sebességmaximalizálási lehetőségeket. Az alkalmazástól függően a robotok akár 120 ciklust is képesek elvégezni percenként. A gyors mozgás ellenére a pontosság nem romlik: az SR-3iA/C és az SR-6iA/C a lineáris tengelyeken ±0,01 mm-es, a csukló forgásánál pedig 0,004°-os ismételhetőséggel dolgozik. A csukló alapfelszereltségként ±720°-os mozgást biztosít (3000°/s sebességgel), opcióként pedig folyamatos forgás is elérhető.

Bármely élelmiszeripari üzem vagy tisztatéri üzemegység, amely plug-and-play megoldást keres, kihasználhatja a teljesen integrált FANUC-technológiák előnyeit, mint például az iRVision vizuális érzékelőrendszer és az iRPickTool, amely a mozgó szállítószalagon lévő áruk intelligens követésére szolgál és még gördülékenyebbé teszi az automatizációt.

A legújabb FANUC SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotok ISO 5. osztályú tisztatéri besorolásukkal a gyógyszeripari üzemek számára is megfelelőek lehetnek, például fecskendő-összeszerelési alkalmazásokhoz.

Teljes robotportfólió

Az új SR-3iA/C és SR-6iA/C SCARA robotokon túl a FANUC számos más, élelmiszeripari alkalmazásokban is helytálló robottípust kínál. Például, ha az élelmiszeripari üzemnek a szabványos lineáris tengelyeken túlmenő manipulációra van szüksége, esetleg nagyobb teherbírásra vagy nagyobb karkinyúlásra, a FANUC képes élelmiszeripari szabványoknak megfelelő zsírral felszerelt ipari robotokat, kollaboratív robotokat, raklapozó robotokat, delta robotokat és további automatizálási megoldásokat szállítani. Ennek eredményeképpen az élelmiszerfeldolgozó üzemek a FANUC szakértelmét olyan alkalmazásokhoz is igénybe vehetik, mint a hús szeletelése, a sütemények díszítése vagy tálcák megtöltése; az élelmiszertermékek kezelésének, válogatásának automatizálása; valamint a gyártósor-végi csomagolási és raklapozási feladatok automatizálása.

Az élelmiszeripar minden automatizálási igényére egy kézből kínál megoldást a FANUC széles termékválasztékával.

www.fanuc.eu

The post Új FANUC SCARA robotok élelmiszeripari és tisztatéri alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/07/rugalmassag-alkalmazas-sw/ Wed, 07 Sep 2022 05:21:23 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21797 A Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) vezető gyártója a fémalkatrészek nagyüzemi gyártásához használatos nagy teljesítményű többorsós megmunkáló központoknak. A cég legnagyobb célpiaca az autóipar. A hangsúlyt a viszonylag kis-, és közepes méretű alkatrészek maximális termelékenységére és költséghatékonyságára helyezte. Az utóbbi időben az iparág prioritásai eltolódtak a nagyobb méretek, a kisebb darabszámok és a nagyobb átállási rugalmasság […]

The post Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH (SW) vezető gyártója a fémalkatrészek nagyüzemi gyártásához használatos nagy teljesítményű többorsós megmunkáló központoknak. A cég legnagyobb célpiaca az autóipar.

A hangsúlyt a viszonylag kis-, és közepes méretű alkatrészek maximális termelékenységére és költséghatékonyságára helyezte. Az utóbbi időben az iparág prioritásai eltolódtak a nagyobb méretek, a kisebb darabszámok és a nagyobb átállási rugalmasság irányába. Az SW erre a célra fejlesztette ki az új gép koncepcióit, köztük a több egyorsós megmunkálóközpontokat. Ezek az új gépek számításba jöhetnek többek között az akkumulátorházak gyártása, a vasúti közlekedési járművek, a haszongépjárművek, a gépgyártás és a repülőgépipar területén is.

“A tipikus SW megmunkálóközpontok többnyire többorsós kialakításúak voltak, és a kettős forgó asztal miatt lehetővé tette a munkadarab cserét a megmunkálási idő alatt”

– magyarázza Patrick Schneider, a németországi Waldmössingenben található Schwäbische Werkzeugmaschinen GmbH termékmenedzsere.

Ennek az egységnek minden egyes elfordításával több munkadarab kerül a gép munkaterébe, ahol egyidejűleg a megfelelő számú orsó megmunkálhatja őket. A kettős elforgatható asztalon található válaszfal lehetővé teszi a be- és kipakolást anélkül, hogy megzavarná a másik oldalon zajló megmunkálási folyamatot. A többorsós képesség és a maximális dinamikára optimalizált hajtások lehetővé teszik a legrövidebb szerszámcsere időt és a legmagasabb termelékenységet. A felhasználó szempontjából az egyetlen hátrány az alkatrészek mérete volt, amelynek a tervezési alapelv szabott határt. Ennek oka a rakodótér és a munkaterület közötti válaszfal, amely kritikus fontosságú ennél a koncepciónál

Prioritásokban történő változás az iparban

“Mind az autógyártó szektorban, mind az ipari felhasználók körében a prioritások jelenleg változnak a szerszámgépekre vonatkozó követelmények tekintetében”

– teszi hozzá Michael Kreuzberger, az SW termékmenedzsere. Egyrészt szerinte a méreteket tekintve erősen emelkedő tendencia figyelhető meg megmunkálandó alkatrészek területén. Ez szerinte részben az elektromos járművek elterjedésének a következménye, amelyekhez például nagyon nagy méretű akkumulátorházakra van szükség. Az alváz területén egyre gyakrabban használnak nagy szerkezeti elemeket, például karosszériavázat vagy segédkeretet. Mivel a megmunkálásuk lényegesen több időt vesz igénybe, így az átállási idők százalékosan sokkal kevésbé fontosak. Ilyen nagy alkatrészeket szem előtt tartva az SW új gépsorozatában egy orsóval rendelkező modelleket is bemutatott.

További szempont a jelentős visszaesés a hosszú távú rendelésekben. Ma már az ipari gyártók kevésbé számíthatnak több éven át tartó nagy darabszámú sorozatokra. Ez a kiválasztási kritériumok eltolódását okozza az újraszerszámozási rugalmasság és az automatizálás felé.

