2020 – Műszaki Magazin https://www.muszaki-magazin.hu Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. Fri, 20 Dec 2024 13:20:27 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Gábor Dénes-díj 2020 https://www.muszaki-magazin.hu/2020/12/15/gabor-denes-dij-2020/ Tue, 15 Dec 2020 14:34:07 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=13035 A kialakult pandémiás helyzet idén nem tette lehetővé, hogy a már megszokott módon, az Országház falai között ünnepelhessék a Gábor Dénes-díj 2020 díjazottjait. A Gábor Dénestől származó „Találjuk fel a jövőt” jelmondat üzenete napjainkban különösen aktuálissá vált az élet minden területén (fenntartható fejlődés, nyersanyag-, energia- és hulladékgazdálkodás, foglalkoztatottság, stb.), azaz csak a tudatosan alakított jövő hozhat […]

The post Gábor Dénes-díj 2020 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kialakult pandémiás helyzet idén nem tette lehetővé, hogy a már megszokott módon, az Országház falai között ünnepelhessék a Gábor Dénes-díj 2020 díjazottjait.

A Gábor Dénestől származó „Találjuk fel a jövőt” jelmondat üzenete napjainkban különösen aktuálissá vált az élet minden területén (fenntartható fejlődés, nyersanyag-, energia- és hulladékgazdálkodás, foglalkoztatottság, stb.), azaz csak a tudatosan alakított jövő hozhat megoldást gondjainkra. A NOVOFER Alapítvány célja a műszaki-szellemi alkotások, a mérnöki munka és a technológiai fejlesztés együttesén alapuló innovációban megszületett kiemelkedő teljesítmények elismerése.

2020 évi Gábor Dénes-díjasok:

Dr. Németh Géza villamosmérnök, a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék habilitált egyetemi docense,

Keserű György Miklós vegyészmérnök, akadémikus, Természettudományi Kutatóközpont csoportvezetője,

Dr. Hebling János fizikus, a Pécsi Tudományegyetem professzora,

Dr. Kruppa József agrármérnök, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára,

Dr. Fekete Andrea kutató gyermekorvos, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem docense,

Dr. Kacskovics Imre állatorvos, az ELTE dékánja.

2020 évi Gábor Dénes Életmű díjas:

Dr. Csicsery Zsigmond vegyészmérnök, nyugdíjas tanácsadó.

 A díjazottakról bővebb információ a http://www.gabordenes.hu/gabor-denes-dij-2020/ menüpont alatt érhető el.

The post Gábor Dénes-díj 2020 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Automatizálja vállalatát egyszerű lépésekben https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/10/fanuc-automatizalas-vallalat-ebook/ Tue, 10 Nov 2020 19:59:11 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12489 Kobotok – A még könnyebb választás és beüzemelés érdekében a FANUC újdonságként online letölthető segédanyagot, e-Bookot kínál felhasználói számára kollaboratív robotjaihoz. Miközben az autóiparban régi hagyományai vannak az automatizált folyamatoknak, a kis- és közép vállalatok még csak most ízlelnek bele a robotizált gyártás lehetőségeibe. Akik kollaboratív robot beszerzésen gondolkodnak, és a gyártási folyamatokban először kívánnak […]

The post Automatizálja vállalatát egyszerű lépésekben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Kobotok – A még könnyebb választás és beüzemelés érdekében a FANUC újdonságként online letölthető segédanyagot, e-Bookot kínál felhasználói számára kollaboratív robotjaihoz.

Miközben az autóiparban régi hagyományai vannak az automatizált folyamatoknak, a kis- és közép vállalatok még csak most ízlelnek bele a robotizált gyártás lehetőségeibe. Akik kollaboratív robot beszerzésen gondolkodnak, és a gyártási folyamatokban először kívánnak robotot használni, számukra ideális választás lehet a FANUC CRX-10iA használata. A CRX-10iA két verzióban érhető el: egy rövidebb karú, 1.2 méteres kinyúlásúban, valamint egy hosszabb karú változatban, ami 1.4 méteres úthosszal rendelkezik. Teherbírásuk 10 kg. Miközben az eddigi CR szériába tartozó kollaboratív robotok a FANUC által gyártott népszerű ipari robotok alapjain nyugszanak, az új FANUC CRX-10iA robot egy teljesen új fejezetet nyit a Japán automatizálás történetében.

A CRX-10iA könnyűsúlyú kollaboratív robot teljesen új szintre emeli az ipari robotok és a gyári dolgozók együttműködését. Összehasonlítva a már meglévő CR széria robotjaival, az új CRX-10iA robot szignifikánsan könnyebb, mégis számos alkalmazáshoz installálható, köztük például az autonóm mobil robotos (AGV) applikációkhoz is. A hozzá tartozó Teach Pendant tablettel is helyettesíthető, ami még könnyebbé teszi a kezelését, illetve az új felület a programozásban kevésbé jártas felhasználóknak is kedvez. Első pillantásra a CRX10iA robot designja meglepő lehet. A vékony kar és törzs mögött azonban a már jól ismert FANUC minőség rejlik – egyszerű funkciókkal, egyszerű telepítéssel és egyszerű programozással ötvözve.

A megszokott módon a CRX robot az összes FANUC kiegészítővel kompatibilis, így kulcsrakészen, könnyedén integrálható hozzá látórendszer, erőérzékelő és még számos hasznos opció.

Egyszerű funkciók és programozás

A legújabb fejlesztés megőrizte a FANUC hagyományait a megbízhatóságban és a robosztus kialakításban, mindemellett viszont jelentős karcsúsításon esett át, mely nagyban segíti a telepítést és a kezelhetőséget. A robotot a legegyszerűbb használatra tervezték: rendkívül egyszerű telepíthetőségén túl kezelése is egyszerű, így első robot vásárlók is mélyebb előképzettség nélkül képesek beállítani. Programvarázslójával és az új, Teach Pendant Tablettel néhány gombnyomással létrehozható egy program, ezen felül kézivezérlési módjával tovább egyszerűsödik a programok elkészítése. A FANUC emellett létrehozott egy e-Bookot, amely online letölthető iránymutatás a robot kiválasztásához és üzemeltetéséhez.

e-Book

Tudjon meg többet a Kollaboratív Robotokról! Az ember – robot kollaboráció egyre életszerűbbé válik az együttműködést támogató folyamatosan fejlődő képességének köszönhetően. A kollaboratív robotok használata kezdetben bonyolultnak tűnhet, de ennek az eBook-nak a segítségével megismerheti azt a bizonyos 7 lépést, amely ezt a folyamatot jelentősen megkönnyíti:

  • Hogyan mérheti fel automatizálási igényét?
  • Mely feladatok elvégzésére alkalmasabbak a robotok az emberrel szemben?
  • A kobotok mely területen lesznek a legnagyobb hatással az Ön vállalkozására?
  • Mely biztonsági intézkedéseket kell figyelembe vennie?
  • Hogyan értékelhetjük a beruházás megtérülését?
  • Hogyan válasszuk ki a megfelelő kollaboratív robotot?
  • Hogyan vezethetik be vállalatát a kobotok az automatizálás világába?
  • FANUC e-Book

Töltse le az útmutatót a kobotok sikeres használatához:

one.fanuc.eu/kobot-utmutato

The post Automatizálja vállalatát egyszerű lépésekben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mérföldkő a hazai elektromoskerékpár-gyártásban https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/10/accell-hunland-merfoldko-a-hazai-elektromoskerekpar-gyartasban/ Tue, 10 Nov 2020 19:45:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12475 Az Accell Hunland Kft. tószegi gyárában elkészült a hárommilliomodik kerékpár. Az Accell már 20 éve készít bicikliket több mint 30 ország számára, olyan ikonikus termékeket, mint a Haibike, Ghost, Winora, Lapierre vagy Raleigh. A Szolnok melletti üzemben született az ország első e-bike-ja, és a cég jubileumi darabja is ebből a típusból került ki. Az európai […]

The post Mérföldkő a hazai elektromoskerékpár-gyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Accell Hunland Kft. tószegi gyárában elkészült a hárommilliomodik kerékpár.

Az Accell már 20 éve készít bicikliket több mint 30 ország számára, olyan ikonikus termékeket, mint a Haibike, Ghost, Winora, Lapierre vagy Raleigh. A Szolnok melletti üzemben született az ország első e-bike-ja, és a cég jubileumi darabja is ebből a típusból került ki. Az európai elektromoskerékpár-gyártás hazai központja ma 98,5 százalékban már elektromos modelleket értékesít, néhány éven belül pedig ezt az arányt 100 százalékra szeretnék növelni. A jeles állomás így a kerékpárgyártásban és az e-mobilitás terén egyaránt mérföldkőnek számít a hazai piacon.

20 éve az európai kerékpárgyártás élmezőnyében

Az Accell Hunland legnépszerűbb szériája, egy homok színű, Haibike típusú elektromos kerékpár gördült le hárommilliomodikként az elektromoskerékpár-gyártó nagyhatalom Szolnok melletti üzemében. A holland Accell Group leányvállalata 2019-ben Haibike és Winora modellekből készítette a legtöbbet, elsősorban Németország számára. Franciaországban a Lapierre, az Egyesült Királyságban pedig a Raleigh a legnépszerűbb. Ez a négy fő piac teszi ki a cég export tevékenységének legnagyobb százalékát. A cég elsőként kezdte meg az e-kerékpágyártást Magyarországon, ma pedig már minden típusból készítenek nyomatékszenzoros elektromos rásegítésű változatot, legyen szó városi bicikliről, trekkingről vagy mountain bike-ról.

