The post Clemo&Wiwa: családi alapokról a globális színpadra appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Az európai cégek 2024-es befektetési kedve nem túl rózsás: az Európai Beruházási Bank idei előrejelzéséhez megkérdezett 13 ezer uniós vállalat zöme a gazdasági és a politikai kilátások miatt a fele akkora beruházási intenzitást vár, mint korábban. A magyarországi gazdasági környezet sem kedvez jelenleg a cégek terjeszkedésének, költéseinek. A KSH szeptemberi adatai azt mutatják, hogy a második negyedévben 0,2 százalékkal zsugorodott GDP-arányosan a magyar gazdaság – az előző negyedévhez képest –, az ipar teljesítménye 2,4 százalékkal alacsonyabb szinten áll az egy évvel korábbi időszakhoz mérten.
Persze a gazdasági nehézségek közepette is van olyan cég, amelyik próbálja bővíteni a szolgáltatás vagy termékkínálatát, például a felületkezelő ágazatban. A felületkezelés sokak szemében egy gépsor, egy alkatrész, egy használati tárgy színezését jelenti, pedig a dekoratív felület kialakítása mellett szól a mechanikai és az időjárási behatások elleni védelemről, a láng és tűzvédelemről, a használati tárgy értékének megőrzéséről. Ezzel foglalkozik sok más hazai vállalat mellett a Kematechnik Innomontage Kft. (KI-Group), amely 2024-től két nagy hagyományokkal bíró felületkezelő vállalat, a Wiwa és a Clemco hivatalos magyarországi képviselője lett.
A németországi Wiwa profilja globálisan a gép- és járműipari festési és ragasztási munkáktól a nagyméretű és vastagbevonatú felületkezelésig terjed a hajózási és offshore iparban, az építőipari és korrózióvédelmi alkalmazásokban. A cég airless és hagyományos szórástechnikákat is fejleszt. Az 1941-ben, San Franciscóban alapított Clemco a szabadsugaras szemcseszórás területén globálisan vezető szerepet tölt be. A gépeik, berendezéseik különösen népszerűek az ipari tisztítás és felületkezelés területén, innovatív megoldásaik nehezebb feladatokkal is megbirkóznak.
„A megrendelőink a berendezéseinkhez magas színvonalú eszközöket, alkatrészeket várnak el. Összetett szolgáltatóként tekintenek ránk, például egy festőkabin esetében a berendezés minden egyes darabját tudnunk kell biztosítani, cserélni, javítani. Ehhez megfelelő minőségű alkatrészekre, háttértudásra van szükség, ezt biztosítja számunkra a Wiwa és a Clemco. Két ismert és elismert világcégről van szó, a felületkezelési piacon jól cseng a nevük, a legjobbak közé sorolják őket. A legmagasabb minőségű szabvány szerint zajlik náluk a gyártás. Nagy dolog, hogy mindkét vállalatnak hivatalos magyarországi képviselője lettünk, ez komoly presztízsnövekedés számunkra” – ecsetelte Bognár Péter, a Kematechnik Innomontage Kft. (KI-Group) ügyvezető igazgatója.
Az új státusz elnyerése hosszabb folyamat volt. A Kematechnik néhány éve felvásárolta a román piacon működő egyik versenytársát, az Anticort, amely hivatalos képviselője volt a Clemcónak és a Wiwának. Ezután elkezdődött a párbeszéd a Clemcóval, hogy a magyar vállalat Magyarországon is forgalmazhassa hivatalos képviselőként a Clemco-termékeket.
„Várták a megkeresésünket, nyitottak voltak, így idővel megállapodtunk. A Wiwa megkeresett minket, és velük is csakhamar aláírtuk a megállapodást. A képviselői státusz révén a cégünk munkatársai sűrűbben játhatnak a két anyagcéghez szakmai oktatásra, és a korábbiaknál sokkal több információt tudunk begyűjteni az újdonságokról.”
A KI Group és a Wiwa hasonló tőről fakad, mindkettő családi vállalkozásból nőtt ki, Bognár Péter elmondása szerint tetten érhető volt, hogy azonosan gondolkoznak az üzletről, a világról.
„A Clemcóhoz hasonlóan a Wiwa is csúcsminőségű termékeket gyárt, de ahogy mi, ők is nyitottak a szériagépek mellett az egyedi megrendelésekre, ami versenyelőnyt jelent. Az együttműködésnek hála a Kematechnik is tudja bővíteni a portfólióját, hiszen a Wiwa és a Clemco is folyamatosan fejleszt új termékeket. Ők is nyernek ezzel, hiszen a Wiwa például Romániában a felületkezelési piac komolyabb hányadát birtokolja, de Magyarországon eddig csekély mértékben volt jelen. Azzal, hogy az ő termékeiket áruljuk, más felületkezelő cégek bízhatnak meg bennünket új megrendeléssel.”
Vágó Péter, a Kematechnik ügyfélszolgálati vezetője is megjegyezte, a céggel együttműködő Clemco esetében olyan prémium márkáról van szó, amelynek termékeiről rendkívül kevés garanciális panasz érkezik. A Kematechniknek ugyan van saját szervízcsapata, de a megrendelők számára plusz előnyt jelent, hogy a magyar vállalat a Clemco és a Wiwa szervízcsapatának támogatását is élvezi. „Nagyon fontos dolog ez a megbízhatóság szempontjából.”
A szakember külön kiemelte a német cég festő berendezéseit és szivattyúit, valamint az amerikai gyártó szemcseszóró kabinjait és egyik fő termékcsaládját, a 20-tól 300 literes űrtartalomig terjedő festékszóró tartályt, amely szabad és zárt térben is alkalmazható a szemcseszórásra. Ebben az iparágban rengeteg a kopóalkatrész, a fúvókák, a tömítések, a gyűrűk, a szórópisztolyok alkatrészei, ezeket mind sűrűn kell cserélni. Ezért elengedhetetlen a beszállító és a forgalmazó közötti szoros együttműködés, hogy az alkatrészellátás gyorsan és problémamentesen megoldható legyen, biztosítva ezzel a folyamatos és zavartalan üzemelést.
Mivel a szemcseszórás abrazív technológia, jelentősen és gyorsan koptatja a felszínt, illetve jelentős porképződéssel jár, ezért rendkívül fontos az időtálló védőfelszerelés. A Clemco kopásálló ruhái, sisakjai, egyéb kiegészítői erre szolgálnak. A védőfelszerelésnél a strapabíró külső mellett a tökéletes levegőpótlás is fontos, a Clemco ehhez különböző típusú szűrőket, levegőszűrőket gyárt, amelyhez csatlakoztatni lehet a frisslevegő adagolót.
A Wiwa cég kifejezetten büszke rá, hogy a tervezést, a gyártást és a tesztelést is egy kézben tartja, így nem szorul rá külső szakértelemre, minden nehézséget képes házon belül megoldani. A Wiwa a Kematechnik Innomontage Kft.-hez hasonlóan, jelenleg is az alapító család tulajdonában van.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Clemo&Wiwa: családi alapokról a globális színpadra appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Új korszak jöhet az üveggyártásban appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Mindössze egy percnyi áramkimaradás a síküveg hőkezeléséhez és hűtéséhez használt speciális kemencénél akár hat hónapnyi termeléskiesést és naponta 200 ezer eurónyi veszteséget is okozhat. A Schneider Electric és a Saint-Gobain közösen kifejlesztett nyílt automatizálási megoldása biztosítja a megbízhatóságot, a biztonságot és a termelékenységet az üveggyártásban.