Hely biztosítása válaszfal nélkül a lényegesen nagyobb alkatrészeknek

„A vevői igények kielégítése érdekében gépsorozatunkat kibővítettük az egyasztalos, dupla elforgatható asztal nélküli gépekkel”

– mondja P. Schneider. A kettős elforgatható asztal helyett ezek a gépek csak egy forgóasztalt tartalmaznak szorítóelemekkel. A válaszfal megszüntetésével a rendelkezésre álló hely óriási mértékben bővül, így lényegesen nagyobb alkatrészek is megmunkálhatók azonos gépi alapterület mellett. Az SW az átállási rugalmasság és az automatizálás terén is különböző megközelítéseket alkalmazott, opcionálisan integrált nullapontos rögzítőrendszerekkel látta el a munkadarabbefogókat. Ezekből az új megmunkálóközpontokból jelenleg három sorozat érhető el, különböző felszerelési változatokkal. Ezek az új modellek valószínűleg érdekesek lesznek a mezőgazdasági és építőipari gépek, ipari sebességváltók, hidraulikus erőművek,  vasúti közlekedés és a repülőgépipar gyártói számára is.

A BA space3 munkaterülete elég tágas a nagy akkumulátorházak megmunkálásához

BA 711 space és BA 721 space Heavy, öntött acél vagy acél megmunkálásához

“Korábbi BA 7 sorozatú megmunkálóközpontjainkhoz hasonlóan ezeket a gépeket is a stabil monoblokk kialakítás, a nagy tengelysebesség és az orsók nagy teljesítménye jellemzi”

– magyarázza M. Kreuzberger. Mindhárom főtengelyt robusztus golyósorsó hajtja meg. Ez azt jelenti, hogy a két új gép kiválóan alkalmas nagy, összetett alkatrészek közepes és nagyüzemi gyártására is.

Az új kiegészítéseken a “space” utótag azt jelzi, hogy az orsóblokk függőleges útja a korábbi 650 mm-ről közel duplájára 1175 mm-re nőtt, és a Z tengely is 90 mm-rel hosszabb lett. A BA 711 space esetében egy orsó és egy munkadarabtartó van a forgóasztalon, ami azt jelenti, hogy 1350 x 1175 x 650 mm-es munkaterület érhető el anélkül, hogy a gép több helyet foglalna el a gyárban.

A testvérmodell BA 721 space ugyanazzal a lényegesen kibővített, 1175 mm-es Y-úttal rendelkezik, ezért hosszabb alkatrészeket is megmunkálhat. Az orsók számának megduplázódása miatt az orsónkénti maximálisan rendelkezésre álló munkaterület szélessége 650 mm-re csökken, de a termelékenység csaknem kétszerese, ami a második orsó használatának köszönhető.

BA W08 space alumíniumhoz és nem mágneses anyagokhoz

“Alumínium és más színesfém anyagok megmunkálásához bevált sorozatunk a BA W08 megmunkálóközpontok”

– mondja P. Schneider. A három főtengely lineáris meghajtásának köszönhetően ezek a gépek akár 2 g-s gyorsulást és akár 120 m/perc előtolási sebességet is elérhetnek. A BA 7 sorozat fejlesztéséhez hasonlóan a BA W08 sorozat is kibővült  egyetlen főorsóval rendelkező modellekkel. Ezeknél a gépeknél az Y út 800-ról 1500 mm-re nőtt. Ennek eredményeként az új BA W08-11 modell egy orsóval és egy szorítóhíddal 1500 x 1025 x 660 mm-es munkaterülettel rendelkezik, szemben a szabványos kétorsós BA W08-22 modell 800 x 1025 x 660 mm-esével. További új modellek a BA W08-11 space és a BA W08-21.

A standard orsó teljesítményjellemzői minden modellnél 35 kW, 80 Nm. Az új BA W08 sorozatú gépekben is átvették a megbízható tervezési elveket, mint például az monoblokk konstrukciót, és a orsóegység blokkot a kompakt kialakítását, amelyek bizonyítottan garantálják a stabilitást és a pontosságot.

Nagy szerkezeti elemek megmunkálása – a BA space3

„A BA space3 új fejlesztése során kezdetben az e-mobilitás területén lévő alkalmazásokra helyezték a hangsúlyt”

– árulta el M. Kreuzberger. Itt is a lineáris hajtások minden tengelyen biztosítják a megmunkálási folyamatok magas dinamikáját.

A korábbi tervezési filozófiával ellentétben a BA space3 vízszintes forgatótengellyel rendelkezik, integrált szorítóhíddal. Ez a híd az elülső és a hátsó oldalon is terhelhető, lehetővé téve a munkadarab cseréjét a megmunkálás során. A BA space3 a 3000 x 1800 x 875 mm-es munkaterületével lehetővé teszi a nagyméretű keretek és szerkezeti elemek megmunkálását. A gép 3 tengelyes merev orsós változatban, vagy azonos teljesítményadatok mellett 5 tengelyes, forgatóorsós változatban is elérhető. Az utóbbi változatban az 5 tengelyes megmunkálás minden szögből lehetséges. Mint minden SW megmunkálóközpont esetében, itt is elérhető az egészen komplex, teljesen automatizált gyártósorokba történő integrálás is.

Szerző: Klaus Vollrath, b2dcomm.ch

A gépek megtekinthetőek: AMB kiállítás,
Messe Stuttgart, 10-es csarnok, B51-es stand
Időpont: 2022. szeptember 13-17.
www.sw-machines.com

The post Nagyobb alkalmazási rugalmasság, még a kis- és közepes méretű szériáknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Lantronix xPico250: WiFi & Bluetooth-páros vezeték nélküli alkalmazásokhoz https://www.muszaki-magazin.hu/2022/09/04/lantronix-bluetooth-wifi/ Sun, 04 Sep 2022 16:54:09 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=21712 Nagy teljesítményű, mégis kis méretű és sokrétű modult keres WiFi és Bluetooth funkciókkal? A beépített IoT Gateway Lantronix xPico250 kompakt méretének hála bármilyen alkalmazásban megállja a helyét. Ráadásul készletről azonnal elérhető. A Lantronix xPico 250 sorozat főbb jellemzői: kétsávos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) és Ethernet, kettős üzemmódú Bluetooth (Bluetooth és Bluetooth LE), egyidejű Soft AP + […]

The post Lantronix xPico250: WiFi & Bluetooth-páros vezeték nélküli alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Nagy teljesítményű, mégis kis méretű és sokrétű modult keres WiFi és Bluetooth funkciókkal? A beépített IoT Gateway Lantronix xPico250 kompakt méretének hála bármilyen alkalmazásban megállja a helyét. Ráadásul készletről azonnal elérhető.