„Míg az Accell Hunland 2001-es indulásakor a piaci igényeknek megfelelően hagyományos közép- és felsőkategóriás kerékpárokat készítettünk, mára 98,5 százalékban prémium- és felsőkategóriás e-bikeok kerülnek le a gyártósorokról. Az európai elektromoskerékpár-gyártó nagyhatalom hazai leányvállalataként partnereinken keresztül több mint 30 országban értékesítjük a Tószegen készült kétkerekűinket”

– mondta Vass Attila, a cég ügyvezető igazgatója a jubileumi gyártás kapcsán rendezett virtuális sajtótájékoztatón.

Növekvő nemzetközi hajtóerő

 

Jeroen J. Both, az Accell Group ellátási lánc vezetője úgy látja, hogy Magyarországon komoly fejlődésnek indult a kerékpáros kultúra az elmúlt években. A német és holland minta után itt is egyre többen választanak biciklit a mindennapok közlekedési eszközeként, és hajlandóak akár többet is fizetni egy minőségi darabért.

„A 3 milliós gyártási számra azért is vagyunk büszkék, mert azt jelzi, hogy vásárlóink nem csak a márkáinkat, de a kerékpárjaink minőségét is értékelik.”

– emelte ki. A pandémia pedig tovább növelte a fogyasztók és kormányok érdeklődését az Európán átívelő kerékpározás iránt az egészséges, biztonságos és zöld mobilitás alternatívájaként. A legtöbb gyártó értékesítései növekedtek a tavalyi évhez viszonyítva.

„Az elektromos kerékpárok népszerűségének erősödését jól mutatja az is, hogy cégcsoport szinten a hagyományos kerékpárok eladásának értéke ma már csak a nettó forgalom 16 százalékát teszi ki. A tószegi a vállalatcsoportunk négy legfontosabb összeszerelő bázisának egyike, amelynek a jövőben is vezető szerepet szánunk. A nemzetközi trendeknek megfelelően, így néhány éven belül kizárólag e-kerékpárokat szeretnék készíteni Magyarországon”

– tért át a cégcsoport Accell Hunlanddal kapcsolatos távlati terveire az anyacég ellátási lánc vezetője.

„A világ egyik legjelentősebb gazdaságának képviselőjeként és a második legjelentősebb kerékpárgyártójaként úgy gondolom, hogy az Accell Groupnak nagy szerepe van abban, hogy Hollandia a 2019-es évre Magyarország 7. legnagyobb külkereskedelmi partnerévé vált és 4,27 százalékos a részaránya a teljes magyar külkereskedelmi termékforgalomban”

– emelte ki a vállalatcsoport magyar-holland gazdasági kapcsolatokban betöltött szerepét René van Hell, a Holland Királyság magyarországi nagykövete az eseményen. Mindemellett örömét fejezte ki, hogy szorosan együttműködnek Révész Máriusszal és a magyar kormánnyal abban, hogy fejlesszék a hazai kerékpáros kultúrát. Beszédében kitért egy közösen tervezett webináriumra, amelyet Magyarország önkormányzatainak képviselői számára szerveznek.

„Az eseményen a résztvevők megismerkedhetnek olyan technológiákkal, amelyek hozzájárulhatnak a kerékpáros kultúra fejlesztéséhez”.

Véleménye szerint

„a kerékpározás összecseng Hollandia és Magyarország klímaváltozás elleni törekvéseivel.”

Mint mondta, a körforgásos gazdaság népszerűsítése és fellendítése, ezen belül a fenntarthatóbb és zöldebb logisztika érdekében szorosan együttműködnek a magyar kormánnyal, vállalatokkal és tudományos intézetekkel.

Minden 100-adik Magyarországon eladott kerékpár elektromos

„Magyarországon hozzávetőlegesen 3500 elektromos kerékpárt értékesítettek és több mint 350 ezer e-bike készült tavaly. Ez azt jelenti, hogy minden Magyarországon eladott kerékpárra 100 elektromos modell jut. Ez a szám legnagyobb részben az Accell Hunlandnak köszönhető, hiszen a vállalat 270 ezer elektromos rásegítésű kerékpárt gyártott 2019-ben”

– méltatta a tószegi üzem eredményeit Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős kormánybiztos a cég virtuális sajtótájékoztatóján.

„Európában jelenleg kerékpáros forradalom zajlik. 7 évvel ezelőtt Németországban négyezer elektromos kerékpárt adtak el, a tavalyi esztendőben ez a szám 1,2 millióra növekedett. Magyarországon is szeretnénk felszállni erre a vonatra. Nyugat-Európa más országaihoz hasonlóan hazánkban is meghirdettük az e-kerékpár vásárlási programot, 1 milliárd forintot biztosítottunk uniós forrásból erre a célra. Illetve a következő időszakban a céges, akár elektromos kerékpárflották támogatása terén szeretnénk még előre lépni, megfelelő adószabályokkal ösztönözve a vásárlást. Bízom abban, hogy ez hozzá fog járulni az elektromos kerékpárok térnyeréséhez Magyarországon is”

– fejtette ki távlati terveit a kormánybiztos.

The post Mérföldkő a hazai elektromoskerékpár-gyártásban appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
TruArc Weld 1000 – automatizált hegesztés https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/truarc-weld-automatizalt-hegesztes/ Sat, 07 Nov 2020 11:19:08 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12452 Hegesztőcella – Oktatási ráfordítás nélkül üzembe helyezhető, programozható és kezelhető a TRUMPF legújabb hegesztőcellája, elegendő az oktatóvideók megismerése hozzá. – tudjuk meg Makkos Leventétől, a TRUMPF Hungary Kft. értékesítő mérnökétől. Milyen alkalmazásokra, milyen darabszámra és méretre ajánlják a TruArc Weld 1000 hegesztőcellát? M.L.: Az új hegesztő cellánkat olyan felhasználásra szánjuk, ahol Ügyfelünk a legmagasabb varratminőség […]

The post TruArc Weld 1000 – automatizált hegesztés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Hegesztőcella – Oktatási ráfordítás nélkül üzembe helyezhető, programozható és kezelhető a TRUMPF legújabb hegesztőcellája, elegendő az oktatóvideók megismerése hozzá. – tudjuk meg Makkos Leventétől, a TRUMPF Hungary Kft. értékesítő mérnökétől.

Milyen alkalmazásokra, milyen darabszámra és méretre ajánlják a TruArc Weld 1000 hegesztőcellát?

M.L.: Az új hegesztő cellánkat olyan felhasználásra szánjuk, ahol Ügyfelünk a legmagasabb varratminőség mellett a legnagyobb termelékenységet kívánja elérni. Alkatrészekre lefordítva ez azt jelenti, hogy a sík, egyenes vonalú varratoktól kezdve a bonyolult 3 dimenziós ívek hegesztése is tökéletesen megvalósítható. Az alkatrészek darabszámát tekintve a néhány darabos szériától indulva a tömeggyártás kiszolgálásáig alkalmas a berendezés, de véleményem szerint az egyedi alkatrészek gyártása során is több előnye van a gépnek, hiszen a varrat vonalának betanítása rövid időt vesz igénybe, és ezt egy hegesztési tapasztalattal nem rendelkező gépkezelő is meg tudja tenni.

A kollaboratív robotoknál valóban annyira egyszerű a betanulás, hogy az néhány oktatóvideóval megoldható?

M.L.: Így van, nincs szükség komoly ráfordítást igénylő tréningekre, utazásra a hegesztő cella használatának megkezdéséhez. A használatához szükséges tudást online, egy e-learning videón keresztül egyszerűen és gyorsan lehet elsajátítani. Az egész betanulás nagyjából egy napot vesz igénybe és akár otthonról vagy az irodából is elvégezhető.

Milyen előkészületeket igényel a hegesztőcella már meglévő gyártási rendszerbe való beillesztése?

M.L.: Egy teljesen szimpla celláról beszélünk, amely klasszikus módon nem kapcsolódik gyártási rendszerbe. A berendezés önálló munkaállomásként üzemel, melynél a hatékonyságot nem a hálózatba kapcsolás, hanem az „arcwelding” folyamat nyújtotta előnyök adják.

A robot vezérlése milyen szoftveren keresztül történik? Integrálható más rendszerekhez?

M.L.: A cellában a Trumpf saját szoftvere kezeli a robotot és a hegesztő állomást. A robot programozása emiatt nagyon egyszerű, és ez kombinálva az intuitív hegesztőfejjel eredményezni a berendezés minimális programozási idejét.

Szerkezeti acél konzol, 25 mm lemez 8 mm hajlított lemezen 5 hegesztési varrattal. A kézi hegesztéssel összehasonlítva Ön ezt az alkatrészt automatizáltan már 1 darabszámtól is 21%-kal gyorsabban hegeszti (a programozással együtt).

Mit tart a TruArc Weld 1000 előnyeinek?

M.L.: A lehető legegyszerűbb programozást. Az automatizált hegesztésnek köszönhetően az első alkatrésztől kezdve nyereséget termel. Nincs szükség hegesztési tapasztalatra, ismeretekre ebből adódóan egyszerűbb gépkezelőt találni is. A berendezés megtérülési ideje a Trumpf számításai szerint 1 év.

Gyors programozás, biztonságos hegesztés

A hegesztőcella egy teljesen felszerelt szerszámgép, TÜV által ellenőrzött, és CE tanúsítvánnyal rendelkezik. Ide tartozik az elszívórendszer, a fényellenzős burkolat és a TRUMPF standard szerinti biztonságtechnika. Az alkatrész és a darabos sorozat szerint a hegesztőcella 1 vagy 2 állomásos üzemben használható. Így például egy nagyobb alkatrészt vagy kisebb alkatrészeket nagyobb sorozatokban gépi főidőben tud megmunkálni.