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, és a Saint-Gobain, a könnyű és fenntartható építőiparban vezető szerepet betöltő társaság összefogtak, hogy az üveggyártás számára megalkossák az első, szoftveresen definiált automatizálási rendszert.
A Glasstec 2024-en, a világ vezető üvegipari szakvásárán bemutatott innováció választ ad azokra az iparági elvárásokra, amelyek az üveggyártásban kritikus, úgynevezett lehr-folyamatok megbízhatóságának növelése kapcsán fogalmazódtak meg. A síküveg hőkezeléséhez és hűtéséhez létfontosságú kemencék élettartama általában 15-20 év, azonban amint arra iparági tanulmányok is rámutattak, már egészen minimális zavarok is rendkívül komoly károkat okozhatnak. Egy mindössze 1 perces áramkimaradás akár 6 hónapos termeléskieséssel is járhat, és gyakran szükségessé válhat a berendezések cseréje is ilyen helyzetben, ráadásul összességében naponta akár 200 ezer eurós kár is érheti a gyártót, ha megtörténik a baj.
A Saint-Gobain a Schneider Electrickel közösen kifejlesztette az első nyílt automatizálási megoldást a lehr-folyamathoz. A proof of concept (POC) szinten létező eljárás a Schneider Electric nyílt automatizálási technológiája, az EcoStruxure Automation Expert (EAE) segítségével működik, amely szétválasztja a hardvert és a szoftvert, lehetővé téve az eszközök és berendezések szabad összekapcsolását az architektúra rétegeiben, függetlenül a gyártótól.
A megoldás keretében „intelligens” meghajtók vezérlik a két üveghúzó motort, lehetővé téve ezáltal azok autonóm működését, valamint a kritikus folyamatokra vonatkozó döntéshozatalt a berendezések szintjén – beleértve azt is, hogy melyik motor húzza az üveget –, a minőségi ellenőrzések elvégzését és a megelőző karbantartás előkészítését. Ezáltal a projekt növeli az üveggyártás biztonságát és hatékonyságát. A megoldás moduláris felépítésének köszönhetően könnyen bevezethető világszerte, a plug-and-play képességének köszönhetően pedig akár 50 százalékkal is csökkentheti a tervezési, tesztelési és üzembe helyezési időt.
„Az úsztatott üveg gyártási folyamatának megértése olyan úttörő megoldást eredményezett, amely biztosítja a megbízhatóságot, a biztonságot és a termelékenységet. Az autonóm hajtástechnológia intelligens döntéshozatalt tesz lehetővé, és ez a megoldás a beépített modularizációval és szabványosítással azonnali skálázhatóságot, nagyobb rugalmasságot és megbízhatóságot biztosít”
– mondta el Alex Richards, a Schneider Electric „Mining, Minerals and Metals” részlegének EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) térségért felelős alelnöke.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Új korszak jöhet az üveggyártásban appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Gyártásütemezés a világ élvonalában szereplő, műszaki fröccsöntött alkatrész gyártó vállalatnál appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Az egy- és többkomponensű fröccsöntési technológiát egyaránt alkalmazó vállalat a tömeggyártásra helyezi a hangsúlyt és számukra a legmagasabb prioritást a hatékony folyamatok élvezik, hogy teljesen működőképes, hibamentes alkatrészeket tudjanak előállítani. A zökkenőmentes gyártás elérése és az átláthatóság biztosítása érdekében integrálták működésükbe a GANTTPLAN, intelligens gyártásütemező eszközt.
Az eredeti cikket megtekintheti itt
Tudjon meg többet Ipari Digitalizáció honlapunkon! https://kontron.hu/ipar40/
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Gyártásütemezés a világ élvonalában szereplő, műszaki fröccsöntött alkatrész gyártó vállalatnál appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Nagyot lépett előre fenntarthatósági programja megvalósításában a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A harmadik negyedévben jelentős lépéseket tett fenntarthatósági programja megvalósítása érdekében a Schneider Electric, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, ennek köszönhetően jó úton halad ahhoz, hogy teljesítse az erre az évre meghatározott célokat. A vállalat 2021-ben indította el a 2025-ig tartó Schneider Sustainability Impact (SSI) kezdeményezést, melynek keretében 11 globális és több mint 200 helyi célkitűzést fogalmazott meg. A cég folyamatosan méri és publikálja az elért eredményeket. Idén szeptember végére a célkitűzések megvalósítását mérő skálán 7,29-es értéket ért el a cég a második negyedéves 6,78 után. A vállalat terve, hogy 2024 végére meglegyen a 7,4-es érték.
A harmadik negyedévben fontos mérföldkőhöz ért a program, az időszak végére ugyanis 50,8 millióra nőtt azok száma, akik a társaság kezdeményezéseinek köszönhetően jutottak tiszta és megbízható elektromos áramhoz világszerte. Ez azt jelenti, hogy már idén szeptemberre sikerült elérni az eredetileg 2025-re megfogalmazott célt. Ezt olyan projektek révén tudták megvalósítani, amelyekben a Schneider Electric napenergia-megoldásait Afrikában és Indiában telepítették közintézményekre. Kenyában, Nigériában és Indiában például új hibrid napelemes megoldásokat vezettek be olyan egészségügyi intézményekben, amelyeket körülbelül kétmillió ember látogat, Indiában pedig több mint 700 iskolát láttak el tiszta energiával. A vállalat most arra összpontosít, hogy tovább fokozza ezeket az erőfeszítéseket, hogy 2030-ra összesen 100 millió ember juthasson zöldáramhoz a közreműködésével.
A cég energiamenedzsment képzésein részt vevők száma meghaladta a 763 ezret a harmadik negyedév végére, ami az előző három hónapos időszakhoz képest több mint 80 ezres növekedést jelent. A Schneider Electric és alapítványa a közelmúltban együttműködött az Enactusszal, lehetővé téve tíz ország egyetemi hallgatói számára, hogy az energetikai átállással kapcsolatos társadalmi kérdésekre vállalkozói megoldásokat dolgozzanak ki.
A TIME magazin és a Statista által a közelmúltban a világ legfenntarthatóbb vállalataként elismert Schneider Electric komoly előrelépést ért el a csomagolóanyagok esetében is. A harmadik negyedévben a társaság által használt elsődleges és másodlagos csomagolás 74 százalékánál már nem alkalmaztak egyszerhasználatos műanyagot, helyette újrahasznosított papírból készült kartonnal oldották meg ezt a feladatot. A cég termékeiben használt „zöld” alapanyagok aránya elérte a 37 százalékot.