A Lantronix xPico 250 sorozat főbb jellemzői:

  • kétsávos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) és Ethernet,
  • kettős üzemmódú Bluetooth (Bluetooth és Bluetooth LE),
  • egyidejű Soft AP + kliens mód a szolgáltatások közvetlen vezeték nélküli eléréséhez a gép működésének megszakítása nélkül,
  • automatikus hálózati kapcsolatkezelés,
  • hálózati társprocesszorként vagy vezeték nélküli MCU-ként való működést tesz lehetővé,
  • tartós szerkezetű, ipari kialakítás extrém körülmények között történő működéshez: – 40 °C és + 85 °C között,
  • távoli eszközfrissítések és -kezelés a ConsoleFlow™ segítségével,
  • globális tanúsítás (FCC, IC, ETSI, Japán, AU/NZS, Kína),
  • méretek: 17 x 25 x 2 mm.

A Lantronix xPico 250 Wi-Fi és Bluetooth modulok megfelelőek

  • orvosi eszközökbe,
  • ipari automatizálási berendezésekbe,
  • kiskereskedelmi tevékenységhez,
  • vagyonkezeléshez.

A Lantronix modul az SOS electronic készletéről azonnal elérhető. Kérésre pedig bármely xPico 250 WiFi modult biztosítanak közvetlenül a gyártótól.

A videó a legjobb beágyazott megoldást mutatja be a felügyelt ipari vezeték nélküli kapcsolathoz.

További Lantronix termékekkel kapcsolatos kérdéseire szakmai válaszokat kaphat az SOS electronic csapatától az info@soselectronic.hu címen.

Lantronix termékekkel kapcsolatos további tájékoztatásért, keresse fel az SOS electronic honlapját.

Aktuális információkat találhat az új termékekről Facebook vagy Twitter oldalunkon is. Szeretne belelátni az SOS electronic életéről? Kövessen minket itt is:  LinkedIn, Instagram, YouTube

The post Lantronix xPico250: WiFi & Bluetooth-páros vezeték nélküli alkalmazásokhoz appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
IoT alkalmazása hagyományos eszközök okosítására https://www.muszaki-magazin.hu/2022/05/05/iot-alkalmazas-hagyomanyos-eszkozok/ Thu, 05 May 2022 12:29:57 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=20087 A Hungexpo 2020-as Ipar Napjai kiállítás egyik nagydíját az Endrich IoT koncepciója kapta, melyre azóta egy sor származtatott koncepció épül. Cikkünkben egy olyan konkrét ipari megoldást mutatunk be, mely szintén erre a platformra épül egy sor napi szinten felmerülő problémára ad választ. Az Endrich GmbH budapesti innovációs központjában tervezett és Magyarországon gyártott szenzor egységcsomagot mutatjuk […]

The post IoT alkalmazása hagyományos eszközök okosítására appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Hungexpo 2020-as Ipar Napjai kiállítás egyik nagydíját az Endrich IoT koncepciója kapta, melyre azóta egy sor származtatott koncepció épül.

Cikkünkben egy olyan konkrét ipari megoldást mutatunk be, mely szintén erre a platformra épül egy sor napi szinten felmerülő problémára ad választ. Az Endrich GmbH budapesti innovációs központjában tervezett és Magyarországon gyártott szenzor egységcsomagot mutatjuk be, mely hagyományos eszközök „okos” eszközzé alakításában és így az Ipar 4.0 elvárásainak való maximális megfelelésben segíti a felhasználókat. A csomag érzékelési, vezérlési és kommunikációs, azaz IoT képességekkel ruházza fel a berendezést, és az Internethez kapcsolva elsősorban a megelőző karbantartást segíti a távfelügyelet és telemetria hozzáadásával. Példaként egy az Endrich cégcsoport tagvállalata, az euroLighting GmbH által gyártott UVC légszűrőberendezésbe integrált szenzor és kommunikációs készletet mutatunk be. Az alkalmazott megoldás a German Design Council-hez kötődő German Innovation Award 2022 díj idei egyik várományosa és az idei Hungexpo Ipar Napjai kiállítás Nagydíját is elnyerte.

UVC légtisztító berendezés telemetria

A COVID-19 járvány és a lakosság egyre növekvő egészségtudatosságra való igénye egy sor új berendezés létrejöttét indukálta. Megjelentek a különböző légminőségfigyelő és javító berendezések, melyek azonban döntően önálló (helyi) üzemben és nem hálózatba kapcsolt okos készülékként kerülnek forgalomba.  Ilyenek a levegő CO, CO2, pollen és szálló por koncentrációjának figyelésére alkalmazott, esetenként figyelmeztető hangot vagy riasztást adó szenzorok és elsősorban a koronavírus járvány hatására nagy számban alkalmazott, jellemzően UVC sugarakkal és mechanikus (HEPA) szűrőkkel működő légtisztító berendezések. Ez utóbbi hagyományos készülékek azonban a 7/24 órás folyamatos üzemben töltött ideje és esetenként erősen szennyezett levegőjű környezetben való használata rendszeres karbantartás nélkül a készülékek élettartamának erős csökkenéséhez vezetnek, emellett csak akkor van értelme használatuknak, így csak akkor eladhatóak, ha a folyamatos üzembiztonságot és hatékonyságot a gyártó garantálni képes.

Hagyományos légtisztító okosítása

Az általunk alkotott telemetriai egység a legkorszerűbb szenzor és mikrokontroller technológiákat (ARM, RISC-V) és kis fogyasztású, olcsó GSM modemekkel megvalósított alacsony SIM kártya költségekkel ( 10 EUR / 10 év) üzemeltethető keskenysávú IoT (NB-IoT) kommunikációt vonultat fel, emellett alkalmas a felhasználók kényelmi funkciókkal való ellátására is. Ilyenek a légminőség (CO2, pollen koncentráció, hőmérséklet, légnyomás, fényviszonyok stb.) monitorozása, melyek megjelenítésére mobiltelefon applikáció áll rendelkezésre. A tulajdonos ugyanazon a rendszeren keresztül kap képet az otthona pillanatnyi levegőminőségéről, melyen közben a szervízhálózat betekintést nyer a légtisztító berendezés állapotába. Mindemellett a telemetriai egység elküldi az adatbázisba a készülék GPS pozícióját is, ami tovább segíti a karbantartás tervezést. Természetesen az alkalmazott telemetriai egység nemcsak képező „okos” légtisztítóban használható, hanem bármely más hagyományos eszköz is hálózatba kapcsolható segítségével, legyen az bármilyen jármű, gép, adagoló, termékautomata vagy ipari hűtőszekrény.