Szállítási biztosítóeszköz 6 mm-es szerkezeti acélból. A kézi hegesztéssel összehasonlítva ezt az alkatrészt automatizáltan 63%-kal gyorsabban hegeszti 8 darab esetén.

Egyszerű kezelés és programozás

A hegesztőpisztolyon lévő kezelőegység, valamint egyszerű programozás közvetlenül a robotvezérlésen

Biztonságos a TRUMPF standardok szerint

Védőkabin fényellenzővel, öntisztuló elszívórendszer, LED világítás, valamint kollaboratív robot a rendszer részei.

Gyors felállítás és indítás

A gép kívánt helyen való felállítása és önálló üzembe helyezése néhány óra alatt kivitelezhető.

Produktív hegesztés

A nagy teljesítményű Fronius berendezés és felszerelés gépi főidőben kétállomásos üzemben működtethető.

Műszaki adatok

TruArc Weld 1000
TENGELYADATOK
TÍPUS Kollaboráló ipari robotkar
TENGELYEK SZÁMA 6
HATÓTÁVOLSÁG 1300 mm
ISMÉTLÉSI PONTOSSÁG +/- 0,05 mm
HEGESZTŐFORRÁS
TÍPUS FRONIUS TPS 320i C PULSE
MIG/MAG HEGESZTŐÁRAM TARTOMÁNY 3 A – 320 A
MÉRETEK ÉS TÖMEGEK
KABINMÉRETEK 3600 mm x 2200 mm x 2800 mm
TÖMEG 2540 kg
MUNKATÉR
JELLEMZŐ MAX. ALKATRÉSZMÉRET (ZÁRT TELESZKÓPFELEZÉS ESETÉN) 600 mm x 600 mm x 600 mm
JELLEMZŐ MAX. ALKATRÉSZMÉRET (NYITOTT TELESZKÓPFELEZÉS ESETÉN) 2000 mm x 600 mm x 600 mm

www.trumpf.com

The post TruArc Weld 1000 – automatizált hegesztés appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar startup mentheti meg a világot a műanyagoktól https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/magyar-startup-poliloop/ Sat, 07 Nov 2020 11:04:13 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12440 Magyar fiatalok előállítottak egy, a világon egyedülálló baktériumkoktélt, amely 7 hét alatt bármilyen egyszerhasználatos műanyagot képes lebontani. A felfedezés jelentőségét jól mutatja, hogy a Poliloop már alá is írt egy Fortune 500-as céggel, így az ipari tesztelés is küszöbön áll. A biotech startupba a budapesti Vespucci Partners fektetett be a világ egyik legelismertebb, USA központú […]

The post Magyar startup mentheti meg a világot a műanyagoktól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Magyar fiatalok előállítottak egy, a világon egyedülálló baktériumkoktélt, amely 7 hét alatt bármilyen egyszerhasználatos műanyagot képes lebontani.

A felfedezés jelentőségét jól mutatja, hogy a Poliloop már alá is írt egy Fortune 500-as céggel, így az ipari tesztelés is küszöbön áll. A biotech startupba a budapesti Vespucci Partners fektetett be a világ egyik legelismertebb, USA központú nemzetközi akcelerátorával, a Techstars-szal együtt.

A Poliloop két női alapítója, Madaras Liz és Lévay Krisztina a Műszaki Egyetem gyógyszervegyész-mérnöki mesterképzésén ismerkedett meg. Vállalkozói családi hátterük miatt mindketten saját utat akartak bejárni, nem pedig beállni egy multi laborjába. Elkötelezett környezetvédőként egyből azt kezdték vizsgálni, hogy szakterületük segítségével hogyan segíthetnék a természet védelmét. A gyorsan keletkező műanyag felhalmozódásának riasztó sebessége és mérete miatt pedig könnyen rátaláltak az egyik legégetőbb problémakörre.

A magyar startupon kívül senkinek sem sikerült biológiailag lebontani a műanyagot

A világban keletkező műanyaghulladéknak csupán 4-5 százalékát lehet újrahasznosítani, azt is csak drága eljárásokkal, míg a maradék a természetben vagy szemétégetőben végzi. Biológiai lebontásra eddig senki nem volt képes, azonban a két magyar felfedező egy olyan baktériumkoktélt állított elő, mely a főleg élelmiszeriparban felhasznált, gyorsan keletkező csomagolási műanyagok mindegyikét képes lebontani 6-8 hét alatt.

Ez jelenleg azért is ennyire égető probléma, mert a koronavírus következtében elképesztő gyorsasággal nőtt az egyszerhasználatos műanyagszemét mennyisége.

Nincs szükség költséges előkezelésre vagy beruházásra a műanyagok lebontásához

A technológia igazi különlegessége, hogy a folyamat végére a műanyagok újra természetazonos anyaggá válnak, hisz a lebontással szerves iszapot, komposztot kapunk, melyet nem csupán mezőgazdasági célra lehet felhasználni talajjavítóként, hanem elő lehet állítani belőle bioműanyagot is. Utóbbi megoldással a Poliloop megteremt egyfajta körkörös gazdaságot, ezáltal lehetőséget biztosít a nagy FMCG cégek számára, hogy ugyanazt a műanyag csomagolást használják fel újra és újra. Az eljárás különlegessége az, hogy mindezt minden nagyobb költség és beruházás nélkül lehet elérni, míg a bioműanyagok lebontásához extrém körülményekre van szükség. A fosszilis eredetű műanyagot pedig nem is lehetett eddig lebontani biológiai úton, ennek ellenére mégis ezt használják legtöbben. Ezzel szemben a Poliloop eljárása minden előzetes kémiai kezelés, feldolgozás és komolyabb tisztítás nélkül képes eltüntetni a műanyagot, ráadásul nem szabadul fel semmilyen káros anyag a folyamat során.

A világ legnagyobb cégei is megkeresték már a Poliloopot

A Poliloop csapata számos nagyvállalattal tárgyal, most írtak alá szerződést az egyik Fortune 500-as céggel, így az ő termékeikkel fogják először élesben kipróbálni a baktériumkoktél ipari működését. Emellett a társadalmi felelősségvállalásról sem feledkeznek meg az alapítók: olyan klímaváltozással és szemétfeldolgozással foglalkozó nonprofit szervezetekkel állnak tárgyalásban, mint a Trash Mountain.

A Vespucci Partners kockázati tőkealap-kezelő egyengeti útjukat

Az akkor még egyetemistákból álló csapat projektjében a budapesti székhelyű Vespucci Partners látta meg a világmegváltó potenciált. A kockázati tőkealap-kezelő ebben a nagyon korai fázisban segített a Poliloop csapatának kijutni az egyik legelismertebb nemzetközi akcelerátor, a Techstars abu-dhabi programjába, ahol ezer startup közül kerültek be a legjobb tíz közé. A Vespucci Partners kiterjedt globális kapcsolati hálójának köszönhetően juttatja csapatait a lehető leghamarabb következő körös külföldi tőkéhez, segíti a nemzetközi partnerek elérését, vagy – ahogy a Poliloop esetében is – előkészíti őket befektetésre a világ legnevesebb akcelerátoraiban. A Vespucci Partners emellett kétmillió dollárral szállt be a Techstars befektetése mellé, a technológia felskálázását segítve.

The post Magyar startup mentheti meg a világot a műanyagoktól appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az új generációs KR C5 vezérlők: A jövő gyártása, már a jelenben! https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/kuka-kr-c5-vezerlo/ Sat, 07 Nov 2020 11:01:18 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12436 A KUKA legújabb, KR C5 típusú vezérlőgenerációja minden eddiginél több lehetőséget kínál a cégek számára, valamint kimagasló szintre emeli a robotok alkalmazásának költséghatékonyságát. Mik az új generációs vezérlők legfontosabb előnyei? Maximális teljesítmény, csatlakoztathatóság és rugalmasság.  A KR C5 vezérlők több kategóriában lesznek elérhetőek. A kisrobotokhoz tartozik majd a KR C5 micro, amelynek mérete szinte már […]

The post Az új generációs KR C5 vezérlők: A jövő gyártása, már a jelenben! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A KUKA legújabb, KR C5 típusú vezérlőgenerációja minden eddiginél több lehetőséget kínál a cégek számára, valamint kimagasló szintre emeli a robotok alkalmazásának költséghatékonyságát.

Mik az új generációs vezérlők legfontosabb előnyei? Maximális teljesítmény, csatlakoztathatóság és rugalmasság.  A KR C5 vezérlők több kategóriában lesznek elérhetőek. A kisrobotokhoz tartozik majd a KR C5 micro, amelynek mérete szinte már nem nagyobb, mint egy cipősdoboz (30×13,4×39,2 cm). A nagy terhelhetőségű robotokhoz tartozó új generációs KR C5 szekrény, szintén jelentősen kisebb lett elődjéhez képest elősegítve ezzel a kis helyre történő integrálhatóságot.  A méret mellett további előny, hogy lényegesen kevesebb energiát fogyasztanak és több lehetőséget kínálnak az installációs folyamatban, mint az eddig megszokott automatizációs megoldások. A KUKA ezzel a megoldással teljesen új távlatokat nyit az automatizált gyártás terén. A vezérlő pillanatok alatt könnyen beilleszthető a meglévő számítástechnikai környezetbe, és fokozatosan alkalmassá válik az összes jelenleg használt alkalmazás támogatására.