A Schneider Electric jövőformáló vállalatként küldetésének tekinti, hogy ügyfeleit és partnereit egyaránt ösztönözze a fenntartható működésre. Ennek jegyében indult el a társaság Zero Carbon Project kezdeményezése, melynek célja az ezer legnagyobb beszállítójuk CO2-kibocsátásának visszafogása. Az idei harmadik negyedév végére sikerült 36 százalékos csökkenést elérni a program indulásához képest, a cél pedig a jövő év végéig az 50 százalékos eredmény.
A társaság megoldásainak segítségével a cég ügyfelei már 628 millió tonna szén-dioxid-kibocsátását kerülték el. Ez közel 23 millió tonnával múlja felül az előző negyedéves eredményt.
„Az ebben a negyedévben elért eredményeink jól mutatják hatásunk nagyságrendjét, a helyi projektek pedig kulcsszerepet játszanak ambiciózus céljaink megvalósításában. A nagyszerű eredményeink ellenére munkánk még messze nem ért véget. Tovább kell fokoznunk globális dekarbonizációs erőfeszítéseinket, hogy enyhítsük az éghajlatváltozás hatásait, az emberek és a bolygó javát szolgálva” – mondta el Xavier Denoly, a Schneider Electric „Sustainable Development” területért felelő alelnöke.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Nagyot lépett előre fenntarthatósági programja megvalósításában a Schneider Electric appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Fókuszban a fenntarthatóság: hatékony tisztítás a Mewa teljes körű szolgáltatásként elérhető termékeivel appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A többször felhasználható ipari törlőkendők és olajfelfogó szőnyegek használata tisztán tartja a munkakörnyezetet, és egyúttal csökkenti a keletkező hulladék mennyiségét is. A textíliákat rendszeresen összegyűjtik, és frissen kimosva szállítják vissza. Ilyen módon takarékoskodnak a természeti erőforrásokkal, és folyamatosan biztosítják, hogy rendelkezésre álljanak a szükséges tisztítóeszközök.
Az alkatrészek tisztításához a Mewa – a szükséges karbantartással és javítással együtt – ecsetes mosóasztalokat és nagynyomású alkatrésztisztító berendezéseket is kínál, amelyekhez nem használnak egészség- és környezetkárosító vegyi anyagokat. Az alkatrészmosókban használt tisztítófolyadék az élelmiszeriparban alkalmazott irányelveknek megfelelő tanúsítvánnyal (NSF Nonfood) rendelkezik.
Az üzemek és a gépek tisztán tartására használt megoldásokat az alábbiakban mutatjuk be. A nyújtott szolgáltatásokhoz tartozik a környezetvédelmi kötelezettségek átvállalása és lelkiismeretes betartása is.
A többször felhasználható törlőkendők jóvoltából csillognak a gépek
A Mewa portfóliójában négy különböző minőségű törlőkendőt találunk az oldószerek, kenőanyagok és korom letörlésére. A „Mewatex” és a „Mewatex Plus” robusztus pamutkendői a legmakacsabb szennyeződéseket és fémforgácsokat is eltávolítják. A „Mewatex Ultra” polírozáshoz használható, és szinte egyáltalán nem szöszöl. A „Mewa Protex” mikroszálashoz hasonló minőségű törlőkendő pedig az érzékeny felületek tisztítására való.
Biztos védelem a szivárgások ellen – többször használható olajfelfogó szőnyeg
A Mewa „Multitex” olajfelfogó szőnyegei megvédik az üzemi padlózatot a környezetkárosító szivárgások, például a lecsepegő olaj vagy hűtőfolyadékok ellen és akár három liter folyadékot is képesek magukba szippantani. A textilszőnyegeknek hála tiszta marad a munkahely, és nincs szükség az egyszer használatos olajmegkötő granulátumok használatára és ezt követő ártalmatlanítására.
Alkatrésztisztító berendezések teljes körű szolgáltatásként – mindig használatra készen
A Mewa alkatrésztisztító berendezései környezetkárosító anyagok használata nélkül nyújtanak megbízható megoldást a gépalkatrészek takarítására. A Mewa nyújtotta teljes körű szolgáltatás tartalmazza a rendszeres karbantartást, a tisztítófolyadék cseréjét és a javításokat is. A vízszerű, az NSF-szabványnak megfelelő tisztítófolyadék teljes mértékben eltávolítja a zsírokat, olajokat és más szennyeződéseket, még a legzegzugosabb alkatrészekről is.
A kizárólag teljes körű szolgáltatás – amely tartalmazza az üzemi textíliák összegyűjtését, mosását, minőségellenőrzését és újra kiszállítását, valamint az alkatrészmosó berendezések esetében a szervizelést – keretében elérhető átfogó megoldásokkal, a Mewa fenntartható és hatékony módon támogatja az üzemeket munkakörnyezetük környezetkímélő tisztántartásában.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Fókuszban a fenntarthatóság: hatékony tisztítás a Mewa teljes körű szolgáltatásként elérhető termékeivel appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Új verzióval jelentkezik a Siemens fejlesztői környezete appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Az iparvállalatok által használt Siemens fejlesztői platform olyan képeségekkel segíti a mérnökök munkáját, mint a mesterséges intelligencia, az integrált tesztelés, valamint a felhőalapú képességek. Segítségével még hatékonyabbá válhat például az ipari vezérlők (PLC-k) és kijelzők (HMI-k) programozása.
A TIA Portal V20-at a teljesítmény növelésére és a munkafolyamatok egyszerűsítésére tervezték, de az új verzió lehetőséget biztosít a legmodernebb automatizációs funkciók kihasználására is. A Siemens kibővítette a TIA Portal kompatibilitását a teljes SIMATIC vezérlőportfólióra, így a 20-as verzió támogatja a legkorszerűbb PLC-ket, például az új moduláris S7-1500-at, valamint a Hannover Messe szakkiállításon bemutatott SIMATIC S7-1200 G2-t. Ezek az eszközök gyorsabb, precízebb és biztonságosabb gyártási folyamatokat tesznek lehetővé.
Segítségükkel a komplex gépépítési feladatok is könnyebben elvégezhetőek, az integrált mozgásvezérlési funkciók, a nagyobb számítási kapacitás és a rugalmas gépbiztonsági megoldások révén. Az S7-1200 G2 például támogatja a többtengelyes vezérlést és az egyszerű kinematikai mozgások irányítását is. A továbbfejlesztett kommunikációs teljesítmény, valamint a nagyobb memória pedig biztosítják az adatok gyors kezelését.
Az új NFC (Near Field Communication) funkció lehetővé teszi a diagnosztikai, működési és eszközadatok közvetlen elérését, amely csökkenti a gépek állásidejét, és gyorsabb adatkezelést biztosít. A magasabb fokú PLC-kompatibilitás mellett a TIA Portal V20 optimalizált programozási lehetőségeket is kínál, illetve gyorsabb programfutási elemzést biztosít a szervizelési, illetve karbantartási feladatokhoz.
A TIA Portalban elérhető a generatív mesterséges intelligencia képessége is. A Siemens Industrial Copilot rendszere egyszerűbbé teszi a programozási feladatokat, és gyorsabbá a hibaelhárítást. Az új verzió folyamatosan megkapja funkcionális és biztonsági frissítéseket, így a felhasználók mindig a legújabb technológiai megoldásokkal dolgozhatnak.