A rendszer jelentősége és innovációtartalma az alábbi területeken mutatkozik meg

  1. Megelőző karbantartás: A hálózatba kötött készülékekről folyamatosan érkező, a működést monitorozó telemetriai adatok adatbázisba szervezve mesterséges intelligencia algoritmusok segítségével a megelőző karbantartás optimalizálása útján jelentősen növelhető az üzembiztonság és minimalizálható ennek költsége.
  2. Telekommunikáció: Nem szükséges az ingatlan hálózati infrastruktúrájának használata (közületek esetén ez nem is megengedett sokszor hálózatbiztonsági okokból), hiszen minden készülék önálló internethozzáféréssel rendelkezik. Ennek költsége az alkalmazott LPWA (NB-IoT/LTE-M) technológia sajátosságai okán 10 évre nagységrendileg 10 EUR (1 EUR/év) költséggel megoldható (szolgáltató: ONCE). A keskeny sávszélesség miatt egy GSM cellában akár többezer készülék egyidejű kommunikációjára ad lehetőséget ez a technológia és a hardver költségek is sokkal alacsonyabbak hagyományos mobil hardvereknél megszokott árszintnél. Az alkalmazható adatkommunikációs protokoll lehet egyirányú (készülék -> adatbázis) UDP , vagy kétirányú MQTT protokoll. Saját (E-IoT) vagy külső felhőszolgáltatókhoz (AWS, AZURE) cloud-hoz való kapcsolódás egyaránt lehetséges.
  3. Az alkalmazott ARM és RISC-V mikrokontroller architektúrák a kis fogyasztás és a hatékony működtetés zálogai, és korszerű vezérléstechnológiai megoldásokat jelentenek az érzékelők adatainak gyűjtésére és azok felhő alapú adatbázisba juttatására.
  4. Az alkalmazott korszerű szenzorok feladatspecifikusan választhatóak, variálhatóak.
  5. Felhasználói területen: Kényelmi funkciók a felhasználói élmény növelésére, mint légminőség monitorozás, hőmérséklet és fényviszony monitorozás, zajszint mérés. Mobiltelefonos applikáció az adatvizualizáció megvalósítására.

www.endrich.com

Szerző: Kiss Zoltán villamosmérnök, export igazgató, az Endrich Bauelemente Vertriebs GmbH Budapesti fejlesztőközpontjának vezetője.

The post IoT alkalmazása hagyományos eszközök okosítására appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
3D nyomtatás alkalmazása a prototípus és a nagyszéria közötti feladatoknál is https://www.muszaki-magazin.hu/2022/04/11/3d-nyomtatas-freedee/ Mon, 11 Apr 2022 05:00:25 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19696 Hagyományosan a prototípusgyártás a 3D nyomtatás legnépszerűbb felhasználási területe, ahonnan dobbantva viszonylag gyorsan átterjedt a legtöbb, egyedi gyártást igénylő területre. De nyújthat-e megoldást a kis- és közepes szériák kihívására is? A fejlett 3D nyomtatási technológiák a végtermékre is jobban hasonlító prototípusokon túl a szériagyártási feladatokra is hatékony választ adhatnak. Az FFF, azaz műanyagszál-olvasztásos 3D nyomtatók […]

The post 3D nyomtatás alkalmazása a prototípus és a nagyszéria közötti feladatoknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hagyományosan a prototípusgyártás a 3D nyomtatás legnépszerűbb felhasználási területe, ahonnan dobbantva viszonylag gyorsan átterjedt a legtöbb, egyedi gyártást igénylő területre.

De nyújthat-e megoldást a kis- és közepes szériák kihívására is? A fejlett 3D nyomtatási technológiák a végtermékre is jobban hasonlító prototípusokon túl a szériagyártási feladatokra is hatékony választ adhatnak.

Az FFF, azaz műanyagszál-olvasztásos 3D nyomtatók mostanra nagyon elterjedtek, így már a legtöbb ipari szereplőnek van tapasztalata ezzel a sokoldalú technológiával. Vitathatatlan előnyei mellett azonban ez a népszerű eljárás is hagyhat maga mögött kívánnivalót, ha például a felületi minőséget,  részletgazdagságot, termelékenységet, izotrópiát vagy a hőállóságot helyezzük a fókuszba. Érdemes tehát nyitni a fejlettebb nyomtatási technológiák, például az LFS és SLS nyomtatás felé.

Az LFS 3D nyomtatás lehetőségei

Az LFS nyomtatás a sztereolitográfia (SLA) egy speciális formája. SLA nyomtatás során lézer segítségével folyékony, UV fényre polimerizálódó műgyantából építik fel a tárgyakat. Az erre az elvre építő LFS nyomtatást az amerikai Formlabs fejlesztette ki, amely során minimalizálták az alkatrészre nyomtatás közben ható erőket, valamint precízebbé tették a galvo lézeres pásztázást. Az LFS technológia fő előnyei közé tartoznak az izotróp belső szerkezet, a sima felületek, valamint a legapróbb részletek precíz nyomtatásának lehetősége.

Az SLS 3D nyomtatás előnyei

SLS (szelektív lézerszinterezés) nyomtatás során hőre lágyuló műanyag (leggyakrabban poliamid) por összeolvasztásával szintén lézer hozza létre a rétegeket. Az SLS additív eljárás fő előnyei a teljes geometriai szabadság, az ellenálló, ipari alapanyagok használatának lehetősége, a fröccsöntéssel megegyező tulajdonságú belső szerkezet és a kimagasló termelékenység.

Lehetőségek a sorozatgyártásra

Az LFS technológiát pontosságából és felbontásából fakadóan gyakran használják öntészeti minták, mesterdarabok 3D nyomtatására, amelyeket aztán vákuum- vagy RIM-öntéssel sokszorosítanak. Emellett közvetlen fröccsöntő szerszámbetét gyártására is egyre több példát látni. Itthon valószínűleg a Technoplast Group Kft. rendelkezik ezen a területen a legnagyobb tapasztalattal, amelyről április végén a Formlabs 3D nyomtatókat forgalmazó FreeDee Kft. által szervezett szakmai napon is személyesen mesélnek majd.

Az SLS nyomtatás ezzel szemben a végfelhasználásra szánt szériák közvetlen gyártására is kifejezetten alkalmas akár több ezres darabszámig. Ennek oka a strapabíró, ipari alapanyagokban, a végterméknek megfelelő homogén belső szerkezetben, valamint az eljárás komoly termelékenységében gyökerezik.

Ezekkel a házon belüli additív megoldásokkal kiválthatók korábban kiszervezett szériák és egyedi alkatrészek, ami rövidebb átfutási időkhöz, gyorsabb termékfejlesztéshez és piacra lépéshez vezet, emellett a napjainkban egyre gyakoribb ellátási lánc problémáktól is megvédheti a termelési folyamatokat. Az új termékek fejlesztéséhez szükséges idő csökkenése, a költséges és lassú szerszámgyártás elhagyása pedig potenciálisan a házon belüli innovációt, a variációk számát is növeli, amely versenyképesebb termékek mindenkit megelőző bevezetését teszi lehetővé.