Üres adathalmazból értékes információ

A magas fokon integrált és kompakt vezérlőmodulok könnyen működtethetők, és többféle szoftvertermékkel, illetve digitális szolgáltatással zökkenőmentesen csatlakoztathatók. A nyitott és rugalmas platformon kifejlesztett KR C5 a robotvezérlés teljesen új dimenzióját jelenti. Szeretnénk, ha az ügyfelek számára nyilvánvaló lenne, hogy a KUKA vezérlőinek legutóbb végrehajtott optimalizálása meggyőző hozzáadott értékkel gyarapítja termékeinket, és ezáltal ügyfeleinket is.

Száz százalékosan KUKA

A KR C5 teljes mértékben a KUKA belső fejlesztésének eredménye. Saját fejlesztésűek többek között a legkifinomultabb elemek között említhető fröccsöntött, műanyag vagy elektronikus alkatrészek, amelyek teljesen új lapot nyitottak a fejlesztés történetében, és egyedi igényeknek felelnek meg. Minden projekt szíve a csapat. A fejlesztői csapatban megtalálhatók az augsburgi K+F szakemberek és más specialisták, ahogyan a Budapestről, Taksonyból és Füzesgyarmatról dolgozó KUKA munkatársak is.

„Az új KR C5 teljesen saját fejlesztés, ennélfogva kifejezetten magas szintű integráltsági fokot és optimalizálási lehetőségeket sikerült megvalósítanunk. A legszembetűnőbb előnyök a vezérlők méretének csökkenésében érhetők tetten, de jelentős előrelépés az alacsonyabb energiafogyasztás és a jobb minőség is.”

– vázolja fel a fontosabb termékjellemzőket Dietmar Steidl, a KR C5 termékmenedzsere.

Az új KUKA.DeviceConnector csatlakozóval a KR C5 problémamentesen képes adatokat továbbítani a felhőbe úgy, hogy semmilyen más további hardverre nincsen szükség.

A jól bevált KUKA.SystemSoftware szoftverrel együtt kapható

Az új termék előnyeit Andreas Knöpfle, az új generációs vezérlők portfóliómenedzsere foglalja össze:

„Az elkövetkező évek során a KUKA automatizálási portfóliójának új platformja a KR C5 lesz. Ez a megoldás még szélesebb körben, különféle környezetekben teszi lehetővé  az ipari robotok hatékony alkalmazását.”

Az új vezérlőt a már jól bevált KUKA.SystemSoftware (KSS 8.7) szoftverrel együtt kínáljuk. Fontos megjegyezni, hogy mindezeken kívül sokkal szélesebb választékban lesznek majd elérhetők a különféle vezérlők, amelyeket szélesebb skálán lehet majd integrálni a gyártórendszerekbe.

A KUKA már áprilisban megjelentette a KR C5 robotvezérlő mikro változatát, októberben pedig az alacsony és nagy terhelhetőségű robotokhoz adja ki az új terméket.

www.kuka.com

The post Az új generációs KR C5 vezérlők: A jövő gyártása, már a jelenben! appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
500 bar-os hidraulika nyomás https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/gimex-roemheld-hidraulika-nyomas/ Sat, 07 Nov 2020 10:47:59 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12416 A mindennapok során, számos helyen találkozhatunk a hidraulikával, még ha azt észre sem vesszük. Az útépítésen dolgozó markológép kanalát, a búcsúban lévő körhinta karját, a repülőgép lépcsőmozgató mechanikáját, a szemétszállító autó kuka billentését, a zsilip ajtaját mind-mind hidraulikus elemek működtetik. Jelenleg a hidraulika nyomás segítségével érhetőek el a legnagyobb mozgató és támasztó erők a legkisebb […]

The post 500 bar-os hidraulika nyomás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A mindennapok során, számos helyen találkozhatunk a hidraulikával, még ha azt észre sem vesszük.
roemheld

Komplett rendszer

Az útépítésen dolgozó markológép kanalát, a búcsúban lévő körhinta karját, a repülőgép lépcsőmozgató mechanikáját, a szemétszállító autó kuka billentését, a zsilip ajtaját mind-mind hidraulikus elemek működtetik. Jelenleg a hidraulika nyomás segítségével érhetőek el a legnagyobb mozgató és támasztó erők a legkisebb geometriai méretek mellet. Ezért biztosak lehetünk abban, hogy a jövőben is számos helyen találkozni fogunk a különböző hidraulikus megoldásokkal.

A befogástechnikai rendszermegoldások területén, a neves német Roemheld cégnél számos olyan hidraulikus komponens érhető el, amely nem csak az autóipar számára nyújt megoldást, hanem pl.: a mezőgazdaságban, építőiparban, fuvarozásban, vasútiparban, alkatrészgyártásban, egyedi célgép gyártásban vagy egyéb speciális területeken is.

Ezen hidraulika elemek egyik előnye, hogy a minőségen és a hosszú élettartamon túl, a megengedett maximális üzemi nyomásuk 500 bar. A nagy nyomásérték segítségével el tudjuk érni, hogy a lehető legkisebb beépítési geometria mellett a maximumot hozzuk ki hidraulika munkahengerinkből vagy egyéb hidraulikus fogyasztóinkból. A kisebb helyigény elérésével akár egyszerűsíthetjük a komplett rendszerünket, csökkenthetjük a fogyasztók súlyát és kisebb folyadékszállítással rendelkező szivattyúra lesz szükségünk.

Nyomóerő = 25 kN, különböző méretosztályú blokkhengerek esetében

500 bar-os hidraulikus elemek

A Roemheld termékpalettáján valamennyi hidraulikus feladatra alkalmas komponens elérhető 500 bar-os kivitelben, mint például:

  • nyomáselőállító-egységek,
  • kézi- és lábpumpák,
  • munkahengerek,
  • útváltó szelepek,
  • nyomáshatároló szelepek,
  • sorrendkapcsoló szelepek,
  • nyomáscsökkentő szelepek,
  • visszacsapó szelepek,
  • kézi elzáró szelepek,
  • fojtó szelepek,
  • hidroakkumulátorok,
  • szűrők,
  • nyomáskapcsolók,
  • vezeték nélküli nyomástávadók,
  • gyorscsatlakozók,
  • kuplungok,
  • forgóátvezetők,
  • tömlők,
  • csőcsavarzatok,

Ezen elemek együttes alkalmazásával mód van rá, hogy egy kézből egy komplett, akár 500 bar nyomású hidraulikus rendszer kerüljön kiépítésre. A rövid szállítási határidők mellett, a tervezők számára nagy segítséget nyújt, hogy minden egyes komponens katalóguslapja és CAD-modellje gyorsan elérhető online formában.

Kompakt nyomáselőállító-egységek kevés energiafelhasználással

A tápegységek mellett a hidro-pneumatikus nyomáselőállító-egységek segítségével egyszerűen 6 bar levegő nyomás felhasználásával, 500 bar hidraulikus nyomás érhető el. Olyan feladatoknál van létjogosultsága, ahol nincs szükség jelentős olajmennyiségre és egy egyszerű kicsi kompakt berendezésre van szükségünk kevés energiafelhasználás mellett. A hidro-pneumatikus egységek elérhetőek mind kézi, mind automatizált működtetéssel. Az egységek kiadópontjain keresztül, az adott feladathoz megfelelő szelepvezérlést tudjuk kiépíteni vagy akár már szelepvezérléssel együtt összeépítve rendelni. A feladatnak megfelelő szelepvezérlés kiépítéséhez elérhetőek az ülékes 2/2-, 3/2- és már a 4/3-as útváltó szelepek is, amelyek egy építőkocka elven működő szelepblokkra szerelhetőek. Emellett a szelepblokkal egyszerűen összeépíthetőek szükség szerint a hidroakkumulátorok, a furatba építhető nyomáshatárolók, a 2-kapcsolási ponttal rendelkező könnyen kezelhető digitális nyomáskapcsolók, a manométerek, valamint egyéb kiegészítő elemek. Az építőkocka elven működő szelepblokk célja, hogy egy moduláris és rugalmasan variálható szelepvezérlés álljon rendelkezésünkre az adott feladatra.

Gimex által tervezett egyedi hidro-pneumatikus lábpumpa egység szelepvezérléssel

Munkahengerek

A Roemheld számos, különböző kialakítású hidraulikus munkahengert kínál a legkülönfélébb feladatok ellátására. A nemesített háznak és a nitridált, keménykrómozott rudaknak köszönhetően szavatolt a hosszú élettartamuk. Különböző kialakításoknak köszönhetően valamennyi feladatra megtaláljuk a legmegfelelőbb típust. Az egyszeres rugós visszatérítésű és kettős működés mellett a hagyományos kialakítású munkahengerek, kicsi beépíthető munkahengerek, menetes házzal kialakított munkahengerek, kompakt blokkhengerek, üreges dugattyús hengerek alkalmazása is lehetséges a felhasználók számára. A munkahengerek opcionálisan felszerelhetőek állítható löketvégi csillapítással, elektromos és pneumatikus pozíció lekérdezéssel, integrált út- és erőmérővel. Az elfordulás ellen vezetőoszloppal vagy poligon rúddal felszerelt kivitelek pedig megfelelő megoldás nyújtanak pl. préselési műveleteknél. Speciális esetekben, főként, ahol a beépítési méretek korlátjába ütközünk, lehetőség van külön a vezetőpersely és a hozzá tartozó dugattyúrúddal történő megrendeléséhez. Ebben az esetben a géptestben ki tudjuk alakítani a hengerünk fészkét, amellyel jelentős helyet tudunk nyerni. A munkahengerek valamennyi típusa NBR és VITON tömítéssel elérhető. Lehetőségünk van csőcsavarzatos és lapcsatlakozásra, valamint különböző horony-kialakításokra és különböző illesztésekre is.