A kiberbiztonsági megoldások és az AI-támogatás terén is újításokat kínál a rendszer. Lehetővé teszi többek közt a SIMATIC PLC-k gyártási környezetben történő csatlakoztatását a központi felhasználókezelő rendszerhez. Ez a hozzáférés-ellenőrzés megkönnyíti a szerviztechnikusok számára a terepi eszközök elérését, vállalati hitelesítő adatok használatával. Segítségével az automatizálási eszközök jogosultságkezelése az IT-infrastruktúrához hasonló módon történik.
A rendszer zökkenőmentes adatcserét biztosít a TIA Portal, a TIA Portal Cloud, valamint a Project Server Cloud között, így lehetővé teszi a több munkaterület közötti hatékony együttműködést is. Az automatizált felhőalapú mentések és a folyamatos regressziós tesztek emellett magas kódminőséget biztosítanak.
A decemberben érkező, új verzió használatához szükséges upgrade licenszt és a telepítő anyagokat a TIA Portal SUS (Software Update Service) előfizetéssel rendelkező ügyfelek automatikusan megkapják.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Új verzióval jelentkezik a Siemens fejlesztői környezete appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Nagy termelékenységű univerzális esztergálás két revolverfejjel appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Az új CTX 350 4A esetében ez mindössze 7 m². A CTX 350 4A két VDI30-as revolverfejjel rendelkezik, összesen akár 28 szerszámhelyet biztosítva. A meghajtott szerszámok akár 12 000 fordulat/perc fordulatszámot és 14 Nm nyomatékot is elérnek. A gép bal oldali orsója (ISM 65) akár 5500 fordulat/perc és 171 Nm értékeket is elér, míg a jobb oldali orsó (ISM 50) 6000 fordulat/perc fordulatszámot és 93 Nm nyomatékot kínál. Mindkét revolverfej külön-külön mindkét orsón, valamint egyidejűleg az egyik orsón is használható. A sokoldalú CTX 350 4A így rendkívül produktív 6 oldalas teljes megmunkálást tesz lehetővé legfeljebb ø 230 x 100 mm-es munkadaraboknál, +/- 50 mm-es Y-tengelyes elmozdulással. A rúdkapacitás ø 65 mm, és a rúdadagoláshoz szükséges csatlakozó a gép alapfelszereltségében megtalálható. A hatékony forgácseltávolítás és a gyors, pontos és megbízható teljesítményt biztosító legkorszerűbb alkatrészek a CTX 350 4A-t minden jövőorientált gyártóüzem értékes segítőjévé teszik. A Siemens CELOS X rendszerrel ellátott 24″-os vezérlőpanel a gépet nagyfokú csatlakoztathatósággal látja el a digitalizált gyártáshoz. Alternatívaként a CTX 350 4A FANUC vezérléssel is rendelhető.
A CTX 350 4A az univerzális esztergálás nagy pontosságú követelményeinek a hőingadozást minimalizáló integrált hűtési koncepciójával felel meg. Emellett a MAGNESCALE közvetlen útmérői garantálják a nagy, 6 µm-es pozicionálási pontosságot a két X-tengelyen, az Y-tengelyen és opcionálisan a Z-tengelyen is. Az olyan rugalmas automatizálási megoldások, mint a Robo2Go, szintén hozzájárulnak a nagy pontossághoz, mivel kiküszöbölik a kézi befogási folyamatokat. A CTX 350 4A már alapfelszereltségként egy integrált CNC-vezérelt kart kínál az alkatrészmegmunkáláshoz, a megfogóujj és a szállítószalag segítségével. Legfeljebb 3 kg tömegű munkadarabokhoz tervezték, a maximális alkatrészméret pedig ø 65 x 100 mm.
Az integrált gyártási folyamatok, a DMG MORI számos technológiai ciklusa és az autonóm gyártást szolgáló automatizálási megoldások mellett a hatékonyságnövelő intézkedések is meghatározó szerepet játszanak. A GREENMODE tíz százalékkal csökkenti a CTX 350 4A energiafogyasztását. Tartalmazza például az energiafigyeléshez és az automatikus kikapcsoláshoz szükséges CELOS Apps alkalmazásokat. A hatékony orsómotorok szintén pozitív hatással vannak az energiahatékonyságra. Emellett a gépnek csökkentették a hidraulika- és hűtőfolyadék-fogyasztását. Ezen és más intézkedésekkel a DMG MORI döntő mértékben hozzájárul a Green Transformation (GX) programhoz, amely kiegészíti a Machining Transformation (MX) koncepciót.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Nagy termelékenységű univerzális esztergálás két revolverfejjel appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post A terület legújabb trendjeiről és kihívásairól szólt a Drón Fórum 2024 a Széchenyi István Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Az esemény megszervezését az Európai Unió jelenlegi magyar soros elnökségének azon célja inspirálta, hogy az iparági vezetők, a kutatók és a döntéshozók közös gondolkodással alakítsák ki a drónhasználat jövőjét.
Az elmúlt években a dróntechnológia rendkívül dinamikusan fejlődött, s a folyamatos innovációknak köszönhetően újabb és újabb alkalmazási lehetőségei jelentek meg a mezőgazdaságtól az egészségügyön és a katasztrófavédelmen át az infrastruktúra-üzemeltetésig. Ebben a folyamatban meghatározó szereplő Magyarországon a győri Széchenyi István Egyetem, amelynek Digitális Fejlesztési Központja kutatás-fejlesztéseinek egyik fókuszában ez a terület áll. Az intézmény szorosan együttműködik az Edutus Egyetemmel, így nem volt kérdéses, hogy közösen létrehozott leányvállalatukkal, a CloudIA Zrt.-vel rendezik meg a Drón Fórum 2024 rendezvényt a hazai és nemzetközi drón-ökoszisztéma meghatározó szereplőinek bevonásával.
A tartalmas programon – amelynek házigazdája Szujó Zoltán ismert televíziós kommentátor volt – több mint százan vettek részt három földrész tíz országából. Olyan elismert szakemberek tartottak előadást, mint Jakub Karas, a cseh Pilóta Nélküli Légi Járművek Szövetség (Unmanned Aerial Vehicle Alliance) elnöke, dr. Eduardo García González, a Polgári Légiforgalmi Szolgáltatók Szervezete (Civil Air Navigation Services Organisation, CANSO) vezető munkatársa, Bongseok Kang, a Korea Testing Laboratory (KTL) csoportvezetője, Emilien Watelet, a belga ID2Move igazgatója és Ludvigh Károly, az ABZ Innovation Kft. ügyvezetője. Ők a drón-ökoszisztéma, a drónhasználat-szabályozás és a drónok városi jelenléte témaköreiben osztották meg gondolataikat a hallgatósággal. A nap folyamán más témákat – így a drónok szórakoztató- és médiaipari szerepét, valamint dróndetektálási és -elhárítási kérdéseket – körüljáró kerekasztal-beszélgetésekre is sor került neves vendégekkel, többek között Alexander Lena osztrák üzletemberrel, az OPREM Group társigazgatójával, Molnár Zsolttal, a Rotors & Cams Zrt. vezérigazgatójával, valamint Tuzson Gergellyel, a Repülő- és Légisport-szövetség elnökével, a Légtér.hu Kft. egyik ügyvezetőjével.