Alapanyagok az LFS és SLS gyártásban

Mindkét szóban forgó additív gyártóeljárás területén széles alapanyagkínálattal találkozhatunk, amelyek különböző mechanikai tulajdonságaikkal más-más felhasználási területeken jelentenek optimális választást. Míg az LFS nyomtatás alapanyaga minden esetben műgyanta, addig SLS nyomtatás területén a PA12 és PA11 poliamidok jellemzők, de például különböző rugalmas vagy PP alapanyag is elérhető. Emellett a szálhúzáshoz nyomtatáshoz hasonlóan itt is elérhetők rövidszálas kompozit anyagok, amelyek erősebb és alaktartóbb vagy például ESD biztos alkatrészek nyomtatását is lehetővé teszik ezekkel az eljárásokkal.

A fejlett additív eljárások terjedése

Miért terjedtek el kevésbé az LFS/SLA és SLS nyomtatók?

Amikor az FFF 3D nyomtatást védő szabadalmak 2009-ben lejártak, az eljárást alkalmazó 3D nyomtatók ára rövid időn belül töredékére csökkent. Megjelentek új, felhasználóbarát és elérhető 3D nyomtatókat gyártó vállalatok, mint például az Ultimaker, akik kikövezték az utat a technológia széleskörű adaptációja felé.

Az SLA és SLS eljárások szabadalmai később jártak le, utóbbi 2014-ben, ezzel megnyitva az utat az FFF eljáráshoz képest későbbi, de hasonló mértékű árcsökkenéshez. A Formlabs első elérhető, asztali SLA 3D nyomtatói 2013-ban minden várakozást felülmúlva több, mint 2000 megrendelést és 3 millió dollárt gyűjtöttek be az induló kampány során.

Mostanra a Formlabs mind az SLA, mind az SLS technológiai területén sokat tett az additív eljárások demokratizálásáért. A Form 3L nagyformátumú LFS nyomtató elérhetővé tette tekintélyes munkadarabok nagyfelbontású, házon belüli gyártását, ami korábban csak nagyon drága, ipari gépekkel volt megoldható. Legújabb fejlesztésük pedig, a Form Fuse 1 SLS nyomtató rendszer a szelektív lézerszinterezés termelékeny technológiáját tette egy megbízható, kompakt rendszerrel akár egy KKV számára is megfizethetővé.

Élő bemutató és sikeres alkalmazási példák

A Formlabs 3D nyomtatókat is értékesítő FreeDee Kft. idén jegyzi alapításának 10. évfordulóját, amelyet többek között ingyenes, a szakmai fejlődésre és kapcsolatteremtésre is alkalmas napok szervezésével ünnepel. Ebben a hónapban az LFS és SLS technológiáknak dedikált programot szerveznek, amely során a résztvevők mindkét fejlett eljárás munkafolyamatait, alapanyagait és lehetőségeit megismerhetik élő demókkal, nemzetközi és hazai példákkal is alátámasztva.

Foglalja le helyét április 26-ára!

The post 3D nyomtatás alkalmazása a prototípus és a nagyszéria közötti feladatoknál is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Ez az 5 legjobb, ingyenesen használható honlapkészítő alkalmazás https://www.muszaki-magazin.hu/2022/03/10/5-legjobb-ingyenes-honlapkeszito-alkalmazas/ Thu, 10 Mar 2022 03:21:46 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=19197 Honlap nélkül ma egy vállalkozás szinte láthatatlan. Ha szeretne feltűnni a potenciális vásárlói radarán, a weboldal készítés kihagyhatatlan lépés cége megalapítását követően. A feladat korántsem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik, ingyenes honlapkészítő alkalmazások segítségével ugyanis költséghatékonyan, szakértelem nélkül és gyorsan létrehozhatja honlapját. Az alábbiakban bemutatjuk a legnépszerűbb, ingyenes honlapkészítő alkalmazásokat! Webnode A Webnode az egyik […]

The post Ez az 5 legjobb, ingyenesen használható honlapkészítő alkalmazás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Honlap nélkül ma egy vállalkozás szinte láthatatlan. Ha szeretne feltűnni a potenciális vásárlói radarán, a weboldal készítés kihagyhatatlan lépés cége megalapítását követően. A feladat korántsem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik, ingyenes honlapkészítő alkalmazások segítségével ugyanis költséghatékonyan, szakértelem nélkül és gyorsan létrehozhatja honlapját. Az alábbiakban bemutatjuk a legnépszerűbb, ingyenes honlapkészítő alkalmazásokat!

Webnode

A Webnode az egyik legegyszerűbben használható alkalmazás, amely ráadásul több, mint 100 ingyenes, könnyen szerkeszthető sablonnal segíti a weboldal készítést. A módosítások kivitelezéséhez még csak laptop sem kell, egy tabletről vagy okostelefonról is megoldható. A munkát ráadásul ingyenes leírások, segédletek is támogatják.

Az applikáció hátránya, hogy meglehetősen korlátoltak a szerkesztési lehetőségek, így, ha egyedi weboldalt szeretne, nem a Webnode a legalkalmasabb választás. Amennyiben az előfizetéses csomagot választhatja, a Google Analytics-szal és egyéb szolgáltatásokkal is összekapcsolhatja a platformot, amely hozzájárulhat honlapja eredményes működéséhez.

Squarespace

A Squarespace ingyenes honlapkészítő alkalmazás különlegessége az extra funkciókban rejlik. Remek választás, ha egyszerű portfólió oldalt vagy webshopot hozna létre rövid idő alatt. Az alkalmazás óriási, saját képkínálattal (Squarespace Getty Images) és számos speciális funkcióval rendelkezik. A hírlevél küldés ugyan fizetős, de könnyen kezelhető és klassz megoldásokkal színesített.

A Squarespace ellen szól, hogy kissé nehézkes a kezelése, amit még tovább tetéz az, hogy segédleteknek, oktatóanyagoknak is híján van. Helyette azonban adott a chat és egy aktív fórum, amelyeken hasznos információkra bukkanhat.

Godaddy

A Godaddy azok számára jól használható honlapkészítő alkalmazás, akik abszolút nem rendelkeznek tapasztalattal a weboldal készítés területén. Az előre elkészített sablonok esztétikusak, ám nem igazán lehet őket szerkeszteni. A tárhely pedig örök időre a Godaddy-nél kell, hogy maradjon, ha ezt a platformot választod – ez az eszköz leggyengébb pontja.

