Műszaki Magazin Ipari média / szaklap: Hírek az ipar és gyártás területéről. 2024-12-20T13:20:27Z https://www.muszaki-magazin.hu/feed/atom/ WordPress Paczári Viktor <![CDATA[Ezek az ajándékok kerülnek a karácsonyfa alá]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32469 2024-12-19T09:45:11Z 2024-12-20T06:00:06Z A karácsonyi ajándékozási szezon nem csak minket, vásárlókat, hanem a játékpiacot is kihívások elé állítja. A hazai piacvezető REGIO JÁTÉK ügyvezető igazgató-helyettese, Gyaraki Dávid elmondta, hogyan készülnek fel az év végi csúcsidőszakra, amikor éves forgalmuk felét realizálják. A karácsony egy egészen más bolygó, és a diafilm is új értelmet nyer A REGIO JÁTÉK működése teljesen […]

The post Ezek az ajándékok kerülnek a karácsonyfa alá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A karácsonyi ajándékozási szezon nem csak minket, vásárlókat, hanem a játékpiacot is kihívások elé állítja. A hazai piacvezető REGIO JÁTÉK ügyvezető igazgató-helyettese, Gyaraki Dávid elmondta, hogyan készülnek fel az év végi csúcsidőszakra, amikor éves forgalmuk felét realizálják.

A karácsony egy egészen más bolygó, és a diafilm is új értelmet nyer

A REGIO JÁTÉK működése teljesen átalakul a november-decemberi időszakban, amely „turbófokozatot” igényel a logisztikai háttértől is. A vásárlási szokásokban a Black Friday jelentette a legnagyobb változást az elmúlt években: ez a kampány előrébb hozta a karácsonyi bevásárlási szezon kezdetét, bár a korábbi „letaposós” rohamok konszolidálódtak. A slágertermékek között továbbra is a LEGO és a társasjátékok vezetnek, azonban meglepő módon a diafilmvetítő is mindig toplistás.

A diavetítőt egyébként éppen Gyaraki Dávid édesapja, a vállalat vezetője támasztotta fel, miután húsz évvel ezelőtt hiány volt a régi, lemezgyári kiadásából a piacon. Az új verzió LED-es, nem forrósodik, és kompatibilis a régi filmekkel. Így a klasszikus meséken túl, mint az „Öreg néne őzikéje”, új tartalmak is készülnek, például a „Bogyó és Babóca” vagy a „Kufli” sorozatok.

Társasjáték, nem csak hardcore gamereknek

A boltokat járva szinte egyértelmű, hogy a társasjáték-piac aranykorát éli. A klasszikus, versengő játékok mellett egyre népszerűbbek a kooperatív és asszociációs játékok, így már tényleg mindenki megtalálhatja a számára izgalmas formát. A kooperatív típusúak a közös célokra, például egy szigetről való megmenekülésre vagy az univerzum közös megmentésére fókuszálnak, az asszociációs és absztrakt játékok pedig a kreativitásra építenek.

A modern játékok demokratizálták is a piacot: ma már nemcsak „hardcore gamerek”, hanem átlagos családok is tartalmas, közös élményt találhatnak a társasozásban. Ugyanakkor vannak olyan különlegességek is, mint például a Sikoly társasjáték, amelyben a technológia is szerepet kap: applikáció használatával ugyanis a játék egy pontján a résztvevők egy hívást kaphatnak, és az itt elhangzottak döntik el a további lépéseket.

Érdekesség, hogy míg a játékokat általában többnyire az anyukák veszik, az apukák inkább a társasjáték-felelősök és a távirányítós autók beszerzésében is szívesen is kiveszik a részüket, hiszen tudjuk, hogy „minden játék a bennünk lévő kisgyerek öröme” – fogalmaz a REGIO JÁTÉK ügyvezető igazgató-helyettese.

A játékok nem az Északi-sarkról, hanem Kínából érkeznek a fa alá

A játékok döntő többsége Távol-Keletről, elsősorban Kínából érkezik, ahol a jól kiépített ipar lehetővé teszi a tömeggyártást. A hazai gyártás ezzel nem tudja felvenni a versenyt, a magasabb alapanyagköltségek és a korlátozott exportcsatornák miatt, így szinte olcsóbb az ottani késztermék, mint az európai nyersanyag.

A játékpiac továbbá jelentősen előfinanszírozott, így elvileg akár már szeptemberben beszerezhetnénk az összes karácsonyi ajándékot. A REGIO JÁTÉK-nál a rendeléseket minimum fél évvel előre leadják, hogy a játékok időben, augusztus végére megérkezzenek. A nagykereskedőik pedig jellemzően szeptember elején töltik fel készleteiket a viszonteladók és vásárlók számára.

Automatizált raktárból, gyorsan, pontosan

Mindennek hátterében óriási logisztikai rendszer áll. A REGIO JÁTÉK 10 ezer négyzetméteres, 2017 óta működő törökbálinti raktára a szezonális időszakban hatalmas terhelést kap. A Kínából, hajóval érkező árukat, az uniós vámellenőrzés után, kamionnal szállítják az országba, majd a központba. Itt szortírozás és betárolás következik, vagy továbbítják az árut a 44 üzlet és a webáruház számára. Mivel karácsony előtt az átlagoshoz képest akár négy-ötszörösére is felpörög a forgalom, ilyenkor akár naponta kétszer is kiszállítanak az üzletekbe.

A raktárt 2020-ban automatizálták, hogy még inkább felgyorsítsák a munkafolyamatokat, minimalizálják a hibákat, és csökkentsék az emberi erőforrásokra való túlzott támaszkodást, mivel a jó munkaerő megtalálása a raktári környezetben is komoly kihívás. A Siemens-technológiával vezérelt és automatizált rendszer most 10 másodpercenként helyez fel egy dobozt a 800 méter hosszú szalagra, kezelve a legkisebb diafilmtől a kétméteres plüssmackókig minden terméket. A fejlesztés a hatékonyság mellett a készletpontosságot is javította: a gép a vonalkódok alapján válogatja a beérkező árut, így például látja, adott darabból mennyit kell betárolni, és mennyi kerüljön a boltokba.

Zöldül a játékpiac is

Ma már a piac és a vásárlók is elvárják, hogy egyre fenntarthatóbb módon állítsák elő a játékokat, miközben azok esztétikusak maradnak. Ez kezdetben ellentmondott a kínai beszállítói logikának, hiszen ez plusz erőforrásokat igényel a gyártás során.

A szülők elsősorban a gyerekek egészsége miatt keresik ezeket a megoldásokat, de persze a pénztárca érzékenysége még mindig meghatározza a döntéseket Gyaraki Dávid szerint. A szakember az Ipar Hangjai podcast friss epizódjában emellett elmondta, hogy nem csak a késztermékek esetében szentelnek figyelmet a környezettudatos megoldásoknak, hanem a törökbálinti raktár működtetését is napkollektorok, illetve energiatároló rendszer segíti, sőt, évtizedek óta bejáratott módszereik vannak a játékok és a kartoncsomagolások újrahasznosítására is.

A teljes adás meghallgatható a Siemens-világ podcast csatornán, valamint az alábbi felületeken:


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Ezek az ajándékok kerülnek a karácsonyfa alá appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paczári Viktor <![CDATA[Rakománytípusok a logisztikában]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32463 2024-12-19T05:50:29Z 2024-12-20T05:30:29Z Komplett, rész vagy gyűjtő? Gyűjtőszállítmányozás, komplett és részrakományok – ismerős fogalmak a logisztikában dolgozók számára, de a három rakománytípus közötti különbséget azoknak is érdemes megismerniük, akik például megrendelőként találkoznak ezzel a szolgáltatással. Legfőképpen azért, mert jelentős összegek takaríthatók meg vele, és helyes választással nagymértékben csökkenteni lehet a vállalatok ökológiai lábnyomát. Tudástár-sorozatunk új részében áttekintjük, mit […]

The post Rakománytípusok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Komplett, rész vagy gyűjtő?

Gyűjtőszállítmányozás, komplett és részrakományok – ismerős fogalmak a logisztikában dolgozók számára, de a három rakománytípus közötti különbséget azoknak is érdemes megismerniük, akik például megrendelőként találkoznak ezzel a szolgáltatással. Legfőképpen azért, mert jelentős összegek takaríthatók meg vele, és helyes választással nagymértékben csökkenteni lehet a vállalatok ökológiai lábnyomát. Tudástár-sorozatunk új részében áttekintjük, mit érdemes tudni erről a három fogalomról, melyik a legjobb választás – és mi az az egyetlen dolog, ami a döntéshez szükséges.

Komplett rakomány (FTL)

Az FTL (full truck load), azaz komplett rakomány a szállítmányozás legegyszerűbb esete. A megrendelő ebben az esetben jellemzően olyan nagy mennyiségű árut szállíttat, amely elfoglalja egy teljes jármű rakterét, ráadásul a küldeménynek a lehető leggyorsabban, közbenső megállók nélkül kell célhoz érnie. Hagyományosan a 40 tonnás kamionok használatát értik komplett rakomány alatt a logisztikában. Ha a feladott termék ennek teljes rakterét elfoglalja, akkor alighanem az FTL lesz a legolcsóbb és egyben leginkább környezetkímélő szállítási forma. Amennyiben az áru kevesebb, azaz nem tölti meg a teljes rakteret, akkor érdemes elgondolkodni alternatív megoldáson és nem kizárólagosan szállíttatni egy teljes kamionban. Ilyenkor ugyanis az FTL az áruegységre vetített üzemanyag-felhasználás szempontjából nem hatékony, ami a költségek növekedését eredményezheti, beleértve az áruegységre jutó  magasabb szén-dioxid-kibocsátás miatt a környezeti költségek növekedését is.

Olykor kisebb, 18, 12, 7,5 tonnás járműveket vagy akár 3,5 tonnás furgonokat is használnak FTL szállításban. Ezeknél a járműveknél a fajlagos szállítási költség a teherbírás csökkenése miatt egyre magasabb, a legdrágább a furgon esetében. Károsanyag-kibocsátás tekintetében is ugyanez a helyzet, bár a kisebb tehergépkocsi fogyasztása alacsonyabb, mint a nagyoké, de ez jóval kisebb áruennyiségse oszlik el.

Részrakomány (LTL)

Kisebb árumennyiségek esetén jól bevált gyakorlat a rakterek megosztása, az úgynevezett LTL (less than truck load), azaz részrakomány-szállítás. Itt is a feladott áru mennyisége határozza meg leginkább, hogy érdemes-e ezt választani: olyan szállítás esetében ez az ideális megoldás, ahol a küldemény a komplett rakományhoz kicsi, a gyűjtőszállítás számára viszont túl nehéz. Az ügyfél ebben az esetben az áruja által felhasznált rakodóhelyért fizet – összegszerűen kevesebbet, mint ha ugyanezt a mennyiséget FTL-küldeményként adta volna fel, de fajlagosan valamivel többet, mert az LTL-szállítás tonnánkénti díja jóval magasabb, mint az FTL-é. Használata akkor a leginkább költséghatékony, ha a szállítás nem sürgős, hiszen a kamion több állomáson, rakodási ponton is meg fog állni.

Mivel a kamion rakterét nem tölti meg egy feladó áruja, ezért a szállítmányozó feladata, hogy további rakodást szervezzen. A tehergépjármű a további szállítmányok felrakását követően indul a rendeltetési állomások felé. A különböző feladóktól származó rakományt ezt követően különböző helyekre kell eljuttatnia, ami a gyakorlatban az útvonal és a szállítási idő meghosszabbodását jelenti. Az egyes részrakományok szállítási ideje így hosszabb lesz, hiszen azt befolyásolja a többi, mások által feladott áru rendeltetési célállomása is.