A fórum megnyitóján prof. dr. Horváth Zoltán, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja hangsúlyozta: az egyetem elkötelezett abban, hogy a dróntechnológia, IoT-megoldások és innovatív platformok révén is támogassa az ipari és társadalmi fejlődést. Kijelentette, az intézmény Magyarországon élen jár a dróntechnológia fejlesztésében és alkalmazásában. Megjegyezte: a fórum lehetőséget nyújt arra is, hogy a résztvevők közösen alakítsák a dróntechnológiai fejlesztések irányait és jövőjét.
A megnyitó rangját emelte, hogy online Julie Garland, a Közös Európai Drónszövetség (Joint European Drone Associations) elnöke is szólt a jelenlévőkhöz, bemutatva a 2021-ben alakult egyesülést, amelynek 19 ország különböző szervezetei a tagjai.
Az eseményen CloudIA Zrt. ügyvezetője, dr. Szauer Balázs hangsúlyozta: az Európai Unió drónokkal és adatvédelemmel kapcsolatos szabályozása már most is elégséges, de a felhasználók ismereteinek bővítése ebben a témában is nagyon fontos.
Szilasi Péter Tamás, az Edutus Egyetem vállalati és nemzetközi kapcsolatok igazgatója arról beszélt, hogy a drónok rendkívül jól használhatók az iskolai oktatásban, amit jelez, hogy a World Robot Olympiad nemzetközi robotépítő és programozó versenysorozatban is lesz majd drón kategória. Kiemelte, hogy fontos kihívás a pedagógusok felkészítése az új technológiák használatára.
A fórum – ahol a szakmai programok mellett drónbemutatón is részt vehettek az érdeklődők – kiváló helyszínéül szolgált a szakmai eszmecseréknek, és ígéretes hazai, valamint nemzetközi együttműködésekhez járult hozzá.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post A terület legújabb trendjeiről és kihívásairól szólt a Drón Fórum 2024 a Széchenyi István Egyetemen appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan? appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A nagy felhajtásból adódóan a generatív mesterséges intelligenciát gyakran túlzott elvárások övezik. A generatív modellek képesek már képeket, szöveget, videót vagy akár zenét is előállítani – mindezt a tanításuk során látott adatokból megtanult összefüggések alapján.
Félreértés, hogy a generatív AI szöveges modelljei „okos keresők”. Ezek a modellek mindössze „következőszó-generátorok”, amelyek szavanként generálják ki jóslataikat a felhasználói bemenetre. Ahhoz, hogy az okos kereső képességekre felruházható legyen, elengedhetetlen a megfelelő szakértői kompetencia bevonása, különben kontroll és minőségbiztosítás nélkül a szövegben legvalószínűbben soron következő szót adja válaszul a tanítóadataikban látottak alapján. Szoftverkódot is ugyanígy generálnak. Bizonyos feladatok hatékony elvégzésére tehát kiválóan alkalmasak már most, más problémákhoz viszont működésükből kifolyólag nem ideálisak önállóan a szükséges eszközkészlet nélkül.
– Azon feladatok automatizálására, amelyekre a generatív AI nem ideális sokkal jobb és olcsóbb megoldást kínálhat egy-egy klasszikus gépi tanulási modell – mondta Póda Csanád, a Kontron Hungary ML/AI rendszertervező mérnöke. – A gépi tanulás (machine learning, ML) alkalmazása azonban kevésbé látványos, mint egy emberi nyelven „beszélgető” robot, így a széles nyilvánosság képzeletét sem ragadta meg úgy, mint a természetes nyelvi felületen bárki számára hozzáférhető generatív mesterséges intelligencia.
Aki nem ismeri ezeket a módszereket, könnyen elveszhet bennük egy magas színvonalú, hozzáértő támogató csapat nélkül. Ezért vagyunk mi – hogy segítsük a navigációt ezeken a zavaros vizeken.
A generatív AI értelmes, hasznos, hatékony, megbízható, biztonságos és etikus használatához a megfelelő technológiai, szervezeti, emberi, társadalmi és szabályozási feltételeket is szükséges megteremteni.
Vállalati szinten tovább árnyalja a képet, illetve bővíti a lehetőségeket, hogy a nagy (nem csak nyelvi) generatív modellek mellett megjelent rengeteg kisebb, előtanított, nyílt forráskódú modell is – mondta Póda Csanád. Ezeket a különféle feladatok elvégzésére előre tanított, nyílt forráskódú modelleket a vállalatok saját adataikon testre szabhatják, így gyorsabban és költséghatékonyabban valósíthatják meg projektjeiket. Egy ilyen modell továbbfejlesztésével készítettük el például a Számlamenedzser alkalmazásunk szállítófüggetlen számlafeldolgozóját, amely a beérkező (akár scannelt) számlák adatait egy mély neurális háló segítségével ismeri fel és írja át automatikusan a vállalatirányítási rendszer megfelelő mezőibe. Ezáltal a hagyományos rendszereknél sokkal rugalmasabb megoldást kaptunk, amelynél nem kell minden új számlatípus feldolgozásához új sablonokat létrehozni, hanem minden számlatípust egy modell ismer és dolgoz fel.
Emellett a vállalatok a hatalmas adatmennyiségeken tanított, több milliárd paramétert használó generatív AI modellek kimenetét is optimalizálhatják Retrieval-Augmented Generation (RAG) segítségével. A költséghatékony módszerrel ugyanis a generatív modellek képességeit speciális területekre vagy saját belső tudásbázisukra terjeszthetik ki, így pontosabb és hasznosabb válaszokat kaphatnak anélkül, hogy a modellt újra kéne tanítani – az információt ugyanis az ügyfél saját dokumentumtárából keressük ki és adjuk át a generatív AI modelleknek feldolgozásra, ezzel csökkentve a hallucinációk valószínűségét.
Már ez a pár példa is mutatja, hogy a mesterséges intelligencia eszközök és módszerek milyen széles választékát fogja át. Kulcsfontosságú ezért, hogy a vállalatok az adott feladat függvényében jól válasszanak a folyamatosan bővülő palettáról.
A bőség zavarában és a felhajtás zajában azonban gyakran megesik, hogy a döntéshozók olyan AI-megoldásokat választanak, amelyektől üzleti felhasználási esetükben eleve hiába várnak eredményeket. Szerintem elsősorban ez okozza, hogy egy elemzői jelentés szerint a 2023-as vállalati AI kezdeményezések 80 százaléka megakadt a koncepcióvalidálás szintjén – mondta Póda Csanád. A másik oka ennek az, hogy a közelmúltig nem voltak meg azok az eszközök, amelyekkel ilyen rendszereket megbízható produktív környezetbe tudtunk helyezni. Itt azonban hatalmas előrelépés történt, és már nagyon jó minőségű AIOps és MLOps eszközök állnak rendelkezésünkre. Sok vállalat nem tud házon belüli AI kompetenciát kiépíteni, de ezt könnyen ellensúlyozhatja egy átfogó szakértelemmel és nagy tapasztalattal rendelkező tanácsadó- és rendszerintegrátor-partner bevonásával. Egy ilyen partner a projektek megvalósítását már az üzleti értékajánlatnak megfelelő gépitanulási-, illetve mesterségesintelligencia-eszköz kiválasztásától kezdve az élesbe állásig támogatni tudja.