Az előfizetéses funkciók azonban széleskörű szolgáltatásokat nyújtanak: webáruház mód, hírlevél küldési lehetőség, marketing funkció fizetési lehetőségekkel együtt. Ha pedig valamivel nem boldogul, a non-stop elérhető ügyfélszolgálat biztosan a segítségére siet.

Strikingly

A Strikingly az egyoldalas, szimpla és mobilbarát weboldal készítés mekkája. Az ingyenes honlapkészítő alkalmazás drag-and-drop szerkesztőjének használatával kevesebb, mint fél óra alatt létrehozható az oldal magánszemélyeknek és kisvállalkozásoknak egyaránt. A sablonokból ugyan kevesebb áll rendelkezésre, mint a már említett applikációkban, de azok szinte azonnal a személyes igényeknek megfelelően alakíthatóak. A SEO szempontokat ellenőrző funkció pedig a keresőoptimalizálásban lehet hathatós segítségedre.

Ennyi pozitív tulajdonság mellett vajon van a Strikingly-nek hátránya is? Hát persze! A weboldal készítés támogatása igen hiányos, a sablonok csak kis mértékben szerkeszthetőek és kizárólag egyoldalas site-ok hozhatók létre. A honlap építésébe befektetett kevés idő és pénz azonban talán kárpótol ezekért.

Jimdo

A Jimdo az e-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások számára igazi áldás. Olyan ingyenes honlapkészítő alkalmazás, amellyel percek alatt létrehozható egy mobilra optimalizált webshop. Rendelkezik az összes e-kereskedelemmel kapcsolatos funkcióval, ám a honlap alig szabható személyre és az ügyfélszolgálat sem nyújt túl hatékony segítséget.

Az említett ingyenes honlapkészítő alkalmazások mellett szót kell ejtenünk egy nem olcsó, de annál nagyszerűbb weboldal készítő platformról is: ez a Wix! A Wix a legelterjedtebb alkalmazás szerte a világon, amely 500-nál is több modern, letisztult sablonnal, átlátható funkciókkal és egyszerű kezeléssel teszi élvezetessé az alkotást.

A cikk végére bizonyára sokakban felmerült a kérdés, hogy: “Mégis melyiket válasszam?” Az említett előnyök és hátrányok összevetése, a rendelkezésre álló idő- és költségvetési keret, valamint személyes igények mérlegelése hamar rávezet a megoldásra. Addig pedig – a még könnyebb döntéshozatal érdekében – olvassa el a Selector cikkét a legjobb ingyenes honlapkészítő alkalmazásokról!

Kép forrása: freepik.com

The post Ez az 5 legjobb, ingyenesen használható honlapkészítő alkalmazás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Fuvarszervezés optimalizálása térképi alapon https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/26/fuvareszervezes-optimalizalas-gli/ Wed, 26 Jan 2022 07:41:44 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18641 Hogy milyen hozzávalók szükségesek? Végy egy digitális térképi platformot, add hozzá a súlykorlátozásokat, közlekedési információkat, behajtási szabályokat, ízlés szerint fűszerezd a telephelyeiddel, kapacitás adatokkal, gépjármű típusokkal, fuvarköltség információkkal, végül öntsd fel a megrendelésekkel, és az egészet töltsd bele a gépbe, majd nyomd meg a start gombot. A beépített algoritmus segítségével pillanatok alatt elkészül a napi […]

The post Fuvarszervezés optimalizálása térképi alapon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hogy milyen hozzávalók szükségesek?

Végy egy digitális térképi platformot, add hozzá a súlykorlátozásokat, közlekedési információkat, behajtási szabályokat, ízlés szerint fűszerezd a telephelyeiddel, kapacitás adatokkal, gépjármű típusokkal, fuvarköltség információkkal, végül öntsd fel a megrendelésekkel, és az egészet töltsd bele a gépbe, majd nyomd meg a start gombot. A beépített algoritmus segítségével pillanatok alatt elkészül a napi rendeléseknek megfelelő fuvarterv, valamint a szállítási útvonal, melyet szükség esetén rugalmasan módosíthatsz, sőt a statisztikai modul segítségével eredményeidet egyszerűen elemezheted, melyet térképen is megjeleníthetsz.

térképes nézet fuvarszervezés

Fuvarszervezés optimalizálása térképi alapon

A gyártó vállalatokat, kereskedőket, a logisztikai ágazatot a járványhelyzet, a szakképzett munkavállalók hiánya, a kiélezett verseny, a home-office és a növekvő ügyféligények jelentős kihívás elé állítják, melyben a digitalizáció, illetve a téradatok elemzése segít a legtöbbet a vállalatok számára. Milyen konkrét megoldások léteznek a fuvarszervezés optimalizálására? Az egyik ilyen eszköz a fuvarszervező- és tervező szoftver.

A GLI Solutions fuvarszervező alkalmazása

A fuvartervező program gyorsítja és költséghatékonyabbá teszi a fuvarszervezést, mivel a munkafolyamatok rendszerbe szervezését támogatja a vállalaton belül. A vevői igények alapján előre meghatározott paraméterek figyelembevételével automatikusan összeállítja a gépjárműre optimalizált útvonaltervet, és képes összekötni az összes szereplőt (fuvarozó-gyártó-megrendelő) ugyanazon rendszeren belül.

A GLI Solutions által kínált megoldás egy olyan folyamatoptimalizáló és fuvarszervező alkalmazás, amely egy térképi platform is egyben, benne Magyarország és Európa navigációs térképi adatbázisával. Erre épülve kínál fuvartervezés, adatkapcsolat, statisztika és fuvarszervező szoftver komponenseket, amelyek a megrendeléstől a kiszállításig támogatják a munkafolyamatok hatékony elvégzését. A rendszer alkalmas arra, hogy bővítés esetén további funkciók épüljenek bele, egyéb társrendszerekkel integrálódjon, onnan adatokat publikáljon, vagy használjon fel, ezzel segítve a felhasználó napi munkáját. A GLI Solutions fuvarszervező megoldása használható belföldi- és nemzetközi fuvarszervezésre egyaránt.

Kátai Attila a GLI Solutions ügyvezetője hozzátette:

“A GLI Solutions-t 2013-ban alapítottuk meg, szakmai tapasztalatainkat a navigációs szektorban piacvezető alkalmazások fejlesztésével alapoztuk meg. Célunk, hogy az új kihívásokra és megváltozott körülményekre reagálva innovatív, valós idejű, térkép alapú fejlesztéseket végezzünk.