Roemheld munkahengerek

Forgatás és cseppmentes gyorscsatlakozás

Számos helyen különböző forgató asztal és egyéb mozgó szerkezeten található fogyasztók ellátására szükséges továbbítani az adott levegő- és/vagy hidraulika köröket. Erre a célra a legjobb megoldás a forgóátvezető elemek, amelyek 1-, 2-, 4- és 6-körös kialakítással érhetőek el standard kivitelben. Egyedi kivitelben további ágak kialakítására van lehetőség. A hosszabb élettartam miatt az új generációs forgóátvezetők már csapágyazott kivitelben is elérhetőek. Csatlakozás csővezetéken vagy lapcsatlakozáson keresztül is biztosított. Tömlőink feszülésének és csavarodásának elkerülése érdekében ideális megoldás az 1-körös forgóátvezetők, amelyek egyenes és 90°-os kivitelben is elérhetőek.

Egy hidraulikus rendszer használatánál nagyon fontos, hogy környezetünket megóvjuk mindennemű felesleges olajfolyástól, amely azt beszennyezheti. A különböző gépegységek csatlakozásánál, valamint azok hidraulikus ágainak újbóli összekapcsolódásánál általában egy O-gyűrűs tömítési megoldást alkalmazunk. Ha szükséges egyes részegységek gyakori cseréje, abban az esetben megfelelő megoldást nyújtanak a Roemheld kuplungok alkalmazása, amellyel megóvjuk környezetünket a felesleges olajfolyástól és megkönnyítjük az adott részegység cseréjének munkafolyamatát. Nem kell figyelni, hogy pl. O-gyűrűnk nem esett-e ki a fészkéből vagy megfelelő pozícióban maradt-e, így nagymértékben meg tudjuk könnyíteni a szerelés műveletét, jelentősen leegyszerűsítve azt.

Kuplung rendszer

A Roemheld elemek alkalmazásával nincs lehetetlen feladat, valamennyi szituációra találunk egy megfelelő megoldást. A Gimex-Hidraulika Kft., mint a Roemheld csoport magyarországi szerződéses partnere az elemek értékesítésén túl, szakmai tanácsadással, tervező- és szervizhátterével támogatja partnereit. A tervezéstől egészen a kivitelezésig.

Csonka Szabolcs értékesítési vezető

GIMEX-Hidraulika Kft.

a Roemheld csoport hivatalos partnere

sales@gimex.hu

www.gimex.hu

The post 500 bar-os hidraulika nyomás appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A FANUC 1400 robotot szállít a VW-hez https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/fanuc-robot-volkswagen-ipar/ Sat, 07 Nov 2020 10:38:40 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12409 Az ipari robotgyártó az emdeni és chattanoogai üzemeket látja el robotjaival. Az automatizálási specialista és ipari robotgyártó támogatja a Volkswagent a jövőorientált hajtástechnológiák bővítésében. A FANUC összesen mintegy 1400 robotot szállít a VW gyáraiba a németországi Emdenbe és az Egyesült Államokbeli Chattanoogába, mely robotokat karosszéria- és akkumulátorgyártásban fogják használni. “Az elektromos járművek gyártása miatt megváltoztak […]

The post A FANUC 1400 robotot szállít a VW-hez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari robotgyártó az emdeni és chattanoogai üzemeket látja el robotjaival.

Az automatizálási specialista és ipari robotgyártó támogatja a Volkswagent a jövőorientált hajtástechnológiák bővítésében. A FANUC összesen mintegy 1400 robotot szállít a VW gyáraiba a németországi Emdenbe és az Egyesült Államokbeli Chattanoogába, mely robotokat karosszéria- és akkumulátorgyártásban fogják használni.

Az elektromos járművek gyártása miatt megváltoztak a robot technológiával szemben támasztott követelmények

– mondja Ralf Winkelmann, a FANUC Deutschland GmbH ügyvezető igazgatója.

A széles termékválasztékunknak köszönhetően megbízhatóan és rugalmasan reagálhatunk rájuk.

Az emdeni VW telephelyet az autóipar egyik legmodernebb telephelyévé alakítják. 2022-től több mint 800 robot gyártja majd ott új generációs VW e-járműveket, míg a chattanoogai gyárat a bővítéssel együtt a VW észak-amerikai e-jármű gyártásának központjává teszik. 2022-től a chattanoogai gyár hozzávetőlegesen 600 további FANUC robotot fog alkalmazni.

A vállalat európai képviselete már több mint 40 éve működik. A vállalat világszerte korlátlan ideig kínál karbantartási és pótalkatrész-szolgáltatást minden FANUC termékhez. Ezzel az ígérettel győzzük meg ügyfeleinket, akik rugalmas és egyben fenntartható automatizálási megoldásokra támaszkodnak

– mondja Winkelmann, a németországi ügyvezető igazgató.

Ügyfeleink tehát stabilan, megbízhatóan működő termelést tudhatnak magukénak, amikor termékeinket használják“.

Annak érdekében, hogy a FANUC megtarthassa az ígéretét a termékei teljes életciklusára szóló támogatással, leányvállalataival és szerviz lokációival lefedi egész Európát, helyi raktárkészleteken felül egy 40 000 négyzetméteres áru- és alkatrészraktárral rendelkezik, valamint magas szakmai színvonalú karbantartási és javítási szolgáltatással.

A FANUC szerviz mérnökei akár éjjel is elhárítják a fennakadást jelentő hibát, hogy a termelésleállás mihamarabb megoldódjon. Világszerte a vállalat a CNC vezérlők és az ipari robotok vezető szállítója, évtizedes tapasztalattal rendelkezik a gyártósorok automatizálásában. A FANUC több mint 100 robotmodellt kínál, – köztük hét kollaboratív modellt- , melyen felül megmunkálóközpontok, huzalszikra- forgácsoló gépek, fröccsöntő gépek és lézerek szintén a termékportfólió részét képezik.

The post A FANUC 1400 robotot szállít a VW-hez appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Újabb magyarországi nagyberuházást jelentettek be, 75 milliárd forintból épül gyár Tatabánya mellett https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/07/doosan-magyarorszag-nagyberuhazas/ Sat, 07 Nov 2020 10:32:17 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12406 Második európai gyárát is Magyarországon, mégpedig Tatabánya mellett építi a dél-koreai Doosan, a beruházás értéke 75 milliárd forint – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a beruházást bejelentő sajtótájékoztatón pénteken, Budapesten. Idén július végén Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Szöulban tett látogatása során arról beszélt, hogy több száz millió eurónyi beruházás érkezik Magyarországra a következő hónapokban. A […]

The post Újabb magyarországi nagyberuházást jelentettek be, 75 milliárd forintból épül gyár Tatabánya mellett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Második európai gyárát is Magyarországon, mégpedig Tatabánya mellett építi a dél-koreai Doosan, a beruházás értéke 75 milliárd forint – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a beruházást bejelentő sajtótájékoztatón pénteken, Budapesten.

Idén július végén Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Szöulban tett látogatása során arról beszélt, hogy több száz millió eurónyi beruházás érkezik Magyarországra a következő hónapokban. A napokban érkezett a bejelentés, hogy a dél-koreai Doosan második európai gyárát is Magyarországon építi fel, mégpedig Tatabánya mellett.

A tatabánya melletti 75 milliárd forintos beruházással 200 új munkahelyet teremtenek, a kormány a beruházást vissza nem térítendő támogatással segíti, ennek összegéről a kormány, a vállalat és az Európai Bizottság között még zajlanak a tárgyalások. A vállalat első százmillió euróból megvalósuló tatabányai gyárát 15 millió euróval támogatták.

A Doosan 125 éves múltra tekint vissza, a világ egyik legrégebbi és legnagyobb elektromos autóipari beszállító vállalatának számít. Az elektromos akkumulátorokhoz gyárt rézfóliákat, és a világ több mint 40 országában több mint 40 ezer munkatársat alkalmaz. Az első magyarországi gyára 10 ezer tonna rézfóliát gyárt évente, a második gyár építésével ez 25 ezer tonnára emelkedik – tette hozzá.

“Az egyik legnagyobb rézfólia gyártási kapacitás kontinentális értelemben, itt Magyarországon jön létre”

– mondta Szijjártó Péter.

Ennek a gyárnak a jelenléte tovább erősíti Magyarország pozícióját az autóipar modernkori időszakában, tovább erősödik a magyar autóipar, amely ma 30 százalékát adja az összipari kibocsátásnak, 90 százalék feletti exporthányaddal működik az ágazat – jegyezte meg. A miniszter közölte, hogy tavaly a koreai vállalatok az országba érkező összes beruházás 50 százalékát hozták, és az összes újonnan létrejött munkahely 30 százaléka a koreai vállalatokhoz kötődött.

The post Újabb magyarországi nagyberuházást jelentettek be, 75 milliárd forintból épül gyár Tatabánya mellett appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A Design Challenge 2020 pályázat nyertesei https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/06/knorr-bremse-design-challenge-2020-nyertesek/ Fri, 06 Nov 2020 04:00:53 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12395 Knorr-Bremse Budapest – Innovatív megoldások a jövő vonata számára Májusban a világ legnagyobb vasúti fékrendszereket gyártó és fejlesztő vállalata, a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest Design Challenge 2020 címmel hirdetett pályázatot mérnökhallgatók és gyakorló mérnökök részére. A pályázóknak egy vasúti fékkonzol tömegét kellett csökkenteniük úgy, hogy az továbbra is megfeleljen a szilárdsági és gyárthatósági követelményeknek. Országszerte […]

The post A Design Challenge 2020 pályázat nyertesei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Knorr-Bremse Budapest – Innovatív megoldások a jövő vonata számára

Májusban a világ legnagyobb vasúti fékrendszereket gyártó és fejlesztő vállalata, a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest Design Challenge 2020 címmel hirdetett pályázatot mérnökhallgatók és gyakorló mérnökök részére.