A szolgáltatás díjára hatással van azonban egy különleges szempont is. Első pillantásra az LTL olcsóbb megoldásnak tűnhet, mint a gyűjtőszállítás. Lényeges azonban megjegyezni, hogy az LTL és egyébként az FTL árát is jelentősen befolyásolja a szezonalitás. A szállítási csúcsidőszakokban, például decemberben vagy húsvét előtt ugyanaz a szállítmány lényegesen többe kerül, mint „uborkaszezonban”, például a nyári időszak alatt. Ez bonyolítja a tervezést és a költséggazdálkodást, és mindenképpen érdemes éves elemzéssel megvizsgálni, hogy adott esetben melyik az optimális megoldás.

Gyűjtőszállítmányozás

A gyűjtőszállítmányozás során számos ügyfél sok áruja indul útnak egy kamionnal különböző célállomásokra, országhatárokon keresztül. A küldeményeket átrakóraktárakban, logisztikai csomópontokon az adott irányba tartó, máshonnan érkező áruval együtt másik járműre rakodják, és így továbbítják a címzettig. A Dachser esetében ennek alapja egy sűrű, több mint 200 telephelyből álló hálózat Európában, és a mindezt kezelni képes egységes informatikai rendszer. A logisztikai szolgáltató naponta indít fix menetrend szerint kamionjáratokat egész Európában, amely ügyfelei számára egyszerű tervezést és akár nemzetközi terjeszkedést, az új piacokra történő gyors belépést tesz lehetővé.

Ez a rakománytípus kisebb és könnyebb szállítmányok számára alkalmas, a Dachsernél 6 tonnáig és 12 raklapig terjedő küldeményeket tudnak ezen a rendszeren belül szállítani. A rugalmasságot és gyorsaságot az egyidejűleg 76 raklap szállítását lehetővé tevő csereszekrények biztosítják.

A döntés

Az a fentiek alapján egyértelmű, hogy bölcsek köve nem létezik a szállításban – hiszen mindig a körülményektől, a küldeménytől, a feladó- és célállomástól függ, hogy melyik a helyes választás. Egy biztos, a legjobb megoldás megtalálásához a legfontosabb lépés a tervezés, az igények és lehetőségek minél pontosabb felmérése.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Rakománytípusok a logisztikában appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paczári Viktor <![CDATA[Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32459 2024-12-19T05:46:13Z 2024-12-20T05:00:13Z Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt. A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat barcelonai Sant Boi de Llobregatban található gyára és […]

The post Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric.

Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt.

A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat barcelonai Sant Boi de Llobregatban található gyára és nagyméretű logisztikai központja az egyik elsődleges európai helyszíne a cég EcoStruxure Modular Datacenter portfóliója tervezésének, gyártásának és integrációjának. A cég azért döntött a létesítmény jelentős, 5 ezer négyzetméteres bővítéséről, mert számottevő mértékben megnőtt az igény az előregyártott, nagy számítási terhelés kiszolgálására alkalmas adatközpont-megoldások iránt. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt. A nagy számítási kapacitás iránti igény szoros összefüggésben van a mesterséges intelligencia (MI) egyre szélesebb körű alkalmazásával, ami a PwC előrejelzése szerint 2030-ra 15,7 billió dollárral járulhat hozzá a globális GDP-hez.

A Schneider Electric beruházása révén megduplázza a végponttól végpontig tartó gyártási, integrációs és tesztelési képességeit mind az all-in-one moduláris adatközpontok, mind az előregyártott energiamodulok esetében. Ez magában foglalja az olyan kulcsfontosságú áramellátási komponenseket, mint a háromfázisú szünetmentes tápegységek, kis- és középfeszültségű berendezések, megszakítók és kapcsolóberendezések.

„Az előregyártott moduláris adatközpontok jelentik az egyik leghatékonyabb és leginkább fenntartható módszert arra, hogy gyorsan és skálázhatóan tervezzünk, és valósítsunk meg nagy teljesítményű adatközpontokat, emellett pedig a kevesebb pazarlást, az optimalizált termelést és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését is biztosítják. A barcelonai végponttól végpontig tartó gyártási kapacitásunk növelésével megerősítjük ellátási láncunk képességeit a példátlan növekedés idején, és biztosítjuk, hogy az európai ügyfelek gyors, kiszámítható és kiváló minőségű adatközpont-megoldásokhoz jussanak, amelyeket akár 24 hét alatt megtervezhetünk és üzembe helyezhetünk”

– jelentette ki Marc Garner, a Schneider Electric európai, „Secure Power & Data Center Business” üzletágának európai tevékenységért felelős alelnöke.

Globális ellátási lánc az MI és a növekvő számítási kapacitás igények kiszolgálására

A Schneider Electric a közelmúltban jelentette be, hogy több évre szóló, 3 milliárd dolláros (2,76 milliárd euró) megállapodást kötött a Compass Datacentersszel a két cég ellátási láncának integrálása, valamint az előregyártott moduláris adatközpont-megoldások gyors és költséghatékony, skálázható gyártása érdekében. Ez az egyedülálló, 5 éves megállapodás a mesterséges intelligencia iránti növekvő keresletre adott közvetlen válaszként lehetővé tette a Schneider Electric és a Compass Datacenters számára, hogy nagymértékben skálázható, moduláris adatközpontokat szállítsanak, amelyek egyszerűsített kialakítást, ésszerűsített gyártást kínálnak, és könnyen telepíthetők.

A Schneider Electric Sant Boi-i gyárába történő beruházása teljes mértékben támogatja ezt a stratégiát, és az európai ügyfelek számára lehetővé teszi az adatközpontok működésének skálázását a Tier 1 és Tier 2 adatközpontok piacain, valamint a legjobb gyártási és tesztelési képességek kihasználásával felgyorsítja a telepítési időt. A Sant Boi-i gyár olyan, nagymértékben optimalizált gyártási környezetet biztosít, amely lehetővé teszi, hogy szabványosított vagy akár testre szabható, nagy számítási terhelést igénylő adatközpont-klasztereket alakítsanak ki, melyek lehetnek akár előre gyártott tápegységek, vagy a tápellátást, a hűtést és az IT-infrastruktúrát egyesítő fejlett, szállításra kész megoldások.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gál Tamás <![CDATA[Kollaboratív robotok és az új generációs végeffektorok]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32482 2024-12-19T17:50:52Z 2024-12-19T17:49:06Z A biztonság és hatékonyság találkozása A modern gyártástechnológia egyre nagyobb mértékben támaszkodik kollaboratív robotokra (kobotokra), amelyek képesek emberi munkatársakkal együttműködni biztonságosan és hatékonyan. Az ilyen rendszerek fejlesztése során kulcsfontosságú, hogy a robotok végeffektora, azaz a robot „keze”, megfeleljen a szigorú biztonsági és funkcionális követelményeknek. A “Kollaboratív Végeffektor” projekt célja egy olyan eszköz megalkotása volt, amely […]

The post Kollaboratív robotok és az új generációs végeffektorok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A biztonság és hatékonyság találkozása

A modern gyártástechnológia egyre nagyobb mértékben támaszkodik kollaboratív robotokra (kobotokra), amelyek képesek emberi munkatársakkal együttműködni biztonságosan és hatékonyan. Az ilyen rendszerek fejlesztése során kulcsfontosságú, hogy a robotok végeffektora, azaz a robot „keze”, megfeleljen a szigorú biztonsági és funkcionális követelményeknek. A “Kollaboratív Végeffektor” projekt célja egy olyan eszköz megalkotása volt, amely megfelel az ISO/TS 15066 (2016) szabvány előírásainak, miközben maximalizálja a hatékonyságot a gyártási folyamatok során.

Miért fontosak a kollaboratív végeffektorok?

A kobotok sikerének kulcsa az ember-robot interakcióban rejlik. Azonban ahhoz, hogy ezek a robotok biztonságosan működhessenek közvetlen emberi jelenlétben, érzékelniük kell a környezetüket, reagálniuk kell a hirtelen eseményekre, és minimalizálniuk kell az esetleges sérülési kockázatokat. A végeffektorok fejlesztése ezen kihívások kulcsfontosságú része, hiszen ez az eszköz valósítja meg a fizikai kapcsolatot a robot és a kezelendő tárgy vagy maga az ember között.

A projekt és annak élenjáró megoldásai

A “Kollaboratív Végeffektor” fejlesztésének fő célja egy olyan moduláris eszköz létrehozása, amely könnyen integrálható a különböző ipari alkalmazásokba, miközben biztosítja az optimális teljesítményt és biztonságot. A projekt keretében a következő kulcstechnológiák kerültek kidolgozásra:

  • Erőérzékelő rendszerek: Az integrált erőérzékelők segítik a robotokat abban, hogy pontosan szabályozzák az alkalmazott erőt, elkerülve az emberi munkatársak vagy a kezelendő tárgy sérülését.
  • Puha és rugalmas anyagok: A végeffektorok burkolatához és munkafelületeihez használt anyagok csökkentik az ütközések káros hatásait.
  • Gyors moduláris csatlakozók: Ezek lehetővé teszik a végeffektor gyors cseréjét és testreszabását a különböző alkalmazási forgatókönyvekhez.

Az ISO/TS 15066 szabvány szerepe

Az ISO/TS 15066 (2016) az ipari kollaboratív robotok biztonsági szabványait határozza meg. Ez a dokumentum pontosan leírja azokat a paramétereket, amelyek mentén egy robot biztonságosan együttműködhet emberekkel, beleértve az ütés és nyomás értékeit is, amelyeket az emberi test még károsodás nélkül kibír.

A projekt során a fejlesztési csapatunk gondosan figyelembe vette ezeket az előírásokat, biztosítva, hogy az új végeffektor minden tekintetben megfeleljen a szabvány elvárásainak.

Kollaboratív Végeffektor kobot zárt állapot

  1.  kép zárt állapot

A projekt során elvégzett szakmai feladatok eredményei

1 Irodalomkutatás

A projekt előkészítési szakaszában a szükséges szabványok beszerzése és tanulmányozása történt meg. Az elvégzendő feladatok szempontjából az alábbi szabványok bizonyultak relevánsnak:

ISO/TS 15066:2016 – Kollaboratív robotok biztonsági követelményei

MSZ EN ISO 10218-1:2016 – Ipari robotok biztonsági követelményei (1. rész)

MSZ EN ISO 10218-2:2016 – Robotrendszerek és összehangolásuk (2. rész)

MSZ EN ISO 13849-1:2016 – Gépek biztonsága, vezérlőrendszerek tervezési alapelvei

ISO/TR 20218:2018 – End-effektorok biztonságos kialakítása

ISO/TR 20218:2017 – Kézi terhelésű állomások biztonságos tervezése

A szabványok alapján a projekt specifikus követelményeit és tervezési irányelveit azonosítottuk.

2 Tervezési alapok és prototípus tervezés

A tervezési szakaszban az end-effektor biomechanikai hatásait, valamint a burkolat kialakításának követelményeit vizsgáltuk. A burkolat célja az ütközési erők minimalizálása és a biomechanikai előírások betartása volt. A tervezés során a következő szempontokat vettük figyelembe:

Erőhatások és biomechanikai követelmények: A burkolatnak el kell oszlatnia az ütközési erőket, minimalizálva a sérülés kockázatát.

Geometriai optimalizálás: A hexagonális és gömbfelületű burkolatok alkalmazásával a felületi nyomás csökkenthető.

Mozgatás és vezérlés: Az aktuátorok számának minimalizálásával egyszerűsítették a vezérlést, amely csökkentette a költségeket és növelte a megbízhatóságot.

Az első prototípus egy UR3 e-series robotra készült, amely kis mérete és alacsony tömegközéppontja miatt optimális választás volt.