Fejlesztéseink széles körben alkalmazhatók: általános térképi szolgáltatásoktól testreszabott és egyedi fejlesztésű térinformatikai támogatásig számos megoldást kínálunk. Helyi megoldásaink alapja Magyarország térképünk, globális megoldásokhoz partnerséget veszünk igénybe.”

Szoftver modulok:

Lássuk a fuvarszervező program konkrét előnyeit!

Költség- és időmegtakarítás

A fuvarok szoftverrel történő optimalizálása számos előnnyel jár. Jelentős mennyiségű időt spórol meg a fuvarszervező számára, amelyet ezután más feladatokra tud fordítani. Emellett növeli a szállítások hatékonyságát, a belső folyamatok átláthatóságát, mellyel erőforrást és költséget takarít meg. Egy új szoftveres megoldás vásárlása befektetés, mely néhány hónap után kifizetődik. A szoftveres megoldással a logisztikai költségekben átlagosan 15%-os megtakarítás érhető el. A rendelkezésre álló járművek között a megrendelések automatikus és optimalizált elosztása javítja a kihasználtságot, így elkerülhetőek az üresjáratok.

Megoldásunk a felhasználó valamennyi rendszeréhez integrálható, és az egyes rendszerek közötti kommunikáció is biztosított. A meglévő folyamatokra és egyedi igényekre testreszabható.

Ügyfél elégedettség

Van olyan ügyfeled, aki nem szeretne szállítmányt fogadni ebédidőben vagy speciális időablakokban dolgozik? Nem gond. Az útvonaltervező szoftver figyelembe veszi az ügyfelek kívánságait és követelményeit, emellett automatizált értesítéseket küld a várható érkezési időkről, amely nagyban növeli az ügyfeleid elégedettségét.

Automatizáció, monitoring, térképi megjelenés

A manuális útvonaltervezés a nap jelentős részében lefoglalja a fuvarszervező kollégáidat? A szoftveres megoldás ezt a feladatot néhány perc alatt elvégzi, így a munkatársaknak több idejük marad a stratégiailag fontos, szakértelmet igénylő feladatok elvégzésére, vagy a „last minute” ügyfélkérések professzionális kiszolgálására. A szoftver vizualizációs erőssége, hogy a megtervezett útvonalakat a térképen megjeleníti és igény esetén valós időben követhető a rakomány is. A szoftver statisztikai moduljának köszönhetően azonnali áttekintést kínálunk az összes kulcsfontosságú mutatóról, melynek segítségével ellenőrizheted a fuvarok gazdaságosságát, a gépjárművek kihasználtságát stb.

Munkavállalói elégedettség

A logisztikai iparban gyakran kihívást jelent megtalálni és megtartani a kollégákat. Mindannyian tudjuk, hogy az elégedett munkavállalók hosszabb ideig maradnak a vállalatnál, melyhez hozzájárulhat egy olyan optimalizálási szoftver, amely reális és megvalósítható fuvarterveket hoz létre. Az ily módon elért automatizációval csökken a stressz és a túlóra, növekszik a dolgozói elégedettség.

Egyedi igények, szoftver támogatás

A GLI Solutions saját navigációs attribútumokat is tartalmazó térképi adatbázissal dolgozik, amelybe beilleszthetők a megrendelő adatai, továbbá a szoftvert a megrendelő folyamataihoz igazítjuk, így 100%-ban egyénre szabott megoldást adunk át, melyhez folyamatos szoftver támogatást is biztosítunk.

Ingyenes demó

Próbáld ki a GLI Solutions fuvarszervező programját és tapasztald meg, mennyivel gondtalanabb és költséghatékonyabb a fuvarszervezés!

Amennyiben felkeltettük érdeklődésedet vagy kérdésed lenne, kérlek lépj velünk kapcsolatba.

További információ:

web: www.gli-solutions.com
email: info@gli-solutions.com
tel: +36706342794

The post Fuvarszervezés optimalizálása térképi alapon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az FM Logistic autonóm mobil robotot alkalmaz az IKEA raktárában https://www.muszaki-magazin.hu/2022/01/16/fm-logistic-abz-autonom/ Sun, 16 Jan 2022 16:04:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18497 Az FM Logistic globális 3PL vállalat automatizálással gyorsítja fel raktári folyamatait. Az ügyfelével, az IKEA-val folytatott közös befektetés részeként a vállalat nemrég telepítette a MiR500 robotját annak érdekében, hogy emelje a lengyelországi Jarosty-ban üzemeltetett raktáruk logisztikai folyamatainak színvonalát. Az innovatív és rugalmas technológia szabadon konfigurálható és a mindennapi raktári műveletek során alkalmazható. A MiR500 robot […]

The post Az FM Logistic autonóm mobil robotot alkalmaz az IKEA raktárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az FM Logistic globális 3PL vállalat automatizálással gyorsítja fel raktári folyamatait.

Az ügyfelével, az IKEA-val folytatott közös befektetés részeként a vállalat nemrég telepítette a MiR500 robotját annak érdekében, hogy emelje a lengyelországi Jarosty-ban üzemeltetett raktáruk logisztikai folyamatainak színvonalát. Az innovatív és rugalmas technológia szabadon konfigurálható és a mindennapi raktári műveletek során alkalmazható.

A MiR500 robot raklapok és egyéb 500 kg-ig terjedő rakományok szállításában hivatott együttműködni a raktári alkalmazottakkal. A beruházás mögött álló fő koncepció célja az alkalmazottak felszabadítása az improduktív tevékenységek alól, a munkabiztonság javítása és a raktári költségek optimalizálása.

Annak érdekében, hogy versenyelőnyt tudjunk kialakítani a vállalat és ügyfeleink számára, olyan innovatív megoldásokba fektetünk be, amelyek rugalmasak, illetve könnyen használhatóak, és ebből adódóan költséghatékonyak

– magyarázza Alexander Damie, az FM Logistic Central Europe innováció- és folyamatmenedzsere.

„A Mobile Industrial Robots technológiájának alkalmazása sokkal kevésbé költséges, mint a konkurens AGV-k, azaz önvezető járművek koncepciójának üzemeltetése. Jelen esetben egy AGV több mint kétszer olyan drága lenne, mint amennyibe ez a megoldás kerül.”

A gyors reagálású MiR500 könnyedén kikerüli az akadályokat és nem igényel hosszadalmas és bonyolult beállítást, aminek köszönhetően működtetése egyszerű. A robot által létrehozott térkép és a fejlett beépített szoftver segítségével az autonóm mobil robotok dinamikusan képesek tájékozódni, és ki tudják választani a legkényelmesebb utat mielőtt elindulnak – mindezt emberi közbeavatkozás nélkül.