A pályázóknak egy vasúti fékkonzol tömegét kellett csökkenteniük úgy, hogy az továbbra is megfeleljen a szilárdsági és gyárthatósági követelményeknek. Országszerte tizenöt egyetem hallgatói vállalták a kihívást, és tették próbára mérnöki tudásukat.

A pályázat szakmai zsűrije csaknem ötven érvényes pályamunka közül választotta ki azt az öt legkönnyebb dizájnt, amely a specifikációban megadott követelményeket teljesíti. A Knorr-Bremse Budapest szimulációs mérnökeit, Jónás Szabolcsot és Dóczi Balázst kérdeztük arról, hogyan értékelték a versenyt és a beérkezett pályamunkákat.

Dóczi Balázs, Knorr-Bremse Budapest

Dóczi Balázs: A beérkezett pályamunkák túlnyomó részben jó minőségűek voltak, teljesítették az általunk támasztott tartalmi és formai követelményeket. Amit érdemes megjegyezni, hogy a legjobb és a legkevésbé eredményes pályamunkák között jelentős volt a minőségbeli különbség. Kaptunk olyan munkákat, amikre még ráfért volna néhány design-iteráció, és a dokumentáció is hiányos volt. Ezzel szemben számos olyan pályázó küldött kiváló minőségű munkát. Ezekben az esetekben nem csak az optimált geometria volt kiemelkedő színvonalú, de a csatolt dokumentáció is kivételesen igényes volt. Ezek a pályázók részletesen bemutatták a dokumentációjukban, hogy az általuk tervezett geometria miként teljesíti a követelményeket (maximális mechanikai feszültség limit, önthetőség).

 „Páran túl is teljesítették az elvárásainkat, kaptunk olyan pályamunkát is, amelyben a pályázó megtervezte az általa megalkotott alkatrész öntéséhez szükséges teljes szerszámozást.” – Dóczi Balázs, Knorr-Bremse Budapest

Mi számított jó pályázati anyagnak?

D.B.: Mint általában minden tervezési feladat esetén, a mi pályázatunkban is több, egymásnak ellentmondó követelményt kellett teljesíteniük a résztvevőknek. A feladat egy vasúti fékegység konzoljának optimálása volt. Az optimálás célja a konzol tömegének minimalizálása volt úgy, hogy az általunk támasztott mechanikai szilárdsági- és gyárthatósági követelmények is teljesüljenek. A pályázóknak igazolniuk kellett, hogy az általuk tervezett konzol teljesíti a maximális mechanikai feszültség limitet. Ez történhetett analitikus számítással, vagy végeselem módszer használatával is. Erről a számításról dokumentációt is kellett csatolniuk a pályázatukban. A pályaművek értékelése során a tömegcsökkentés arányát, a mechanikai feszültség limit betartását, és a gyárthatósági követelmény (önthetőség) teljesítését együttesen értékeltük. Ezen felül a csatolt dokumentáció minőségét is figyelembe vettük. A beérkezett pályázatok alapján a jó pályázati anyag egyszerre tartalmazott egy, a követelményeket teljesítő, és jelentős mértékben csökkentett tömegű konzol geometriát, és egy precíz, részletes dokumentációt. Számos újszerű megoldást kaptunk a kérdéses alkatrész kialakítására.

Hogyan nézett ki az együttműködés a pályázók és az Önök munkatársai között?

D.B.: Regisztrálni a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest honlapján lehetett néhány alapadat és egy email cím megadásával. Ezt követően a regisztrálók emailen kapták meg a részletes műszaki specifikációt, és a kiindulási térfogatokat tartalmazó CAD modellt. Igyekeztünk egy részletes, jól érthető specifikációt létrehozni, de természetesen felmerültek kérdések a pályázók részéről, amelyeket a kérdés témájában szakértő kollégák (design, öntészet, szimuláció) válaszoltak meg.

Hogyan született az ötlet, hogy létrehozzák a versenyt?

DB.: A vállalaton belül folyamatosan zajlanak innovációs tevékenységek, amelyek során keresztfunkcionális csapatok dolgoznak a mérnöki problémák újszerű megoldásain. Ezeket a folyamatokat évről-évre egy nagyobb innovációs eseménnyel zárjuk, ahol csapatok bemutathatják az elért eredményeiket. Az egyik ilyen innovációs projekt termékeként fogalmazódott meg az open innovation lehetőségeinek feltárása. A környezetbarát közlekedés megvalósításához elengedhetetlen a leghatékonyabb szerkezeti kialakítás megtalálása. Ezzel a problémakörrel gyakran találkoznak a kollégáink a napi munka során, így adta magát az ötlet, hogy az első open innovation pályázatunkat ebben a témakörben hirdessük meg. Így született meg a Design Challenge koncepciója.

Kik vettek részt a pályázaton?

D.B.: A pályázatot egyéni pályázóknak hirdettük meg. Az elsődleges célközönség az egyetemi hallgatók és a frissen diplomázott fiatalok voltak, de nem zártuk ki a tapasztaltabb, gyakorló mérnök kollégákat sem a jelentkezésből. Elmondhatjuk, hogy ebből a szempontból is rendkívül sikeres volt a pályázat, összesen majdnem 300 jelentkezést kaptunk. A Knorr-Bremse Rail Systems Budapest több hazai egyetemmel is kapcsoltban áll, a social media felületek mellett ezeken az egyetemeken hirdettük meg a pályázatot, és innen érkezett a legtöbb résztvevő is (BME, Szent István Egyetem, Széchenyi István Egyetem, Debreceni Egyetem, Miskolci Egyetem, Óbudai Egyetem, Neumann János Egyetem). Örömmel tapasztaltuk, hogy a pályázat híre a hallgatókon keresztül több olyan egyetemre is eljutott, ahol közvetlenül nem hirdettük meg a pályázatot (ELTE, Szegedi Tudományegyetem, Dunaújvárosi Egyetem, Pannon Egyetem, Edutus Egyetem, Esterházy Károly Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, KU Leuven, Federal University of Vicosa).


Design Challenge 2020 Eredmények

A zsűri a legjobb öt pályázót pénzdíjazásban részesítette, további öt kiemelkedő megoldást pedig díjazásra alkalmasnak tartott és ajándékcsomaggal jutalmazott.

1. Radnóti Márk (Széchenyi István Egyetem)

Kiválón alkalmazta a topológiai optimálás módszerét, külön figyelve az önthetőségi követelményre. A jelentős tömegcsökkentés mellett az általa tervezett alkatrész teljesíti a maximális szerkezeti feszültségre vonatkozó kritériumot is.

2. Krecz Dávid (Széchenyi István Egyetem)

Jól felismerte, hogy a konzol nyaki régiójának csavaróigénybevétele a legjelentősebb terhelés, amihez a tömeg szempontjából egy üreges kialakítás a legkedvezőbb. A komplikált öntés elkerülésére egy zseb-szerű kialakítást helyezett el, aminek geometriája figyelembe veszi a nyomatéknövekedés irányát.

3. Mészáros Gergely (BME)

Szintén kiváló példája a topológiai optimálás alkalmazásának. Az első helyezetthez képest nehezebb, azonban robusztusabb konstrukciót alkotott – ez valószínűleg a pályázó által alkalmazott szigorúbb optimálási kritériumoknak köszönhető. Szintén érdekes az aszimmetrikus interfész kialakítás.

4. Mohammad Alzghoul (Miskolci Egyetem)

A pályázók közül szinte egyedüliként világított rá, hogy egy tömör, bordázat nélküli nyakkialakítás is megfelelő lehet szilárdsági szempontból, mely kialakítás egyszerűbb önthetőséggel párosul.

5. Dunai Attila (Neumann János Egyetem)

Szintén felismerte, hogy az üreges nyakkialakítás a legkedvezőbb tömeg szempontjából. Kivételes alapossággal vette figyelembe az önthetőségi szempontokat, és erről precíz, részletes dokumentációt készített.


Sikeresnek tartják a pályázati anyagokat, a résztvevők számát, felkészültségét?

D.B.: Véleményem szerint elégedettek lehetünk a résztvevők számával, illetve a pályázati anyagok általános minőségével is. A legjobb pályázati anyagok kiemelkedő színvonalúak voltak, az ezekben bemutatott újratervezett geometriák érdemesek arra, hogy ezekkel tovább dolgozzunk.

Jónás Szabolcs hozzátette: A jelentkezők száma közel 300. Ez egy nagyon nagy elérést mutat. A beküldött pályaművek a teljes regisztráció 20%-át tették ki, ami duplája annak, amire én számítottam. A felkészültség változó volt. Akik már inkább a végzés közelében voltak, sokkal jobban meg tudták oldani a feladatot, de azt hiszem, hogy ez nem szimpla véletlen.

Jónás Szabolcs, Knorr-Bremse Budapest

Miben voltak jobbak a nyertesek pályázati anyagai?

J.Sz.: Az új ötletek, a formabontó geometria, az extra munka és persze, hogy nagyon jól megfeleltek a formai, tartalmi elvárásainknak a műszaki tartalmon felül is.

Velük továbbra is tartják a kapcsolatot?