Egy másik nagy hátráltató tényező ezen a téren, hogy a magyar vállalatok egy része ellentmondásos, szelektív módon még mindig idegenkedik a felhő használatától. Sok cég a Microsoft Office 365-re minden további nélkül előfizet, a belső, üzleti titkokat tartalmazó levelezését a Microsoft felhőjében tárolja, valamint irodai alkalmazásait felhőszolgáltatásként veszi igénybe. Az üzleti alkalmazásaikat viszont még mindig saját hardveren szeretnék futtatni – noha a belőlük kinyert kimutatásokat szintén előszeretettel továbbítják e-mailben.
A házon belüli IT infrastruktúra sok szempontból nem tud versenyezni a nagy felhőszolgáltatók adatközpontjaival. Saját hardveren a vállalatok nemhogy generatív AI modelleket nem tudnának futtatni, de gyakran még a kisebb neurálisháló-alapú modelleket is csak olyan késleltetés mellett használhatnák, hogy az értelmetlenné tenné bevezetésüket. A kapacitás megfelelő bővítésére pedig az AI munkaterhelések futtatásához szükséges specializált hardver magas ára és a jelenlegi eszközhiány miatt sem gondolhatnának.
A döntéshozóknak tanácsos minél előbb megvizsgálniuk, hogy a mesterséges intelligencia használatához vállalatuknál milyen szabályok mentén használhatnak felhőalapú megoldásokat, és mely szolgáltatók tudják ezeket biztosítani, mert a választék ezen a téren is bővül – mondta Póda Csanád. Ha továbbra is késlekednek, rövid időn belül nagy hátrányba kerülhetnek a felhőben szolgáltatásként elérhető AI képességeit eredményesen kiaknázó versenytársaikkal szemben. Bár minden esetben meg kell vizsgálni, hogy a különböző tényezők függvényében melyik szolgáltatási modell a legelőnyösebb, ma már általában a felhőt érdemes választani, hacsak használatát speciális megfelelési követelmények (törvényi szabályozottság) kategorikusan ki nem zárják. De a GDPR-nak való megfelelés például ma már nem probléma.
A megfelelő ML/AI megoldás és a szolgáltatási modell mellett a releváns üzleti felhasználási esetek megválasztása is fontos az AI beruházások gyorsabb megtérüléséhez, amiben a kompetens partner szintén sokat segíthet.
A rendszerintegrátorként ismert és elismert Kontron Hungary az utóbbi években ML/AI szakértelmét is olyan szintre fejlesztette, hogy a tagvállalatai közötti együttműködést erősítő Kontron Csoport úgy határozott, itt hozza létre csoportszintű ML/AI kompetencia-központját is, amelyet harminc fős tanácsadói és fejlesztői csapattá szeretnének bővíteni.
– Hazai ügyfeleink számára különösen előnyös, hogy cégünk méretéből adódóan szakmai területeink házon belül is szorosan együttműködnek egymással – mondta Póda Csanád. – Számos vállalat informatikai környezetét ismerő rendszer-integrációs csapatunk tudása és tapasztalata is hozzájárul így ML/AI projektjeik sikeres megvalósításához és további digitális átalakulásuk felgyorsításához.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan? appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post IP tudatossággal a hazai körforgásos gazdaság fejlesztéséért appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Ez különösen jelentős annak fényében, hogy az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 2022-es jelentése szerint a szellemitulajdon-jogokkal (IP-jogokkal) rendelkező vállalatok 93 %-a pozitív hatást tapasztalt üzleti tevékenységében: egyetlen oltalom megszerzése átlagosan 10 %-os növekedési többletet eredményezhet. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) IP Hősök elnevezésű kampányában olyan vállalatokat mutat be – ezúttal a körforgásos gazdaság területén –, amelyek tudatosan alkalmazzák a szellemi tulajdonvédelem eszközeit. Az IP Hősök kampány célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az innovatív vállalatok oltalomszerzéssel növelhetik piaci előnyüket és versenyképességüket.
Az elmúlt évtizedek során jelentősen átalakult a vállalatok értékének összetétele. Míg az 1980-as években a vállalatok értékének 80%-át tárgyi eszközök, például gépek és épületek tették ki, ma már ez az arány 10%-ra csökkent. Napjainkban egy cég értékét több mint 90%-ban az immateriális javak, köztük a szellemi tulajdonjogok és a márkaérték határozza meg. Ez különösen fontos a körforgásos gazdaság terén, ahol az innovációk, a szabadalmak és a fenntartható technológiák védelme hosszú távon biztosítja a gazdasági növekedést.
„Az oltalomszerzés nem csupán jogi védelmet biztosít, hanem gazdasági hasznot is hoz a vállalkozások számára. A tudatosan felépített és kezelt szellemi tulajdonjogi portfólió versenyelőnyt jelent a konkurenciával szemben. A legfontosabb azonban, hogy jogbiztonságot teremt, megvédve a feltalálókat és vállalkozásokat például a hamisítók ellen. Az oltalom megszerzése az első lépés a sikeres innovációhasznosításban”
– emeli ki Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.
A kampányban bemutatott Aquaprofit Zrt. több mint 25 éve nyújt tervezési, kivitelezési és műszaki szaktanácsadási szolgáltatásokat az ipari és lakossági vízgazdálkodás területén. Egyik fejlesztésük, az AquaModisys fertőtlenítő berendezések alkalmazásával kiváló hatékonyságú fertőtlenítést tudnak megvalósítani minden olyan üzemben, ahol biológiai szennyeződésektől mentes vízre van szükség bármely gyártási, előállítási folyamat során. Különböző innovációikra 2 magyar használatiminta-oltalmat, 1 magyar szabadalmat és egy magyar védjegyet jegyeztek be.
„Számunkra az iparjogvédelmi oltalmak kulcsszerepet játszanak. Minden egyes szabadalom, használatiminta és védjegy, amelyet a cégünk regisztráltat, egy újabb lépés afelé, hogy vízgazdálkodási innovációink hosszú távon is fenntarthatóak és fejleszthetőek legyenek. Ez nem csupán üzleti stratégia, hanem elkötelezettség ügyfeleink és a környezet védelme fel.“
– mondta Udud Péter, az Aquaprofit Zrt. vezérigazgatója.
A körforgásos gazdaság tele van lehetőségekkel, a technológiai fejlődés tempója jelentősen felgyorsult, számos új szabadalom fűződik magyar cégek, szervezetek nevéhez is, mint amilyen a BioFil Kft. is, amely mikrobiológiai talajoltó készítményeivel segíti a termőtalajok regenerálását, vagy az SZTE és a ThalesNano Zrt. együttműködése, akik olyan reaktort fejlesztettek, amely a szén-dioxidot még a kibocsátás előtt hasznos anyaggá alakítja át.