A robot önállóan fogja végezni munkáját Jarosty-ban, az IKEA elosztó központjában. A raktári alkalmazottak és a robot felügyeléséért felelős kollégák megkapják a szükséges továbbképzést, a MiR500 pedig pár héten belül teljesen autonóm módon fogja elvégezni feladatait a nap 24 órájában.

Az ügyfelünk kiszolgálása során rengeteg üres raklapot kell megmozgatnunk, mivel ezeket nagy számban alkalmazzák az automata raktárakban”

– mondja Edyta Śmiechowicz, az FM Logistic CE üzemvezetője.

„Az automatizálás szempontjából ez egy ideális folyamat. Az elosztás során végzett műveletek magukban foglalják az üres raklapokat szállító autonóm robot a belső áruáramlásba való integrálását. A tesztek során a robot több mint 60 km-t tett meg, mialatt 180 küldetést végzett el sikeresen és több mint 1500 üres raklapot szállított le. A próbaidőszak során optimalizálni tudtuk műveleteinket, és nem kellett engednünk sem az alkalmazottaink munkahelyi biztonságából, sem a befektetés jövedelmezőségéből.”

 „A Jarosty-ban, az IKEA elosztó központban telepített MiR robottal egy újabb lépést teszünk a folyamataink optimalizálása felé, illetve a raktári műveleteinket innovatív megoldások üzembe helyezésével fejlesztjük”

mondja Sebastian Kaczmarski, a lengyelországi IKEA központi fulfilment műveleti igazgatója, majd hozzáteszi:

Az együttműködés jó példája annak, hogyan alkalmazzuk a vállalataink közötti szinergiát és a közös tanulást a raktári folyamatok fejlesztése és az új fejleményekhez való igazodás során – egy hibrid megoldást képezve a manuális és automatikus folyamatok között.”

Az FM Logistic nem először telepít ilyen típusú robotot, amelyhez ezúttal is az ASTOR és az ABZ Automatyka nyújtott szakértő támogatást. Nemrég egy kisebb modell – a MiR200 – kezdte meg működését a mszconów-i logisztikai központban, ahol csomagolási műveletekben segédkezik. A gyártás során keletkezett hulladékot, többek közt fóliát és kartonpapírt szállít a válogató állomásra, és naponta átlagosan 18,5 kilométert tesz meg. Ezt a távolságot korábban az alkalmazottaknak kellett végigjárniuk.

Az FM Logistic újabb autonóm robotok telepítését is tervezi további telephelyein.

The post Az FM Logistic autonóm mobil robotot alkalmaz az IKEA raktárában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Kennametal bemutatja a FIX8 nagyoló esztergarendszerét https://www.muszaki-magazin.hu/2021/12/28/fix8-kennametal-esztergarendszer/ Tue, 28 Dec 2021 17:55:43 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=18327 Az új rendszer a lehető legmagasabb anyagleválasztást kínálja esztergáláshoz a legalacsonyabb vágóélenkénti költségek mellett. A Kennametal bemutatta a FIX8™ nagyoló esztergarendszert, amely maximális anyagleválasztást biztosít acélban, rozsdamentes acélban és öntöttvasban. A váltólapkánként nyolc vágóéllel a FIX8 rendszer növeli bármely nagyoló megmunkálás termelékenységét, a legalacsonyabb vágóélenkénti költségeket kínálja, miközben akár 15 százalékkal csökkenti a forgácsolóerőt. A […]

The post A Kennametal bemutatja a FIX8 nagyoló esztergarendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új rendszer a lehető legmagasabb anyagleválasztást kínálja esztergáláshoz a legalacsonyabb vágóélenkénti költségek mellett.

A Kennametal bemutatta a FIX8™ nagyoló esztergarendszert, amely maximális anyagleválasztást biztosít acélban, rozsdamentes acélban és öntöttvasban. A váltólapkánként nyolc vágóéllel a FIX8 rendszer növeli bármely nagyoló megmunkálás termelékenységét, a legalacsonyabb vágóélenkénti költségeket kínálja, miközben akár 15 százalékkal csökkenti a forgácsolóerőt.

A FIX8 lapkánként nyolc vágóéllel rendelkezik, így a legalacsonyabb vágóélenkénti költséget kínálja. Emellett a tangenciális kialakítás sokkal nagyobb terhelést tesz lehetővé, mint a hagyományos konstrukciók.

“A FIX8 az alkalmazások széles skáláját fedi le, beleértve a hosszirányú esztergálást és az oldalazást, amely alkalmas előmunkált, valamint megszakított és erősen megszakított felületekhez”

– mondja Matthew Fuerst Kennametal termékmenedzsere, majd hozzáteszi:

“A FIX8 képes a közepes fogásmélységtől a nagyolásig, acél és öntöttvas, valamint nehezen forgácsolható anyagok, mint például rozsdamentes acél megmunkálására. Akár 1,4 milliméteres extrém előtolások és akár 12 milliméteres vágási mélységek is elérhetők a FIX8-cal.”

A FIX8 rendszer tangenciális kialakítása egy robusztus rögzítőrendszert tartalmaz, amely biztonságosan behúzza a váltólapkát a fészekbe, és így kiemelkedő stabilitást biztosít. A váltólapka ellenáll a nagy forgácsolóerőknek és rezgéseknek, így optimális megmunkálási eredményeket ér el. A cserélhető keményfém alátét védi a lapkafészket a deformációtól és a sérülésektől.

A FIX8 rendszer precíz 3D hűtőcsatorna kialakítása pontosan oda szállítja a célzott és elegendő mennyiségű hűtőfolyadékot, ahol arra szükség van. Esztergakésenként akár három hűtőfolyadék-fúvóka közvetlenül a lapka homlokfelületére irányul és szabályozza a hőmérsékletet, a forgácslefutást, valamint elősegíti a forgácsképződést. A két különböző ponton lévő hűtőfolyadék-kivezető nyílások a váltólapka hátfelülete felé irányulnak, hogy szabályozzák a hőfejlődést a vágási zónában, és ezáltal növeljék az élettartamot.

A FIX8 rendszer precíz 3D hűtőcsatorna kialakítása pontosan oda szállítja a hűtőfolyadékot, ahol szükség van rá.

A FIX8 kiváló forgácslefutást garantál a közepes megmunkálástól a nagyoló megmunkálásig, miközben növeli a szerszám éltartamát. A lapka kialakítása alacsony forgácsolóerőt és teljesítményfelvételt eredményez, így ideális kis teljesítményű esztergagépekhez is.

www.kennametal.com

The post A Kennametal bemutatja a FIX8 nagyoló esztergarendszerét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>