J.Sz.: Október 15-én a járványhelyzethez igazodva egy szűk körű, de ünnepélyes díjátadót tartottunk az első 5 helyezett részvételével. A díjazott pályaművek esetén felmerült az ötlet, amit a verseny kiírásakor még nem tudtunk eldönteni, hogy interjú lehetőséget ajánljunk fel a nyertes pályázóknak. Mivel egyetemi hallgatók nyerték a versenyt, így főként gyakornoki programunkban tudnának részt venni, de később bármi lehetséges.

Mikor terveznek hasonló pályázatot legközelebb, milyen témában?

J.Sz.: Egyelőre a jelen versenyre koncentrálunk, ebből igyekszünk leszűrni a lehető legtöbb konzekvenciát. Egyrészt a meghirdetés módjára vonatkozóan, másrészt a feladat komplexitása is kérdéses. Ugyan nagyon jó megoldások érkeztek, de még sok munka lesz velük, hogy el tudjunk jutni egy olyan szintre, amit akár le is tudunk gyártani, és üzemelhet biztonságosan egy vonaton.

Szerző: Mészáros Zsolt

www.knorr-bremse.hu

The post A Design Challenge 2020 pályázat nyertesei appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Miért éri meg robotokra bízni a gépkiszolgálást? https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/03/eoat-robot-gepkiszolgalas/ Tue, 03 Nov 2020 11:58:52 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12383 Elmondhatjuk, hogy jelenleg a gépkiszolgálást jobbára még mindig emberek végzik, azonban a robotok kezdik forradalmasítani a gyártási folyamatok ezen monoton területét is. A robotok (illetve kobotok, amelyek az emberekkel együttműködésben dolgoznak) hatásosabban és költséghatékonyabban képesek kiszolgálni a gépeket, és az innovatív end-of-arm tooling (EOAT), azaz a robotkar végére rögzíthető eszközök segítségével a legtöbb gépkiszolgáló folyamatot […]

The post Miért éri meg robotokra bízni a gépkiszolgálást? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Elmondhatjuk, hogy jelenleg a gépkiszolgálást jobbára még mindig emberek végzik, azonban a robotok kezdik forradalmasítani a gyártási folyamatok ezen monoton területét is.

A robotok (illetve kobotok, amelyek az emberekkel együttműködésben dolgoznak) hatásosabban és költséghatékonyabban képesek kiszolgálni a gépeket, és az innovatív end-of-arm tooling (EOAT), azaz a robotkar végére rögzíthető eszközök segítségével a legtöbb gépkiszolgáló folyamatot automatizálni lehet. Miután a robotkar felveszi az érkező anyagot, elszállítja azt a géphez, ott pedig pontosan adagolja. A robot kapcsolatban áll a géppel, és így tudja, hogy az mikor végzett a megmunkálással, és mikor lehet eltávolítani a végterméket.

Az együttműködő EOAT kiegészítők telepítése gyors és egyszerű, alkalmazásuk pedig nagymértékben testre szabható, mivel a gripperek által kifejtett erő és a befogás mértéke egyaránt állítható. A hatékonyságnak és az alacsony működési költségeknek köszönhetően a vállalatok a befektetés gyors, akár pár hónap alatti megtérülésével számolhatnak. Ez az együttműködő alkalmazási megközelítés a gyártóipar valamennyi szektorán belül egyre népszerűbbé válik. Továbbá, a technológia rendkívül rugalmas és a robotikai üzemeltetőknek csak minimális képzésre van szükségük, amellyel időt és pénzt is megtakaríthatnak. Az együttműködő robotok használatának tervezésekor a legfontosabb tényező a megfelelő EOAT egységek kiválasztása. Ezek lehetővé teszik az automata karok számára, hogy különféle anyagokat mozgassanak, és ellássanak olyan alapvető feladatokat, mint például a tárgyak CNC gépbe való adagolása. A gépkiszolgáláshoz legalkalmasabb eszköz a robotok által használt duális gripper. Ezeket a robotkarok végére könnyedén rögzíthető ipari megfogókat együttműködő alkalmazások számára tervezték, beleértve a gépkiszolgálást, az áthelyező műveleteket, a csomagolást a raklapozást, és az összeszerelést.

Néhány valódi példa az automatizált gépkiszolgálásra

A fentieket figyelembe véve a japán SANMATSU az OnRobot együttműködő alkalmazásaival automatizálta széleskörű, high-mix/low-volume (HMLV) gyártását.

A magas termékváltozattal és alacsony mennyiséggel dolgozó SANMATSU gyártóvállalat hamar észrevette, hogy a társadalom részéről egyre nagyobb az igény a HMLV gyártásra, így egy eredeti üzleti modellt alakított ki, amely a kis tételben történő szerződött gyártásra fókuszál. A vállalat által középpontba helyezett megközelítés teljes mértékben a megrendeléshez igazítja a gyártást, és egyszerre egy tételre összpontosít. Viszont ahhoz, hogy a különböző méretű, alakú és funkciójú áru esetén termékenként haladva lehessen kielégíteni az ügyféligényeket, a gyártási folyamatot nem egyszer át kell alakítani. A termelés egyszerűsítéséhez és a gyártási költségek csökkentéséhez így komoly lépésekre van szükség.

A forgácsoló folyamatok hatékonyabbá tételének érdekében a vállalat két gépi eszközét egy fejlett megmunkáló központra (MK) cserélte. Az MK-nak 5 és 10 perc közti időre van szüksége ahhoz, hogy végezzen egy munkadarabbal. Ez azt jelenti, hogy minden 5-10 percben egy új egység kerül a gépbe, mivel a megmunkált tárgy elhagyja az állomást, helyére pedig egy új kerül. Az MK működése közben egy dolgozónak a közelben kell maradnia, hogy elvegye és behelyezze a munkadarabokat. A SANMATSU vezérigazgatója, Tetsuro Tanabe elmagyarázza, miért döntöttek az automatizálás mellett:

„Innovációra volt szükségünk ahhoz, hogy ki tudjuk használni az MK magas teljesítményét, és eközben csökkenteni is szerettük volna a munkaórákat. Így határoztuk el, hogy automatizált gépkiszolgálást lehetővé tevő együttműködő alkalmazásokkal fogunk dolgozni, amelyek adagolják és eltávolítják a munkadarabokat a megmunkáló központunkban.”

A megoldást az OnRobot együttműködő alkalmazása jelentette, amely során egy RG6 duális gripper zökkenőmentesen dolgozik együtt egy kobottal, ami lehetővé teszi, hogy az emberek biztonságosan dolgozhassanak annak közvetlen közelében, valamint a kezdeti befektetés is alacsony marad, mivel nincs szükség biztonsági kerítés kialakítására. 160 mm-es maximális befogásával és 6 kg-os teherbíró képességével a duális gripper különféle méretű és súlyú tárgyak kezelésére is képes. És mivel két gripperével egyszerre képes a munkadarabok adagolására és eltávolítására, az RG6 nagymértékben növeli a hatékonyságot annak köszönhetően, hogy gyorsabban képes kiszolgálni a megmunkáló központot, aminek így csökken az állásideje. Az OnRobot együttműködő alkalmazásai és a robotkar végére szerelhető gripperei nagyfokú rugalmassággal és alkalmazkodóképességgel látják el a gyárterületeket, így nagymértékben hozzájárulnak a HMLV gyártás sikeréhez. Azzal, hogy a vállalat automatizálta a megmunkáló központot érintő gépkiszolgálását, 10%-al csökkentek a gyártási költségei.

Az együttműködő robotok és alkalmazások telepítésének igazán nagy hatása lehet, főleg azok a kis- és közepes méretű vállalkozások esetében, amelyek fejlett HMLV gyártással dolgoznak

– vélekedett a vezérigazgató a technológiáról.

A SANMATSU gripper alkalmazása ebben a videóban tekinthető meg.

The post Miért éri meg robotokra bízni a gépkiszolgálást? appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Robotmozgások ellenőrzése https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/03/sysmac-studio-robotmozgatas/ Tue, 03 Nov 2020 11:54:48 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12378 Szimulációk – Logikai feladatok, mozgásszabályozás, robotizálás, interaktív kezelői terminál, képfeldolgozás, érzékelés, munkabiztonság és 3D szimuláció mind egyetlen platformba integrálva. A frissített Sysmac Studio 3D Simulation integrált fejlesztési környezet (Integrated Development Environment, IDE) a 3D szimuláció jóvoltából integrálni és ellenőrizni tudja a robotok és a perifériás berendezések mozgását. Az egész létesítményt ugyanolyan pontossággal képes digitálisan reprodukálni, […]

The post Robotmozgások ellenőrzése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Szimulációk – Logikai feladatok, mozgásszabályozás, robotizálás, interaktív kezelői terminál, képfeldolgozás, érzékelés, munkabiztonság és 3D szimuláció mind egyetlen platformba integrálva.

A frissített Sysmac Studio 3D Simulation integrált fejlesztési környezet (Integrated Development Environment, IDE) a 3D szimuláció jóvoltából integrálni és ellenőrizni tudja a robotok és a perifériás berendezések mozgását. Az egész létesítményt ugyanolyan pontossággal képes digitálisan reprodukálni, mint egy tényleges gépet. Ez segítséget biztosít a vállalatok számára abban, hogy a folyamataik és termelési kapacitásuk hatékonysága eddig nem tapasztalt szinteket érhessen el.

Az IDE fejlett ellenőrzés révén elősegíti a tervezést. Szimulációkat alkalmaz, amelyek alkalmazkodni tudnak a gyártási helyeken szükséges gyors változásokhoz; a berendezésfejlesztés rövidebb teljesítéséhez; a nagy pontosságú összeszereléshez; valamint a gyártósorok több helyszínen történő, egyidejű beindításához.