3 Prototípus tervezés

A prototípus tervezése során a fő cél a “rough design” elkészítése volt, amely lehetővé tette az alkatrészek méretének és tömegének előzetes meghatározását. Az alkatrészek 3D nyomtatással készültek, amely gyors iterációkat és költséghatékony hibakezelést tett lehetővé. A tervezés során az alábbi megállapításokat tettük:

A burkolat és a kinematikai lánc összeszerelhetősége érdekében két elemből álló burkolatot terveztünk.

Az aktuátor és a burkolat közötti kapcsolat optimalizálása csökkentette a mozgó alkatrészek számát.

Az elsődleges tervezési cél az egyszerű gyárthatóság és alacsony költségek biztosítása volt.

4 Prototípus gyártáselőkészítés és gyártás

A prototípus gyártását 3D nyomtatással kezdtük meg. A gyártási folyamat során számos technikai kihívást azonosítottunk:

Nyomtatási hibák: Szálanyag beégése, rétegek közötti kohézió hiánya és nagy felületű termékek felhajlása jelentették a leggyakoribb problémákat.

Karbantartási igények: A nyomtatók 50-60 üzemóra után rendszeres karbantartást igényeltek.

A munkahenger kiválasztásánál az SMC eszközt használtuk, amely kis mérete és nagy merevsége miatt ideális volt a feladathoz.

5 Összeszerelés

Az összeszerelési szakaszban a nyomtatott alkatrészek illeszkedési problémáit azonosítottuk és javítottuk. Az első prototípus tapasztalatai alapján a következő módosításokat végeztük el:

A furatok méretét növeltük a könnyebb szerelhetőség érdekében.

Az alkatrészek illesztéseit átterveztük, hogy minimalizáljuk a mechanikai hibákat.

Kollaboratív Végeffektor kobot működés közben

  1. kép működés közben

6 Erőmérő kalibrálás

Az erőmérők kalibrálásához speciális szerszámokat fejlesztettünk, amelyek lehetővé tették a pontos beállítást. A mérési adatok alapján meghatároztuk az erőmérők által mért értékek terhelési paramétereit. A kalibrálás során az etalon sablonok szélességi értékeit variáltuk, hogy pontos mérési sorozatot hozzunk létre.

7. Prototípus terv fejlesztése

A prototípus összeszerelése során több problémát azonosítottunk, amelyek a szerelést és programozást nehezítették:

A megfogó hatásvonalai és az erőmérő tengelyei nem estek egybe a robot belső szenzorainak tengelyével. Ez elforgatott TCP (szerszámközéppont) és COG (tömegközéppont) értékekkel való számolást igényelt volna, ami bonyolította volna a programozást.

Túlzsúfolt belső szerelési helyek és az egy hengerrel mozgatott mechanika okozta beállítási problémák.

Ezek megoldására:

Egy extra mozgató hengert terveztünk az ajtó mozgatásához, amely függetlenítette a megfogó Z irányú mozgását az ajtó nyitásától.

Egyszerűsítettük a szerkezetet, csökkentve az alkatrészek számát, és több helyet biztosítottunk a beépítéshez.

A szenzortartó kereten további optimalizálásokat végeztünk.

8 Teljesítmény- és erőhatárolás számításai és módszereinek vizsgálata

A szabványok, különösen az EN TS 15066 műszaki előírás, részletes útmutatót nyújtanak a kollaboratív robotok biztonsági követelményeiről.

A vizsgált módszerek:

Biztonsággal összefüggő leállításfelügyelet

A robot mozgását érzékelők (fényfüggöny, területszkenner) segítségével állítjuk meg, mielőtt az ember a veszélyes zónába lépne.

A védőtávolságot az ISO TS 15066-2016 és az MSZ EN ISO 13855-2010 szabványok alapján számítottuk.

Sebesség- és elkülönítés-ellenőrzés

A robot sebessége dinamikusan változik az ember távolságától függően.

Kézi vezérlés

Az operátor egy vezérlőeszközzel lassú sebességgel irányíthatja a robotot.

Teljesítmény- és erőhatárolás

Az ember-robot érintkezés megengedett, ha az nem okoz fájdalmat. Az EN ISO TS 15066-2016 határértékeket ad meg az ütközési erőkre.

Kvázi statikus ütközések esetén a robot mozgását úgy kell tervezni, hogy a megállási út kisebb legyen, mint az érintett testrész deformációja.

Tranziens ütközések során a robot és az ember közötti mozgási energia elnyelését vizsgáltuk.

9 Mérőelektronika beállítása

A mérőelektronika konfigurációját a Pi Mach II szoftverrel végeztük. Az alapbeállítások (pl. eszköznév, IP-cím) után a digitális output kapcsolási értékeit határoztuk meg. A hiszterézis értékeit az egyes limitekhez igazítottuk, hogy az outputok az elvárt módon működjenek.

10 Robot konfiguráció

Az applikáció megfelelő működéséhez az Universal Robot konfigurációját az alábbiak szerint végeztük el:

Megfogó paraméterei: Tömeg, tömegközéppont, ki- és bemeneti jelek.

Biztonsági beállítások: Mozgási és sebességkorlátok, biztonsági bemeneti jelek.

Modbus kommunikáció: A robot és a külső eszközök közötti jelek rögzítése.

Tesztjeink azt mutatták, hogy az azonnali fékezés elengedhetetlen a gyors reakciók kiváltásához.

11 Megjelenítő és kiértékelő szoftver

Az erőmérő szenzorok adatainak valós idejű rögzítésére és megjelenítésére új szoftvert fejlesztettünk, mivel a korábbi UR Log Viewer nem tudta kezelni az összes szükséges adatot. Az RTDE (Real-Time Data Exchange) interfészen keresztül Python nyelven gyűjtöttük az adatokat, amelyeket valós időben jelenítettünk meg.

A burkolat súlya alapterhelést jelentett a szenzorokon, ezért a programban folyamatosan nulláztuk az értékeket, hogy kompenzáljuk ezt a hatást.

Eredmények és jövőkép

A “Kollaboratív Végeffektor” projekt már most számos érdemi eredményt hozott, beleértve egy prototípus sikeres tesztelését, amely bizonyította a rendszer hatékonyságát és biztonságosságát. A következő lépés az ipari partnerekkel való szorosabb együttműködés, hogy a végeffektor valódi gyártókörnyezetben is bizonyíthasson.

A fejlesztés nemcsak az ipar, hanem a kutatás és az oktatás számára is értékes, hiszen az innovatív technológiák hozzájárulhatnak a kobotok további fejlődéséhez, miközben elősegítik a biztonságos ember-robot együttműködés elterjedését.

Záró gondolatok

A “Kollaboratív Végeffektor” projekt bizonyítja, hogy a jövő ipari technológiáinak kulcsa az innováció, a biztonság és az emberi igényekre való odafigyelés. A robotok és emberek közötti hatékony együttműködés nemcsak a gyártási folyamatokat forradalmasíthatja, hanem az általános munkahelyi környezetet is biztonságosabbá és produktívabbá teheti.

A B&O Kft. a projektet a Széchenyi 2020 program keretében meghirdetett Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program „Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék” felhívásának a keretében valósította meg, GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2018-00618 azonosító szám alatt.

Szerző: Óvári Attila, tulajdonos, ügyvezető, vezető kutató


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Kollaboratív robotok és az új generációs végeffektorok appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gál Tamás <![CDATA[A körforgásos gazdaságra fókuszál az SZTNH új, kkv-kat támogató kiadványa]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32478 2024-12-20T09:55:32Z 2024-12-19T13:44:20Z Az ipari termeléshez, hulladékkezeléshez köthető környezeti problémák bolygónk egyik legnagyobb kihívása: Európában évi 2,2 milliárd tonna hulladékot termelünk, a legfrissebb Circularity Gap Report szerint azonban a globális gazdaság csak 7,2 %-ban tekinthető körforgásosnak. A változás szükségességét egyre több piaci szereplő ismeri fel, a Boston Consulting Group felmérése szerint globálisan a vállalatok 65 %-nál a klímaváltozással szembeni küzdelem […]

The post A körforgásos gazdaságra fókuszál az SZTNH új, kkv-kat támogató kiadványa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az ipari termeléshez, hulladékkezeléshez köthető környezeti problémák bolygónk egyik legnagyobb kihívása: Európában évi 2,2 milliárd tonna hulladékot termelünk, a legfrissebb Circularity Gap Report szerint azonban a globális gazdaság csak 7,2 %-ban tekinthető körforgásosnak.

A változás szükségességét egyre több piaci szereplő ismeri fel, a Boston Consulting Group felmérése szerint globálisan a vállalatok 65 %-nál a klímaváltozással szembeni küzdelem és a fenntarthatóság kiemelt jelentőséggel bír. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) aktívan tesz azért, hogy a hazai vállalkozások IP (szellemi tulajdon) tudatosak legyenek ezen a téren is, ezért pozitív példákat, és a témában leginkább releváns oltalmi formákat ismertető kiadvánnyal, valamint edukatív kampánnyal segíti a fenntartható működésre törekvő kkv-kat.

A körforgásos gazdaság az erőforrások fenntartható és hatékony felhasználását jelenti: a termékek életciklusa alatt a lehető legtöbbször hasznosítják azokat, így csökkentve a hulladéktermelést és az erőforrás-felhasználást. A „Szellemitulajdon-védelem a körforgásos gazdaságban – Iránytű kkv-knak” című kiadvány, valamint az ehhez kapcsolódó IP Hősök kampány célja, hogy a körforgásos működést szem előtt tartó cégek számára is bemutassa, hogyan szerezhetnek jogi védelmet, növelhetik piaci- és versenyelőnyüket oltalomszerzéssel.

Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 2022-es kkv-jelentése szerint szinte minden (93%) – a felmérésben résztvevő – szellemitulajdon-jogot regisztrált kis- és középvállalkozás pozitív hatást tapasztalt üzleti tevékenységében. „A szellemi tulajdonjogok hasznosítása bevételt is hozhat egy kkv-nak. A tudatosan felépített és kezelt szellemi tulajdonjogi portfólió versenyelőnyt jelent a piacon és vonzóbbá teszi a vállalkozást a befektetők számára is. A legfontosabb azonban, hogy jogbiztonságot teremt, megvédve a vállalkozásokat például a hamisítókkal, másolókkal szemben. Az oltalom megszerzése az első lépés a sikeres innováció hasznosításhoz” – emeli ki Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.

A kiadvány részletesen tárgyalja a szellemi tulajdon szerepét a körforgásos gazdaságban, az IP stratégia jelentőségét, bemutatja a különböző oltalomtípusokat, valamint olyan innovatív magyar cégeket, amelyek a fenntartható fejlődésért dolgoznak, és tudatosan alkalmazzák a szellemi tulajdonvédelem eszközeit. A megfelelő oltalmakkal körülbástyázott szellemi tulajdon jogilag tisztázott státusza ugyanis megkönnyíti és elősegítheti annak hasznosítását, értékesítését. A fenntartható innovációk iparjogvédelmi oltalmazása piaci előnyt jelenthet a fenntarthatóság mellett elkötelezett vállalkozások számára is, és jó példaként ösztönözhetik a többi szereplőt is, hogy tartsák szem előtt a körkörös gazdaság elveit. Az ilyen jellegű innovációk hasznosítása és ezen értékekre épülő – például védjeggyel megkülönböztetett – márkák ösztönzik a fogyasztókat, hogy környezetbarát szolgáltatásokat és termékeket válasszanak, elősegítve a társadalmi és környezeti jólétet.