A szellemi tulajdonjogok, mint a szabadalmak, használati minták, védjegyek és formatervezési minták kulcsszerepet játszanak a fenntartható technológiák védelmében. Ezek az oltalmak segítenek az innovációk terjedésében, biztosítják a versenyelőnyt, és ösztönzik a további kutatás-fejlesztést, amely elengedhetetlen a körforgásos gazdaság széles körű elterjedéséhez.
Az SZTNH a kampány során edukatív tartalommal és jó példával segíti a körforgásos gazdaságban aktív vállalkozásokat abban, hogy megértsék az oltalomszerzés fontosságát és felismerjék, az innováció nemcsak a jövő útja, hanem gazdasági értékkel is bír.
További információ: https://ipmindenkinek.hu
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post IP tudatossággal a hazai körforgásos gazdaság fejlesztéséért appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Újfajta motorindítót hoz a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.
]]>Az olyan iparágakban, mint az élelmiszer- és italgyártás, az intralogisztika vagy a gépipar nagy teljesítményű motorokat használnak például szállítószalagok meghajtására, berendezések elindítására. Ezek meghibásodása esetén komoly károk keletkezhetnek, így a számukra energiát közvetítő motorindítók fontos szerepet töltenek be az üzemekben: ezeknek kell védelmet nyújtani a túlterhelés és a zárlatok ellen is. Az élelmiszeriparban pedig, ahol a szigorú higiénia miatt gyakran kell a szállítószalag-rendszereket magasnyomású mosással tisztítani, a víz könnyen tud zárlatot okozni, ami költséges leállásokhoz vezet.
Ezek megelőzésére kínál megoldást a Siemens új, a zárlati áramot a korábbiaknál akár ezerszer gyorsabban érzékelő SIMATIC 200SP e-Starter motorindítója, ami hiba esetén 4 µs (mikroszekundum) alatt lekapcsolja a berendezéseket. Ezt az ultragyors és a megszakítókhoz vagy biztosítékokhoz képest gyakorlatilag kopásmentes kapcsolást az teszi lehetővé, hogy az új indító félvezető technológiát alkalmaz, szilícium-karbid fémoxid félvezető (SiC MOSFET) tranzisztorokkal.
Így, miután a zárlat okát megszüntették, az eszköz azonnal újraindítható, és korlátlan zárlati lekapcsolást kínál. Azaz a korábbi gyakorlattal ellentétben nincs szükség az eszköz cseréjére vagy tartalékalkatrész beszerzésére, és növelhető az üzem rendelkezésre állása.
A diagnosztikai funkciókkal ellátott, minimális helyigényű és egyszerűen telepíthető eszköz integrált a Siemens fejlesztői környezetével (Totally Integrated Automation – TIA), illetve EcoTech minősítéssel rendelkezik. Ez utóbbi, a legzöldebb megoldásoknak járó, céges fenntarthatósági minősítést a motorindító az anyagfelhasználás minimalizálása, illetve az eszköz energiahatékonysága és a tartóssága miatt kapta meg.
Az új motorindító a hazai piacon is elérhető.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Újfajta motorindítót hoz a Siemens appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A kizárólag elektromos meghajtást használó új járműarchitektúra, a New Class gyártása 2026-tól itt fog megkezdődni. Az autógyártó 650 millió eurót fektet be az új jármű-összeszerelő üzembe a logisztikai területeket és a karosszériagyártást is beleértve. A nagyszabású átalakítási munkálatokat a termelés fenntartása mellett végzik. A Drees & Sommer SE szakterülete az építőipari és ingatlan-tanácsadás. A vállalat interdiszciplináris csapata a projektirányítás, az építésirányítás és az épületinformációs modellezés (BIM) területén szerzett szakértelmével támogatja a nagyszabású projektet. A Drees & Sommer a BMW Group, a PORR AG és a PDE vállalatokkal karöltve egy újszerű együttműködési módszerre helyezi a hangsúlyt.
Idézet Maximilian Lammel-től, a Drees & Sommer szenior csoportvezetőjétől:
„A kivitelezés szempontjából a legnagyobb nehézség a feszített ütemterv. A bontási munkálatokat 2023 áprilisában kezdtük el – az első új járműnek 2026 novemberében kell legördülnie a gyártósorról. Ez alatt az időszak alatt az építési munkálatok nem akadályozhatják a folyamatban lévő járműgyártást. Ez csak hatékony építési munkafolyamat mellett működhet. Ezért szükséges, hogy a projektben részt vevők összefogjanak és hatékonyan kommunikáljanak egymással.”
Ezért a projekt a „partneri fővállalkozásként” is ismert partneri megvalósítási módszert alkalmazza. Az ügyfél, a tervező cég és a kivitelező cég már a kezdetektől fogva partnerként működik együtt. Konkrétan ez azt jelenti, hogy a BMW Group, a PORR AG és a Drees & Sommer SE csapatai mindegyik építési szakaszban együtt dolgoznak, és kölcsönösen támogatják egymást a projekt minden fázisában.
„A kölcsönös és közös felelősségvállalás javítja az érdekelt felek közötti kommunikációt és javítja az építési projektek minőségét”
– mondja Maximilian Lammel.
„A hagyományos beszállítói módszerekben a felelősség sok részterület között oszlik meg, és sokféle kapcsolódási ponton keresztül zajlik a kapcsolattartás. Ez gyakran vezet félreértésekhez és akadályozza az információáramlást, különösen a nagyszabású projektekben. A következmények katasztrofálisak lehetnek. Partneri modellünknek köszönhetően átlátható és együttműködő munkakörnyezetet tudunk teremteni. Az ebben a projektben alkalmazott együttműködési forma előmozdítja a kölcsönös megértést és a közös felelősséget a projekt sikeréért”
– folytatja.
Annak biztosítására, hogy az építési projektet az előírt határidőn belül befejezzék, Maximilian Lammel és csapata a lean menedzsment elveit alkalmazza. A módszer az autóiparból származik: az autógyártók pontosan tudják, hogy melyik jármű milyen felszereltséggel mikor gördül le a gyártósorról. Ha a precízen időzített gyártási folyamatban bármilyen hiba lép fel, azonnal reagálnak. Amilyen gyorsan csak lehet, azonosítják és kijavítják a hiba okát. A hagyományos építkezéseken ezzel szemben a hibák gyakran hosszú ideig észrevétlenek maradnak – néha olyan sokáig, hogy egy bizonyos ponton minden munka leáll.
„Az általunk kifejlesztett lean építésmenedzsment módszer az autóipari megközelítést ülteti át építési projektekre. A tervezési és kivitelezési folyamatot a lehető leghatékonyabban és a legapróbb részletekig kidolgozzuk, hogy minden szakág a lehető legcélszerűbb módon működjön együtt.”
Az első lépés tehát a kommunikáció megindítása volt az érintettek között. A hangsúly az építkezés ütemezésének és a teljes folyamatnak az optimalizálásán volt, következetes megvalósítási tervre törekedve. A tervezés végére egyértelmű meghatározásra került, hogy mikor, melyik alkalmazottra, gépre és építőanyagra mikor és melyik helyen van szükség – anélkül, hogy anyaghiány, tervhiány miatt üresjáratok vagy késések keletkeznének, és anélkül, hogy a különböző szakágak egymás útjában lennének a munka során. Ennek eredményeként mindössze tíz nap alatt elkészült az új szerelőcsarnok héjszerkezetének a tervezési rácsa.