Az új Sysmac Studio 3D Simulation egyszerűen megvásárolható úgy, ha az OMRON iparágvezető NJ/NX sorozatú automatizálási vezérlőin futó Sysmac Studio programozó szoftvert kiegészítik a szimulációs funkciók választható licenceivel.

„A hagyományos szimulátorok külön erre a célra szolgáló szoftvert alkalmaznak, amely költséges, valamint speciális szakértelmet is igényel. Amikor a szimulációs szoftver eltér a vezérlő programozó szoftverétől, bonyolult a szimulációs eredményeket megfeleltetni a tényleges gépműködésnek”

– magyarázza Josep Lario, az OMRON EMEA szoftver, IPC és vizualizációs termékekért felelős marketingigazgatója.

„Ez az első olyan IDE az iparágban, amely egyetlen műveletben vezérli és ellenőrzi a robotok és a perifériás berendezések működését. Ez növeli a rendszertervezés hatékonyságát, és lerövidíti a berendezések gyártási kapacitásának, beindításának és módosításainak ellenőrzéséhez szükséges időt.”

Az „innovative-Automation” stratégia

Az ipari automatizálás egyik vezetőjeként az OMRON a különféle munkabiztonsági eszközök és ipari robotok mellett vezérlőelemek és kiegészítő berendezések széles skáláját is kínálja – képfeldolgozó rendszerektől és más ellenőrző eszközöktől egészen a vezérlőkig és beavatkozó elemekig (például szervomotorok). Mindezek szoftveres kombinációjával az OMRON világszerte számos egyedi, kiemelkedően hatékony automatizálási megoldást nyújt a termelőüzemeknek. A rendelkezésre álló fejlett technológiákra és átfogó eszközkészletre alapozva a vállalat elindította az „innovative-Automation” nevű stratégiai kezdeményezést, melynek alappillérét három innováció, a három „i” jelenti: „integrált” (vezérlők fejlesztése), „intelligens” (mesterséges intelligencia fejlesztése), „interaktív” (új harmonizáció az emberek és a gépek között). Az OMRON e kezdeményezéssel kötelezte el magát amellett, hogy innovációt juttasson a gyártás helyszíneire.

The post Robotmozgások ellenőrzése appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Költségtakarékos chainflex kábelek https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/03/chainflex-kabel-koltsegtakarekos/ Tue, 03 Nov 2020 11:47:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12374 A 10-szer magasabb feszültségosztályú, UL-tanúsítvánnyal rendelkező kábelek új szintre emelik a tervezői szabadságot A feszültség 300 voltra növelésével lehetővé válik a chainflex kábelek közvetlenül a nagyfeszültségű kábelek melletti elvezetése. Korábban az eltérő feszültségosztályú kábeleket az UL-tesztelést végző szervezet útmutatása szerint egymástól elválasztva, külön kellett elvezetni. Az új, továbbfejlesztett, és UL-jóváhagyással rendelkező feszültségosztályú kábeleknek köszönhetően optimalizálható […]

The post Költségtakarékos chainflex kábelek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A 10-szer magasabb feszültségosztályú, UL-tanúsítvánnyal rendelkező kábelek új szintre emelik a tervezői szabadságot

A feszültség 300 voltra növelésével lehetővé válik a chainflex kábelek közvetlenül a nagyfeszültségű kábelek melletti elvezetése. Korábban az eltérő feszültségosztályú kábeleket az UL-tesztelést végző szervezet útmutatása szerint egymástól elválasztva, külön kellett elvezetni. Az új, továbbfejlesztett, és UL-jóváhagyással rendelkező feszültségosztályú kábeleknek köszönhetően optimalizálható a technológia, valamint mérsékelhetők az energiatovábbító láncok tervezéséhez kapcsoló idő- és költségráfordítások.

Az Underwriters Laboratories (röviden: UL) egy független amerikai szervezet, amely különféle termékek biztonsági jellemzőit vizsgálja. A tűzvédelmi szabályok meglehetősen szigorúak. Csak a tesztelt termékek kapják meg az UL-tanúsítványt, amely garantálja és egyben megkönnyíti, hogy a gépeket és rendszereket az egész világon forgalmazni lehessen. A kábelekkel kapcsolatban az UL előírja, hogy az energiaellátó rendszerben használt, különböző feszültségosztályú kábeleket mindig el kell választani egymástól. Emiatt az energialánc tervezése sokkal hosszabb ideig tart, és többe is kerül. A technológiai előrelépés és a költségek csökkentése érdekében az igus a CF888, CFBUS.PVC, CF898 és CFBUS.PUR chainflex buszkábeleknél 30 voltról 300 voltra emelte az UL-tanúsítvány szerinti feszültségértéket, és megkapta az UL-tanúsítványt. Ez egyben azt is jelenti, hogy az azonos feszültségosztályú kábelek közvetlenül egymás mellett vezethetők, tehát mostantól már nem kell külön elválasztva vezetni a kábeleket. „Így nemcsak kisebb lesz a lánc, hanem mivel nincsenek elválasztók, a beszerelési költségek is alacsonyabbak lesznek” – emeli ki az új megoldás előnyeit Rainer Rössel, az igus chainflex kábelekkel foglalkozó üzleti egységének vezetője.

17 millió kettős elmozdulás a tesztek során

A buszkábelek négyféle minőségben, PVC vagy PUR külső bevonattal kaphatók. Ennek köszönhetően mindig könnyű megtalálni a mozgó felhasználásnak leginkább megfelelő műszaki paraméterekkel rendelkező, ugyanakkor költséghatékony megoldást. A 300V UL buszkábelek tartóssága az igus saját, mintegy 3800 négyzetméteres tesztlaborjában is bizonyságot nyert. A motion plastic termékek szakértője ebben a speciális létesítményben vizsgálja valamennyi termékét az összes eshetőséget tekintve. A 10.3xd hajlítási sugarú CFBUS.PUR.049 buszkábellel végzett teszt során az elrendezés 17 millió kettős elmozdulást is képes volt elviselni. A többféle tesztnek köszönhetően az igus teljesen egyedülálló módon az összes chainflex kábelére 36 hónapos garanciát kínál. A műszaki szempontból legmegfelelőbb és legkedvezőbb árú kábel gyors és egyszerű kiválasztásához a chainflex élettartam-kalkulátora a legalkalmasabb. Ebben a speciális alkalmazásban ki lehet választani a felhasználásra jellemző hőmérsékletet, illetve közvetlenül megállapítható az élettartam hossza, valamint összehasonlíthatók a különféle minőségben készülő kábelek árai.

The post Költségtakarékos chainflex kábelek appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A GE-CO Hungary Kft. elhozta a jövő robot generációját https://www.muszaki-magazin.hu/2020/11/03/ge-co-robot-jovo-generacio/ Tue, 03 Nov 2020 11:42:45 +0000 https://www.muszaki-magazin.hu/?p=12371 A GE-CO Hungary Kft. idei évének egyik célkitűzése, hogy új technológiai irányzatot nyisson. A piaci igényeknek elébe menve, Rieth Thomas vezetésével megnyitják új Robotika divíziójukat, ami egy más jövőbe vezet minket. Az új üzletág tevékenységi köre a Doosan Robotics magyarországi képviseletét látja el. Az elsődleges szolgáltatás tartalma a 3 Cobot család 10 modelljének magyarországi értékesítése […]

The post A GE-CO Hungary Kft. elhozta a jövő robot generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A GE-CO Hungary Kft. idei évének egyik célkitűzése, hogy új technológiai irányzatot nyisson. A piaci igényeknek elébe menve, Rieth Thomas vezetésével megnyitják új Robotika divíziójukat, ami egy más jövőbe vezet minket.

Az új üzletág tevékenységi köre a Doosan Robotics magyarországi képviseletét látja el. Az elsődleges szolgáltatás tartalma a 3 Cobot család 10 modelljének magyarországi értékesítése és szervizelése. Az új divízió termék managere és értékesítője Papp László.

A Doosan Cobotok világszínvonalú teljesítményre képesek. Kiemelkedő a többi gyártóhoz képest, hogy egyedülálló biztonságtechnikai megoldásokat alkalmazva jutottak a legmagasabb ipari tanúsítványok birtokába. Nagy hatósugarú munkatérben, széles spektrumú tömeget képesek mozgatni és nem utolsó sorban ők rendelkeznek a piac legnagyobb cobot modell választékával, melyek mobilizálhatóak.

A 3 cobot család 900-1700 milliméteres kinyúlással képes elvégezni a feladatait, 0-25 kilogrammos teherbírással. A Doosan cobotok az egyetlen olyan kollaboratív robotkarok, amiknek mind a 6 csuklópontjukba precíz mechanikus nyomásérzékelő szenzor van beszerelve (szemben a többi piacon lévő gyártók digitális szenzoraival), ezzel biztosítva a gyors reagálást bármilyen külső behatásra, ami a biztonságot szolgálja, illetve ennek köszönhetően képes olyan kifinomult folyamatok elvégzésére, amely korábban csak az emberi kéz ügyességével volt elképzelhető. A kiváló felhasználói élmény (UX – USER EXPERINCE) és a kifinomult termék tervezésért a Doosan Robotics 2017-ben elnyerte a Red Dot Design Award díjat az “Interfész és felhasználói élmény” kategóriában, majd 2018-ban a “Formatervezés” kategóriában. A cég jelenleg a piac legszélesebb modell palettájával rendelkezik, aminek a képességeit az alábbi linkre kattintva megtekinthet:

Doosan Robotics

The post A GE-CO Hungary Kft. elhozta a jövő robot generációját appeared first on Műszaki Magazin.

]]>