Szellemitulajdon-védelem a körforgásos gazdaságban – Iránytű KKV-knak: https://ipmindenkinek.hu/images/KORFORGASOS/IP_Hosok_a_korforgasos_gazdasag_elomozd


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A körforgásos gazdaságra fókuszál az SZTNH új, kkv-kat támogató kiadványa appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paczári Viktor <![CDATA[A biogáz jövője a mi jövőnk is]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32426 2024-12-18T06:50:43Z 2024-12-19T06:00:29Z Az Európai unió 10-szeresére akarja emelni a térség biogáz termelését és felhasználását 2030-ig, ami Magyarország számára is esélyt és lehetőséget tartogat. A biogáz a hazai energiamixben jelenleg 0,9%-ot képvisel, ami némi szándékkal és szervezéssel könnyedén lehetne a tízszerese is, de a 15% sem elérhetetlen cél. Ha minden olyan keletkező anyagot biogáztermelésre használna az ország, ami […]

The post A biogáz jövője a mi jövőnk is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Az Európai unió 10-szeresére akarja emelni a térség biogáz termelését és felhasználását 2030-ig, ami Magyarország számára is esélyt és lehetőséget tartogat.

A biogáz a hazai energiamixben jelenleg 0,9%-ot képvisel, ami némi szándékkal és szervezéssel könnyedén lehetne a tízszerese is, de a 15% sem elérhetetlen cél.

Ha minden olyan keletkező anyagot biogáztermelésre használna az ország, ami erre alkalmas, akkor a jelen viszonyok között ‒ elméleti értékként, az Agrárközgazdasági Intézet számítása szerint ‒ akár az összes hazai földgázfelhasználás harmadát is meg lehetne termelni ‒ mutatott rá a technológia lényegére Assaf Onn, az Anaergia vezetője. A biogázüzemek építésében világelső Anaergiát a több magyarországi befektetéssel is rendelkező Marny Investissement S.A. irányítja.

A biogáz mindenre használható, amire a földgáz, így az áramtermelésen túl járművek közvetlen hajtására is, de betáplálható a gázvezeték-hálózatba is, csökkentve Magyarország sokat emlegetett energetikai kitettségét.

Nagyon fontos, hogy teljesen zöld, megújuló és környezetbarát energiáról és termelésről van szó, ami nemcsak, hogy nem terheli a környezetet ‒ karbonlábnyoma negatív, de szagterhelést sem jelent a mai technológia mellett. Az Anaergia technológiája azáltal, hogy megakadályozza az erős üvegházhatású metán felszabadulását a lebomló szerves hulladékból a lerakókban, hozzájárul a szén-dioxid-semlegességhez és mérsékli a globális felmelegedést. Az eljárás végén pedig olyan szagtalan, de magas tápértékű, szerves trágya marad hátra, ami a földekre juttatva igazoltan jobb paraméterekkel rendelkezik, mint az állati trágya közvetlen kijuttatása. Gazdagítja a talajt és gyorsítja a humuszképződést, ezzel is a fenntartható gazdálkodást szolgálva.

A megoldandó feladatok nagy része nem is a feldolgozáshoz, hanem az alapanyagokhoz kapcsolódik. Bár a MOHU például elindította a háztartási élelmiszerhulladék szelektív gyűjtését, az alapanyag döntő hányada mégiscsak a közműrendszerekben és az agráriumban keletkezik, ezeket a mennyiségeket kellene minél inkább ‒ akár szó szerint ‒ becsatornázni a biogáztermelésbe. Ennek megoldásán sokan és sok szinten dolgoznak, de az országos lefedettség és az egységes támogatási rendszer még a távoli jövő.

A Marny Investissement S.A. és az Anaergia minden esetre készen áll és örömmel támogatja ezt a folyamatot Magyarországon is, nemcsak technológiával, de a stratégiai tanácsadással, közvetlen javaslatokkal akár ‒ hangsúlyozta a vezető.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A biogáz jövője a mi jövőnk is appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paczári Viktor <![CDATA[Találjuk fel a jövőt – Gábor Dénes-díj 2024]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32423 2024-12-18T06:49:12Z 2024-12-19T05:30:36Z Idén immár 36. alkalommal került átadásra a NOVOFER Alapítvány által 1989-ben létrehozott GÁBOR DÉNES-díj, amely a civil szféra közismert műszaki alkotói elismerése Magyarországon. A Gábor Dénestől származó „Találjuk fel a jövőt” jelmondat üzenete napjainkban különösen aktuálissá vált az élet minden területén (fenntartható fejlődés, nyersanyag-, energia- és hulladékgazdálkodás, foglalkoztatottság, stb.), azaz csak a tudatosan alakított jövő […]

The post Találjuk fel a jövőt – Gábor Dénes-díj 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Idén immár 36. alkalommal került átadásra a NOVOFER Alapítvány által 1989-ben létrehozott GÁBOR DÉNES-díj, amely a civil szféra közismert műszaki alkotói elismerése Magyarországon.

A Gábor Dénestől származó „Találjuk fel a jövőt” jelmondat üzenete napjainkban különösen aktuálissá vált az élet minden területén (fenntartható fejlődés, nyersanyag-, energia- és hulladékgazdálkodás, foglalkoztatottság, stb.), azaz csak a tudatosan alakított jövő hozhat megoldást gondjainkra. A Gábor Dénes-díjakat 2024. december 13-án, a Parlament Felsőházi termében tartott ünnepségen adták át.

Díjazottak

Gábor Dénes Életmű díj

Prof. Dr. Bodor Miklós

Gábor Dénes-díj

Dr. Aszódi Attila
Dr. Buttyán Levente
Dr. Buzás Edit Irén
Prof. Dr. Helyes Zsuzsanna
Prof. Dr. Nagy Zoltán Zsolt
Dr. Rózsa Balázs

Gábor Dénes Tudományos Diákköri ösztöndíj

Olosz Adél
Bankó Alexandra

A 2024. évi kiadványt online itt olvashatják https://www.gabordenes.hu/wp-content/uploads/KIADV%C3%81NY2024.pdf


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Találjuk fel a jövőt – Gábor Dénes-díj 2024 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paczári Viktor <![CDATA[Intralogisztika és digitalizáció – Logisztikai Évkönyv 2025]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32420 2024-12-18T06:47:06Z 2024-12-19T05:00:52Z December 16-án debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Ez alkalommal több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet. Ma már számtalan okoseszközt használunk. Ezek mellett a mesterséges intelligencia szintén nemcsak a mindennapokban, de a logisztikában egyaránt forradalmi változásokat ért […]

The post Intralogisztika és digitalizáció – Logisztikai Évkönyv 2025 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
December 16-án debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Ez alkalommal több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.

Ma már számtalan okoseszközt használunk. Ezek mellett a mesterséges intelligencia szintén nemcsak a mindennapokban, de a logisztikában egyaránt forradalmi változásokat ért és ér el. Egyre gyakrabban fogyasztunk digitális tartalmakat, ezért a Logisztikai Évkönyv amellett, hogy végigkísérte a jelentős logisztikai változásokat, évek óta digitális formában is megjelenik. Ráadásul ma már a tudományos közéletben, valamint a gyakorlati szakemberek körében egyaránt elismert, rangos és immár évtizedes hagyományokkal rendelkező kiadvánnyá vált.

„A most megjelent Logisztikai Évkönyv 2025 több szempontból is különleges. Egyrészt ez az elmúlt évek legnagyobb terjedelmű, több mint 400 oldalas kiadványa. Másrészt ez évben jubileumi számmal debütált, amelynek apropójából az egész művet színesben jelentettük meg”

– emelte ki a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke, aki azt is elárulta, hogy a digitális kiadvány mellett több mint ezer nyomtatott példánnyal is készültek.

A 434 oldalas ez évi számban 27 tanulmány kapott helyet, amelyek megjelenését a CSR Hungary, a DiaPetLog LOGISZTIKA Kft., a HRT Spedition Kft., a Károly Róbert PR & Marketing | KRPR.hu, a PMI Logistics Solutions Kft., az SSI Schäfer Systems International Kft., a Szerencsejáték Zrt. és a Waberer’s Csoport is támogatta. A Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) számára továbbra is cél, hogy a Logisztikai Évkönyv egy olyan rangos kiadvány legyen, amely publikációs lehetőséget biztosít a magyarországi logisztikával foglalkozó kutatóknak, mérnököknek és közgazdászoknak. Ezért hálásak partnereiknek, hogy ehhez idén is többen érdemben hozzájárultak. Mivel az MTA évről évre DOI-számmal is ellátja a kiadványban található műveket, ezért többek között szakirodalomként is használhatják azokat felsőoktatásban tanulók. Mindezzel pedig érdemben támogathatja a tanulmánygyűjtemény nemcsak a hazai logisztikai képzések sikerességét, de az utánpótlás-nevelést is.

6 fő témakört érint a jubileumi Logisztikai Évkönyv

A témaválasztás ezúttal is szabad volt a szerzők számára, amelynek köszönhetően a könyvben megjelent cikkek jól tükrözhetik a logisztikusok kurrens érdeklődését az egyes területek iránt.

A Logisztikai Évkönyv 2025 c. kiadványban – a cikkek által érintett területeket figyelembe véve – a következő témakörökkel találkozhatnak az olvasók:

  • A városi logisztika aktuális kihívásai
  • Intralogisztika a digitalizáció új hullámában
  • Korszerű ellátási lánc megoldások
  • Kihívások a hazai és nemzetközi szállítmányozásban
  • Környezeti hatások és agrárlogisztika
  • A logisztika múltja és jövője napjaink tükrében

„A kiadványban található tanulmányok előre lefektetett formai követelmények és tartalmi elvárások mentén készültek. Ráadásul a több száz oldalas könyvben idén is nemcsak magyar, de angol nyelvű szakcikkek szintén találhatók

– hangsúlyozta Dr. Doór Zoltán.

A Logisztikai Évkönyv összeállításánál a kialakult gyakorlatnak megfelelően a szerzők által leadott témajavaslatok előzetes szűrését a szerkesztőbizottság végezte el. Ezt követően minden egyes megjelenésre váró cikket egy kijelölt szerkesztőbizottsági tag és egy külső, neves szakmai lektor véleményezett. A könyv a megszokott módon, az idén Business Superbrands és MagyarBrands elismerésben is részesült a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) gondozásában került kiadásra.

A hagyományokhoz híven, ez évben is rangos szakemberekből állnak a kiadvány alkotói

A Logisztikai Évkönyv alkotói, szerzői évről évre nemcsak kimagasló szakértői területüknek, de érdekesség, hogy megtalálható köztük rendszerint felsőoktatási intézmény oktatója, doktorandusz hallgató és versenypiaci szereplő egyaránt. Főszerkesztője már egy évtizede Dr. habil. Duleba Szabolcs, aki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense és a Nyíregyházi Egyetem kutatóprofesszora. Vezető szerkesztője pedig Károly Róbert PR-szakértő, marketing-tanácsadó, aki egyben a szakmai szervezet kommunikációs és PR-partnere is.

„A jubileumi kiadvány a nemrég átadott UniZone BGE Hallgatói Centrumban megrendezett Évkönyvbemutató rendezvényen, több mint félszáz regisztrált érdeklődő jelenlétében debütált. Az esemény résztvevői mind a 6 témakörbe betekintést nyerhettek egy-egy szerzői előadás által”

– tette hozzá Dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke.

A nagyra becsült rendezvényen ízelítőt adott írásából Hermány András, a Szerencsejáték Zrt. logisztikai osztályvezetője, Simon Dániel, a BGE Vállalkozás- és Gazdálkodástudományi Doktori Iskolájának hallgatója, Dr. Valentinyi Zoltán, a Neumann János Egyetem tudományos tanácsadója, oktatója és a logisztikai kutatások koordinációs vezetője, Homoki Roland közgazdász és logisztikus, hőmérséklet-érzékeny szállítmányok specialistája, a Complex CTR technológia létrehozója, Dr. habil. Kozma Tímea, a BGE Pénzügyi és Számviteli Karának egyetemi docense, az ellátásilánc-menedzsment mesterképzési szak szakfelelőse és a Logisztikai Évkönyv egyik független lektora, valamint Szoboszlay Máté, a Faedra Group üzletfejlesztési és beruházási igazgatója is.