Ezeket a minimális időkeretek nemcsak a hatékony építési munka tette lehetővé.
„Hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket az építkezésen, virtuális tervezést alkalmazunk”
– mondja Simon Rogalski, a Drees & Sommer szenior csoportvezetője, és elmagyarázza:
„Először minden releváns adatot összegyűjtve digitális ikerpár formájában tervezzük meg az épületeket. Ennél a módszernél az építéstervezők nem csak az új csarnokok geometriáját írják le. A modell a felhasznált anyagokra, azok költségére és élettartamára, valamint a hangszigetelési és tűzvédelmi tulajdonságokra vonatkozó különböző adatokkal bővíthető.”
Az ilyen részletességű tervezés ugyan kezdetben több munkát igényel, de a projekt során megtérül. A tervezésben és kivitelezésben részt vevő valamennyi fél ugyanazt a modellt használja. Tehát minden információ azonnal elérhető. Ha például a tervek már nem egyeznek, a konfliktus azonnal látható a digitális ikerpárban. A hibák nem maradnak észrevétlenül az építési folyamatig, amikor már drága késésekhez vezetnének. A virtuális tervezés tehát maximális tervezési biztonságot és az összes érdekelt fél szoros együttműködését biztosítja.
Az új csarnokoknak két éven belül teljesen el kell készülniük. Az autógyártás ezután teljes gőzzel beindul a müncheni fő telephelyen. Egy évvel később a müncheni üzem lesz a BMW Group első olyan gyártóhelye a világon, amely kizárólag teljesen elektromos járműveket gyárt.
Forrás: BMW AG
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak a gyártó üzem átalakítása során appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post Kiterjesztett valósággal segíti az autósokat a bonyolult közlekedési szituációkban az LG appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A rendszer mindehhez kifinomult algoritmusokat alkalmazva integrálja a jármű különböző érzékelői, köztük az intelligens kamerák, a navigációs rendszerek és a vezetéstámogató szenzorok, valamint a külső adatforrások adatait. A GPS, a fejlett vezetéstámogató rendszerek (ADAS), valamint a járművek és a környezetük közötti kommunikációt lehetővé tevő (vehicle-to-everything; V2X) technológiák által szolgáltatott információk hasznosításával így a rendszer a jármű helyzete és környezete alapján képes előre jelezni a potenciális veszélyeket és baleseti kockázatokat, ezáltal növelve a közlekedésbiztonságot.
Az LG szabadalmaztatott technológiájának egyik kulcseleme, hogy képes dinamikus AR-képek megjelenítésére. Mindez intuitívabbá teszi az útvonal-ajánlást: a megoldás a közlekedési körülmények alapján valós időben módosítja a járműhöz kapcsolódó információk és az irányt mutató szimbólumok megjelenítését. Az AR által alkalmazott grafikai elemek szétválhatnak, átalakulhatnak és összeolvadhatnak, ennek révén pedig a rendszer a járművezető számára könnyen érthetően, vizuálisan képes megjeleníteni olyan összetett vezetési információkat, mint a sebesség, az út lejtése, a szükséges sávváltások, vagy az útvonal-újratervezések.
Ezt az úttörő jelentőségű technológiát ismerte el most a Koreai Szellemi Tulajdon Hivatala: az LG a 2024-es technológiai szabadalmi díjátadón elnyerte a rangos „King Sejong Award” díjat. Az évente megrendezett eseményen olyan, az elmúlt évtizedben bejegyzett szabadalmakat ismernek el, amelyek hozzájárulnak Dél-Korea ipari versenyképességének növeléséhez. Az LG a technológiára vonatkozó szabadalmat 2022-ben nyújtotta be Dél-Koreában és nemzetközi szinten is.
Az LG azt tervezi, hogy ezt a fejlett megoldást a globális autógyártók számára történő, jövőbeni mobilitási megoldások kifejlesztésére és az új mobilitási szoftverek fejlesztésének felgyorsítására használja fel. A vállalat célja továbbá, hogy a szabadalom hasznosításával jogdíj alapú bevételt generáljon.
„Az LG örömmel alkalmazza díjnyertes AR technológiáját olyan mobilitási megoldások létrehozására, amelyek növelik a járművezetők kényelmét és mindenki számára hozzájárulnak a biztonságosabb közlekedéshez” – mondta Kim Dong-wook, az LG B2B technológiai központjának vezetője. „Folytatjuk AR-technológiánk fejlesztését, finomítását, hogy minden járműplatformon biztosítsuk a kompatibilitást. Várakozásaink szerint ez az izgalmas innováció jelentősen hozzájárul majd szoftverüzletágunk növekedéséhez.”
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post Kiterjesztett valósággal segíti az autósokat a bonyolult közlekedési szituációkban az LG appeared first on Műszaki Magazin.
]]>The post graphIT 18. felhasználói konferencia – beszámoló appeared first on Műszaki Magazin.
]]>A Siemens az 1960-as évek óta fejleszt mesterséges intelligencia alapú megoldásokat, számos egyedi szabadalommal is rendelkezik ebben a témában. A legújabb – az ipari igények számára kifejlesztett – megoldás a Siemens Industrial Copilot. A graphIT Kft. a Siemens mérnöki szoftverek hazai forgalmazója és emellett a Siemens fejlesztő partnere is.
„A Copilot kifejezés nagyon találó, hiszen sokkal inkább másodpilótáról beszélünk, mint valójában arról, aki vezérli a gépet. A Copilot egy segéd. Az ipari ügyfeleinknek úgy szoktuk elmagyarázni, hogy ez olyan, mintha mindenkinek lenne egy saját gyakornoka az egyszerűbb feladatok elvégzésére.” – mondta Sallay Péter a graphIT Kft. ügyvezető igazgatója.
A Siemens Industrial Copilot egy AI-alapú asszisztens, amelyet a Siemens és a Microsoft közösen fejlesztett ki. A főbb képességei:
A konferencián a gyakorlatias előadások során az alábbi témák szerepeltek még a programban:
A konferencia végén egy mini kaszinó és néha elmélyült, néha könnyedebb szakmai beszélgetések várták a résztvevőket.
„A konferencia izgalmas keveréke volt a hagyományos megoldásaink, mint például a Solid Edge és az NX újdonságainak és várható fejlesztéseinek, illetve az ipari AI és a felhő technológiák előretörését bemutató, néha kicsit futurisztikus előadásoknak. Ezekben megjelentek a prediktív döntéstámogató, a generatív AI technológiát használó tanácsadó rendszerek egyaránt. Az ügyfeleink így egy jó átfogó képet kaphattak a mérnöki szoftverek jelenéről s jövőjéről.” – zárta az interjút Sallay Péter.
Ha feliratkozik a Műszaki Magazin Hírlevelére, sosem marad le a híreinkről! További friss híreket talál a Műszaki Magazin főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!
The post graphIT 18. felhasználói konferencia – beszámoló appeared first on Műszaki Magazin.
]]>