A Logisztikai Évkönyv 2025 elérhető ingyenesen digitális formában a www.mle.hu/kiadvanyok/logisztikai-evkonyv/ oldalon, valamint nyomtatott formában a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) irodájában.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Intralogisztika és digitalizáció – Logisztikai Évkönyv 2025 appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gál Tamás <![CDATA[ViewSonic M1X hordozható projektor a tökéletes útitárs]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32444 2024-12-18T16:59:25Z 2024-12-18T16:58:50Z A kaliforniai székhelyű ViewSonic legújabb terméke az ViewSonic M1X egy kompakt, mégis rendkívül sokoldalú projektor, amely teljesen új dimenziókat nyit a hordozható szórakozás terén. Kiváló képminőségével, innovatív kialakításával és számos praktikus funkciójával ideális választás lehet mindazok számára, akik helytől és időtől függetlenül szeretnék élvezni kedvenc filmjeiket, sorozataikat, és a munka területén is tökéletesen megállja a […]

The post ViewSonic M1X hordozható projektor a tökéletes útitárs appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A kaliforniai székhelyű ViewSonic legújabb terméke az ViewSonic M1X egy kompakt, mégis rendkívül sokoldalú projektor, amely teljesen új dimenziókat nyit a hordozható szórakozás terén. Kiváló képminőségével, innovatív kialakításával és számos praktikus funkciójával ideális választás lehet mindazok számára, akik helytől és időtől függetlenül szeretnék élvezni kedvenc filmjeiket, sorozataikat, és a munka területén is tökéletesen megállja a helyét, bármilyen prezentáció tökéletes eszköze lehet.

Tudd meg, mi rejlik a ViewSonic M1X hordozható projektorban, és hogyan kínál kényelmes, kiváló minőségű szórakozást bárhol, bármikor!

Röviden a ViewSonic M1X azoknak ajánlott, akik szeretik a szabadságot, és nem akarnak lemondani a kötetlen szórakozásról, akik egy kompakt és könnyen hordozható projektort keresnek otthoni vagy akár üzleti használatra.

A legfontosabb tények a ViewSonic M1X-ről:

  • kisméretű, könnyen hordozható LED-projektor, beépített akkumulátorral, így áramforrás nélkül, azaz konnektor használata nélkül is működhet órákon át;
  • egyedi, stílusos, díjnyertes megjelenéssel rendelkezik, kellemes tapintású szövegburkolattal, minőségi anyagok használatával készült;
  • beépített Harman Kardon hangszórók biztosítják a színvonalas hangzást;
  • több forráshoz való csatlakozást is támogat: WiFi, Bluetooth, HDMI, USB-A, USB-C, emellett belső tárolóhellyel is rendelkezik.

Mi mindent rejt a termék csomagolása

A ViewSonic M1X projektort a dobozában egy szürke filces anyagból készült tokban helyezték el, mely tépőzáras megoldással nyitható-zárható és akár a későbbiekben is védőtokként funkcionálhat. Emellett természetesen találunk a dobozban hálózati tápot, ráadásul rögtön kettő csatlakozási kábellel, melyeket két különböző típusú aljzathoz használhatunk, egyet az európai, egyet pedig a brit szabvány szerint. A csomag tartalma még egy USB-kábel, egy távirányító 2 db elemmel és egy információs füzet. A doboz belsejében a projektort egy rugalmas anyagból készült betét védi.

ViewSonic M1X üzembe helyezése

A termék dobozán már kívülről leolvasható, hogy iF Design Award 2023 díjat nyert a készülék. És valóban, a készülék első kézbevételekor érezhető, hogy ez a logó nem ok nélkül került a csomagolásra, nagyon jól sikerült a termékdesign. A készülék felületének nagy része igényes szövetbevonattal rendelkezik, melyből a gumírozott érintőgombok és a Harman Kardon logó emelkedik ki finoman. A LED-es jelzőfények pedig elegánsan világítanak át a szöveten. A szövet borítás látványosan néz ki, kellemesebb tapintást és sokkal elegánsabb külsőt biztosít, mint egy hagyományos műanyag borítás.

A projektor bal elülső oldalán helyezték el a fókuszszabályozót, de ezen kívül egyetlenegy csatlakozónyílás sem éktelenkedik a projektoron, szép letisztult felület találunk mindenhol. Elegáns megoldással egy csuklós burkolat mögé rejtették el a teljes csatlakozó panelt, melyet három pici mágneses zár tart a helyén, és amit könnyedén kihajthatunk, amikor csak szükséges. Ami a csatlakozókat illeti, a panelben helyet kapott USB-C, USB-A, HDMI, mini-jack fejhallgató vagy külső hangszóró és egy aljzat a tápkábel számára.

Ezek a finom részletmegoldások mind a jól átgondolt tervezésnek köszönhetőek. Egy üzleti tárgyalás során igazi sikerünk lehet az M1X elegáns és kifinomult megoldásaival. Finom megjelenése egy igazán kompakt készüléket rejt, amin első pillantásra ugyan egyetlen csatlakozónyílás sincs, mégis egyszerűen, könnyedén működik minden funkciója, így helytáll minden megbeszélésen.

A projektor ezüst oldalai megjelenésében szépen harmonizálnak a fém állvánnyal, mely a készülék jobb oldalán került rögzítésre. A fém állvány külső felülete, könnyedén forgatható, állítható, gumírozott felületének köszönhetően pedig nem csúszik el, stabilan marad a helyén. Az állvány további funkciókat is ellát, ez biztosítja a projektor lencséjének a védelmét, illetve automatikusan bekapcsolja a projektort, amikor elmozdítjuk a lencsét elöl. Az állvány lefelé vagy felfelé is elforgatható, így ennek köszönhetően vetítőnket nemcsak felállíthatjuk, de akár még egy polcra is stabilan felakaszthatjuk, ami sok helyzetben nagyon hasznos funkció lehet.

A ViewSonic M1X bekapcsolása

Az első bekapcsolás után 24 nyelv közül kiválaszthatjuk ki a nekünk megfelelőt, lehetőségünk van magyar nyelvű menü kiválasztására is. A kezdőképernyőn ezek után egy egyszerű vízszintes menü jelenik meg a választható lehetőségekkel.

Fájlkezelő: Itt találjuk a belső tárhely vagy csatlakoztatott tárhely tartalmát.

Alkalmazásközpont: Ez a menüpont tartalmazza a telepített alkalmazások mappáját. Itt lehetőségünk van további alkalmazások telepítésére egy előre meghatározott médiatárból, például Google Chrome, YouTube, vagy éppen VLC Playert is telepíthetünk rá, azonban nem korlátlanok a lehetőségek, nem tölthetünk le bármilyen alkalmazást.

Beállítások: A projektorhoz kapcsolódó alapvető beállítások kezelésének a helye. Itt lehet a WiFi-kapcsolatot, a vetítési és képgeometriai adatokat megadni, a fényerőt vagy az energiagazdálkodási módokat finomhangolni.

Képernyőtükrözés: Ez a jól ismert okostévé funkció, amely a mobileszköz képernyőjének képét jeleníti meg a kivetítőn. Tesztünk során iOS rendszerrel próbáltuk ki, és minden gördülékenyen ment.

Bluetooth mód: Itt választhatjuk ki, hogy honnan jöjjön a hangzás. Több párosítási módot kínál, vehetjük a hangot külső forrásról a kivetítő hangszórójára, vagy fordítva, a hangot a kivetítőről egy külső hangrendszerre vagy fejhallgatóra továbbítja.

Hangerő: A távirányítóval és a készülék tetején található érintőgombokkal is állítható, így könnyedén kezelhetjük a hangot közelről és távolabbról is. A készülék tetején elhelyezett hangerőszabályzót egy kicsit érzékenynek találtuk, előfordult, hogy a projektor mozgatása során véletlenül állítottuk el a hangerőt. A készülék a bekapcsoláskor egy alapértelmezett indító hangjelzést ad, de ha valakit ez zavar, akkor ez könnyedén kikapcsolható a beállításokban.

Képvetítés

Alapvetően a projektornál mégiscsak ez lenne a legfontosabb kérdés, lássuk tehát, mit is tud a készülék! A ViewSonic M1X többféle képvetítési lehetőséget támogat, attól függően, hogy hogyan helyezzük el a készüléket: asztalon vagy a mennyezeten, a képernyő előtt vagy mögött. Ezenkívül a menüben további lehetőségek vannak a trapézbeállításhoz is, mely lehetővé teszi, hogy bárhová is helyezzük el a projektort, továbbra is megfelelő téglalap alakú képet kapjunk. Automatikus függőleges trapézkorrekcióval is rendelkezik, ami lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy könnyedén és szabadon vetíthesse ki a kívánt tartalmat mennyezetre, falra vagy bármilyen más felületre, ráadásul 360 fokos kivetítési lehetőséget biztosítva. Az újonnan hozzáadott vízszintes trapéztorzítás-korrekcióval és 4 sarkos beállítással tökéletes alakú képet vetíthetünk ki még akkor is, ha a projektort oldalsó szögben elhelyeztük el. Akár az ágy melletti kisszekrényen, akár a teraszon használjuk, az M1X-ben bízhatunk, bármilyen környezetben képes moziszerű élményt nyújtani.

Képfelbontás

A képfelbontás WVGA (854×480). Elsőre olvasására ez nem tűnik kimagasló értéknek, de azt vegyük figyelembe, hogy egy hordozható (mindössze 0,8 kg-os), akkumulátoros projektorról beszélünk! A gyakorlatban, a bekapcsolás után azonban meglepően szép és tiszta képet kaptunk. Tesztünk során a ViewSonic M1X képe világos, telített és pontos volt.

A fényerő 360 lumen, a kontrasztarány 120000:1, melyek jó mutatók, de nyilván egy napfénytől elárasztott helyiségben ez nem lenne elegendő. Viszonylag rövid fókuszú a készülék, már pl. 1,4 méter távolságból 60 hüvelykes képátlójú képet ad, de egy kicsit távolabbról, akár 100 hüvelykes képet is kaphatunk.

Külön kiemelnénk még a projektor alacsony kékfény-kibocsátását, melynek előnye, hogy enyhítik a szemre gyakorolt terhelést, így hosszú távú használatkor is kevésbé fárasztják a felhasználót.

Hangzás

A kiváló hangzást a Harman Kardon hangszórók biztosítják. Alapvetően elegendő erővel rendelkezik a különböző hangtartományok megszólaltatásához. Amennyiben mégis nagyobb hangerőre lenne szükségünk, akkor – ahogy korábban írtuk – a projektor hangja egy külső hangszórórendszerre is továbbítható, amit szabványos mini-jack csatlakozón vagy Bluetooth-on keresztül is megtehetünk.

Kinek ajánljuk a ViewSonic M1X-et?

Röviden, akiknek fontos a teljes szabadság. Az M1X hordozható projektor valódi szabadságot nyújt, lehetővé téve, hogy bárhol élvezhessük a nagy képernyős élményt, legyen szó otthoni moziestekről, játékról vagy akár üzleti prezentációkról. Kis méretének és könnyű tömegének köszönhetően könnyen elfér bármilyen táskában, így utazás közben is gond nélkül magunkkal vihetjük. A vezeték nélküli csatlakozási lehetőségek révén szinte bárhol üzembe helyezhetjük. A tartalmak megjelenítéséhez nincs szükségünk kábelek dugdosására, hiszen a beépített Bluetooth-kapcsolattal könnyű az adatátvitel. Nincs szükségünk külön hangfalakra sem, hiszen a beépített Harman Kardon hangszórók remek hangzást biztosítanak. Az M1X-szel az esti szabadtéri mozi bárhol könnyedén kialakítható. Elegendő néhány kézmozdulat és a kivetítő máris nagy méretben mutatja a telefonunk kijelzőjét, akár képeinket, akár videóinkat szeretnénk megosztani, de mozizhatunk, játszhatunk, vagy akár videóhívásunkat is élménydúsabbá tehetjük a segítségével. A munkánk során pedig ugyanúgy szabadon, bármilyen környezetben, bármikor tarthatunk prezentációt, akár spontán is, mindenféle bonyolult előkészítés nélkül.

A készülék mind szemre, mind tapintásra igazi minőségi élményt nyújt, ráadásul igazán felhasználóbarát, a speciális forgatható fémállványának köszönhetően bármilyen helyzetben könnyedén üzemelhetjük be. A projektor HDMI-n, USB-C-n, USB-pendrive-ról vagy a 12GB-os belső memóriáról, WiFi-n keresztül játssza le a tartalmat, de képes a mobileszközök képernyőjének tükrözésére is. A tökéletes hangzásért a beépített Harman Kardon hangszórók felelnek. Ráadásul az M1X által nyújtott szabadságot a beépített akkumulátornak köszönhetően órákon keresztül élvezhetjük.

Technikai paraméterek:

  • Fényforrás típusa: LED
  • Technológia: DLP
  • Natív felbontás: WVGA (852×480 pixel)
  • Fényerő: 360 lumen
  • Beépített wifi: Van
  • Kontrasztarány: 120000 : 1
  • Fényforrás élettartama: 60000 óra
  • Vetítési távolság: normál
  • Vetítési arány: 1,2 : 1
  • Csatlakozók: HDMI, USB C, Bluetooth audio, audio kimenet, USB A, WIFI
  • Tömeg: 0,8 kg

További információ:

www.mekka-digital.hu/viewsonic-m1x-hordozhato-smart-led-pico-projektor-wvga


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post ViewSonic M1X hordozható projektor a tökéletes útitárs appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gál Tamás <![CDATA[Cégek csatlakozását várják a Nemzeti Faültetés Napjához]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32435 2024-12-18T12:42:52Z 2024-12-18T11:44:32Z „Az ország 8 régiójában több helyszínen ültetünk el legkevesebb 100 ezer fát 2025. március 1-jén, de jóval többet szeretnénk, ezért várjuk további környezettudatos cégek jelentkezését” – mondta el a 10 millió Fa főkoordinátora, Hervai Franciska. A partnereink ESG törekvéseik elérése mellett komoly megjelenési felületet kapnak a helyszíneken és kampányaink során, melyeket a Content’ n more […]

The post Cégek csatlakozását várják a Nemzeti Faültetés Napjához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
„Az ország 8 régiójában több helyszínen ültetünk el legkevesebb 100 ezer fát 2025. március 1-jén, de jóval többet szeretnénk, ezért várjuk további környezettudatos cégek jelentkezését” – mondta el a 10 millió Fa főkoordinátora, Hervai Franciska. A partnereink ESG törekvéseik elérése mellett komoly megjelenési felületet kapnak a helyszíneken és kampányaink során, melyeket a Content’ n more (CNM) reklámügynökség koordinál.

Máris több mint 30 közéleti személyiség, köztük Geszti Péter, Döbrösi Laura, Litkai Gergely, és Csányi Vilmos etológus csatlakozott a 10 millió Fa közösség által kezdeményezett Nemzeti Faültetés Napjához. A művészek mellett több cég is beállt a soha nem látott méretű faültetés mellé, mint a Gránit Bank, Anima Travel, Gigawood. „Továbbra is keressük céges partnereinket, akik a „kötelező zöldkonferenciákon túl, 2025 tavaszán cselekednének is, hogy túlszárnyalhassuk eredeti elképzeléseinket, és minél többen örülhessenek az erdősítés, Miyawaki-faültetés, csemeteültetés, városi ültetés eredményeinek – mondta el Hervai Franciska. A 10 millió Fa főkoordinátora hozzátette, hogy a vállalkozások számára a faültetés élménye, és ESG céljaik elérése mellett komoly brandépítési lehetőséget is biztosítanak.

Komoly értéket kapnak a Nemzeti Faültetés Napja partnercégei

A Nemzeti Faültetés Napja során több száz helyszínen, erdőszélen, városi környezetben ültetünk – mely helyszíneken megjelenést biztosítunk partnercégeinknek. Ezenfelül közösségi médiás és sajtómegjelenéseket is szervezünk a Content’ n more (CNM) reklámügynökség támogatásával, melyen partnereink a Nemzeti Faültetés Napja és a 10 millió Fa brand mellet jelenhetnek meg – mondta el Hervai Franciska.

 

„Nem csak fákat, gondolatokat is ültetünk!”

„Sokak számára túl nagy falatnak tűnik a klímaválsággal felvenni a küzdelmet, mondván, a kormányok, gazdasági szereplők nélkül mindez lehetetlen. Ugyanakkor programtervekkel, konferenciákkal, tanulmányokkal teli a polc, látjuk hová jutottunk, itt a cselekvés ideje! Ahogyan Csányi Vilmos ökológus fogalmazott sajtótájékoztatónkon, ’Magyarországon mintegy 6 milliárd fa található, ezt kellene duplázni, triplázni. A 10 millió fa elültetése az első lépés”. Mi a 10 millió Fánál tapasztaljuk, hogy a faültetésekkel egyben gondolatokat is ültetünk, melyek hosszútávon egy olyan tudatos társadalom kialakulásához vezethetnek, amely képessé válhat szembenézni a globális felmelegedés helyi kihívásaival” – hívta fel a figyelmet Bojár Iván András, a Nemzeti Faültetés Napjának ötletgazdája, a 10 millió Fa alapítója.

Várják csapatok, közösségek, iskolák, dalárdák, focicsapatok és egyházak csatlakozását is a Nemzeti Faültetés Napjához!

„A fa törzse kör alakú, nincs se jobb, se bal oldala. És ugyanígy, nincs bal- és jobboldali klímaválság, hőguta, aszály, árvíz és elsivatagosodás sem” – vallja Bojár Iván András.

A Nemzeti Faültetés Napján, (melyre itt lehet regisztrálni) a becsatlakozó civileken túl valamennyi magyarországi szervezet és szerveződés, intézmény és vállalat részt vehet. Magukat erre az egy alkalomra megszervező iskolák, osztályok, óvodák, laktanyák, egyetemek, tancsoportok, cégek, színházak, kórházak, sport és egyházi közösségek, énekkarok, kiránduló társaságok, multicégek alkalmazottai, jógások és madarászok, a legkülönfélébb társadalmi vagy civil szervezetek tagjai, de akár a nemzeti tőkésosztály vállalatai is – szögezi le a 10 millió Fa alapítványa.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Cégek csatlakozását várják a Nemzeti Faültetés Napjához appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Gál Tamás <![CDATA[Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32402 2024-12-17T16:35:14Z 2024-12-17T16:33:00Z Költséghatékony ipari társasházak váltják a zsúfolt, drága raktárakat A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet nyitott a magyar ipari ingatlanpiacon a KKV-k számára. 2024-ben 12 200 m² logisztikai ingatlan építését indította el Alsónémedi, Vecsés településeken, előzetes megrendelés nélkül. Az ipari társasházakra jellemző modern és cégre szabható raktárak iránt már az építkezések kezdetén […]

The post Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Költséghatékony ipari társasházak váltják a zsúfolt, drága raktárakat

A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet nyitott a magyar ipari ingatlanpiacon a KKV-k számára. 2024-ben 12 200 m² logisztikai ingatlan építését indította el Alsónémedi, Vecsés településeken, előzetes megrendelés nélkül. Az ipari társasházakra jellemző modern és cégre szabható raktárak iránt már az építkezések kezdetén is jelentős érdeklődés mutatkozott. A RaktárAD dinamikusan bővülő létesítmény portfóliója jelenleg öt ingatlant foglal magába. Két vecsési raktár már elkészült, míg három új építése – köztük az egyik Alsónémediben – párhuzamosan zajlik. Az eddigi sikeres értékesítési eredmények figyelemre méltóak: a 19 ingatlan teljes egészében gazdára talált, további nyolcat részben hasznosítottak, és mindössze kettő áll még szabadon az érdeklődők rendelkezésére.

Bérlés helyett tulajdonlás: az okos döntés a KKVk-nak

A saját raktár nemcsak stabil üzleti hátteret ad, hanem pénzügyi szempontból is előnyös. Az amortizációs és kamatelszámolási lehetőségek mellett a hitel törlesztése gyakran kedvezőbb, mint a bérleti díj, ami hosszú távon stabilabb pénzügyi helyzetet teremt. Az ingatlanvásárlás ráadásul örökölhető értéket is jelenthet.

Terbe Ernő, a Bankárnet pénzügyi tanácsadó partnere

„A raktárcsarnok megvásárlása a kis- és középvállalkozások számára hosszú távon költséghatékonyabb és kiszámíthatóbb megoldás lehet, mint a bérlés. Míg a bérleti díjak folyamatosan emelkednek, a tulajdonlás tervezhető kiadásokat és idővel megtérülő beruházást jelent. 30% körüli önerő mellett már az egyéni vállalkozások is hitelképesek lehetnek, amelynek fontos feltétele a köztartozásmentesség. Az egyéni- és kisvállalkozások esetén 3,5% fix hitelkamattal akár 50 millió forintig hitelezhető a raktárvásárlás. A 2023 előtt alapított nagyobb árbevételű és méretű cégek esetében akár 100 millió – 500 millió forintot is elérheti a hitel összege, akár 2 év tőkefizetési türelmi idővel is, amennyiben köztartozásmentes a vállalkozás. A közép- és nagyvállalatok számára is számos piaci kamatozású akár milliárdos nagyságrendű beruházási hitel is elérhető, kedvező forint és akár euró alapú finanszírozás formájában”elemezte Terbe Ernő, a Bankárnet pénzügyi tanácsadó partnere.

Egy saját ingatlan nemcsak működési helyszín, hanem értéknövelő befektetés is, amely a vállalat eszközállományát erősíti. A tulajdonlás szabadságot biztosít a csarnok átalakítására és fejlesztésére, így a vállalkozás jobban igazíthatja működését saját igényeihez. Ezzel párhuzamosan megszűnik a bérlésből fakadó bizonytalanság, például a szerződéshosszabbítás kockázata. A kedvező finanszírozási lehetőségek pedig még elérhetőbbé teszik ezt az opciót, amely hosszú távon hozzájárulhat a vállalkozás növekedéséhez és stabilitásához.

Támogatott finanszírozási lehetőségek

A pénzügyi stabilitás megteremtéséhez és a fejlődéshez a vállalkozások számos finanszírozási lehetőséget vehetnek igénybe, amelyek hatékonyan támogatják a növekedési stratégiáikat. A Széchenyi Kártya Program alacsony kamatozású hitelei a fejlesztési célok megvalósításában segítenek.

Zöld jövő építése: A RaktárAD fenntarthatósági törekvései és közösségi projektjei

A piaci körülményekre reagálva a vállalat számára kiemelt jelentőségű a környezettudatosság. 2021 óta a RaktárAD építményei el tudják érni a karbonsemlegességet a napelem-telepítés után. Az épített csarnokok nem használnak földgázt, az energiahatékonyságot pedig a természetes fény beáramlásának 15%-os növelésével és korszerű technológiák alkalmazásával érték el. A kivitelezés során a cég, amennyiben lehetősége volt rá arra törekedett, hogy fenntartható alternatív megoldásokat alkalmazzon, ezzel is biztosítva a projekt környezeti és gazdasági hatékonyságát.

Karvaly Zita, a Goodwill Energy Zrt. vezérigazgatója

Karvaly Zita, a Goodwill Energy Zrt. vezérigazgatója

„A kis- és középvállalkozásoknak érdemes megvizsgálniuk, hogyan válhatnak energiafüggetlenebbé, hiszen a legolcsóbb energia az, amit maguk termelnek meg és azonnal fel is használnak. Egy ipari parkban mindig célszerű egyedi energiamixet kialakítani, amely az adott telephely adottságaihoz és a fogyasztási szokásokhoz igazodik. A modern technológiák lehetővé teszik a megújuló energiaforrások, például a nap- és a szélenergia kombinálását, miközben az energiatárolás is kulcsfontosságú szerepet kap a rendszerben. Minden KKV-nak ajánlott szakértőkkel együttműködni, hogy felmérjék, saját energiatermelésükkel milyen költségeket válthatnak ki. Ez nemcsak a villamosenergia árának ingadozásától védi meg a céget, hanem hosszú távon jelentős megtakarítást is eredményezhet.

Ha a vállalkozások összefognak, és profi szakemberek segítségével tervezik meg az energiarendszerüket, azzal jelentősen csökkenthetik az energiaköltségeiket. A felszabaduló forrásokat pedig újra a vállalkozás fejlesztésére fordíthatják, ezzel erősítve a versenyképességet és a fenntartható növekedést.”fogalmazott Karvaly Zita, a Goodwill Energy Zrt. vezérigazgatója.

 

A RaktárAD csarnokok műszaki paraméterei és fenntartható megoldásai

A RaktárAD épületek PIR panelekből készültek, melyek hőátbocsátási tényezője megfelel a fűtött csarnok előírásainak (tetőpanel U < 0,170 W/m²K, oldalpanel U < 0,230 W/m²K), és a csarnokokba 2 légkamrás, műanyag nyílászárók kerültek beépítésre.

Az ipari társasházak parkjaiban eddig több mint száz facsemetét és cserjét telepítettek, 2025 tavaszra pedig ezer újabb növényt ültetnek el, ezzel is támogatva a szén-dioxid megkötését. Álláspontjuk szerint az építőanyagok mennyiségének csökkenése is jótékonyan hat a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére, ami fontos vállalati célkitűzés.

A kivitelezés során a RaktárAD gondosan ügyelt a hulladékgazdálkodásra: a keletkezett hulladékot kizárólag hivatalos lerakóhelyekre szállították, és a takarítási munkák során arra törekedtek, hogy a lehető legkevesebb szemét keletkezzen. A projekteken eddig több mint száz szakember dolgozott, akik a közműrendszer és a csatlakozó infrastruktúra kiépítését is biztosították.

A következő két évben Vecsésen további 5 hektáros, Alsónémedin pedig 3 hektáros területen valósulnak meg újabb fejlesztések. Az M0-ás autópálya vonalán és számos vidéki városban szintén nagyszabású beruházásokat tervez a vállalat, amelyek további munkahelyeket teremtenek és hozzájárulnak a helyi gazdaság fellendítéséhez.

Modern, testre szabható raktárak a KKV-k igényeire szabva

A RaktárAD komplexumai kiválóan megfelelnek a modern logisztikai és ipari igényeknek, hiszen a csarnokok egyedi műszaki elvárások szerint alakíthatók, 280-4700 m2 közötti alegységekben elérhetők, és kiemelkedő ár-érték arányt kínálnak. A RaktárAD komplexumainak elhelyezkedése, mind a Liszt Ferenc Repülőtér, mind Budapest közelsége révén, ideális infrastrukturális lehetőségeket biztosít az üzleti célok megvalósításához, különösen az intermodális szállítás számára. A jól megtervezett lokáció nemcsak a logisztikai hálózatokhoz való gyors hozzáférést, hanem a könnyen elérhető humánerőforrást is lehetővé teszi, így támogatva a helyi gazdaság fejlődését.

A térköves és aszfaltos utak biztosítják a gördülékeny közlekedést, míg a fejlesztői csoport filozófiája, amely az egyedi igényekhez való alkalmazkodást helyezi előtérbe, még inkább erősíti a csarnokok vonzerejét.

Modern raktárépületek: új távlatok a KKV-k számára

A vállalat eddig több mint 130 000 m² raktárépületet adott át, amely jelentősen hozzájárult a hazai KKV-k hatékony működéséhez. Az új generációs épületek különösen azoknak a vállalkozásoknak kínálnak lehetőséget, akik eddig kisebb, elavult helyszíneken vagy lakóövezetekben működtek. A betelepülő vállalatok változatos iparágakat képviselnek. Jelen van többek között gépjárműalkatrész-nagykereskedő, motorkerékpárjavító üzem, élelmiszergyártó, egyedi szerszámgyártó, továbbá fűtésberendezés-szerelő is, valamint webshopok logisztikai központjai is.

Csák Enikő, a Zsolé Design – Hybrid Garázs vállalkozás ügyvezetője

Csák Enikő, a Zsolé Design – Hybrid Garázs vállalkozás ügyvezetője

„Korábban bérelt telephelyen végeztük tevékenységünket, ahol az energetikai korszerűsítés nem valósult meg, és az ingatlan mérete sem felelt már meg az igényeinknek. Célunk egy modern, kiváló hőszigetelő képességű műhely kialakítása volt, amely nemcsak megfelelő alapterülettel rendelkezik, hanem galériával is bővíthető. Az új RaktárAD épület 21. századi megjelenést nyújt, és a tető alkalmas napelemek telepítésére, ami tovább növeli a fenntarthatóságát.” – fejtette ki Csák Enikő, a Zsolé Design – Hybrid Garázs vállalkozás ügyvezetője, a RaktárAD egyik csarnokának tulajdonosa

Ipari közösségek: az együttműködés ereje

Zabari István, az Ecommerce Hungary elnöke, a Lumenet Kft. ügyvezetője

Zabari István, az Ecommerce Hungary elnöke, a Lumenet Kft. ügyvezetője

Az ipari társasházak üzleti közösségeket is teremtenek, amelyek a közös fejlesztések és az energiahatékony megoldások révén előnyt jelentenek a bérlőknek és a tulajdonosoknak. Az ipari társasházak nemcsak infrastruktúrát kínálnak, hanem támogató hálózatokat is építenek. Ezek a közösségek közös energetikai és logisztikai megoldások alkalmazásával segítik a vállalkozásokat költséghatékonyabb működésükben és a versenyképességük növelésében. „Minden magyar KKV számára kulcsfontosságúvá válik a szemléletváltás, amely a közösségi gondolkodást helyezi előtérbe. Az együttműködés nem csupán megosztott erőforrásokat és tapasztalatokat jelent, hanem lehetőséget is arra, hogy ne kelljen minden kihívást egyedül megoldani. Az összefogás ereje olyan stratégiai előnyt biztosíthat a számukra, amely hosszú távon jelentősen növeli a versenyképességüket.” – emelte ki Zabari István az Ecommerce Hungary elnöke, a Lumenet Kft. ügyvezetője.

Jövőorientált raktármegoldások: a KKV-k számára ideális befektetés

Lőrincz-Hadnagy Tibor, a HAD Consult COO & Operations Managere

Lőrincz-Hadnagy Tibor, a HAD Consult COO & Operations Managere

2024 jelentős év volt a RaktárAD történetében, hiszen számos projektet valósított meg, miközben továbbra is meghatározó szerepet tölt be a magyar építőiparban. Az év során elért mérföldkövek, az iparági innováció és a fenntarthatósági törekvések mind azt mutatják, hogy a cég folyamatosan fejlődik és fontos szereplője a hazai logisztikai szektornak. „A HAD Consult projektvezető csapata elkötelezett a magas színvonalú kivitelezés mellett, és hozzájárul az új munkahelyek teremtéséhez. A RaktárAD beruházásai nemcsak az érintett vállalkozások számára kínálnak előnyöket, hanem a budapesti agglomeráció gazdasági fejlődéséhez is hozzájárulnak. Az ipari társasházak stabil alapot biztosítanak a kis- és középvállalkozások számára, amelyeknek a raktárak megvásárlása hosszú távú, költséghatékony működést és növekedési lehetőséget biztosítanak.fejtette ki Lőrincz-Hadnagy Tibor, a HAD Consult COO & Operations Managere.


A WLP-ről és a RaktárAD-ról röviden:

A számos sikeres projektet a cégcsoport projektmenedzser cége, a HAD Consult projektvezető teamje támogatja kiváló szakemberein keresztül.
A belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező RaktárAD és WLP (Weerts Logistics Park) fejlesztői csoport Alsónémedin épülő csarnokait a KKV-k számára fejleszti.
A Weerts Logistics Park (WLP) már több mint 1 000 000 m2-nyi csúcstechnológiás logisztikai beruházással rendelkezik Belgiumban, Hollandiában, Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és Olaszországban.
Az elmúlt 6 év alatt Magyarországon több mint 200 000 négyzetméternyi épületet épített fel, közvetlen több mint 1000 közvetetten pedig közel 4000 munkahelyet teremtett és több mint 150 hazai cégnek adott otthont. A Weerts Logistics Parkon keresztül jelenik meg először nyugati befektetők spekulatív tőkéje Budapesten kívül, mely a vidéki nagyvárosokba vetett egyre növekvő nyugati figyelmet és bizalmat is jelenti

Az Alsónémedin épülő projekt műszaki adatai:

  • Lokáció: 2351 Alsónémedi Logisztikai Park, RaktárAD utca 5.
  • „H” jelű csarnoképület: 7 db raktáregységgel
  • 4406 m2-es épület
  • 9814 m2-es telek
  • Az épület külső magassága 7,61 m2
  • A csarnokok zöld környezetben, fásított területen épülnek
  • Térköves, aszfaltos úton könnyen megközelíthető épületek
  • Kiváló lokáció:
  • Liszt Ferenc Repülőtér: 20 km
  • M5-ös autópálya: 6 km
  • M0-ás autóút: 1 km
  • Soroksári vasútállomás: 4 km
  • Budapest centruma: 18 km

Az épületek tartószerkezetei:

  • Vasbeton pilléralapok és talpgerenda
  • 5-6 m-es tengelytávra telepített acélpillérek, 5,50 – 6m -es belső magassággal, magas tetős kialakítással
  • 10 cm-es vastagságú oldalfal szendvicspanel burkolattal
  • 5,0 t/m2 terhelhetőségű gépcsiszolt aljzat

Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paczári Viktor <![CDATA[Forradalom a légi közlekedésben]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32387 2024-12-16T08:47:44Z 2024-12-17T05:30:21Z A légi közlekedés karbonkibocsátása hosszú ideje áll a repülés nagy ökológiai lábnyomát érő kritikák kereszttüzében. Most azonban egy új fejlesztés ígéri, hogy jelentősen növeli a légi áruszállítás fenntarthatósági szintjét. A Natilus egy innovatív kaliforniai startup, amely a Siemensszel közösen újragondolta az áruszállító repülőgépek tervezését, ötvözve a legmodernebb mérnöki technológiát és a környezettudatosságot. Blended-wing: aerodinamikai forradalom […]

The post Forradalom a légi közlekedésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A légi közlekedés karbonkibocsátása hosszú ideje áll a repülés nagy ökológiai lábnyomát érő kritikák kereszttüzében.

Most azonban egy új fejlesztés ígéri, hogy jelentősen növeli a légi áruszállítás fenntarthatósági szintjét. A Natilus egy innovatív kaliforniai startup, amely a Siemensszel közösen újragondolta az áruszállító repülőgépek tervezését, ötvözve a legmodernebb mérnöki technológiát és a környezettudatosságot.

Blended-wing: aerodinamikai forradalom

A Natilus nevű, innovatív startup San Diegóban, Kaliforniában működik. A cég 2015-ben alakult tapasztalt repülőgépipari és mérnöki szakemberek csapataként, azzal a ”szerény” céllal, hogy forradalmasítsák a légi közlekedést. A vállalat pilóta nélküli áruszállító repülőgépek fejlesztésére specializálódott, amelyek a kevert szárny-test (blended wing body) kialakítás révén nemcsak hatékonyabbak, hanem fenntarthatóbbak is, jelentősen csökkentve az üzemanyag-fogyasztást és a károsanyag-kibocsátást.

„A probléma, amit meg akarunk oldani, az, hogy a légi teherszállítás túl drága, de gyors, míg a tengeri teherszállítás olcsó, de nagyon lassú”

– magyarázza a cég vezérigazgatója.

„Hogy perspektívát adjak: az áruk tengeren történő szállítása Ázsiából az Egyesült Államokba akár egy hónapot is igénybe vehet, de olcsó. A légi szállítás tízszer drágább, viszont két-három nap alatt teljesíthető. A mi megoldásunk az, hogy áthidaljuk ezt a szakadékot, és megőrizzük a légi teherszállítás gyorsaságát, de 50–60 százalékos költségcsökkentéssel közelítsük a tengeri szállítás árkategóriájához. Ezzel a mi repülőgépeink súlykategóriájában a légi teherszállítás válhat az új normává, és a tengeri szállítás szinte eltűnhet.”

A vállalat fejlesztéseinek középpontjában a blended-wing body design, azaz a kevert szárny-test kialakítás áll. Ez az aerodinamikai megoldás nemcsak a hatékonyságot javítja, hanem újraértelmezi a szállítási kapacitást is. Egy-egy repülés során a Natilus gépei akár 50%-kal kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, miközben másfélszer több rakományt képesek szállítani. Ezek az eredmények új mércét állítanak fel a fenntartható légi közlekedésben, és jelentős mértékben csökkenthetik az iparág üvegházhatású gázkibocsátását.

A Natilus már több mint 6 milliárd dollár értékben kapott előrendeléseket világszerte jelentős légitársaságoktól és ügyfelektől, több mint 400 repülőgépre. A cég közlése szerint a teherszállító légitársaságok működési árrése csekély, mindössze három-négy százalék, és csak jó években nyereségesek. Ha a jelenlegi Boeing- és Airbus-flottáikat ilyen gépekre cserélnék, ez az árrés 33 százalékra nőhetne, ami óriási változást hozna az eredményességben.

A cég megoldása egy másik iparági kihívást is kezel – a jól képzett pilóták világméretű hiányát. A becslések szerint az utasszállító forgalom 2035-re megduplázódik, és a teherszállító pilóták várhatóan részt vesznek ennek az űrnek a betöltésében. A Natilus távirányítású rendszerei lehetővé teszik, hogy egyetlen pilóta egyszerre három repülőgépet irányítson.

A Natilus jelenleg három terméket fejleszt- többek közt a Siemens technológiájának segítségével-, amelyek mindegyike szénszálas kompozit vázszerkezetű. Az első egy 19 000 font (kb. 8600 kg) súlyú repülőgép, 90 láb (kb. 27 méter) szárnyfesztávolsággal. A második egy 60 tonnás repülőgép, amely méretében egy Boeing 767-eshez hasonlítható, és elsősorban belföldi szolgáltatásokra szánják az Egyesült Államokban, de képes Európa és Ázsia kiszolgálására is. A zászlóshajó termék egy 700 tonnás modell, amely a Boeing 777-es versenytársa lesz, 10 százalékkal nagyobb szárnyfesztávolsággal, és képes csendes-óceáni repülésre.

A startup fejlesztései egyúttal túlmutatnak az üzemanyag-hatékonyságon. A repülőgépek kialakítása kompatibilis az úgynevezett fenntartható repülőgép-üzemanyagokkal (SAF). Sőt a cégnél felkészültek a jövő hidrogénalapú hajtási technológiáinak implementálására is. A kérdés így már csak az, hogy megoldásaik mikor fognak megjelenni a hétköznapokban.


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Forradalom a légi közlekedésben appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Paczári Viktor <![CDATA[Az öt legértékesebb cég a világon]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32384 2024-12-16T08:41:08Z 2024-12-17T05:00:08Z Aki elgondolkozott már azon, hogy a világ mely cégeit sorolják a legértékesebbek közé, az itt megtalálja a válaszokat. Ha azt kell megvizsgálni, hogy a globális vállalatok közül melyik tartozik az öt legnagyobb piaci értékű vállalat közé, csak három van, amely túllépte a 3000 milliárd dolláros határt, amint azt a Statista felmérése megállapította idén októberben. A […]

The post Az öt legértékesebb cég a világon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Aki elgondolkozott már azon, hogy a világ mely cégeit sorolják a legértékesebbek közé, az itt megtalálja a válaszokat.

Ha azt kell megvizsgálni, hogy a globális vállalatok közül melyik tartozik az öt legnagyobb piaci értékű vállalat közé, csak három van, amely túllépte a 3000 milliárd dolláros határt, amint azt a Statista felmérése megállapította idén októberben. A legértékesebb cégek jelenleg a mesterséges intelligencia és a hálózatépítés által uralt technológiai szektorból kerülnek ki. Most pedig nézzük meg, kik a legértékesebb piaci szereplők.

  1. Az Apple a legértékesebb cég a világon

A világ legértékesebb vállalatait felsorakoztató lista élén a Statista szerint az amerikai tech cég, az Apple áll. Az értéke valamivel több, mint 3431 milliárd dollár. Az Apple áttörését 1984-ben hozta meg a Macintosh piacra dobása, amely az első sikeres személyi számítógép lett a piacon. A teljes termékcsalád ma már lényegesen több modellt tartalmaz például: iphone, iPad, Apple Watch, i-Mac, Mac Pro, Macbook Air.

  1. A Microsoft a második

A Statista jelentése szerint az Apple leszorította a Microsoftot az élről. A Microsoft a második helyen áll, értéke körülbelül 3069 milliárd dollár. A Microsoftot 1975. április 4-én alapította Bill Gates és Paul Allen. Az 1970-es évek végétől 8 bites otthoni számítógépek operációs rendszereként is használt Microsoft Basic kezdeti sikere után az MS-DOS operációs rendszert 1981-ben vezették be. Az IBM PC és annak PC-alapú replikái ekkor szinte kizárólag MS-DOS operációs rendszerrel voltak felszerelve.

  1. Az Nvidia elérte a 3 milliárdot

Az Nvidia felkapaszkodott a harmadik helyre a legértékesebb cégek világranglistáján. A piaci értéke 3013 milliárd dollár a Statista elemzése szerint. Az Nvidia csak a harmadik vállalat, amely átlépte a 3000 milliárd dolláros akadályt. Az Nvidia például speciális chipeket gyárt, amelyek nagy szerepet játszanak a mesterséges intelligencia (AI) rendszerek fejlesztésében . Nélkülük a „ChatGPT”  működése sem lenne lehetséges.

  1. Az Alphabet (Google)

Bár az Alphabet „csak” 2050 milliárd dollár körüli piaci értéket képvisel, továbbra is őrzi a negyedik helyet a világ legértékesebb vállalatainak világranglistáján. A felmérés szerint az Alphabet bevételének nagy részét a Google adja, amelynek márkaértéke tavaly elérte az 577 milliárd dollárt. A cég legfontosabb termékei: az Android, a Chrome, a Google Cloud, a Google Maps, a Google Play és a YouTube.

  1. Az Amazon értéke

1909 milliárd dolláros piaci értékével az Amazon az ötödik helyen áll. Jelenleg a cég számos szektorban szerteágazó szolgáltatásokat nyújt. Legjelentősebb üzletágai az e-kereskedelem, logisztika, számítástechnika területeihez köthetők. Az Amazon birtokolja a világ legnagyobb felhőszolgáltatását (AWS), mely weboldalak tízmillióinak ad otthont.

Forrás: MM


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post Az öt legértékesebb cég a világon appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
Mészáros Zsolt <![CDATA[A Hexagon új, MI-alapú megoldása 75%-kal csökkenti a szerszámgépek programozási idejét]]> https://www.muszaki-magazin.hu/?p=32390 2024-12-17T22:28:18Z 2024-12-16T12:33:17Z A gyártók a ProPlanAI-nak köszönhetően jelentősen növelhetik a termelékenységet a szerszámgépek programozásának automatizálásával, valamint a felhasználók gyorsabban hozzáférhetnek a tudásbázis erőforrásaihoz. A vállalatok „megtaníthatják” a ProPlanAI-nak a saját vállalati tudásukat, biztosítva ezzel, hogy a gépek gyorsan és hatékonyan programozhatók legyenek a minőségi szabványoknak megfelelően, továbbá felszabadul e munka alól a szakértői, fejlesztői csapat. A Hexagon […]

The post A Hexagon új, MI-alapú megoldása 75%-kal csökkenti a szerszámgépek programozási idejét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>
A gyártók a ProPlanAI-nak köszönhetően jelentősen növelhetik a termelékenységet a szerszámgépek programozásának automatizálásával, valamint a felhasználók gyorsabban hozzáférhetnek a tudásbázis erőforrásaihoz.

A vállalatok „megtaníthatják” a ProPlanAI-nak a saját vállalati tudásukat, biztosítva ezzel, hogy a gépek gyorsan és hatékonyan programozhatók legyenek a minőségi szabványoknak megfelelően, továbbá felszabadul e munka alól a szakértői, fejlesztői csapat. A Hexagon Copilot tippeket, javasolt stratégiákat ajánl fel és tanácsokat ad az optimalizáláshoz, CAM alkalmazáson belül.

A Hexagon Manufacturing Intelligence részlege bemutatja ProPlanAI nevű, automatizált CAM programozási eszközét, amely 75%-kal csökkenti a gyári szerszámgépek programozásához szükséges időt. A Hexagon különálló, gyártók számára készült, felhőalapú Nexus platformjába beépített, Microsoft Azure-szolgáltatásokon működő, új, mesterséges intelligencia technológia a következő lépés a CAM-programozás evolúciójában.

A ProPlanAI a Microsoft Ignite konferencián került bemutatásra, Chicagóban. A Hexagon AI-alkalmazása a Microsoft Azure OpenAI szolgáltatását, az Azure Cosmos DB-t és az Azure Databricks-et alkalmazza, hogy mérettől függetlenül, segítse a megmunkálással foglakozó cégeket eljárásaik gyorsabb, egyszerűbb és alaposabb, mesterséges intelligencián (AI) alapuló automatizálására.

A Hexagon népszerű asztali CAM szoftverében elérhető és a Nexus által működtetett ProPlanAI folyamatosan tanul és alkalmazkodik, biztosítva, hogy a programok a lehető leghatékonyabbak és legeredményesebbek legyenek.

A ProPlanAI 2025 első negyedévében kerül bevezetésre.

 

A teljes cikket elolvashatja itt:

https://kontron.hu/blog/a-hexagon-uj-mesterseges-intelligencia-alapu-automatizalasi-megoldasa-75-kal-csokkenti-a-szerszamgepek-programozasi-idejet/

 

Tudjon meg többet a Kontron Ipari Digitalizáció honlapján

https://kontron.hu/ipar40/

 


Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

The post A Hexagon új, MI-alapú megoldása 75%-kal csökkenti a szerszámgépek programozási idejét appeared first on Műszaki Magazin.

]]>